4 Ook Nederland zal aan verre visserij moeten geloven Rusland heeft machtige fahrieksvloot gebouwd Protesfant-Chrisfelijke Unie Protestant-Christelijke Unie LIJST 4 Onder de kust gaat het goed met de visserij Hachelijk avontuur de zandzuiger op H. P. BLOOT RAIFFEISEN-BANK NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 ZATERDAG 17 MEI 1958 Andere landen gaan ons voor (Van een onzer visserijmedewerkers rpERWIJL IN NEDERLAND commissies aan de slag zijn om rapporten -®- op te stellen over het eventueel in de vaart brengen van een of meer visserijfabriekstrawlers of visserijmoederschepen, benutten andere landen in steeds grotere mate de voedselbronnen, die de wereldzeeën Rusland laat reeds vierentwintig moderne visserijfabrieksschepen van 2500 ton elk en vijfenzeventig meter lengte in de noordelijke wateren vissen, Duitsland heeft thans drie fabrieksschepen van iets geringe af meting in de vaart, en Noorwegen, Frankrijk en Polen zenden eveneens al enige jaren grote fabrieksschepen naar de steeds verder afgelegen vis gronden. Nederland blijft zich echter nog altijd concentreren op de visserij op de Noordzee. Men vist met de trawlers van hooguit 1000 pk. en drie enveertig meter lengte. Mislukt de visserij op haring, dan is rederijen in Nederland het jaar nog maar moeilijk goed te maken. De Nederlandse zeevisserij is nog bescheiden en te eenzijdig georiënteerd op deze Noordzee. Wil Nederland, randstad van Europa, van de gunstige ligging ten opzichte van de visgronden en de afzetgebieden gebruik maken, dan zullen de trawlers of in de zeer nabije toekomst zelfs fabriekstrawlers ter verre visserij moeten uitvaren. Dit vereist een moderne industriële mentaliteit van het visserijbedrijf. Voorts moeten van overheid en be drijfsleven maatregelen op het gebied van het visserijbeleid worden ver wacht, waarvoor in de overgangsjaren naar de gemeenschappelijke Euro pese markt nog plaats is. In de algelopen honderd jaar is de vis serij geducht veranderd. Na de eeuwwis seling kwamen de eerste stoomtrawlers In de vaart en nu varen reeds trawlers van 1900 pk en met honderdtwintig personen aan boord ter visserij in de Benngzee en bij Groenland. In de komende tien jaren kunnen nog aanzienlijker omwentelingen worden verwacht, want de tegenwoordige vangmethoden met het sleepnet en de vleet zijn nog niet voldoende ontwikkeld ten opzichte van de hoog ontwikkelde techniek bij het fileren, het bewerken en het diepvriezen van de vis. Ook de aan voer van de vis en de wijze van trans port zouden nog aanzienlijk kunnen wor den verbeterd. Goedkope rondvis nu reeds kunnen worden aangebracht. Als belangrijkste argument kan daarbij gelden, dat ook Nederland genoodzaakt zal zijn voor het vissen steeds verderaf gelegen visgronden op te zoeken. Eeuwen lang is men aangewezen geweest op de visserij met zeilvaartuigen op de Neder landse kust en de Noordzee. Thans kun nen nieuwe visgronden op de verre zee én in exploitatie worden genomen, want en dat is het belangrijkste goedkope rondvis wordt op grote afstand ter verre visserij gevangen. De Noordzee kan wellicht van belang blijven voor de aanvoer van kleine par tijen haring en platvis. Voor de verse zeevis is de Noordzee van beperkte be tekenis geworden. De verre visserij is reeds van groot belang voor landen als België, Rusland, Duitsland, Engeland en Frankrijk. Nederland speelt er helaas nog geen rol bij, maar zal moeten komen, wil men niet ver achterop raken. De Nieuwe Leidsche volgt dagelijks het getij Katwijk» Noord zeevisserij hankelljk van deze verre visserij, omdat goedkope vis wordt gewenst, daar de an dere landen deze ook kunnen bieden. In de vrijhandelszone zullen Noorwegen en IJsland belangrijke exporteurs van goed kope rondvis zijn. Ook de binnenkort (zeker in het volgende jaar) te verwach ten erkenning van de twaalf- mijlszone voor de visserij her innert