Zelfs annexatie Rijnsburg acht inen nodig Gemeenten willen gekend worden in rijksbeleid BRYLCREEh dubbele BRYLCREEM Dr de De Planque legt praktijk lieer Agenda voor Leiden Leidse Sleutelspelers gaven een eigen haard met herrie Praten over de hereniging nieuwe leidsche courant woensdag 21 mei 1958 Tera Leiden ontvouwt program Maar„uw stem is Boter aan de iet ;S3 galg gesmeerd ht. t y/ANNACHT heeft de Leidse „studentenlijst" de kiezers verrast met haar programma. Tera blijkt de afkorting te zijn van „Titale eens gezinde radicale actie". Het blijkt, dat de heren zich met verschillende plaatselijke problemen ernstig hebben beziggehouden. Zo willen zij het vraagstuk van het Leidse ruimtetekort maar meteen rigoureus oplossen y door „toch even Rijnsburg te anexeren". Met gewoon water nemen zij op Leidens grootste feestdag, 3 oktober, j gen en daarmee stellen zij de Leidse Duinwater Maatschappij in gebreke. Op z'n minst verlangen zij gedurende vijf ■lf. nuten bier uit de waterleiding. „Wijd ja. open die kraan!" De studenten hebben een aardige para- '*r frase bedacht op de naam van hun lijst- a'8 aanvoerder: Boter. Direct na het lanceren En van de leuze „Boter, ook voor de arbei- sld ders" ging de boterprijs met dertig omlaag Zo doet zich hier het fenomenale ''feit voor. dat deze partij grootse dingei tot stand weet te brengen al voordat zij ii e de regering zit. Wie nü zijn stem niet uit (.brengt op lijst 7, begaat toch wel eei niatale fout. En ze voegen er nu nog aai e toe: „Boter ook voor uw kinderen Leidsi moeders, voor een gezond gezin!" Blauwe tram Het sleutelstedelijke woningbeleid wordt Jironisch gekritiseerd door de eis om dt er achterste wagen van de blauwe tram tei n® beschikking te stellen van woningzoeken ig den. Wij twijfelen eraan, dat de directie lge van de N.Z.H.V.M. n* let Bromfietser gewond door en botsing met motor Op de Nieuwe Beestenmarkt kwam gis- "J teravond omstreeks zeven uur een 48- if- jarige Leidenaar door een verkeerde ma in 'noeuvre met zijn bromfiets in botsing al met een motor. Hij liep daarbij een her- in|senschudding en een gebroken rechter- sleutelbeen op; de motorrijder kwam er .zonder kleerscheuren af. De bromfiets werd zwaar beschadigd. Academische examens Capel Ie W N: skundc: de heer J Groe- heikunde: de heer R M je De heer J. C. van Schaik *e Dezer dagen is het 12M jaar geleden, n' dat de heer J. C. van Schaik zijn werk et als wethouder van Leiden begon. Mor- u-genavond wordt hij in het Gebouw aan de ig Hooigracht in de kring van zijn politieke e. partij gehuldigd. k it ut Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Dirkje, d. v. T. Brandt en E. Verlind; Jennigje Elizabeth, d. v. G. Gubler en R. van Tongeren; Roelof Kees, z. v. W. F. Snieder en L. R. Berkenbosch; Marijke, d. v. B. A. Luif en E. Madjid; Paul Gerard, z. K v. M. L. Kuijt en A. van Pubten; e" Silvia, d. v. S. Star en E. H. Blonk; Marleen, d. v. P. J. Verboom en G. Deelstra; Marianne, d. v. B. T. Dikkes en E. C. J. Nieuwenhuis; Hester a- Paulina, d. v. J. E. Bekkering en C. or Kolenbrander, Catharina Hendrika Maria, d. v. A. J D. Vrouwenvelder te en M. A. van Steijn; Rudolf, z. v. C. L L. Ruwaard en J. Beij. OVERLEDEN: H H. Perfors, 64 j., te man; M. A. Tijssenraad, 63 j., weduwe, te v. K. Elmensdorp; W. A. Geraedts, 74 j„ man. p- Verkochten militairen rijplaten als schroot? De koninklijke marechaussee heeft vier militairen van de op de vliegbasis Twen- the gelegerde luchtdoelartillerie gearres teerd. op vermoeden van diefstal van 13.000 kg stalen rijplaten, waarvan