geveltoerist ZONDAGSBLAD CANADA te«wwwi ly]oederdo The American way ofjife"in een hotel te Wiesbaden ZATERDAG 10 MEI 1958 IN de hel ven het Perk-hotel we» het temelijk druk. Gesten liepen ef en een, chasseur» zeulden met koffers en de receptionist hielp iedereen die bij hem kwam met dezelfde beroepsglimlech. Liften schoten zoemend op en neer. De kleine, pezige man, die zich tussen de mensen door naar de balie van de hoofdportier werkte, viel dan ook helemaal niet op. Hij droeg een zwarte chauffeurspet en hield een lange, smalle doos voorzichtig onder zijn arm. Door het cellofaan op de bovenzijde van de doos kon men een bos prachtige rozen zien liggen. de kleine man het?" vroeg hij. met zijn hoofd in de richting van de doos wijzend. De ander tilde de dooe voorzichtig op de balie. „Ze zijn voor mevrouw Wentinck. Die logeert hier immers?" „Ja. dat klopt. Laat maar staan. Ze zullen straks wel naar boven gebracht worden". De man met de pet knikte tevreden. „Mooi. dan ben ik van dat vrachtje ook alweer af. Hij bleef nog even staan om een sigaret op te ste ken. Vanuit zijn ooghoeken zag hij, dat de hoofd portier met potlood de naam van mevrouw Wen tinck op de doos schreef. Hij talmde nog even en rekte zich om het kamernummer te kunnen zien. dat er op werd gezet. Kamer vijftig! Nu leek het opeens, of hij haast had gekregen. „Nou, dan ga ik maar weer. hè? Tot de vol gende keer, zullen we maar zeggen!" De portier knikte hem toe. was al weer met iets anders bezig. De kleine man keek. voor hij het hotel verliet, nog even de lange gang in. Num mer 1 tot en met 25, stond er op een bordje. Dan lag kamer vijfentwintig hoogstwaarschijnlijk op de hoek. aan de kant van het park, stelde hij bij zichzelf tevreden vast. Toen liep hij fluitend het hotel uit en verdween buiten in de menigte. OCH, bet ging erg gemakkelijk; 't was net zoals ik dacht. Die portier schreef het kamernum mer op de doos en ik hoefde niets anders te doen, dan het nummer in mijn Seheugen te prenten. Vettig i het". In een armoedig gemeubi leerde kamer zaten twee mannen. De ene. klein en mager, maar met het uiter lijk van een acrobaat, was net binnen gekomen en had een zwarte chauffeurspet achteloos in een hoek gegooid. De ander, een grote lange kerel, had Juist een sigaret gerold en keek de kleine bewonderend aan. „Je hebt het keurig gedaan, dat moet ik zeggen. Maar nou weet je eigenlijk nog niet veel. Van binnenuit kun je nummer vijftig gemakkelijk ge noeg vinden, maar jij moet het van de buitenkant doen. Kat. Hoe kom je daar nou toch achter?" De man, die met de naam Kat werd aangespro ken, lachte even, „Kijk eens, beste jongen, als ik niet altijd mijn ogen goed de kost had gegeven, zat ik nu niet hier. Dan was ik allang opgeborgen. In het hotel heb ik natuurlijk meer gedaan dan alleen het num mer noteren. Ik heb ontdekt, dat elke etage vijf entwintig kamers heeft en dat de hoogst genum merde kamer van elke verdieping op de hoek aan de kant van het park ligt. Als ik dus nummer vijftig moet hebben, leert een eenvoudig rekensom metje me. dat de kamers tot en met vijfentwin tig op de begane grond liggen en zesentwintig tot en met vijftig op de eerste etage. Nummer vijf tig ligt dan op de hoek aan het park. Gemakke lijker kan het al niet, vind je wel?" De Kat ging zich verkleden in een zwart, strak om het Kchaam sluitend tricotpak. Een paar gym nastiekschoen tj es completeerden het geheel. Tot 's avonds laat bleven de twee mannen bij elkaar zitten lezen en roken. Toen het steeds stiller werd