Ilieuiue geiJtsrfie (iTourant De Gaulle voelt zich zeker Vanavond voor investituur in Nationale Vergadering Opschudding over examenopgaven Jl Mollet weet socialisten te overtuigen Plannen voor regering Oude bomen wijken voor modern snelverkeer Sowjet-hulp voor Finnen Belgen morgen ter stembus Uitbreiding Londense busstaking dreigt Regering neemt maatregelen ZATERDAG 31 MEI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken te al mya o«-t in tegfjt Negenendertigste jaargang no. 11272 Algerijnse jeugd fi EERSTE STOOT Zie pagina 5 PARIJS, hedenmorgen. BEPAKT EN BEZAKT is generaal Charles de Gaulle naar Parijs ge komen om de macht over te nemen. De enige hindernis die nog moet worden genomen, blijft de socialistische partij, op wier besluit men gisteren vergeefs heeft gewacht. Vanmorgen kwamen de socialisten weer bijeen oud-president Vincent Auriol woonde de vergadering bij en men nam Ban, dat zij nu hun leider Guy Mollet zullen volgen, en zich achter generaal De Gaulle zullen scharen. Ook de generaal schijnt daar vrij zeker van te rijn, omdat het niet zijn gewoonte is voor een verblijf van langer dan een paar uur,, en tezamen met zijn echtgenote, naar Parijs te komen. De Gaulle heeft deze dag als laatste termijn gesteld en zal vanavond in de Nationale Vergadering verschijnen voor zijn investituur als premier. VOLGENS het gewoonlijk goed ingelichte blad Le Figaro is De Gaulle van plan na zijn installatie als premier de regering aldus, te organi- leren, dat zij zal bestaan uit een politieke raad van vier leden, tien parle mentaire ministers, zeven technische ministers en drie ministers uit de [rakbonden. Het niet politieke ochtendblad Paris Journal formuleerde als bolgt de plannen van De Gaulle, zoals die zouden zijn uiteengezet aan de personen die hij gisteren heeft gesproken: opheffing van de noodtoestand, tieëindiging van de censuur en waarborging van de vrijheid der vak jeweging. Boigny, van de Ivoorkust, leider Men is er in Parijs algemeen van Overtuigd, dat generaal De Gaulle, yanneer hij premier is, persoonlijk laar Algerije zal gaan om zich ie toestand op de hoogte te stellen. Eijn programma zou inhouden dat »em de vrije hand wordt gegeven im de kwestie-Algiers te regelen. Wanneer de socialisten hun beslissing ekend zullen maken, is nog steeds niet uidelijk. Misschien zal dit gebeuren na esprekken tussen De Gaulle en de partij- tiders, die elkaar om elf uur vanmorgen ntmoetten. De Gaulle schijnt in de fationale Vergadering minstens de teun van vierhonderd niet-communisten t willen hebben. De vergadering telt 596 iden, van wie 150 communist zijn. Voor èze meerderheid heeft hij dus beslist de leun van de socialisten nodig. Na de ontmoeting die Guy Mollet giste- en heeft gehad met generaal De Gaulle, uhijnt hij zijn partijgenoten op de hoogte hebben gebracht van de „zeer liberale" olitieke die De Gaulle wil volgen ten anzien van Algerije. Naar verluidt is het e bedoeling van de generaal om de so- ialisten Mollet en Moch op te nemen in Ijn regering. Mollet zou deel uit moeten ttaken van de groep van vier „opperminis- ers", waarin verder de aftredende pre- ner Pierre Pflimlin (MRP) de conserva- ief Antoine Pinay en Felix Houphouet- FELLE GERUCHTEN IN TRIPOLI De rebellen blijven zich roeren in Li- anon. In de havenstad Tripoli zijn re- »ringstroepen weer 6laags geraakt mei jistandelingen, die zich in het oude tadsgedeelte hadden samengetrokken, 'anuit loopgraven en vanachter barrica- les bestookten zij de regeringstroepen, 'antserwagens vernielden de barricades. Iet aantal doden en gewonden is nog liet bekend. Ook in andere delen van het land heb- en zich botsingen voorgedaan. De Liba- ese legerleiding heeft bekend gemaakt, at legereenheden, die door vliegtuigen rorden gesteund, hun zuiveringsoperaties a Zuid-Libanon voortzetten. Donderdag :ebben de regeringstroepen de stellingen |er opstandelingen in dit gebied opge- old. Bij schermutselingen in het dal van (joef zijn gisteren twintig opstandige tamleden gesneuveld. Verder