EEN RECHT, EEN AVERECHT Boodschappenliften rZIJN VEEL TE DUUR FASHIONWEEK VAN BLOEM EN PLANT Van d? machine, maar Vrouwen moeien zelf haar inkopen gaan doen y( RxslaXöJ Verdwijnen Dit verschijnsel is thans echter bezig te verdwijnen. En de enige mogelijkheid die nu nog overblijft, is dat men voor een paar dagen tegelijk zijn levensmiddelen gaat halen. Dat in dit geval het bezit van een koelkast noodzakelijk wordt ligt voor de hand. Zoals het ook voor de hand ligt. dat de win keliers, wanneer ze de hoge on kostenpost voor het bezorgen kwijt raken, de prijzen van hun artike len belangrijk kunnen verlagen. Bovendien moet het in alle ge meenten daarheen, dat er ook nog een zéér goedkope gelegenheid voor het doen van inkopen behoort te worden geschapen en wel door het vestigen van een markt, waar de minst draagkrachtigen terecht kunnen". Waarom „Maar waarom moet nu zo'n boodschappenliftje 3000 kosten?" zo wilden we weten. „Dit vloeit o.m. voort uit de scherpe veilig heidsvoorschriften. Want behalve dat een lift een kostbaar stukje elektrotechniek vertegenwoordigt, moet er wegens brandgevaar een één-steens-muur omheen worden gebouwd. Elektrische apparatuur geeft gemakkelijk vonken, terwijl de trek, die altijd in liftkokers aanwezig is. het gevaar voor brand nog belangrijk verhoogt. Daar komt nog een ander euvel bij: zo'n lift vraagt ruimte. En die ruimte moet óf van de woon ruimte worden afgenomen, óf er moet extra bouwvolume voor wor den verstrekt. Maar noch het een, noch het ander is gewenst. Waar Hierbij laten we nog geheel bui gen beschouwing de vraag, waar die liftjes zouden moeten worden aangebracht. Aan de buitenkant van de woningen is 't architecto nisch niet verantwoord. En aan de binnenkant is de indeling in het algemeen zodanig, dat er grote praktische moeilijkheden zouden rijzen. Het trappenhuis e.d. heb ben allemaal bepaalde afmetin gen, waaraan weinig of niet te tornen is. Zo ziet men dus, dat er aan boodschappenliften eenvoudig niet te denken valt. Nogmaals: alles is natuurlijk te maken. En er zijn dan ook wel flats, die over zo'n lift beschikken. Doch de huur van zulke flats gaat de draag kracht van de gewone man nu eenmaal ver te boven. Men kan nu eenmaal niet voor een dubbel tje op de eerste rij zitten. Ook een solarium is een mooi ding. Maar als men het niet betalen kan houdt alles op. een mantel voor seizoenen achter een, omdat toch jammer genoeg een wollen mantel ook in de zo mer niet te versmaden valt! Kraagloos tenslotte ziet u de mantel van Konersman, in een lichtbeige tint. Eenvoudig van lijn brengt ook dit model de werking van deze niet gebreide, wollen srtof zeer goed tot uiting. Het zijn slechts een paar voor beelden die we u van dit nieuwe produkt kunnen laten zien. Maar ze geven een goed voorbeeld van de mogelijkheden van één recht, één averecht en tóch geweven! tot 20 huur per week moeten doen, hierbij bovendien nog 4 voor een boodschappenliftje wil len betalen. Neen, zo voegde onze zegsman hieraan toe, de consequentie van de algemene loonstijging is deze. dat de be zorging aan huis wordt afge schaft. De grootwinkelbedrijven hebben deze consequentie al aanvaard, met dien verstande, dat ze zich om bezorging niet meer bekommeren." „Maar de Hollander zal wel al tijd bekrompen van aard blijven", aldus ging onze zegsman verder. „Hij bouwt steeds grotere steden, wil ook wel op een etage wonen, maar meent ondertussen, dat