BOURJOIS Buitensociëteit om dames enig genot te gunnen loffunW VAN MENS TOT MENS Jaarverslag 1957 van Leidse chr. Besturenbond NIEUWE LEIDSCHE COURANT s ZATERDAG 17 MEI 1958 Uit de kroniek van Amicitia Leden der „heren''-sociëteit niet in alles gentleman A LS WIJ VANDAAG in onze artikelenserie Oud Leiden aandacht vra- gen voor de oude sociëteit „Amicitia", dan moeten wij even ver in de vaderlandse geschiedenis teruggaan. Niet dat het gebouw aan de weg van het station naar de stad, dat velen zich zullen herinneren als de buitensociëteit", zo historisch was; de bestemming echter hield wèl ver band met een al lang bestaande vorm van nuttig en ook wel vermakelijk gezelligheidsleven. In 1800 was het noodzakelijk, de des kundige hulp in te roepen van eeri bekwaam boekhouder. Als oplossing beval hij aan, dat de verteringen in het vervolg nauwkeurig zouden worden aangetekend en dat een vas te lijst zou worden aangelegd van de prijzen der dranken en van de biljartkosten. De buskruitramp van 1807 kwam de sociëteit op een schade aan gebroken glazen van f 40 te staan. Verder heeft de Franse overheersing het herenverblijf ook weinig geluk gebracht; de opvoering van de belastingen drukte zeer op de financiëft. Toch slaagde men erin, he bestaan te continueren en op een gezon dere basis te planten Al in de zeventiende eeuw kenden on ze vaderen de „collegies", waarin man nen uit de gegoede stand regelmatig bij elkaar kwamen om hun staatkundige en literaire belangstelling te soherpen. Men wist evenwel het nuttige met het aange name te verenigen, want niet zodra wa» men over de politiek uitgepraat en wa ren de nieuwe vruchten van nationale en internationale literatuur aan het oor deel onderworpen, of de kaarten, de dob belstenen en de schaakstukken kwamen op tafel. Ofschoon het in die tijd ook wel gebeurde, dat men het spel onderbrak om het debat nieuwe stof te geven. Een belangrijk deel van de stof tol gesprek werd ontleend aan de nieuws bladen en pamfletten, die de mensen van die tijd voldoende op de hoogte hieldeD van de belangrijke gebeurtenissen, bin nen maar vooral buiten de grenzen. Die bladen werden dan in de collegekamer» ter leziDg neergelegd; onze tegenwoor dige leestafel is dus een oude verschij ning, al biedt hij weinig of geen moge lijkheden meer voor een debatingclub Aan de Breestraat De geschiedenis van de Leidse vereni ging „Amicitia" gaat terug tot het jaar 1768. Sinds dat jaar hield zij in een pand aan de Breestraat, Leidens rustige, haast rustieke hoofdweg, haar samenkomsten In verschillende kronieken wordt de ver eniging beschreven als een ruime kring van deftige burgers, die zich een bestuur hadden gevormd van In het sociëteitsleven weerspiegel de zich het standenvcrschil. Zo werd In augustus 1786 een burgersociëteit In het leven geroepen, llit haar doel stelling bltykt, dat de verschillen tus sen de standen in die tijd nogal op de spits werden gedreven en dat het wel nodig was, iets aan de vermin dering van het aantal wrijvingspun ten te gaan doen. Het initiatief ging van de „burgers" uit; de burgerso- oiëteit ontwikkelde zich op het stand punt van de bevordering van de een dracht. Zij streefde een vertrouwe lijke omgang na tussen regenten en burgers, maar oo|c „tussen de bur gers met malkander". De ledenlijst bevatte de namen van tal van gewone burgermensen, die door de bescheiden contributie van dertig stui vers per jaar zeker niet konden worden afgeschrikt. Wan betaling „Amicitia" bleef evenwel de aristocra tische herensociëteit, waar regenten, voor name ambtenaren, professoren, fabrikan ten, officieren, advocaten en geneesheren elkaar ontmoetten. De sociëteit heeft in verschillende panden aan de Breestraat