CHRISTELIJK ;7V. Leven en handelen als daders des Woords Pinksterboodschap van voorzitters Wereldraad Tweede lustrum Chr. Ver. apothekers-assistenten Een woord voor vandaag Kanttekening Mr. Van Rij te Amsterdam ten grave gedragen —Puzzel-1 tflp ik avawne Christus in ons1 Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina heeft een open brief gericht tot alle deelnemers aan de aanstaande Kerkedagen en tot alle zoekers naar de Waarheid en allen, die daarvoor open staan, zoals in de aanhef van dit Koninklijke schrijven wordt gezegd. De Prinses heeft het volgende ge schreven: DE MODERNE MENS kan, in het algemeen gespreken, niet meer Gods antwoord horen en verstaan op onze diepste nood. Hij komt aiet verder in zijn streven naar de Waarheid dan tot de bui tenkant van ons geestelijk bezit. Het is dringend nodig, dal hg dit antwoord herontdekt en leert be luisteren, opdat hij tot zijn be stemming komt. Hier wil ik niet tekort doen aan hen, die ook in onze tijd de weg vinden, waarlangs zij dit antwoord tot zich kunnen laten spreken. Vanuit mijn hart dank ik God voor deze gelukkigen. Daar staat nu de mens van on ze tijd: beroofd, ontnuchterd, en beangst te midden van al wat op hem aanstormt. De verbluffend «nel op hem afkomende berichten omtrent het wereldgebeuren kun nen hem, onverscnillig vanwaar zij komen, niet onberoerd laten. Door het wegvallen van afstanden is elkeen op onze aardbol als het ware zijn buurman geworden. Weggeslagen is de vastheid, waar op hij meende, zijn leven en toe komst te kunnen bouwen! Feite lijk is daarvan niets overgeble ven. :or^_ menleving zal zijn, ja of er wel een toekomst voor hem is wegge legd. is geworden of geheel verdwenen is. Het is inderdaad een lange in drukwekkende lijst. Wij leven in een tijd, die de zekerheden van vorige generaties versplintert. Ik noem hier als voorbeeld de vlucht die de wetenschap en de techniek in onze eeuw hebben genomen, waardoor zij ziin uitgegroeid tot een onpersoonlijke macht, die al len bedreigt. De techniek, die zelfs een schier religieuze heils verwachting bij velen opriep en oproept is geworden tot een macht, die tallozen tot gedachten aan een naderend verderf brengt. De techniek is thans een kracht geworden. die het mogelijk maakt, kwaad te plegen op een weergaloze schaal, ja op een schaal, die de mens niet meer ln zijn macht heeft. God spreekt door rampen. Men speure hierin de nimmer ontbre kende lijn van Zijn ontferming en voortdurende zorg voor ons, die ons richt op en noodzaakt tot zelf kennis en daardoor tot het ontdek ken van onze diepste nood. Daar juist ontmoeten wij Hem. Door de ze nood heen leert Hij ons, dat al leen het geloof in Hem die vast heid en die kracht geeft om zich door alle tegenslagen heen te slaan, die de mens vergeefs zoekt in de omstandigheden, waar in hij zich bevindt. Zo wil Hij ons terugbrengen naar de bron van al le Waarheid, namelilk naar Gods antwoord op onze diepste nood: de Goddelijke Liefde, de Eeuwi ge. de Onzienlijke nam onze be staansvorm aan, werd de zichtba re Openbaring van de onzichtba re God. Hij kwam op onze aarde om Zich in eigen Persoon met ons te verzoenen en onze schuld te del- Onze schuld en ellende heeft Hij aangegrepen, teneinde er uit voort te doen komen de schoonste, de heerlijkste vrucht voor heden en toekomst, waardoor ons bestaan een ander aanzien, ja een ander wezen gekregen heeft, een algehe le transformatie heeft ondergaan, zodat wij weer Zijn beelddragers kunnen zijn. DOOR DIT ontzaglijke gebeuren ln de geschiedenis van het mensdom heeft God Zich aan ons doen kennen als Realist, Die de dingen nuchter ziet zoals zij zijn, ontdaan van hun bedrieglijke schijn en Die in heel Zijn schep ping nimmer iets te klein of te onbeduidend acht voor Zijn aan dacht en belangstelling om daar aan richting te geven. Alle dingen ziet Hij en alle dingen staan on der Zijn leiding. Dc mens van on ze tijd scherpe