De haringvloot voer weer uit! En zo ontstond ALBURY, tussen Sydney en Melbourne Prins Charles gaat niet naar Eton j ZONDAGSBLAD ZATERDAG 17 MEI 1958 In 1836 liet Brown er zijn rugzak vallen Een winter lang stonden de bommen tegen de duinenrij. De vissers waren thuis. Maar rond Pinksteren was het feest, want ONDER op het strand, dicht bij de vloedlijn van het water, hadden ze de bommen in een lange rij te pronk gezet. De teer glansde in de zon diep-bruin en zwart op; de breeltjes deinden in de voorjaarswind zachtjes aan de gieken. Tientallen schepen: de zwanemannen, de hartemannen en de kruismannen, die zo heetten naar het teken dat voor en achter op de huid ge schilderd werd. Onder op het strand lag de trots van het vissersdorp Sche- veningen een beeld van een bonkige kracht, dat tot ver in de omtrek kij kers trok. het Westland en zelf» uit Delft en Rotterdam. Ze kwamen met de paardetram en met tuin eigen sjezen ze reden over de Oude Sche- veningse weg en door het vissersdorp over de duinen naar zee. Ze maakten die reis al leen maar om de vloot te zien, die de vis sers één keer In het Jaar in een fonkelende rijkdom aan de mensen-van-het-land tonen wilden De bommen van de Noordzee, die weliswaar geen prijs zouden krijgen als luchtige schepen, maar die om den drommel geen minachting behoefden te oogsten Want zoals ze daar lagen op de vloedlijn waren ze indrukwekkend door hun onverzettelijkheid en kracht. In het voorjaar Eén keer lagen ze te pronk in het Jaar. Niet in december na ..b'houwe teelt' als het visseizoen gesloten werd en alle schepen van de vloot voor een laatste keer neer- Sloften in het zand liet in de zomer en in de herfat als de viaaerij hoofd punten bereikte. Alleen in het voor- Jaar en dan bijna altijd op het feeet van Pinksteren In dc winter was de vloot moe en murw door de maanden lange strijd met wlr redderde vloot was niet mooi en helemaal niet imposant om te zien. In de herfat en in de zomer wae de viaaerman veel te druk om tijd té vinden «Un schip voordelig op te poet sen een visser - tijd om te denken s Eén keer per jaar lagen de schepen te pronk i ont- had geen schepenatoet op het rtrtnd.' Maar in het voorjaar was ar tijd en gelegenheid om trots te kunnen zijn Afscheidsfeest ZE HADDEN de vloot te pronk gezet Dat gebeurde altijd op het feest van Pinksteren, dat in Schevenlngen nooit onopgemerkt voor bijging Het was immers tegelijk een af scheidsfeest voor het gehele dorp. Op Pink steren was nog bijns geen schip vertrokken voor zijn eerste reis in de nieuwe teelt, het nieuwe haringselzoen. En de enkeling, die sieren, iw« naam *«"a- «v ken de vissers plechtlg-zwart door het dorp. Voor familiebezoek en voor de kerkgang. In de stille, oude kerk asn het einde van de Keizerstraat zaten za als één groot huisgezin onder de kansel, vanwaar de woorden van het Plnkstcrevangelie de weg zochten naar het hart... Een ontvankelijk hart dat wijder open ging als de dominee vertelde van het wonder ven het spreken In vreemde telen. Een wonder, wisten de schippers uit erva ring. want zelf kwamen zij bevreesd voor woedende stormen nog wel eens met hun bommen plotseling binnenvellen in vreemde, verre havens Havens die vreemd bleven, om dat dc mensen, die er woonden, een an dere taal spraken dan die van het dorp in het duin. zondag. Een dag van heiliging, die door niets •n niemand mocht worden veratoord Daar om was de nacht, waarin de zondag over ging in de maandag, er altlid een van koorts achtige bedrijvigheid. Omdat Tweede Plnk- •terdag de dag was van de kermis op het strand en omdat dus de tentjes en de kra men in de nacht moesten worden gebouwd 's Nachts kwamen de kirren gereden, neer het stuk strand tussen de Seinpost en het Badhuis 's nachts werd het feest voorbe- reld. Omdat de zondag, naar oud gebod, door de vissers van Schevenineen streng gevierd werd als ..de dag des Heren". den de bommen hoog en veilig opgetrokken tegen de duinenrij