Visserijbedrijf is het waard in stand te worden gehouden SupraluX Plasticlak Remmelzwaal (KW 48): „Alles wel aan boord" Frisse plannen doen het allerbeste hopen Nu ruw weer 0111 de Noord en op het Zand HARINGJAGER SCH 201 NAAR SCHEVENINGEN? NIEUWE LETDSOTF COUR 4NT WOENSDAG 21 MEI 1958 Eén haringbeen niet voldoende is beter - kost minder! I\lan overboord van logger VI. 110 Het hospitaalkerkschtp De Hoop heeft de afgelopen nacht geseind, dat een op varende van de VI. 110 Michiel Jan (re derij Kwakkelstein) door een hoge zee Van de vleet op de trawl (slot) De N.L.C. hel meest gelezen blad in de beide Kalwijke KATWIJK 4. D. RIJH A.R. Kiesvereniging Hedenavond 8 uur vergadert de A.R. kiesvereniging in het hotel „De Roskam". Mr. J. van der Plas zal spreken over „De gemeentepolitiek". ding van de landbouw en de veeteelt heeft gedaan) eens bereid zou zijn een plan voor de hervatting van de verre visserij in de vorm van het Walvisvaartproject" uit te voeren, kan zij rekenen op veel medewerking van het visserijbedrijf. Wij hebben reden om aan te nemen, dat het advies aan de regering van de commissie voor het fabrieksschip van het Produktschap voor vis ook in deze richting gaat. Dit advies kan dan rekenen op een enthousiaste steun van hèt visserijbedrijf. Andere markt TX/TET HET IN de vaart brengen van een flink fabrieksschip, dat zelf gaat vis sen of als moederschip met jagers naar de verre gronden trekt, komt men er echter niet. Er is méér voor het slagen van een dergelijk project nodig. Voor de Nederlandse markt hoeft men geen vis van de verre gronden aan te voeren. Men is hier gewend aan de sma kelijke vis van de Noordzee. Alleen wan neer de Noordzee zó weinig zou gaan op leveren, dat de binnenlandse markt niet meer van vis zou kunnen worden voor zien, kan men de vis van de verre gron den hier gaan distribueren. Voor het slagen van een Neder lands verre visserijbedrijf, dat, ondanks het goede afgelopen jaar, voor de instandhouding van het Ne derlandse visserijbedrijf als een noodzaak kan worden beschouwd, zal men nieuwe markten moeten zoeken. Markten In Afrika en andere landen ln het Midden-Oosten. In landen, waar men beslist vis wil zien en nog niet verwend is door het uitstekende produkt van de Noordzee. Het is dan prettig te kunnen consta teren. dat er voor deze nieuwe markten reeds een basis aanwezig is. Er zijh vishandelaren, die zich met enthousiasme aan de export van vis speciaal naar die landen hebben gewijd en daarmee ook succes hebben geboekt. yo KUNNEN WIJ deze artikelen- serie, die sprong van de hak op de tak oftewel van „de vleet op de Alle hens aan dek op de trawler. De matrozen in de zij.' Het net wordt scheep gehaald. Een zwaar en moeilijk karwei. Zou de haring zich ook ditmaal hebben laten vangen? Stem uit volle zee (Radiografisch uit volle zee.) T?N GISTERMIDDAG enkele m A-J nuten voor vijf uur, kregen wij, via Scheveningen Radio, radio- telefonisch contact met een van de Katwijkse loggers, de Cornelis Mari- nus, de Katwijk 48, die op de wijde zee aan het jagen was naar Holland- Toen het contact tot stand was ge bracht, hoorden we eerst veel geruis en we hebben bewondering voor het geduld van schipper W. Remmel zwaal, die vier-, vijfmaal zijn zinnen wilde herhalen, omdat het even duurde, voordat we tussen het ruisen van de zee de joviale stem van de schipper konden onderscheiden. Maar na"enkele minuten hoorden we, dat schipper Remmelzwaal. Prinsestraat 