Visserij-deskundigen zoeken naar bruikbaarste trawler Plannen voor trawlers van 43 en trawlloggers van 36 meter RAIFFEISEN-BANK Ongunstig weer om de Noord en nog geen visserij Schoenhersteller NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 ZATERDAG 10 MEI 1958 KW80 Dirk Maria stond model Chr. Katwijkse Industrie en Huishoudschool JAN VAN BRAKELSTRAAT 38 KATWIJK AAN ZEE TENTOONSTELLING EN SHOW van het werk der leerlingen onder het motto: „Zelf gemaakt is nóg voordeliger" op maandag 12 mei a.s. van 7—9.30 uur n.m. en op dinsdag 13 en woensdag 14 "an 2.30—5 uur en van 7—9.30 uur n.m. in het schoolgebouw. Jan van Brakels 38. Katwijk aan Zee. BELANGSTELLENDEN ZIJN HARTELIJK WELKOM (Van een van onze visserij-medewerkers) T^REK NA TREK met een nagebootst trawlnet is door de Katwijkse -*■ trawler „Dirk Maria" KW 80 van de Visserijmaatschappij „Kennemer- land" in begin april gedaan in de sleeptank van het Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen. Verse zeevis of haring kwam niet boven water, maar de apparatuur op de wagen boven de sleeptank tekende alle gedragingen van het drie en een halve meter lange model van de „Dirk Maria" op. Andere moderne trawlers, gebouwd bij werven in Schevenin- gen, Vlaardingen, Woubrugge en Alphen aan de Rijn zes in totaal stoomden in de zeegangstank, waar zelfs stormweer kan worden nage bootst, eveneens naar de visgronden en trokken het net over de betonnen zeebodem. En uit alle gegevens, die verkregen zijn door de gedragingen van de zes trawlers bij wisselende omstandigheden, zal straks een ver beterd type Noordzee-trawler ontstaan. De mensen van het Scheepsbouw kundig Proefstation zijn met dit werk bijna gereed. Er zal een trawler op papier komen te staan, die drie en veertig meter lang is en die zich nog beter zal gedragen dan het zestal, waaruit dit experimentele schip werd ontwikkeld. HPER VLEETVISSERIJ of ter trawlvis serij. Dat is de onzekerheid over de techniek in Nederlandse rederskringen. Welke techniek moet, vooral uiteraard met het oog op de haringvisserij, worden gebruikt, wanneer men tot vervanging van de grotendeels verouderde vloot komt? De moderne vissersschepen zijn uitslui tend ingericht voor de trawlvisserij en zijn te groot om nog aan de vleet te lig gen. Het gaat er thans op lijken, dat dé drijfnetvisserij gaat verdwijnen, maar een zekere stroming in het rederijbedrijf is te onderkennen, die inhoudt, lat de vleet- visserij toch ook in stand dient te worden gehouden omdat de vleetharing de basis Van de vleet op de trawl (II) moeten hebben, die het motorvermogen een behoorlijke trawlcapaoiteit garan- De mogelijkheid is echter niet uitgeslo ten, dat de rederijen zullen besluiten ook nog schepen te bouwen die uitsluitend ter vleetvisserij en uitsluitend ter trawlvis- verij kunnen gaan. Het exploiteren van een samenstel van trawl- en vleetschepen zou dus een derde mogelijkheid zijn, die aantrekkelijk is omdat dan althans I de beginjaren de vloot wordt aangepast aan de mogelijkheden, die de bemannin",,- •bouw biedt. Met het ministerie bruikbare type trawler voor de Noordzee werd aan Wageningen op gedragen door de scheepswerven van Boot in Woubrugge, De Hoop in Leiden, Boot in Alphen aan den Rijn, Figee in Vlaardingen, De Jong in Vlaardingen en de sleephellingmaat- schappij in Scheveningen in overleg met het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting. De werven en het ministerie nertien elk de helft van de kosten van het on derzoek voor hun rekening. Het