INeureus (A'dam) ging met acht overwinningen strijken INTRIGES Ons Eiland nog steeds in degradatiegevaar Onderwijzeres ziet haar liefste wens vervuld. NIEUWE LETDSCHE COUR ANT DINSDAG 27 MEI 1958 Ilollandia-roeiicedstrijden De tweede dag van de Hollandia roeiwedstrijden te Alphen aan den Rijn bracht uitstekend roeiweer; het was vrijwel windstil en de regen bleef tot wat lichte spetters beperkt. De wedstrijden werden dan ook door vrij veel toeschouwers bijgewoond en men heeft meermalen van zeer span nende races genoten. Het Amsterdamse Nereus was ditmaal het meest succesvol. Een achttal eerste prijzen is toch wel reden om trots op te zijn. In meerdere gevallen werden de overwinningen behaald op het Leidse Njord, dat het ditmaal slechts éénmaal tot een overwinning bracht, even als het Delftse Laga. Er aneuveUlen vijf records, nl. drie op de herennummers en twee van de dames- snel over 1000 meter, die ook een vaste plaats hebben in het programma van Hol landia. De dames vier en de vier-dubbel van de Leidse vereniging De Vliet won nen beiden hun nummer Het herennummer vier Senioren, waar naar met enige spanning werd uitgezien, werd een goede overwinning voor Nereus. met een halve bootlengte voorsprong op Njord. Laga speelde geen rol. De eerste wedstrijd. Skif Juniores A leverde een overwinning op voor Proteus '8.25.2); de Neusser R-V. werd tweede in 8.41. De finale der vier Juniores werd een overwinning voor Skaü (7.17.5), Njord werd tweede op anderhalve lengte (7.23.4), 3. Laga 7.47 2. Spannend Skif Beginnelingen leverde een span nende strijd en Njord zegevierde mede doordat D-D.S. vlak voor de finish snoek te 1. Njord (8.23); 2. D.D S. (8.24.3). Nereus won de acht Juniores B (6.28) met 1 lengte voorsprong op Triton (6.341). dat op zijn beurt weer een lengte voor sprong had op Njord (6.40.6) De wedstrijd van de lichte achten lever de het eerste nieuwe baanrecord op. Ne reus won deze wedstrijd in 6 min. 52.6 sec., waarbij de tijd van Aegir in 19.56 met maar liefst 24,4 sec. verbeterd werd Tweede werd Njord (7.OU), 't Laga Ook de Skif Seniores werd een neder laag voor de Duitse Neusser Ruderverein die in de skifnummers niet zo best was Bakker van de Maas zegevierde namelijk met een straatlengte over de Duitse skif- feur. Het atijlroeien voor de damesskifs werd gewonnen door D.D.S.. dat 103 punten be haalde. 2 Viking 992 pnt. 3 Hoop 87 Bij het stijlroeien der damesvieren won Viking (92 pnt.) met één punt verschil van D.D S., dat in de heats het best was. 3 Nereus. Proteus won ook het nummer jonge •kif B. van Nautilus in 8.18.4. Nautilus had in de overgeroeide race over de Neusser. R V. gezegevierd. De heats van de dames acht seniores leverden veel spanning en ten slotte gin gen Nautilus, D.D.S. en de Londen Uni versity Women's Boatclub naar de finale over. Ook dit werd een spannende Nautilus verbeterde hierbij opnieuw 's middags in de heats gevestigde record van D.D.S. (3.45.1) met 26 sec. Ook de tweede ploeg, de London U W. B-C. bleel met 3.42.9 beneden het oude record, t als D.D.S. (3.43.8). De dames vier seniores leverde een winning op voor de uitstekend roeiende Leidse De Vliet in de tijd van 4.04 Amstel (4.16). Verder leverde de finale van de Beginnelingen twee een spannende