WAT ZAL DE GAULLE DOEN? Jlicuitic Ccihsrt)e Ifimiranl Opstand uitgebreid tot Borneo? Zonder visum niet het land uit Vliegramp kostte 65 mensenlevens Celfhet» Inmenging in Libanon kan ernstige gevolgen hebben Frankrijk wacht vol spanning af „Franse Hugo de Groot Ais een held ingehaald Ook Juin aan het woord Neuskegel van Jupiterraket is thans geborgen Doodstraf voor vier Hongaren WISS MAANDAG 19 MEI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negenendertigste jaargang no. 11262 „jtanhttstiri) is qheMeurn myo Qflti in teyljenspocl" Op weg Hollandse Nieuwe Zie pagina 3 PARIJS, maandagmorgen. MET GROTE SPANNING wachtte Frankrijk vanmorgen op de woor den die generaal Charles de aGulle vanmiddag zou spreken der ver duidelijking van zijn standpunt na de korte verklaring van de vorige week, dat hij bereid was de macht in het land over te nemen. De leiders van het comité voor openbaar welzijn in Algiers hebben verklaard de persconfe rentie van de generaal te zullen afwachten, alvorens verdere stappen te doen. Voor het hotel Palais d'Orsay, aan de linkeroever van de Seine, heb ben sterke afdelingen van de veiligheidspolitie post gevat om de demon straties, die door de regering Pflimlin zijn verboden, te verhinderen. Het grote nieuws van het weekeinde was de „ontsnapping" van Jacques Soustelle, de man die onder Mendès-France gouverneur-generaal van Al gerije was en een fel voorstander is van een onverzoenlijke bestrijding der Algerijnse opstandelingen. Zijn woning werd bewaakt door een flinke politiemacht, doch aldus meldt Le Figaro Soustelle wist die te ver schalken door onder een stapel bagage in een kleine personenauto het huis te verlaten. Zijn vlucht was blijkbaar tot in de puntjes voorbereid. Onder een valse naam boekte Soustelle op het vliegveld van Bazel-Mulhouse voor het vliegtuig naar Algiers, via Madrid. Zijn vrouw verbleef al in Zwitserland en reisde eveneens door naar Algerije, toen snelle auto's haar echtgenoot over de Zwitserse grens hadden gevoerd. „De beweging in Algerije is niet gericht tegen de vrijheden van de Fran se republiek en evenmin tegen de banden die Algerije met Frankrijk Ver binden. Algerije is een Franse provincie en wil dat blijven". Aldus ver-, klaarde Soustelle, die leider is van de Franse socialistisch-republikeinse partij, voor een duizendkoppige, juichende menigte, die hem in Algerije ontving. Even later weigerde Soustelle het voorzitterschap van het comité voor openbaar welzijn, dat nu naar men aanneemt in handen zal worden gelegd van dr. Sid Cara, een voormalige mohammedaanse staatssecretaris voor Algerije, die uit Oran in Algiers is aangekomen. Het ochtendblad Le Figaro citeerde vanmorgen een brief, die maarschalk Juin de vorige week aan een vriend heeft geschreven. Juin, de enige nog in leven zijnde Fransé maarschalk en voormalig bevelhebber van de N.A.V.O.-strijdkrachten In Europa, zegt geen enkel vertrouwen te hebben in Frankrijks politieke leiders. „Men is op zoek naar de premier die het land de pil zal doen slikken" (hij bedoelt blijk baar het verlies van Algerije). Het is de eerste keer dat de generaal naar voren komt in deze moeilijke dagen. Een openbare verklaring van de maarschalk, waarin hjj zich achteT De Gaulle of achter de militairen in Algerije zou plaatsen, kan vooral in legerkringen van groot gewicht zijn. De Indonesische opstandelingen zouden volgens berichten uit diverse bronnen hun invloed hebben uitgebreid tot Bor neo. De centrale regering zou in en om Bandjcrmasin een aantal personen heb ben laten arresteren. Djakarta heeft bericht, dat een B-26 bommenwerper van de rebellen, die een luchtaanval op de haven van Ambon deed, door luchtafweer is neergeschoten. Van hun kant melden de opstandelingen, dat ze voor Celebes een schip van de centrale regering tot zinken hebben ge- Subandrio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, heeft de Ame rikaanse ambassadeur bij zich ontboden om hem te verbellen, dat Indonesië „niet eeuwig kan wachten" op de maatregelen, die de Verenigde Staten zullen nemen ter beteugeling van de inmenging door „buitenlandse avonturiers" in Indonesië' binnenlandse aangelegenheden. Te Seoul heeft een Zuidkoreaanse jeugdgroep een betoging gehouden, bij om vrijwilligers gevraagd werd met het doel de