HONEST JOHN Knelpunt schuilt bij de besparingen Een projectiel van negen meter lengte ondanks alles een eenvoudige jongen Ontslagen bij Werkspoor Duitse douane beperkt grote boterinvoer Zuicl-Molukken geven tie moed niet op NIEUWE LETDSCHE COURANT ZATERDAG 10 MEI 1958 Van onze speciale verslaggever GRAFENWöHRapril TT ET „count-down"het aftellen via de loudspeaker van de minuten en seconden voorafgaande aan „zero- time", de start van de raket, iverkte nogal enerverend. Per helicopter wa ren we naar de startplaats gebracht. Er stond een keurige rij klap stoeltjes voor de bezoekers en een vriendelijke,- 25-jarige Ameri kaanse jongeman gaf glimlachend toelichtingen als gold het een turndemonstratie in de open lucht. Maar de toestellendie een paar honderd meter voor ons tegen een glooiing in het terrein ston den opgesteld, waren minder vredig: twee grote vijf-tons-trucks met grote schroefplaten vastgedraaid in de grond. Over de wagens heen, schuin omhoog tegen rails, leunden twee bruin-groene raketten: Honest Johns. De loudspeaker kraakte Een vuurstraal, een blast en dan spuit Honest John weg naar zijn doel. Ze zijn nog niet klaar. Het duurt lang en we tellen op onze secondenmeter mee. Het terrein ligt verlaten en de ruïne van het kerkje aan de overzijde van het dal geeft het toneel iets doods. Achter ons is een helicopter versche- „20 minutes before zero Het terrein, waar we ons bevonden, lag een kilometer of veertig achter het IJzeren Gordijn. Met z'n honderd vier kante mijlen behoort het tot de groot ste in Europa. Nog geen twintig jaar geleden oefende de SS er met Pantzer- faust en tanks en Rommels Afrika-corps hield hier tussen de verlaten en geruï neerde dorpen zijn laatste Europese manoeuvres. D't terrein is een van de weinige, waarop met kleine raketten, geschikt voor atomische lading, kan verteld, dat het 7th Ar my in totaal over 26 af- vuurinrichtingen, ver deeld over vier batal jons en vijf batterijen, beschikt. Eigenlijk ziet zo'n afvuurplaats er maar heel simpel uit. Een worden geoefend. Af en toe wordt er een Ho- nest John gelanceerd door een van de raket bataljons van het Ame rikaanse Zevende Leger het leger van gene raal Patton! Generaal Bruce C. Clarke, Pat- tons twaalfde opvolger, had ons in Heidelberg paar grote trucks, een tot „launcher" omgebouwde vijf-tonner, een bu reauwagen met radar en radio, an tennes en draden. Alles bij elkaar uiterst mobiel. De aanvoer van de raket lijkt op de repatriëring van een ambtenaar van „Zaken Over zee": drie grote verhuiskratten, die te zamen precies op één wagen pas sen. Zo komt de raket, in drie gro te stukken, het terrein opgereden om ter plaatse te worden geassem bleerd. Dit karwei vergt nog de meeste tijd: een kleine drie uur. In oorlogstijd zal men wel met een paar „bedrijfsklare" projectielen de afvuurplaats oprijden. Er liggen een paar raketten te wach ten: ingepakt in een dik gewatteerd, nauw aansluitend omhulsel. Deze elek trisch verwarmde dekens (letterlijk!) zijn nodig om het projectiel met in houd op constante temperatuur te hou den. Zou dit niet gebeuren dan zou de ontbranding bij de start onregelmatig verlopen en de baan van het projectiel inaccuraat zijn. Met het „uitkleden" mee verstrijken er tot aan het lance ren nog eens drie kwartier, rekent lui tenant Stuart, de plv. batterij-comman dant, ons voor. „Any questions gentlemen?". Weer kraakt de microfoon. „15 minutes before zero Ginds op de helling v kruipen tientallen man nen met draden en in strumenten over de ra ket. „Nee", zegt de lui tenant vriendelijk, „ik kan u niets over de la ding en uitwerking ver tellen, maar natuurlijk zijn ze voor een atoom kop geschikt". Honest John de Bundeswehr-officieren, die achter ons staan, praten over „Ehrenhaf- ter