op. die ten slotte in een dead heat eindig de. Zowel Skadi als Poseidon finishten namelijk in een tijd van 8 min. 39.8 Dudok kwam ver achter (8.56.7). Vervolgens kwamen de sprintnummers aan de beurt, die over een afstand van 50C meter geroeid werden. De Acht Seniores sprint over 500 meter leverde een nieuw baanrecord op (1.27.5) waarbij het oude record, dat eveneens op naam van de win naar Laga stond, met 0,1 sec. verbeterd werd. Nereus deed er 1.9 sec. langer over (1.29.4). Een unicum was de sprint van de ongestuurde vieren. Hoewel ij) voort durend dreigden tegen de kant te va ren won Nereus deze wedstrijd (1.36.4). Laga werd tweede <138.5>. doordat bet nog slechter stuurde- Skiffeur Bakker van Maas behaalde zijn tweede overwinning door in de sprint van Nautilus te winnen. Zijn tijd was 1 min 56.2 sec. 2. Nautilus 2.04.6. De dames dubbel vier van De Vliet had een nerveuze start. Maar toen ze er beter inkwamen deden ze de kleine voorsprong van Hoop te niet en vergrootten daarna in een hoog tempo steeds meer hun voor sprong, zodat ze met 3 a 4 lengtes verschil wonnen. Daarbij verbeterden ze het baan record dat sedert 1935 op naam stond van Willem III (3 min. 56 sec met 6.8 secon de (3192). Hoop maakte een tijd van 3 nin. 59 sec. Het nummer Dames Skif Juniores werd A'ereus De finale van de acht Juniores A tus sen de winnaars van de drie heats werd een overwinning voor Nereus. Deze ploeg had van het begin af een voorsprong ge nomen. en hoewel Njord en Laga telkens probeerden bij te komen won Nereus toch met een kwartlengte verschil van Njord Uitslag: 1. Nereus 6.31.9; 2. Njord 6.348 3. Laga 6.43.1. De finale van de stuurmanloze vier over tweeduizend meter was in zekere zin een waagstuk- Men liet namelijk met toestemming van de beide andere deelnemende ploegen ook de in de heats gediskwalificeerde ploeg van de Neusser R.V. meeroeien Omdat dit gevaar opleverde voor botsingen werd de wedstrijd gevolgd door twee kamp- vechtersboten die voortdurend aanwij zingen gaven. Desondanks raakten Laga en Nereus elkaar vlak voor de finish. Dit nummer werd een overwin ning voor de uitstekend roeiende Duit se ploeg die een achterstand op Laga .inliep en met ruim een lengte voor sprong op dezelfde ploeg won. Hierbij werd het baanrecord, dat met 7.06.4 op naam van Laga stond met 6.1 sec. (7.00.3). 2. Laga. 3. Nereus. Ook de Lichte vier was voor Nereus. Ze wonnen ln de tijd van 7 min. 34.9 sec. van Skadi (7.38.2). Laga had zich teruggetrok- Hoofdnummer Het hoofdnummer de oude acht leverde n spannende strijd. Aanvankelijk had Njord een kleine voorsprong, maar Nereus spoedig bij- Laga, dat aan het in lopen was, snoekte en raakte steeds ver der achter. Njord en Nereus vochten een boord-aan-boord-race uit, die met 0.1 sec. verschil in het voordeel van Nereus be slist werd. 1. Nereus 6.33.2; 2. Njord 6.33.3; 3. Laga. Na deze enerverende strijd, een hoofd- waardig, klonken de traditionele schoten, ten teken dat het einde van dit roeifestijn er was. Burgemeester en mevrouw Bruins Slot woonden "een gedeelte van de wedstrij- Twaalf mijlszone. De IJslandse regering voornemens per 1 september de terri toriale wateren uit te breiden tot twaalf mijl. zo wordt in Reykjavik verwacht. Spel van korf en bal