CHRISTELIJK TV. De ouderling temidden van de richtingen Baptistengemeenten (thans 57) krijgen eigen zendingsterrein Sonnevanck breidt zijn taak uit LUYCKS 0,\'MUM Een woord voor vandaag Kanttekening Gesproken boeken een uitkomst voor de blinden Een stukje levensgeluk LIET WERK is voor een ouder ling in een gemeente met zeer uiteenlopende richtingen hijzonder moeilijk, schrijft ouder, 'ling J. H. Bastmeyer uit Rotter dam (gereformeerde-bonderI in Woord en Dienst. Hij kan geen toeschouwer cijn, maar moet in menige netelige kioestie meebeslissen. Welke houding heeft hij tegenover de richtingen in gesprek en handelen aan te nemen, wanneer hij met zijn ambtelijke roeping temidden van de problemen verkeert? Is hij zelf een uitgesproken rich tingsman. dan is zijn houding in veel gevallen hierdoor reeds be paald. Misschien is de wijze waar op hij tot ouderling werd gekozen hier niet vreemd afgewogen naar de richting die in de gemeente opgang heeft, waarbij dan de richting domi- Er zal ten aanzien van het ko men tot het ambt bezinning moe ten komen. De betekenis van en de roeping tot het ambt van ouder ling zou in onze kerk weer die plaats moeten krijgen, die het naar Schrift en Belijdenis behoeft. Er zal weer kerkelijk gedacht en geleefd moeten worden, opdat in onze kerk de normloosheid zal verdwijnen. Dit zal zeker beper king kunnen geven aan de vele. vaak tegenstrijdige. richtingen waarvan het gevaar voor onze kerk zo uitermate groot is. W'IJ ZULLEN ons als ouderlingen in de eerste plaats hebben te bezinnen op hetgeen onze kerk in haar formulieren van enigheid be lijdt. om dan vanuit dit belijden der kerk onze roeping te kunnen vervullen. Vooral in het kerkelijk gesprek zal het nodig zijn te kun nen zeggen wat de kerk belijdt. Dan pas zullen we kunnen onder kennen wat dit belijden weer spreekt. Helaas is het gesprek in onze kerk niet altijd op de juiste wijze gevoerd. Eigen inzicht werd maar al te veel boven het belij den der kerk geplaatst en zo wer den de beslissingen naar het ge voelen der meerderheid genomen, zonder beroep op de belijdenis de heer BaStmeijer Szien. toen zij van een kerk zon- r belijdenis vreesden, dat de vrede en de eenheid verloren zou den gaan. dat de kerk haar ïn- i verliezen en dat vastig- gaan ontbre- terwijl het contact met de kerken van eenzelfde belijdenis juist hier door onmogelijk is. WEER staat daaj het gesprek n dan denk ik aan avondmaal en kanselruil. Wil hij niet op een individualistisch stand punt komen, dan zal hij staan naar een gemeenschap met hen met wie hij naar de leer der kerk één in belijden is Nog veel zou er te noemen zijn. Hoe moet hij toezicht houden op de leer wanneer hij dit niet kan doen vanuit de belijdenis der kerk. Hij heeft overeenkomstig de kerkorde te weren wat dit be lijden weerspreekt. Naar welke maatstaf zal hij op de doopzitting een onderzoek instellen naar de kennis der ouders waartoe toch de kerkorde hem verplicht? Hier klemt iets maar hoe ko men we er uit? Het verkeer in de kerk is heel moeilijk maar wie waarachtig leven mag uit de re formatorische beginselen. die heeft de belijdenis der kerk ach ter zich en neemt zijn plaats in de kerk legaal in. Wie afwijkt van deze belijdenis verbreekt de een heid der kerk en wordt partijman of hij wil of niet. kerk enigszins mogelijk, menwerken gebiedende eis. Er zijn gelukkig nog terreinen waar dit mogelijk is Ook in het ge sprek zij de bitterheid geweerd. Eerlijk en gemeend zij ons ge tuigenis. Het kome voort uit een waarachtig beleven van het re formatorisch belijden. Dan zullen wij als ouderlingen op de plaats waar God ons stelde, tot een ze gen kunnen zijn in onze aloude Vaderlandse Kerk. die wij van harte liefhebben. heid In de leer L ken. Daarvan getuigt toch zeker wel ons huidig kerkelijk leven. Met het loslaten van cje belijdenis ging alle kerkelijke maatstaf overboord en zo trad de onzalige partijstrijd binnen onze kerk en werd er een huis tegen zichzelf verdeeld. Zeker zullen er