onderdak gehad. De heren hielden ervan, zich te laten bedienen, want in een verhaal over het sociëteitsleven kwamen wij de mededeling tegen, dat een kastelein, twee knechts en een biljartjongen voldoende waren voor de verzorging. Zij waren kennelijk toch niet zo bevoor recht ter beurze, dat zij zich nooit aan wanbetaling schuldig maakten Het be stuur maakte zich daarover allengs zo danige zong, dat het besloot, vóór de schoorsteen in de vergaderzaal een aan kondigingenbord te plaatsen, waarop niel alleen allerlei zakelijke mededelingen kwamen te staan, maar ook de namen van de wanbetalers Er was trouwens nog iets, waaraan men kon zien, dat de kwaliteit van som mige leden beneden het door het bestuur nodig geoordeelde niveau lag; het mee naar huis nemen van pamfletten en nieuwsbladen van de leestafel was een zeer onaangenaam verschijnsel, dat bij zijn bestrijding nogal hardnekkig bleek te zijn. Financiële druk De financiën van het college wer den gaandeweg minder rooskleurig. Buitensociëteit In 1846 rijpte het denkbeeld v buitensociëteit. Die zou c lijk gebruikt moeten worden voor sfeer volle avondpartijtjes met dansgelegenheid (soirées musicales dansamtes). De dames zullen thuis wel eens opmerkingen over het uitgaansleven van de heren hebben gemaakt; een van de motieven voor d» oprichting van zo'n buitensoos was ten minste de verhoging van het genot der dames, die over het algemeen niet zovee" hadden om geneugten buitepshuis te sma ken. Maar het vond geen genade in de ogen der vergadering. In 1853 werd het idee weer naar voren gebracht en toen vond het een vrij gun stig onthaal. Er werd tenminste besloten tot aankoop van het even buiten do Rijnsbuogerpoort gelegen koffiehuis met De Breestraat toen de paarde- tram nog reed. Men kan onze hoofdstraat eigenlijk alleen herkennen aan het decoratieve fronton van de Turk, dat nog steeds niet is veranderd. Naast de Turk aan de linkerkant moet de herensociëteit „Amici tia" gehuisvest zijn geweest. De foto werd ons toegezonden door de heer J. J. van Buuren. hof Pasteurstraat. tuin „Eigenzorg". Toch strandde het plan voor de tweede maal, aangezien de meer derheid, die zich ervoor had uitgespro ken, te gering werd geacht. Concurrentie Zes jaar later, 1850, wilde men het plan toch doorzetten. Er werd een lening aangegaan van f 12.000 en ar chitect Schaap kreeg de opdracht het project uit te voeren. In de zomer van 1860 werd het gebouw geopend. In de loop der jaren zijn er vele con certen gegeven, zoals van de schut terij en de infanterie. Het onderhoud bracht niettemin zware zorgen met zich, omdat de concurrentie van het nabijgelegen „Zomerzorg" en het con certcentrum „Musis Sacrum" in het Plantsoen niet uitbleef. Waar eens het oude „Amicitia" velen lokte naar muziek, dans en gezelligheid, staat nu het Schuttershof, dat vroeger ook „Amicitia" heeft geheten. Een spoor van vroeger vindt men er niet meer. Of het zou moeten zijn dat de gasten op het moderne terrasje van tegenwoordig in de zomerzon zich evenveel koesteren als vroeger de dames en heren in de tuin van de buitensociëteit. Rest ons een vraag: wie vertelt ons, wanneer de buitensociëteit heeft plaats gemaakt voor het moderne „Amicitia"? En: wanneer is de sociëteit aan de Bree straat gesloten? Gevallenen 28 R.I. herdacht TN GROTEN GETALE waren de oud strijders van het voormalige 28 R.I. t< Dordrecht bijeengekomen, om de in de meidagen van 1940 gevallen makkers te herdenken. Velen hadden vrouw en deren meegebracht en de grote kantine van de Bcntienkazerne was totaal gevuld. De voorzitter, majoor Van Hoek, sprak de aanwezigen toe. Om half twaalf werd met vele particuliere auto's en gehuurde autobussen naar Dubbeldam gereden