een winter lang hingen de vissers thuis werd er zware winter- kost gegeven van bonen, erwten en spek. Op het feest van Pinksteren was dat allemaal voorbij. Een nieuwe teelt ging beginnen en dat betekende nieuw leven De dagen vóór het tijdstip, waarop de vloot voor de eerste keer weer uitvoer, vatten de vissers in één woord samen. Die tijd noem den ze ..de verhuizingomdat ze zich dan opnieuw voor een teelt gingen melden bij een baas; meestal een nieuwe voor wie het misschien beter varen was. Want tussen re ders en vissers boterde het zelden aan het eind van het aelzoen. Ruzies, gevoed door wantrouwen waren niet zeldzaam in het dorp ruzies over het eten aan boord, over de opbrengst van de vangsten, over het toe kennen van het vissersdeel uit de besom ming. En daarom, altijd weer. in het voor jaar ..een verhuizing Bont schouwspel QP PINKSTERMAANDAG, als de vloot te pronk lag, toonden de mannen hun schepen de vierkante platte bommen van de Noordzee. Hun vers-geteerde zwaneman of harteman of kruisman. Ze maakten een praatje met de reders, de stierlui en de maats. En daarna trokken ze naar de ker mis, die in haast achter de vloot op het strand was opgebouwd. De kleuren van de schepen en van de vlaggen, van de kramen en van de tenten, mengden zich met die van de schoermantels en van het felle wit van de gesteven mutsen. Een bont, levendig schouwspel Lekker eten kreeg altijd een bovenste plaats op het feest programma van de vissers. De man nen van de snoep- tenten op de ker mis deden dan ook Jaar-in-jaar-uit goede zakenze verkochten balen okkernoten, mud- den pinda's en sta- één cent een part! Niet minder ge slaagd was de kermis voor de verkopers van vis. omdat de Sflheveningers tegen de weeïg heid niet beter wisten te doen dan een ge rookte paling te eten. Of een gedroogd schar retje, dat in één ruk van de kop tot de staart van zijn vel werd ontdaan. Én omdat via nu eenmaal zwemmen moet werd het eten aangevuld met het drinken van vele gla zen koel bier. Smakelijk werd er gegeten, met overgave werd er gedronken. Zó. dat Scheveningen het feest van Pinksteren uitbreidde met een der de. niet-officiêle maar wel heel nuttige feest dag: Pinkster-drie! Ook op die dag werd er niet gewerkt, omdat er gerust moest worden na het Jaarlijks feest van de Pinksterkermis. Pinkster-drie PINKSTER-DRIE was een rust- en praatdag. En natuurlijk werd in de gesprekken veel ruimte gelaten voor de vloot. Er werd uit voerig over de bommen gesproken. Vooral over de nieuwe, die nog niet eerder de zee hadden bevaren De bommen werden in het vissersdorp zelf gebouwd in de timmer- schuren en op de werven, die haast schuil gingen tussen de huizen. Tijdens de bouw steken de schepen hoog uit boven de daken van de visserswoningen ze lagen als eens de ark van Noach, droog op het land Ver van de zee waar toch eens het zeil moest worden gehesen... En dus begon voor elke bom. als de laatste nagel in het hout geslagen was en de laatste kwast verf gestreken op de zwaarden, de moeizame reis naar het strand Dat was dan ook tevens de zwaar ste. die het schip ooit te maken kraeg. De bommen gleden over houten rollen door het dorp. Ze ploften dreunend van rol op rol. aangetrokken door soms wel twin tig paarden. Daarbij werd veel geschreeuwd door de voerlui en door de knechten. Een schreeuw van de voerman deed de paarden een paar meters optrekken, zodat het schip schokkend vooruitschoof. Dan kwam een ach terste rol vrij. die daarop haastig werd ver sjouwd en voor de stomoe kop van de bom werd gelegd. Op dat ogenblik schreeuwden de knechten dat er weer getrokken kon worden. En zo vervolgens. De bom rolde verder, zwaaiend en bonkend op de ronde pelen Soms trokken de paarden te hard aan dan schoof het schip vervaarlijk door en moesten de knechten al hun kracht gebruiken om het met de r -houders tegen te houden. Soms ook moesten ze ijlings ingrijpen als de bom door een onverwachte beweging af dreigde