op straat stond de Kat op. trok een regenjas aan en zette een hoed op. „Kom. Lange, we zullen eens gaan. "t Is zo ver. We zullen die rijke mevrouw Wentinck eens van haar juwelen afhelpen!" i het park rond het Lange geduldig te wachten. Zij verroerden zich niet en spraken af en toe op gedempte toon met elkaar. „Zie je. dat raam daar op de hoek. op de eer ste etage, dèt is het. Als straks het licht uit is, wachten we nog een uurtje. Dan ga ik er op af", fluisterde de Kat zijn metgezel in het oor Deze knikte en keek eens op zijn horloge. Half één! Een ogenblik later ging het licht uit en lag het hotel aan de parkzijde geheel in het duister. Lang zaam vergleden de minuten. Na een drie kwartier zette de Kat zijn hoed af. deed zijn regenjas uit en trok een zwart alpinotje over zijn haar. „Je weet het dus. Lange, je blijft hier tot ik terug kom. Merk je onraad, dan miauw je als een kater en ik weet genoeg. Nou, daar gaat-ie dan!" Als een schaduw gleed hij over het gazon op het hotel toe. De Lange zag. hoe de Kat bij de muur gekomen, langs de regenpijp naar boven klauterde en in een oogwenk op het balcon van de eerste verdieping belandde. Van daaruit begon zijn tocht naar de kamer op de hoek. Vol bewonde ring keek de Lange toe, hoe de kleine man langs de steile muur schoof, elk uitsteeksel benuttend om er zich aan vast te klemmen. Hij leek aan de muur vastgekleefd. In zijn zwarte kleding was hij in de duisternis haast niet te zien. Bij het raam gekomen was het. of de Kat één ogenblik tussen hemel en aarde zweefde. Toen zag de Lan ge met een zucht van verlichting dat de ander het venster openschoof en zich naar binnen liet glij den. Het moeilijkste gedeelte was gelukt. De rest zou de Kat ook wel volbrengen' Een paar seconden stond de Lange zo. wat suf fend. naar de nu verlaten gevel van het hotel te kijken, tot hij plotseling opschrok van een hevig lawaai. Een vrouw gilde lang en heftig, glas rin kelde, een woedende mannenstem schreeuwde on verstaanbare woorden. Achter het raam, waardoor de Kat zo Juist naar binnen was geklommen, werd het licht aangedaan. De Lange staarde geschrok ken. met open mond. naar het verlichte venster, wist niet zo gauw wat te doen Dan miauwde hij een paar keer achter elkaar, begreep zelf het zin loze van zijn lawaai, greep de hoed en de jas van de Kat en verdween met een sprong in de donkere nacht de kamer van de hoteldirecteur was een bont ote passen heen en weer. De Kat rat, bleek en kleintjes, op een stoel in elkaar gedoken, een uitdrukking van niet- begrijpen op zijn gezicht. Achter zijn stoel stond een reusachtige, breedgebouwde man. die. in roze Eyama en met een paar moordzuchtige ogen. een ichwekkende indruk maakte In de hoek van de kamer zat een vrouw in nachthemd, het haar in twee korte, grijze vlechtjes gescheiden. Ze huilde onhoorbaar. Een ober serveerde met een onver stoorbaar gezicht koffie; hij was tot in de puntjes gekleed alsof het dag was. De Kat kreeg niets. zijn kamer is men binnengedrongen en hij z heeft de dader ook gearresteerd". De brede figuur in pyama knikte. „Juist, zo cii ccii hij. terwijl rijn ogen geen ogenblik de baas aoeken of technisch onder. Vervolg van voorpagina. loet iedere emigrant er verstan- iig aan zich zo gauw mogelijk te /erzekeren. De „Christian Refor- ned Immigration Society" in Ed monton verleent hierbij gaarne medewerking. Ook voor bevallingen gaat men steeds naar een ziekenhuis. Wie echter langer dan een jaar in Al berta heeft gewoond, krijgt bijna alle hieraan verbonden