ook binnen het raam van de belijdenis nog ver schillen kunnen zijn. Maar deze betreffen dan meer ondergeschik te punten en dan denk ik b.v. aan die van liturgische aard. He laas zijn ook op dit terrein ver schillen ontstaan die met de belij denis der kerk samenhangen. De zin. gezangenkwestie is ook min of meer een belijdeniskwestie. Een poging om deze verschillen vanuit de belijdenis der kerk te benaderen zou een betere oplos sing kunnen brengen dan die van het nevenpastoraat zoals wij die al ui enkele Veluwse gemeenten zien toegepast, waardoor steeds grotere verwijdering ontstaat. En zo zijn er nog meer proble men te noemen waar menige ge meente mee worstelt. In dit zelf de vlak ligt nl. ook de gemeenschap kunnen oefenen dat wij geen gemeenschappelijk belijden kennen, hoe zullen wij dan als kerk de oecumene moeten beleven. Nu zien wij contacten ge legd met kerken, die een geheel andere belijdenis hebben dan wij, Algemene vergadering te Groningen Seminarie wordt in september geopend De jaarlijkse algemene verga dering der Unie van Baptistenge meenten, die deze week te Gro ningen bijeen was onder voorzit terschap van de Hengelose predi- sterdam kant ds. F. E Huizinga, heeft drie Zuid Dr- J- J- Khviet, predikant-direc- ..De Christen" werden gekozen ds. J. Louw te Groningen en ds. J van Dam te Haarlem en in die van het evangeli satieblad ,,De Zaaier" werd aangewe zen ds. H. van der Werf te Emmen. Het nieuwe seminarium zal in sep tember 1958 geopend worden. De rector, ds. J .Relling te Bilthoven lichtte een en ander toe. Als uniekwekellngen voor de opleiding tot predikant werden aan vaard de heren A. H. Agtereck Th. Pothof te Rotterdam wijk en Zutphen. Het aantal ge- "If «-£ meenten is nu gestegen tot 57. de vergadering een inzicht in zijn werk -legerpredikant. De verslagen en begrotingen, uitge bracht door de secretaris-administra teur ds. T. Jansma te Arnhem, werden alle goedgekeurd. Dit betreft de gelden voor de verschillende commissies stichtingen van de Unie. Wel moet over 1958 aanzienlijk meer worden bij gedragen. met name voor de evangelisa tie-arbeid. de zending en het eigen se minarium. Niettemin heeft men deze plannen aanvaard. In de Commissie der Unie werden ge kozen de heer F. Bos te Utrecht en ds. S. Zijlstra te Eindhoven- In de evange- lisatiecommissie werd aangewezen de heer H. A. Mostert te Groningen er de commissie voor de opleiding ds. Vegti - - - Rotterdam-Centrum. Voorstellen uit gemeenten leidden tot de benoeming van een commissie to' derzoek naar de mogelijkheden van bejaarden-centrum, terwijl ook inge steld werd een studie-commissie voor de predikantssalarissen. In afwachting van het resultaat van deze laatste com missie werd door de vergadering gead viseerd het minimum-salaris met 500 tc verhogen. Een uitvoerig rapport werd uitge bracht door een studiecommissie voor de stichting, van eigen maatschappelijk werk. dat ter nadere overweging aan de gemeenten zal worden toegezonden. Een voorstel van de gemeente te Gro- ningen-Noord tot onderzoek naar de mo gelijkheden van samenbundeling van het weekorgaan der Unie en de maand bladen der vrouwen- en Jeugdbeweging werd niet aanvaard. In de redactie van Cijfers van t.b.c. Tijdens een bijeenkomst van de Inter nationale Christelijke Vredesbeweging, op zaterdag 17 mei. spreekt de presi dente van de beweging Frau Dr. Ger- trud Kurz over haar werk in Israël. Dr. Kurtz Is werkzaam voor de hulp verlening aan noodlijdende vluchtelin gen. De samenkomst wordt gehouden in de hervormde kapel. Albert Perkstraat 4. Hilversum en begint om drie uur. ongunstig EN kan verheugd en dankbaar zijn dat de t.b.c. als volksziek te voor een goed deel bedwongen is, dat neemt toch niet weg dat de waak zaamheid tegen het aansluipende monster, dat het karakter van deze gevaarlijke ziekte aangeeft, geboden blijft. Men nam enige jaren geleden aan dat de t.b.c. een overwonnen kwaad was, doch in het jaar 1957 is plotseling weer gebleken dat de cij fers van