lan- dingsbanen worden gemaakt. Zij zouden n deze rijplaten als schroot hebben verkocht aan een opkoper in Almelo. De vier militairen zijn in verzekerde bewaring gesteld en zullen te zijner tijd terecht moeten staan voor de krijgsraad te velde oost. duizend tramstellen zou beschikken. En dan is de toekomstige vervanging van de tram door bussen heleméól een donker verschiet! Maar wie Boter niet mag, kan zich ook nog op Bakker verlaten: nummer 3 van lijst 7. Dan is uw stem „voor de bakker" En tussen de twee B's van Boter en Bak ker staat „Kerst". Naar hem zijn reeds enige Leidse straten genoemd: de Boter markt, de Kersenstraat en de Bakkersteeg Die straten werpen de schaduw van d« roem van dit drietal reeds vooruit. Roem zullen zij oogsten, want zij willen „aan de top voor meer woningen, meer vrijheid een gezond gezin en een goede vaart" Geen raketten De Tera heeft ook internationale aspira ties Ze heeft zich gemengd in het koor van degenen, die waarschuwen tegen d« vestiging van raketbases op Nederlands grondgebied. En aangezien tot dit grond gebied ook weieens het Leidse Stadhuis plein zou kunnen gaan behoren, hebben zij dat als een vooraanstaand punt in hun program opgenomen. Eindelijk heeft de Tera zich dus officieel met een program bij de bur gerij aangediend. Onze veronderstel ling van gisteren, dat onder de veri op haar verkiezingsborden de woor den „aan de galg" („Uw stem is Boter aan de galg") schuil zouden gaan, is juist gebleken. „Leidenaars". zo roepen zij de kiesgerechtigde burgers op, „stemt Boter, stemt Tera en uw stem is boter aan de galg ge smeerd". Verlies Het blijkt overigens, dat de heren van de studentenlijst niet de illusie koesteren dat zij ook maar één stem verwerven Ze beweren tenminste, dat tde Tera de enige partij is, die geen stemiVien kan ver liezen. Dat is natuurlijk ook zo, a wèl een paar stemmen krijgen, bij het i op de proppen gekomen. Maar zó zullen zij het niet bedoelen. Hun hele politieke actie ademt de geest van een farce. Zij hebben blijkbaar willen aantonen dat het in dit land bij de gemeenteraads- verkiezingen a!s een heel gewone zaak moet worden beschouwd, wannt vijftien lijsten de aandacht van opeisen, zelfs in kleine gemeenten. Hier ls de versplintering op vrolijke wij: de kaak gesteld. „Wij stellen alleen prijs op u\ir wanneer u principieel achter ons staat. Of dacht u soms. dat politiek een grapje Gelukkig zeggen de studenten het zelf al: als u politiek geen grapje vindt, diei u te weten, dat uw stem bij Tera botei aan de galg is. En uw stem is toch kostbaar om dót te zijn! Praatavond Leidse Arjos met raadslid Stolp De Leidse Arjoa hield gisteravond voc haar leden een drukbezochite praatavond met het raadslid S. M. Stolp over di gemeentelijke problemen. Er kwam heel wat ter sprake en de a.r. jongeren kregen een beter inzicht in de vele facetten het bestuur van een stad. Eerst werden onder voorzitterschap van de heer J. Francke enkele huishoudelijke zaken af gedaan. Besloten werd in juni de slot vergadering te houden. Er werden vele vragen gesteld. Eerst kwam het rioo' aan de Langebrug ter sprake. De heer Stolp vertelde iets de geschiedenis en hoopte, dat B. e de oorzaken van deze toestand zullen op sporen en herhaling, zullen voorkomen. Óver de samenwerking met de S.G.P zei de heer Stolp, het te betreuren, dat men gescheiden met een lijst uitkomt, maar bij vorige verkiezingen is er officieel van een samengaan sprake ge weest. De heer Stolp ging diep in op vra gen over de gemeentefinanciën. De ge dwongen rentevoet van 6% kwam ter