„De Israëlieten hebben staat verdiend" hun Diploma's voor magnetiseurs Visserij 0111 de Noord nu alleszins redelijk Denk om licht bij parkeren NIEUWE LEIDSCHF COURANT MAANDAG 19 MEI 1938 Conferentie Oud Poelgeest OEGSTGEEST Pas uit de ellende gekomen maakten zij het zich niet gemakkelijk TER GELEGENHEID van de herdenking van het 10-jarig bestaan van de staat Israël werd door de stichting Oud-Poelgeest een conferentie georganiseerd. Met dit weekeinde, getiteld „Israël 19481958", werd de rij geopend van een serie conferenties gewijd aan landen van het Midden- Oosten. Mr. R. A. Levisson gaf met zijn causerie „De tijd van Galuth" enige momentopnamen uit de geschiedenis van het Joodse volk sinds 70 na Chr. De Joodse geeohledeni6 eindigt niet, zoal# velen denken op het tijdstip, waar de bij'bel6e geschiedenis ophoudt, aldus mr. Levisson. Na het Jaar 70, de val' van Jeruzalem, is het zelfstandige bestaan van het Joodse volk opgehouden. Het volk in de verstrooiing werd echter bij eengehouden door de door God aan Mo- zes doorgegeven leer. de Pentatench, die samen met de mondelinge leer de Tal mud vormt. De Joden zijn na 70 verspreid over vele landen van de wereld. In de mees te hiervan ondervonden ze na kortere of langere tijd vervolgingen, vernederin gen en massamoord. Nederland was vrij wel het *enige land, waar de Jood vrij kon leven, zodat'men hier sleeht6 weinig het idee kreeg, dat er een Joods pro- Door de Talmud wist het Joodse volk zich in de laatste zea eeuwen staande te houden. Pas toen de Ween- se journalist Th. Hertzei in Parijs de Dreyfuszaak versloeg en daar een enorm antl-semitlsme aantrof, begon het licht voor het Joodse volk aan te breken. Hertzei zag het Joodse pro bleem als een politiek probleem en hij bracht het voor de raad der vol keren. Het uiteindelijke resultaat van zijn werken is het vrije en onafhan kelijke Israël. Het wereldgeweten Is thans verlost van het probleem van de wandelende Jood. De Jood Is thuis. Ds. J M Hoekstra overhandigde do heer Levisson uit dank voor zijn boeiend betoog, een boekwerk. Zelfvoorziening Rabbijn J. Soetendorp van de Liberaal Joodse Gemeente in Amsterdam gaf een beeld van de ontwikkelingen in Israël van deze tien jaar. Bij de proclamatie van de staat Israël op 14 mei 1948 was er geen feestvreugde, alleen strijd en bezorgdheid. Engeland hoopte, dat de nieuwe staat niet lang op eigen benen kon staan, opdat de Engelsen later als redders in de nood zouden kunnen schijnen. De Arabieren voerden oorlog met het doel de Zionisten ln zee te drij ven. Ondanks hun numerieke meerder heid kónden ze die oorlog niet wi:' omdat de Israëlieten vochten voor dat alles voor hen betekende Toen de wapenstilstand was gesloten, kreeg Israël te kampen met de moeilijk heden die de enorme hoeveelheid immi granten met zich bracht. De bevolking verdubbelde in korte tijd en een geld' ontwaarding volgde toen de deviezen al leen voor voedsel besteed werden Door knappe economische maatregelen s een scherpe distributie en belasting heffingen kwamen de zaken weer op peil. De idealisten, die reeds jaren in da kibboets hun werk deden, raakten m moeilijkheden door de vergroting van bewerken gronden. De immigranten, die niet voor niets wilden werken, hiel den het in deze kibboets niet uit, maar het ging beter toen »eeen hetallnifm dienst werden eert^< raël zichzelf voor 80 procent van de ^eiKen in taai benodigde landbouw). - Gebieden als de Negev en de om streken van Jeruzalem *Un geïrri- gcerd en leveren zevenmaal zoveel als andere landbouwstreken. Nieuwe im migranten worden nu niet meer op gevangen In kampen, waarin ze het gevoel kregen weer gevangen te zUn. maar men heeft kans gezien een systeem te ontwikkelen, waardoor ze direct van het schip naar hun nieuwe woonplaats worden gevoerd, waar een huls en werkgelegenheid wachten. Israël 16 echter geen paradijs op aar- ei er zijn teleurgestelden, die zich niet kunnen aanpassen aan de vele dwingende maatregelen. Er