de nieuwe geconstateerde gevallen zeer ongunstig afsteken te gen het jaar 1956. In Arnhem heeft men zelfs moeten constateren dat het cijfer van 1957 een gelijke stand ver toont met dat van 1949. In een vergadering van het sanato rium ..Sonnevanck" te Harderwijk moest de voorzitter, ds. C. J. Sikkel te Amsterdam, dan ook vaststellen dat het patiëntencijfer, dat voor het jaar 1958 gemiddeld op 190 was be groot, in de eerste maanden van het jaar constant boven de 220 had gele gen en dat op dit moment 229 patiën ten In de inrichting worden verpleegd. Hoe kan een situatie in korte tijd wij zigen. Vorig jaar meende het bestuur van ..Sonnevanck". dat het noodzakelijk was voor een deel van de gebouwen van het complex te Harderwijk een an dere bestemming dan de verpleging t.b.c.-patiënten|~' SLASAUS SINDS\60,'JAAR ONMISKENBAAR AAN DE TOP noodzakelijke taak voor ..Sonne vanck" blijft en dat de strijd tegen de t.b.c. nimmer mag verzwakken. Toch blijft ook de voorziening ziekenhuisbedden in het snel groeiende Harderwijk een urgente zaak en ..Sonne vanck" ziet daarin een roeping zijn taak uit te breiden. Het bestuur heeft con tact opgenomen met een Harderwijks comité voor de oprichting van een zie kenhuis. dat op de terreinen van ..Son nevanck" zou kunnen worden gevestigd. Met dit comité is op de meest harmo nieuze wijze samenwerking verkregen, welke samenwerking in een acte is vastgelegd. Dit heeft een wijziging in de vereni ging .Sonnevanck" tengevolge gehad, waarbij het doel werd uitgebreid en het bestuur in zijn samenstelling enige ver andering moest ondergaan. De grond slag bleef ongewijzigd. Het bestuur werd met 5 leden uitgebreid, welke vijf leden te zamen met drie andere leden van het bestuur de ziekenhuisraad vormen, aan welke raad het bestuur van het zie kenhuis zal zijn opgedragen. De vijf nieuwe bestuursleden zullen uit Harder wijk en omgeving worden gekozen. In de vergadering heeft de voorzitter, ds. C. J. Sikkel een rede gehouden, waarin hij de bovengenoemde feiten heeft gememoreerd. De nieuw aangevat te taak zal in geen enkel opzicht het werk van de t.b.c.-bestrijding in de weg staan. Het nieuwe ziekenhuis zal in elk opzicht kunnen concurreren met andere ziekenhuizen, het zal op de hoogte de tijd zijn. Dr. Bergsma zal ook als directeur van het ziekenhuis optreden. Het ziekenhuis zal de naam van „Boer- have-ziekenhuis" ontvangen. WIJ vernemen voorts dat de noodzake lijke verbouwing van het hoofdgebouw van het sanatorium „Sonnevanck" be reids reeds is aangevangen en dat het bestuur verwacht dat het Boerhave-zle- kenhuis In het najaar zal kunnen star ten. In de maand oktober zal ..Sonne vanck" tevens zyn 50-jarig bestaan op feestelijke wijze vieren, waarover nog nadere bijzonderheden zullen worden ge- Als uniepredikanten werden erkend ds, J. A. Brandsma te Heerenveen, ds. H- Stukker te Nieuw Weerdinge en ds. E. Huizinga te Deventer. Algemeen be- roepbaargesteld werden ds. J. H. Blen- kers te Hoogeveen. ds. G. van 't Wout te Daarlerveen en voor de gemeente te Alblasserdam werd beroepbaar ver klaard de heer A. Visscher te Rotter dam. Zendingsterrein Een belangrijk besluit van de verga dering was ds. en mevr. G. van "t Wout te Daarlerveep als zendelingen uit zenden naar Belgisch Congo. De unie verrichtte daar tot nu toe zendingswerk in samenwerking met de Engelse Bap tistenzending. De bedoeling is in dit ge- biel een eigen terrein te gaan bewer ken. Mej. J. Hondelink te Hengelo werd aanvaard tot opleiding als zendelinge. Naast de reeds in dienst zijnde zende lingen (mej. F. Vorsteveld te Yalemba) en mej. G. Brongerï (met ziekteverlof) zijn nu totaal vier zendelingsparen in opleiding voor uitzending. Mej. Brongers, die de vergadering toe sprak, vertolkte de blijdschap van de zendelinges over de grote stappen, waar toe de vergadering bij vernieuwing man daat gaf aan de zendingscgmmissie. De Directrice van het baptisten-diako- nessenhuis „Tabftha" te Scheveningen zr. A. Daniëls vertelde over