eraan, dat men zal moe ten omzien naar andere visgron den en dat men niet meer kan rekenen op de tegenwoordige vangplaatsen. Willen wij de vis stand beschermen en overbevis- sing voorkomen, dan zal Neder land ook bij het ontwerpen van nieuwe visserijschepen rekening moeten houden met de nationale en internationale eisen en sche pen moeten bouwen, die nieuwe, veraf gelegen visgronden kun nen opzoeken. Vencerking FN DIT OPZOEKEN van verre visgron- den brengt de verwerking van de vangst op zee met zich. Het Is een va voornaamste ontwikkelingen ln de vis serij van de laatste Jaren. In de bouw van fabrieksschepen en fabrieksmoeder- schepen is deze verwerking van de vis reeds verwezenlijkt. De eerste tastende schreden op dit gebied zijn gezet door Engeland, Duitsland en vooral door Rus land met zijn vloot van 24 schepen. Over twintig tot dertig jaar zal het fabrieks- schip de gehele visserij dragen! Trawlers die niet over een vlsruim be schikken, zulen hun vangsten dan op zee ver van de aanvoerhaven overgeven aar aldaar opererende fabrieksmoedersche- pen. Hierdoor zal de vis bevroren en we! kunnen worden gele- Vart de vleet op de tratcl (4) verd in een kwaliteit, alsof ze zoever uit het net is gekomen. Deze verpakking en verwerking van de vla op zee kan ook een aanzienlijke wijziging van het werk- systeem in de visserijhavens tot gevolg hebben. De grote scheepvaart kan rol gaan spelen en ook het vliegtuig als speurder naar visconcentraties kan wor den ingeschakeld. Het vliegtuig kan e eens worden benut bij het aflossen de bemanningen op de ver vissende Oude wegen zullen binnen afzienbare tijd moeten worden verlaten en daarbij zal het idee van de markt moeten den opgeofferd. Moed zal hiertoe nodig zijn! De trawlers zorgen voorlopig nog voor de aanvoer. Maar de eerste tiental len fabrieksschepen zijn op de visgron den. Het is een teken aan de wand! Vanger en verwerker? TT/-AT MOET HET WOflDEN in de toe komst? Fabriekstrawlers of eer drijvend moederschip? Bij deze vergelij king speelt het overgeven van de vangst in de verre wateren met hun vaak on gun- stige weersomstandigheden een grote rol Dit probleem is nog niet geheel opgelost en daarom is men tot nu toe nog steeds voor een zelf vang end schip. In Duitsland wordt nu echter een systeem ontwikkeld, waarbij het overnemen van reservoirnetten in zee wordt overwogen. De trawler vist ipet zijn sleepnet en laat dit aan een boei, voorzien van peilzender en radarreflector in zee drijven, nadat een trek is voltooid. Niet het gehele net wordt achtergelaten. Het betreft alleen de kuil van het sleepnet, die kan worden afgehaakt. Hierbij doen zich echter nog problemen voor. Want zowel de trawlers als het fabrieksmoederschip, dat ln de buurt la. moeten volledig bemand blijven Hiermee zou een zelfvissend schip weer voorde liger zijn. De proeven met het laten drijven van De eerste fabriekstrawler, die voor Duitsland in 1957 in de vaart kwam, was de Heinrich Meins. Dit schip heeft 45 man nen aan boord en vist over de achtersteven. de kuilen vis zijn in Duitsland genomen door de moderne visserljonderzoekings- t ra wier Anton Dohrn. Het bleek inder daad goed mogelijk de gevulde kuilen met behulp van de radarinstallatie aan boord op te sporen en aan boord te nemen. Al in 1922 T)E GEDACHTE van het visserijmoeder schip is niet nieuw. In 1922 voer de Santa Flavia reeds als moederschip in de lieu we visconcentraties gezocht door dat ne schip. Het moederschip, dat bij elke flottielje behoort, blijkt echter voortdurend moeilijkheden met de verwerking van de vangsten te hebben. De vis wordt name lijk nogal onregelmatig aange voerd. De ene dag wordt veel gevangen, de andere dag weinig. Een schip als de Morsha Wola bijvoorbeeld heeft al vijf uur nodig voor het overnemen van de vangst gezouten haring van Katwijk leest de N.L.C.: actuele en uitgebreide visserijreportages