is een militaire dienst plicht, waarbij men tot zijn vijftigste in reservedienst is. Alle arbeiders zijn ingeschakeld ln één systeem, waarin ze geen loonsverhoging ontvangen als zè niét de verplichte avondcursussen volgen. Dit leidt tot geschoolde arbei ders. die een stand kunnen gaan voeren, die hoger is dan die van de arbeiders uit de omringende Arabische landen. InvoeroverschoX De industrie heeft met grote moeilijk heden te kampen wegens de boycot van de Arabische landen. Er 16 gebrek aan grondstoffen, waardoor er veel halffabrl. katen vervaardigd worden, al6 auto's, banden, potloden, schoenen en keramiek voor de uitvoer en machines en meubels voor eigen gebruik. Toch is er altijd nog een enorm invoeroverschot. Er is een bloeiend toerisme, veel goede hotels werden gebouwd waardoor het vervoerswezen zich kon ontwikkelen Zelf6 is men gekomen tot een planmatige verdeling van de bevol king over het land met satellietsteden, die van alles zijn voorzien. Het onderwijs is erg moeilijk met kinderen van velerlei landaard. Daarom werkt men vooral naar het ene gemeenschappelijke goed, de opbouw van het eigen land, waar door men eenheid probeert te be- levensgewoonten. Door de ouders er intensief bij te betrekken wordt het nut nog groter Voor volwassenen, die het He breeuws moeten leren, zijn er cur sussen, waarop in lesdagen van 10 uur wordt bereikt, dat men in drie weken de taal spreekt en hem in zes weken schrijft. Er moet één taal zijn, een ander alternatief is er niet; daarom kan wat ongelofelijk schijnt toch geschieden. De Israëlieten hebben, aldus rabbijn Soetendorp, hun staat verdiend, omdat ze als mensen, die pas uit de ellende kwamen t zich niet gemakkelijk maak ten, maar jui6t hard gingen werken om hun kinderen 't gemak te gunnen. V J/fWjt? 1 NIEUWS ^SLEU In de week van 8 tot en met 14 mei Gevestigde en vertrokken personen LEIDERDORP Kindermiddag Zijlkwartier Zaterdagmiddag trokken de kinderen van de leden van de buurt- en speeltuin vereniging Zijlkwartier naar de kantint van de touwfabrieken, waar hun eer vrolijke middag werd aangeboden onder het motto „Door en voor de kinderen' In haar openingswoord w Doorn erop. dat het kinderfeest steeds het slot is van de gehouden club- Na een pittige opmars speelde Conny Kuitems alleraardigst enige nummers op het accordeon. Vele nummers werden uit gevoerd, onder meer een boerendansje. een lentedansje, ritmische gymnastiek en een vlaggelied. Een trio zorgde voor zang met gitaarbegeleiding. In de pauze deze geslaagde middag werden de kin deren royaal getracteerd. Spreekbeurt Woensdagavond half acht spreekt ln het gebouwtje aan de Lindelaan ds. Ab- ma, Hervormd predikant te Monster, over het onderwerp „Volksvijand num- HILLEGOM Ds. Schippers bedankt Ds. A. H. Schippers heeft voor het be roep van de Chr. Geref. Kerk van Rot- terdam-Charlois bedankt. N'OORDWIJK De Glasbaats sloot vergaderseizoen In De Beurs werd onder leiding van de heer J. F. Groenendaal de laatste ver- gadering gehouden in dit seizoen van de Noordwijkse aquariumvereniging De Glasbaars. Meegedeeld werd, dat bij de aanvang van het niéuwe seizoen een propaganda- feestavond zal worden gehouden Een commissie werd benoemd, bestaande uit de heren G. de Groot en A. P. Ruigrok, benevens mevrouw J. Vink-Zonneveld, die het één en ander zal voorbereiden. Voor de komende bestuursverkiezing kan men bij het bestuur kandidaten opgeven. De heer Zoutewelle uit Den Haag ver toonde hierna enkele fraaie kleuren films, betrekking hebbende op dé hobby van de leden, voorzien van een toe lichting. Bloemenconiilé reikte de prijzen uit In hotel Zèerust werden de prijzen gereikt van de Noordwijkse bloemenfees- ten, door de voorzitter van het bloemen- comlté, de heer J. C. van der Meer. Na mens het Hakin-bestuur dankte de heer P. Verhoef het bloemencomlté voor vele werk. Bij de verenigingen ging de beker „Soli Deo Gloria." bij de bedrijven De Landbouw Piccadilly en bij de parti culieren naar de heer S. van der Plas. In Lelden vestigden zich: M. H. Burgers geb. Tieleman en fam-, Van Vollenhoveniplein 43; J. C. Woudstra geb. de Bruijn en fam., Paul Krugerstr. 