de vele goede ervaringen, die in het steeds gi ter wordende huis worden ondervondt... Op woensdagavond werden de bespre kingen onderbroken met een drukbezoch te gezamenlijke Avondmaalsdienst waarin Ds. G. Brongers te Groningen voorging. Nieuwe voorzitter Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KFitK Beroepen te Neerlangbroek: H van Amstel te Ter Aar. Beroepen te Hoogeveen (vak. C. G. Severjjn) J. Koole te Nykerk. Aangenomen naar Zuidbroek (toez.): Bender te Marssum (Fr.). GEREFORMEERDE KERKEN Rectificatie. In het bericht over de beroepbaarverklaring van de heer L. C. Rietveld, Hoogwerflaan 19 te Den Haag, kan de mededeling dat hij alleen deze omer een stichtelijk woord wil spreken, ervallen. BAPTISTEN GEMEENTEN J. Boui NED. PROTESTANTEN BOND Drietal te Rotterdam: R. Boeke, Her vormd predikant te Hogebeintum. W. C. Smits, idem te Edam en D. S. Werner. 1. te Zweeloo. Benoemd tot voorganger te Oud-Beijer- land: J. Laforet. Rem. Geref. predikant Rotterdam, die aldaar een dag per twee weken werkzaam zal zhn. Ontslag. Ds W. G. Boon, em. Her vormd predikant te Vaassen heeft tegen 1 september a.s ontslag genomen als voorganger van de stichtingg „Opper- Veluwe" van de Ned. Prot Bond. Ledental Ger. kerken nam met 9000 toe Blijkens het zojuist uitgekomen jaar boek van de Geref. Kerken in Nederland is het zielental over 1957 gestegen van 731.718 tot 740.545. Het aanttal belijdende leden klom van 387.735 tot 392.163. Het aantal kerken steeg van 829 op 834 en htèaantal dienstdoende predikanten van )96 op 1014. Het aantal vacatures steeg nan 161 op 166. Het grootste aantal Geref Kerken wordt gevonden in zuid- Holland, nl. totaal 161, met totaal 254 predikanten. In deze provincie zijn 32 vacatures en in Friesland 30. Drenthe staat met 6 vacatures onderaan. Brabant Limburg hebben tezamen 37 gemeen- met een even groot aantal kerken Als vacant zijn ook gerekend 21 kerken. combinatie met een andere kerk door één predikant worden gediend. Voorts zijn er 10 predikanten, die hoewel geen emeriti zijnde, toch de eer en de Dienaar des Woords behou den hebben, drie predikanten buiten vas- le bediening en vier predikanten van de Geref. Kerken in Indonesië, die geëme- riteerd werden, toen deze kerken nog geen zelfstandig kerkverband vormden. Na de kerkscheuring in 1944, toen het zielental met meer dan zestigduizend daalde op 626 642, is er elk jaar een stij ging te constateren geweest en thans klom het boven de 740 000. In 1957 ont vielen aan de geref. Kerken tien predi kanten door de dood. te Hengelo .gekozen ds. H. van der Werf te Emmen. Als vice-voorzitter der Unie werd aangewezen ds. J. Broetjes te Utrecht, ter\Vijl de heer E. de Haan, Burgemeester-te Beert'ë alg. adjunct Ds.' H. •d in 1947 de Exloërmond en diende voorts nog de gemeente te Utrecht. Ds. Van der Werf is voorzitter van de zenc'V igscommissie der Unie en verkreeg voorts bekend heid door zijn arbeid als lid en voorzit ter van de Jeugdraad. Ook vervult de nieuwe voorzitter de eindredactie var het weekorgaan der Unie. Ds. J. Broertjes, geboren te Hoorn ir 1921, werd in 1946 predikant te Sneek In 1950 werd deze plaafs verwisseld met Arnhem en sinds 1955 d' :nt ds. Broertjes de gemeente te Utrecht. Ds. Broertjes is sekretaris van de evangelisatie-com missie der Unie sinds 1950. Daarvoor was de nieuwe vice-voorzitter alg. sekre taris der Ned. Baptisten-jeugd-beweging De Heer E. de Haan is voorzitter van de Evangelisatiecommissie der Unie. Al vroeger is de heer De Haan sekretaris- administrateur der Unie geweest (1942— 1946). Hij werd geboren in 1906 te Mus. selkanaal en werd in 1955 Burgemees ter van Beerta. Dr. J. Ch. Kromsigt overleden In de ouderdom van ruim 85 jaar ie te Zeist overleden dr. J. Chr. Kromligt emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk. die tal van jaren een vooraanstaande plaats heeft ingenomen in de confessio nele vereniging van deze kerk. Dr. Kromsigt werd geboren te Kori- gene. studeerde te Utrecht en werd in 1898 oevestigd als predikant te Gelselaar. In 1904 promoveerde hij te Utrecht op een proefschrift, getiteld „Wilhelmus Schortinghuis". In 1905 vertrok hij na: Wageningen, in 1908 naar Oostwold i Groningen, in 1928 naar zijn laatste g( meente Rinsumageest (Fr.) In 1939 gir hij met emeritaat en vestigde zich i „De Gereformeerde Kerk". 