Johannes" is ne gen meter lang. Hij is niet supersonisch, maar liggen niet veel meer RAKET SPINT" NAAR ZIJN DOEL De directie van Werkspoor n.v. ziet zich genoodzaakt de personeelsbezetting in de machinefabriek te Amsterdam met 300 k 400 man te verminderen. De huidige sterkte beloopt ca. 5000 man. De onhar monische werkbezetting in de fabriek heeft tot dit besluit geleid. De sterkte van het personeel zal, zowel in de werkplaatsen als in de kantoren, worden teruggebracht. Met de bevoegde instanties zal over de uitvoering van dit besluit nader overleg worden gepleegd. K.P.M. wil schepen verkopen Een woordvoerder van de Koninklijke Pake tvaart maatschappij te Singapore heeft gister"i medegedeeld, dat de K.P.M. voorbereidingen treft om een deel van haar vloot, die werkeloos te Singapore ligt, te verkopen, namelijk veertien pas; glers-, twee vracht- en twee tankschepen. Slechts enkele schepen zijn op nieuw* lijnen ln dienst gesteld. het moment waarop hij wordt weg geblazen en dat waarop hij met z'n 2720 kilogrammen (en in oorlogstijd met atoomlading) 25 kilometer verder op het doel neerploft. Honest John is geen ge leid projectiel. Voor de start kan men de raket met behulp van een tandradwerk in de goede richting draaien, eenmaal (gevuurd vliegt hij in vrije vlucht net een kleine 500 kilometer per uur laar zijn doel. Door vier „spin rock te", kleine raketjes, wordt hij in de eerste seconden ln de goede richting gehouden, voor het geval de voortstu wende brandstof 'een vaste brandstof) regelmatig opbrandt. De raketjes geven Honest John een naar verhou ding tamelijk langzame draaiende be weging: hij „spint" naar zijn doel. Tot op het laatste moment komen ei an uit het „fire direction centre" de bureauwagen met radarschermen, radio's, kaarten, kompassen en reken- linealen, aanwijzingen binnen waarop de stand van de afvuurrail wordt ge corrigeerd. Ligging van het doel, tem peratuur, wind, bewolking enz. beïn vloeden de baan van de raket. Links van ons laten vier soldaten twee oranje-kleurige weerballonnetjes op. „10 minutes before zero Ofschoon indrukwekkend voor eer leek, is Honest John in deze tijd var geweldige wapen-technische ontwikke ling maar een kleine eenvoudige jon gen. Hij is van het ballistische type, volgt de elliptische baan van een kogel Honest John is een soort kleine V-2, of een reusachtige artillerie-granaat men wil maar met het venijn Met deze beweeglijke en daarom de atoomoorlog zo geschikte artillerie in raketvorm zal binnenkort ook hei Nederlandse Legerkorps worden uitge breid. Er komt een bataljon met vier afvuurinrichtingen. waarvan het Leger korps er waarschijnlijk één aan elke parate divisie zal afstaan- Nederlands militair personeel wordt al in de Ver enigde Staten opgeleid voor de bedie ning ervan. Dit personeel zal met deze training ook in staat zijn de veel z\* dere Corporal te bedienen, een echt geleid projectiel met een reikwijdte var 75 kilometer, maar het is nog niet be kend of deze Corporal t.z.t. ook ln het Nederlands Legerkorps opgenomen zal worden. Met dat al ls de vraag naar oefen terreinen weer dringender geworden, is geen sprake van dat Honest John Nederland gelanceerd kan worden. :e Centuriontanks moeten al naar het buitenland om hun geschut te kun- laten heren. „5 minutes before zero Het aftellen gaat nu sneller. Nog steeds kruipen soldaten onder en boven de raketten. Twee projectielen worden klaar gemaakt, maar het tweede wordt alleen afgeschoten in geval van mis lukking van het eerste. Van het fir centre uit komen nog steeds aanwijzin- Weer gaan twee oranje ballonnetjes de lucht in, nageoogd in grote kijkers, gen. Twee soldaten zijn weer met bal lonnetjes bezig- De tijd-omroeper in de bureauwagen kijkt op zijn chronometei „4 minutes