heeft een •ibanese krijgsraad twee Syriërs wegens let plegen van verschillende aanslagen n sabotagedaden tot respectievelijk vijf- len jaar en levenslange dwangarbeid •eroordeeld. Een uit zes door bliksem getroffen In de Noord-Oostpolder is gisteren de l2-jarige landarbeider J. Wiffers uit «uttelgeest door de bliksem getroffen. Dp tian was op slag dood- Met een groepje 'an zes man was hij bezig met het wie len van aardappelen, toen de bliksem hsloeg. Met hem werden twee andere Bannen tegen de grond geslagen, die ech- er bij nader onderzoek niets mankeer- len. Het slachtoffer laat een vrouw en wee kinderen achter. Het bijna tweejarige jongetje Snel is (i6teren achter de ouderlijke woning te Jergum in Friesland voorover in de af- 'oerput van het riool gevallen en gestikt. Curagao wordt nagemaakt De waarnemend directeur van econo mische zaken op Curagao, dr. E. M. New- ion, heeft bij de Amerikaanse accijns- tutoriteiten een klacht ingediend over de toelating in de handel van namaak-Cura- fao, waardoor de echte likeur op de Amerikaanse markt bijna geen kans meer naakt, Demonstraties Toen De Gaulle gisteravond laat-In de Franse hoofdstad arriveerde werden over al in het land demonstraties van gaullis ten en anti-gaullisten gemeld. In Parijs, waar enorm veel mensen op de been wa ren, raakten beide partijen slaags en vie len gewonden. Tegen middernacht zette de Parjjse politie het gebied by de Are de Trlomphe, waar generaal De Gaulle en zijn echtgenote in een hotel hun Intrek hadden genomen, hermetisch af. De bezorgdheid, dat generaal De Gaulle een breuk zal veroorzaken in het wes telijke bondgenootschap kwam gisteren duidelijk tot uiting in een groot aantal niet-Franse bladen. Zo schreef de Londense Evening Stan dard: „Niemand kan er bezwaar tegen maken, dat De Gaulle een onafhanke lijke rol speelt. Maar de westelijke we reld hoopt vurig, dat hij Frankrijk bin nen de N.A.V.O. houdt". En de Frankfurter Algemeine schrijft: „De Franse crisis, waarin het land is ge dompeld door de officieren in Algerije en die niet zal eindigen met het aan de macht komen van De Gaulle, houdt het gevaar in van een vernietiging van de westelijke alliantie." De Westberlijnse Der Tag, dat in nauwe verbinding staat met de christelijk-demo- cratische partij van Adenauer schrijft, dat De Gaulle zich zal losmaken van de N.A.V.O. en er naar zal streven Europa tot een derde macht te maken tussen de twee grote staten Amerika en Rusland. In het Stockholmse Aftonbladet kon men gisteren lezen, dat het regiem van De Gaulle ondemocratisch is. De Indian Express schreef, dat de per soonlijke dictatuur van De Gaulle bete kent, dat kritieke dagen voor de boeg lig gen. niet alleen voor Frankrijk, maar voor Europa en Noord-Amerika. Tegenover deze sombere perscommen taren staat de verklaring van Maurice Schumann, die hij gisteren voor de B.B.C. aflegde. Schumann, die tijdens de oorlog Het kruis van Lotharingen Het Kruis van Lotharingen met de dubbele dwarsbalk dat het embleem van De Gaulles „Vry® Fransen" was, komt voor in het wapen van René de Eerste van An- jou en Lotharingen, die het recht om dit embleem te voeren had ge kregen van zijn vader, Louis do Eerste van Anjou, koning van Hon garije. Deze laatste had het mogen kiezen uit het Byzantijnse embleem. Het was daarin opgenomen door Manuel de Eerste, keizer van By zantium, wiens echtgenote, Irene, een aldus gevormd stukje van het kruis van Christus in Jeruzalem had gevonden. Het Lotharingse Kruis werd door admiraal Muzeller in 1940 als em bleem voor het Franse verzet ge kozen en zo werd het ook door de „Vrije Fransen" van De Gaullo de woordvoerder van De Gaulle in Lon den was, zei, dat de generaal Frankrijk nooit uit de N.A.V.O. zal doen treden. Ook zal de generaal de N.A.V.O.-politiek niet ondermijnen. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft zich gisteren ook met de Frans^ crisis ingelatea Het bestuur zond liet volgende tele gram aan de Franse socialistische partij: „Gedreven door gevoelens van interna tionale solidariteit en diep bezorgd voor het behoud van de democratische vrijheid en parlementaire democratie in een grote Westeuropese landen, wensen wij u moed en kracht bü het nemen van uu beslissingen, die de toekomst van Frank rijk en Europa beslissend kunnen be ïnvloeden. In twee jaar zijn er 7250 geveld OP een van onze prachtige, door eeuwenoude bomen gemarkeer de straatwegen op de Velüwe, werd enkele jaren terug de volkomen ver sleten klinkerbestrating vervangen door een asfaltwegdek. In korte tijd steeg door de toegenomen snelheid het dodencijfer ten gevolge van botsingen met langs de weg staande bomen zo onrustbarend, dat men be sloot de bomenrij uit te dunnen. Om dat ook dat niet hielp, moest men de rijen totaal vellen. Dit is een van de markantste feiten uil de mededeling van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening nen een verdediging zou kunnen noe- van een van de grootste boomhak operaties van de laatste tijd: in twee jaar tijds werden niet minder dan 7250 bomen geveld. Langs de Zuiderzeestraatweg tus sen Nijkerk en Wezep vielen 3000 bomen, van Voorthuizen naar Nieuw Millingen ook 3000, van Zwolle naar Raalte 650 en van Markelo naar Goor 600. Behalve de veiligheid van het wegver keer alleen, waren er nog andere oor zaken, die tot het kappen van bomen leidden: wegverbreding, afsnijden van bochten, verbeteren van het uitzicht, het maken van parkeer- en halteplaatsen- Hier en daar speelde ook de iepziekte Gelukkig overtreft de aaniplant van nieuw geboomte de sloop aanzienlijk: grotendeels zullen de verliezen dan ook van tijdelijke aard zijn. Over elk geval van kappen en van be planting langs rijkswegen wordt overleg gepleegd tussen rijkswaterstaat en staats bosbeheer. Alle aanvragen voor een kap- vergunning van ingrijpende aard worden voorts behandeld in de commissie van overleg voor de wegen, waarin o.m. de A.N.W.B., de K.N.A.C.. het wegvervoer en de natuurbescherming zijn vertegen woordigd- Met beplantings- en herbeplantingB- objecten heeft men het druk. Oök in nieuwe gebieden, zoals de Zuiderzeepol ders, vraagt ae beplanting alle aandacht. In het seizoen 1956/7 werden 83-219 bomen nieuw aangeplant en in het seizoen 1957/8 228.747 exemplaren. Alleen al langs d» verleden jaar gereedgekomen rijksweg 4a tussen Voorburg en Leiden zijn in de afgelopen winter 4500 bomen in groepen en rijen geplant, benevens vele duizenden in bebossingen langs dit wegvak. Landbank en De Steden. Dividend be paald op resp. 6Vfc en 8benoemd tot directeur N. H. Andreissen, tot commis saris R. Zwolsman. Frans Guyana. Prefect, die aanvankelijk bezoek aan Suriname afzegde, zal thans toch aankomen, wordt dinsdag verwacht. Opgewonden gaullistische beto gers, bewapend met schreeuwen de leuzen en een vlag met het Kruis van Lotharingen, raakten gisteren in Parijs slaags met communisten. De politie moest ingrijpen om een einde aan de strijd te maken (foto boven). Voor het Elysée wachtte inmid dels tal van andere Gaullisten op de aankomst van de generaal bij de ambtswoning van presi dent Coty onder). De Sowjetunie heeft er in toegestemd aan Finland een langlopend krediet verstrekken van ruim 420 miljoen gulden ten behoeve van de economische expansie van het land, zo maakte radio-Moskou gisteravond bekend. In de uitzending werd het Russisdh-Finse communiqué aangehaald, dat te Moskou werd onder tekend aan het eind van het bezoek de Finse president Kekkonen aan Sowjetunie. De besprekingen zullen worden ge opend, zodra de Finse regering concrete voorstellen daartoe zal doen. Ook werd overeengekomen, dat besprekingen zullen worden geopend over het sluiten var nieuwe handelsovereenkomst voor jaren 1961—1965. De Russische regering heeft Finland tevens doorvaartrechten verleend het Saiman-kanaal. dat het Saimanmeer verbindt met de Finse Golf. Deze rechten werden voor 50 jaar verleend. Rusland en Finland spraken rich in het oommuniqué verder uit voor het instellen van een atoomvrije zone in Midden- ZUID-SLA VIË PROTESTEERT De Zuidslavische regering heeft