llicunic £riltsri)e (fourant KRIJGT DE GAULLE HEDEN ZIJN KANS? F Corsica schaarde zich achter Algiers Onzekerheid over de trouw der Middellandsezeevloot Russische troepen verlaten Roemenië MANIFESTATIE Geheimzinnig bezoek aan de Franse hoofdstad Franse bommen Premier verloor aanhang Communisten in staking GEEN CONTACT MEER MET PARIJS Nu ook Soeslof cian de kant? op Tunesië De Gaulte grijpt in Veiligheidsraad vandaag bijeen om moeilijkheden in Libanon te bespreken I DINSDAG 27 MEI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 LURISTELlJK-NATIONAAL DAGBLAü Voor Leiden en Omstreken Negenendertigste jaargang no. 11268 „$lanhwstirb is abfMfwti myo in tealjenspoct" VAN ehr. sport jeugd ZIE PAGINA 7 W7"AT DOET DE GAULLE? Meer dan ooit wordt hier- naar in Frankrijk gegist, nu bekend is geworden dat de generaal gisteren een bezoek aan Parijs heeft ge bracht en daar mogelijk besprekingen heeft gevoerd met president Coty of met premier Pflimlin. Het be- roek van de generaal aan de hoofdstad ging met een grote geheimzinnigheid gepaard, en toen de ochtend bladen vanmorgen meldden dat De Gaulle nu tot „da- Jen" zou komen, bleek hij Parijs al weer te hebben ver laten en te zijn teruggekeerd in zijn woning te Colom- bey-les-deux-églises. Naar verluidt zou hij zich van daag gereed houden om met de meeste spoed opnieuw liaar Parijs te reizen. Gisteravond werd De Gaulle ge signaleerd aan de grens van Parijs, doch toen de jour nalisten naar zijn verblijfplaats informeerden, bleek die onbekend te zijn. Dit klinkt zeer ongeloofwaardig, aangezien hij voortdurend wordt geschaduwd. Alles wijst erop, dat dit geheimzinnige optreden ten doel had een gesprek van de generaal met een vooraanstaand politicus geheim te houden. Gewoonlijk betrouwbare bronnen meldden, dat de generaal heeft gesproken met Pflimlin of met vertegenwoordigers van de premier. Er zou bij die besprekingen een „bevredigende voortgang" zijn gemaakt voor een eventuele overneming van de macht, doch een afgerond akkoord zou niet tot stand zijn gekomen. DE GAULLES geheimzinnige reis was het eind van een reeks alarmeren de gebeurtenissen gedurende het Pinksterweekeinde. Het waren de rolgende sensationele ontwikkelingen die Frankrijk weer dichter bij een burgeroorlog brachten en de positie van Pflimlin verzwakten: l. De opstandige beweging in Algiers sloeg in de nacht van zaterdag op zondag over op de eilanden Corsica en Tahiti, j. Uit debatten in de Nationale Vergadering bleek dat Pflimlin aanhan gers begint te verliezen onder de rechtse en de centrumpartijen. 3. De beweging in Frankrijk zelf, om De Gaulle in het zadel te krijgen, organiseert zich steeds hechter. Admiraal Philippe Aboyneau, de bevelhebber van de Franse vloot, heeft zijn sympathie betuigd voor de opstandige legerleiders. OM TWEE UUR vanmiddag is een stdking begonnen, die is uitgeschreven door het communistische vakverbond, de C.G.T. Het vakverbond riep lok op tot bijeenkomsten en betogingen, gericht tegen generaal De Gaulle in de pogingen van zijn volgelingen om hem aan de macht te brengen. De 'ocialistische en christelijke vakbonden hebben hun leden verboden aan de haking deel te nemen. Verschillende socialistische afgevaardigden - de Rationale Vergadering hebben er echter bij hun leider, Guy Mollet, op aan gedrongen hierop terug te komen en de staking bij te vallen. Om elf uur vanmorgen luidde het pei oneel van de ParUse metro en van d tadsbussen de staking in, door reeds iet werk neer te leggen. In Noord-Fr ijk hebben enkele groepen mijnwerkers iet werk neergelegd. Terwijl de onrust a het land dus toenam, kwam vanmor en de Nationale Vergadering in het Pa lis Bonrbon bijeen om het door de ro ering ingediende wetsontwerp tot her- iening van de grondwet te behandelen Jen verwachtte dat de meerderheid van ie vergadering zich vandaag vóór het wetsontwerp zou verklaren. Morgen zal ver de details worden gestemd. De reactie van premier Pflimlin op de jachtsoverneming op Corsica was de af- elopen dagen vrij zwak. Wel zei hij dal e daad onwettig was en dat de verant woordelijke personen gestraft zouden worden. Maar later maakte de premier ■ek-md, dat geen troepen naar Corsica lezonden zouden worden, omdat deze niel 1 het moederland gemist konden wor- Het was na de verklaring van de pre- ïier dat bleek dat Pfilmlin aanhangers in e