Indonesdsche opstandelingen te helpen. Sukarno en Hatta hebben zaterdag ge sproken bij de opening van een textiel fabriek bij Soerabaja, waarbij Sukarno niet geheel afwijzend stond tegenover buitenlands kapitaal. Opstandelingen beweren dat him bom menwerpers bij Bandjermasin een vracht, schip hebben tot zinken gebracht en bij Donggala twee beschadigd. Prawda dreigt Een enthousiaste Fransman drukte Jacques Soustelle de hand toen hij na zijn geslaagde „vlucht" in Algiers aankwam. Rechts van de politicus, die als een held werd ingehaald, de parachutisten-generaal Massu. Generaal Ely nam zijn ontslag De sensationele ontsnapping van Sous telle is iri Frankrijk aanleiding geweest j tot de volgende ontwikkelingen: "I De leiders van de drie grote vak- bonden hebben met ingang van van middag een toestand van paraatheid af gekondigd. Zij verklaarden zich bereid een algemene staking uit te roepen voor de verdediging van de democratische vrij en De regering heeft de mobilisatie af- gekondigd van reservisten der gen- darmede (de hulppolitie). O De opperprefeot van Algiers zijn funotie ontheven omdat hij be- i trokken was bij de ontsnapping van Jacques Soustelle. /f Na diens ontsnapping is verder be- paald dat geen Fransman zonder ver- 1 gunning het land mag verlaten. r De chef van de Franse generale staf 1 en voornaamste adviseur van de gering, generaal Ely, is op zijn verzoek ontslagen. Hij zal worden opgevolgd door I generaal Jacques Lorillot, de chefstaf de landstrijdkrachten. Lorillot zal ook zijn oude funotie blijven bekleden. Parijs rustig In Parijs bleef het 't weekeinde rustig, j in tegenstelling tot Algiers waar ti i duizenden mensen zich verzamelden de mohammedaanse vrouwen hun kleren scheurden toen generaal Salan en de pas aangekomen Soustelle gisteren een krans legden bij het oorlogsmonument gevallenen in Algerije. Soustelle sprak tot de menigte: „Ik heb beloofd al mijn krachten geven voor het welzijn van Algerië. Ik heb geen andere ambitie dan het herstel len van de nationale eenheid tussen beide kusten van de Middellandse Zee. Lang leve Frans Algerije, lang leve Frankrijk en lang leve De Gaulle". Een luid gejuich steeg hierop uit de menigte en steeds harder klonk de roep „Soustelle, Soustelle". Gisteravond heeft Soustelle opnieuw verzekerd: „Wij willen geen breuk het moederland. Dat is de toestand het ogenblik. Wij zullen de gebeurtenis sen naar de omstandigheden moeten oordelen". Soustelle ontweek echter de vraag verslaggevers of hij Pflimlin Ms hoofd van de wettige regering beschouwt. „De gebeurtenissen in Algiers kunnen niet ongedaan gemaakt worden", zei „Men moet van deze realiteit uitgaan' De voormalige gouverneur liet zich verder gunstig uit over de NAVO. Zijn commentaar was: Algerije blijft deel uit maken van de NAVO, want Algerije wordt niet van Frankrijk gescheiden. De politiek, die De Gaulle in Algerije zou voeren, zei Soustelle, zal nationaler en liberaler zijn dan de mensen denken. Een sterke regering kan juist liberaal zijn. Het voorbeeld van Soustelle naar Al giers te ontsnappen is gevolgd door een tweede lid van de Nationale Vergadering, Raymond Dronne. De regering dn Parijs overweegt de par lementaire onschendbaarheid van zekere ifgevaardigden op te heffen. De 'an voorlichting, Gazier, die dit deelde, noemde geen namen. GENERAAL LORILLOT opvolger van Ely België rouwt over ernstigste ongeluk uit zijn historie ZONDAGMORGEN vroeg zijn 65 mensen levend verbrand, toen op het vliegveld van Casablanca een DC-7 van de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena na een mislukte noodlanding in vlammen opging. Dit is de ernstigste luchtramp in de Belgische geschiedenis, een der ernstigste in de historie van de internationale burgerluchtvaart. Van de passagiers verloren 41 Belgen, een Nederlander, zeven Engelsen, vijf Portugezen, een Duitser een een Zwitser het leven, benevens de gehele, uit negen koppen bestaande, bemanning. De Nederlander is de 69-jarige heer Joseph van Leeuwen, die in Brussel woonde. Het viermotorige toestel was op weg van Brussel naar Leopoldvïlle in de Bel gische Kongo. Er was een tussenlanding gemaakt in Lissabon, waar enkelen waren uitgestapt en anderen aan boord waren gekomen. Kort na het vertrek uit Lissabon meld de de piloot, dat een van de