te glijden en daardoor kans liep tegen de gevels van de viasershuizen te dreunen. Pinkstermaandag lang Ze praatten t dat peleelenen" zouden eten en gerookte en een zuurstok. Lekker zoete, vette en sap pige dingen omdat een mensetong toch niet Ssmaakt was van schapenleer. Ze stonden op ie dsg vroeg op. trokken hun best» kleren tan. keken naar de lucht en zeiden: ..Kom. wt gaene nae Strang!" Dan wandelden ze door d« duinen: de mannen in het statige korsjak. de vrouwen in haar kleurigsta schou dermantels Wsnt het was feest Eecst. ook al omdat da mannen weer aan y-K.L.M. bracht het stadje kwart eeuw geleden in het wereldnieuws (Van onie correspondent in Australië) TTERINNERT u zich Albury? Ja, de stad van de „Uiver"! Zij is opnieuw op veler tong, want er gaat zich iets vol trekken waardoor zij een deel van haar bekendheid ver liezen zal. Zij raakt het „ziekelijke" stuk van het Australi sche spoorwegnet kwijt. Maar daarover straks. Eerst iets over het ontstaan van deze stad, die gelegen is aan de grote verkeersroute van Melbourne naar Sydney en ongeveer zeshonderd kilometer van laatstgenoemde stad verwijderd. ZN de tijd van de bom men, die thuiszeilden op het strand, kende Scheveningen nog lang geen Vlaggetjesdag. Het vissersdorp kende in die jaren alleen de Pinkster- kermis aan het begin van de nieuwe haringteelt. Dan was er feest op het strand waar de vers-geteerde schepen klaar lagen om uit te zeilen. De breeltjes mooi aan de giek en voor en achter het fonkelend ge schilderde teken van de zwane man, de harteman of de kruis man. In nevenstaande bijdrage wordt uit het kleurig verleden verhaald van het leven tijdens het Pink sterfeest, van de rust, die in het dorp heerste op het nuttige „ver lengstuk" van de Pinkster-drie want dat was in het leven van de vloot niet minder belangrijk. Als een bom thuiszeilde en door de golven werd neergesmakt op het zand kwamen immers ook dan de paarden en de rollen om het schip wat hoger op te trekken. Naar een plaats, die veilig zou zijn voor het water. Zestien paarden ZESTIEN PAARDEN waren er wel nodig om een bom op het strand te verrollen. Een enkele keer rukten ze wel eens te hard aan de touwen. Dan duikelde het schip van de rollen dreunend in het zand. Met soms ampzalige gevolgen £r was eens een oude wild. want het schip gleed van de stammen weg. Het sloeg krakend in het zand. waar het overlangs gespleten, liggen bleef. ..Hij is doormidden, d'ouwe man", zei Scheveningen meewarig en het bedoelde daar mee zowel het schip als de reder, die door het verlies zo n gevoelige klap kreeg dat hij zijn bedrijf moest beëindigen. Over al die zaken werd op Pinkster-drie nog eens uitvoerig gesproken. En als de avond kwam gingen de vissers voor het laatst Dan trokken de paarden de bommen in zee. Dan werden de zeilen gehesen en gleden de schepen door de golven naar het Noorden. Dan was de nieuwe teelt begonnen! Sinds Robert Brown in 1836 zyn rugzak liet vallen op de plek. waar later Albury ontstond, heb ben drie gebeurtenissen aan de ontwikkeling van dit centrum in de Murray-vallei een schok gege ven. Daar was eerst de nimmer opgehelderde moord op een in pyjama gekleed meisje, welke moord jarenlang niet alleen de In woners van Albury bezighield, doch ook de aandacht had van ver scheidene criminologen in alle de len der wereld. Opnieuw kwam Albury in het brandpunt van de belangstelling te staan, doch ditmaal om heel wat eerbiedwaardiger redenen, dank zij de beroemde Londen-Melbour- neluchtrace. waaraan de K.L.M. ten slotte zoveel plezier beleefde. Aanvankelijk zag het er voor onze maatschappij minder goed uit. Want op de late avond van maan dag 12 oktober 1934 kwam het toe stel ..Uiver". bemand met de vlie gers Parmentier en Mol. zonder benzine te zitten. Het gebeurde bo ven Albury. waar het ging rond cirkelen om een geschikte lan dingsplaats op te sporen Doch het was donker en een vliegveld, hoe genng ook. zocht rnen er