Jiieumc jTrifcsrije löóuranl Gaulle op volksfront De Socialistisch verlies zet door, liberalen opnieuw winnaars Het weer van a.s.zondag| ►...dus bierweer! Massale demonstraties op de F Place de la Bastille Protestants-christelijken vooral in de steden achteruit Spaak blijft optimist Ike: De Gaulle goedgezind Oppositie Libanon blijft van president Sjamoen aandringen op President Coty stelt alternatief Twee mogelijkheden Als eregast naar gouden trouwfeest van dochter heengaan Raketbases in Oost-Pruisen Balastore >58 DONDERDAG 29 MEI 1958 BUREAUS: Steenslraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen- c Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. LH RIST EUJK-N A TIONA A L DALBLAU Voor Leiden en Omstreken Negenendertigste jaargang no. 11270 „Stfluhttstirb is ghfWfwn myn in legijenspoft" Comfortabel REIZEN Zie pagina 5 D E ONVERWACHT GROTE WINST van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie en de onverwacht grote nederlaag van de Partij van de Arbeid voor de Prov. Staten kunnen geen voorbijgaande gril der kiezers tvorden genoemd: bij de verkiezingen voor de gemeenteraden, die gisteren ons land in spanning hielden, was er weer een grote zetelwinst voor de liberalen en een (kleiner) verlies voor de socialisten. De andere verliezers waren de communisten en belaas ook de Protestants-Christelijke partijen die, ondanks de samenwerking, vooral in de grote steden met zetelverlies genoegen moesten nemen. Uiteraard is het niet mogelijk uit ge meenteraadsverkiezingen vérgaande con clusies te trekken ten aanzien van de politieke wil der kiezers. In de eerste plaats beschikken wij niet over landelijke cijfers (deze zullen eerst veel later kun nen worden opgemaakt door het Cen traal Bureau voor de Statistiek) zodat Iedere conclusie noodgedwongen een sing moet zijn. En in de tweede plaats spelen bij gemeenteraadsverkiezingen overwegingen van zeer plaatselijke aard een rol. Vele zuiver plaatselijke partijen vertroebelen het beeld en vele stemmen zijn niet onder te brengen in het lande- iijk-politiek bestel. De conclusies waartoe wij in de aanhef gekomen zijn, zaf men dan ook als voorlopig moeten zien. Dezelfde voorzichtigheid hebben verschillende politieke leiders betracht in hun eerste commentaren op de uitslag. Het verst ging uiteraard prof. Oud, de liberale overwinnaar van gisteren. „Een directe invloed op de landspolitiek", zc zei de heer Oud, „mag men van dfe ge meenteraadsverkiezingen niet verwach ten maar de uitslag er van kan op den duur doorwerken en misschien kan de spanning wel eens te groot worden". Over de P.v.d.A. zei de heer Oud: „Mijn indruk is dat deze partij over haar hoog tepunt heen is. De jongeren zien ir socialisme geen perspectief meer". Dr. Bruins Slot constateerde in zijn dat de samenwerking van Het meest trof dit in Den Haag. fcnti-revolutionairen, Christelijk- Kistorischen en Staatkundig-Gere formeerden hadden daar het ideaal ran velen verwezenlijkt en waren Eiet een gezamenlijke lijst uitge- omen desondanks gingen er twee fetels verloren. Gelukkig kan men hiertegenover stellen 1st de verliezen op het platteland (wij lebben ongeveer 150 kleinere steden en lorpen in Zuid-Holland samengeteld) Binder groot waren. Een andere conclusie die men uit deze Iptelling van plattelandsgemeenten kan (rekken is dat het aantal stemmen op de K.V.P. stiigt, althans sterker stijgt dan fcet landelijk gemiddelde. Bij de verkie- lingen van gisteren zijn de Rooms-Katho- üeken vrijwel gelijk gebleven. Bloemen en een verzoekplaat Onder de naam „Interdisco" heb ben de verenigingen „Ziekenom roepen Nederland" te Amersfoort en de stichting „Bloemenexpresse" te Den Haag, besloten een samen werking tot stand te brengen, waardoor het voor ieder in Neder- i land mogelijk wordt op eenvoudige wijze een graramofoonverzoekplaat met groet aan te bieden aan pa tiënten in een aantal verpleegin richtingen in