het leven onder die gewijzigde om standigheden toch op de ouderwet se manier kan worden voortgezet. Dit nu is natuurlijk een dwaas heid. Trouwens, er is geen land ter wereld, waar nog zoveel goe deren worden thuisbezorgd als in Nederland. De vele klachten, die de laat- sfe tyd worden vernomen over ie het bezorgen van levensmidde- gt Zen e.d. bij mensen die hoog 't- wonen en alleen na moeizaam trappen klimmen te bereiken zijn, waren voor ons aanleiding gt deze kwestie nog eens voor te e- leggen aan experts in de wo- Ll- ningbouw. „Als gewone liften nu e! te duur zijn, is dan geen rede lijke oplossing van dat bezor- e- gersprobleem mogelijk door het aanbrengen van boodschap- penliftjes?" zo vroegen we. En het antwoord dat we kregen was zeer beslist negatief. „Ook boodschappenliftjes zijn nog der- ee mate kostbaar, dat de gewone man er helemaal niet gebrand ar op zal zijn. Want zo'n liftje kost a.t toch al gauw een drieduizend gulden, wat, gerekend naar een i's rente van 7%, neerkomt op een ne huurverhoging van f 4 per •o- week.' En wie zal, nu de nieuw- te" ste woningwetwoningen al f 16 Verantwoorde ontspanning OLmcua^ langs schreef, dat hij een an sichtkaart gezien had. waarop bij wijze van „evangelisatie" de woorden waren gestempeld: „Izébel en Cleopatra gingen verloren. Lippenstift-Christen bekeer u en geloof het evangelie!" Te recht vraagt de heer K. mij: „Vindt u dit niet verschrikke lijk, je mede-Christenen, die er geen bezwaar in zien, make-up te gebruiken, op één lijn te stel len met deze beruchte heidenen en ze zó „tot bekering" te ma- Ja, mijnheer K., dat vind ik alleen maar goddeloos. Hierin proef ik de haat en de afgunst en allerminst de liefde, die on ze drijfveer moet zijn als wij het verlorene voor Christus pro beren te winnen. Een Christen kan cn mag zich op alle mogelijke manieren ontspannen, mevr. H. In onze zenuwslopende tijd hebben we dit zelfs hard nodig, om „fit" te blijven. Geniet van de natuur. Let op het kleine, dat schoon gemaakt is door de Schepper. Profiteer van de enkele dagen zon. Gun het uzelf eens ee.n half uurtje zomaar in de zon te gaan zit ten. U kunt de radio er zacht bij aanzetten, als er mooie mu ziek is. Houdt u van een hoor spel? Drama of blijspel? Zoek maar uit en stop onderwijl uw kousen. Durf er af en toe eens uit te breken en ga bij een vrien din, buur, zieke, weduwe of an dere eenzame een kopje koffie drinken. Lees goede boeken en gedichten. Haal ze uit een biblio theek, leen ze, koop ze of abon neer u op een lees-portefeuille. Wie een muziek- instrument bezit (een kostbaar iets in een gezin), be- spele het ook en laat toch het zingen onder ons niet verstommen! Word in ieder ge val van één ver eniging of bijbel- kring lid. Ga méé, als zo'n vereni ging een uitstapje organiseert. Ga eens een mooie natuurfilm zien. Heus. uw leven zal er zo door verrijkt worden en uw blik ver ruimd. Als u niet vóór uw tijd wilt verkalken of geestelijk in gezonken raken, gun uzelf dan verantwoorde ontspanning die u ligt. Dank en loof God voor al de schone gaven, die Hij in Zijn schepping en Zijn schepsel heeft gelegd. O mensen, leeft toch blij, met opgeheven hoofden, want Hij komt! Hij maakt alle dingen nieuw en in het nieuwe Jeruzalem zul len de leiders der volken hun reerlijkheid brengen. Elk volk zal daar zijn in eigen schitte ring en heerlijkheid, ieder met eigen karakter en stempel van kuituur en ontwikkeling. van