kosten ver- Kerken ken. waarin gedeeltelijk in het Nederlands wordt gepreekt. Merk waardig is echter, dat de jonge lui. die de Engelse taal nu een maal vlotter leren dan moeder, al gauw aan de Engelse diensten de voorkeur geven. Voorts zijn er in die stad drie christelijke lagere scholen met tezamen een duizend leerlingen, terwijl er hard gewerkt wordt aan een chr. middelbare school. In Edmonton is ook een universiteit, zodat men er even tueel zelfs hoger onderwijs ont vangen kan. Kinderen, die als ze 6 jaar oud zijn, naar de lagere school gaan, genieten eerst 6 jaar gewoon la ger onderwijs. Men kent geen vrije woensdagmiddag, maar za terdags is de school gesloten. Na die 6 jaar moet men nog 3 jaar voorbereidend onderwijs ontvan gen. Men gaat dan op de zgn. Ju nior Highschool. Heeft men deze 3 jaar er ook op zitten, dan mag de school verlaten Kat losheten. die voor hem zat. „Ik denk, dat net een uurtje geslapen hadden, mijn vrouw en ik om ongeveer half één had ik het licht uitge daan toen ik met een onrustig gevoel wakker werd. Ik bemerkte, dat er iets niet in orde was. Ik deed mijn ogen open en zag dat door het raam een man naar binnen klom. Dat bleek later „c- A,iw f. dit heerschap te zijn". De majoor knikte met zijn school doorlopen heeft hoofd even in de richting van de Kat. „Ik bleef mppr ^r"'v"n stil liggen, tot hij helemaal binnen was en sprong hem toen op zijn nek. Mijn wijs gaan volgen. Wie echter nog 3 jaar langer school gaat en de meeste emigranten hebben dat voor hun kinderen over kan aan het eind van deze leertijd b'ÏS^'ÏÏom-Daf'blS'la'tc" «f Hi.h- - - - doorlopen heeft en dus veel bereiken. Bij deze laatste Wda j.L.roiiK opleiding sluit dan het universi- schrok natuur" ^ire ndeiricM aan. Daar dc lijk op e Zo is het gegaan, niet lieve?" TYE vrouw met de twee grijze vlechtjes knikte schuw en beet toen weer in haar zakdoek. De rechercheur wendde zich tot de Kat. „Wat ik graag je bij de majoor op zijn kame; De Kat keek de ander even aan alsof hij zich met hem wilde meten. Dan draaide hij met een nik zijn hoofd af en keek demonstratief een an- de lippen vastberaden op elkaar ge- wel wat de bouw als de exploita tie betreft, geheel door de ouders moeten worden bekostigd is het schoolgeld hoog: respect. 60, 90 en 120 dollar per jaar voor één, drie (of meer) kinderen. dere kant De politieman zuchtte. „Ook goed. Ga dan met mij mee. Op het bureau praten we we je weten wilde: Wat zocht Maar vele chr. emigranten bren- gen graag dit offer, daar de openbare scholen (Public Schools) wel niet zonder meer met onze openbare scholen verge leken kunnen worden, doch voor positief christelijk ingestelde ouders nu eenmaal niet voldoen de bieden. Toen ze samen door de lange hotelgang liepen en de Kat zich afvroeg, hoe hij zich toch zo vergist kon hebben gleed zijn blik Scholen In het algemeen zijn de scholen n Canada, evenals in Amerika, r ingesteld op de praktijk oesem- pracht op j Jan van Straten niets r, „Ah. eindelijk", zei de directeur „Nu kunnen we deze onverkwikkelijke affaire tenminate zo spoe dig mogelijk regelen". De politieman vroeg, met een nieuwsgierige blik op de Kat. wat er vannacht nu precies gebeurd was De directeur nam het woord. „De majoor hier zal u het beste kunnen vertel len. hoe bet aDemaal in zijn werk ia gegaan. In mompelde hij werktuig lijk en liep als in een waas naar de uitgang. Dat was het dus geweest! Stom....! Stom. dat hij daar niet aan had gedacht! Kamer dertien ont brak! Dat ongeluksnummer bestond eenvoudig illekeurig