sprake en ook het voordeel van hoge uit keringen in 1946 uit het gemeentefonds, een bedrag daj nooit is herzien en waar van vele steden nog het voordeel hebben. Een volgende opmerking gold de subsi die van kerkelijke instellingen. De fractie heeft nog geen definitieve uitspraak ovei subsidiëring van kerkbouw gedaan, maar is algemeen van oordeel dat subsidie slechts aanvaardbaar is. wanneer er geen enkele overheidsbemoeiing bij komt Er werd nog gesproken over de mi riële samenwerking met de V.V.D. en houding van het college van B. en ten opzichte van de raad. Als wensen, bij de prot.-chr. fractie voorstanders pleiters heeft, noemde de heer Stolp 1 zwembad en een schouwburg. Ned. gemeenten vergaderen TTOE WIL MEN het verklaren, dat in het algemeen de gemeente lijke autonomie oprechte eerbied wordt toegedragen en wordt ge prezen, maar dat bij de uitwerking van het regeringsbeleid in onder delen de inbreuken op die autonomie elkander steeds sneller opvolgen er steeds ernstiger van karakter wor den? Dat vroeg zich vanmorgen de Haagse burgemeester, mr. H. A. M. T. Kolf schoten af ter jaarvergadering van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die hij in Groningen in zijn kwaliteit van voorzitter opende. Het is jui9t. dat tegen woordig de plaatselijke belangen niet meer door de gemeenten alleen en afzon derlijk behartigd kunnen worden, zonder dat het rijk hierover kan meespreken, gaf mr. Kolfschoten toe. Maar de on mijdelijke consequentie hiervan is. dat de gemeenten bij bepaalde, haar activiteit regarderende, onderdelen van het natio. nale bestuurlijke en economische beleid meer dan vroeger nauw betrokken dienen te zijn. )aarom moet de gemeenten het rechl irden toegekend om op hun beurt mei spreken bü het bepalen van het rijks beleid. Dit besef is nog niet doorge drongen tot vele rijksinstanties, die nog steeds denken volgens het verouderde hema aldus de burgemeester. Het gaat bij deze autonomie in ruims n vooral om de vrijheid voor de ge meenten om naar haar maximale capacl- Prof. Geyl ontving de P. C. Hooft-prijs De O. K. W, R. G. A. Höppener, heeft vanmiddag op het Muiderslot de P. C. Hooft-prij: 1957 uitgereikt aan prof. dr P. C. A Geyl. In de rede. die mr. Höppener bij deze gelegenheid hield, releveerde hij ir het bijzonder de betekenis van de lite rator Geyl, zonder daarbij de nationale internationale waarde van dc weten schapsman Geyl uit het oog te verliezen. Mocht het in het begin van zijn loop baan de schijn hebben, dat dir. Geyl zich zijn gaven zou gaan wijden aan historie en literatuur beide men danke -talingen van Lancelot en Beatrijs al spoedig zou de literatuur- itudie toch moeten wijken voor die der geschiedenis, ook al zou hij in later ja- ;n nog gedichtenbundels publiceren. Prof. Geyl verwierf zich de P. C. Hooft- prijs niet voor een bepaald werk, maar zijn gehele oeuvre. B.P.M.-gezinnen zullen morgen vertrekken Radio-Djakarta meldt, dat de verwij dering van gezinnen van BPM-personeel van Borneo morgen begint met de in scheping van 185 vrouwen en 110 kinde- te Tarakan en Balikpapan. teit te kunnen medewerken aan de tegen woordig veelzijdige overheidstaak. Dit begrip autonomie In rudime zin vloeiit voort uit het fundamentele denkbeeld, dat in alle stromingen van ons volk even sterk wordt gevoeld en doorleefd, aldus mr Kolfschoten. Adjudanten van Koninklijk huis Bij koninklijk besluit is met ingang van 9 mei eervol ontheven van de functie van adjudant in gewone dienst van prins Bernhard, luitenant ter zee der le klasse W van Rossem. Met ingang van dezelfde datum werd tot deze functie benoemd luitenant ter zee le klasse W. W. Kuyk. Aan luitenant ter zee Van Rossem is de onderscheiding verleend van Ridder in de Orde van Oranje Nassau met de zwaar den Kapitein-luitenant ter zee N. J. H. Gregory is bestemd om de functie van adjudant in gewone dienst van de Konin gin over te nemen van kapitein-luitenant ter zee P. J. S. de Jong. beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! Chefarine ,,4' Alleen geiend haar Is mooi haarl heeft die werking! 