ons land. Zoals bekend is» zo deelt men ons van de zijde van „Ziekenomroepen Nederland" mede, nemen de vijf omroepverenigingen uit Hilversum geen aanvragen voor verzoekplaten meer in behandeling. Daarom hebben de ziekenomroe pen, die de ziekenprogramma's van de Hilversumse omroepen aanvul len, gezocht naar een oplossing, die het aanvragen van verzoekplaten voor zieken alsnog mogelijk maakt. Deze oplossing is in samenwer king met de stichting „Bloemenex presse" gevonden in „Interdisco". Van morgen 28 mei af zal men een bloemenorder bij' de aangeslo ten bloemenhandelaren kunnen la ten vergezellen van een verzoek plaat met persoonlijke opdracht aan een zieke. De bloemenhande laren beschikken over een lijst van verpleeginrichtingen, waarin een ziekenomroep uitzendingen ver zorgt. Vanzelfsprekend blijft het ook mogelijk aanvragen voor verzoek platen rechtstreeks tot de Z.O.N. te richten. Dit moet per briefkaart gebeuren, geadresseerd aan Zon-in- terdisco, postbus 66, Amersfoort. Paul Henri Speak, de secretaris-gene- 6a 1 van de N.A.V.O., maakt een korte landreis door Canada. Op een perscon ferentie in Ottawa vroeg men hem giste- en naar zijn mening over de ontwikke- Ingen in Frankrijk. „U moet de dingen liet te donker inzien", antwoordde Spaak. |Generaal De Gaulle is een zeer sterke Ban, wij moeten afwachten". Spaak ver haarde beslist niet pessimistisch te zijn fat betreft een mogelijke uittreding van Ie Vierde Republiek uit de N.A.V.O. Over de N.A.V.O. zei Spaak verder dat |e organisatie door Rusland is overvleu geld, niet in Europa, waar de Russen ►el in bedwang kunnen worden gehou- |en, maar vooral in Azië, het Midden posten en Afrika. De westelijke alliantie feeft nu te kampen met een offensief uit len richting, waartegen geen collectief (ptreden was voorbereid, aldus Spaak. Indonesië zou uranium verpanden Volgens radio-Menado heeft kolonel tfarouw, een der leiders van de Indone- Iche opstandelingen, verklaard, dat de legering te Djakarta Indonesiës rijkdom- Ben aan uranium aan de Sowjetunie heeft jerpand in ruil voor straaljagers en an- lere krijgsbehoeften. Toen Warouw nog bilitair attaché te Peking was, had presi- laar Moskou gezonden om dit aanbod de Sowjetunie te doen. enkele protestants-christelijke partijen op het platteland wel, in de steden als regel geen succes heeft opgeleverd. Hij kon hiervoor geen onmiddellijke verkla ring geven. de Partij van de Ar beid, de heer Evert Vermeer, meende dat ditmaal niet de P.v.d.A. maar de C.P.N. de grote verliezer is. „Over het effect van deze uitslag op de landelijke politieke verhoudingen", zo zei hij, „kan ik mij op dit ogenblik niet uitlaten." De heer Tilanus constateerde dat de C.H.U. zichzelf is gebleven of soms iets vooruitgaat. Naar zijn mening zijn de verschuivingen die deze raadsverkiezin gen te zien hebben gegeven, niet van dien aard dat ze van invloed zijn op de landspolitiek. Persbureau Pia (Aneta) werd verboden De garnizoenscommandant van Dja karta heeft heden het Indonesische pers bureau Pia, voortzetting van Aneta, tot nader order gesloten omdat het berichten ui niet-officiële bron had gepubliceerd Om dezelfde reden is ook het oppositie blad Indonesia Rava verboden. Er is echter nog niemand gearresteerd. De waarnemend hoofdredacteur is de laat ste vier maanden reeds tweemaal gear resteerd, doch kort daarop weer vrijge laten. (De laatste tijd is de mohamme' daanse dagbladpers in Djakarta ver dwenen). „Ik behoor tot degenen die de ge neraal goed gezind zijn", verklaarde president Eisenhower gisteren op zijn wekelijkse persconferentie, toen een van de journalisten hem vroeg iets over De Gaulle te vertellen, zon der hem met de crisis in Frankrijk in verband te brengen (de President had geweigerd daarover te spreken). Eisenhower lachte hartelijk om de vreemde vraag, omdat De Gaulle nu eenmaal niet los van de toestand in Frankrijk kan worden gezien. Hij