schip, dat in Wageningen op de tekentafels is ontstaan, nadat proeven bij vrije vaart en in vissende toestand w gedaan, zal irn ieder geval tijdens uitstoom en thudsstoom snel zijn en bij de visserij en het stomen uiterst zeewaardig. Vissnelheid belangrijk belangrijkste is. Volgens de enige scheeps- is van de Nederlandse haringexport. Van mei tot en met juli wordt de maatjes haring gevangen het is een kwart van de totale aanvoer. En dan volgt de En gelse-wal periode, dde de helft var aanvoer moet opleveren. Alles gevangen met de vleet! Levert de haringvisserij niets op, dan kan de trawler echter overscha kelen op de verse-vis-visserij of de minder traditionele visgronden op zoeken. En bovendien heeft de trawlvisserij het voordeel, dat het bedrijf gedurende het gehele jaar kan worden uitgeoefend: zeven maanden haring en de overige maanden ter visserij op verse zeevis. Een punt, dat ook aantrekkelijk is bij het winnen van arbeidskrachten. Samenstel van schepen TN REDERSKRINGEN wordt nu gezocht naar het scheepstype, dat voor de toe komst het meest geëigend is. Een trawler met een zeer zware motor of een trawl- logger, die zowel ter vleetvisserij als ter trawlvisserij kan varen. Een dergelijke trawllogger zal echter beslist niet groter kunnen worden dan ongeveer zes en dertig meter. Toch zal hij een constructie Advertentie Ook de bekende nieuwe Katwijkse trawler „Dirk Maria" KW 80 van de Visserijmaatschappij „Kennemerland" heeft model gestaan voor de scheepsbouwers in het Scheepsbouwkundig Proefstation te Wage ningen. Op deze foto ziet men de trawler vissend in de sleeptank van het laboratorium. Ook uit de gedragingen van de „Dirk Maria" kwa men in het laboratorium gegevens naar voren, die ten slotte moeten leiden tot een vorm en de afmetingen van een schip, dat een verbeterd type Noordzeetrawler kan zijn. SPAARTEGOEDEN VAN DE C.R.B. vormden tezamen het fundament van KATWIJKS herbouw! Maar nog steeds blijven ze de woningbouw krachtig bevor deren! EN ONDERWIJL plukt u de vruch ten van een hoge rente van uw spaargeld (3^"/o rente 's jaars of wel 3,25 van elke f 100.plus de beveiliging tegen brand en inbraak. Daarom spaart „men" bij de Voorstraat 50 Katwijk aan Zee SPAARBANK IEDEREEN BEDEKER D<°' ,o$ tW®C ALLE MERKEN Onze apparaten zijn all risk verzekerd KATWIJK AAN ZEE Geslaagden aan de visserijschool Bij de door de rijkscommissie voor di stuurliedenexamens te 's-Gravenhage ge houden examens voor stuurlieden bij de zeevisserij is geslaagd voor het eerste ge deelte van dit examen Dirk van der Plas an de IJM 211. Bij de door de afdeling scheeps- en kust- telegrafie van de PTT te 's-Gravenhage afgenomen examens voor radio-telefonis ten zijn geslaagd Jb. Glasbergen, Jan van Duyvenbode en Jb. van Duyn G.zn. schipper van de KW 67. Bij de door de rijkscommissie voor de stuurliedenexamens aan de visserijschool alhier afgenomen examens in kennis der internationale bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee en de toepassing daarvan zijn geslaagd Dirk van Rijn D.zn. van de KW 9, Bas van der Plas C.zn, van de KW 20. Wille mvan den Dever J.zn, van de RO 2. Arie Guyt P.zn, van de IJM 7, Jacob de Jong J.zn. schip onbekend. Willem de Mol J. zn. van de KW 163, Ja cobus de Bruin J.zn, van de KW 9, Wm. Ros W.zn van de KW 170, Machiel van Velzen M.zn, van de KW 15 en Dirk Guyt P.zn, schip onbekend, allen alhier, en Joh. Scheepmaker, van de KW 18 te Noord- wijkerhout. Alle geslaagden werden opgeleid aan de visserijschool alhier. Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Lodder, Andreasplein 1, te lefoon 2424. Hoog en laag water Zondag elf mei: hoog 9.26 en 22.03; laag 47 en 17.24. Maandag twaalf mei: hoog 10.36 en 23.11; laag 5.49 en 18.39. KATWIJK De duiven vlogen De Katwijkse postduivenvereniging De Rijnmonders kwam met een aantal oude i wedstrijd van Vilvoorde af. afstand 142 km. In concours waren 192 duiven. Gelost werd te 12.30 uur met n.o.- wind. De eerste duif werd geklokt om 14.53.38 uur; gemiddelde snelheid 981.6 leter per minuut De gedetailleerde uitslag Is als volgt: L Knetsch, 1; B Pauw. 2, 4, 7, 9, 27, 42, 46 en 47; C Kraayenoord, 3, 33 en 40; J Heemskerk, 5 en 8; Th. van Essen, 6. 19 39; K Monster, 10; J Jungerius, 11, 20 41; A J Hus, 12, 13, 21, 23, 24, 31 en 36; J Parlevliet, 14; G Doets, 15; C van der Plas. 16, 29, 45 en 48; H van Schie, 17 eD 37; J Winters. 18; L van Duyn. 22 en 30; N Klein 25; K Schaap, 26; A Mulder. 28; K Noort, 32, 35 en 44; T de Mooy, 34. 38 Tandartsen en apotheek De zondagsdienst van de tandartsen wordt waargenomen door tandarts Reijn- ders; spreekuur van half 12 tot half 1. De apotheek in de Princestraat ne< vandaag en morgen de dienst waar. KATWIJK AAN DEN RIJN De Minor vergaderde In De Roskam vergaderde de aquarium vereniging De Minor. Voorzitter J. C. Zijderveld verwelkomde in het bijzonder de dames. Hierna werd overgegaan tot het projecteren van een groot aantal kleurendia's van exotische vissen uit Azië en Zuid-Amerika. Een der leden lichtte de projectie toe. Na de pauze, waarin een verloting werd gehouden, hield men een gezellige hersengymnas- tiekwedafcrijd Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Van der Laan, Rapenburg 1 Rijnsburg, telefoon 2810. bouwkundige, die zich specaal op de bouw van vissersvaartuigen toelegt, Ab Borgart IJmuiden. is de vrije vaart van Ier van zeer geringe invloed op het wel of niet economisch verantwoord zijn een schip. Slechts dertien percent zijn bestaan is een trawler vrijvarend schip. De vrije vaart speelt volgens de heer Borgart een ondergeschikte rol. Hoofdzaak, aldus Ab Borgart, zijn de gedragingen van de trawler op de visgronden. Het scheepsbouwkundig proefstation kan die gedragingen ge durende de visserij moeilijk onder zoeken en daarom is de heer Borgart een praktijk-onderzoek begonnen. De technische gegevens en vangsten van veertig schepen worden zorg vuldig door hem bijgehouden en uit al die cijfers zijn hem ten slotte vooral gaan interesseren de haal- snelheid van de winch en de vissnel heid. Hij vond een formule om de weer stand van het trawlnet te berekenen en ontdekte daarna de invloed van de vissnelheid op de dagvangst van elke trawler. Thans worden al deze gegevens en vondsten uitgewerkt om te komen tot een trawler, die per kg aangevoerde vis het minst kost. Gunstiger regeling CTRAKS MOETEN de reders bij de ver vanging vam hun oudere schepen eer keus gaan doen. Die keuze wordt bemoei lijkt door de povere bedrijfsresultaten ln de laatste jaren. Er zijn wel schepen aan de vloot toegevoegd in de afgelopen jaren, ar de motorvermogens lopen zeer ult- zodat het zoeken naar het bruikbare scheepstype zich ook op dit gebied nog in ;n experimenteel stadium bevindt. De reders achten het uitgesloten, dat binnenkort nieuwe schepen kunnen den besteld, daar de financiering op grond van de Visserijnota te veel moeilijk heden geeft. Volgens die nota moet kwart gedeelte van het kapitaal, nodig nieuwbouw van een schip, zelf ge financierd worden. Er zijn thans echter plannen