before zero Gehol om de beide afvuurtrucks. Een in de raketten wordt bijgesteld, zo t en door middel van een stuurrad op j van de wagen, vlak bi] de Ame kaanse ster, die nu glanst ln de zon. „3 minutes before zero toelichter zwijgt. De kijkers zwij gen. De meest? soldaten zijn bij o launchers verdwenen. Dan kraakt ov het veld: „2 minutes before zero Vier „rocketeers" duiken op uit d gebarricadeerde kuil, honderd yard schuin achter de raket. Zij hellen na. de launcher om de laatste handgrepe te verrichten en de laatste correct te brengen. Het ls een zwaar en zweetdruppels vergend karwei om in twee minuten van de schuilplaats naar de raket te rennen, op de launcher te klimmen, nog iets te draaien en te peu- i, weg te springen en de honderd yards terug te rennen vóór zero-fire. „1 minute before zero (Van een onzer verslaggevers) De Duitse douane heeft maatrege len bekendgemaakt tegen het kopen van boter in grote hoeveelheden door de Duitse huisvrouwen in Ne derlandse grensgemeenten. In verband met de verlaagde Neder landse boterprijzen in de afgelopen weken zijn op deze wijze tonnen boter ln de Nederlandse winkels weggekocht. Met In gang van morgen zal per persoon slecht» 1 kilo boter mogen worden meegenomen de grens over. Tevens heeft men de sui keraankopen willen afremmen door van dit artikel slechts twee kilo per persoon toe te staan. De Duitse middenstand ondervond ernstige schade van de inko pen in Nederland, omdat het Duitse pu bliek behalve boter en suiker dikwijl» ook nog andere levensmiddelen kocht Het is thans echter de vraag of de aan- eekondigde beperking voldoende rem mend zal werken. Het voordeel voor d» Duitse huisvrouw blijft bij deze beper king nog aanzienlijk. Het risico bestaat nu dat per gezin meer dan een persoon de inkopen bij de Nederlandse midden stand gaat doen. Het afgelopen weekeinde zijn alleen aJ bij de grenspost Emmerich meer dan 50.000 Duitsers de grens gepasseerd voor aankopen in Nederland. De toeloop langs de grens blijft zo enorm, dat ook van de zijde van de Nederlandse douane al be perkende maatregelen waren genomen Duitsers die per auto grote partijen boter wilden meenemen, werden gesommeerd de ingeslagen voorraad terug te brengen „10 seconds before z „9 seconds" „Eight" „seven1 „five" „four" De helicopter en beschrijft eer De laatste man plaats. „Three" Tw s dichterbij gedraaid boog achter de raket, duikt in de schuil- We grijpen naar onze ore niet nodig. Een vuurstraal, geraas en gebrul, maar de felle, har- blijft uit. Het dal rommelt en echo't Dan blaast Honest John weg, even log waggelend en dan stijgt zijn vaart ongekend snel. Honest John springt schuin omhoog. Z'n vinnen beginnen te draaien. Stoeltjes vallen tegen de grond- ledereen is opgesprongen en naar vo- gerend om de raket over de heu vels links van ons te zien verdwijnen. Een paar seconden nog en dan valt de stilte terug. Als we vier minuten later met een grote boog bij de launcher zijn ge bracht is de wagen nog warm. Zij is zwart geblakerd. De vellen hangen er bij en de witte ster is nog nauwe lijks te zien. De warm geworden smeerolie is uit de tandraderen ge spat. Aan de sporen te zien is de toch zo stevig verankerde wagen ruim een halve meter naar voren ge sprongen- Intussen is het al bekend: Honest John is 260 meter voor zijn doel in geslagen. Een ruw schot maar wat zou de uitwerking van een atoom kop in een troepenconcentratie zijn geweest? „What a gun, eih" knauwt een GI, die de draden al aan het oprollen hadden verwacht, is.... Verslag Herstelbank Structuur onzer volkshuishouding moet worden herzien DE HERSTELBANK, MU. tot Financiering i in 1957 voor 46,1 (v. j. 84,9) miljoen sar in het Nationaal Herstel N.V. heeft nieuwe kredieten afgesloten, n door het totaal sinds