vertelde geruime tijd vriendschap pelijke betrekkingen met De Gaulle te hebben onderhouden. „Een van mijn laatste handelingen voor ik Europa in 1952 verliet Eisenhower was toen opperbevelhebber van de N.A.V.O. was het brengen van een bezoek aan generaal De Gaulle, met wie ik heb gedineerd. Wij hebben lange tijd over de toestand in de wereld en over de toekomst ge sproken." De President wilde zich echter niet uitlaten over de kwaliteiten generaal De Gaulle. DF LIBANESE oppositieleider, Saeb Salam, heeft gisteren op nieuw aangedrongen op het onmid dellijke heengaan van president Sjamoen. Salam antwoordde op een radiorede die premier Sami-el-Solh dinsdag hield en waarin deze zei dat de revolte in Libanon was begonnen onder het valse voorwendsel, dat het om een grondwettelijke kwestie ging. De premier verzekerde dat hel parlement niet van plan is om de grondwet te wijzigen met het doel de herverkiezing van president Sja moen te verzekeren. Salam zei in zijn antwoordrede dat het volk een dergelijke verklaring va regering niet meer gelooft. Gisteren heeft de regering overleg gepleegd met politieke groeperingen buiten de rege- Verdacht van moord op acht vrouwen Voor de rechtbank te Glasgow staat o_ het ogenblik de 31-jarige arbeider Peter Manuel terecht, die wordt beschuldigd van de moord op acht vrouwen. Zo groot is de belangstelling voor het proces (dat al enkele weken duurt), dat er iedere dag lange rijen mensen staan te wachten. Voor een plaatsje vooraan in zo'n rij wordt soms tien gulden betaald Op de tiende dag van het proces ver oorzaakte de verdachte een sensatie door zijn twee verdedigers aan de kant te zet ten en aan te kondigen zijn verdediging zelf te zullen voeren. Dat doet hij dan nu ook met een zeer grote welsprekendheid en radheid van tong. Manuel heeft in de gevangenis een be kentenis ondertekend, maar heeft later verklaard dit slechts te hebben ged; om zijn familie er buiten te houden. Driemaal De Gaulle, die nog steeds niet aangezocht is een kabinet te vormen. De begrij pelijke aarzeling in de Natio nale Vergadering is nog niet overwonnen, al ziet het er naar uit dat het parlement zich het onvermijdelijke zal moeten schikken. PARIJS, hedenmorgen. PRESIDENT RENÉ COTY heeft vanmorgen, na een nachtrust van slechts enkele uren, laten meedelen, dat hij vanmiddag om drie uur een gezamenlijke bijeen komst van de Nationale Vergadering en de Raad van de Republiek zou toespreken. In een officieel commu niqué van het Elysée, de ambtswoning van de Presi dent, werd gezegd: „De President van de republiek is gisteravond bijeen geweest met de voorzitters van de Nationale Vergadering en de Senaat, die hem verslag uitbrachten over hun ontmoeting met generaal De Gaulle. De President zal nu het parlement toespreken over de toestand." In het communiqué werd een beroep gedaan op het volk om kalm te blijven: „In de ernst van het huidige uur rekent de chef van staat op het pa triottisme van allen die leven onder de driekleur. Hy doet een beroep op hen om met kalmte en eerbied voor de orde beslissingen af te wachten die binnenkort zul len worden genomen." Het besluit van Coty, om een gezamenlijke bijeenkomst van het parlement toe te spreken, is in Frankrijk een zeer ongebruikelijke procedure. Het kwam na een nacht van uiterste spanning. Coty ontving de voormalige pre sident Vincent Auriol en de leiders van de beide Ka mers, die later een ontmoeting hadden met Charles de Gaulle. Na een gesprek van enkele uren met de generaal brachten zij verslag uit aan de President. Volgens zegs lieden op het Elysée waren de beide onderhandelaars somber gestemd. Zij zouden hebben meegedeeld dat op het ogenblik nog geen beslissing was genomen. De druk werd gelegd op de bepaling „op het ogenblik". Coty, die nu blijkbaar volkomen vastzit, zou het parle ment zeggen dat het kan kiezen „tussen een volksfront regering en generaal De Gaulle". gering