20; T. Dijkers geb. de Vries en fam., Groenesteeg 81; J. J. Mooldijk en fam., brievenbesteller, Suringarstr. 4; J de Groot en fam., brandstoffenhandelaar. Oude Vest 235a; E. F. Watrin en fam., heilgymnast-masseur, Steenschuur 14; G Koort en fam.. ambtenaar MvO, Oost- dwarsgrt 15a; I. Be6sem en fam., War- monderweg 39; F. M. Bruggeman en fam.. rijksambtenaar, Bernhardstr. 59; C. L. Dirkx, militair, Aarstr. 4; A. L. Folkerts. verpleegster, Oude Singel 14; H. J. Vree- de, Witte Singel 89; J. C. Foks, schoen maker, Jan v Houtkade 24a: W. A. Hoog werf. spelleidster, Rijheburgerweg 159; F. W. Veltman, marechaussee. Langestr. 14; J. Dogterom, med- analiste, Lammen- schansweg 45; M. E. Nordlohne, arts, Herengrt 22; M. A. M. Duynstee, fröbel onderwijzeres, Warmonderweg 49; R. A de Wilde, militair. Noordeinde 2a; J. Ul- tee, militair. Noordeinde .2a; C Zirkzee geb. van Breen, Mariënpolestraat la; H J. Mol, Koninginnelaan 24; A. de Groot, kolenhandelaar, Oude Vest 235a; C. L. Ruijgrok. stukadoor. R. Viescherstraat 47; T. Simons, huishoudster. Meerburgerkade 4; J. G. G. C. J. van Bellen, etaleur. Mei- doornstraat 30; N. Wageveld geb- de Graaf, hulshoudster, Hooigrt 63a; A. M P Groenewoud, kantoorbediende. Lee mansstraat 33; L. L. van der Kaaden. verpleegster, Oppenheimstraat 17; J. de Best, bloemist, Morsweg 7a; T. H. Smit, Oude Veet 31; M. D. J. Heneing geb. de Groot, Hogewoerd 67; B. van der Graft, kantoorbediende, Van Vollenhovenpleir 39; B. G. Hooghoudt, nat ir PTT, Var Vollenlhoven.plein 104; A. P. J. Dijssèl- bloem, onderwijzeres, Hogewoerd 128. Uit Lelden vertrokken: J. Volkere en fam.. Marnixstraat 52. Leidschendam. Delflandstraat 14; A. Roke Kampen en fam., Boshof 50 Apeldoorn. Talmastraat 22; E- Buis geb Hunting en fam., Willemstraat 44. Bergh Gld, Grote Nekkum 14; H. P. van Berkel geb. van Rosse en fam.. Pelikaanstraat 25. Duitsland; H H. Frese en fam., wetensch. Katwijk. Zwaluwstraat 5; J. H. Mel- c en fam-, Hoogl. Kerkgrt 21, Oegst- gee6t, Pr. Irenelaan 31; J. W. Nijland en fam Calandstraat 14. Amersfoort. Suri- namelaan 61c; L. C. C. Heemskerk geb. der Meer en fam.. Hvacintenstr. 16a. Hilversum, Van Kinsbergenlaan 55; W Dubbelaar en fam., Suringaretraat 4, Lei derdorp, Koningstraat 49; G. W. M. Kal lenberg en fam., Da Costastraat 30, Oegst geest, L. de Colignyplein 24; M. Kuiper en fam., Bruggravenlaan 51, Valkenburg ZH, Boomrak 7; J G. den Uijl geb. Ver- plancke en fam., Rijnkade 2a, Rotterdam. Middelharnisc-traat 35d; A. Coret en fam.. Herengrt 53, Voorschoten, J. P. Coen- 9traat 13; G. Sassen geb. van Leeuwen en fam Oude Rijn 85a. Apeldoorn, Ha venweg 177; M. Maaren. Rapenburg 131. Oegstgeest, Julianalaan 12; Jonkheer J- L. J N van der Doe6 de Willebols. Plant soen 39a. Oegstgeest. De Kempenaerstr. 80; T. A. van Stempvoort, Cronesteinkade 8a. Oegstgeeet. Julianalaan 12: D Sche pers. Morsweg 66. Heemstede. Adr. Pauw laan 2; A. R. Boer, Kruisstraat 14. Hil versum. Meteorenstraat 14: M. V Cox. Rijnsburgerweg 95, Amsterdam. Heinze- straat 13 bov.; A. Brandt, Lusthoflaan 26. Lisse, Kanaalstraat 147; D. C. Frete, Co- lernbranderetraat 20. Heemstede. Koedief- laan 84; E. Smoorenburg, Mezenetraat 2, Amsterdam, Spinozastraat 37; H. M. L. Krom geb. Winkelmolen. Stadhouderslaan 30, Amsterdam, Pobgieterslaan 21 I voor; A. M. Rechsteiner geb. Bousie. Rijndijk- stxaat 98. Langedijk. Dorpsstraat 199; L Odenthal. Kort Rapenburg 2. 