Katwijkse vloot op weg naar de Hollandse Nieuwe In IJmuiden waande men zich in Katwijk Spannende strijd tussen loggers en trawlers Als je 63 teelten op zee hebt doorgebracht, is het eigenlijk vanzelf sprekend, dat je de uitvaart van de vloot niet wilt missen. De 86-jarige Gijsbert van den Oever wandelde zaterdag bedrijvig over de Tegeltjes- markt. „Toen ik tien jaar was, ging ik naar zee. Drieënzestig jaren heb ik er op zitten, waarvan vijftig jaar als schipper", zo vertelde de heer Van den Oever ons. Begonnen op de bomschuit voer hij later op de zeillogger. Toen de laatste logger het zeegat uit was, stak Van den Oever een verse sigaar op en hij toog weer naar Katwijk, waar hij in zijn woning aan de Paul Krugerstraat zaterdagavond nog eens herin neringen ophaalde van vroegere uitvaarten, toen de vloot nog vertrok van het Katwijkse strand en de reizen soms twee maanden duurden. Foto's uitvaart zijn van D. Kruyt KATWIJK den de belangstellenden op een vei lige afstand van de loggervloot en verwijderden een klein Katwijks jochie, dat van louter zenuwachtig heid een plasje deed aan de voet van het Vissersmonument Tegen tweeën stoomde het poliüebootje R.P. 20 de Vissershaven binnen. De Neel- tje Jacoba betrok de wacht aan de kop van de haven en sloot de Haringhaven af voor het scheepvaartverkeer. Inmiddels waren er vijftien kotters met dekkenvol „prenters" naar buiten gegaan. De Nieuwe Leidsche volgt dagelijks het getij Kalivijks Noordzeevisserij om de haringvloot uitgeleide te doen. Er kwam nóg een politiebootje bij De rode vlaggen werden op deze boot jes gehesen De haringrace kon beginnen.... Een vloot bemand met zeshonderd vis sers liep de pieren uit. Op het uiterste eindje van de pieren stond een moeder een kleine logger heel lang na te wuiven. Héér zoon ging voor het eerst naar zee. En nu is het wachten op de eerste vangstberichten uit zee. Zal de ha ring zich dit jaar laten vangen? Het is niet te voorspellen. Het is visserij. Altijd onzeker en wisselvallig. Maar de Katwijkers hopen er het beste van. En zij zullen hun best doen. Reken maar NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 19 MEI 1958 De zandzuiger, die vrijdagavond is gestrand, heeft ztfn taak noodgedwongen gestaakt. De zware bries heeft het vaartuig tot wrak gemaakt. Op de foto Iflkt het of er straks van het schip niets meer te zien zal ziji heeft men de hand aan de ploeg geslagen J. C. A. Cleveringa 18 VAN 17 MEI TOT 7 JUNI AFWEZIG Een Katwijks knaapje was zó nerveus Nog een laatste groet naar de wal en dan het zeegat uit. De Hollandse Nieuwe moet wor den gevangen „Schipper" Vondeling was ook op zee niJ DE AANVANG van de haringteelt 1958 heeft mi nister dr. A. Vondeling zater dagmiddag met andere autori teiten aan boord van het hospi taal-kerkschip De Hoop voor de radio over de visserijband het woord gericht tot alle op varenden van de vloot, die za terdagmiddag zee hadden ge kozen. Als „schipper" van land bouw, visserij en voedselvoor ziening riep de minister de vis sers een „welkom in zee" toe en wenste hun een goede visse rij en behouden vaart. In zijn toespraak heeft de bewindsman de opvarenden herinnerd aan de voor de visserij belangrij ke vraagstukken van de over- bevissing van de Noordzee en van de territoriale wateren. De regering hoopt voor de visserij regionaal tot overeenstemming te komen. Terstond na de toespraak van de minister kwamen in het radioverkeer van De Hoop spontane reacties van de vloot binnen op de verrassende wij ze, waarop dr. Vondeling con tact met de opvarenden had gelegd. KATWIJK AAN ZEE Geref. Gemeente Morgenavond om half acht spreekt in het kerkgebouw