een logger. Bij windkracht 2 tot 3 kunnen zestig vaten per uur worden overgenomen. De ontwikkeling bij de Russen blijft echter wel de grootste. In Litauen ls men in 1951 met de verre visserij begonnen Toen werden daar twee verre visserij- trawlers voor de Noord-Atlantic gebouwd. Thans beschikt men al over een vloot van honderd trawlers en zes moederschepen en de 24 fabrieksschepen, dia zelf kunnen vissen. In Memel en Polen is men druk bezig met de bouw van een nog grotere serie fabrieksschepen. De werf Nikolaji Nosenko bouwt het grootste fabrieksschip ter wereld en Japan bouwt voor Rusland nog een vloot fabrieksmoedérschepen voor de haringvisserij op de Noorse kust. In 1955 had Rusland reeds twintig moe derschepen voor de haringvisserij ln de vaart. Vrouwen TAE TECHNISCHE PROBLEMEN weet men in Rusland dus blijk baar wel te overwinnen. In de an dere landen die ter verre visserij gaan, blijkt dit ook zo te zijn. Het blijft in alle landen echter moeilijk vakbekwame opvarenden voor de schepen te krijgen. De beste schepen hebben ook de beste mensen. Rus- Rusland liet bij de Kieler Howaldtwerke in Duitsland in 1956 en 1957 liefst 24 fabrieksschepen voor de verre visserij bouwen. Al deze sche pen zijn thans in de vaart en voldoen uitstekend in de noordelijke wateren. Zij meten 2400 ton bruto, zijn 75 meter lang, 13,40 meter breed en 7,35 meter hol. De hoofdmotor is 1900 pk sterk en geeft de schepen een snelheid bij vrije vaart van twaalf-en-een-halve mijl Een tweede serie van 24 schepen is in aanbouw bij de Baltic Shipyard Ordschonikidze te Leningrad. Op de foto: de Zlatoust, één van de 24 schepen uit de eerste serie. Aan boord bevinden zich 120 personen. Noordpacific en in 1923 de Mazama. In 1929 kwam daar de International bij en dit drietal heeft jarenlang geopereerd aan de visrijke kust van Noord-Amerika In Europa kwam deze manier van vissen pas later tot ontwikkeling. De stormach tige Atlantische Oceaan maakte het over nemen van de vangst vrijwel onmogelijk Vlak voor de oorlog struikelde ook Duits land nog op dit overnemen van de vangst, toen het moederschip Hamburg in de vaart kwam. De problemen rondom het Ameri kaanse moederschip Pacific Explorer ondermeer de rentabiliteit, de overgave van de vangsten brach ten Amerika op het idee van eer, zelfvissende fabriekstrawler. Inmid dels kwam voor Polen de Morska Wola als haring-moederschip ii vaart. De haring werd overgegeven met behulp van tonnen en loop takels. Het systeem is niet best be vallen. Ook het overpompen van vü door de ruimen met water te vullen is niet goed uitgevallen. Noorwegen heeft nu de Clupea als drijvende vismeelfabriek in de vaart en dit systeem is beter. moederschip en ln Duitsland zijn plannen gereed voor een moederschip met zes trawlers van elk vijfhonderd ton. Het moederschip wordt 10.500 ton groot en zal 110 meter lang zijn. Het schip wordt uitgerust met een helikopter voor het opsporen van vis. Er zal 190 man perso neel aan boord zijn en het ligt in de be doeling vooral de visserij ln de wateren bij Afrika en New-Foundland uit te oefenen. Elke reis zou acht weken gaan duren. Flottieljesysleem P)E RUSSEN. Duitsers, Polen en Japan ners hebben nu ook het flottieljesys teem op de verre visserij ontwikkeld. Een boot zoekt de vis op en zet boelen uit, zodat de andere schepen al volgend daar kunnen vissen. Inmiddels wordt naar De N.L.G het meest gelezen blad in de beide Kalwijkei land heeft op de fabriekstrawlers ook vrouwen toegelaten en één van de Russische fabriekstrawlers heeft zelfs een vrouw als kapitein! Neder land hoeft wat de mensen betreft zeker niet achteraan te komen. De vissers zijn er; zeer vakbekwame mensen. Het technische vraagstuk moet door ons land echter nog wor den opgelost. De Nieuwe Leidsche ook voor Katwijk toonaangevend KATWIJK A. D. RIJiV Leven en werk van Vineent van Gogh In zaal Rijnstraat