Jïieuuie $eih5ct)c (Courant •ulles bezorgd op voor aanval N.-Guinea KOOPT NEDERLAND SERIE CANADESE VLIEGTUIGEN? Chr. democraten in Den Haag Gevaar voor Australië en het gehele westen Geleide projectielen op Nederlandse kruisers hulp Britse stakers krijgen Volksstemming in Bremen Nederland weer beschuldigd Prins bezoekt vele fabrieken Komt Sjah naar Nederland? ,-Hoe ziet het Christendom de mens in de maatschappij?" 'n TIP VAN BOOTZ DONDERDAG 8 MEI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11254 Directie: F. DIE.MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MEE Chef-red.: H. W. J. ENSERINK LHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhttstirb is abrf4rum myo »o tegqenspott" Samen werkende Christenheid Zie pagina 7 Amerika brengt Indonesië bij Navo ter sprake DE AMERIKAANSE REGERING maakt zich bezorgd over de toestand in Indonesië in het algemeen en over de mogelijkheid van een Indo nesisch optreden tegen Nederlands Nieuw-Guinea in het bijzonder, heeft minister van buitenlandse zaken Foster Dulles, gisteren in de vergadering van de N.A.V.O.-ministers in Kopenhagen meegedeeld. Een optreden tegen Nieuw-Guinea, zei Dulles, zou niet alleen een gevaar inhouden voor Australië, maar voor het gehele Westen. Dit zijn de projectielen waarmee ook Nederlandse kruisers zullen worden uitgerust: de Terriers, hier gefotografeerd aan hoord van een Amerikaanse oorlogsbodem. „Terriers", raketten die enkele malen sneller zijn dan het geluid DE NEDERLANDSE kruisers, Hr. Ms. De Ruyter en Hr. Ms. Zeven jprovinciën zullen bewapend worden jnet geleide projectielen. Het hoogte en afstandsbereik en de trefzeker heid van het projectiel, dat de Ter rier is genoemd, zijn voldoende om (moderne vijandelijke straalbommen- Het machtige Britse vakverbond, de Ï.U.C., heeft zich achter de stakende ^utobuschauffeurs en -conducteurs ge- Iteld, aangezien de staking volgens het Vakverbond zuiver een gevolg is van de tegeringspolitiek. Dit standpunt van de T.U.C. kan tot gevolg hebben, dat straks ook het trein verkeer in Engeland wordt lamgelegd. De Birectie van de Staatsspoorwegen heeft listeren een eis van de vakbonden, voor •en onmiddellijke loonsverhoging van de Jiand gewezen. De 450.000 leden van de vakbonden eisen een loonsverhoging vaD M 4 procent, dooh de directie heeft lateD (Veten dat de eerste twee maanden geeD (concreet aanbod voor hogere lonen kan worden gedaan. Het parlement van de Westduitse staat Bremen heeft gisteravond een resolutie aangenomen waarin een volksstemming wordt goedgekeurd over de uitrusting van het West duitse leger met kernwapens. De sociaal-democraten hebben in Bre- men een meerderheid j De bevolking van de staat zal nu wor den uitgenodigd in een volksstemming °p 22 juni twee vragen te beantwoorden: S. Gaat u akkoord met de uitrusting van het leger met kernwapens? en 2. Vindt |U het goed dat in Bremen bases voor het [lanceren van kernprojectielen worden (Bangelegd. 1 Andere staten, zoals Hamburg. Frank- Jo rt cn Darmstadt zijn van plan soort elijke volksstemmingen te houden. I Bondskanselier Adenauer heeft eergiste ren gedreigd dat zijn regering de zaak (voor het grondwettelijk hof zal brengen jwaar, naar de regering hoopt, een volks stemming over deze zaak ongrondwettig kal worden verklaard. werpers te vernietigen voordat zij tot een effectieve actie tegen onze schepen kunnen overgaan. Aange zien de Koninklijke marine de nieuwste uitvoering van de Terrier zal ontvangen, betekent dit, dat onze kruisers tot 1970 geheel up to date en voor hun taak bescherming van de zeeverbindingen berekend zul len zijn. De beslissing de Nederlandse kruisers met geleide projectielen uit te rusten, is het resultaat van de nauwe samenwerking tussen de leiding van de marine en de Amerikaanse „Military assistance advi sory group" in Den Haag en tussen de Nederlandse militaire missie in Washing ton met de autoriteiten in het Pentagon Amerika zal bij deze bewapening aan zienlijk in de kosten bijdragen door de projectielen en de bijbehorende lanceer- ïnrichtingen te leveren De kosten van het installeren aan boord (op Nederlandse werven) zal Nederland De Terrier Is een raket met vaste brand stof en wordt met behulp van een radar bundel