bestaande uit communisten en uiterst linksen uit de socialisti sche partij öf een regering van conservatieven en rechtsen, die De Gaulle steunen. De communisten hebben in de Nationale Vergadering een mach tige fractie en hebben, zoals bekend, reeds gedemonstreerd voor een volks front. De meeste Fransen zijn het volksfront echter meer beu dan generaal De Gaulle. Het zou de communisten een rechtstreekse stem verschaffen i de regering, voor het eerst sinds zij elf jaar geleden uit de regering werden gezet door de socialistische premier Paul Ramadier. In de tussenliggende jaren was de communistische invloed alleen maar negatief. Inmiddels is generaal De Gaulle, onbewogen en raadselachtig als al tijd, vroeg in de morgen per auto te ruggereden naar zijn woning in Co- lombey-les-deux-Eglises. Het was diep in de nacht, maar de sfeer in de Franse hoofdstad was ook toen nog gespannen en mysterieus; een komen en gaan van somber kijkende bezoe kers aan het Elysée en bijna niemand was genegen iets mee te delen. Generaal De Gaulle kwam laat in de Kapitalistische kool en Sow jet geit Het oommunistische raadslid A. C. de Vries te Utrecht heeft burgemeester en wethouders gevraagd of zij niet veront rust zijn over de vele ontslagen in Utrechtse bedrijven en of er in de Sow jetunie, China en Indonesië met behoef te bestaat aan Utrechtse produkten met name van Werksspoor. B. en W. beschik ken echter niet over gegevens over uit voer van Utrechtse produkten naar de Sowjetunie. MEVROUW DEDERIKA GccTtruida Versloot-Van Rooyen, de oudste ingezetene van Gouda, is oqdanks haar honderd-en-een jaren nog bijzonder kwiek. Niet alleen zal zij binnenkort eregast zijn op het gouden huwelijksfeest, dat haar dochter en schoonzoon gaan vieren, maar ook toog z(j gisteren op haar 101ste verjaardag vief ter stembus. Na het verrichten van haar staatsburgerlijke plicht ontving de hoogbejaarde dame vele vrienden en bekenden in haar woning te Gouda. Onder hen was ook de huisdokter, die zoals mevrouw Versloot verklaarde tot nu toe bijna alleen maar op visite is geweest om haar te feliciteren, zoals gisteren. avond to Parijs aan. Zoals gemeld, ont moette hij op een onbekende plaats do voorzitters van Nationale Vergadering en Senaat. Een grote menigte stroomde sa men voor het presidentiële paleis, om nu eindelijk de beslissing te horen. Die be slissing bleef echter uit. Betogingen Eerder op de avond waren tien duizenden naar de Place de la Bas tille getrokken het symbool va omverwerping van het absolutisme en betoogden daar krachtig tegen de machtsoverneming door Charles de Gaulle. De betoging had een rustig verloop, er deden zich geen inciden ten voor. Ook radio-Algiers liet zich vanmorgen uit over het gesprek dat De Gaulle heeft gevoerd met Le Troquer en Monnerville, de voorzitters van de beide Kamers. Vol gens de radio hebben zij de generaal ont moet om zijn programma te vernemen en dit aan de fracties van de Nationale Ver gadering voor te leggen. Dit was, volgens radio-Algiers, de door De Gaulle ver langde procedure. Voorts werd gezegd dat oud-president Vincent-Auriol. die dus ook op het Elysée werd ontvangen, heeft ge weigerd als derde lid van het groepje de Eeneraal te ontmoeten. PIERRE PFLIML1N ,...er was geen uitweg.... Volmachten Het Franse persbureau A.F.P. meent te weten dat Dc Gaulle tijdens de bespre kingen heeft gezegd over grote volmachten te moeten beschikken wanneer h( macht In handen neemt. Vooral Le Tro quer een socialist sou zich daartegen krachtig hebben verzet. Hjj vreest het ver zet van talrijke vooraanstaande partijge noten tegen grote volmachten voor d< generaal. Monnerville zou volgens A.F.P. begrip hebben getoond voor de verlangens van generaal De Gaulle. Tegen de middag werd nog gewacht op de uiteindelijke beslissing van de socialis ten. De socialistische fractie kwam elf uur in vergadering bijeen. Indonesië negeert Stafs verklaring