21 jl of Je Je „Dat nief." laatste twee. drie uur bin ik in dat gore hol lang zaam vergiftigd Dat merk ik nu pas." Hij wreef over zijn voorhoofd en kreunde. ..Net of m'r. kop uit mekaar zal barsten, kapitein. Koolmoaoxyde is niet zo best voor je gezondheid. „Lekkende uitlaat?" Ja, maar er is meer aan de hand." Hij wees naar 'de machine ..Ziet u de verticale pijp die de grote, ijzeren bol boven de machine draagt' Die bol is de waterkoeler. Die pijp is zo dun als pa pier en hij moet al uren gelekt hebben. Een mi nuut geleden was er een klap en toen een enorm gat. Vonken, rook en decimeters lange vlam men. Ik moest die verdraaide machine meteen af- De kanonnen van. 4c door AllSTAIR „Wat moeten 1 Brow Kun je de zaak repareren. „Geen sprake van. kapitein." Het schudden van zijn hoofd liet geen tegenspraak toe. ..Die pijp zou gesoldeerd of gelast moeten worden. Maar er ligt een reservepijp ergens tussen de rommel. Zo ver roest als wat en ongeveer even rot als deze Maar ik wil die toch zien te monteren „Ik zal hem helpen." bood Miller aan. „Dank je. korporaal. Hoeveel tijd denk je nodig te hebben. Brown?" „Ik weet het niet. kapitein. Twee uur mis schien wel vier De bouten en moeren zijn één bonk roest Ik zal ze moeten afzagen of afslaan en dan moet ik andere zien te vinden Mallory zweeg Hij draaide zich om en stond voor Stevens, die het stuurhuis had verlaten en zich nu over de bergplaats van de zeilen boog Even keek hij Mallory vragend aan Mallory knikte. ..Hijsen ma; wel vier uur kan duren Andr le hulp geven die je maar vai Twee uur later de machine was nog altijd on bruikbaar waren ze een eind buiten de territori ale wateren en koersten naar een groot eiland, dat een mijl of acht naar het westnoordwesten lag. De thans warme en drukkende wind was naar het oos ten geruimd, waar de lucht er onweérsachtig don ker uit zag. De enige zeilen die ze hadden kunnen vinden, waren een fok en een emmerzeil, die ze aan de fokkemast hadden aangeslagen. Ze maakten er maar geringe vaart mee. Mallory had beslist dat ze naar het eiland zouden varen omdat daar de kans gezien te worden kleiner was dan hier in open Bezorgd raadpleegde hij zijn horloge en keek /erder achter hen weg- i somber naar de steeds zakkende veilige Turkse kust. Opei en tuurde aandachtig naar de doT vormd door zee. land en lucht. ir. Brown zegt dat 't ea en ik zullen Je al- landrotten kunt ver- lonkere streep, ge- n het oosten. Andrea! Zie je ..Ik zie 't, kapitein." Andrea stond naast hem. .,'t Is een kaïk. Afstand drie mijl. Komt recht op ons af," voegde hij er zacht aan toe. ..Recht op ons af." bevestigde Mallory „Roep Miller en Brown. Ze moeten direct hier komen." Toen de anderen bij hem stonden, verknoeide Mal lory geen tijd. „Ze zullen ons aanhouden om de boot te doorzoe ken." zei hij. snel sprekend. „Ik moet me al heel sterk vergissen als 't met dezelfde grote kaïk is die we vanmorgen tegen kwaifien. Hoe 't in zijn werk is gegaan mag de hemel weten, maar ze hebben een tip gekregen en ze zullen zo wantrouwend als de beul zijn. Ze zijn natuurlijk tot de tanden gewapend en klaar voor elk verzet. We kunnen van die lui geen halve maatregelen verwachten; denk daar wel aan! Of zij gaan eraan, of wij zijn 't haasje. We hoeven er met op te rekenen dat we hun controle overleven; zeker niet met de spullen die we aan boord hebben. En", voegde hij er zacht, maar na drukkelijk aan toe. „we gaan niets overboord zet ten." Snel lichtte hij z n plannen toe. Stevens, die uit het raam van de stuurhut leunde, voelde plotseling weer de oude pijn in zijn maag; al het bloed trok uit zijn gezicht weg. Hij was dankbaar dat de