van de Geref. Gemeen te ds. P. van der Bijl uit Rhenen. Autoreis ouden van dagen In de conversatiezaal van het Jeugd huis kunnen die ouden van dagen, die de autoreis op 10 juni willen meemaken, zioh tussen 7 en half 9 hedenavond op geven. Spreekbeurt Donderdagavond spreekt in Casa Cara voor de Geref. Gemeente in Nederland om 8 uur ds. J. A. Smink uit Rotterdam. Hoog en laag water Dinsdag 20 med: hoog water 4.13 en 16.36; laag water 0.05 en 12.23 (springvloed). Een spuit buiswater slaat over het schip, de KW 48 is in volle zee. Links verlaat een tweede logger de haven. Nog een stuk westwaarts en dan zullen de schepen bijdraaien naar de noord, om met de wind in de rug met een acht tot tien mijls vaartje naar de visgronden te stevenen. DE HELE ZATERDAGMORGEN, het begon al om zeven uur, was het in de Koningin Wilhelminastraat voor garage Van Schie, een ge zellige drukte. De ene grijze N.Z.H.-bus na de andere vertrok met familie leden van de bemanning van de Katwijkse vloot of andere bewoners van het zeedorp naar de Katwijkse haven in IJmuiden. Telkens wanneer een autobus weer was volgelopen, werd afgereisd. En bij de passagiers in de bussen en bij de achterblijvenden was er weer de echte uitvaartsfeer. Er werd druk gesproken. Waarover? Hoe kan het anders onder Kat wijkers gereed om naar de uitvaart te gaan kijken, natuurlijk over het vertrek van de schepen, over de kansen van de Katwijkse jagers en vooral bij de ouderen onder de busreizigers over de vaart van vroeger. De schepen hadden belangstelling t® over. Niet alleen van familieleden, maar ook andere Katwijkers wandelden over d® Tegeltjesmarkt. Wij zagen er burgemees ter Duiker, de wethouders H. P. Bloot, D. J. Kleen en D. C. van Leeuwen, ge meentesecretaris Boekhoven, en de hoofd inspecteur van politie, mr. J. Blanken. Aan de overkant van de vissershaven liep de heer C. Varkevisser, de directeur van de Katwijkse visserijschool. Hij is wel zeer nauw bij de visserij betrokken. Stuk voor stuk hebben de mannen van de Kat wijkse vloot op zijn school gegaan en in vroeger jaren toog hij zelf ook ter vis vangst uit. Natuurlek waren er verscheidene Kat wijkse reders aanwezig, die in de buurt van hun schepen nog een laatste babbel tje maakten met hun schippers, of met elkaar over de visserij spraken. Op de beide hoofden van de vlMera- haven waanden we ons in Katw(jk. Hier hadden de Katw(jkers zich rijen dik opgesteld, om de loggers uit te wulven. Schip na schip gleed de bui tenhaven in en al spoedig zag men z® zwaar deinend de Noordzee op sto- Stil Het werd stil langs de kaden van de vissershaven. Terwijl hier en daar nog enkele groepjes wat napraatten, vertrokken de N.Z.H.-bussen weer naar Katwijk. De vier midden standsbussen gingen eerst nog even naar Kraantje Lek. Evenals op de heenreis werd ook nu uitgekeken naar Katwijkse reizigers, die op een andere manier naar IJmuiden waren gegaan. In bijna ieder dorp gingen handen omhoog van fietsers, brom fietsers en automobilisten, die op merkten, dat in de voorbijrijdende autobussen ook uitvaartpassagiers zaten. Omstreeks half zeven was een ieder eer thuis. Burgemeester Duiker bleef in IJmuiden, waar hij wachtte op het bin nenlopen van het hospitaalkerkschip Do Hoop. Knelis van der Niet uit de Roest van Limburgstraat 7 eenzaam op de voorpiek, de taankiel aan en mijmerend over wat komen gaat. Zijn ogen, gewend aan de wijde zee, zien neer op het drukke gewriemel van zo vele bekenden uit Katwijk, die hem straks een behouden vaart en een goede vangst zullen wensen. (Van één onzer verslaggevers) DE JACHT OP DE HOLLANDSE NIEUWE is begonnen. Klokslag twee uur maakte