1 Brylcreem bevat vele waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën - zij houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylcrecm bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylcrecm houdt uw haar gezond! Ja. deze beroemde Engelse hairdressing verzorgt uw haar langs twéé wetenschappelijke wegen: •1 Brylcreem is geëmulgeerd. Daar- ^90 door kan Brylcreem iedere haar apart soepel, glanzend en vrij van stof en vuil houden. Geen „geplakte" haren meer! Met Brylcreem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korrekt op zijn plaats. Heel de dag! "TKe perfect hairdressing Chirurg G. Korthof te Leiden volgt hem op VRIJDAGMORGEN om kwart over tien hoopt de in Leiden en om geving zeer bekende dr. P. M. de Planque in de huiskamer van het diaconessenhuis afscheid te nemen van bestuur, directie, zusters en dok toren wegens het neerleggen van zijn praktijk. Dr. De Planque wordt in het diaconessenhuis opgevolgd door de chirurg G. Korthof, die thans wetenschappelijk ambtenaar is op de chirurgische afdeling van het aca demisch ziekenhuis. Dr. De Planque werd in Gendringen geboren, op 5 maart 1839; zijn vader was daar predikant. Hij doorliep de H.B.S. in Leiden en ging daarna in Utrecht medi cijnen studeren. Op 19 januari 1917 deed hij er examen. Vervolgens is dr. De Planque twee DR. DE PLANQUE jaar als assistent in Utrecht werkzaam geweest, namelijk bij prof. Laméris. In maart 1919 promoveerde hij op een proef schrift getiteld: „De werking vai maag bij galsteenlijden, een proefonder vindelijk en klinisch onderzoek" Praktijk Hij vestigde zich in Hoogeveen, j een uitgebreide huisartspraktijk heeft gehad. Tegelijkertijd deed hij chirurgisch werk in het ziekenhuis te Hoogeveen. Na drie jaar werd hij assistent bij prof. Zaaijer te Leiden, welke functie hij twei jaar heeft bekleed. 1 januari 1924. tóen hij nog assistent vestigde hij zich alhier als chirurg. Hoofdzakelijk is dr. De Planque als zo danig werkzaam geweest in het diaco nessenhuis en het Elisabeth-ziekenhuis. In 1941 werd hij huischirurg van het diaconessenhuis. Dr. De Planque heeft in zijn loopbaan ontelbare operaties verricht. Hij staat niet alleen bekend als een kundig chirurg, ook als een minzaam geneesheer, die altijd ook menselijk begaan was met Woensdag Steenschuur 6, 8 uur: ledenvergadering De Natuurvriend. Gymnastiekzaal chr.-nationale school Lusthoflaan, 7.45 uur: ouderavond. Den Burcht, 8 uur: balletultvoer school Swinkels-Hendrichs. Pieterskerk. 7 30 uur: avondstilte (du< een half uur) Prediker. Janvossensteeg, 7.30 u zangavond Chr. Geref. zangvereniging „Alles ter ere Gods". Donderdag Kokssohool, 8 uur: reprise operette-uit voering. Gymnastiekzaal Kaasmarkt 1, 8 uur: jaarvergadering Geref. schoolvereniging Hoge Rijndijk 49, Zoeterwoude: kring Rijnland Broederschap van Oud-Padvin ders, 8 uur excursie potterlj Zaalberg. Schouwburg. 