motoren tril de en dat hij een noodlanding op het vliegveld Cazes bij Casablanca wilde maken. De piloot daalde in de richting van de landingsbaan. Ooggetuigen meenden, dat de piloot kennelijk vond, dat hij te ver was gekomen en dat hij gas gaf om op te stijgen ten einde een nieuwe landings poging te kunnen doen. Een van de motoren werkte echter niet en ook een tweede motor reageerde niet meer. Het toestel miste daardoor de lan dingsbaan, vloog dwars door een gebouw BABY Zephyr-wol breit dol met militaire installaties en smakte vijftig meter verder tegen de muur van ander gebouw, waar het tot stilstand kwam. Vlammenzee Enkele ogenblikken later was het één vlammenzee, maar in die paar seconden wisten vier personen, die achterin z het ongelukstoestel te verlaten. Zij hebben hun behoud vooral te danken aan de Bel gische passagier Eduard Pilaet, die er ne het ongelilk snel in slaagde de passagiers deur te openen, hoewel hij zelf zeer ernstige brandwonden had opgelopen. Van de overlevenden is hij er het ernstigst aan toe. maar hij verkeert niet in levens gevaar. Dc andere passagiers cn dc bemannings leden, die er niet meer in slaagden zich van hun gordels te ontdoen, kwamen de vlammen om. De brandweer, die laaiende vuurzee moeilijk kon benadei had voor de blussing 2 uur nodig. De hele dag is men verder bezig geweest met het bergen van de stoffelijke overschot ten, onder wie enkele gezinnen van vijl personen cn veel kinderen. Kort na de ramp kwam de Belgische ambassadeur in Rabat op het vliegveld van Casablanca aan en 's middags reeds arriveerde een commissie van onderzoek uit Brussel. Russen waarschuwen het Westen "DUSLAND heeft het westen giste- •Lk ren jn een officiële verkla ring gewaarschuwd, dat elke po ging om de huidige binnenlandse crisis in Libanon uit te buiten, „ern stige gevolgen" zou kunnen hebben. Volgens de verklaring, die door het officiële persbureau Tass werd uitgestuurd, maken Amerika en andere westelijke landen van de ge beurtenissen in Libanon gebruik om een nieuw complot in het Midden- Oosten" voor te bereiden. Dit zou voor de toekomst en onafhan kelijkheid van Libanon en voor de vrede eiligheid in het gehele Midden-Oosten ernstige gevolgen kunnen hebben. Ontvaarheden Het Britse ministerie van Buitenlandse zaken heeft onmiddellijk op deze publi- katie gereageerd met een officiële ver klaring. Daarin noemde men de Russische beschuldigingen „een verzameling on waarheden" Het foreign office vindt het opvallend, dat Tass geen melding maakt 3e verklaring van dr. Malik, de Liba- minister van Buitenlandse zaken. Op 13 mei beschuldigde hij'in het openbaar vreemde mogendheid van „massale in terventie" in de binnenlandse aangelegen heden van Libanon. Amerika heeft soort gelijke protesten tegen de Russische ver klaring laten horen In de Verenigde Staten is men intussen nogal optimistisch over de kansen van de Libanese regering om de toestand meester te worden. Libanon heeft Amerika geen verzoek gedaan om hulp van Amerikaanse troepen om te helpen de ongeregeldheden de kop in te drukken. Wel hebben de Amerikanen 18 grote transportvliegtuigen van het type C-124 Duitsland gebracht die zonodig ge bruikt kunnen worden om Amerikaanse burgers uit het Midden-Oosten te evacu- en troepen naar dat gebied over te kunnen brengen. Indien de omstandig heden dit vereisen, kan men 40 vliegtuigen dit type naar Duitsland sturen. Elk van de toestellen kan 200 passagiers ver- >n. Ook de Britse schepen, die van i zijn vertrokken om aan de NAVO- vlootmanoeuvrcs deel te nemen, kunnen volgens een woordvoerder van de Britse ie voor de evacuatie van Britten uil ibanon worden ingezet. Speciaal voor dit doel gaat men in het oostelijk gedeelte in de Middellandse Zee opereren. Bombardementen Intussen is de toestand in Libanon nog lang niet rustig. Volgens in Beiroet ont vangen berichten heeft het Libanese leger gisteren delen van Tripoli, waar opstan delingen zich ingenesteld hadden, gebom bardeerd. Er zouden zich 700 rebellen overgegeven hebben. Verder zou volgens nog niet bevestigde berichten Rachid Ka- rami, de leider van de oppositie in hei noorden, gearresteerd zijn, evenals een andere oppositieleider, Mohammed Hamze. I en overweegt, de betrekkingen met dat Volgens Syrische kranten zouden 12001 land te