's-Graven- hage, De Sav. Lohmanlaan 210; A. W. Kamp, Rapenburg 4, Rotterdam, Meent 94; W. H. Swikker, Suringarstraat 39, Den Helder, Buitenhaven 5; J. Seven, Rijns- burgerweg 10, Groningen, Duikerstraat 2; A. W. de Koek. Rijnsburgerweg 10, Vlaar- dingen, Hofsingel 49; W. F. C. Lugthart. Roodborststraat 28, V eisen, Orionweg 144; M. C. H. van Kempen, Spieghelstraat 13. Zeist, Pw. v. Wieldrechtlaan 28; C. J Zeevenhoven, Witte Singel 55. Amster dam, Rubensstraat 106 III; W. Holleman, Witte Singel 19, Rotterdam. Oude Dijk 53a; J. van Berkel. Beijerincklaan 17. Doorn. Driebergsestraatweg 1; A. M. F Bresser geb. Jongmans, De M. v. Streef kerkstraat 43. Nijmegen. Hikke Hesel- straat 37; A. F- P- Hendriks, Groenhazen- grt 12. Nijmegen. K. Beijnenstraat 107; C. P- Sieburgh. Rapenburg 76. Oegstgeest. Rhijngeesterstraatweg 163; C. A. Barlow. Roodenburgerstraat 5, Duitsland; E. P Blom, Rijnsburgerweg 86, Alphen a. d Rijn, Cortcordiastraat 16; W. F van den Hoed, Beatrixstraat 26, Delft, Maria Duijstlaan 8; J. V. van Nes. Rijnsburger weg 10, Wageningen. Rijksstraatweg 18; J. Fuche. Rijnsburgerweg 10. Wagenin gen, Rijksstraatweg 13; A. E. A- F. Ber gers geb. Titulaer. Steenstraat 49. Canada; P. M. W. van Loe, R. Visscherstraat 34, Nederlandse Antillen; C. de Meij, Drui- venstraat 38. Utrecht. Bloemstraat 20 bis; H. D. Helliday. De M. v. Streefkerkstraat 34. Nijmegen. G. Noodtstraat 42; M. P. J Bergers, Doezastraat 23. Canada; D. J de Laaf. Gasslraat 58. Veendam. Minerva- straat 27a. LISSE Subsidiëring kerkbouw De Arjos te Lisse heeft in de kerk- zaal van de Christelijk Gereformeerde kerk een geanimeerde ledenvergadering gehouden. Voorzitter A. Schalk merkte op, dat het de Arjos goed gaat. Het leden tal stijgt en de stemming op de bijeen komsten is uitstekend. De heer S. de Zee sprak over: Over heidssubsidie bij de kerkbouw. Bij de Ge reformeerden is men in kerkelijke kring voorstander van subsidiëring, in politieke kring tegenstander. Na een breedvoerige gedachtenwi&seling was de Arjos-club te Lisse van mening, dat 9teun van de over heid alleen dan is te aanvaarden, wan neer de overheid inzake de kerkbouw plaatselijk eisen stelt, die boven de nor male eisen uitgaan. Na de pauze vergastte de heeï* De Zee de jongelui op een geestige voordracht. De heer J. Nieuwenhuis leidde een vra- genwedstrijd. Vicaris Snijders tot zijn werk ingeleid Zondagmorgen werd in de tweede dienst vicaris Snijders door de plaatselijke Her vormde predikant, ds. G. Pettinga, tot zijn werk Ingeleid met de woorden van Handelingen 1 14: „Deze allen bleven eendrachtig volharden ln het gebed, met enige vrouwen en Maria, de moeder van Jezus, en met zijn broers". Ds. Pettinga op de bijzondere plaats van de zon dag tussen Hemelvaart en Pinksteren in het kerkelijke jaar. Toch mogen we niet doen, alsof de Geest nog moet komen, want deze is al uitgestort. Dié ■eg, dat wij om de Heilige Geest moeten bidden. We moeten vandaag staan naast de wachtende en biddende discipelen Dit geldt ook vicaris Snijders, die niet moet gaan afwachten of het wel zal gaai die bidden zal om de vervulling va Gods beloften. Ds. Pettinga besloot zijn preek, die handelde over de genoemde tekst met als uitgangspunt de eendracht de volharding, met te zeggen, dat de woorden van het adventslied van Pink steren, „Kom, Schepper, Geest", ook het de vicaris mogen zijn. Na beant woording van de vragen, zong de Ge meente hem psalm 119 9 toe. Tot slot sprak ds. Pettinga er zijn vreug- e over uit, dat zo spoedig in de ire na het vertrek van vicaris Schipper aar Goënga kon worden voorzien. Feestavond Motorclub Zaterdag werd in De Nachtegaal feestavond gegeven door de auto-, motor- bromfietsclub Bloembollenstreek. Deze avond was bedoeld als afsluiting van het 1957-'58. De clubritten gaan vol gens het vastgestelde programma gewoon door. Enkele clubleden maker geheel privé, een motorri len. De feestavond werd verzorgd door de humorist Harry Touw uit Den Haag een muziekgezelschap uit Hillegom. Raadsvergadering: Volgende week vrijdag, 30 mei, verga dert de gemeenteraad. Gevonden Bij de politie werden de volgende ge vonden voorwerpen aangegeven: fototoe stel in etui, zwarte herenhandschoen, rookstoelkussen, rozenkrans, lichtbruins portemonnaie, parapluie, wit gevoerde handschoen, plastic zuidwester, lichtbruine dameshandschoen, lederen bal, paar lede