tever geefs. Daarom adviseerden de autoriteiten via het plaatselijke radiostation de piloten een lan dingspoging te ondernemen op de renbaan van de stad. terwijl te vens alle automobilisten dringend verzocht werd, zich ook daarheen te begeven, teneinde met hun kop lampen een verlichte plek te voor schijn te roepen. En hoe snel dat alles ook in zijn werk moest gaan, de opzet lukte. Veilig wist Par mentier zijn machine aan de grond te zetten, waarop men de volgen de ochtend met slechts gedeelte lijk gevulde tanks het modderige terrein wist te verlaten om toch nog op tijd Melbourne te berei ken. En wel zo. dat Nederland met de eerste prijs in deze handicap race ging strijken. Na de hevige spanning, die door de tegenslag boven Albury was ontstaan, volg de een golf van vreugde door de ganse wereld, omdat men daar in die Murray-vallei zo alles op alles had gezet om de pechvogel alsnog een kans te geven. Geen wonder, dat er zelfs liedjes gemaakt wer den op de sportieve bevolking van Albury, die zich van zulk een Sachtige kant had laten kennen. ankbare Nederlanders richtten daarom voor die bevolking een monument in de stad op. De laatste tijd is Albury op nieuw ,,in het nieuws", nu door een spoorlijn, die de stad een ze kere beruchtheid verschafte. Deze lijn werd aangelegd in de tijd, dat Australië nog bestond uit zes on afhankelijke en elkaar bevechten de staten, die allemaal precies de den wat goed was in hun ogen. Zo kon het gebeuren, dat het staats bestuur van Nieuw Zuid Wales (waarin Albury ligt» tot een üjn- breedte van 63 inch besloot en daarna de staat Victoria zijn keus liet vallen op een breedte van 56% inch ..opdat men lekker niet van elkanders rails gebruik kon ma ken". En omdat Brown zijn rug zak juist had laten vallen op de grens van Nieuw Zuid Wales en Victoria was Albury de stad, waar die beide spoorbreedten elkaar ont. moetten. Mopperend Reeds meer dan een eeuw be staat deze ongelukkige situatie nu al en daarom sjouwen de treinrei zigers al ruim honderd jaar mop perend en klagend hun bagage in Albury van het ene perron naar het andere. Weliswaar heeft men de situatie in de loop der jaren wat gemakkelijker gemaakt, door dat aan de andere zijde van het perron van Albury rails met een breedte van 56inch werden ge legd. zodat de doorgaande reizi gers slechts het perron behoeven over te steken, doch hiermee zijn de moeilijkheden toch allerminst uit de wereld. Dag en nacht moe ten vele stationsarbeiders in actie zijn om de goederen van de ene kant van het perron naar de an dere te verplaatsen, dus steeds maar weer een uitladen en inla den of omgekeerd. En dit kost geld. een hoop geld zelfs, nl. zes tigduizend gulden per week al leen al aan lonen. Maar er is ook een goede zijde aan, want dat geld wordt verdiend door vierhonderd Inwoners van de stad Albury en het komt dus voor het grootste deel de eigen stad ten goede. Toch nadert deze situatie thans haar einde, omdat het gezonde verstand der staten het ten slotte gewonnen heeft van de onderlinge naijver. Ook Nieuw Zuid Wales krijgt een spoorbreedte van 56% inch. Het werk zal verscheidene miljoenen kosten, doch deze moeten nu maar beschouwd worden als een offer aan het algemeen welzijn. Trouwens, Albury kan best eens flink in de zak tasten, daar het een grote welvaart geniet. Dank zij o.a. de hoge prijzen, waarvoor men de grond van de hand weet te doen. Zo betaalt men op het ogenblik voor één voet bouwgrond in de Deanstreet 10.000 gulden. En op een veetentoonstelling vertegen- Zwoarste reis duin. Daar werd het hardst geschreeuwd en het hardst getrokken. En was de bom dan eindelijk over het Schuitengat en door de dui nen op het strand gezeuld, dan was de zwaarste rei» gemaakt. Want de tocht op de rollen door het dorp werd maar één keer ge maakt Als het schip op het strand lag kwam het nooit maer terug in het dorp. Op Pinkstar-dria werd van die transporten verteld Ook van het rollen op het