stuur hut het onderste deel van zijn lichaam aan het oog onttrok, want weer trilde zijn been oncontroleer baar. Zelfs fcljn stem was onzeker. „Maar. kap..., kapitein...." ...Ja, wat is er, Stevens?" Ondanks alle gejaagd heid keek Mallory even verrast bij het zien van dat bleke, strakke gezicht en de om het raamkozijn ge klemde. witte nagels. „Dat dat kunt u niet doen. kapitein!" De spanning maakte zijn woorden onduidelijk. Een ogen blik bewoog zijn mond zonder geluid voort te bren gen. toen barstte hij uit: „Maar dat is moord, kapi tein Niets anders dan moord." ..Hou toch je mond. jongen!" gromde Miller. ..Let op je woorden, korporaal!" zei Mallory vin nig Hij keek de Amerikaan een ogenblik streng aar. en wierp toen een kille blik op Stevens. „Meneer, de hele conceptie van een succesvolle oorlogvoe ring is erop gebaseerd, dat je een vijand in een géén gunstige positie brengt en hem géén gelijke kans geeft Wij zullen hen doden, want anders doden zij ons Zij gaan eraan of anders wij en met ons zo n duizend man op Kheros. Zo simpel is deze situa tie. meneer, 't Is zelfs geen kwestie van geweten." (Wordt vervolgd.) De Bijbelse variaties op het thema der liefde zijn zo veel- I zijdig en zo vele, dat wij er iedere dag over zouden kunnet schrijven. Hoe kan het ook anders? Gods liefde staat als eet boog over de eeuwen en over alle mensen op alle plaatset en die liefde is zó groot, dat zij de wereld redt van de ondet gang, van de chaos. Dat mogen we nooit vergeten: deze aardt ts vervloekt, maar tegelijk dag en nacht, jaar in jaar uil voorwerp van Gods liefde, die groter is dan de door de men bewust over zich gehaalde vloek. Bedenkt dit: dat de wereh nog bestaat en dat u vandaag nog leeft, is bewijs van God g liefde, Een van de diepste woorden uit de Bijbel is: God i e liefde, d.w.z. dat is Zijn wezen, dat is Hijzelf. „Geliefden", j, schrijft de apostel Johannes in zijn eerste brief, „indien Go< j, hebben". e U ziet het: het grootste geschenk, dat een mens ooit krijgó kan, Gods liefde, moet een vervolg hebben in zijn leven: lojw moeten elkander liefhebben. Niet om God iets terug te geveie( maar omdat wij eenvoudig niet anders kunnen. k( HET GAT NOG ONGEVULD ZWELLINGEN of KNOBBELS aan de grote teen DALET BALSEM verkriji DALET BALSE een drievoudige 1) Verjaagt de pun ift de aandoening op rmlndert de bij apothekers de Tweede Kamer, zich beijverd om te laten uitkomen, dat zijn op vattingen over de woningbouw toch niet afwijken van die der regering. De socialistische eis van 10.000 wo ningen méér blijkt nu geheel op een misverstand terug te voeren. De socialisten stellen deze els niet meer; het blijkt nu, dat zij slechts binnen het totaal bereikbare aantal van 80.000 woningen een verschuiving wensen ten gunste van de woning bouw uit de woningwet. Dit is wel een geheel ander beeld, totaal afwijkend van de indruk die aanvankelijk vanuit de socialistische hoek was gevestigd. De algemene in. druk was dat de socialisten 10.000 woningen meer wensten boven de 80.000. Enkele dagen geleden al was van regeringszijde verzekerd dat dit laatste absoluut onmogelijk is. Het enige wat eventueel mogelijk is, is een verschuiving binnen de bereik bare 80.000 ten gunste van wóning- wetbouw. Wij, aldus mr. Burger thans, hebben niet anders bedoeld. Aan dit laatste behoeven wij niet te twijfelen. Maar dan blijft het feit, dat men zich van socialistische kant toch wel bijster onduidelijk heeft uitgedrukt. Ook de socialistische pers heeft kennelijk in de overtuiging ge leefd dat de socialistische partij de eis van 10.000 woningen meer had gesteld. Deze onduidelijkheid valt te laken. De woningbouw is voor heel ons volk een tere, gevoelige en bij uit stek moeilijke zaak. Men kan ook op dit terrein wef mét allerhande cijfers ga<m jongleren, men kan de ene eis na de andere gaanr^stellen, niettemin zal men -moeten blijven binnen de grenzen van het mogelijke, wil men niet verwachtingen gaan oproepen die niet kunnen worden