gisteren de Russische regering ervan beschuldigd „duidelijk in strijd met de regels van de internationale be trekkingen" gehandeld te hebben door eenzijdig de kredieten op te schorten, die de Russische regering Zuid-Slavië zou verlenen op grond van volkomen geldige overeenkom sten. Een offioiële woordvoerder heeft ge zegd, dat de Zuidslavische regering ver goeding zal eisen voor de geleden schade, want de Russische maatregel dreigt zekere moeilijkheden te doen ontstaan in de uitvoering van de Zuidslavische eco nomische ontwikkelingsplannen. Het Belgische volk gaat morgen ter stem bus voor het kiezen van een nieuwe Kamer van Afgevaardigden, een Senaat en negen provinciale raden die op hun beurt weer enige senatoren zullen kie zen. De bijna zes miljoen stemgerech tigden tonen nauwelijks enige belang stelling voor deze gebeurtenis, die toch voor vier jaar de Belgische politiek zal bepalen. De socialisten, die hopen aan de macht te blijven, vragen de kiezers te stemmen over „regeringsstabiliteit en sociale vooruitgang". Een andere leuze is, socia listisch te stemmen om 'n „avontuur te vermijden", waarmee wordt gedoeld op de ontwikkelingen in Frankrijk. De Christelijke Volkspartij belooft de dienstplicht te verkorten van 18 tot 12 maanden, terwijl de "liberalen vooral hun steun beloven aan de middenstand. Moeilijke wiskundebekend Duits en zetfouten fVan een onzer redacteuren) EEN COMBINATIE van zeer moei lijke wiskundevraagstukken, storende drukfouten en een al beken de opgave voor duits heeft opschud ding doen ontstaan over het schrif telijke deel van het eindexamen gymnasium, dat woensdag werd af genomen. Men hoorde over de wis kunde van de bèta's opmerkingen als „abnormaal" en „een katastrofe" Het departement van onderwijs vond echter de opgaven voor analytische meetkunde „moeilijk, maar niet on geoorloofd". De béta-kandidaten, die bij hun ge zwoeg even opkeken, konden troost vin den in de houding van hun leraren. Het is namelijk niet ongebruikelijk dat die onder het surveilleren door oo>k eens naar de opgaven kijken. Ditmaal echter hadden ook zij een en ander met de opgaven te stellen. Het is vooral de analytische meet kunde waarmee de kandidaten het te stel len hadden, maar ook de andere wiskun devakken achtte men beslist zwaar. Een rector van een lyceum vond dat de op gave bestond uit allemaal „derde som men". De derde opgave is, naar gebruik, pittiger dan de eerste twee. Het heeft onvoldoendes geregend. Het eindcijfer wordt bepaald door het gemid delde van het mondelinge en het schrif- teiijkc examen te berekenen. Omdat het eindexamen gymnasium (evens toelatings examen tot de universiteit Is, liggen de beslissingen in handen van de gecommit teerden. Het zal van hun soepelheid by het mondeling examen afhangen of de slachtoffers van het schriftciyk een kans tot rehabilitatie ontvangen. Uit een publikatie van het departement krijg tmen de indruk dat hierop gewe zen is. Men mag aannemen dat de ge committeerden met het zware kaliber van het schriftelijk rekening zullen houden, al zijn zij daarin geheel zelfstandig. Dat de opgave voor Duits in enkele scholen bekend was. omdat zij in de bloemlezing „Deutschland in zwei Jahrhunderte" had gestaan, is niet onbegrijpelijk. Anders dan de h.b.s.-opgaven voor de talen, die vaak bestaan uit een recent tijdschriftartikel, zijn de gymnasiumopga ven literair ol historisch van aard. Men is daarvoor voor negentig procent aangewezen op standaardwerken, die eahster ook al uit geplozen zijn door bloemlezers. En men kan van hen. die de examenopgaven vast stellen niet verwachten, dat zij alle in ons land verschijnende bloemlezingen van buiten kennen. Gelukkig herhaalt zich niet wat in 1950 met Engels gebeurde. Toen moest het hele land een nieuwe opgave maken. Dit maal kunnen de leraren van de „getrof fen saholen" een schoolopgave vaststellen onder goedkeuring van gecommitteerden. Volgende week vindt dit „herexamen" plaats. Enkele groepen, die al aan het mondeling toezijn. deden vanmiddag Drukfouten