ETHERGOLVEN Vr'schaar 16 12 1 Pernix 17 12 1 VES 16 11 2 R'dam Zuid 13 11 0 Excelsior 14 8 2 PKC 16 6 2 Ons Eiland 16 3 3 DVO 15 3 3 DES 13 1 4 Tonego 16 0 2 In IA ernix 2Ijsvogels op _w Hagenaars. De Leidse reserves speelden echter jl. donderdagavond legen War- >nd. Het werd 44 en daarmee kwam armond aan een belangrijk puntje. Za- dag traden VEO 2 en VEO 1 tegen el kaar aan. Het eerste 0-4. Van het kleine programma van zaterdag vielen nog enkele wedstrijden af. Vooral het niet doorgaan van R'dam ZuidDES in onbegrijpelijk als men weet. dat Pernix geen uitstel kon krijgen! Er moe ten dus dringende redenen zijn geweest, want R'dam Zuid en DES hebben nog vijf wedstrijden te spelen en de Rotterdammers waarschijnlijk nog kampioenswedstrijden. Ons Eiland verloor van PKC met 73 en is nu geheel afhankelijk van de prestaties van DVO. De roodbroeken spelen nog tegen R'dam Zuid en Pernix met weinig kans op een puntje. Vr'schaar zegevierde over Pernix na veel spanning met 76. Voor de Leidenaars is er dus hooguit een derde plaats. Excelsior bracht Tonego met 91 aan de rand van degradatie. 3 25 12161 105—56 86-46 85—49 59—56 60-97 42—93 42—84 44—124 'iel zaterdag de ontmoeting waalftal t VEO Pernix 2 ODI Ijsvogels DES 2 Warmond Or. Nassau VEO 2 15 10 2 3 22 13 7 2 4 16 14 7 0 7 14 15 6 1 8 13 14 3 2 9 12 1 0 11 81—52 96—54 71—36 65—54 73—68 60-67 42—72 45-69 43—61 19-62 enkele in de lagere klassen vastge stelde wedstrijden gingen alle wegens de ichoolwedstrijden niet door. In de 3e kl. werd echter woensdagavond gespeeld Velocitas 2Pernix 4. De Leiderdorpers ïen met 74 en de stand is thans: Fluks 2 Velocitas 2 Pernix 4 Fluks 3 TOP 2 Unitas Fiks 3 nond 3 Tempo 2 Velocitas 3 10 10 0 0 20 83—11 8 8 0 0 16 62—18 10 5 1 4 11 12 3 2 7 8 86—55 53—29 36—53 10 2 2 6 6 25—37 8 2 1 5 5 21—46 13 2 1 10 5 25—104 3 2 0 1 4 18—23 8 2 0 6 4 17—50 Voor de junioren waren i.v.m. de Bonds dag, die gisteren werd gehouden, in het geheel geen wedstrijden vastgesteld. Een vrouw was weer vele mannt onderwijzeres in Den Haag. heeft wedstrijd „Tot ziens in Jeruzalem" gewonnen en zij zal naar het Heilige Land kunnen maken. Ze heeft ge' te ronde was zy ds. e. Brunsting uit Baarn en de h< sterdam net even voor en dat wat zeggen, want ook deze i Nie land. oorden de grote NCRV- straks in augustus een ïen, en verdiend! In de D. Meppelink uit Am- c heren gaven blijk van i de Bijbel e i al. Hoofdkl.WestVr.'schaarPernix 76, R'dam Zuid—DES uitgesteld. Excelsioi Tonego 9—1. PKC—Ons Eiland 7—3. Ie kl. A: Pernix 2Warmond 44 (gesp. 22-5). VEO 2—VEO 1 0—4. Pernix 2—Ijsvogels uitgesteld. 3e kl. A: Velocitas 2—Pernix 4 7—4 (gesp. 21-5). Voor a.s. donderdagavond is vastgesteld de wedstrijd TOP 2—Fluks 2 in de 3e klasse A. PLATINA BRUILOFT IN KWADENDAMME Vrijdag 30 mei zal het echtpaar Van Gilst-de Maker uit het dorpje Kwaden- damme op Zuid-Beveland vieren, dat het 70 jaar geleden huwde. Mevr. Van Gilst-de Maker, die 90 jaar is, mag dan doof zijn, het heeft haar nim mer belet om al die zeventig jaar onafge broken haar huishouden te doen. Vroeger met 7 kinderen, maar nu op haar oude dag nog. Ze heeft zelfs de moed nog om de naaimachine te hanteren. De heer Van Gilst. die twee jaar ouder is dan zijn vrouw, is nog zeer vitaal. Hij