verwezenlijkt. Met hun vage en onduidelijke for mulering hebben de socialisten de indruk gewekt dat zü bij de nade ring van de verkiezingen een stunt gingen uithalen. De schrik over de nederlaag bij de jongste verkiezin gen zit hun nog in de benen ei reeds staan nieuwe verkiezingei voor de deur. Voor de socialistisch politici is dit een situatie die op d zenuwen moet werken. Er zijn ob miskenbare tekenen van nervositeit Dat men zich over de woningboui dermate onduidelijk heeft uitgelaten was op zijn minst onverantwoord Het komt nu alles neer op een vei schuiving binnen het totaal va! 80.000. Over de wenselijkheid en m# gelijkheid van zulk een verschul ving valt op zichzelf te praten. Wi juichen haar niet toe, maar zij kal onder omstandigheden onvermijdc lijk zijn. Geheel eens zijn wij het met ht rapport dat onlangs van a.r.-zijd over de woningbouw is geschrevo en waarin ter leniging van de we ningnood verscheidene nuttige belangrijke opmerkingen worden gi maakt. Daarin wordt niet geschermi met hoge cijfers en met aantalla extra woningwetwoningen. Daart wordt wél gesteld, dat aan de bt staande situatie, waarin de woninj wetwoningen voor de minst draa{ krachtigen onbetaalbaar zijn gewoi den, ten spoedigste een einde bi hoort te worden gemaakt. In dit rapport wordt gesteld, dat aa de particuliere bouw gelijke kansa gegeven dienen te worden als aa de woningwetbouw. Particullei bouw brengt die variatie in het w< ningbestand aan, dat de mensen ra hogere inkomens, voor wie de wi ningwetbouw niet bestemd is ma; die nog al te vaak in woningwetwi ningen huizen, daaruit worden ge lokt. Daarom mag een zodanig subsidieregeling worden bepleit dj aan de particuliere bouw gelljkf kansen geeft als aan de woningwei bouw. De socialisten hebben laten zien da' het over de woningbouw gemakke lijk praten is. Maar ook hier geldj dat praatjes weinig doeltreffend zijl tot het vullen van gaatjes. Laa| staan voor het vullen van het ont stellend gat waarvoor wij vandaaj nog als volk staan. 't Is niet de eerste keer, dat we Uw aandacht vragen voor de nieuwe vinding, die aan vele blinden zo onschatbare diensten bewijst: het op de band gesproken boek, dat op taperecorders weer kan wor den afgedraaid. Die diensten liggen niet in de eerste plaats in de afleiding of het kunstgenot, dat een blinde kan ondergaan, ook wanneer hij om een of andere reden niet sterk is in het lezen van brailleschrift. Maar gesproken studieboeken openen voor studerenden een nieuwe wereld en vakliteratuur, op de band opgenomen, maakt het mogelijk, dat de blinde in de beroepsarbeid zich kan blijven ontwikkelen. Dit zijn uiterst belangrijke elementen in het leven van een blinde. Er wordt wel veel lectuur in brailleschrift uitge geven, maar de vervaardiging duurt lang en dc aanschaf is kostbaar: men zal 't met lenen moeten doen. Onmogelijk wordt het echter, studiewerken, die slechts voor één of enkele personen no dig zijn, geheel in brailleschrift uit te De blinde was, totnutoe, bij studie veelal aangewezen op voorlezen door dat stuitte op grote be- groeii beschi de vingertoppen of huid- Altijd dat ene Zoals u wellicht bekend is. wordt op het ogenblik op verscheidene plaatsen in ons land het gesproken- boek op moe derbanden opgenomen. Daarna'wordt de band gecopieerd, hetgeen in zeer snel tempo kan geschieden, cn dan kan zo'n bandje worden verzonden. Degenen die de boeken voorlezen, doen dit belangeloos, maar verderja, verder kost alles geld. Aanschaf van de apparatuur, het gebruik van studio's, de omdat dan eigenlijk directbanden, het verzenden.altijd is het alles uit het hoofd moest worden ge-dat éne. dat geld. dat niet kan worden leerd. remist om een goede opzet te doen sla- Nu er met banden kan worden ge- gen. werkt, is het doenlijk elk gewenst i boek gesproken op de band thuis te Het Comité van actie voor het ge- krijgen er. men kan die band net zo sproken boek. uitgaande van de stich- tuig „Het Nederlandse Blindenwezen". voert die actie daarom ook