strand. Al moet weliswaar nog be slist worden, op welke school de Britse troonopvolger prins Charles zijn opleiding zal krij gen, de koningin heeft thans reeds besloten, dat dit n i e t het beroemde Eton-college zal zijn. Welke school het dan wel wordt, is nog niet bekend en aangezien prins Charles nog tien jaar moet worden en hij pas op zijn twaalf de jaar naar een middelbare school kan, heeft het nog even de tijd. Een gewone Engelse jongen gaat eerst naar een openbare lagere school, een jongen uit een „welge steld milieu" pleegt naar een parti culiere voorbereidingsschool te gaan, een zogenaamde Preparatory School of kortweg Prep School Sedert een jaar is Prins Charles leerling op zo'n Prep School in de graafschap Berk shire, noordwestelijk van Londen. Maar nu al breekt men zich in hof kringen en zeker ook in de koninklij ke familie het hoofd erover, wat in 1961. als hij twaalf jaar is, met de troonopvolger moet gebeuren. Verleden In hofkringen vinden velen, dat Eton een goede keus zou zijn. Een voorvader van Charles, Koning Hen drik VI, stichtte de school in 1440. Zij ligt bovendien vlak in de buurt van Windsor Castle; Robert Birley. de tegenwoordige rector is goed be kend met de koninklijke familie en verschillende neven van Prins Char les. onder andere de beide zoons vin de Hertog van Gloucester, zijn leer lingen vsn Eton. Maer tegelijkertijd zijn er zeker belangrijke argumenten tegen Eton in te brengen. Eton is sedert Jaren de ..kwekerij" voor de Jongere gene ratie der conservatieven. Op het ogenblik behoren van de 86 voormali ge leerlingen van Eton in het parle ment er 81 tot de conservatieve par tij. De liberale partijleider Grlmond nald Paget behoren tot de vijf zonderingen, die deze regel bevesti gen. Sterker spreekt misschien nog het feit. dat bijna een derde deel ven de tachtig ministers en staatssecreta rissen van de regering MacMillan een opleiding kregen op Eton, waarbij MacMillan zelf aan de kop gaat. Trouwens Sir Anthony Eden is even eens „Old Etonian". Dit alles geeft wel heel duidelijk weer. hoe sterk de band is tussen deze feodaalste al ler Engelse „public schools'; en de Conservatieve Partij. Onpartijdigheid Zou prins Charles naar Eton ge zonden worden, den zou dit ongetwij feld tot gevolg hebben, dat vele staatsburgers van het Verenigd Ko ninkrijk hierin een bewijs zouden zien van een zekere voorkeur voor een bepaalde politieke richting, in feite voor één der beide grote par tijen. De drager van de kroon moet echter niet alleen objectief boven de partijen staan, het is ook ongewenst, dat zijn onpartijdigheid zelfs maar aan de geringste twijfel onderhevig zou zijn. Dit is een argument, dat bij de keuze van school voor de troonopvolger bijzonder zwaar weegt. Wat voor Eton geldt, zou zij het in mindere mate ook kunnen gel den voor Etons grootste concurrent, de beroemde school van Harrow, die gedurende de .aatste generaties twee conservatieve premiers opleverde: Stanley Baldwin en Sir Winston Chur chill en waar het conservatieve ele ment nauwelijks minder dominerend is dan in Eton. Tegen Winchester zou kunnen wor den ingebracht, dat de keuze van de ze school zou wijzen op een zekere sympathie met Labour. Hier worden bewust of onbewust de scholie ren voorbereid op het leidersschap in de Labour Party. Een uitweg Wat nu? Op die vraag zullen ko ningin Elizabeth en haar gemaal het antwoord moeten geven. Misschien zou een uitweg zijn. dat de koninklij ke familie besluit de troonopvolger op geen der door eeuwen geheiligde traditie met elkaar wedijverende „public schools" te plaatsen. Men fluistert, dat de Hertog van Edin burgh de wens heeft uitgesproken, zijn zoon te zenden naar de school, die hij zelf ook bezocht. Dat is Gor- donstoun in Schotland, een internaat, dat pas in 1934 werd gesticht door de door Hitier uit Duitsland verdre ven Kurt Hahn. Deze school heeft het voordeel, dat men haar met de beste wil van de wereld geen