voor een bijeenkomst in de Hervormde kerk. Majoor van Hoek opende de bijeen komst en wees op de goede geest en ka meraadschap. Het christelijk zangkoor uit Dubbeldam zong hierna Aan de Vre de, van Romburg. De oud-legerpredikant, ds. Molenaar, vestigde de aandacht op het atoomgevaar en de strijd, die dreigt te ontbranden rondom Jeruzalem. Het koor zong ni treurzang, van Blummer. Tot slot de oud-aalmoezenier pastoor Moeskops het woord. Deze bracht naar voren, dat God offers vraagt van het beste. Daarom zijn onze kameraden gevallen. Laten wij dit nimmer vergeten en trouw ieder j; hier bij elkaar komen. Gezamenlijk werd het Wilhelmus ge zongen, waarmee de kerkelijke bijeen komst werd gesloten. Diep onder de in druk werd het kerkgebouw verlaten. Men vertrok naar de begraafplaats, waar de voorzitter een krans bij het monument legde. Na twee minuten stilte volgde een défilé langs de graven. Om vijf uur waren allen weer in Dor drecht bijeen voor een snertmaaltijd. Examens aan inrichtingen „Endegeest" Oegstgeest Geslaagd voor het eerste gedeelte van het eerste overgangsexamen mei 1958: de zusters P. M. J. A. Dekker. H. J. Don ker. D. G. Kremer, W. Lodder, L. de Meulmeester, C. M. de Poorter, E. E. Sin- necker en E. A. van der Zeeuw. Voor het eerstè overgangsexamen me) 1958: de zusters A. J. Bakker, A. M. L Bolderwijk, V. L. P. Brückner, K. H. M Bürcks, G. Bijl, J. M. M. Damhuis, M Dekker, F. Fridrichs, J. E. Huwaë. G. M. de Jager, M. J. de Jager. J. Kroon. I. A Laninga, A. van der Luit, A. C. Monta- nus, W. C. Müller, H. H. Oosterveer. S Schaper, A. Schaul, F. Sleebos, J. Tau- ran, J. M. Vismale en A. C. van der Zeeuw; en de broeders W. F. Angel, J Bekkering, E. H. de Bruin en M. G.- van Genderen. Voor het tweede overgangsexamen meJ 1958: de zusters A. J. Beyersbergen, T Bleeker, D. ten Bos, G. F. ten Bos, M. C Broersen, S. J. Emmers. S. M. Esser, J de Graaf, A. Groen. M. Hanouwer, R Hartog, M. J. H. Hoek, S. Huisman. J. E. de Jonge. M. van Leeuwen, G. L. Polder vaart en G. Pongers en broeder K. S. M. AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag Kasteel Oud-Poelgeest Oegstgeeat: weekeinde „Landen \ar het Midden- Oosten", ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de staat Israël. Prytaneum, 8 uur: muziekavond voor leerlingen van M. L. Opdam, lid der K.N.T V Gebouw „Prediker". 8 uur- feestavond C.J M V „Irene" ter gelegenheid van 10-jarig bestaan. Schouwburg, 8 uur: Jubileumuitvoerlni toneelvereniging Door Oefening Beter jpvoering van „De vier Jaargetijden", to neelspel in vier bedrijven van Antoon Coolen Den Burcht, 8 uur: feestavond De Mondorico'a Van der Werfpark. 8 uur: taptoe Veta- ranenlegioen Nederland, afdeling Leiden Pieterskerk, 7 uur: „Kerkdienst voor iedereen", dr. P. L. Schoonheim over „Een veilig verleden", solozang, declamatie. Maandag Gebouw chr.-sociale belangen, 8 uur: jaarvergadering Leidse Chr. Besturen bond. Stadhuisplein, 7.45 uur: K. en O., ver trek excursie „Natuur en historie op de Zuidhollandse eilanden", bezoek aan het natuurreservaat „De Beer" en Den Briel. Foyer gehoorzaal. 8 uur: openbare ver gadering V.V.D. Dinsdag Kasteel Oud-Poelgeest Oegstgeest: twaalfde bijeenkomst van de bedrijfsstu- diekring, onderwerp: „Het directie-vraag stuk in de familie-N.V.", morgen voort zetting van de conferentie. Schouwburg, 8 uur: „De Sleutelspelers", opvoering van „Eigen haard is wel wat herrie waard". Geref. jeugdhuis, 8 uur: ledenvergaderin Arjos over „De taak van de gemeente raad", inleider: S. M. Stolp. Woensdag Hoge Rijndijk 49 Zoeterwoude: 2.30 uur, «cursie potterij Zaalberg, voor K. en O. Station, 9 uur: afdeling Leiden Ned. hr. Reis-Vereniging, vertrek per bus oor driedaagse reis naar Expo Brussel. Steenschuur 6. 