naar het aanvallende vliegtuig ge leid. De snelheid overtreft enige malen die van het geluid. Door de uitrusting met deze raketten is een leemte in de harmonische opbouw van de Nederlandse zeegaande vloot gevuld. Deze vloot (het vliegdeksdhip Karei Doorman, de twee kruisers en de twaalf onderzeebootjagers) kan door haar bewa pening met Vliegtuigen, geleide wapens en ultra-modern automatisch snelvuurgeschut en haar goede radar een mobiele verdedi ging in de diepte opbouwen. Zij vormt een flexibele en zeer mobiele strijdmacht, die naar de behoeften van het moment defensief en offensief, verspreid of gecon centreerd kan optreden over drievierde van het aardoppervlak. Door haar harmo nische opbouw, aldus de marinevoorlich tingsdienst en moderne uitrusting en be wapening zal zij zowel in een wereldcon flict als bij lokale ordeverstoringen eeD zeer waardevolle bijdrage voor de be scherming van de Nederlandse belangen kunnen opleveren De uitvoerige verklaring van de Amc- Ikaanse minister van buitenlandse za an over de gebeurtenissen in Indonesië as voor de Nederlandse delegatie een errassing. Opvallend was dat Foster Dulles een buitengewoon goed beeld gaf m de situatie in Indonesië. Na Dulles kwam de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Lun6, aan het woord die betoogde, dat de toestand in Indonesië slechter is geworden ten gevolge van de uitbreiding het communisme. Door het succes tegen de opstandelingen, zei de Neder landse minister, is de positie van de communistische partij versterkt. Afgedankte wapens niet aanvaard Een firma te San Francisco heeft de Indonesische opstandelingen begin april 50.000 half-automatisohe geweren ei miljoen patronen aangeboden, aldus gezaghebbend Indonesisch officier Djakarta. Hij beweerde voorts, dat de Amerikaanse regering van dit aanbod op de hoogte wa6- De eerste mededeling wordt bevestigd door Robert S. en Hirsch van de American Sales Company te San Francisco, die echter eraan toe- voegden geen antwoord op dit aanbod te hebben ontvangen. Robert zeide. dat de wapens in Italië onder het bewind van Mussolini waren vervaardigd en in vé*t>aritf- -met de standaardisatie in d* Noordatdawtische verdragsorganisatie wa ren afgeschaft. Joe zeide nog nu geen orders van de opstandelingen te zullen aanvaarden, maar Robert wist dit nog niet zo zeker. Ambtenaren van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken te Wash ington noemde de bewering, dat de re gering van dit aanbod zou hebben ge- De woordvoerder van het Indonesi sche leger te Djakarta, overste Pirngadie. vertelde, dat vliegtuigen uit Formosa dikwijls boven Men ado kisten met vuur wapens uitwerpen. Hij had dit gehoord van de bestuurder ener motorboot, die uit het opstandige gebied ontsnapt was. Kernproeven van V. S. begonnen De Amerikaanse proeven met kern wapens op Eniwetok zijn begonnen. De commissie voor atoomenergie heeft giste ren bevestigd dat reeds een ontploffing heeft plaatsgevonden op 28 april. Deze mededeling werd gedaan nadat een senator in het Huis van Afgevaardig den had gezegd, dat een proef met een kernwapen was genomen. Hij had de explosie bijgewoond. De commissie voor atoomenergie wilde de verklaring van de senator, dat dat de eerste proef was in een serie van dertig, niet bevestigen. De kisten zouden Chinese kentekenen dragen. De Indonesische premier Djuanda heeft de Britse ambassadeur en nogmaals de Amerikaanse ambassadeur bij zich ont boden. Na het onderhoud met eerstge noemde zeide hij, te menen, dat de Britse regering zich zorgen maakt over de buitenlandse interventie in Indonesië. Tussen Djakarta en Padang is de ge regelde luctotdienet hervat. Zondebok en stokpaardje van Indonesië Overste Pirngadie heeft heden te Dja- :arta de beschuldiging geuit, dat de Ne derlandse Koninklijke Marine daadwerke lijk steun zou hebben verleend aan het optreden der Indonesische opstandelingen in de Noord-Molukken. Deze woordvoer der van het Indonesische leger noemds het duidelijk, dat het optreden der op standelingen parallel loopt met de kolo niale belangen van Nederland en dat zil de actieve steun hebben van de Neder landse Marino Dit is de eerste maal dat gesproken wordt van Nederlandse inmenging. Tevoren sprak men van de