langs de ka- het leven. De kinderen krijgen bij de boer, in plaats van in de winkel, want dan zijn ze kersvers en kosten maar 30 cent het do zijn. Als particulier houdt men er geen kippen op na, zoals velen in Nederland dat doen, daar dit in verband met de lange winters te verlichten. Zo worden te veel moeilijkheden oplevert. merdeuren. En opeens het of zijn hart een blik stil stond. Met grote, wijd-open ogen van schrik bleef hij een moment staan, kwam pas weer tot de jongelui in de gelegenheid zichzelf toen hij de rechercheur hoorde vragen tuele zorgen van vader haast geen huiswerk op, ogen- blijken toch wel heel wat kennis vergaren. Door het weinige huiswerk zijn der Comfort de kranten in Edmonton uitslui tend door scholieren rondgebracht. En ook door in winkels te helpen kunnen zij meestal zelf hun kle- xen besluite komt mevrouw r ren verdienen. Meisjes van 16 Van Veldhuizen nor even ou de ff ""fc** «SMLÏSj die ««.Senior Hishschool be- Êf "j° l£ eT monton ook heel wat huizen met Moeder zat een eindje verder, ge nietend t an een welverdiende rust in de voorjaarszon. Zij keek met jongen in de kinderwagen, die olijk achter zijn hand lachte. Dit is dè plaat voor Moederdag, dacht onze fotograaf en hij knipte. Het werd een foto, vol tan het voorjaar, een plaat, die waard was om opgedra gen te worden aan alle Moeders. ITat uy hierbij dan ook doen! hij gezien hoe de nummers versprongen van twaalf zoeken, werken na schooltijd op veertien. Men had de dertiende kamer zonder half 4 tot half 6 vaak nog als meer nummer veertien gegeven.Nu wist hij verkoopstertje in een warenhuis, ook. hoe het kwam, dat nij zich verteld had. Ka- En ook zaterdags doen eethoek. Zulke hulzen ken nodig heeft. Na gedane verdieping laatste op de eerste etage. Dat genen veertig geweestDe kamer van de ma- Verslagen. met gebogen hoofd, stapte de Kat in de wachtende auto. „Op het bureau zal ik u alles vertellen", zei 1'.30—6 dat zijn zeer geschikt iur. zonder kinderen. Ze hebben, ge lijk de meeste woningen, ook ge schilderde muren, die gemakke- j®* lijk gereinigd kunnen worden, ter- trekkelijk maakt. Maar wijl de tafels in de keuken, de gauw 12 dollar per week. Het aan huis bezorgen vensmiddelen komt in Canada nJ veel minder voor dan in Neder- aanrecht etc. veel chroom verto- land. De melkboer komt wei aan „„j, al w„r om h,t gemak de deur (met flessen of cartonne- te dienen. De rechercheur knikte. Toen schoot de auto 'ies) maar de slager, de bakker vooruit en draaide de oprijlaan af. de weg op. de groenteboer en de boterboer In de Canadese slaapkamers is De Kat keek nog even om naar het hotel. Op ka- niet. Deze dingen haalt men in de de linnenkast steeds ingebouwd, mer negenenveertig brandde licht. Dan gleed zijn b.uurtwinkels, die haast allemaal zodat zulk een kast aan een ameu- zoekende blik een verdieping hoger. Naar kamer op het zelfbedieningssysteem zijn blement ontbreekt. De vijftig. Daar was alles donker gebleven gebaseerd. Eieren haalt men vaak zijn zo breed, dat me beid heeft men dus alle ruimte te rusten. et is vooral ook die ruimte, die het wonen in Alberta s het feit. dat van de 365 dagen er 360 de zon schijnt. Wie zich daar aan eenmaal heeft gewend en dat went heel wat gauwer dan al die regen heeft géén verlangen meer later toch nog weer naar Nederland terug te keren l ameu- waarbij nog komt de band, die de bedden kinderen door hun kinderen leg gen HET GEMAK VAN EEN GELIJKGESCHAKELD LEVENSPATROON Het /lat-cchtiye, blauw ge sausde hotel, waar men ons volgens