regenpijpen, blauwe jopper, motor- bril. Evangelisatie Woensdagavond om acht uur spreekt de heer Th. Dikkes uit Leiden voor de evan gelisatiekring „De witte zwaan". Officiële opening Burgemeester mr. De Graaf opent vrij dagmiddag om drie uur het nieuwe auto mobielbedrijf van de firn^p Kamsteeg. NOORDWIJKERHOVT Personcelscxcursie Zaterdag heeft het personeel van de machinefabriek Noordwijkerhout N.V. een excursie gemaakt, die het moeder bedrijf in Amsterdam gold. Terwijl de mannen de schepen bekeken, waren de dames te gast ln dc kantine, waar een filmprogramma werd vertoond. Na eeD diner speelde een gezelschap in Krae speciaal voor D.M.N. een klucht van Hans Nesna. SASSF.NHEIM Door trein overreden Gistermorgen is op de spoorbaan ter hoogte van Sikkens Lakfabrieken het ontzielde lichaam gevonden van de 24- jarige D. van der V. uit Lisse, die door een trein was overreden. De politie stelt een onderzoek in. Aanrijding Zaterdag is de zeventigjarige M. Mole- lar op de hoek Rusthoflaan-Menneweg door een personenauto aangereden Me» ;rnstige hoofdwonde werd het slacht- naar een ziekenhuis in Leiden ge bracht. Veertien magnetise te Utrecht diploma'i Nederlandse werkgr van Doorninck, die teve van de magnetiseurs htscolleges. waarvoc hebben zaterdag ge- dagvi Mr. Van Doorninck, die sedert septem ber 1954 veertien magnetiseurs voor de rechtbank heeft verdedigd met succes veelal noemde de strafbedreiging voor deze mensen toch een moeilijke zaak. Merkwaardig genoeg ontvangt de werk groep alle medewerking van het depar tement van Justitie, maar niet van sociale zaken en volksgezondheid. -"„Wij zullen moeten wachten tot degenen, die het hier voor het zeggen hebben, wegens ouderdom worden vervangen door ande ren.' die het magnetisme een beter hart toedragen", zei mr. Van Doorninck. Hij achtte het evenwel een gelukkig teken, dat de magnetiseurs de laatste tijd meet en meer in de belangstelling komen te VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de orrespondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van hei schip vermeld Argentinië; m.s. Brasil Star 20/5, Austra lië; t.s. Moselsteln 20/5, s.s. Strathmore 22/5; Brazilië: m.s. Zaanland 18/5, Brasil Star 20/5; Canada: s.s. Groote Beer 19/5, m.s. Westerdam 22/" Chili: m.s. Wes- terdam 22/5; Indonesië; m.s. Roepat 22'5 Ned. Antillen: m.s. Mentor 19/5; Ned Nw. Guinea: s.s. Utrecht 22/5; Nieuw Zee land: via Engeland 18/5; Suriname: m Oranjestad 21/5; UnU van Z. Afrika i Z.W. Afrika: m.s. Arundel Castle 18/9. Koningin bezocht voorjaarsmarkt C ningin Juliana heeft zaterdag twee maal een bezoek gebracht aan een voor jaarsmarkt, die driehonderd leerlingen van de nieuwe Baarnse school, waarvan prinses Marijke leerlinge ls, hadden ge organiseerd ten bate van de geropatrteer- den uit Indonesië. De Prinses was de ge heel dag ln touw geweest voor het goede doel. onder meer door op te treden als ballerina en bloemenmeisje. De Koningin verbleef 's middags van drie tot half vllf op de markt ln gezelschap van mej. J IngenhoUaz en haar tas puilde utt van de inkopen toen zij weer vertrok, 's Avonds woonde de Koningin met vele andere moe ders een voorstelling van volksdansen bij zij actief deel aan de uitverkoop bij opbod. De leerlingen hadden de mede werking van directies van enkele bedrlj- hadden daarnaast veel zelf ge knutseld. Men kon op de markit tevens voorstellingen bijwonen van toneel, pop penkast en goochelen. Ongeregeldheden in Portugal Enkele lichte tanks hebben post gevat In de omgeving van de regeringsgebouwen te Lissabon, sinds gisteravond een felle betoging werd gehouden voor generaal Humbcrto Delgado, een onafhankelijke kandidaat van de oppositie voor de pre sidentsverkiezingen die acht Juni worden gehouden. Het kwam tot een treffen tus- de politie en betogers. 