36. Katwijk aan Zee, met zijn schip in noord-westelijke richting voer, waar een Schevenin- ger voor tchot was gegaan en 33 kantjes uit de golven had opgediept. Hoewel de haring nóg naast in plaats van in de Katwijk 48 was, noemde de schipper de stemming aan boord uitstekend. En na het goede vaart en goede vangst", dat wij stoer door de ether slingerden, volgden het „goeie mid- dag, jullie daar aan de wal" en het klikje van de telefoon. Wij kropen achter onze droge schrijfmachine en schipper Remmel zwaal zal hoogstwaarschijnlijk zijn zuidwester wat steviger vastgesjord hebben tegen de opspattende golven aan de boeg, die richting noord-west wees. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN, woensdagmiddag Op een paar verslaggevers en fotografen na is er nog steeds niets te zien op de kade te IJmuiden. Er staat een schrale wind en koppels meeuwen scheren in het bleke zon licht over het vuilgrijze water. Elke keer weer gaan, de blikken in de richting van de havenmond waar straks het schip met de eerste Hol landse Nieuwe moet verschijnen. Alle geruchten over snelvarende traw lers ten spijt i3 het nu wel zo goed als zeker dat de eerste haring toch door een logger zal worden aangevoerd. Naar men algemeen verwacht heeft de Sigurda. da Sch 201, een ruime voorsprong. Waar men in het rumoerige schaftlokaal en aan de havenkant over discussieert is de vraag of de Scheveninger IJmuiden eigenlijk wel zal aandoen Als het schip inderdaad onbedreigd aan kop gaat, is de kans hierop gering. In dat geval zal de schipper er de voorkeur aan geven triom fantelijk zijn eigen haven binnen te gaan. Voor deze gedachte pleit, dat de met vlaggetjes versierde vrachtwagen die de haring naar de afslag pleegt te brengen. De Nieuw» ook Leidsche oor Katwijk toonaangevend KATWIJK AAN ZEE Voorlichtingsavond over de reumabestrijding In de Oranjezaal werd gisteravond een propagandabijeenkomst gehouden van- ege dc plaatselijke afdeling van de Ne derlandse Vereniging tot Reumabestrij ding. De presidente, mej. P. Borleffs, be groette in het bijzonder de erevoorzitter, burgemeester H. Duiker, en diens echt genote en het hoofd van de voorlichtings dienst van de vereniging, jhr. Feith. D* heer Duiker wekte de vele aanwezigen op tot actieve deelneming aan de bestrij ding van de reuma en aan de propaganda ervoor. De bestrijding betekent voor d» niet-medicus hulp in het sociale vlak. Voor de propaganda moeten financiën worden aangetrokken. Jhr. Feith gaf een overzicht van wat wordt gedaan ter bestrijding van de reuma. In feite is de strijd ertegen op gang gekomen na de tweede wereldoorlog, daar men toen pas iets ging begrijpen van oorsprong en verloop van de reuma. On der anderen noemde spr. de bekende art» Van Breemen, die zijn sporen verdiend heeft in de bestrijding en ln zekere zin pioniersarbeid heeft verricht. Mede door hem is dc medische wereld in actie ge komen ter onderkenning van de ziekte, die meer voorkomt bij vrouwen dan bü Naast de medische bestrijding is daar de vereniging tot reumabestrijding, die in het bijzonder met de sociale kant van hei vraagstuk bezig is en zodoende het leed tracht te verzachten. Een documentair» film werd vertoond die een zeer duidelijke illustratie van de mededelingen was. Ei werden nog twee andere films gedraald, die waren beschikbaar gesteld door de Duitse ambassade Hoog en laag water (Van één onzer visserij-medewerkers.) Het visserijbedrijf is het waard stand