enkele bin ding met welke politieke partij ook verwijten kan. En dat zij voorts ook niet, zoals vele van de oudere inter naten, verbonden is met bepaalde maatachappelijke kringen of bepaal de groepen. Ongetwijfeld zal menige oud-Eton- of -Harrowscholier zyn neus optrekken voor een instituut zond.r traditie, maar daar staat dan tegenover, dat ontelbare Britse va ders er begrip voor zullen hebben, dat een vader zijn zoon graag ziet op de school, die hij zelf bezocht. woordigde onlangs één kudde stamboekachapen een waarde van 25 miljoen gulden. Voorts duidt ook de aanwezigheid van een du re nachtclub, die geenszins over gebrek aan belangstelling te kla gen heeft, wel op een zekere wel stand van de bevolking. En in de oorlog, toen er een nationaal fonds werd gesticht, bracht Albury al leen hiervoor tien miljoen vrijwil lig bijeen! Ja, Albury heeft met haar 63-inchspoorlijn uitstekend geboerd. En hot ziet er naar uit, dat het ook straks, als op 56% inch is overgeschakeld, goed zal gaan. Fleur Albury heeft zo'n 40.000 inwo ners. die zelf al aan de brede, ge zellige winkelstraten de nodige fleur weten te geven. Maar boven dien zorgen hiervoor de vele vee houders en tuindersfamilies uit de wijde omgeving, daar zij er voort durend belangrijke inkopen komen doen. Hiertoe zijn deze boeren rij kelijk in staat, want de Murray- rivier, die het sneeuwwater van de bergen distribueert, bezorgt de vallei een grote mate van vrucht baarheid. En ook de regelmatige regenval van 18 inch per jaar draagt hiertoe het zijne bij. Ten einde echter beschermd te zijn te gen een eventuele watersnood werd negen kilometer buiten de stad een dam gelegd en werd bovendien een meer gecreëerd, dat driemaal zo groot is als de havens van Syd ney. Noch de uitgestrekte tuin- gebleden, noch de onoverzienbare schapenkudden behoeven dus over stromingen te duchten. En dit deed weer bij vele immigranten, on der wie ook tal van Nederlanders, hun keus op Albury vallen. Hoezeer Albury, als gevolg van de Melbourne-race nog altijd tot de verbeelding van de Nederland se immigranten spreekt, heb ik ondervonden toen ik een langdurig bezoek bracht aan die stad. „Ik winkelier H. Maas, afkomstig uit Zuid-Holland en nu een goede zaak drijvend in de Churchstreet. „Het beviel me onmiddellijk in Albury en daarom ben ik er blijven han gen. Spijt heb ik er nimmer van gehad". Iets dergelijks merkte de eer P. v. d. Lugt uit Noord-Bra bant tegen me op. Hij werkt in een garage in het hart van de stad en heeft het uitstekend naar zijn zin. En zo zou ik nog heel wat meer uitspraken kunnen vermelden, om dat men in Albury de geslaagde Nederlanders bij de vleet vindt. Financieel best Roy Collings, de gemeentesecre- j taris, vertelde me, dat de stad er financieel best voorstaat. Met de Jaarlijkse inkomsten van vijf miljoen gulden per jaar is men ruimschoots in staat de groei van de stad bij te houden en haar ver der te ontwikkelen tot ze plaats kan bieden aan 60.000 inwoners. Men beschikt over een behoorlijke stadsbibliotheek, organiseert elk jaar een kunstfestival, waarvoor ook uit onze immigrantenkringen veel belangstelling bestaat. Dank; zij deze immigranten bezit Albu ry voorts een operagroep, die al „Die Fledermaus", „Hansel und Gretel" en „Die lustige Wltwe" over het voetlicht bracht en tel kens een vol huis wist te trekken. Uit dit alles blijkt wel, hoezeer de immigranten hun invloed doen gel den ook op cultureel gebied. Toch is er met Albury ook iets vreemds aan de hand. Want of schoon de Murrayrivier de offi ciële grens vormt tussen de staat, Nieuw Zuid Wales (dus ook Albu ry» en de staat Victoria, is he4 geenszins zo, dat het leven van de „Albynezen" bij die rivier pleegt op te houden. Integendeel, voort durend wenden deze mensen hun schreden naar de grote stad Mel bourne, in de staat Victoria, om dat Melbourne wat dichterbij ligt dan het in Nieuw Zuid Wales ge legen Sydney. De handel van Al bury richtte