8 uur: ledenvergadering De Natuurvriend. Tentoonstellingen De Lakenhal: tot 27 mei tentoonstelling an werken van Pieter Geraedt» en zijn oon Thom, op werkdagen geopend van De buitensociëteit bij de Rijns- burgersingelbrug, tot welker oprichting in 1859 werd beslo ten. De foto is weer van de hoffotograaf J. Goedeljee. PARFUMS PARIS Verschenen is het jaarverslag 1957 van de Leidse christelijke Besturen bond. Het is weer geschreven door de heer W. Veerman. Maandagavond komt het in behandeling tijdens de jaarvergadering, die om 8 uur in het gebouw voor ctir.-sociale belangen wordt gehouden. „Het arbeidsveld van de plaatselijke centrale van het C.N.V. is vrijwel onbe perkt", zo merkt de schrijver op na zijr algemene beschouwing over de beste- Dank /~iNZE DANK gaat deze week in de eerste plaats uit naar d; heer L. Treur, Vriezekoop 37 in Leimuiden, die ons noodzaakte voor de tweede maal het beduimelde natuurlijke historie- boek ter hand te nemen. De heer Treur schreef ons een brief je, waarin hij vertelde, dat mussen niet in de bomen hun nest hebben. Hij wilde echter niet vertellen, waar deze beestjes dan wel huin huisvestingspro bleem vliegensvlug mee oplossen en nadat we eerst een hele middag had den gepoogd het in de natuur zelf te ontdekken door de musjes behoed zaam te volgen, zijn we zuchtend en buiten adem maar weer bij de theorie te rade gegaan. Nu weten we, dat de mussen hun nestje onder de dakpannen bouwen en dat dan ook dóórheen de haren van de ruiende honden zijn gegaan. De mussen zorgen er dus wel zeer letterlijk voor, dat zij onder de pan nen komen, maar hun wijfjes kunnen moeilijk dankbaarder zijn dan de 83 Voorschotense paartjes, die binnen af zienbare tijd, dank zij het geniale plan van wethouder J. de Graaff. onder de pannen zullen zijn. En zij zullen daar nog wel meer ruimte hebben dan de musjes, hoewel met mensen met er varing ons hebben vertéld, dat een nestje hoe klein ook, een paradijs kan worden, wanneer de bewoners een plaatsje voor de liefde willen in ruimen. Ondankbaar ■JVTINDER DANK zou Boerhaave in zich voelen opwellen, wanneer h(j kon zien, boe het nageslacht hem hulde wil brengen voor z(jn vele werk. Wel heeft men thans een grootse en geslaagde poging ondernomen van zijn werkterrein een waardig cultureel centrum te maken. Maar van de week reden we langs zijn monument tegen over het academisch ziekenhuis. In een heel ver verleden heeft eens een plechtige commissie met strakke, officiële gezichten bij het monument gestaan en met veel kunst en vlieg werk heeft men toen een lauwerkrans om de hals van de eminente geleerde Toen heeft men keker hoogtevrees gekregen of een ander ongemakkelijk gevoel, want sindsdien is niemand meer tot de hoogte van de hals op gestegen en het gevolg is, dat het standbeeld thans wordt versierd met het geraamte van een lauwerkrans; alsof een onachtzame rijwielherstel ler het hooggeleerde hoofd heeft be nut als standaard voor zijn onde fiets banden. Misschien ais de Leidse brandweer eens in de buurt komtBrandweer lieden plegen minder last van hoogte vrees te hebben. Zonder vrees r\OK DE EENDJES in de om- geving van Leiden blijken niet tot het geslacht zenuwpatiën ten te behoren, wier klare blik door het verkeersgeraas is vertroebeld tot doffe wazigheid. Het eerst zagen we het in Was senaar, maar de vorige week kwam ook het verkeer nabij de Haagse Schouw te Voorschoten abrupt tot stilstand. Een snel heidsmaniak wist nog precies met gillende remmen zijn auto tot staan te brengen en riskeerde een kettingbotsing, toen een moeder eend met twaalf jongen zonder op het verkeer te letten bedaard de rijksweg overstak. De twaalf kuikentjes vertrouw