vergaderde gister avond de Ned. Christen Vrouwenbond De presidente, mevr. GerretsenVerhage heette in het bijzonder welkom de heer 3. Vink uit Katwijk aan Zee. Deze sprak over het onderwerp „Vincent van Gogh en zijn grote betekenis voor de schilder kunst". In Noordbrabant geboren en opgegroeid leefde hij in de negentiende eeuw. toen het leven zo oneindig vee' rustiger was dan nu. Vincent groeide op tot een man, onrustig in zich zelf. di® niet door zijn tijdgenoten werd begrepen Zijn jeugd was vol mislukkingen; stu deren wilde hij niet. Hij kwam in een kunsthandel, maar op de duur ging ook dat niet- Dan als evangelist in de mijn streek. Het wa6 in deze tijd, dat hij be gon te tekenen en het bleek, dat dit iet* was. wat hij kon. zodat hij besloot kunst schilder te worden. Zijn eerste werk Ie ..De aardappeleters" volkomen levensecht Van Gogh werd echter ook hierin nie' begrepen. Ongelukkig en eenzaam ver trok hij naar het zuiden van Frankri.ik Hij bleef daar schilderen, zonder dat ziin werken hem voldoende geld opbrach ten. Ten slotte kwam hij. psvchisch ge stoord. in een inrichting terecht, waar hit nog schilderde- In deze tiid is ziin laatst® "•erk ..Korenveld met blauwe lucht er -,va»-te kraaien", evenals zijn eerste. hooetepunt. Niet begrepen, stierf hij. Na zijn doo^ 's eindelijk de juiste waardering geko men voor zijn arbeid en nu i6 het zo. da* -iin schilderijen duur worden verhan deld. De heer Vink liet een aantal dia's zier "an de werken van Van Gogh. Onoplettendheid Twee wielrijders, die van een zijweg getje van de Valkenburgseweg deze straat inreden, letten niet voldoende or het verkeer en reden met een te grot® bocht de Valkenburgseweg op. Een volkswagen zag geen kans meer de wiel rijders te ontwijken, zodat een aanrij ding volgde. Het bleef gelukkig bij ma teriële schade. Niet uitgekeken Een autobestuurder, die van Noord- wijk kwam en de Zwarte Weg afreed merkte te laat op, dat hij links af moest langs het Rijnlands gemaal. Hij zag zijn fout. stopte en reed terug om alsnog linksaf te slaan. Er bevond zich echter een andere auto achter hem, die hij niet opmerkte. Een botsing volgde met schade Herv. kerkdiensten Kerk: 9.30 u. dr Brouwer te Öegstgee6t. 6 u. ds Makkenze; school Narcisstraat 10.30 u. ds Makkenze. Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Hueting, Rijnstraat 33, tele foon 2102. Gemeenteraadsverkiezingen Katwijk Op woensdag 28 mei a.s. rekent de P.C.U. ook op Uw stem. Kies kieskeurig, kies K L E E N, no. 1 van Lijst 4. CHR. KATWIJKSE INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL Jan van Brakelstraat 38 Tel. 3256 Katwjjk aan Zee Inschrijving van nieuwe leerlingen: van 9 tot en met 23 mei a.s. dagelijks van 3.30 tot 5.30 uur aan de school. OPLEIDINGEN: 1. primaire opleiding na 6 jaar lager onderwijs 2. opleiding huisnaaister costumière coupeuse 3. opleiding assistente in de huishouding 4. opleiding kinderverzorgster 5. vormingsklas voor meisjes met diploma ULO of 3 jr. middel baar onderwijs of een daarmee gelijkstaande opleiding 6. avondcursussen naaldvakken voor beginners en gevorderden 7. avondcursussen fijne- en/of burgerkeuken. De Directrice. H .Z. VAN DE WEERD. „Op de brug" KATWIJK Apotheekdienst In de periode van 17 tot 24 mei wordt de zondags- en nachtdienst van de apo theken waargenomen door de apotheek te Katwijk aan den Rijn, Kerkstraat 18 Tatidartsendienst De zondagsdienst van de tandartsen wordt morgen waargenomen door dokter D. J. Mast, Boulevard 136, telefoon Spreekuur tussen 11.30 en 12.30 uui Tandarts De dienst van de tandartsen wordt waargenomen door tandarts Mast, half 12 tot half 1. NAAR BEDEKER VOOR c\,e«f0^9* ftflSt' ALLE MERKEN sten van 300 tot 400 kg tong per etmaal op. Vrijdagmorgen deden de meeste kot ters trekken van 80 kg tong en eeD mandje of twee, drie schol. De Helderse kotter Samenwerking meldde zelfs een vangst in