ons reisplan in Wies- baden moest onderbrengen, was niet Duits en had niets mei Duitsland uit te staan, al had men het dan wijdlopig naar een zekere General Friedrich WUhtlm von Steuben vernoemd. Het hyper-moderne complex, dat aan de rand uan Wiesbadens stadskern is gebouwd en dat uit de verte op gluspoten lijkt te staan, is een van de centra van „Amer.co in Germany" een merkwaardige natie zonder eigen territoir, maar me' een volledig eigtn bestuurs-. verzorgings- en politieapparaat en met een bevolking die haar stempel heeft gedrukt op heel het leven in het zuidelijk deel van West-Duitsland. In verscheidene Duitse steden is men al gewoon de prijzen in de etalages behalve in ,J)eutschmarken" ook in Amerikaanse dollars aan te geven. Amerikaan met de Amerikanen Als men de ga&t is in het Von Steu- ben-hotel, doet men maar het best Amerikaan met de Amerikanen te zijn: zijn dagelijkse „Stars and Stripes" te kopen in de grote „Stars and Stripes News Stand" in d« hall. zijn kinderen het zoetige pop-corn te laten snoepen en een halve of hele dollar te besteden in het winkeltje onder de lichtreclame met „Flowers for Milady". Wij hebben ons laten vertellen, dat de Amerikanen van plan zijn overal in de wereld, waar zij buiten de States min of meer per manent hun tenten hebben opgeslagen dergelijke hotels te bouwen. Allemaal ongeveer volgens hetzelfde plan. zodat Dick Howard en zijn vrouw uit Ohama (Nebraska) weten, dat in Tokio en Taipeti precies als in Wiesbaden de lift rechts en de receptie lirtks. de shoe- shine-shop in de kelder en de club op de eerste etage te vinden is. En wat vergemakkelijkt het leven meer dan te weten, dat op Groenland evenals in Rijad. Saoedi-Arabië. uniformen en ja ponnen in vijf uur tijds ge-dry-cleaned kunnen worden: de hall uit, eerste gang rechts Amerikaan met de Amerikanen!. Het moét wel. als men in het Von Steuben-hotel. waar elke gast een VIP. een Very Important Person" is, een prettig verblijf wil hebben. De Euro peaan schrikt van zoveel gelijkvormig heid tussen de keerkringen. Hij gaat in Parijs maar liefst op een terrasje zit ten. en eet in Dusseldorf z'n Ree-rücke in een donker typisch-Duits hol met bier-leuzen en houtsnijwerk, en duik! voor z'n „Heurigen" in Wenen in de riool-raadskelder „Am Hor'. Hoe heerlijk is het niet om in de Ro meinse oktober-zon te mediteren over de Europese verscheidenheid? Toch ge tuigt het van werkelijkheidszin als men wil accepteren, dat een groot en be langrijk deel van de mensheid zich blijkbaar het beste voelt bij één groot gelijkgeschakeld levenspatroon. En waarom zou men zich het ge-grillde kuiken ir. Wiesbaden minder laten sma ken dan het broertje van datzelfde kui ken. dat toevallig in New York City in de 'iskast terecht gekomen is? /Vog in vrijheid.... Het Von Steuben-hotel is een gewel dig en imposant gebouw, dat zijn om geving domineert. Een tikkeltje wrang liet een van onze reisgenoten zich iets over wereld-kolonialisme ontvallen, toen we in de hall van het Wiesbadense hotel de „Ameri' an way of life" op ons lieten inwerken. Allemaal best in de States, maar waarom hier? 