de logger Toenadering KW 95 zich zaterdagmiddag los van de kade van IJmuidens Tegeltjesmarkt. Het schip liet zijn schroef in het vuilgroene havenwater malen. Drie stoten op de scheepsflüit echoden over het havengebied. Een gejuich klonk van de wal, waar velen het eeuwenoude schouwspel van het vertrek van de haringvloot gade sloegen. Het „startschot" voor de haringrace, die ditmaal bijzonder span nend belooft te worden, was daarmee gelostDe Toenadering werd in haar kielzog gevolgd door de Aafke Jacoba KW 41. En een uur later was van IJmuiden uit een vloot van dertig Katwijkse en twee IJmuidense loggers zeewaarts gegaan. Koers: noordwaarts. De wachtende haring- gronden ter hoogte van de 58ste breedtegraad tegemoet. Tegelijkertijd vertrok uit Vlaardingen een vloot van twaalf loggers en uit Scheveningen I een vloot van éénenvijftig loggers. Heel laat in de middag kwam daar de I logger KW 15, die op het vertrekuur plotseling met motorpech sukkelde, nog bij. Zondagmiddag bevond de vloot van zesennegentig loggers zich tussen 54.30 en 55 graden noorderbreedte en 3 graden oosterlengte. Popelen T~\E SCHIPPERS van de zeventien trawlers de Ada VI. 7. Willem VI. 121, Mlchicl Jan VI. 110, Petroncl- la VI. 131, Sch. 8. Sch. 9. Sch. 55, Sch. 210, Sch. 171 Cornells Vrolijk (win naar haringrace '56 en '57), Postboy IJm. 35, Allan Water IJm. 31. Willem Robert Ro. 27. Wiron II IJm. 211 en vier schepen, waarover nog geen be slissing ls genomen die vanmorgen tien uur uit IJmuiden naar de haring- gronden zijn vertrokken, liepen za terdagmiddag popelend van ongeduld langs de havensPopelend van on geduld de loggers achterna te gaan. Teneinde de haringrace echter zo eer lijk mogelijk te doen verlopen, moes ten zij met hun veel snellere schepen wachten met het vertrek tot vanmor gen. Zoals wij schreven, belooft de race dit jaar, ondanks de grote achterstand in tijd van de zeventien trawlers, bijzonder span nend te worden. Een krachtmeting tussen loggers en trawlers met als inzet de hoge prijs voor de eerste Hollandse Nieuwe. Haring op de 56 WA afgelopen dagen mooie vette haring ge- angen op 56 graden noorderbreedte en 2 graden oosterlengte, aan de noordkant van 't Zand. De zeventien trawlers zul len slechts tweehonderd mijl behoeven te stomen om hier te komen. Zij hebben daarvoor achttien tot twintig uur nodig. Dinsdagmorgen kunnen de trawlers bij de haring zijn op het ogenblik, waarop de loggers de vleet halen of hebben ge- Wanneer de trawlers omstreeks die zelfde tijd enige goede trekken haring doen, moet men erop rekenen, dat zij alles op alles zullen zetten om aan de haringjagerij deel te nemen. Zij nemeD op 't Zand een gunstige positie in en zijn dan in staat een voorsprong te nemen op de loggervloot. Wanneer de haring zich echter op deze lage breedte niet laat vangen, is de kans, dat een trawler de haringrace gaat win nen heel gering. Want zij zullen het dón veel noordelijker moeten zoeken. In elk geval is er een kans aan wezig, dat de eerste haring woens dagmorgen door een trawler of log ger wordt aangevoerd. Woensdag avond is deze eerste nieuwe echter beslist in ons land. Tenzij de haring zich in het geheel niet laat van genMaar dat is nog niet ge beurd. Gezellige drukte TTET WAS gezellig druk op IJmui- dens Tegeltjesmarkt. Maar i der druk dan andere jaren het ge val is op het uur, waarop de haring vloot zee kiest. Vele buitenlanders, waarbij tal van Duitsers, wierpen een blik op de haringvloot, waarop de oranje zoutvlag reeds in top was ge hesen. De chef van de halpolitie was zeer actief met zijn mannen; zij hiel-

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3