heeft zijn hele leven gewerkt als kleine landbouwer en als "vrachtrijder. Papierindustrie ducht concurrentie De papier- en cellulose-Industrie in Ne derland. België, Frankrijk. Groot-Brit- tannië. Italië en West-Duitsland hebben om beschermende maatregelen verzocht tegen de concurrentie van Scandinavië en Oostenrijk, die goedkoper kranten-, schrijf- en pakpapier kunnen maken omdat de grondstof in de onmiddellijke na bijheid hebben. Zelfs na lange overgangs tijd kunnen de industrieën in de zes lan den niet rondom de Pauieentroon Meer «fan een flirt! Nu èl het rumoer rondom het tragische einde van het huwelijk van Keizerin Soraya wat is verstomd en men U van alle kanten de meest fantastische onthullingen heeft gedaan over de redenen die tot dit teleurstellende drama hebben geleid; nu wordt het tijd, dat óók U de ware toe dracht leert kennen van deze vorstelijke tragedie. I»"? U weet alles van het kind dat Sorara verwachtte en dat nooit kwam! Maér weet U van het meedogenloze en listige spel van jalouzie en haat. dat de ware achtergrond vormt van al het gebeurde? Want... ondoorgrondelijk en onbegrijpelijk als het Oosten zélf loopt de weg van het huwelijk van Soraya en haar Sjah; een weg die voor ver rozen te gaan en die dood liep op de de sloppen en Bazar van Teheran. Waouecr U 4e volgende week ia MARGRIET de eerste bladzijden leest van MARGRIET» speciale medewer ker. die - om achter de waarheid ie komen - voor U naar Keulen ea Teheran reisde, dan zal veel U dui delijk worden van wat or zich rondom de Pauwenli Uw „verhouding" met Uw krant is veel serieuzer dan een „flirtation". Kunt U zich Uw leven voorstellen zonder Uw dagblad? Nee, immers. Alles wat erin staat, elke dag opnieuw, dat wilt U lézen. Het buitenlandse nieuws, de stadsberichten,- de sport, het modehoekje,- de advertenties. Ja, die ook! Die advertenties laten U weten wat er te koop is, en waar. Zij geven ook nieuws, zijn ook een deel van de grote vriend, die Uw dagblad is, en, waarvan het terecht heet: „Ik heb helemaal niet de gedachte ge had. te winnen." zei mejuffrouw Naeuw- land tegen ons. toen ze de verrassing nog maar nauwelijks had verwerkt „Ziet u. toen we thuis van de wedstrijd hoor den, zei k: daar zou ik wel eens aan mee w>i!!en doen. Maar mijn moeder en mijn zusjes zeiden: dat zou je niet eens kun nen. Ja. en toen heb ik eigenlijk bij wijze van uitdaging geschreven" „En u kwam meteen in aanmerking?" Invalster „Welnee! Ik kreeg een briefje, dat de inschrijving al gesloten was, maar dat ik mogelijk nog als invalster kon wor den opgeroepen. Noil daar geloofde ik niet erg aan en ik zette alles uit mijn hoofd. Maar op donderdag 20 februari kwam er bericht: of ik zaterdagsmid dags maar komen wou in Hilversum, er had iemand afgezegd". „En had u zich toen al voorbereid?' „O nee. helemaal niet. En ik had beslist geen tijd meer voor ook. Ik ben zomaar gegaan en ik wist niet wa hoorde, dat ik had gewonnen. Nou. toen won ik de halve finale ook nog. Maar ik had zeker verwacht, dat ik het :ou afleggen tegen ds. Brunsting en ser Meppelirak". t was zaterdagmiddag, half vijf in de NCR V-studio, vlak na de opname, die gisteravond werd uitgezonden. We had den de hele opname bijgewoond en al was het erg moeilijk voor de