twaalf uur van 360 kg tong en wat bUvls. Deze kotter viste echter bU de boel P 12. Donderdag vingen de sche pen !et« minder dan woensdag: 120 tot 150 kg tong per dag en 15 tot 20 manden schol. Maar de schippers waren er tevre den mee na de slechte weken. Op 't Zand is nog niet veel verbetering in de vangstresultaten van de trawilog- gers gekomen. De schepen meldden dag vangsten van 20 tot 40 manden schelvn en makreel en voorts 1 of 2 manden tar bot Voorts haalde men per dag zo'n 10 tot 15 kabeljauwtjes scheep. Om de Noord is het goed weer geble ven Donderdag visten de meeste schepen tussen 59 en 60 noorderbreedte en be stonden de dagvangsten uit 175 tot 200 manden, meestal makreel, haring eD schelvis. Van de trawler Medan kwam Katwijk aan Zee Al vele maanden bevindt zich ln de Buitenwatering een zandzuiger, die uit de watering tot even buitengaats regelmatig zand wegzuigt, dat voor allerlei doeleinden naar elders wordt vervoerd. Via bnisleidingen wordt bet zand opgespoten in het duin achter de zeereep. Het gevaarte is al zo be kend, dat er van de züde van het pu bliek voor de zniger niet zo veel be langstelling meer is- Dat was gistermiddag plotseling andere In het buitengat van de, watering was de zuiger aan het werk, ondanks hei ongun stige weer en de nog slechtere weer*- •erwachting. Tijdens een bui ls de zuige» op drift geraakt en men zag in de loop an de middag geen kans meer het g®- 3arte In de watering te brengen Rijnlands gemaal draaide op volle ca paciteit. waardoor een zeer sterke stroom aarts ging, terwijl de noordwe6te> deze stroom kruiste. De lijnen, waaraar de zuiger met hei strand was verbonden konden het niet meer houden en het schir geraakte in een zeer gevaarlijke toestand Met een «loep probeerde men van de wa' af meermalen de bemanning, die uit drie bestond te bereiken, wat echter mislukte. De toestand van de mannen werd steeds moeilijker, vooral toen d® schemering begon te vallen. Boven dien was de zniger lek geworden er begon hij slagzij te maken Terwijl d- woeste see het scheepje steeds mee belaagde en dit aan de grond in Ite' Zwin ten zuiden van de watering on wrikbaar kwam vast te zitten, werd de bemanning van de reddingsboot ge waarschuwd. Intussen zette men de pogingen met de sloep voort: eindelijk Omstreks half tien kon verbinding wor den gemaakt en d< verkleumde doornat», mannen kond enworden overgenomen, zo dat de mannen van de N.Z.H R M mei meer behoefden in te grijpen Hoog Zondag: hoog water 3.06 en 15.26 uur: laag water ll.Of en 23.30 uur. Maandag: hoog water 3.39 en 16.02 uur; laag water 11.48 uur. Reumabestrijding Dinsdagavond 8 uur wordt ln de Oran jezaal van het Jeugdhuis een voorlich tingsavond gehouden in het kader van de reumabestrijding Het hoofd van de voor- tchtingsdienst van de Ned. Vereniging tot Reuitiatiekbestrijding, jhr. Feith, za: een causerie houden en enkele filmstrips vertonen Paard op drift Van het Kamperfoelieplein naderde een met een paart! bespannen wagen, die de Ligusterstraat in wilde rijden. Een der leidsels raakte achter het lemoen. waardoor het paard niet meer was te oesturen Het gespan reed eerst tegen een, gepikeerde auto iie flink werd be schadigd. en daarna tegen een huis. ruit sneuvelde. melding van een vangst van zes pakjes vis, de Francina KW 153 een trek twee pakjes vis en de Vios I IJM. 24 een trek voor eenzelfde vangst. Zandspiering! IJmuiden kan een geurig weekeinde te gemoet gaan. Vrijdagmiddag liep reeds een Noorse kotter binnen met een vangst zandspiering en in de loop van zaterdag werden nog tien Duitse kotters verwacht met flinke zandspieringvangsten vismeelfabrieken De Toekomst te IJmui den en Noordholland te Beverwijk. Twee boten Voor de zaterdagmarkt liepen in de loop van vrijdagmiddag twee schepen bipnen de Wiron 2 IJM 211 met 400 kisten vis en 200 stuks stijve kabeljauwen en de KW 122 Arie Ouwehand. De Wiron 2 ging op de zevende mei naar zee en de-Arii Ouwehand op 5 mei. Voor de maandagmarkt kan worden ge rekend op de volgende oudste boten. VI 131 en SCH 117, die op 5 mei vertrok ken. en Polderman. Beatrice, KW 87, KW 123, KW 176 en SCH 52 Jacob Pronk, die ter visserij gingen op 6 mei. Aan de vrijdagmarkt De vrijdagmarkt had nog een van 4600 kisten vis, waarbij 420 kisten tong en 1000 kisten schol van de kleine vaart die met 31 loggers en kotters aan d« markt verscheen. Bij de aanvoer warer voorts 85 kisten verse haring. 