33 mensen werden gewond. Aantal emigranten sterk teruggelopen Volgens opgave van het C.B.S. bedroeg het aantal huwelijken in ons land in het eerste kwartaal van dit jaar 16.400 tegen 17.300 in het eerste kwartaal van 1957 Het aantal levendgeborenen gaf een stij ging te zien van 57.400 in het eerste kwar taal van 1957 tot 59.300 in het eerste kwar taal van 1958, terwijl het aantal overle denen steeg van 21.000 in het eerst® kwartaal van 1957 tot 24.300 in het kwartaal van dit Jaar. De immigratie in ons land heeft in het eerste kwartaal van 1958 die van het eer ste kwartaal van 1957 ln verband met di sterk toegenomen repatriëring uit Indo nesië, aanzienlijk overtroffen en bedroeg 26 300 tegen vorig jaar 10.500. Anderzijd» Liep het aantal emigranten in vergelij- kir>g met vorig Jaar scherp terug. ni. van 19.200 tot 12.700. Het aantal inwoners van Nederland be- droeg oo 1 april 11.144024. Groep Ambonezen wil naar Indonesië De aanhangers van de ongeveer 200 le den tellende Ambonese organisatie Parta! Naslonal Moluku Selatan hebben in eer brief aan de Indonesische minister-presi dent Djuanda verzocht als Indonesische staatsburgers naar Indonesië te mogen terugkeren. Het bestuur verklaart in deze brief, dat de leden „zich geroepen voelen hun landgenoten in Indonesië de ele menten te bestrijden, die erop uit zijn In donesië op te offeren aan het kapitalisme het kolonialisme". (Deze kleine groep heeft zich tot het uiterste verzet tegen de door de Nederlandse regering getrof fen financiële maatregelen. Dit verzet ging zo ver, dat men ook alle maatrege- boycotte, welke in het belang van de kampgenoten en de jeugd getroffen wer den. zodat er in hun woonoord onhoud bare toestanden ontstonden. Hoewel hun leider Siwalette tot nog toe steeds een •ertuigd Ambonees standpunt innam, de groep thans tot het Indonesische stand punt overgegaan) 100.000ste ime^rant naar Australië Het Australische migratiebureau ln Den Haag deelt mede. dat in de loop jaar de 100.000e na-oorlogse Nederlandse emigrant naar Australië zal vertrekken Na c"e tweede wereldoorlog heeft Australië meer dan 1.250 000 emigranten uit allerlei landen opgenomen. Van deze emigranten kregen er 660 000 financiële steun voor de overtocht. In de komende tien jaar zal de bevol king van Australië volgens de Australi sche hoogleraar D. B. Copland vermoede lijk met 24 pet. toenemen en zal de wer kende bevolking met 55 pet. vermeerde- Naar schatting zal de bevolking van huwbare leeftijd in Australië binnen tier Jaar met 50 pet, toenemen. Deze snelle uitbreiding zal aller inspanning nodig ken voor de bouw van meer huizen, kenhuizen, betere scholen en betere gen. Ook zal het middelbaar onderwijs met 50 pet. moeten worden u-itgebreid Edclmctaalnijverheid te Schoonhoven, volgens n.jverheidsvereniging niet meez zo conjunctuurgevoelig als voor de oor log; ondanks teruggang van conjunctuur geen ontslagen en in vergelijking mei andere industrieën geen ontevredenheid; produkrtne begint zich meer en meer U richten op kleine geschenkartikelen vac verzilverd of onvereilverd metaal, dat vormt mede basis voo.- niet-ongunstlge werkgelegenheid; produküe van zilveren antikelen wordt onbelangrijker; goud industrie iets in omvang toegenomen door vcabiging van enkele nieuwe bedrijven. Ver. Glasvcrzckcringm(jen. Dividend- Voorstel 15 (15)°/«; premie-inkomen f 618.699 (535.803), schaden f 209.808 (185.071) provisie f 149.881 (124.974). onkosten f 177.404 (160.406); winst f 35.363 (40.606) premicreserve f 404.900 (351.290); extra re- •erve 100 000 (id.); vooruitzichten niet slecht; nieuwe produkti# i 80.000. Visserijgolfjes DE TRAWLERS EN GROTE LOGGERS boeken nu redelijke vangstre sultaten om de Noord. Zij geven vangsten door van 150 tot 200 manden makreel, schelvis en kabeljauw per dag. De vloot heeft het weekeinde wel enige hinder ondervonden van een krachtige zuidwestelijke wind, die om de Noord kracht 7 bereikte. De visserij langs de kust leverde daardoor vrij wel geen resultaten op. De visserij op zandspiering en jonge haring voor de vismeelfabrieken loopt tot nu toe bevredigend. Een tiental Noorse en Duitse kotters zorgt regelmatig voor de aanvoer van deze industrie-vis te IJmuiden. De Hollandse kotters zijn nog niet begonnen met de industrie visserij. Vijfenveertig schepen zorgden zaterdag voor een totale aanvoer van 4200 kisten verse vis te IJmuiden. Er waren 600 kis ten wijting, 200 kisten gul en kabeljauw. 