zich de betekenis van dit feit voor hemzelf en de wereld in. De mens heeft echter door zijn eigen weg te gaan een voor hem onoverbrugbare afgrond doen ont staan tussen God en hem. Hier door is de mens zich een onwezen lijke voorstelling gaan maken van een God van verre. Verontrust en neergedrukt door hun schuldbesef kunnen velen maar niet begrijpen, dat God altijd Dezelfde is geble ven in Zijn Liefde voor Zijn schep sel en Zijn schepping. Deze werkelijkheid is te groot, te geweldig dan dat ons beperkte verstand die kan bevatten. Daar voor is dit te zeer gebonden aan ons aardse bestaan. GOD wijst echter een ander spoor. Naar onze geestelijke antenne en de fijnbesnaarde zin tuigen waarmede Hij het mense lijk hart van alle tijden toerust en die, mits wij dit hart steeds op nieuw zuiveren van on-zuiverhe- den. die het dreigen te overstro men, Zijn boodschappen kunnen opvangen en verstaan en tot ons bewustzijn laten doordringen, waardoor er een levende binding met Christus ontstaat. Een con tact dat door verstilling, inkeer en gebed onderhouden en verste vigd moet worden en voert tot een hoger begrijpen van Hem en tot hogere Werkelijkheid. Altijd is Hij voor ons bereikbaar, als het ware God's adres: wij mogen met al onze vragen en problemen en nood tot Hem komen. Hij zegt zelf: Gij in Mij en Ik in U. Deze korte woorden zeggen alles. In en door Hem gaan wij God beleven als onze Vader. Zij roepen in ons wakker het beeld van de aardse vader en al wat deze vaak over heeft voor zijn kind. niet alleen voor dat wat hem vreugde bereidt, doch Juist voor dat, waaraan hij zorgen en verdriet beleeft. Wie er ernstig naar streeft zich ln te leven ln al wat dat Vader schap omvat en voor hem per soonlijk betekent, komt. langs de weg van het hart, nader tot het verstaan van Zijn offer aan het kruis, tot Zijn Liefde die geen grenzen kent. het Vader-zijn van God slechts een lege klank geworden, die in het werkelijke leven alle beteke- .Christus in ons" betekent niet alleen de ontmoeting van de va der met Zijn kind, doch ook de verbroedering van die kinderen onderling en de liefde voor elkan der en de hulpbereidheid, in één woord de familieband om de aard bol heen. Voor God is elk mens, onverschillig ras en kleur, Zijn kind. Deze reële en ideële eenheid heeft Hij voor ons in beeld ge bracht door op aarde het gezinsle ven te stichten. In Gods gezin wordt de sfeer en de levenshou ding der Zijnen door het Hoofd be paald en is het de natuurlijke plicht van de leden vanuit deze sfeer te handelen. De Vader stelde ons het voor beeld in eigen Persoon, reëel, in ons aardse leven. Hij stelt Zijn Geest overvloedig tot onze beschikking. Die het gees telijk tehuis schept, waarbinnen wij ademen, denken en onze da den verrichten. Christus in ons, dit is de dynamische kracht van de liefde. Is niet het kenmerk van de zon. dat zij uitstraalt? Zo wil de Vader, dat wij liefde uitstra len tegenover onze naaste. In de geest van die Liefde kun nen wij de oplossing vinden voor de kwellende problemen van on ze tijd. Aan ons het bedenken van het „hoe" en het initiatief nemen. moeten ons steeds voorhouden, dat voor God ons geloof en zijn toe passing onverbrekelijk aan elkaar verbonden zijn. Zij zijn te verge lijken met twee partners. De een kan niet zonder de ander. Is er een meer op het reële le ven afgestemde taak denkbaar dan die welke God aan een ieder die Hem als Vader heeft leren kennen, toevertrouwt: ln duizen derlei vorm en op duizenderlei wijze aan de ongelukkige broeder of zuster die afgedwaald is, iets te laten zien van Zijn Liefde en Leiding en Macht? We moeten er ons duidelijk re kenschap van geven, dat de sleu tel tot de oplossing van de pro blemen van onze tijd binnen in onszelf verborgen ligt, namelijk de wil, los van omstandigheden en innerlijke gebondenheden en remmingen, te leven en te hande len als daders des Woords. Laat zo Uw licht schijnen voor de mensen, opdat ze Uw goede werken zien en Uw Vader, die in de hemelen is. verheerliiken. 