7.30 uur: uitvoering van de kinderoperetteklasse van de Maat schappij voor Toonkunst. Kleine zaal gehoorzaal, 8 uur: stichting „d'Oprechte Amateur", finale. Vrijdag Stadhuis, 8 uur: jaarvergadering alge- leen bestuur Fotu Leiden. Schouwburg ,8 uur: K. en O., opvoering door Het Rotterdams [roep. Sprekers dr. K de Vries vao der Kwaak van „Goede Toneel. Stadsgehoorzaal, 8 bijeenkomst prot.-chr mr C. J Woudstra, r Ph. van der Kooy en medewerking Haags matrozenkoor en mondaccordeon verent ging Accelerando Zaterdag Volkshuis, 2.30 en 4 uur: opvoering van „Jan Klaassen en de draak". Den Burcht, 2.30 tot 4.30 uur: receptie toneelvereniging „Door oefening Beter" ter gelegenheid van 25-jarig bestaan. Geref. kerk Mauritslaan Oegstgeest: wijdingsdienst aan de vooravond van het Pinksterfeest, uitgaande van de zendings commissies van de Hefv. Gemeente en de Geref. Kerk, 8 tot 9 uur. Tentoonstellingen De Lakenhal: tot 27 mei tentoonstelling van werken van Pieter Geraedts en zijn zoon Thom, op werkdagen geopend van 10 tot 9 uur. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door de apo theek Boekwijt, Breestraat 74, telefoon te Oegstgeest: Wilhelminapark 8. telefoon 26274. de toestand van zijn patiënten. Op dit hoogst belangrijke werk in het diacones senhuis heeft hij het stempel van zijn persoonlijkheid gedrukt Ook in de Hervormde Gemeente is dT. De Planque een bekende figuur. Lan ge tijd heeft hij een actief aandeel gehad in het diaconale werk en hij droeg mede de leiding van het kinderhuis „Voordorp" te Leiderdorp. Levenskosten iets gestegen De prijsindex voor levensonderhoud van gezinnen van hanxL en hoofdarbei ders in 21 gemeenten is van 15 maart tot 15 april door afronding iets gestegen, namelijk van 118 tot 119 (1951 100). aldus het Centraal bureau voor de statistiek. De index met inbegrip van de algemene ouderdomswet bleef echter ge lijk op 123. Voeding steeg van 123 tot 124, de groep aardappelen, groenten en fruit van 155 tot 157, daar aardappelen en groenten vrij belangrijk opliepen, waar tegenover fruit daalde. De groep vlees, vleeswaren en vis kwam van 112 op 113, zuivel excl. roomboter van 147 op 148. De eierprijs liep' op. De groep huur, water, onderhoud daalde van 156 tot 155, de groep verzekering en belastingen steeg 154 b 155. Goed amateurtoneel TERGENS OP EEN EILANDJE, dat slechts via smalle wegen en weggetjes en een smal brugje te bereiken is, ligt het huis dat moeder Harriet voor haar zoon Philip, ge trouwd met Anne, heeft gekocht. Het lipt er zo echt idyllisch. Maar ook de idylle heeft haar keerzijde. Eenzaam en afgelegi i een verhuisaiito zit te wachten, waar alles, maar dan ook alles Inzit, zodat je niets hebt, cn dat vehikel komt niet. omdat het met een gebroken achteras op zo'n landweg staat, en wan neer het water dan nog zo hoog komt, dat de auto van vader en moeder zóver in het water staat, dat alleen een kraan wagen nog uitkomst kan brengen en wanneer dan tot overmaat van ramp de brug ook nog verdwijnt, dan zit je daar maar te zitten met z'n zevenen. En niets te eten of te drinken, 't Zal je maar ge beuren. Natuurlijk ls de atmosfeer wel eens ge laden en vallen er harde woorden, voor al tussen schoonmoeder en schoondoch ter, maar door enkele „wijze mannen" mee te laten doen (al is de vader dao ook geen heid). weten de schrijvers Phi lip King en Anth. Armstrong de dialoog in het stuk „Eigen haard is herrie waard" te behoeden voor alleen maar gekijf en worch het geen scheld partij van het begin tot het eind! Integen deel. Het ls een aardige vond6t, die leuk, zelf6 wel geestig is uitgewerkt. TTET SLOT heeft men echter niet goed weten te vinden. Er staat maar ergens een punt, zonder ander argument, dan dat ze