765 ma kreel. 850 schelvis, 600 wijting. 510 kabel jauw en gul. 35 wolf en 175 koolvis, Van de trawlervloot was de Ariadne TJM 18 binnen met 140 kisten schelvis. au' en kabeljauw, 130 koolvis, 170 ma kreel. 60 verse haring, 20 wijting en 1! diversen Voor deze aanvoer besomde d< trawler 13.300. De verse haring bracht deze dag var f 20 tot f 14 op en de makreel tusser f 35 en f 23 per kist. Voorts was binnen de KW 73 met 90 kisten schelvis. 140 r kreel, 170 wijting. 60 diversen. 210 ijs- 145 stuk? stijve kabeljauwen, in totaal na een reis die op 3 mei werd begonnen, werd besomd 6850 De besom ming van de SCH 118, die ruim 600 kisten vis aanvoerde waarbij 415 makreel, was 11.800 Katwijk aan Zee Om alle misverstand te voorkomen delen wij U mede. dat de aangekon digde dienst van D.V. zondagmiddag 18 mei a.s. om 4 uur in de Nieuwe Kerk wèl doorgaat afd. Ceref. Bond. DE LANDBOUWER EERSTE KWALITEIT VOORSTRAAT 36 TELEFOON 2136 Modelwoning. Eksterstraat 5 Electra en radio verzorgd door Andreasplein 14 Tel. 2331 Terstond gevraagd: 2e bakkersbediende en loopjongen 16-18 j. Brood- en banketbakkerij A. PARLEVLIET Dwarsstraat 21 Katwijk aan Zee DE C.R.B. HELPT U OOK OM „BINNEN" TE VAREN ALS SPAARDER, ALS PLAATSELIJKE ONDER- NEMER het op gang brengen of uitbreiden zaken. IEDEREEN HEEFT DUS BELANG BIJ Voorstraat 50 Katwijk aan Zee SPAARBANK,.. IEDEREEN KATWIJK AAN ZEE Visserij-examens Bij de gedeeltelijk aan de visserijschool i gedeeltelijk te '6-Gravenhage afgeno- «n examens voor stuurman bij de zee visserij zijn geslaagd voor het eerste ge- deelte van dit examen: Bert van der Plas de KW 43, Cornelis van Egmond van de KW 47. Willem van der Plas IJzn van de KW 40 en Willem Plat, al!en alhier. Verder slaagden W. Vink van de SCH 32 A. Dijkhuizen van de VL 97, wonende te Scheveningen. Voor het tweede gedeelte van dit exa- en, recht gevend om voor schipper te aren, slaagden C. van Duyn Fzn, in militaire dienst, en P. Dijkdrenth Nzn. schip onbekend, beiden alhier. Voor het aanvulldngsdiplom-a van stuurman bij de venrevi6serij zijn ge slaagd: Gijs Schaap van de KW 141 en Jb Jonker, in militaire dienst. Bij het eveneens door de rijkscommissie aor de stuurliedenexamens aan de vis serijschool alhier afgenomen examen in kennis der internationale bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee en de toepassing daarvan, zijn geslaagd: Ja cob Aandewiel Jzn van de KW 45, Dirk Hoek Pzn van de KW 74, Arie Krijgsman /an de KW 101, Jan Schaap Azn van j de KW 48. Arend van Dijk Czn van de» KW 175, Jacob Imtihorn Szn van de KW Com. Jonker Czn van de KW 23. Piet Kuyt van de KW 28. Andries van Duyvenbode Azn van de KW 19. Dirk Noppe Hzn van de IJM 14. allen alhier. Verder slaagden L. F. van Leeuwen van de SCH 275. Alle Katwijkers werden op- geleld aan de plaatselijke visserijschool. terwijl de geslaagden van Scheveningen werden opgeleid aan de visserijschool aldaar Bij de door de afdeling scheeps- en ku6ttelegrafie der P.T.T. te 's-Graven- hage afgenomen examens voor radiotele fonisten zijn geslaagd W de Vreugd Gzn. 6tuurman van de KW 2 en M. van der Plas Mzn. schipper van de KW 86. beiden alhier en opgeleid aan de visserijschool in hun woonplaats. Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Borleffs, Voorstraat 85, tele foon 2182.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 6