de oprichting steeg tot 1201,2 min. Het aantal kredietaanvragen was belangrijk lager. Om ongewenste gevolgen van de kapitaalschaarste te voor komen werd 25 min. geleend tegen 4% procent b(J vier en tegen 4 pet. bij één Institutionele belegger en te Washington een lening van 15 min. dollars gesloten. De Staten Generaal heeft de minister van financiën gemachtigd een liquiditeitsgarantie te verlenen van 50 min., hiervan behoefde de minister geen gebruik te maken. Het batig exploitatiesaldo is f 1.6,1 (16,1) min. na disagio en kosten van leningen Na toevoeging van f 5,87 (5,88) min. aan reserve voor debiteuren en deelnemingen, wordt 3% pet (3%) pet dividend op pre ferente aandelen B en f 3,02 (id.) min. uit kering aan de staat of 2 pet op aandelen A voorgesteld, voorts f 2.05 (id.) min. aan de statutaire reserve toegevoegd, waarna de totale reserve f 60,5 (55,5) min. bedragen Potentiële tegenvallers worden geraamd op f 13 min., zodat er f 47,5 (46,6) min. re serve tegen onvoorziene risico's ls. De opnemingen op kredieten stegen tol f 491,9 (447) min., w.v. f 45,3 min. voor re kening van derden, o.a. het Rijk f 24,8 min Deelnemingen beliepen f 29,8 (27,8) min. waarvan f 7,65 min. door het Rijk gega randeerd De omzet der afdeling oorlogs schade tot eind 1957 was f 793,7 min., w.v f 620 min aan rijksbijdragen en molest- penningen De macro-economische gegevens zijn als bouwstenen voor het overheidsbeleid niet te missen, maar de hantering eist deskun digheid Dit materiaal heeft foutenmarges en wordt door buitenstaanders vaak voor allerlei doeleinden ten onrechte gebruikt In het gebruik daarvan is men b(j hel vooroverleg tussen de regering en hel bedrijfsleven wel te ver gegaan zoals bij het streven naar vooropgezette verde ling van het toekomstige nationale inko men. Men zou kunnen vragen of er niei een overschatting is van het menselijk kennen vooral bij omvangrijke ingrepen zoals bijvoorbeeld de bestedingsbeper king, ook wegens de grote Internationale afhankelijkheid van onze volkshuishou ding. Er zal bij het veelvuldige vooroverleg een synthese moeten worden gevonden tussen de eisen van snelheid en die vao doeltreffendheid De bevordering van de uitvoer moet ge paard gaan met verruiming van export financiering bij dalende conjunctuur Deze vraag moet in de opzet opnieuw onder ogen worden gezien In het bijzonder Is aandacht nodig voor de vraag wanneer de middelen van de geld- en van de ka- oitaalmarkt moeten komen Geen houvast Voor de Jonge bedrijven en de oude. die snel groeiden en slcb op nieuwe produk- ten toeleggen, geeft bU de teruggang In de conjnnctnur het verleden In het geheel geen houvast bij de bepaling van het toe komstige beleid In menig bedrijf roert thans bovendien een nieuwe generatie hel bewind, die nog geen ervaring opdeed In een t(jd zonder groei en zonder overspan nen vraag Daardoor viel het de bedrijfs leiding vaak moeilijk de veranderde om standigheden op de juiste wijze ln het eigen bedrijf te verwerken. Als het investeringspell eenmaal daalt kan er geruime tijd verstrijken, eer hier- n een wending optreedt. Hoge inv ingen van overheid en particuliere be drijven blijven noodzakelijk voor de struc turele ontplooiing van onze volkshuishou ding. Daarom rijst de vraag of de inves teringsbeperking moet worden gehand haafd of verzacht. De kapitaalvoorziening blijft de kern vraag voor de bevordering van de wel vaart Onze kapitaalmarkt bleek te klein voor onze internationale concerns. Opmer kelijk is dat dit verschijnsel ook in de Verenigde Staten en Zwitserland aan hei daglicht trad. Dit probleem schijnt duur zaam te zijn De ontwikkeling van de techniek vereist in sommige bedrijfstak ken zodanige kapitalen, dat er ondanks grote winstinhoudingen moeilijkheden