jury om te beslissen, toch hadden we deze uitsla; al verwacht, temeer, omdat ook de wjjz< ■orden in de iande ttrjjden in acht werd genomen. Nieuwland sprong geen gat in de lucht, ii z(j hoorde dat ze gewonnen had. ze eg alleen nog een beetje meer kleur keek perplex. „Ik ben nooit erg uit bundig." zei ze na afloop, „maar inwen dig juich ik wel, hoor!" i.hoe bent u nu aan die grote kennis gekomen? Hebt u na 22 februari nog gestudeerd?" Bijbellezen „Och ja, toen heb ik nog een paar boe ken gelezen over Israël, maar erg gestu deerdneen. Ik heb eigenlijk al mijn kennis uit de Bijbel. Wij lezen thuis eng el in de Bijbel, aan elke maaltijd en avonds lees ik voor mezelf nog veel, ook al omdat ik me altijd moet voortoe- relden op mijn godsdienstles op school. Toen ik onderwijzeres werdi, op m'n ze ventiende jaar, heb ik direct de na-akte gehaald, maar och, dat is alweer 24 jaar geleden, daarvan weet ik lang niet alles „Maar uw kennis van de staat Israël :oals die nu is, kunt u toch niet uit de Bijbel hebben?" „Nee, natuurlijk niet. Maar ik heb me altijd heel erg voor het Heilige Land ge ïnteresseerd. Op m'n achttiende jaar had ik al de wens er eens heen te mogen gaan. Sindsdien heb ik altijd gedacht als ik eens een geschenk zou mogen kie zen, dan zou het dét zijn. En door die belangstelling heb ik natuurlijk alles er in de kranten werd geschreven Israël met grote interesse gelezen". Zo wordt dus nu voor Ina Nieuwland een hartewens vervuld. In augustus hoopt zij naar Jeruzalem te gaan orr diaar deel te nemen aan de gelijksoor tige wedstrijd, uitgeschreven door de Israëlische staatsradio-omroep, aan vertegenwoordigers van 12 landen zullen meedoen. Die wedstrijd wordt op 19 augustus gehouden en Herman Felderhof zal er ook bij zijn. We horen er t.z.t. een verslag van voor de NCRV- microfoon. Na de wedstrijd zal Ina Nieuwland nog een week rondreizen door Israël er niet alleen de oude heilige plaatsen Commentaar Wat we thuis zagen en hoorden De N.C.R.V. heeft gistermiddag i van haar radiouitzending gewijd aan dt toogdagen die de protestantse jeugd tr. verschillende gemeenten van het la no hield, 's Avonds hoorden we hoe mejuf frouw Nieuwland de wedstrijd Tot zieni in Jeruzalem" won van haar beide mede dingers naar de eerste plaats, die bijbelse atlas als troostprijs ontvir De reportage wan Pinksteren had met Pinksteren te maken, maar was wel niet nieuw van onderwerp, toch dig om te horen: Goos Kamphuis zag op Vlieland vogels, eieren en zeehondi sprak met de vuurtorenwachter e burgemeester. Ook de televisieuitzending in de avond uren werd door de N C R V verzorgd. In de rubriek „Actualiteiten" ontkende dr H. Groot niet de mogelijkheid, dat vlie gende schotels werkelijkheid zijn en van andere planeten zouden kunnen komen: dit was wèl een nieuw geluid voor de NC.R.V. Na een bijzonder knappe en interessante Disnegfilm over het leven in de natimr, zagen we het pinksterspel ran ds J Wit. uitgevoerd in de Sionski in Haarlem. De Heemsteedse Lekespel- proep haalde er alles uit wat er in zat en dat was voornamelijk een strekking die tot nadenken stemt. 