4 De voorzitters van de Wereldraad van Kerken hebben hun jaarlijkse Pinksterboodschap aan de 169 aange sloten kerken in meer dan vijftig landen gezonden. Zij zeggen daarin: Als vertegenwoordigers van de Wereld raad van Kerken maken wij gebruik van dit plechtig Pinksterfeest om een christelijke groet te zenden aan onze leden-kerken in al de vijf continenten en op de eilanden der zeeën. Genade zij u allen en vrede van God onze Vader en van de Here Jezus Christus. Wij gedenken vandaag het eerste chris telijke Pinksterfeest toen de Geest werd uitgestort op alle vlees „Par then, Meden, Elamieten, inwoners van Mesopotamië, Judea en Capadocië, Pontus en Asia, Phrygië en Pamphilië, Egypte en de streken van Lybië bij Cyrene en hier verblijvende Romeinen, zowel Joden als Jodengenoten, Cre- tensers en Arabieren" (Handelingen 2 9—11). De Geest is een Geest van eenheid. „Al len waren tezamen bijeen" en de Geest „zette zich op ieder van hen" (Hande lingen 2 1.3). Laat ons dan altoos bidden dat de Geest der eenheid het geloof onder ons moge heersen, overeenstemming met de laatste bede op aarde van onze Heer Jezus Chris tus. De Geest is een Geest van kracht. „Gij zult kracht ontvangen, wanneer de Hei lige Geest over u komt" (Handelingen 1 8) Waar wij zwak van wil en wei nig vastberaden zijn, zou het Evan gelie ons weinig baten, indien het ons slechts zou leren, hoe he>t best onze levens en onze gemeenschappen te re gelen, maar ons niet in 9taat stelde ook dienovereenkomstig te handelen. Op het eerste Pinksterfeest werden man nen en vrouwen ver boven zich zelf uitgeheven en in hun zwakheid sterk Semaakt om veel te doen en te ver ragen waarvoor de kerk nog dage lijks God looft. De Geest is een Geest van getuigenis. Hij geeft zelf getuigenis en bezielt ons tot een christelijk getuigenis. Een deel van de belofte van het eerste Pinkster feest was: „gij zult Mijn getuigen zijn.-., tot» het uiterste der aarde" (Handelingen 1 8). Op deze dag is de wereldzending van de Kerk begon nen. Bemoeienis met het werk der evangelisatie is een noodzakelijke voorwaarde om ons over zulke zege ningen te kunnen verheugen. Boven dien moet ons getuigenis gericht wor den tot „de gehele wereld" en „de ganse schepping" Wij moeten niet voor „het uiterste der aardehalt hou- den. Laat ons heden dan niet alleen de won derbare uitstorting van de Geest op het eerste Pinksterfeest, lang geleden, gedenken, maar laat ons door Gods genade trachten te herstellen de een heid die toen zo duidelijk geopenbaard Is, de kracht waarin men zich verheugde jgf i de brandende ijver t Van Nelle bestellen een wereldomvattende organisatie die toen ieders hart vervulde. „En doet bij dit alles de liefde aan, als de band der volmaaktheid" (Colos. 3 14). Als wij ons hiertoe in het gebed vereni gen, moge Gods rijkste en krachtschen- kende zege op ons allen rusten. De boodschap is ondertekend door the Very Reverend dr. John Baillie, oud- president van New College te Edinburg, Schotland (presbyteriaan): bisschop Santé Uberto Barbieri, Buenos Aires, Ar gentinië (methodist)emeritus-bisschop dr. G. K. A Bell, Canterbury, Enge land (anglicaan, erepresident); bisschop dr. Otto Dibelius, bisschop van Berlijn- Brandenburg en voorzitter van de Raad der Evang. Kerk in Duitsland (geüni eerd) Juhanon Mar Thoma, metropo liet van de Mar Thoma Syrische Kerk Malabar, Zuid-India; aartsbisschop Right Reverend Henry Knox Sherril, lei dend bisschop van de Protestantse Epis copaalse Kerk in de Verenigde Staten (anglicaan) Van Nelle bestellen Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Markelo: E. J. Rietveld te Ophemert; te Schelluinen (toez.): J. J. Poort reserve-leger predikant te Tilburg. Benoemd tot leraar godsdienstonder wijs te Groningen (1ste en tweede chr. h.b.s.): D. Visch te Emmen. GEREFORMEERDE KERKEN Examens: De classis Leiden heeft pre- paratoor geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer L. C. Rietveld, Hoog werflaan 19, Den Haag, die wel gaarne de kerken wil dienen door deze zomer in de gemeenten een stichtelijk woord te spre ken, maar wegens voortgezette studie nog geen beroep In overweging kan nemen. Beroepen t kantsplaats): Binnen. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN Slechte ervaringen, die voorgoed het leven van sommis mensen hebben gebroken, doen hen sceptisch staan tegenop al wat met liefde te maken heeft. Hun leven is verzuurd dot hetgeen anderen hebben stukgemaakt. Vaak gaat het sci" tisme over in cynisme en is de radicale conclusie, dat liej niet bestaat. Het is misschien nodig eens na te gaan hoev pure eigenliefde steekt in de liefde, die wij van anderen trnll ontvanqen en die wij anderen bereid zijn te geven. Zit er na een grote kern van waarheid in het gezegde, dat liefde 4 vorm van gesublimeerd egoisme is? Wij zijn zo geraffineü en zijn zo op onszelf gericht, dat wij dikwijls niet in de gat hebben, dat het in de liefde altijd om onszelf moet draait Wie durft van zichzelf te zeggen, dat zijn of haar liefde onbat zuchtig isf niets voor zichzelf vraagt, maar altijd gericht op het welzijn van de ander? Het antwoord is niet moei\ te geven. Er heeft op deze wereld maar één mens geleefd, D\ niets voor zichzelf vroeg, maar zich in de allergrootste lief! gaf aan de mensen. Die ons zo lief haddat Hij Zijn leven vi ons over had. Hij wil in de liefde teleurgestelde mensen, jc en oud, Zijn liefde niet onthouden! OM DE MENS IN DE DELTA D™. was een der meest opmerke- erbij betrokken provincies onderlit lijke dingen bij de behandeling èn met het rijk zal tot de gewensl van het ontwerp Deltawet door de oplossingen kunnen leiden. Deze oj Talrijke persoonlijkheden, afge vaardigden van vele maatschap pelijke organisaties hebben gis termiddag het maandag te Am sterdam plotseling overleden lid van de gemeenteraad en advocaat en procureur in de hoofdstad mr. C. van Rij begeleid naar zijn laat ste rustplaats op de begraafplaats „Zorgvlied". In de overvolle aula 9prak allereerst Nelle bestellen I IN net )*»r 1919 werd er een Chr. Apothekers-Assistenten Bond opge richt. die In 1928 weer moest worden op geheven wegens gebrek aan leden. Een gelnkklger lot Is de Nederlandse Chris telijke Vereniging van Apothekers- As sistenten beschoren. Deze organisatie vierde namelijk donderdag In Utrecht haar tweede lustrum. De eerste levensjaren van de N.C.V.A.A. waren moeilijk, maar nu is zij de kinderziekten wel te boven. De --->-t* der Burg. op het ogenblik flaast reden tot dankbaarheid, is echter ook reden tot bezorgdheid. Het ledental van de N.C.V.A.A. blijft de laat- ledental ste jaren vrijwel constant, hoorlijke groei is geen sprake. De voorzitter memoreerde de 'n8'*1" algemeen pensioenfonds assistenten, waarmee stuk sociale gerechtig- 3en. 1 het afgelo- -Jt apothekers-assistenten, volgens hem een stuk social heid werkelijkheid is geworden. Bij de besprekingen die pen jaar werden gevoerd larisverbetering van de assistenten, De secretaris, de heer W. G. van Riet schoten. verklaarde in zijn jaarverslag, dat er nog altijd werkgevers zijn die de arbeidsvoorwaarden niet goed naleven Van Nelle bestellen Vereniging. De voorzitter bedankte hem Nil voor de organisatie hij overhandigde hem en soms zelfs helemaal niet kennen. De N.C.V.A.A heeft op het ogenblik ruim 350 leden, d.w.z. ongeveer even veel als verleden jaar. De heer Van Rietschoten moest af stand doen van het secretariaat alles wat hi heeft gedaan en een boekenbon. De heer Van Rietschoten, die wordt opgevolgd door mevrouw A. C. C. van Dokkum-van Dijk, blijft lid van het hoofdbestuur en van het bestuur van de Adviescommissie en de Stich ting Pensioenfonds. De vergadering werd besloten met een referaat van dr. B. Chr. Hamer, ze nuwarts te Arnhem, over „Religie en psychose". Gravamen 1618-19 was ondertekenaars onbekend (Van een onzer redacteuren) Het zgn. gravamen van het comité 161819 aan de generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk bevat, zo vernemen wij, een lijst van onder tekenaars waarvan velen het gravamen niet hebben gezien, of zelfs maar van het bestaan ervan afwisten. Dit staat thans vast van tenminste twaalf der 43 adhaesiebetuigers. Ook mr. J. van der Ven uit 's-Graven- hage die bij de leden van het comité vermeld staat, was van de inhoud van het bezwaarschrift niet op de hoogte, maar in dit geval was er een te ver ontschuldigen misverstand in het spel. HAïMTiiiUAia 4111 No. 150. Horizontaal: 1. veelkleurig 8. sleepnet 9. bleek 11 deel v. d. bijbel 12. muzieknoot 15. voornaamwoord 16. muuruitholling 17. gewicht, Eng. afk. 19. vandaan 20. vlaktemaat 23. bewoners van Nw.-Zeeland 26. bep. reis. Verticaal: 1. boksersterm 2. karaat, afk. 3. peulvrucht 4. soort gesteente 5. snauwerig 6. oosterlengte, afk. 7. tot en met, afk. 10. lofgedicht 11. troef negen 13. legeronderdeel, afk. 14. boom 18. voordeel 19. lucht, (deel v. e. woord) 21. bedorven 22 getij 23. soort onderwijs 24. in dit geval. afk. 25. deel v. d. Bijbel. de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, namens het stadsbestuur, dat voorts vertegenwoordigd was door vele wethouders, talrijke raadsleden en hoofdambtenaren. Mr. Van Hall sprak over de consciëntieuze wijze, waarop mr. Van Rij steeds zijn werk als raads lid heeft opgevat. Voor de wijze waar op hij een groot stuk van zijn leven aan de gemeente heeft gegeven (se dert 1949 was mr. Van Rij lid van de gemeenteraad voor de prot. chr. frac tie), is het stadsbestuur hem veel dank verschuldigd. Namens de centrale van a.r. kiesver enigingen te Amsterdam noemde mr J. H. Jonker het verschelden van mr. Van RU voor de politieke organisatie .,het verlies van een barer grootste zon Een treffend woord van afscheid sprak mr. C. Ch. Aalders namens het bestuur van de Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen, tevehs in opdracht van het regionaal en internationaal comité ter bestrijding van het concentra tiekampsysteem, waarvan mr. Van Rij sedert de oprichting actief lid is ge- „Vele jaren heeft deze integere mens in een concentratiekamp moeten door brengen na aanvankelijk ter dood te zijn veroordeeld." Mr. Aalders roemde het werk van mr. Van Rij voor deze organisaties verricht, Dat hij als vertegenwoordiger in inter nationaal verband zeer gewaardeerd wordt .blijkt volgens spreker uit de per soonlijke komst naar dit afscheid van de Franse en Belgische afeevaardigden van het comité ter bestrijding van het con- centratiekampsysteem Tijdens de eerst volgende zitting van dit internationale comité, die in Nederland wordt gehou den ,zal mr. Van Rij worden herdacht. Nadien voerde het woord een medicus van de „vriie artsentribune" die de enorme werkkracht roemde van Van Rij, ook in zijn strijd voor het vrije medische beroep D*. J. M Mulder, gereformeerd predi kant. sprak woorden van troost tot het achtergebleven grote gezin. Daarna is de zwaar met bloemkransen beladen kist grafwaarts gedragen volgd door de honderden belangstellen- Van Nelle bestellen Parousia-zendingsdag Het Alliance-zendingscentrum „Parou- sia" te Wassenaar houdt weer zijn ja lijkse zendingsdag in „Lommerrijk" Rotterdam-Noord op Hemelvaartsdag. De Stichting Alliance-Zendingscen- trum „Parousia" is de Nederlandse afde ling van de Christian and Missionary Alliance, die destijds de Baliemvallei in centraal Nieuw-Guinea met een eigen zendingsvliegtulg heeft opengelegd voor het Evangelie en waar nu vier zendings- posten zijn De Nederlandse afdeling heeft reeds zeven Nederlandse zendelingen naar tra al Nieuw-Guïhea gezonden. Eén hen mejuffrouw E. Stringer, die de overval in Obano heeft meegemaakt, is juist teruggekomen met verlof en zal op deze zendingsdag verwelkomd