bij de verkrijging ontstaan. Ook de overheid heeft vele dringende werken op het pro- Spaarpolitiek Een aanmerkelijke toeneming der besparingen zou het grootste knel punt voor de ontwikkeling van onze economie uit de weg kunnen rui men. In 1957 wankelde de hoog conjunctuur door toegenomen kapi taalgebrek. De werkloosheid en de onderbezetting was voor een groot deel gevolg van investeringsbeper king van de overheid en deze moet aan kapitaalgebrek worden toege schreven. Bij het vraagstuk der besparingen staan wij voor een fundamentele tekortkoming der tegenwoordige structuur van volkshuishouding Deze moet gewijzigd worden Bezitsvorming door de groti massa is slechts te verwezenlijken, als d< organisatie van het economisch leven daarbij In ruime mate wordt aangepast Vervroegde afschrijving Wat het vraagstuk der vervroegde af schrijving betreft, meent de Bank eeD noodoplossing te hebben gevonden, waar bij de onderneming toestemming krijgt d# volle aanschaffingskosten in zelf gekozen tempo af te schrijven, zelfs reeds vóór d» aanschaffing. Een lichaam, waarin de mi nisteries van financiën en van economi sche zaken zijn vertegenwoordigd. moei daarover beslissen en moet de bevoegd heid hebben het beleid telkens snel t» wijzigen. Euronuirkt Het bedrijfsleven bezint zich nu reed» op de goede kansen van de Euromarkt In vele takken ls reeds activiteit te speuren. Ook de overige landen zitten niet stil en nu reeds bouwt men organisatie» om vaste voet te krUgen op de Nederland- Door de eeuwen trouw. Oegstgeest DE AFDELING OEGSTGEEST van de stichting Door de eeuwen trouw heeft gisteren in het Patronaatsgebouw een voorlichtingsavond ge houden. In deze bijeenkomst werd het woord gevoerd door ir. J. A Mariu- sama, hoofd politieke missie van de Zuid-Molukken, en door dr. W. A. Veenhoven. In zijn openingswoord merkte de voorzitter van de afdeling, ir. D. van Toorenburg, op, dat slechts een klein deel van het Nederlandse volk achter de rechtsstrijd van Ambon staat. Hij weet dit aan onvoldoende kennis van zaken. Deze avond zou er toe dienen antwoord te geven op de vragen, of deze zaak werkelijk zo belangrijk is en waarom en op welke manier de Nederlanders hier iets aan kunnen doen. De eerste spreker, dr. Veenihoven, stel- s vast, dat het een traditie van hei Nederlandse volk is snel warm te lopen een zaak van recht, als het gaat tussen een klein en een groot volk. In 1950 sprak de zaak Ambon dan ook sterk aan. Men vergeet echter vlug en bovendien ls er veel gewerkt met het gevoelsargument, dat Nederland woord breuk heeft gepleegd. Het vermoeit de tensen tegenwoordig echter steeds weer rer onbehoorlijke zaken te horen, er zijn Zakelijk aspect Aan de zaak Ambon i6 echter ook een ikelijke zijde. De economische politiek, ie tot nog toe door Nederland ten aan- ien van Indonesië is gevoerd, is ver eerd gebleken. Men kan 5 miljard gul den als verloren beschouwen. Een vrij Ambon betekent vrije Molukken, waar door nieuwe handelsmogelijkheden ont staan. Ambon is bovendien het natuur lijke schild van Nieuw-Gtrinea. Een on afhankelijk Ambon houdt in, ru6t voor Nieuw-Guinea, waar de toestand mili- gezien op het ogenblik kritiek is. beginnen immers 2500 man tegen de Russische wapens en de eventuele „vrij willigere". Zonder vrije Molukken handhaaft Nederland zich nooit op Nieuw-Gui nea, dat een strategische sleutelposi tie vormt, waaruit politieke macht voor Nederland voortvloeit. De rege ring kan bij de Navo-partners wijzen IS OORD WIJK Bespreking van de moeilijkheden In aansluiting op ons bericht van giste ren over de moeilijkheden ln de vereni ging van villa's- en huizenverhuurders, vernemen wij, dat maandag op het raad huis een bespreking zal plaat» hebben tussen de C.O.T. en het bestuur va Stichting