toch ergens staan moet. Een voordeel ls. dat men ook niet ge tracht heeft er een of andere oplossing an te geven. De schrijvers vinden het 'elletjes en stoppen. Ze doen dat op het goede ogenblik, voordat ze de kan6 lo rn saai te worden. „De Sleutelspelers", zoals bekend de toneelvereniging van de SLF, hebben der regie van de heer A. Crama vlotte opvoering gegeven. Vooral de heren A van Egmond, de vader, en J. C. van Steen, een chauffeur, lieten goed 6pel zien en zeiden hun tekst ook goed natuurlijk. TAE HEER A. DE VRIES, als Phi- lip, was in zijn spel een beetje stijf en in zijn spreken te zwaar en nadrukkelijk. Misschien was dit ook wel zo geregisseerd om een tegen stelling te krijgen met John, de toneelspeler, een rol die heel goed gespeeld werd door H. Montagne. Maar ook wanneer men een tegenstel ling wil scheppen, moet dit niet gaan ten koste van de natuurlijkheid. Men moet het spel erin houden) Mevrouw S. Crama-Leppers speelde da rol van Anne goed genuanceerd en los; mevrouw M. E. Staats-Janzen was een onuitstaanbare schoonmoeder, maar die doorlopende onuitsitaanbaarheid had wel met meer afwisseling in spel en gebaag gesuggereerd kunnen worden De kleinere rollen waren alle behoor lijk bezet, zodat we van de „Sleutelspe lers" een uitvoering zagen, zoals we dat gewend zijn. Goed verzorgd, behoorlijk voorbereid, waardoor het succes grool Twaalf doden bij vliegtuigbotsing Een Viscount van dc Amerikaansi Capital Airlines is gisteren bij Bruns w|jk in de Amerikaanse staat Marylani in botsing gekomen met een militai straalvliegtuig Volgens de maatschappij kwamen alle inzittenden van de Viscount zeven passagiers en vier bemannings leden om het leven. De vlieger van het straalvliegtuig kon zich met zijn val scherm redden, doch een tweede inzit tende van dat toestel werd later dood gevonden niet ver van de plaats wai vliegtuigen neerstortten. LOGEETJE VERDRONK Het zesjarig zoontje van de familie Kiippel uit de Tholense Polder is gister middag in de haven van Tholen verdron ken. Het jongetje logeerde bij zijn i was uit spelen gegaan. Toen hij avonds om 7 uur nog niet thuis werd door buren en politie naar hem ge zocht. Na een uur zoeken ontdekte mer hem ten slotte in het water tussen eer gemeerde vissersboot en de kade. Ver moedelijk is hij spelenderwijs te water geraakt. Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Industrialisatienota en metaalnijverheid De jongste industrialisatienota is te weinig gericht op de Euromarkt, aldus mr M. Heinsius, secretaris van de ver eniging voor metaalindustrieën, heden te Scheveningen voor de ledenvergadering Nederlandse vereniging voor koel techniek. Zij biedt de gemiddelde Neder lander geen nieuw uitzicht Zij plaatst de voorbereiding der Euromarkt ni« middelpunt. Industrieel Nederland wacht nog steeds op de fundamentele be slissing, welke strijdmiddelen men ter beschikking zal krijgen in het voorterrein de 21ste eeuw. Onder de druk der Euromarkt is ons loonpeil op den duur slechts een twijfelachtig concurrentiewa- pen, de enige andere keus is verhoging produktiviteit op voorbeeld van Amerika en de Sowjetunie. Terugkeer de oude investeringsaftrek is voor deze nieuwe koers onvoldoende. Fiscale Tgroepering is nodig om middelen vrij maken voor de industriële produktie- apparatuur. Vrees voor inflatie mag niet t vertrouwen in de industriële expansie erwoekeren. Duitse socialisten /oor de hereniging van Duitsland is het nodig, dat om te beginnen Oost- en Westduitsers aan dezelfde tafel plaats nemen. Dit heeft het Westduitse socdalis- tisohe