50 kisten radio, 700 kisten makreel, 460 kisten koolvis, 15 kisten verse haring. 100 kiaten stokkebit en 585 kleine kistjes ha ring plus 1000 kasten schol. Aan de markt kwam onder meer de logger Arie Ouwehand KW 122 met 130 schelvis, 120 wijting, 70 gul en kabeljauw, 200 makreel, 20 diversen en 225 kleine kistjes haring plus 230 stijve kabeljauwen. De Beatrice IJM 72 zorgde voor de 160 schelvis, 450 gul, kabeljauw en koolvis, makreel, 35 wijting, 10 verse haring, 5 diversen. 350 kleine kistjes haring en 30 stijve kabeljauwen. De KW 123 zorgde voor 450 schelvis, 110 wijting, 65 makreel. 30 kabeljauw, gul en koolvis en 300 stijve kabeljauwen. En vandaag De tweede losbeurt wordt vandaag door 26 kotters en J4 loggers voorzien van totale aanvoer van 1832 kisten verse en 75 kabeljauwen, waarbij 25.000 kilo tong, 3000 kilo tarbot. 1336 kisten schol, 140 kisten diversen. 30 kisten kabeljauw en gul en 61 kisten wijting. Voor de eerste losbeurt zorgt de SCH 117 voor 250 kilo tarbot. 100 kisten schel vis, 70 kabeljauw, gul en koolvis, 200 ma kreel, 160 wijting, 25 diversen (totaal 555 kisten verse vis en 175 stijve ka-beljau- De Annie IJM 14 zorgt voor verse'vis, 40 ijslcabeljauwen en 40 stijve kabeljauwen, waarbij 3 schol, 35 schel vis, 15 makreel, 12 wijting en 20 gul. De Polderman IJM 20 komt aan de afslag met 725 kisten verse vis en 95 stijve kabel jauwen. waarbij 125 schelvis, 100 kabel jauw en. gul, 200 koolvis, 200 makreel, 70 verse haring en 30 diversen. De IJM 8 zorgt voor 60 manden vis, de SCH 27 voor 650 kisten ven 65 stijve kabeljauwen en 330 kleine kist jes makreel, waarbij 80 koolvis, 320 kreel, 80 haring, 55 wijting en 15 dichte wijting. De grote logger SCH 52 ligt voor de wal met 910 kasten Verse vis en 180 stijve kabeljauwen, waarbij 120 schelvis, 100 kabeljauw, 270 koolvis, 280 makreel, 130 haring en 10 diversen. De UK 3 zorgt 250 kilo tarbot, 5 sohol, 80 schelvis, 60 wijting en 5 stijve kabeljauwen. De KW 176 komt aan de markt kisten verse vis en 380 stijve kabeljauwen, waarbij'80 èohelvis, 60 koolvis, 130 ma kreel, 160 haring, 140 wijting en 30 diver sen; de KW 141 met 328 kisten en 170 stijve kabeljauwen, waarbij 200 kilo tarbot. 45 schelvis. 12 kabeljauw. 80 makreel, 130 dichte wijting, 15 gestripte wijting en 12 diversen; de KW 87 met 850 kisten verse vis en 120 stijve kabeljauwen, waarbij 250 kilo tarbot. 110 schelvis. 50 kabeljauw en koolvis. 330 makreel, 140 haring. 210 wijting; de Shamrock IJM 129 met 8 kisten grote heilbot. 10 kisten tong schar. 40 schelvis. 90 kabeljauw, 30 ma kreel. 70 wijting. 5 wolf, 10 diversen en 200 stijve kabeljauwen. Explorer binnen Het tweeënzestig meter lange Schotse visserij-onderzoekingsvaartuig Explorer ls gistermiddag te IJmuiden binnengelo pen. Het schip komt uit Aberdeen. Het zal vanuit IJmuiden deelnemen aan een grootscheeps opgezet visserij-onderzoek, waaraan behalve Nederland en Schotland nog een aantal landen deelnemen, die be lang hebben bij de visserij op de Noord- KATWIJK AAN ZEE C.H. jongeren voorgelicht over het R.K. beginsel De afdeling Katwijk aan Zee van da C.H. Jongerengroep vergaderde zaterdag avond onder leiding van de-heer I. Prins. Ds F. Offerings sprak over het R.K. be ginsel ln de politiek. Als uitgangspunt nam hij de vastenbrief van 1953, waarbij de bisschoppelijke regering voor Neder land werd hersteld zodat het geen zen- dingsgebied meer is. Ds. Offerings merkte op, dat het wel heel moeilijk is om met de roomsen sa men te gaan doordat het verschil ln be ginsel groot ls. Bij ons is Jezus Christus middelpunt en bij de rooms-katholieken is dat de paus, aldus ds, Offerlnga, dis tot slot van zijn betoog