te worden gehouden. Het levert ons behalve de 1 de zeelieden, die wij als land i de zee nog altijd (en ge lukkig) nodig hebben. Hier zijn de zeelieden aan de arbeid op het dek van een trawler. trawl" door het visserijbedrijf hier en in het buitenland, besluiten met de opmerkingen, dat óók het Neder landse visserijbedrijf gelukkig nog voldoende levenskracht heeft, om zich in een veranderende wereld staande te houden. Dat de afgelopen jaren hebben ge leerd, dat er steeds weer energieke mensen zijn, die tijdig een goed en fris initiatief weten te nemen. Dat de vloot de achterstand op het buitenland onlangs toch min of meer zelf heeft gesaneerd en thans over het algemeen een moderne indruk maakt. En dat de initiatieven, die thans worden genomen voor het eventueel in de vaart brengen van een fa brieksschip, voor het bouwen van een zo economisch mogelijk vaartuig voor de visserij op de-Noordzee, voor de industrie-visserij en voor het bou wen van nieuwe fabrieken voor het diepvriezen van vis, ons tóch wel de zekerheid geven, dat Nederland visserijmogendheid wil en zal blij- Visserijgolfjes De trawlers, die de visserij om de Noord en aan de rand van 't Zand haringvisserij uitoefenen, kampen thans met ongunstig weer. Wind kracht zeven. De vangsten om de Noord ondergingen echter weinig ver andering. De schepen gaven dagvangsten door van 120 tot 200 manden schelvis, makreel en koolvis. De haringtrawlers meldden, dat zij op 't Zand vrijwel geen haring vangen. Bij de boei P 12 werd veel tong gevangen: 300 tot 400 kilo per etmaal. De trawler Vios IJm 24 heeft een vangst van 1500 kisten verse vis in Grimsby in Engeland gelost. Het schip trof het. De prijzen waren erg hoog ln deze Engelse vismarkt. De Vios IJm 24 besomde he. prachtige bedrag van 42.000 gulden vooi de vangst van 1240 kits (ongeveer 150P kisten). Dit was er De aanvoer te IJmuiden werd dinsdag verzorgd door acht schepen met een total» vangst van ongeveer 3.000 kisten verse vis aan boord. Deze vangst bestond uit 100t kisten makreel, 800 verse haring 100 schol, 170 schelvis. 130 wijting, 25 gul en kabeljauw, 610 koolvis. 35 diversen, 325 kleine kistjes verse haring en makreel. 2.300 kilo tongen en 175 stijve kabel jauwen. Aan de markt verschenen: Sch overboord is geslagen. Het bleek de heer J. Stiphout uit 's-Hertogenbosch te zijn, die als passagier de reis meemaakte. De gehele nacht is naar hem gezocht, maar door het ruwe weer en de duisternis heeft men, hem niet kunnen vinden. Aangeno men wordt dat het slachtoffer is verdron ken. De opgegeven positie van het vis sersvaartuig is 57.10 graden N.B. en 1.00 graad O.L De Nieuwe Leidsche volgt dagelijks hel getij Kalicijks iSoordgeevuterij VOORSCHOTEN Burgerlijke stand Geboren: Herman Antonle, zn van W. van der Pol en A. Middelkoop; Maria, dr. van J Bogerd en M. Baardwijk. Ondertrouwd: Eldert van Dalen te Den Haag en Jansje Grietje de Vriea; Johan nes Corneli6 Luijnenburg en Fransje Rietbergen; FrancLscus Brueche te Lei den en Frederika Hermina Langeveld; Johannes van Berken te Leiden en Anna Laurentia Maria Mathot; Corneli6 van Laar te Leldechendam en Adriana Adrlaantje Schep. Gehuwd: Cornells Johannes van Kam pen, 27 j. en Hermina van den Boogaard, 22 jaar. Prol. dr. T C A Gtyl. hoo»kr»«r In A ■leesnene cn vaderlandse geschiedenis in de nteu- t Utrecht, tal nergens is te bekennen. De mogelijkheid Is echter niet uitgesloten dat de eerste logger pas laat in de middag