V.V.V., eventueel in het bijzijn van de burgemeester, mr. G. F. W. vi Berckel Rode Kruis-activiteiten Dank zij de aanwezigheid van het Rode Kruis op de Hakin-tentoonstelling, is het gelukt een aantal leden te werven vooi de Rode Kruiscoldnne. Op de laatst ge houden oefenavond waren vijftien nieu we leden aanwezig. De medische leider, dokter Goudriaan, gaf een uiteenzetting van de diverse ta ken, waarna de werkwijze van de colon ne werd gedemonstreerd. Namens het bestuur van de afdeling verwelkomde de secretaris, de heer P. Verhoef, de nieuwe leden in de kring van actieve medewerker#. Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Mulder, tele foon 2230. Beroepen Ds. P. Heinen te Noordwijk-B innen heeft een beroep ontvangen van de Gere formeerde kerk te Voorburg. Benoeming Het hoofd van de Dr. De Visserechool, de heer P. Kuyt is benoemd tot leraar aan de uloschool te Katwijk aan Zee. In zijn plaats werd tot hoofd benoemd de heer J. Schuurman, thans onderwijzer aan deze school. Gevonden voorwerpen Bij de politie zijn als gevonden werpen aangegeven: plastic tas; porte- monnaies; handschoen; armbandje; kin derwanten; speelgoedpaardje; vulpen; autostep; rozenkrans; jongensjasje springtouw; muntbiljet; dameshorloge: stok met vlag; baal kunstmest; kinder- bril; tas; sjaaltje; portefeuille; wollen das; gouden zegelring; leesbril; zak gla diolen; bril in rood etui; jongensvestje; sleutel; schaar; zonnebril; zakmesje; handdoek met badpak; manchetknopen; plastic net van kinderwagen; koffermand met lege blikken; herenpolshorloge. Inlichtingen uitsluitend woensdag zaterdag aan het politiebureau. Oude Maandag 8 i in Seinpost. Dinsdagavond 8 Philatelica. De Zeeleeuw. se markt. Reeds nu kan men verscherpt» mededinging uit die hoek voelen. Zou nu onze expansie vertragen of tot stilstand komen, dan zou het wel eens moeilijk kunnen zijn voldoende tegenstand te bie den tegen deze buitenlandse concurrent!» Propaganda voor ons produkt is noodza kelijk. Vele Nederlanders geven een on redelijke voorkeur aan buitenlanda pro dukt. Het verslag waarschuwt tegen toene mende verstarring ln onze economie, en verklaart dat de Euromarkt belangrijk» investeringen zal vergen, zodat de onder nemingen over financieel weerstandsver mogen moeten beschikken, wil de onder nemer zijn kans wagen zonder bij de ge ringste tegenslag zijn onderneming t» gronde te richten Reeds nu zijn Neder landse bedrijven bij de snelle industriall- en de toelegging op nieuwe produk ten tot de grens van het financieel mo gelijke gegaan en beschikken niet over middelen voor verdere uitbreiding Hei structurele kapitaalstekort zou een hin derpaal kunnen worden voor de aanpas- aan de Euromarkt Voor het levens belang van ons volk i» het financiële weer- tandsvermogen van de Nederlandse on dernemingen van het grootste belang Wij hebben de voorsprong in het kostenpeil verloren en dit peil zal tengevolge van de Euromarkt nog stijgen. Het zou voor onze welvaar! noodlottig zijn als deze stijging door te grote verstarring in onze eco nomie een verdere stijging van prij zen en kosten op gang zou brengea op de belangrijke positie van Nieuw- Guinea, dat Ambon als schild heeft, en daarom aandringen op de erken ning van de republiek der Zuid- Molukken. Zelfs hulp In de vorm vao wapens, omdat ln het tegenwoordig* Indonesië toch van alle kanten wordt geïntervenieerd, zou onze. volgens spr. dikwijls te voorzichtige regering, kunnen bieden. Het publiek kan helpen door deze za ken bij zijn partijleiders te bepleiten Strijd voor Ambon is geen koloniale nostalgie, geen romantiek van het voor bije, het is een strijd voor het zakelijk» belang van het Nederlandse volk. Aldus dr. Veenhoven. Ir. Manusama gaf een overzicht van d» motieven tot het uitroepen