geest, kunst en wetenschap. Wat een veelkleurigheid in dié stad! Een veelkleurigheid, die samenhangt met wat ieder op deze aarde was. Eén volk van God, maar niemand verliest daar eigen persoonlijkheid en wezen e.n ieder heeft daar een eigen nieuwe naam, naar zijn wezen en werken. Wie zou met zo'n perspectief niet blij kunnen leven en trach ten zoveel mogelijk anderen te winnen voor dat ons toegezegde Heil? J. M. Z. Ik ontken ten «telUgste dat dit een sect* la. Zelf ben Oc er noodt geweest, maar de mensen, die ik gesproken heb en die er wél wa ren. behoren nAdat zll er geweest zijn, tot de meest meelevende leden van hun eigen kerk Laten wij dank baar zijn voor zulke bewegingen, wier doel alleen maar la. tot de cerk terug te brengen. Over de ver nieuwing schrijf ik nog wel een», laar lk hoop. Mevr. C. 8. D.-de B. EHe vrouw wa» een echt-gelovige. Maar die kun nen óók opeen* bang worden, al» de Dood zo dichtbij komtl SaUn blUft tot 't laatste toe aanvechten ZIJ was Volgens belofte nog even een stukje hierover. Er is ten dezen nog zoveel wanbegrip onder ons. Behalve uit een paar ontvangen brieven werd mij dit de vorige week ook weer duidelijk, toen mij op een vergadering ergens in ons als Bruid getooide va derland. de volgende vraag ge steld werd: „Mag een Christen wel naar de televisie kijken? Het is toch alleen maar genot? Je leert er toch niets van?" Ik geloof, dat m'n mond wel twee minuten open bleef han gen van stomme verbazing over zóveel verblindheid. In de eerste plaats werd ik wéér geconfronteerd met dat dwaze, allerminst aan de Bij bel ontleende idee, dat een Christen niet genieten mag van Gods goede en mooie gaven in dit leven. En in de tweede plaats dat: „Je leert er toch niets Pure ontspanning zonder er een zedelijke of geestelijke les uit te trekken was volgens de ze vrouw contrabande voor een Christen. Arme, in zwarte kluis ters gebonden levens. Inplaats van te staan in de vrijheid der kinderen Gods, de vrijheid waarmee Christus ons vrijge maakt heeft. Ik moest het deze vrouw toe stemmen, dat de televisie-pro gramma's nog niet het peil be reikt hebben, waarop wij ze zouden wensen en dat het avond aan avond naar de televisie kij ken. de vervlakking heel erg ki de hand werkt. Daarom willen wij in ons gezin met opgroeien de kinderen zo'n toestel ook niet hebben, maar is deze uitvinding voor vele bejaar- ^^B den, eenzamen B enz. niet een f#XVJV»I=T heerlijk iets? Heeft. God ons hiermee prachtig middel ^^B in de hand gege- BB^M om Zijn Vf/iB evangelie te ver- breiden over de hele wereld? Denk aan de dagsluitingen. Wordt hierdoor de mens van vandaag, die zo visueel is ingesteld, niet op een zeer in dringende wijze aangetrokken? In mijn naaste omgeving woont een vrouw, die door de dagslui tingen van de televisie tot het geloof is gekomen. Toen ik dit die vrouw op die vergadering vertelde vond zij dat niét zo belangrijk als het gevaar voor de kinderen der gelovigen, om door slechte programma's van God cn Zijn dienst afgetrokken te worden. Maar mensen, hier vraag ik u toch: Wat waren nu de laatste woorden van onzen Heer. vóór Hij ten hemel voer?! Toch im mers het evangelie aan alle volken bekend te maken? Zijn getuigen te zijn! Die houding van: Als IK en m'n kinderen maar zalig wor den en de rest zij dan maar verdoemd is wel zo goddeloos. En wat die televisie-program ma's betreft: er staat altijd duidelijk bij: „Boven de acht tien jaar" Dan moeten wij ais ouders ook dat toestel niet in schakelen, als er kinderen be neden de achttien in de kamer zijn. WIJ dragen de verant woordelijkheid voor onze kinde ren en niet de N.C.R.V. 