of vanavond arriveert. Intussen lopen de weinige be langstellenden verveeld en kleumerig rond te wachten op wat komen gaat. Grote aanwas van deviezen De deviezenaanwas is deze week zeer groot geweest blijkens de weekstaat der Nederlandsche Bank van 19 dezer, name lijk ruim £59 miljoen, zodat goud en deviezen samen stegen tot f4700 min., waarvan (3278 min. goud tegen vorige week f3259 min. Tengevolge van de afrekening in de Europese Betalings unie zijn er verschuivingen geweest van met-inwisselbare valuta naar goud en inwisselbare, Nederland ontving over april £35 min. in goud of dollars. Cover- tibele valuta's namen van £922,1 min. tot f 950,4 min. toe. Het dekkingspercen tage steeg van 82,28 tot een record van 83.15. De schatkist kwam voor de dag met een gunstig saldo van £447,3 min. tegen f324.6 min. op 12 dezer, waarvan f 105 min. tengevolge van plaatsing van schatkistpromessen, zodat de middelen der banken afnamen,-maar deze kregen weer 159%iln. uit deviezen binnen. De bankbiljettenomloop kromp slechts met f 13 min. in tot (4020 min. Daar zij sinds het begin der kasgeldperiode op 22 april ruim boven het gemiddelde waren, konden zij zopder bezwaar £48 min. schatkistpromessen van de Nederland sche Bonk afnemen. Hun saldo is nog (395 min., tegen vorige week f 495,1 min., zodat zij nog f 100 min. boven het verplichte gemiddelde zijn. Het kasgeldpercentage is gisteren van 6 tot 7 verhoogd, waardoor het ge middelde saldo op f 350 min. komt. Geldmarkt bleef voortdurend zeer ruim. De daggeld ren te is 13 mei van 2 Vt tot 21 verlaagd. Aku nog niet naar Duitse beurzen AKU heeft van Duitse bankiers het verzoek ontvangen, haar aandelen op de Westduitse beurzen te introduceren, maar de directie xiet thans daartoe geen aan leiding. De jaarvergadering van de Algemeens Kunstzijde-Unie bepaalde het dividend op 11 (v. J. 12> en herkoos prof. mr. P. W. Kamphuieen, dr. F. H. en J. M. Fentener van Vlissingen tot commissarissen. Presi- dent-dlreoteur Ir. A. J. Engel ziet kans op lete lagere ontwikkellngs- en aanloop kosten voor nieuwe produkten in 1958. Van akulon enkalon en terlcnka kan gunstige Invloed op de winst worden ver wacht, welke de lagere opbrengst van andere produkten kan goed maken. Aku- lon verovert langzaam maar zeker een zeer bijzondere plaats op de nylon- plasticmarkt. Blijkens het prijsverloop sinds 1 januari was de reservering van 1 miljoen vanwege samenstelling en omvang van gerede produkten nood zakelijk. Door de Euromarkt zullen grond stofkoeten stellig niet stijgen en loon kosten zullen meevallen en een duidelijk verschil in lonen kan behouden blijven. Voor een exportbedrijf als Aku zijn er voordelen, evènals ln de vrijhandelszone. Gaat E.G.K.S. lening sluiten in Amerika Het is niet onwaarschijnlijk, dat de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal ln Amerika een lening gaat sluiten. D.e heer Finet. voorzitter van de Hoge Autoriteit zou voor dit doel eind mei of begin juni naar de V.S. gaan. De lening, dlc niet hoger zou zijn dan 40 miljoen dollar, zou bij een groep Amerikaanse banken worden gesloten. Je moet tegenwoordig als vis ser van „goeden huize" komen, zoals dat heet, om op de Noord zee een woordje mee te spre ken. Want loggers en trawlers uit vele landen jagen achter de haring aan. Dan kan het soms druk zijn op de haring gronden. Het bewijs van deze drukte, van het vissen schip-naast- schip, wordt door deze foto af doende geleverd. gers, die