horen in examenopgaven niet voor te komen. Toch was in de Franse opgave voor de gymnasiasten een 1 met een appostrophe weggevallen. Wel licht had niemand erover gepraat wan neer er verder met het eindexamen niets aan de hand was geweest. Erger was het in de Griekse opgave voor het staats examen van de drie storende fouten, is maar een tijdig ontdekt Het departement heeft deze zaak nog in onderzoek. Wat het Frans betreft, het uitvallen stoorde de zin maar weinig. Toch zal er bij de be oordeling rekening mee worden gehou- Deze zetfouten zyn Jammer, maar niet onbegrUpeiyk. Het uitvallen van letters komt meer voor b(J handzetwerk. De machinezettery van de Staatsdrukkerij is geen afgesloten ruimte en daarom wordt examendrukwerk in de „geheime" afde ling van deze drukkcry vervaardigd, waar alles met de hand gezet wordt. Het heeft nameiyk geen zin examenopgaven In ge zegelde pakjes te verzenden, wanneer by het vervaardigen geen veiligheidsmaat regelen genomen worden. Griffier der Hoge Raad gaat met pensioen Bij K.B. is aan mr, H. van Oordt op zijn verzoek met ingang van 1 november 1958 eervol ontslag verleend uit zijn ambt griffier van de Hoge Raad der Ne derlanden, onder dankbetuiging voor de door Rem In rechterlijke betrekkingen be lezen diensten. Bij K.B ds benoemd tot vice-president an het gerechtshof te Leeuwarden mr. A. H. Prins, thans raadsheer in dat ge rechtshof. OM DE AANVOER van benzine naar Londen te verzekeren, heeft de Engelse regering voorzorgs maatregelen genomen en zesduizend man troepen geconsigneerd. De weekeinde-verloven van de militai ren, voor 't grootste deel chauffeurs, zijn ingetrokken met het oog op een uitbreiding van de Londense autobus staking. De chauffeurs van de tank auto's zullen namelijk morgen be slissen of zij zich bij deze staking zullen aansluiten. Verder heeft het Engelse ministerie vervoer alle automobilisten verzocht van hun vervoermiddel gebruik te maken voor uitstapjes. Het is niet denkbeeldig, dat de toestand precair wordt. Want ook de arbeiders van de energiecentrales heb ben gedreigd een sympathiestaking met de buschauffeurs te beginnen. In dat geval zullen ook de Londense ondergrondse treinen niet meer rijden. 1 1:1 Zomers weekeinde (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuur in ons land, evenals in vrijwel geheel West-Europa vertoont een stijgende lijn. Ook gedurende het weekeinde zal het weer een zomert karakter te zien geven, waarbij hier in het westen de middagtemperaturen boven de 20 gr. C. kunnen komen. Stabiel is het weer helaas nog niet, want zo af en toe dringt er een on weersstoring van Frankrijk over België naar het noorden, zodat de kans op buien in de komende 36 uur nop aan wezig blijft. Een gebied van hoge lucht druk boven Scandinavië zal tot gevolg hebben, dat ook de eerste dagen van juni de temperatuur aan de hoge kant blijft. De buien, die gisteren ons land passeerden, brachten op enkele plaatsen veel regen, zoals in de Noordoostpolder waar op een plaats 40 mm regen werd gemeten en hagelschade aan tal van landbouwgewassen aanrichtte. (Advertentie) Fa D. Kret en Zn. De Bilt verwaobt tot mor- genavond; r Overwegend zonnig en vrU •VW/'S- warm weer met een kleine ■ftfnlQ: kans op onweer- tot matige zuid-oosteiyke wind. (Opgemaakt om R.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 1 Juni: Zon op 4.26, onder 20.49; maan op 20.21, onder 4.21. Maandag 2 Juni: Zon op 4.28, onder 20.50; maan op 21.22, onder 5.12. HET WEER IN EIT?OP\ Rn ff" rtnn hpfinnmnre.t> 7 ut M l i! M'j' r 5 6 S s m 1 s|> Helsinki licht bcw. ZZW 1 O 3 13 0 K.ipenb bew O 9 17 (1 Londen 7. 4 IK 0.2 ÏS£L» hcht bcw windstil 17 15 3 Bordesm hatf bew. ZO 1 ZO 5 21 0 Nice onbew windstil 0.1 Frantlori 'Sist windstil 20 9* ZUricb mist windstil 15 0 re'STu O 2 W 6 14 0.1 Kook u'f bea ozo MaUorc» Icht bew N 3 25 0 (Advert en tie Gevraagd LEERLING VERKOOPSTER leeftijd t 16—17 jaar Wonlnginr. Fa. C. Verduyn Vliet Z Z. 29 - Rijnsburg - Te). 01718 3036

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1