Mevrouw Supeni, de voorzitster var afdeling buitenlandse zaken van het Indo nesische parlement, heeft gisteren te Dja karta verklaard, de verklaring va Nederlandse minister van defensie, ir. C. Staf, over de mogelijkheid van eer donesisch militair optreden tegen Neder lands Nieuw-Guinea, zodra aan de bin nenlandse moeilijkheden in Indonesië e einde zal zijn gekomen, alleen maar kunnen negeren. Volgens haar mening Nieuw-Guinea een binnenlandse aange legenheid van Indonesië, daar het Indo nesisch grondgebied zou zijn. Er kan vol gens mevrouw Supeni geen sprake zijn vai Indonesische „agressie" tegen Nieuw ringspartlj, over een mogelijk compro mis om uit de moeilijkheden te geraken. Eén van de leiders der gematigde oppo sitie, Herri Pharon, zou de vorming hebben voorgesteld van een overgangs kabinet uit parlementaire en buiten parlementaire figuren, dat de lopende zaken zou moeten behandelen tot de presidentsverkiezingen, die in septem ber worden gehouden. Wapens uit V.S. In de omgeving van de haven van Beiroet werd gisteren een sterke wacht ge plaatst toen een aantal lichte tanks en ander oorlogsmateriaal aan land werd gezet. Men meent te weten dat dit de eerste zending tanks is diie kort geleden aan Libanon is toegezegd op grond van het Amerikaanse programma voor mili taire hulp. Volgens bench ten van de regering is de toestand in het land de laatste dagen vrij rustig. Stembiljetten in Waarde fout De stemming in Waarde is wel door gegaan, maar het was een dubbeltje op zijn kant. In ieder geval zit men nog met de handen in het haar. En heit is de vraag of de gemeenteraadsverkiezingen 1958 in het vriendelijke Zuidbevelandse dorpje geen onaangenaam staartje zullen hebben. Wat is er gebeurd? Op de oproepdngskaarten stond de lijst van gemeentebelangen als nummer 3 en die van de A.R. als nummer 4. Maar gis termorgen bij het openen van de stem bussen bleek, dat de lijsten op de stem biljetten waren verwisseld. De stemming is doorgegaan en de leden van het stembureau hebben hun best ge daan een ieder van de vergissing op de hoogte te stellen. De vraag is nu of de beide betrokken partijen akkoord zullen gaan met de gang Bij Koningsbergen in Oost-Pruisen is volgens een voorlichtingsblad van de Westduitse regering een belangrijke Rus sische basis voor lange-afstandsraketten aangelegd. Binnen een straal van vijftig kilometer rond Koningsbergen zouden bases voor vijf soorten Russische raket ten zijn ingericht. Het bericht is af komstig uit Zweedse bron. Vrijdag 30 mei: 20.47 uur, maan o uur. Op 1 Juni vi zon op 4.2f p 17.54 uur ïlle maan. onder 3.03 IMCOS S WIN HET Hm,po WEER trtrn li- IN EITROPA rf.-nmomnn 7 uur Lenden seint Komende een reis van Pöstbus 2200 Amsterdam Brirfkesrten moeten uiterlijk vrljdeg gepott zijn Wi» 1000.- rits rrxïsr B'J 0°*d» voorspellingen wordt deze prijt gedeeld) Bovendien zijn er 100 troost U i !t HU «i i h veranderlijk plaatselijk maar ook opklaringen met 7.Lnm nserstsg, O.""*" zon Prljssslnnear: wat imcost /Ti De** International Metersoloc'cw Consultent GjjGX Q Services worden geleld door Helsinki Stockholm Kopenb bw. be». MdftSü ZZW 4 WNW 6 windstil W J windstil windsel ZO^ 2 19 13 15 8 18 0 12 13 12 5 18 1 16 0 18 0 16 2 perioden. g«imenl"eV,n onze reizende no eland j 1 "er k rest voor reiden Orenoble Berlijn Fr sakion MUocbee rw. be» bw. bew geh. bew. ge*i. bew. mist zw. bew windstil ono O 2 19 0 20 0 0 I v 13 i brouwer» vin het bette Nederlandse Zu T>.eht |e soms dat fll eUMtt doret hed^ Ueoéee Loctroc Mkdn'd MaUorce on bew rw. bew harf bew. windstil o NW 5 o zo ONO 4 NNW 1 VNO 1 J 16 t 20 6 M> 0.3 18 i 28 o 21 o bat goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes Minder zonnig De Bilt verwacht tot mor genavond: Aanvankelijk weinig, later veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Over dag iets minder warm. (Op gemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1