de visserij langs de kust uit oefent, kan zich vrij goed handha ven door de vraag naar schol en tong. En door de export van deze platvis- en fijnvisprodukten. Het mislukken van een haringseizoen betekent echter voor de vloot van traw lers en grote loggers niets meer en niets minder dan een ramp van grote omvang. Tóch is er reden tot tevredenheid. De wisselvallige haringvangsten leverden namelijk óók een nieuw type vaartuig op. dat zijn bruikbaarheid voor „toeval lige" vangsten reeds tenvolle heeft be wezen: het vaartuig, dat zowel verse haring en kantjes gezouten haring als verse vis kan aanvoeren. Dit vaartuig, dat dus van alle markten thuis is, bewijst het bedrijf uitstekende diensten. Deze traWler-logger slaagt er over het algemeen in het gehele jaar door goede en lonende besommingen te maken. Anderzijds kan men het betreuren, dat ons vaderlandse bedrijf nog altijd TTET NEDERLANDSE VISSERIJBEDRIJF heeft door de industrialisatie J--*- van ons land en de belangrijke positie, die de landbouw liezet, op economisch gebied veel aan betekenis verloren. Het blijft echter een boeiend bedrijf, dat op andere terreinen zijn grote betekenis niet zal ver liezen. Nimmer zal men mogen vergeten, dat de visserij de moeder van onze scheepvaart isZelfs voor dc instandhouding van deze scheep vaart, voor het kweken van de zeelieden, die nodig zijn voor het bemannen van onze schepen, kan men het visserijbedrijf ook in de toekomst niet missen. Het zal dan ook voor ons volk behouden móéten blijven. Het zou ons aan de zee gelegen land en ons van de zee zo zeer afhankelijke volk zeer schaden, wanneer men het uitoefenen van de visserij alléén aan de nieuwe, sterke visserijmogendheden zou overlaten. TTET VISSERIJBEDRIJF is in de afge lopen jaren vaak verguisd. Vissers uiit families, drie generatie op generatie de zeeën hebben bevaren en de visgronden hebben beploegd, keerden het bedrijf de rug toe. Zij kozen makkelijker werk aan de wal, in de industrie met haar vaste werktijden en zijn vrije avonduren Men mag zich echter gelukkig prijzen, dat er tóch steeds weer men sen waren, die met de vloot naar zee trokken en het bedrijf in stand hiel den. Nu, in een periode van econo mische moeilijkheden voor ons land, blijkt daarvan de waarde. Vissers keerden de wal de rug toe en vonden opnieuw een plaats op de vloot. Men mag zich tevens gelukkig prijzen, dat er nog altijd mensen zijn. die het goed menen met het visserijbedrijf en het door het nemen van nieuwe, frisse initia tieven steeds weer de ondergang hebben bespaard. IFeer gelukt LS MEN over de periode tussen Vlaggetjesdag 1957 en Vlagge tjesdag 1958 de balans opmaakt, komt men opnieuw tot de conclusie: „Wéér is het gelukt". Het jaar 1957 verliep vrü somber. Maar dc plotselinge grote haringvangsten aan dc kust van Ier land en om de Noord in "t begin van 1958 brachten het visserijbedrijf over de moeilijkheden heen. De Ierse Zee en de Noord leverden tezamen in weinige maanden prachtige vangsten en besommingen op. De injecties, die een somber jaar tot een vrij goed jaar wisten te maken, lever den echter opnieuw het bewijs voor de nu jaren achtereen herhaalde stelling, dat de haring de kurk is, waarop het Nederlandse visserijbedrijf drijft. Deze stelling is uiteraard van toe passing op de vloot van grote loggers en trawlers. De na de oorlog ontstane grote vloot van kotters en kleine log-

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 9