verbreken. Syrdërs, die door Libanon als de activeer-! ders van de ongeregeldheden worden be- De premier van Libanon, Sami el Solb schouwd, over de grens zijn gezet. Libanon heeft zaterdagavond een lichte hartaanval wil bij de Arabische liga protesteren tegen gehad. Hij hoeft niet in bed te blijven, het optreden van de Arabische Republiekmaar staat wel onder doktcrstoezicht. Het valt voor een vrouw, al is het dan ook een zeemansvrouw, niet mee zo van een logger op de wal te komen. Maar de sterke arm draagt zijn naam met ere. Agent A. H. Brands, helpt wel een handje; veilig, vlug en voordelig, zo zouden de Spoorwegen zeggen. Was er maar een Kat- wijkse haven, dan hoefde je er niet zo'n verre reis voor te maken, om je man eens in zijn werk te zien. Amerikaanse deskundigen zijn erin ge slaagd een neuskegel van een Jnpiterra- ket, die de raketlading beschermen moet, door de dampkring naar de aarde te laten terugkeren en uit dc Atlantische Oceaan op te vissen. Dit betekent, dat het probleem hoe men een geleid pro jectiel weer gaaf naar dc aarde kan doen terugkeren, thans is opgelost, aldus kononel Paul A. Conlin, hoofd van de nleuwsafdellng van de Amerikaanse le- gervoorlichtingsdlenst. De raket, waaraan de neuskegel beves tigd was, werd van het proefterreln Caps Canaveral in Florida afgeschoten en leg de de voorgeschreven afstand van on geveer 2400 km af. Aan de kegel wes een ballon bevestigd, die zich zelf opblies toen de kegel dn de oceaan viel. De bal lon had een doorsnee van 50 meter en was oranje en geel gekleurd, om duide lijk zichtbaar te zijn. Bovenop de bal lon brandde een knipperlicht, terwijl een radiozender seinen uitzond om het op sporen te vergemakkelijken. Toen de neuskegel in het water landde, verspreidde ze een speciale vloeistof, dis de haaien op een afstand hield. Hier door konden de kikvorsmannen, dde het geval uit de oceaan opvisten, dit doen zonder gevaar te lopen door de haaien verslonden be worden niet onverschillig kan blijven ten aanzien de Amerikaanse inmenging in Indo- De chef-staf van de Indonesische vloot, schout bij nacht Subijakto, heeft ver klaard, dat onbekende buitenlandse sche pen In de Indonesische wateren zijn waargenomen en dat dit een soort vrees- aanjaging ten gunste van de opstandelin gen j De chef-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasution, heeft aan alle staatsburgers tussen de 18 en 40 jaar bur gerdienstplicht opgelegd, en zo zijn daar toe in staat zijn ook de plicht van mili taire werkzaamheden. Regeringsadvies in Zwitserland „Ga hamsteren!" De regering van Zwitserland heeft er bij de bevolking op aangedrongen extra voorraden levensmiddelen en andere be langrijke huishoudelijke artikelen in te slaan voor het geval er een nieuwe oorlog zou uitbreken. In een officiële bekendmaking wordt gewezen op de gevaarlijke ontwikkeling van de gebeurtenissen in Algerije en het Midden-Oosten en wordt gezegd, dat het vormen van particuliere reserve-voor raden levensmiddelen een belangrijk on derdeel is van de Zwitserse economische defensie-paraatheid. Voorts wordt in de bekendmaking ge zegd, dat het de plicht ls van ieder gezin en van iedere staatsburger om op alles voorbereid te zijn, en niet de plicht van de oveiheid alleen. Vier Hongaren, die schuldig waren be vonden aan een poging bot omverwerping van de volksdemooratische orde in Hon garije tijdens de opstand in 1956, zijn ter dood veroordeeld en terechtgesteld, aldus heeft het Hongaarse persbureau M.T.L geméld. Deze veir Hongaren maakten deel uit van een groep van zestien. Twee anderen van deze groep kregen levenslange ge vangenisstraf en de tien overige gevange nisstraffen variërend van één tot veertien Dr.- Platteel bij dr. Drees De minister-president, dr. W. Drees, die teruggekeerd is van zijn verblijf in Oos tenrijk, heeft vanochtend in zijn kabinet de nieuwe gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel, die een beleefdheids bezoek kwam brengen, ontvangen. Veranderlijk weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht hier en daar mist Morgen overdag aanvankelijk opklaringen en stijgende tem peratuur. Later toenemende bewolking cn plaatselijk en kele buien, gepaard gaande met afkoeling. Matige tol krachtige wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1