in bewerking om tot een andere financiering te komen. Vooral voor de bouw van de trawlloggers met een lengte ;n dertig meter zou deze finan ciering gunstiger liggen. HILLEGOM Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Wijkma/ns, Stationsweg 74, telefoon 5771. GEBOREN: Maria Anna Jacoba, d A Phllippi en H J Stroombergen; Mar- garetha Hendrika, d v H van Kampen en C A Verbrugge; Ferdinand, z v Tol en G J Huisman; Anthonius, N J Waasdorp en J P Holleman. ONDERTROUWD: P M van Kruijssen 1 J A Mooijman; L A Stroombergen en C J M Kortekaas; J van der Plas en H M C Angevaare; A W Hoogendoorn en J M Imanse. GETROUWD: C J Beelen en C J van der Meij; H van Leeuwen en C J van Griethuizen; G Rozendaal en P Lous; P Brandsma en C Romijn; IJ de Haan en G Hakze; K F van Voorst en A Seis. OVERLEDEN: A A Knijn, wed- van J Dekker, v., 83 j. Star fighter vestigde wereldh oogterecord De Amerikaanse luchtmacht heeft offi cieel aanspraak gemaakt op het behalen het wereldhoogterecord door een Starfighter van het type f 104a, die eeD hoogte van ongeveer 30,500 meter be reikte. De Starfighter is door generaal Twining het meest volmaakte toestel van zijn type genoemd. Hij is geconstrueerd het overtreffen van de geluidssnel heid in vertikale richting. VALKENBURG Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Van der Laan, Rapenburg 1 Rijnsburg, telefoon 2810. Visserijgolfjes >rdt an 58 gradi grote loggervloot ongunstig met windkracht 5 tot 6. De vangsten de schepen zijn met dit weer In ovci stemming: 80 tot 100 manden scheivl makreel per etmaal. De trawlers Hei IJm 2 cn Beatrice IJm 72 en de grote kotter Pletertje Hd 79, geven trekken door van 30 manden schelvis Op het Zand blijft de vissi schraal. De loggers en kotters, die hier vissen, geven etmaalvangsten door 40 tot 50 manden makreel en schelvh 15 tot 20 kabeljanwen per schip. Langs de kust staat de vloot er e beter voor. Hier worden etmaal vangsten geboekt van 200 tot 250 kilo tong tot 15 manden schol. De loggers e tere vissen ter hoogte van het lichtschip Texel Weinig aa aanvoer wa6 vrijdag heel beschei den te IJmuiden. Er liepen twintig log gers en kotters van de kustvloot binnen, die tezamen zorgden voor 600 kisten ver vis. waarbij 420 kisten schol en 9000 kilo tong. De prijs van tong bleef vrU En vandaag? Voor de zaterdagmarkt zag het dag ook niet zo gunstig uit. Er waren op- i,v geen thuisstomende trawlers be kend. De handel rekent vanzelfsprekend op enige aanvoer van tong en schol door de logger- en kottervloot, die langs do kust vist. Voor de maandagmarkt is de Kw 81 op weg naar IJmuiden met 500 kisten verse vis aan boord. De Hoop binnen Het hospitaalkerkBchip De Hoop eer thuis. Het schip heeft een rei6 van dri, wdkrn gemaakt naar h«t noordelijk. ORANJEVERENIGING KATWIJK AAN ZEE UITSLAG VERLOTING deel van de Noordzee, tussen 58 en 60 graden noorderbreedte Dokter C. W Ouderkerk heeft het daar niet zo druk gehad Er werden vijf lo pende patiënten en twee ernstige zl door de dokter behandeld. De kerddien- sten werden geleld door ds. J. van horst uit Zwolle. Hij was ondanks het weer ln staat om enige bezoeken aan boord van vissersvaartuigen af te leg gen De Hoop vertrekt 17 mei met de ha ringvloot weer naar zee Drle-m|jlszons De opmerking van het ministerie van buitenlandse zaken, dat Nederland vast blijft houden aan de drlemUlszone en unilaterale maatregelen tot verbreding van de territoriale zeegebieden niet zal erkennen, heeft veel ongerustheid in het visserijbedrijf weggenomen. De