'Vel. om dat we het zonder de in wezen toch zo genereuze Amerikaan (en praat mi niet zo snel over eigenbelang) hier toch eigenlijk niet kunnen stellen. Een kwartier gaans van het hotel ligt Lind say Base. een onmetelijk terrein met gebouwen, waarin het Europese hoofd kwartier van de Amerikaanse lucht macht is gevestigd. Een paar uur naar het zuiden ligt Heidelberg, van waar uit generaal Hoddes de 200.000 man van de landmacht met haar fenomenale wapens naar Europa's bedreigde pun ten dirigeert. En in Bonn zijn evenals in alle andere Europese regeringsste den de handelsmissies gevestigd, waar de draden samenkomen van het Amerikaans-Europese handelsverkeer, dat voor Europa een levensbelang Haastige openheid Eén ding trof ons bijzonder in deze prachtige hall. Het werd ons nl. niet precies duidelijk, wat de voor- en wat de achteruitgang van het hotel was Zowel van links als van rechts kwamen door wild heen en weer slaande glazen deuren Amerikanen met veelkleurige vrouwen en kinderen, bepakt en bezakt het hotel binnenwaaien. Aan de noord en de zuid-kan} was het een af en aan rijden van pastelkleurige droomwa- gens van lieden, die, met hun dollars, naar Europese begrippen meer dan goed betaald, op een van de talloze bureaus en missies hun overzeese taak vervullen en in het hotel komen over nachten of in de club komen eten. Eén haastiggonzende massa van aankomen de. wachtende en vertrekkende gasten, hollende loopjongens en met lange pas sen voortsuizende Duits-serviele kell- De hall van het hotel met zijn grote glazen Ingangen suggereerde een haas tige openheid, typerend voor al deze Amerikanen, die van de ene plek op de aardbol naar de andere worden ge sleept. Een merkwaardig onrustig volk je. Nauwelijks heeft de echtgenoot van een uit Japan naar Duitsland overge plaatste hoofdofficier in haar gouver- nements-flat (met standaardmeubelen en gordijnen - volgens - de - voor schriften) haar souvenir van de heilige Foedzjijama-vulkaan aan de muur ge spijkerd. of ze moet het ding weer in pakken om het een paar weken later, in Engeland misschien, opnieuw aan de muur te prikken, nu naast een plaat van een Duits kasteel en van de Hol landse „tulips". Het gaat allemaal zo haastig dat ze het niet goed meer uit el kaar weten te houden en hartelijk aan je vragen of men in Nederland Duits spreekt. Een Amerikaanse vader ver- lelde ons van zijn tien-jarige zoon. die, toen hem van een overplaatsing naar Duisland werd verteld, geen enkele ver bazing meer toonde, maar alleen vroeg of Duitsland een deel was van Holland (het land van de legendarische Hansje Brinkers met zijn vingertje-in de-dijk). De mannen, vrouwen en kin deren worden allemaal zo vreselijk haastig-bereisd en haastig-wereldwijs, en misschien is dat een van de redenen, waarom ze het in Wiesbaden zn goed als in Tokio, Rijad en Taipeh allemaal zo precies hetzelfde, zo precies als in de States willen hebben. En vandaar misschien ook die enorme, gelijkvor- vormlge hotels met die gelijkvormige „American way of life". Von Steuben Generaal Von Steuben, naar wie het Wiesbadense hotel is genoemd, heeft die „American way of life" nimmer gekend. Deze Pruisische officier trok in 1780 als een Duitse Lafayette naar Amerika om er mee te strijden in de vrijheidsoorlog tegen de Britten. Als inspecteur-generaal van het Amerikaan se continentale leger en als organisator van de Amerikaanse strijdkrachten had hij een groot aandeel in de overwin ning van president Washington. In de anderhalve eeuw sedertdien is de Ame rican way of life gevormd en nu is ze door dezelfde Amerikaanse strijd krachten, die Von Steuben destijds or ganiseerde, tezamen met de vrijheid naar diens oude vaderland overge bracht. Wat zou de oude Pruisische vechtjas denken als hij het Von Steu- benhotel nu eens zou kunnen zien. wetenswaardig irnrfJ merkwaardig liLUKlPI uil de wereld van vandaag en gisteren. GEVARENGELD Veertien baby-sitters liepen vorig