zei, dat het be ginsel van Rome in het streven naar aard se macht ook gevaarlijk ls. Zanguitvoering Het chr. gemengde koor Halleluja geeft woensdagavond in samenwerking met het Noordwijkse koor „Cantate Domino" in de Oude Kerk een uitvoering van oude en nieuwe Kerkmuziek. Joh. Zweers zal d# zang afwisselen met improvisaties op hot orgel. Britten komen met nieuw Rapackiplan Engeland heeft het Poolse plan Rapacki voor een atoomvrije zone in Cen-traal- Europa verworpen, maar tegelijk aange kondigd zelf met een plan te komen dal met het Poolse overeenstemming vertoont In de gisteren ln Warschau overhandigde nota is het Rapackiplan onaanvaardbaar genoemd, omdat het zou leiden tot „ver eeuwiging van de verdeling van Duits land" eA omdat het strategisch de Russen zou bevoordelen. Drie Hessische dorpen eontra kernbewapening In drie Hessische gemeenten is al een volksstemming gehouden over het ultrus- de Westduitse strijdkrachten met atoomwapens, namelijk ln Niedershausen, Odersbaeh en Blessenbach. Een 91 tot 9ë procent van de stemgerechtigden hebben zich tegen atoombewapening uitgespro ken, De drie gemeenten tellen elk onge veer 700 inwoners. De CDU heeft daarbij de laatste bondsdagverkiezingen 20 tot 29 procent van de stemmen gekregen. Van de Inwoners is 35 tot 40 procent rooms- katholiek. TREINONGELUK IN MIDDEN-TURKIJE Tussen Afyon en Konya in Centraal- Turicije zijn zaterdag een passagiers- een goederentrein met elkaar in botsing gekomen. Elf personen, onder wie acht leden van het treinpersoneel, kwamen om het leven. 10 anderen werden gewond, vier ernstig. B(J avond behoeft door een stilstaand voertuig op de rijbaan, binnen de bebouw de kom. geen verlichting te worden gevoerd Indien bet slch geheel bevindt "tinnen een afstand van 30 meter van en brandende straatlantaarn waar door het direct wordt verlicht. Doch ook wanneer aan al deze voor waarden Is voldaan Is het nog geen wet van Meden en Perzen dat het overige r(J- verkeer dan ook het voertnlg altfld ttydig zal zien. Hlerb(J spelen een aantal faktoren een rol: de toestand van het wegdek (droog of nat) sterkte en hoogte van de straatlantaarn Benelux. Met ingang van 15 mei beslo ten tot gemeenschappelijke handelspoli tiek ten_ aanzien van oost-Europa globale Benelux-contingenten, waardoor onderling handelsverkeer ir Oosteuropese produkten vrij wordt; betaling geschiedt overeenkomstig nationale voorschriften; betaling van onderlinge transactie# over eenkomstig monetair Benclux-overeen- komst van 1943, in franken of guldens. Doetinchcmse Ijzergieterij. Dividend- voorstel 8 (8) pet pref. en 13 (13) pet ge wone aandelen; ondanks sterke teruggang eind 1957 door de bestedingsbeperking conjunctuur gunstige bedrijfsresultaten; voor afdeling buizengieterij ruime export- Katwijk leett de N.L.G« actuele en uitgebreide vigserijreportages plaats van het voertuig ten opalcbte van de lantaarn •oorl van de carrosserie (glimmend of donker en dof) weersomstandigheden. Wist u, dat aelft als een auto zódanig is geplaatst dat aan alle wettel(|ke voor waarden Is voldaan, bet t6ch kan voor komen dat hU door het verkeer te laat wordt opgemerkt? De eigenaar Is dan strafbaar! Een goede ANWB-raad la: verhoog de zichtbaarheid van uw auto door op de achteraUde reflecterende rode stripe aan te brengen Wilt u dit ook ooi aan de voorzijde doen, dan moeten het daar witte r(jn. Denkt a er voorts aan dat niet alle straatlantaarns de gehele nacht blQven branden. In vele gemeenten wordt na era bepaald uur op aachtverllchtlng overge schakeld, hetgeen betekent dat een aantal lantaarns wordt gedoofd Staal uw auto onder zo'n lantaarn dan bent u formeel in overtreding, nadat de lantaarn Is uitgegaan. Indien een hoes over de auto Is aange bracht. dan wordt dit b|) avond minder zichtbaar door de mindere reflectie en de over het algemeen grauwe klear. Ook dan vormen llrhirrflecterend* •tripa op de hoei een uitkomat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 9