van de R«- publiek der Zuid-Molukken. Hij wees vooral op het besluit van de Ronde Tafel conferentie, waarin wordt gesteld, da» Indonesië de Verenigde Staten van In donesië zal worden. De deelstaat Djokja heeft al die deelstaten geliquideerd en er een eenheidsrepubliek van gemaakt, zonder zich verder om het zelfbeschik* kings recht te bekommeren. Verzet D» Zuid-Molukkers kwamen hiertegen in verzet, omdat zij ervan overtuigd .wa ren, dat het onder de Javaanse bezet ting nog slechter zou zijn, dan onder d» Japanse. Reed6 in 1950 had spr. het g»- vaar van het opdringende communism» onderkend en daarom acht hij het joist, mede gezien het nu losbrekende vefzbt, dat de wije Molukse Republiek is op gericht. Hij is ervan overtuigd ,dat de Ambonezen eenmaal zullen terugkeren. Hiervoor zal echter eerst de toegang tot de V.N. en tot de belangrijke leidende figuren in de wereld moeten worden ver kregen. Tot nog toe ls men echter zeer wei nig opgeschoten. Een lichtpunt is, ^ie zich in vele delen van Indonesië ma nifesterende opstand tegen de cen trale regering. De Zuid-Molukken staan hier sympathiek tegenover, In februari hebben zij de tegenregering i voorgesteld een gezamenlijk front te I vormen. De tegenregering dacht het echter zelf wel te kunnen. De Ambo nezen mochten wel meehelpen, maar dan moesten zij hun onafhankelijk heidsproclamatie laten vallen- Dit nu is voor hen onmogelijk. Ook 4» tegenregering erkent de resultaten van de Ronde Tafel-conferentie niet, maar zij baseert zieh op de onafhankelijkheids proclamatie van Sukarno. De tegenrege ring schijnt er nu echter anders over te gaan denken. Ir. Manusama hoopt dan ook, dat er zeer spoedig een gemeen schappelijk tegenfront kan worden ge vormd. Na muziek door een gezelschap van jongere Ambonezen, werden filmt over Ambon vertoond. Begrafenis majoor Verhoeven Gistermiddag is onder grote bel enig- stelling de majoor b.d. M. Verhoeven bij de Groene of Willibrordkerk begraven. De overledene was voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Bond van oud-strijders en drager van het Mobili- satiekruis en was ook voorzitter van de reünie-commissie van het vierde regi- Geslaagd De heer P. Langenberg. Duivenvoorde- straat 47 alhier, is te Den Haag geslaagd voor het diploma keurmeester voor vee Zondagsdienst Rechter mag soms hevel geven aan de overheid De Hoge Raad heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak, welke de A.N.W B. door middel van de Haagse Importeur S. aanhangig heeft gemaakt tegen de com missaris van de Koningin in Zuid-Hol land. Het provinciaal bestuur had aan de heer S een nieuw rijbewijs geweigerd nadat diens oude rijbewijs was verlopen tijdens een periode, waarin hem de rij bevoegdheid krachtens een rechterlijk vonnis was ontzegd. De president van de Haagse rechtbank ïd in kort geding de eis van de heer S. dat de griffie hem een nieuw rijbe.wU» verschaffen zonder examen, toege in hoger beroep wee» het hof de eis /eneens toe, daarbij overwegende dat de wetgever een ontzegging van rijbevoegd heid bedoeld heeft als tijdelijke maatre gel, waarbij de geldigheid van het rijbe- wij» bldjft. De commissaris der Koningin kwam tegen dit arrest in cassatie. Bij deze oro- cedure stond tevens in het centrum der belangstelling de vraag, of de burgerlijks rechter bevoegd is de overheid een bev»l te geven tot het doen van een bestuurs handeling. De procureur-generaal bij de Hoge Raad meende deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden wanneer de overheid vrij heid van handelen heeft, doch bevesti gend. zoais in dit geval. :nd:en de be stuurshandeling een verplichts i». De Hoge Raad heeft zich thans bij dit standpunt aangesloten en beroep verworpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 11