't Zelfde geldt de radio-pro gramma's. 't Is maar makke lijk, om de verantwoordelijk heid af te schuiven op anderen, maar dat mag niet. Gelooft maar dat onze N.C.R.V. met grote ernst te werk gaat bij het samenstellen van haar program ma's en dat hieraan problemen vast zitten, waarvan de mees ten onzer geen flauwe notie hebben. De N.C.R.V. heeft met Christenen van diverse plui mage rekening te houden. De culturele behoeften van de één liggen weer op een totaal ander vlak dan die van de ander. Er is onder de gelovigen heel wat verschil in levensstijl. Maar wee ons. als wij elkaar daar om menen te mogen veroorde len. Zoals de heer C. K. mij on- Vrouw belangrijk IN FRANSE POLITIEK exponenten uit öe zozeer als kritiekloze navol ging, als wel omdat zij in de zelfde maatschappelijke om standigheden verkeert als hij. -#• Maar twee-vijfde deel van het vrouwelijke kiezerscorps wordt gevormd door alleen staande vrouwen, onder wie veel bejaarden. Haar stemmen kunnen beslissend zijn voor het politieke evenwicht, dat in Frankrijk dikwijls afhan kelijk is van zeer kleine ver schuivingen. Zo menen de sa menstellers van liet boek, dat er na de oorlog in Frankrijk een socialistisch-communisti- sche meerderheid zou hebben kunnen ontstaan, als de vrouw nog geen stemrecht had ge had in die jaren. In Franse gesprekken over de politiek is het heel ge woon, dat (mannen aan vrou wen vragen, op wie zij vóór de oorlog stemden. Daar blijkt wel uit, dat het stem recht van de vrouw in Frank rijk nu algemeen wordt aan vaard. Maar stemmen was er voor de Frangaise voor de oorlog niet bij; dat recht heeft ze pas een jaar of tien. Toch is haar stem minstens zo belangrijk als die van de man nen, want er zijn veel meer vrouwelijke kiezers in Frank rijk, dan mannelijke: 14.800.000 tegen 12.750.000 zo ongeveer. Die vreemde verhouding spreekt nu nog duidelijker in de leeftijdsgroepen boven de zestig: daar staan acht vrou welijke kiezers tegenover vijf mannelijke. Tot de resultaten van een onderzoek, gepubliceerd in het boek „Les Frangaises face a la politique", dat in 1956 ver scheen, behoorde de conclu sie, dat de meeste getrouwde Franse vrouwen haar stem uitbrengen op dezelfde kandi daat als haar echtgenoot, niet Koncrsiw&n. Egfl Hl'! De Fashion-week, de modemanifestatie die ■8 tweemaal per jaar vele buitenlandse inkopers naar Nederland trekt, is weer achter de rug. F. Hl De Nederlandse confectionairs hebben getoond, met ^un mee *e êaan< was bepaald niet zo, dat de kortere rok overal ingang had gevonden Tientallen maakt van een aardolie-klev- shows zijn die rig structuurweefsel. Op de dagen gehouden. ander foto ziet u een ensemble SSKpWï voor binnen- en van blauwe Shetland natté. buitenlandse pers. De japon is heel simpel, het maar vooral voor jasje, met een wijd afstaande de klanten! Onze kraag, valt vrij sluik, confectionairs hebben zich uit- mi m- stekend geweerd, al moet ge- -gi 1M i jB A ES zegd dat er, zoals ieder jaar, rUHH weer een paar specifieke «tic- ,JHEH| cesjes waren. rBï T 'SS BÜf I Daartoe behoort, nu al vele .