jaar brandwonden op, om dat de lieve kleintjes borden met gloeiend-hete pap naar het hoofd van de „bewaaksters" slingerden, 21 andere werden op gesloten in badcellen en 200 moesten zich door de dokter la ten behandelen, omdat ze op punaises waren gaan zitten, die door de opgepaste, maar niet oppassende jeugd voor dat doel waren neergelegd. Dit alles maakte de Amerikaanse vereniging van baby-sitters bekend en eiste daarbij een gevarengeld. KOEKOEK Het (deftige) Londense dagblad „The Times" staat bekend om zijn degelijkheid en om de merkwaardige ingezonden stuk ken, die de kolommen vaak bevatten. Eén gepensioneerde kolo nel schreef enkele weken geleden opgetogen aan de redactie: „Ik heb de eerste koekoek van het jaar gehoord en het geluid van deze vogel direct vastgelegd op een bandrecorder." Deze week schreef de kolonel nog eens: „Ik verontschuldig mij voor de vergissing. Ik heb de koekoek niet gehoord. Het was n.I. de koekoeksklok van mijn buurman, die per abuis om 5.20 uur zes keer sloeg. TEGENVALLER In het Oostenrijkse dorpje Punitz heerste grote vreugde, nadat men zich enige zorgen had gemaakt over het feit, dat de koeien weigerden het water uit de beek te drinken. Men proefde zelf eens en ontdekte een duidelijke petroleum- smaak. In het dorpscafé zagen de boeren al fata morgana's van grote olieboortorens en grote stapels bankbiljetten. Men heeft nu uitgevonden, dat een passerende toerist een groot blik met benzine per ongeluk in het water had laten vallen. EN ZOON Da Franse kunstschilder De Villiers voelde zich al jaren lang een miskend genie. Hij was er tot dusver niet in geslaagd ook maar één van zijn nogal grillige kunstwerken te verko pen. Een paar dagen geleden kwam er toch brood op tafel, want zijn zoon Pierre kreeg zestig gulden voor zijn eerste schilderij. Pierre is in april drie jaar geworden OPSCHEPPER Een timmermanslcerling te Bremervörde in Noord-Duits- land kwam maandag de werkplaats binnen en begon zijn vrien den en collega's met trots in zijn stem te vertellen, dat hij zich in het afgelopen weekeinde had verloofd met de dochter van de graaf van Delmenhorst. Eén van de andere aankomende timmerlieden kon die komende mésalliance maar moeilijk ver kroppen en Informeerde op het gemeentehuis, of het kon. Hij kreeg een kort antwoord: „Het moet hier om een heel oude dochter gaan, want de laatste graaf van Delmenhorst is al in 1642 gestorven." DUUR DUTJE En Oostenrijks soldaat stond op wacht en dat werd in de nachtelijke uren zo eentonig, dat hij in slaap viel. Hij sluimer de zo vast. dat de controlerende sergeant verschillende keren op de helm van de jongen moest kloppen, voordat de ogen opengedaan werden. De soldaat heeft nu acht maanden „zwaar" gekregen. DUUR REISJE Vier reizen per raket naar de ruimte en terug kosten volgens een publicatie van het Amerikaanse leger. 38 miljoen gulden. De eerste bemande ruimtevaarten zullen met apen gedaan wor den. de twee laatste met mensen. Voor deze tochten hebben zich al vrijwilligers gemeld. Dat is dus gemiddeld zo'n 91- mil joen gulden per sprong in het heelal. De Amerikanen zijn vast van plan de reizen te laten doorgaan. DUUR LESJE „De universiteit beloofde me, mij wijsheid bij te brengen. Deze belofte is zij niet nagekomen," schreef een 26-jarige student van de Amerikaanse Columbia University, toen hij, na daartoe gemaand te zijn, bleef weigeren om zijn studie beurs af te lossen, omdat h\j het geleerdf het geld niet waard vond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 16