Neder landse delegatie heeft er gedurende de conferentie voor het zeerecht herhaalde lijk op gewezen, dat volgens het geldend volkenrecht de breedte van de territo riale zee 3 mijl bedraagt. Het voorstel om deze zone op 12 mijl te brengen bracht een groot deel van de Nederlandse vis serij in levensgevaar. Om erger te voor komen gaf Nederland toen zijn steun aan het Amerikaanse compromisvoorstel, dat uitbreiding van de 3-mijlszone tot 6 mUl beoogde. Nu echter de conferentie niet Is geslaagd, blijft Nederland weer vast houden aan de 3-mijlszone. Een 12-mijls- zone zou cr toe hebben geleld, dat bij voorbeeld de kustvisserij en de Kanaal- baringvlsserlj voor een groot deel onmo gelijk zou zijn geworden. gevraagd Schoenhandel J. v. d. BERG VOORSTRAAT 76 - KATWIJK AAN ZEE. Gemeente Katwijk Verpachting rijwielstalling Burgemeester en wethouders der ge meente Katwijk roepen gegadigden op >r de exploitatie tijdens het badseizoen 3 van de rijwielstalling nabij het zee zonnebad te Katwijk aan Zee, welke op 15 mei a-s. zal worden geopend. (Advertentie) Heden 1 V2 ons SMEERLEVERWORST /an Stegeman voor 0.49 DE LANDBOUWER LEIDERDORP Bijeenkomst Arjos Op vrijdag 16 mei spreekt ln de zaal achter de Geref. kerk voor de Arjos al hier mr. W. R. van der Sluis te Den Haag over „Wat doet de aj. partij in 19587" Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Bakema. Burgerlijke stand GEBOREN: Elisabeth Catharina, dr J P Hokkeling en van E Klaasen, Willem de Zwijgerlaan 32. ONDERTROUWD: Arie Hoogervegt, jaar, Woubrugge, en Bregtje Catharina Zwaan, 29 jaar, Hoogmadeseweg 12. GETROUWD: Jacobus Willem Hendrik Grims, 28 jaar, en Teunfcje Dompeling, 25 Jaar, Hoogmadeseweg 31; Cornelis Gerard van der Plas, 25 jaar, Rijke Sluisstr. 31, Oirschot, en Franclna van der Vllst, 24 jaar, Pinksterbloem 33; Jan Adrianus Brandhorst, 24 jaar, en Margaretha Bo- gerd. 23 jaar, v. d. Valk Boumanweg 42, Leiderdorp. OVERLEDEN: Hendrik Jan Otto, 51 Jr, e.v. Petronella Schouten,, Van Leeuwen park 19. Leiderdorp. ALKEMADE HAZERSWOUDE Gouden bruidspaar aan het Westeinde Toen de heer J. Slappendel 23 jaar en mejuffrouw B. de Kooter 24 jaar wa», zijn zij samen naar het gemeentehuis ge stapt, en omdat zij nu tezamen 147 jaar zijn geworden, zal er 22 mei feest worden gevierd aan het Westeinde: de gouden bruiloft. De bruidegom heeft zijn leven voor een groot deel in de vrije natuur doorgebracht, waar hij beroepsambities op het brede vlak had: het gemengde bedrijf. De sprul- 1 ten hadden echter zijn bijzondere belang- telling. In het huis aan het Westeinde kwamen es spruitjes twee zoons en vier doch- i ers die de liefde van hun vader en j moeder hebben overgenomen en met vijf entwintig spruitjes op de gouden bruiloft zullen komen. Klnderbescberiningscollecte Van twaalf tot achttien mei wordt er ;n huis-aan-huis-collecte gehouden door de samenwerkende kinderbeschermingsor- i ganisaties van alle gezindten, die zullen :ollecteren onder de naam Sakor. KOUDEKERK A. D. RIJN Jubileum mej. De Llgny Dezer dagen herdacht me]. T. de LIgny, registratrlce in de rang van hoofdcom- mies ter gemeentesecretarie van Gouda, een zeldzaam jubileum; zij is namelijk vijftig jaar in gemeentedienst werkzaam. Op 8 mei 1908 begon zij haar loopbaan te Koudekerk aan den Rijn en sinds januari 1916 ls zij op de Goudse secretarie werk- iam. Burgemeester mr. dr. K. F. O. Ja- es bood haar een jubileumgeschenk aan. Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Bakema te Leiderdorp, Aca cialaan 58, telefoon K 1710—24828. WARMOND Zondagsdienst zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Kwint te Sassenheim en dok ter Bots te Voorhout. Herv. kerkdiensten Kerk: 10 u en 7 u ds Boonstra: 't Tref punt. jeugdkerk 10 u de heer Sachs. Gezicht op Katwijk aan den Rijn: de rooms-katholieke kerk, bloeiende bollenvelden en een stil landweggetje. Ach ter het tulpenveld ziet men het Bolwerk, de Israëlitische begraafplaats, waar tal van lidmaten van de Leidse Israë litische Gemeente begraven liggen. Na de oorlog is er nog maar zelden iemand ter ruste gelegd. Foto D. Kruyt i 43. TER AAR Man verdronken Vanmorgen is de 32-jarige H. N. Mark wat,, wonende te Alphen aan den Rijn, in de Vierambachtspolder bij boerderij De B lanken in Ter Aar te water geraakt en verdronken. Het slachtoffer was on gehuwd. Agenda Maandag 12 mei: vergadering comité ouden van dagen in café Van Acker; be spreking reisplan 1958. Dinsdag 13 mei: ledenvergadering hen gelsportvereniging „De Brasem", café Van Acker, 8 uur; feestavond Chr. Oran jevereniging in de zaal Van Acker, 8 uur, optreden van het gezelschap Anne Holtrop. Veilingdagen Wegens Hemelvaartsdag zijn de veilin gen voor volgende week als volgt vastge steld: maandag en vrijdag op de gewone tijd en dinsdagmiddag om half drie. De veiling van woensdag komt te vervallen. A.R. kiesvereniging In de vacature W. Eeveldt is tot secre taris der A.R. kiesvereniging benoemd de heer F. Polet. Kerlcweg 71. WOUBRUGGE Medische dienst Op zaterdagmiddag en zondag wordt de doktersdienst waargenomen door dokter J. A. Sandkuyl te Langeraad. telefoon K 1722-139. Vergadering plattelandsvrouwen Voor de vergadering van plattelands- •ouwen, die op dinsdag 13 mei in Het oude Raedthuys wordt gehouden, spreekt dr. Nolle te Lelden over de leugen in. de geneeskunde. Benelux: bron van stuwkracht voor Eur. gemeenschap In Brussel is gisteren het tweed a ag- economisch Beneluxcongres begonnen, dat is georganiseerd door het comité van Belgisch-Nederlands-Luxemburgse sa menwerking. In de loop van de morgen sprak de secretaris-generaal van het Bel gische ministerie van economische zaken, baron J. Snoy et d'Qppuers, over de Be nelux en de economische eenheid ln Euro pa. Spreker wees op de belangrijke rol die de Benelux speelt bij de vorming van die eenheid. Enerzijds dient zij als voor beeld, anderzijds als bron van stuwkracht, zo is het aandeel van de Benelux bij het tot standkomen van de verdragen van Rome doorslaggevend geweest. De Benelux-economie, aldus de Be«- gische spreker, bevindt zich in volle ex pansie. De industriële produktie van Ne derland nam sedert 1950 toe met 46 pro- België met 37 procent en ia Luxemburg met 42 procent. Die uitbrei ding ging gepaard met een aanzienlijke sociale vooruitgang. Behalve door in dustriële expansie kenmerken de drie Beneiuxlanden zich door een grote bevol kingsaanwas. Vermoedelijk zal de Bena- luxbevolking in 1870 22.866.000 zielen be dragen. 's Middags sprak de voorzitter van het verbond van Nederlandse werkgevers, de heer T. J. Q. Twljnetra, over het bs- lang van de hechte samenwerking tussen de drie landen. „Bijna een kwart van de export van de Belgisch-Luxemburgse unie gaat nu naar Nederland, dat daar door verreweg de belangrijkste afnemer geworden. Bijna een zesde van de Ne derlandse uitvoer passeert de zuider grens, waardoor België van bijna even groot belang voor de Nederlandse handel is geworden als WestnDulteland". aldus de heer Twijnetra.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7