zich op Melbourne! Zodoende drinkt men in Albury Victoriaans bier en voetbalt men er volgens de Victoriaanse spelre gels in plaats van de spelregels van Nieuw Zuid Wales te volgen. Want Albury is eigenlijk een stad op het land, die graag tegen een grotere zuster aanleunt. Dit ook al, omdat Albury niet, zoals Mel bourne en Sydney, vlak aan zee ligt. maar wat het binnenland in. Albury is mooi, zoals het daar ligt tegen de bergen, en met dat uitzicht op die vruchtbare vallei. Ook de doortrek van het autover keer, vooral van vele vrachtauto's die van Sydney naar Melbourne rijden of omgekeerd, geeft een gro te levendigheid aan Albury. En te vens aan het leven van menige Nederlander, die langs die route een bestaan vond met de vestiging van een café, dat dag en nacht geopend is. Wie langs deze weg reist bij avond wordt al heel in de verte getroffen door het op een hoge bergtop in vol licht staande oorlogsmonument van Albury. Vooral als Nederlander maakt dit indruk op je. omdat die stad via de K.L.M. ons eenmaal zozeer aan zich verplichtte. omdat deze school kwekerijder Conservatieven is wetenswaardig merkwaardig IiLULIi uit de tvereld van vandaan en nisteren hijeennebruclu door x <Zi SPOOR BIJSTER Dif moet in een kleine Engelse havenstad vorige week ge beurd zijn: In een winkel aan de hoofdstraat waren inbrekers geweest en de politie verscheen met enkele wakkere politie honden bij de gekraakte brandkast. De honden snuffelden agressief en barstten toen in een hevige niesbui los om vervolgens het spoor van de verdwenen dieven bijster te raken. De inbrekers hadden enkele busjes peper in de winkel leeggestrooid om hun aftocht te dekken. MOEILIJK Het ia vandaag aan de dag moeilijker een passende naam te bedenken voor een nieuw geneesmiddel, dan dat medlcUn uit te vinden Er *Un n.l. alleen op dit gebied 14.000 geneesmiddelen in de handel en alle namen zUn beschermd. VOORNAAM In het huisorgaan van het „Instituut voor de Duitse Adel" dat te Bonn verschijnt, kwam de volgende (deftige) advertentie vo°r.; -.Gevraagd door voornaam meisjespensionaat twee vrou welijke dienstboden. Eigen rijpaarden mogen meegebracht worden." VERBOD De gemeenteraad van Pompton Lake in de Amerikaanse staat New York is langdurig bijeen geweest voor het nemen van een belangrijk besluit. Daarbij werd bepaald, dat honden voortaan na 9 uur des avonds niet meer zullen mogen blaffen. Een der raadsleden, die het een nogal vreemde verordening bleek te vinden, stelde voor alle honden een afschrift van de bepaling te doen toekomen. OLD SOLDIERS BLOEDDRUK In Petersburg (Florida, USA) is iemand op het idee ge komen om spoedig en slapende rijk te worden. Petersburg is een stad, waar zeer vele gepensioneerden van hun rust ge nieten en de man heeft nu op verschillende plaatsen in de stad automaten laten neerzetten, waar men na inworp van anderhalve dollar aan muntstukken zijn bloeddruk kan me ten. Zelfs de doktoren kunnen er niets tegen hebben, want boven iedere automaat hangt een bordje met: „Als uw bloed druk niet in orde is, ga dan direct naar de dokter." .ROMMEL" In Sleeswijk-Holstein (Noord-Duitsland) rijdt thans een vracht wagon met oplegger rond om oude rommel op te kopen bij de boeren en burgers, Leider van deze „expeditie" is dr. Lühning van het museum te Gottorf. De oude rommel is n.l. bestemd om een tentoonstelling in te richten over de ontwikkeling van de streek op het gebied van huishouding in de stad en op het platte- GEBREK haar rubrieken n.l. het volgende ingezonden stuk opgenomen; „Reeds geruime tijd loop Ik van plaats naar plaats, van winkel naar winkel om een stuk tentdoek te kopen. MUn t«nt Is zwaar beschadigd en omdat het al weer gauw va kantie is, zou Ik het ding moeten repareren. Ik heb een stuk doek nodig van 1.20 bü 1.50 meter. Waar kan ik dat kopen?" De redactie plaatste dit naschrift: ..Wie kan onze lezer helpen?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 16