worden door de ere-voorzitter. ds. J. Knecht uit De ochtenddienst begint tien uu: de middagdienst om twee uur. Thema van de dag is- Om er zelf deel aa verkrijgen 20 De kanonnen van. j hij i sport had gewijd. In deze sport w_ geworden en had hij zich zo'n reputatie ven, dat zijn vader en broers respect voor hem had den gekregen en hem als hun gelijke waren g an beschouwen. Aldus was er een einde aan de bespot ting gekomen, maar zijn vrees was niet verminderd, integendeel, zij was sterker geworden door de al tijd aanwezige voedingsbodem, en menigmaal bij een moeilijke bestijging, was hij bijna doodgevallen, machteloos geworden in de greep van een wilde angst. Maar altijd weer had hij getracht, en tot dus verre met succes, deze angst te verbergen. Op dit ogenblik probeerde hij het weer. Hij was bang te zullen falen op welk punt wist hij niet precies of beneden de maat te zullen blijven; hij was bang dat hij bang zou worden; en bovenal was hij be vreesd dat anderen zouden merken dat hij bang Het verbluffende, ongelooflijke blauw van de Ae- gelsche Zee. de flauwe, nevelige silhouet van het Anatolische gebergte tegen een hemel van verbleekt azuur; de aangrijpende, betoverende mengeling van het blauw, violet, purper en indigo der door de zon overgoten eilanden, die langzaam voorbijdreven en nu bijna dwars van hem waren; de schitteren de rimpeling van het water, gestreeld door de lich te. geurige bries uit het zuidoosten; het vreedzame schouwspel aan dek; het geruststellende, onafge broken gestamp van de Kelvin-machine... alles ademde rust en vrede, tevredenheid, warmte en te derheid. en het leek onmogelijk dat ook maar iemand hier bang kon zijn. De wereld en de oorlog waren die middag immers zover weg. Maar misschien was de oorlog toch niet zover r AllSTAIR MACLEAN weg. Er waren zo nu en dan speldeprikken en voortdurend aanwijzingen. Tweemaal achtereen had een Duitse Arado-vliegboot nieuwsgierig boven hen gecirkeld. Een Savoia en een Fiat. die elkaar ge zelschap hielden, waren van koers veranderd, om- laaggedoken en toen verder gevlogen, blijkbaar ge rustgesteld; dit waren Italiaanse toestellen, die ver moedelijk hun basis op Rhodos hadden; ze werden vrijwel zeker gevlogen door Duitsers, die immers hun voormalige asgenoten op Rhodos, na de over gave van de Italiaanse regering, in gevangenkampen hadden gezet. Die morgen waren ze, op nog geen halve mijl afstand, een grote Duitse kaïk tegenge komen. Het schip voerde de Duitse vlag, wemelde van de mitrailleurs en had een tweeponder op het voordek staan. En 's middags was een uiterst snel le. Duitse motorbarkas zo dicht langs hen heen gejakkerd, dat hun kaïk wild op de hoge boeggolf had geslingerd. Mallory en Andrea hadden hun vuis ten geschud en luid en vloeiend de grijnzende be manning uitgevloekt. Maar niemand had een poging gedaan hen te molesteren of aan te houden; de Britten en Duitsers zagen er geen been in de Turkse territoriale wateren te schenden; maar als gevolg van de merkwaardige ridderlijkheid gentlemen's agreement i vijandelijkheden tus sen elkaar in dit gebied passerende vliegtuigen en schepen vrijwel onbekend. Hun gedrag varieerde van onberispelijke, kille beleefdheid tot een uitermate scherp opnemen van de andere partij, als waren zij gezanten van oorlogvoerende landen in een neutrale hoofdstad. Dit dan waren de speldeprikken: het verschijnen en weer verdwijnen van de overigens ongevaarlij ke schepen en vliegtuigen van de vijand. De ande re aanwijzingen dat deze vreedzaamheid slechts een illusie was, kortstondig en broos, waren van meer permanente aard. Langzaam draaiden de wijzers van hun horloges rond en elke seconde bracht hen dichter bij die enorme rotskust, amper acht uur varens van hen verwijderd, die op de een of an dere wijze bestegen moest worden. Bijna recht voor- ait, minder dan vijftig mijl van hen vandaan, kon den ze de grimmige, getande pieken