«Qi seizoenen achter elkaar, de H i collectie van Jolo Couture uit A Utrecht. De ontwerpsters. V»» mevrouw Lotte Kreisberg, en haar zuster, mevrouw. Nigh- r I I tingale, vinden steeds een ge- lukkig compromis tussen de HyBw vWefc nieuwste modelijnen en de v w v toch altijd ietwat „behouden- de" smaak van de Nederland- 0nze bloementuin or aagt Een goed onderhouden gazon Een bloementuin zonder grasveld (je) geeft meestal niet zo veel voldoening. Natuurlijk kan, vooral in de grote steden, een klein binnenplaatsje, waar de zon een paar uur per dag doordringt, met een paar bloeme tjes worden opgevrolijkt, zonder dat er gras bij te pas komt. Als het enigszins mogelijk is, moet een gedeelte van de tuin echter door gras worden ingenomen. droogte kan beter op wat vochtiger weer worden ge wacht. Elke grondsoort vraagt z'n speciaal mengsel graszaden. Alleen bij een zeer betrouwbare handelaar in zaden is het juiste meng sel te koop. Er is heel veel zwendel in graszaad. Laat u dus niets in de handen stop- Per 100 m2 Burgermansrijst met mooie naam Hebt u wel eens haast? Wat een vraag! Maar is er een slageT in uw buurt die varkensniertjes verkoopt? Dat zult even moeten na gaan, als u zin hebt eens het rijstrecept klaar te maken, dat in mooi Frans Riz Bour geois heet: burgermansrijst. Als u de rijst zélf een dag te voren hebt gekookt, kost de toebereiding verder niet veel tijd, en dat is altijd het bestu deren van een nieuw recept waard. U hebt nodig voor deze goede burgermanspot: 3 a 4 ons var kensniertjes (gewoon soepvlees kan ook, maar dat mist de ty pische smaak die de Bourgeois echt Bourgeois maakt), een half pond wortel, een kleine bloemkool, een prei, een blikje erwtjes (Vfe pond) en ten slotte wat tijm, een laurierblaadje, sel derie en peterselie. De niertjes zet u op met een beetje water. Werkelijk maar een beetje, want als het kookt dan moet dat water gewoon weggegooid; de niertjes zijn nu geblancheerd. Nu gaan ze, in stukken gesne den, met wat tijm en het laurier blad in 2% liter water, en dan met een zacht vuurtje eronder. De in stukjes gesneden groen ten en de rijst (vorige dag ge kookt, goed droog) mogen er nu doorheen. Tegen etenstijd de erwtjes, de selderie en de peter selie erbij, en klaar is moeder de huisvrouw voor vandaag. „Wat is dèt nou", zeggen ze aan tafel. „O, gewoon", zegt u, „Riz Bourgeois." Een gazon, zelfs een gazon netje. geeft in samenwerking hiet bloemen en planten een geheel ander cachet aan de tuin. Het geeft een idee van ruimte, van onbekrompen heid en van rust. De verhou ding moet daarom goed geko zen zijn en minstens twee derde deel moet met gras be dekt zijn. Geen pollen En dan is er nog een an dere zeer belangrijke voor waarde: het gazon moet goed onderhouden zijn. Het mag geen pollen vertonen en er mogen geen paardebloe men in voorkomen. Madelief jes kunnen soms een vrien delijke aanblik geven, maar ze verdrijven het gras. Ze zullen trouwens niet blijven, als men het gras regelmatig kort houdt. Juist dat kort houden is een gebiedende eis. Heel vaak maaien is beslist nodig, als men een goed dicht en fraai gazon wil houden, om daaTdoor een sierlijke bloementuin te krij gen. Hoe Hoe legt men nu zo'n ga zon aan? Het daartoe bestem de deel van de tuin moet worden omgespit en zuiver gelijk geharkt. Er mogen geen kuiltjes of heuveltjes overblijven. Daarna gaat men het geheel rollen of aantrappen, b.v. met plank jes onder de klompen of schoenen gebonden. De onef fenheden die dan weer te voorschijn komen, worden weggewerkt. Per honderd vierkante me ter heeft men 1V4 tot 2 