den er volledig op, dat moeder de wereld kende en dat er dus achter haar niets te vrezen was. Daarom waggelden zij rustig met haar mee en een vertederde Amerikaan wrong zich uit zijn bevleugelde wagen, om vlug een foto te maken: Kijk, zo zal hij straks in zijn wolkenkrabber tot ongelovige vrienden zeggen, zo gaat dat nu in Holland; daar steken de eenden zomaar de weg over en al het verkeer blijft kalm staan, tot ze de overkant hebben bereikt; een gemoedelijk landje dat Holland. Maar die Amerikaan kan alleen zijn illusie bewaren, wanneer hij niet op een spitsuur door Leiden rijdt. Want dan blijken de ge moedelijke Nederlanders ineens veel minder geduld te hebben. Laat die snotneus uitkijken, brult de man, die zo nodig ergens anders moet zijn dan waar hij is, en hij drukt zijn claxon bijna de voorbumper door. Maar een paar eendjes, die par mantig en zonder de minste vrees een rijksweg oversteken, doen de gehaaste man zijn rem tot op de bodem intrappen. Ook hier ligt een braak ar beidsveld voor psychiaters, zo vinden wij. Klap "TJE VROUW van een onzer vrienden was in tegenstelling tot de eendjes wel met oprechte vrees vervuld en dit naar aanleiding van de kleur, die de scrabble-lettertjes aan de achterzijde hebben. Voor de leek in het nobele scrabble- spel zijn alle lettertjes aan de achter zijde van dezelfde houtkleur. maar de speler, die zich met de nodige toewij ding in het spel heeft verdiept, weet, dat de „u" een heel klein beetje don kerder is dan de „x" en dat de „q" van opmerkelijk licht hout is gesneden. De vrouw van onze vriend dacht eerst, dat zij dit nuanceverschil alleen had ontdekt, maar toen haar man alle „u"-tjes voor haar neus wegpikte en voor haar de „q" en de „x" liet liggen, nam zij maatregelen: We zetten voort aan de doos met lettertjes onder de tafel en dan moet iedereen blindelings De afspraak scheen redelijk, maar hoe zwak is de mens en daarom meen de zijn vrouw, dat hij van de week toch heel stiekum eventjes keek. Je zoekt ze weer uit, riep ze met diepe verontwaardiging en om dit protest kracht bij te zetten, gaf zij hem een tikje op het hoofd, dat door de ongewone inspanning van bukken zonder omlaag te zien, een licht pur peren tint had. De houding, waarin de lettertjes ge pakt moeten worden, bleek toen plot seling nogal labiel te zijn, want met een vleugje paniek in zijn ogen ver loor onze vriend het evenwicht en met een fors klapje sloeg zijn kin op het tafelblad. En nou speelde hij dat spel nooit meer, kwam de getroffene woedend overeind, als zijn eigen vrouw hem zelfs niet vertrouwde dan was er voor hem alle aardigheid af. Deze is er echter inmiddels wel weer bij gekomen. Want van de week kwamen wij onverwacht binnenrollen en vonden hen in edele 9trijd, of kro- kodillenkaaktentoonstelling een in het Nederlands spraakgebruik algemeen aanvaard woord is te noemen. Leerzaam T^N DIEZELFDE VRIEND heeft een zoontje, dat zich juist in het leer gierige tydpcrk bevindt. Hij zegt alle lelijke woordjes na, die zijn vader pleegt te prevelen, wanneer er Iets gebeurt, dat niet met zijn verwachtin gen strookt. En wij mogen niet lachen, wanneer dat zoontje daarvoor dan tikken krijgt, betgeen een hele opgave is, omdat het een nogal merkwaardige belevenis is je bloedeigen vriend tot pedagoog te zien verworden. vrouw van onze vriend een kopje thee zetten en omdat ze op een woonboot wonen, kan zij zo handig dc theepot bniten het raam in de vrije lucht om spoelen. Nu bleek zij bi) het scrabbleën meer voorzichtigheid in acht te nemen dan bij het wassen van het servies, want haar zoontje kwam trots aan zijn va der vertellen, dat mammie de theepot in het water had gegooid. Het oor van de pot had ze nog In haar