van Navarone zien, hoog oprijzend boven de trillende horizon, scherp afgetekend tegen de saffierblauwe lucht eenzaam, afgelegen en vreemd dreigend. s Middags om half twee, zonder waarschuwend gehoest, gesputter of overslaan, stopte de machine. Het ene ogenblik was er het regelmatige, geruststel lende gestamp, het volgende ogenblik heerste er een plotselinge, onverwachte stilte, dreigend, on heilspellend en volkomen. Mallory was het eerste bij het luik van de ma chinekamer. „Wat is er aan de hand. Brown?" Zijn stem was heftig van bezorgdheid. „Machinepech?" „Dat niet precies, kapitein." Brown stond nog steeds over de machine gebogen en zijn stem klonk onduidelijk. „Ik heb 'm even afgezet." Hij richtte zich op en hees zich vermoeid door het luik, waar hij op het dek bleef zitten, de voeten in de idemde hij de huid zag zijn ge- (Wordt vervolgd.) zicht grauw. Eerste Kamer: nische aspecten Deltaplan werd relatief weinig aan dacht besteed. Dat is niet zo vreemd: de typisch tech- lossingen kan men samenvatten i het gigantische de woorden: harmonieuze spreidin van welvaart over ons gehele groni gebied. Vraagstukken als deconcei het vertrouwen van volk en volks- tratie komen dan onmiddellijk vertegenwoordiging in het technisch de orde. Momenteel zijn we nog nii kunnen van onze waterstaatsmensen veel verder dan het stellen van h( èn in het beleid van minister Algera probleem waarbij bovendien no bijna onbeperkt. De technische beslist geen sprake is van een con kwesties, die nog aan de orde kwa men, waren op zichzelf niet onbe langrijke detailpunten. Dat de techniek niet het enige en ook niet het laatste woord mag heb ben, is van vele kanten nog eens on derstreept. Er zijn vele en veelsoor tige belangen, waarmee rekening moet worden gehouden. Het afwe- munis opinio. De taak van de onlangs geïnsta -. leerde Raad voor de Ruimtelijk J Ordening uit de ministerraad zal ee uiterst moeilijke zijn. Binnenkort verschijnt er een nota van ministtt Witte over de ruimtelijke ordening en de komende Industrialisatienotli zal een grote mate van wijsheid VT V vu" «-«a Al deze zaken hebben met de ton, vergen. Daarbij zullen deskundigheid en ervaring hand in hand moeten gaan. Bij dat alles zal vooral niet vergeten mogen worden, de mens in de Delta, om wie het uiteindelijk gaat, te laten meespreken. Het vin den van daarvoor geschikte vormen is een niet eenvoudige opgave. Terecht is erop gewezen, dat dit Deltaplan onlosmakelijk samenhangt laten komen, met de ruimtelijke ordening, natio- ze op' te vangen naai gezien. Slechts een sluitend sa menspel tussen de drie het nauwst Delta. overheden, het bedrijfsleven, de kei. ken en de talloze maatschappelijk^ organisaties) zullen de nieuwe onlg", wikkelingen niet over ons mogecs moeten trachtegi d te begeleider^ Want het gaat om de mens in di° r»*ifa h< SPANNINGEN IN MOSKOU LJET gaat bijna altijd op, dat er in de Sowjetunie ernstige spannin gen bestaan, als dit land in het buitenland moeilijkheden veroor zaakt. Dit is het geval geweest, toen Zjoekof moest worden afgezet: de Russen sloegen toen een agres- sieve toon aan tegenover Turkije, dat zijn rivalen, zodat een monsterproie tij name Soeslof en Pospelof, kunned£ Chroesjtsjef gedwongen hebben, dUl vroegere minister van buitenland: zaken ln zijn oude positie te herstel len; maar ook bestaat de mogelijkm heid, dat Chroesjtsjef heeft besloten voortaan korte metten te maken megr werd beschuldigd, Syrië te willen binnenvallen. Mogelijk houden ook de jongste Rus sische stappen, als de felle aanval op ces als in de dagen van Stalin nië' uitgesloten moet worden geacht. d Beslissend is de vraag, wie op h( ogenblik in het Kremlin aan h( de houding van maarschalk Tito en langste eind trekt. In dit verband Amerikaanse atoombommenwerpers schalk Tito van Joegoslavië en heL boven het Noordpoolgebied, verband feit, dat Chroesjtsjef deze ziet alj" met de ernstige