kilo zaad nodig. Goede mengsels zijn vrij hoog in prijs. Een gazon van honderd m2 komt wel op ongeveer tien gulden. Het zaad wordt goed inge- harkt en daarna wordt de grond gerold, of op de reeds beschreven wijze aangetrapt. Het is nog beter het zaad met een laagje aarde van 1 a 2 cm. te bedekken. Zo wordt een regelmatiger op komst bevorderd. Daarna wordt alles vochtig gehou den. Evenwel niet te sterk besproeien, maar wel gere geld. De mussen Wij geven daarvan twee voor beeldenop de foto links bo ven ziet u een namiddagjapon in de zg. empire-stijl, met bollende rug. De japon is ge- we uitgekeken zijn op het oude, en in dat geval is er met het ou de vaak nog iemand gelukkig te maken. Niét tussen haakjes met kapotte of versleten afdankers natuurlijk: naar dat soort vrijge vigheid hoeven we niet te stre- Een mooi ogenblik om definitief afscheid te nemen van wat we wel bewaarden, maar nooit meer gebruikten, is dat, waarop het huis weer eens met bezemen wordt ge- U kent de daarmee samen gaande ontdekkingen wel; je staat versteld van wat je eigenlijk al lemaal hèbt. Na het versteld-staan en het schoonmaken ruimen we het meestal allemaal weer netjes optot volgend jaar, met mot- teballen of stukjes zeep ertïij, of zomaar in een kast die we best voor wat anders konden gebruiken. Scheur u er van los, als het hart het even kan verdragen. Het geeft zo'n opluchting, en zo'n ruimte. Al was het maar ruimte voor nieuwe „oude «pullen". Bewaart u ook zoveel? Wij hebben eens iemand van een groot naar een klein huis hel pen verhuizen, en de vraag was: Wat kan er weg? Voor ons, als buitenstaander, leek dat zo geen probleem, er waren genoeg on nutte, oude, ongebruikte spullen om er enige vuilnisemmers mee te vullen. Maar vreemd: voor de eigenares u>as het afscheid daar van veel mistroostiger dan het afscheid van haar huis! Ze had er in de loop van vele jaren wel veel nieuwe kopjes, pannen matjes, divanovertrekken en hele melkstellen bijgekregen maar van het oude nopit afstand kunnen doen. Tegen het wegpikken van het zaad door de mussen, roert men wel eens rode me niepoeder door het zaad, waardoor het een rode kleur krijgt, wat de vogels een on smakelijk gezicht schijnen te vinden. Beter is door het zaad wat poeder te mengen, n.l. per kilogram 2 gram AA- vitex of Morbin of Morkit. Deze middelen hebben meer De eerste keren moet zeer voorzichtig worden gemaaid omdat het gras zo los in de grond zit. Vaak maaien is een eis. Men krijgt een goede dichte grasmat, een prachtig groen tapijt. Een regelmatig vochtig blijven van de grond is daarbij ook nodig. Dus: voldoende sproeien! Men kan nu het geheel met graszoden, die niet dik mogen zijn. bedekken, door deze „in verband" te leggen (zoals de stenen van een muur) en deze goed stevig tegen elkaar te schuiven. Daarna overdekt men het aangelegde grasveld met een laagje aarde van een vinger dikte en bij aanhoudend droog weer besproeit men ge regeld om het aanslaan te bevorderen. Deze methode is echter vrij duur. Veel goedkoper is het in zaaien van graszaad. Dit kan worden gedaan van half maart tot half september. In een periode van grote Daarom: gooi geregeld wat weg. Dat klinkt bruut, maar het is beter. Weggooien hoeft het trouwens niet altijd te zijn. want we vernieuwen ook wel eens iets louter voor de aardigheid, omdat MARGARITHA ZONDAGSBLAD ZATERDAG 17 MEI 1958

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 17