handen, maar omdat je met een oor zonder theepot doorgaans erg weinig kunt uitrichten, werd dit laat ste deel ook over boord gezet. Dit was voor het leerzame zoontje het sein en voordat iemand bad kun nen ingrijpen, waren ook de suiker pot, drie kopjes en het theezeefje in het troebele water verdwenen. Je moet niet lachen, zo zei onze vriend met een ernstig gezicht, anders denkt hij, dat het lenk Is. En hier faalt ons pedagogisch Inzicht: als Je zo'n kind alles goed wilt leren, waar om mag het dan niet juist Ieren denken? dingsbeperking, de financiële toestand, het loonbeleid, de werkloosheid en de be strijding daarvan. In het afgelopen jaar werden tien be stuursvergaderingen gehouden. Tussen de leden van het dagelijks bestuur had een regelmatig overleg plaats. De leden- cijfers laten duidelijk zien, dat de propa ganda voor het lidmaatschap niet kan worden gemist. Bijzondere aandacht werd dit jaar besteed aan de jeugd. In tal van plaatsen zijn jeugdclubs opgericht voor jongelui van 14 tot 25 jaar. Er bestond echter een groot gebrek aan leiders. Met medewerking van het C.N.V. heeft het hoofdbestuur van „Werkende jeugd" in het afgelopen jaar in verschillende steden opleidingscursussen gegeven. Ook voor Leiden en omliggende gemeenten werd zo'n cursus gearrangeerd. Hoewel het aantal bij de plaatselijke besturenbond aangesloten afdelingen ge lijk bleef, liep het gezamenlijke ledental Iets terug, namelijk met 40. Tegenover een winst van 66 staat een verlies van 106 leden. Slechts 6 afdelingen gingen vooruit, 1 bleef gelijk en 11 leden verlies. Vele leden hebben zich met moeilijk heden tot het rechtskundige bureau ge richt. De chr. stichting voor school- en beroepskeuze verrichtte 17 onderzoekin gen. Dc bouw van de chr. huishoudschool is in zicht. De totale inkomsten van D.E.L. 1396,waren niet toereikend om de uitgaven te dekken. Het financiële jaarverslag van de Be sturenbond toont een eindcijfer van 1480,—. Het aantal verhuringen van het gebouw aan de Oude Singel bedroeg rond 900. Aanbesteding grond- en rioleringswerken Uitslag van de aanbesteding van het maken van grond- en rioleringswerken ten behoeve van het bouwrijp maken van terreinen in zuid-west IX, met bijkomen de werken: Corn. Smit en zoon en D. R. de Jong, Haarlem, f 75.900; N.V. aan nemingsmaatschappij voorheen Hallen en Roosen. Amsterdam, f 74.600; Joh. Vis- scher en zoon, Leiden, f 66.500; H. J. Strijk, Rijpwetering, f 65 200; W. Hennlp- man. Leiderdorp, f 65.100; K. van Vliet, Leiden, f 65.000; Firma H. Bunschoten en zoon, Noordwijk f 64.780; Firma J. Stam, Voorschoten, f 64 750; Aannemersbedrijf gebroeders Schouls N V., Leiden, f 64.000; Firma Koster en Vissen, Waddinxvccn, f 63.500; A. Th. Stuifzand. Leiden, f 63.300; L. P. van der Geer, Leiden, f 82.000; G. Hulsebosch, Bloemendaal, f 57.890; D. de Rooy, Badihoevedorp, f 56.000; A. Hoge- boom, Rijpwetering. f 54.700; G. van Duyn. Katwijk aan Zee, f 51 800; J. Mens. Lisse, f 49.600; Firma H. Compeer, Oegstgeest, 43 700 Academische examens LEIDEN. 16 mei - Rijksuniversiteit. Geslaagd lag, H do Vos ie Bergen G de Greef Ie Vtissingen, P Spil te Leiden. Een dokter nodig Dc zondagsdienst der huisertaen wordt waargenomen door de dokters De Jong, Mastenbroek. Lahx. De Bruyne. Van Wingerden. Welke apotheek? De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken wordt waargenomen door de apotheek Boekwijt, Breestraat 74. tele foon 20552. Bovendien zijn tot zaterdag avond 6 uur geopend de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, telefoon 21313, en de Ha ven-apotheek, Haven 18, telefoon 20085. Te Oegstgeest: Wilhelminapark 8, tele foon 26274,

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3