's Middags konden degenen, die niet door prettig weer naar buiten gelokt wer den, op het televisiescherm fragmenten van atletiekwedstrijden in Londen zien. al waren die niet erg opwindend. Meer viel te genieten van uitstekende beelden van het Internationaal concours-hippique te Wiesbaden met als altijd voortreffelijk commentaar van ritmeester J J Gruppe- In het Vlaamse radioprogramma (324 m.) kunt u om 8.45 uur luisteren naar Richard Tauber in succesnummers; om 9.15 is er een concert door het NIR- kamerorkest en -omroepkoor o.l.v. Fre- derik de Vreese. Er worden composities van Handel an Fortner uitgevoerd. in opbouw. Ze had al en vakantieverblijf op Ter» schelling besproken voor diie tijd, maat die gaat ze nu met vreugde annuleren. „Dus u giét naar Jeruzalem?" vroeg Herman Felderhof tijdens de opname. En mejuffrouw Nieuwland zei: „Als dk het leven en de gezondheid mag houden, Ina Nieuwland is lid van de Chr. Gere formeerde kerk van Den Haag-oost en al 24 jaar onderwijzeres aan de Eerste Bi'.derdjjkschool aan de Pasteurstraat in Den Haag. Toneelavond deze week op vrijdag Aangezien er woensdagavond alleen maar belangstelling bestaat voor verkie» zingsuitslagen, wordt de wekelijkse to neelavond, ditmaal te verzorgen door de KRO op vrijdag gesteld. Dat betekent dui een extra-televisieavond. Aan extra-uitzendingen krijgt u van de week verder nog aangeboden; maandag middag van 3-6.30 Eurovisie-sportwed strijden en dinsdag van 5.55 tot 7.45 Euro- visie-sportreportage uit Brussel. vanavond Om 8.05 zendt de AVRO voor de laat ste maal in dut seizoen „Hoteldoradio" uit. Daarna, om 10.15 uur, Spaanse en Portugese volksmuziek. Om 10.35 zet George van Renesse zijn reeks improvi saties aan de vleugel voort. In het KRO-programma kunt u tus sen 8 en 10.45 uur luisteren naar een uit voering van Mozart's opera „Die Zauber- flöte"; u hoort het Radio Filharmonisch Orkest, het Omroepkoor en solisten. Di rigent: Bernard Haitink. vanavond De eerste van een zevental Duitse films over het streven naar vrede door veiligheid wordt vanavond om 8.20 uur uitgezonden door de NTS. Om 9.10 uur herhaling van de rivierenfilm „De Main" en pm 9.30 uur Eurovisie-uitzendingx Benny Goodman en zijn orkest spelen op de Expo. WOENSDAG 28 .MEI 1958 Hilversum I, 402 m. NCÏRV. 7 00 Nws 7.10 Gewijde muz 7.50 Een woord voor dc dag 8.00 Nws 8.15 Gram 8.J0 Lichte muz 9 00 V d zieken 9.30 V d vrouw 9.35 Waterst 9.40 Gram 10 15 Idem 10.30 Morgendienst 11.00 Gram 11.30 Mctropole-ork 12.10 Lichte muz 12.30 Land- 00 V d jeugd 17.20 Gram 17.40 Beursteer 17.45 8.00 Leger des Heils kwartier 18.15 Spectrum h Chr organisatie- cn verenigingsleven 18.25 cappella meisjeskoor 18.45 Nws 18.55 Voetbal- 23.00 Nw; 3.20—2 00 3 1 II, 298 n SOS-bcr 23.15 Zaal- VARA: 7.00 Nws 7.10 Iws 8.18 Gram 9.05 Gym 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Boektecspr orgelspel 13.00 VARA: 10.20 0 Am us muz 12.30 Land- e V h platteland 12.38 Hart i 18.20 Mctropole ork 18.50 45—*23.00 Verkirzingsuitsl. CRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP sen dcine Augen zu. Why es blcibcn. Orkest Hans Augen und traume. Oo« derm Liebe Sünc - love of mine. Orkest Ray Anthony; e again, Blue room. Ronnie Hiltoa Frank Cordcll; My blue heaven, lands. Out of nowhete. Orkest Ray Inthony: September why. Orkest Ray arbecuc. Orkest Bobby

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 8