Nationale Vergadering had verloren- Zijn woorden, dat de crisis in Algerije on worden verklaard, uit een te eerbie- igen opwinding onder het volk. maar dat at niet voor Corsica het geval was. laakte dan ook geen bepaald sterke in ruk op de afgevaardigden. Tegenactie s Toen tijdens het weekeinde bleek, dat e regering steeds meer in het nauw wam en de kansen voor generaal De laulle sterk waren gestegen, organiser- e zich het verzet in het Franse moeder- ind tegen een eventuele machtsoverne- ïing door generaal De Gaulle, sterker Zo riep het vorige week opgerichte r®- ublikeinse comité ter verdediging van d® ïondwettelijke rechten zijn leden op. ich als .gemobiliseerd" te beschouweD n ook plaatselijke comité's te vormen ter •erdedlging van de Franse republiek. Tijdens het bewogen weekeinde hcbbcD •ele geruchten de ronde gedaan over ad- noraal Auboyneau, de bevelhebber van Ie N.A.V.O.-strijdkrachten in het weste- ijke bekken van de Middellandse Zee. Hij werd ervan verdacht gunstig t® taan tegenover de opstandige beweging n Algiers. En deze verdenking werd ster ier, toen gisteren eenheden van de Fran- e vloot na oefeningen in de Middellands® !ee te Bone in Oost-Algerije aankwamen >e aankomst van de oorlogsschepen viel Admiraal Philippe Auboyneau, op perbevelhebber van de Franse strijd krachten in de Middellandse zee en bevelhebber van de NAVO-marlne- strijdkrachten aldaar, heeft in Al giers een rede gehouden en vloog daarna naar Malta om generaal Nor- stad van de toestand op de hoogte te stellen. samen met een bezoek van de parachu tisten-generaal Massu en Jacques Soustel- le> de leiiers van de opstandige bewe ging, aan de havenstad. Het ministerie van defensie in Parijs haastte ziich echter te verklaren dat de iFranse oorlogsschepen het vliegdek- schip Lafayette en drie torpedobootjers op last van Parijs naar Algerije waren gevaren. „Alle schepen van de Franse vloot gehoorzamen Parijs", luidde het officiële commentaar. Later zag de opperbevelhebber van de N.A.V.O. in Europa, generaal Norstad. zich naar aanleiding van allerlei ge ruchten, genoodzaakt te verklaren, dat Auboyneau hem niet om steun had ver zocht ten behoeve van generaal De Gaulle. Ook de Britse bevelhebber van de N.A.V.O. in de Middellandse Zee, admi raal Lambe, verzekerde met klem dat de N.A.V.O. zich absoluut niet inlaat met de Franse crisis. rende opperbevelhebber van de Franse troepen in Algerije, heeft ko lonel Thomazo bekend om de gro te pleister die hij altijd over zijn neus draagt benoemd tot gouverneur van het opstandige eiland Corsica. In Parijs maakt men hieruit op dat de machthebbers in Algiers zich nu ook als gezagdragers op Corsica be schouwen. Kolonel Thomazo is be kleed met de burgerlijke en de mili taire macht. Corsica, het ongeveer 244.000 zielen tel lend eiland dat 160 kilometer ten zuiden de Franse Rivièra ligt, ds een gewoon departement van het Franse moederland. De hoofdstad Ajaccio telt 33.000 inwoners ds de geboortestad van Napoleon Bo naparte Onder leiding van de vroegere verzets strijder Maillot, een verre neef van ge neraal De Gaulle, was reeds enige tijd geleden een complot op touw gezet, zich af te keren van de regering in Pa rijs. Maillot stelde zich in verbinding met het comité voor openbaar welzijn ir giers en verzekerde dat een opstand op het eiland goede kans van slagen Uitbarsting Zaterdag kwam het tot een uitbarsting, toen in de hoofdstad Ajaccio ging werd gehouden voor generaal De Gaulle en het bewind in Algiers. Para chutisten en demonstranten bezetten het gebouw van de prefectuur en vormden navolging van Algiers een comité v* openbaar welzijn onder leiding van gaullist Antoine Serafini. De prefect Ajaccaio, Savreux staat sinds die tijd zijn zomerverblijf te Vizzavone onder be waking van parachutisten. De betogingen die zonder ongeluk ken verliepen waren voorbereid door de radicaal Pascal Arrighi, die in de Na tionale Vergadering Corsica vertegen woordigt. Met ongeveer 250 parachutisten en menigte van naar schatting menië zullen binnenkort wor den teruggetrokken. Dit heeft het Russische persbureau Tass gister avond bekendgemaakt. Ook uit Hon garije zal in de loop van dit jaar nog een Russische divisie worden terug getrokken. Reeds in februari had de Sowjetunie be kendgemaakt, dat zij 17.000 man Hongarije zou terugroepen. Westelijke waarnemers raamden de Russische troepensterkte na deze vermindering toch nog op 60.000 man. Verder hebben de Oosteuropese landen besloten dit jaar nog hun strijdkrach ten met 119.000 man te beperken. Roe menië zal 55.000 man demobiliseren, Bulgarije 23.000, Polen 20.000, Tsjecho- slowakije 20.000 en Albanië 1000. De Sowjetunie had reeds eerder bekend gemaakt haar strijdkrachten met 330.000 man te zullen verminderen. Over de troepen van Hongarije en Oost-Duits- land werd niets gezegd. De landen van het pact van Warschau hebben voorts officieel besloten de N.A.V.O.