partijcongres te Stuttgart in een resolutie verklaard. Door de verruiming van de economische en politieke betrek kingen en de uitwisseling van personen zou een aanvang kunnen worden ge maakt Men meende ook, dat de Bondsrepu bliek buiten de atoomwapenwedloop zou moeten worden gehouden. Het congres besloot te streven naar de inkrimping van de Bundeswehr tot een beroepsleger zon der atoomwapens, dat slechts een vol doende tegenwicht vormt tegen de mili taire macht van Oost-Duitsland en d# Sowjet-satellietstaten. Dit leger zou alleen berekend moeten zijn op de verdediging van het Westduitse grondgebied. FINSE PRESIDENT NAAR RUSLAND President Urho Kekkonen van Finland gaat op uitnodiging van president Wo- rosjilof donderdag naar de Sowjetunie voor een bezoek van tien dagen. Hij zal worden vergezeld door verschillende mi nisters. Volgens berichten uit Helsinki ls het de bedoeling dat het bezoek zal lelden tot grotere economische samen werking tussen de beide landen. Elke f morgen méér kracht door de véérkracht Dulles verwacht: Gesprek staking kernproeven kan snel beginnen Binnen drie of vier weken kunnen de technische besprekingen over een con trole op dc staking van de kernwapen proeven beginnen, heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, gisteren op zijn persconferentie meegedeeld. Er moeten echter, waarschuwde Dul les, nog heel wat kwesties worden ge regeld, zoals die van het tijdstip en de plaats van de conferentie. En natuurlijk is het ook niet uitgesloten, dat Rusland weer met onverwachte bezwaren zal ko- De Amerikaanse minister noemde het een winstpunt, dat het Westen nu niet meer op een emotionele golf naar een topconferentie zal worden gespoeld. Vijf arrestaties voor bankroof Vliegende brigades van Scotland Yard hebben gisteren bij het aanbreken van de dag in verschillende delen van Lon den vijf mannen in hun huizen gearres teerd. Zij worden ervan verdacht be trokken te zijn bij de recente diefstal van bijna een half mdljoen gulden uit de bestelauto van een Londense bank. Het geld. dat bestemd was voor de uit betaling van lonen, werd naar twee fa brieken in Oost-Londen vervoerd. De dieven hadden eerst de bestuurder van de bestelauto ontvoerd en vervangen door iemand, die ook in het complot zat. Deze had de auto's met degenen, die op de uitkijk zouden staan, naar een dood lopende straat gereden, waar de andere bendeleden de overval pleegden, die de begeerde buit opleverde. Spaanse beambten weten van niets Omdat de controlerende Spaanse amb tenaren aan de grens en op dc weg schijn baar nog geen instructies hebben ontvan- gi-.i heeft Verkeer cn Waterstaat dc ANWB verzocht weer internationale rij bewijzen cn kentekenbewijzen le ver schaffen aan Nederlandse? toeristen, die naar Spanje gaan. Op 15 maart trad Spanje toe tot de internationale verkeers- conventie van 1949 en verklaarde het land /.ch bereid de nationale rijbewijzen van de andere deelnemende landen te erken nen. Maar in de praktijk weet men in Italië straks in Veiligheidsraad Als het ogenblik is aangebroken om een nieuw lid voor de Veiligheidsraad ta kiezen, zal Amerika voor Italië stem men, zo heeft de minister van buiten landse zaken van de Verenigde Staten, John Foster Dulles, op zijn wekelijkse persconferentie verklaard Hij verklaarde, dat men rekening moet houden met de bel'angrijke ligging van Italtë n het Middellandse Zeebekken en prees de Italiaanse regering, omdat deze zo'n be langrijke rol speelt in de internationale aangelegenheden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3