problemen, waar voor premier en partijleider Chroesj tsjef zich in het Kremlin geplaatst ziet. een aanval, die op hem persoonlij^1 is gericht, van groot belang. De Chinezen hebben er nooit ee^ geheim van gemaakt, dat zij de o^tl zienbarende veroordeling van Stalij Chroesjtsjef is langzamerhand op door Chroesjtsjef als een grote foov; het punt gearriveerd, dat hij zijn talrijke tegenstanders ongevaar lijk te kunnen maken zijn toe hebben beschouwd. Met hun actkh tegen Tito steunen zij de pro-Molcer tof-groep in het Kremlin, die kan- vlucht moet nemen tot de methoden, heeft geilen, Chroesjtsjef te dwie waarvan Stalin lich heeft bediend: gen, zich tegen Tito te keren en het koelbloedig uit de weg ruimen ken lij het de partijsecretaris van allen, die ook maar enigszins erg moeilijk zich thans tegen Molc een gevaar voor zijn positié als al- tof te keren. leenheerser kunnen opleveren, ln de Het is zeer interessant, de komend eerste plaats komen dan in aanmer- -* king: Molotof, Malenkof en Kagano- vitsj. Het Amerikaanse .weekblad News week heeft deze week melding ge- o maakt van het feit, dat Molotof uit dienen om de aandacht van de Buiten-Mongolië naar Moskou zou nenlandse problemen af te leiden zijn teruggeroepen. Als dit juist is, n*et uitgesloten. Van een gunstig kan deze stap op tweeërlei manier ontwikkeling in de internationale be ontwikkelingen in de Sowjetunie ga de te slaan. De mogelijkheid, dat d Russen in de internationale politie nieuwe moeilijkheden zullen verooi zaken, die als rookgordijn moete De Hoop weer binnen Scheveningen binnen ïim drie weken. Het werkter- ditmaal het noordelijk deel vèn de Noordzee tussen 58* en 60* N.br. omtrek visten, waaronder Nederlanders, Duitsers, Polen, Fransen, Russen, Zwe den en Denen werd het spreekuur van de scheepsarts dokter C. W. Ouderkerk niet druk bezocht. Behalve een vijftal „lopende" patiën- ,»n werden twee ernstige gevallen be handeld. Een Fransman die enkele dagen boord van „De Hoop" verpleegd ;t worden en een opvarende van de 4. die door een val in het ruim dijbeen gebroken had. Deze laatste patiënt werd in Scheveningen aan wal :ebracht en in het ziekenhuis te Den laag opgenomen. Ds J var. Lokhorst, hervormd predi kant te Zwolle die schippersdominee zijnde zich spontaan voor deze reis beschikbaar had gesteld heeft de kerk diensten aan boord geleid Hij was on danks het vrij slechte weer nog in de gelegenheid enige bezoeken aan boord m de vissersschepen te brengen De radiotelegrafist heeft in vijf geval len reparaties kunnen verrichten aan defecte echoloden en radio-zendinstalla- ties Op 17 mei vertrekt het hospitaalkerk schip „De Hoop" tegelijk met de haring- naar de visgronden. Van Nelle bestellen 1 Van Nelle bestellen Nieuwe taak vooi Bijbelgenootschap Het hoofdbestuur van het Nedei andsch Bijbelgenootschap besloot in zij laatste vergadering in te gaan op h< verzoek van het Brits- en Buitenlam Bijbelgenootschap te Londen om zij medewerking te geven aan de dringen nodige uitbreiding van de arbeid dc bijbelvoorziening in Frans Kamei Sedert 1955 werkt ds. Mikolasek o: Nederlands initiatief aan de bïjbelverts ling in de taal der Bamiléké's aldaa Binnenkort verschijnt het eerste evar gelie in deze vertaling. Met ds. Roule vertegenwoordiger van het Brits- ei,1: Buitenlands Bijbelgenootschap in KamtJ. roen, die binnenkort naar NederlantA. hoopt te komen, zal een eerste bespre Qi king plaatsvinden over de opzet en or, ganisatie van een bijbelhuis en eventueli; depots in verschillende plaatsen. T- De samenwerking met de aldaar weide kende grote zendingsgenootschappen. riv. de Mission de Paris en de Missions Boar..! of the Presbyterian Church in the U.S.AW biedt, vanwege de bestaande bander grote mogelijkheden. De hieruit voortra vloeiende verantwoordelijkheid zal reed in 1959 ee - thuisfront bestuur m» Van Nelle bestellen I

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2