-landen een nlet-aanvalsver- drag voor te stellen. De tekst van het voorgesteld verdrag zal afzonderlek worden gepubliceerd; het zou 25 jaar van kracht moeten blijven. Volgens de bepalingen van het verdrag zouden beide blokken er van af moe ten zien bij internationale betrekkingen geweld te gebruiken of daar zelfs ook maar mee te dreigen. duizend mensen begaf hij zich na prefectuur. In Parijs heeft later, op stel van premier Pfllmlan, de voor parlementaire onschendbaarheid van de Nationale Vergadering besloten de vergadering voor te stellen om Arri ghi te ontheffen van de parlementaire onschendbaarheid. Ook elders Met de steun van de parachutisten het com.té voor openbaar wefeijn gauw heer en meester op het eiland Verschillende plaatsen volgden het beeld van de hoofdstad en stelden i eens comités in. Kolonel Lacharoy klaarde zelfs, dat niet alleen Corsica, maar ook andere delen van de Franse unie het voorbeeld van Algiers hebben gevolgd. Hij noemde Toulouse, Tahiti, Frans-equatoriaal-Afrika en Frans-West- Afrika. Alle telefoonverbindingen van Corsica met Frankrijk en ook met Italië zijn broken. Uit Algiers vertrokken gisteren vliegtuigen met levensmiddelen naa: eiland aangezien de aanvoer uit het moederland is gestaakt. Er zouden spoedig mogelijk schepen worden De regering in Parijs heeft, blijkens een communiqué dat na een kabinets vergadering werd uitgegeven, besloten strafmaatregelen te nemen tegen burger lijke en militaire autoriteiten op Corsica, die zich aan ondermijnende activiteit hebben schuldig gemaakt. De postboot, die zaterdagavond uit Dit is ae man die de opstand op Cor sica heeft georganiseerd door de stoot te geven tot de oprichting van een comité voor openbaar welzijn aldaar: Paul Pascal Arrighi, wiens parlemen taire onschendbaarheid de regering wil opheffen. Nice naar Corsica vertrokken. Ook mogen geen vliegtuigen "fice naar het eiland vertrekken. Het feit dat Mikail Soeslof de confe renties van Moskou niet heeft bijgewoond, heeft in Warschau tot de veronderstelling geleid dat hy misschien reeds uit het Sowjetpresidium gezet U. HET EILAND CORSICA Generaal Charles de Gaulle werd gisteren te Colombey- les-deux-Eglises gefotografeerd en toegejuicht), nadat hij daar een kerkdienst had bijgewoond. Dertig dagen onder water met duikboot boten, de Skat en de Sea wolf hebben een nieuw onder water-record gevestigd. Zij bleven dertig dagen achtereen onder water en legden daarbij 8000 mijl af. Samen hadden zij 160 man aan boord. Heit oude record, zestien dagen, stond ook al op naam van de Sea- wolf, die het dn september vorig jaar had gevestigd. Generaal Do Gaulle heeft een communique uitgegeven, waarin hij zegt, dat hij is begonnen met de noodzakelijke procedure voor vormen van een republikeinse re gering, die in staat is de eenheid onafhankelijkheid van het land te verzekeren. Hij zegt te hopen dat deze procu- dure voortgang kan vinden en dat het land door kalmte en waardigheid zal tonen dat het wenst dat deze procedure slaagt. 1YTOG STEEDS is de rust niet weergekeerd in Libanon. Weer zijn in Bei- •L N roet enkele bomaanslagen gepleegd, waarvan één in een volle tram. Zes personen kwamen hierbij om het leven, minstens twintig werden ge wond. De bedoeling van deze aanslag schijnt geweest te zijn, het publiek te intimideren. Ook ontplofte gisteravond een bom in een huis naast de wo ning van de Britse ambassadeur. Niemand liep hierbij letsel op. De re gering heeft besloten een burgerwacht te vormen uit vrijwilligers. Haar taak zal zijn het beschermen van openbare gebouwen, zakenpanden, etc. Verder zijn de regeringstroepen tij dens de Pinksterdagen met een groot scheepse actie begonnen, om orde te herstellen in de door de rebellen bezette gebieden. Tot dusver beperkte de taak van het leger zidh tot politiediensten in de grot® steden en tot verdediging van de belang rijkste punten in het land. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de opstandelingen een groot deel van het land, waarbij een strook langs de Syrische grens in handen hebben. In Halba eahter zijn volgens een legercommuniqué de rebellen verdTeven ook in Baalbek heeft het leger de opstandelingen verjaagd. In Resjaia duurt de strijd nog voort. Inmenging De Veiligheidsraad der Verenigde Naties behandelt vandaag de klacht van Libanon tegen de inmenging van de Verenigde Arabische Republiek in *Un binnenlandse aangelegenbeden. De Libanese minister van buitenlandse zaken Malik zou hierbij tegenwoordig zijn, maar volgens berichten van Libanese ambtenaren zou hij in verband met de nieuwe ongeregeldheden zijn vertrek naar New York tot het midden van deze week uitgesteld hebben. Intussen hebben de Britten ter hoogte van Limassol op Cypres het vliegkamp- schip „Ark Royal", verscheidene torpe- doboo'jagers en twee bevoorradingssche pen samengetrokken Waarnemers zijn van oordeel, dat de oorlogsschepen pa raat worden gehouden met het oog op de gebeurtenissen in Libanon. De Raad van de Arabische Liga zal zaterdag te Tripoli in Libië bijeenkomen ter bespreking van de Libanese klacht over inmenging door de Verenigde Ara bische republiek, aldus heeft een woord voerder van de liga zondag te Kairo meegedeeld. Bourguiba doet beroep op de Veiligheidsraad PRESIDENT BOURGUIBA van Tunesië heeft gisteravond in een radiorede verklaard dat zijn land genoodzaakt is het probleem van de Franse troepen in Tunesië opnieuw voor te leggen aan de Veiligheids raad van de Verenigde Naties. De Tunesische minister van justitie zal naar New York gaan om de permanente vertegenwoordiger bij de V.N., Mongi Slim, bij te staan. Slim heeft de verhou ding Frankrijk-Tuneslë zondagavond besproken met secretaris-generaal Ham- marskjöld. Bourguiba, die dit bekend maakte, voegde eraan toe: „Tunesië ts thans in staat van oorlog of van bijna- Het Franse aanbod om binnen twee maan den te beginnen met het terugtrekken van troepeneenheden verwierp de Tune sische president. „Wij kunnen niet blij ven wachten". Bourguiba zei verder dat Engeland en de Verenigde Staten om wapens Is verzocht met het oog op het steeds toenemend gevaar van uitbrei ding van de strijd in Algerije tot Tune sië, een strijd „die de regering in Parijs kennelijk niet meer in de hand heeft". Tevoren had Bourguiba in het land de noodtoestand afgekondigd, na langduri ge gevechten tussen Franse en Tunesi sche troepen in het gebied van Ramada. Franse vliegtuigen bombardeerden het noorden van dit gebied. Volgens een mededeling van Tunesische zydc namen twee vliegtuigen uit Algerije aan deze operatie deel. Deze samenwerking tus sen de Franse strijdkrachten in Tunesië en die in Algerije wordt door de Tune sische regering als een ernstige bedrei ging gezien. Mongi Slim heeft gisteren op het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken officieel rapport uitgebracht over het bombardement. Hij had een onder houd met onderminister Murphy. Ook de Franse ambassadeur ln de Verenigde Staten bezocht het ministerie. Hij over handigde een nota over de provocaties waaraan het Franse leger in Tunesië de laatste dagen blootgesteld is geweest. De Franse regering heeft in een officiële verklaring gezegd dat de hulp van de luchtmacht moest worden Ingeroepen voor Franse troepen die door eenheden van de Tunesische nationale garde wer den aangevallen. Zij heeft de Franse zaakgelastigde in Tunesië opdracht ge geven een protest in te dienen bij de Tunesische autoriteiten. Bij de gevechten zijn vijf Franse mili tairen om het leven gekomen en v:er gewond. De verliezen aan Tunesische zijde zijn niet bekendgemaakt. RUSTIG WEER De Bilt verwacht lot mor genavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Zwakke wind. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon op 4.30, onder 20.44; Maan op 15.15, onder 2.04. 1 juni volle maand. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur J«I zw. bew. regen rw. bew. zw. bew regenbui zw. bew. zw. bew. half bew. balf bew. geh. bew. licht bew. NNO NNW windstil windstil windstil OZO WNW \BINNENVERINGBED hel bes Ie bed oo.l gemeekl

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1