voor het in zamelen van gelden. In verscheidene gemeenten des lands -worden op het ogenblik sub-comité's gevormd, die ook alweer voor dat doel in 't geweer ko- Misschien klopt iemand vandaag of morgen bij u aandan weet u al vast. waarom het precies gaat. Denkt u vooral niet, dat de overheid het initiatief niet steunt. Zij doet dit t wel, maar langs de andere kant: blln- In Warschau is een proces begonnen dcni die ecn taperecorder voor het af- tegeh pater Czarnecki en 11 van zijn |u|8teren van banden hard nodig hebben parochianen, wie ten laste wordt gelegd maar de f 425 daarvoor niet bij elkaar de wet op de gewetensvrijheid overtreden kunnen krijgen, kunnen via de stich- te hebben door de begrafenis van een ting (Vondelstraat 128. Amsterdam) aan- communistische burgemeester op gewijde vragen indienen voor overheidssteun bü grond te hebben willen verhinderen. de aankoop. Tijdens de begrafenis van burgemeester Stanislaw Nikiel van Zuromin, een plaats Intussen zijn er al zeer veel band- 160 km ten Noorden van Warschau, is het recorders verkocht en het aantal aan- tot een botsing gekomen tussen politie vragen neemt steeds toe Lang niet in •r. de parochianen alle gevallen wordt overheidssteun ge- De verdediging vroeg het proces niet vraagd: dikwijls hebben vrienden of te doen doorgaan. Zij betoogde, dat de familieleden allang geholpen, kerk jurisdictie heeft over de kerkhoven Nu eens voor een bejaarde blinde, en dat de gemeenteraad geen recht had dan weer voor een student of voor een de begrafenis op gewijde grond te eisen musicus, die zijn werk zelf op de band Deze eis werd van de hand gewezen en opneemt en dan beluistert, omdat hij pater Czarnecki werd voor de rechtbank I niet. zoals zienden, de noten kan op geleid. schrijven. is l Be^ij desnoods in talloze herhalin- Mp laten aflopen om het gehoorde fled te bestuderen. Ook voor degenen, die op latere leef- .ijd hun gezichtsvermogen verliezen of door gebrek aan tastvermogen (door ver- Proces in Warschau tegen pater In duizend-en-één-gevallen is ciat (recorder hard nodig. Maarok I banden worden gratis aangebodej^ aan de blinden, die ze in bruikle%gl krijgen. En dat „gratis" moet mc gelijk worden gemaakt door hul en steun van vele Nederlander T met een warm hart voor hun medk mensen. Ds. E. Beukema overleden f, In de ouderdom van 73 jaar Nieuwdorp (Zld.) overleden ds. E. kema emeritus-predikant van de Gei Kerk aldaar. Ds. Beukema aanvaard! in 1911 in Schettens (Fr.) het predikamt In 1916 vertrok hij naar Drachtste compagnie, welke standplaats hij in 19!u met Niawier in Metslawier bij Dokku^' verwisselde. 1 april 1928 deed hij intre#li taat op 1 december 1951. Predikant bevrijd ui ingemetselde kamer"! De e\'angelische predikant Righi die gedurende drie dagen ingemets is geweest in zijn kamer te Foni Italië, is gisteren bevrijd door de roon" katholieke huiseigenares, die zei, zij medelijden met hem had gekregdD" De enige toegang tot de vertrekk# van Righetti was een zijdeur op s benedenverdieping, die door de vrou<oe Gemma Rasile, werd bewoond. Zij maakte er bezwaar tegen, protestanten voordurend maa liepen om kerkdiensten bij "creeg toestemming van het hof de ingang dicht te metselen. Maar gisteren heeft zij verklaard d - zij het niet langer kon aanzien. 2 heeft er een metselaar bijgehaald, d: do deur weer opengebroken iheeft. Tol kwam de dominee naar buiten. Hij zf| er verzwakt, maar verheugd uit I drukte de handen van zijn gemeenti Oecumenische juristen- conferentie Op kasteel Oud-Poelgeest te Oegi geest belegt de stichting „Oud-P3 geest" de zevende oecumenische jurt ten-conferentie. Het onderwerp is d maal: „De verantwoordelijkheid van jurist in een veranderende democratic Prof. dr. W Banning zal spreW over ..Persoonlijke verantwoordelijjfha in een veranderende democratie" prof. dr. A. M. Donner over „Staaf I rechtelijke verantwoordelijkheid". de vroutoe id. per gen. dat het hof oTee

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2