Verenigde Staten en nationalistisch China. Pirn gadie beschuldigde ook officiële Phl- lippijnse instanties van hulpverlening aan de opstandelingen. Hij gaf de landing der opstandelingen op de vliegbasis Morotai toe. Hun strijd krachten bestonden volgens Pirngadie uit voormalig personeel der Nederlandse Ko ninklijke Marine, dat door de opstande lingen weder is bewapend en zeide, dat zij worden gesteund door de aanhangers der republiek Zuid-Molukken, welke repu bliek steun zou hebben verleend aan de pogingen van Nederland om zich op Nieuw-Guinea te handhaven. De vroegere ambassadeur te Rome, Rasjid, die zich bij de opstandelingen had aangesloten, zou pogingen hebben gedaan om in aanraking te komen met de leiders dier republiek in Europa. Een andere ver tegenwoordiger der opstandelingen. Ma- katita te Londen, zou voldoening hebben uitgesproken over het feit, dat de B.P.M. haar bedrijf in Oost-Borneo heeft geslo ten. Al deze feiten „tonen aan", aldus Pirngadie, dat de opstandelingen daad werkelijke steun van de Nederlandse Ma rine krijgen. Staatssecretaris Kranenburg die gisteren met minister Staf gefoto grafeerd werd tijdens het helmendebat in de Tweede Kamer treedt (nog) niet af. Dit is de voorlopige conclusie welke na de felle discussies in het parlement getrokken kan worden. IN DE CANADESE luchtvaartstad Toronto circuleren op het ogen blik geruchten, dat Nederland van plan zou zijn een aantal Canadese vliegtuigen te kopen van het type CF-100, Canada's supersonisch jacht vliegtuig, dat onder alle weersom standigheden dienst kan doen. Aanleiding tot deze geruchten is het bezoek van prins Bernhard aan Toronto. De Prins bezoekt vele vliegtuigfabrieken en laat zich zeer uitvoerig voorlichten. De Sjaih van Perzdë is uitgenodigd naar Nederland te komen als gast van de Koningin om aanwezig te zijn bij de tewaterlating van het eerste in Nederland gebouwde tank schip voor Perzië. Aldus bericht heden het Perzische dag blad Keyhan, dat door A.P. wordt ge citeerd. Volgens het blad had koningin Juliana de Sjah uitgenodigd op 27 juni, de datum van de geplande tewaterlating van het tankschip. Nederland te bezoe ken. Maar, zo schrijft het blad, de Sjah heeft het bezoek een jaar moeten uit stellen in verband met zijn reis naar het voerder van het Perziisohe hof heeft geen commentaar op de berichten willen geven. Van de zijde van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag, zowel als door de Rijksvoorlichtingsdienst werd ons vanmorgen verklaard, dat van een bezoek van de Sjah aan Nederland in officiële kringen niets bekend is. Van de zijde van Verolme United Shipyards werd gezegd, dat de Sjah inderdaad is uitgenodigd. Maar een antwoord uit Teheran was nog niet ontvangen, zodat nog niets positiefs over de komst van de Sjah, noch van de datum, gezegd kon worden. Volgens het Perzische blad zou de Sjah ook Engeland bezoeken als Verre Oosten en Amerika. Een woord- gast van koningin Elizabeth II, Vandaag was hij de gast van de Cana dese De Haviland-fabrieken. Gisteren bestudeerde hij de nieuwste Canadese toe etellen als de CF-100 (waarvan België er onlangs 53 kocht) en de Avro-Arrow, het toestel, dat reeds met een snelheid van 1500 km. heeft gevlogen. Op een film zag de Prins de eerste vlucht van de Arrow en hij ontving een model van het type. Ook nam hij de motorenfabriek Orenda in ogenschouw, waar de Iroquols- motor, de krachtigste ter wereld ge noemd, wordt vervaardigd. De Arrow zal uiteindelijk een Iroquols-motor krij gen. (Iroquois is de naam van een Indi anenstam in Óanada). De Prins had door een te overladen programma gisteren overigens een te leurstelling te boeken. Hij wilde graag een solovlucht met de CF-100 maken. Terstond werd het toestel in gereedheid gebracht. Maar de Prins was intussen geheel opgegaan in de bezichtiging van de Arrow. Toen hij naar de CF-100 terug, keerde voor de solovlucht, maakten functionarissen hem er op attent, dat daarvoor geen tijd genoeg meer was. De Prins was zichtbaar teleurgesteld. Prins Bernhard heeft de Canadese autoriteiten en de pers duidelijk voor zich ingenomen door zijn enthousiaste en sympatieke commentaren over Canada. „Ik voel me een beetje Canadees," zei hij dezer dagen,' evenals: „het is bijna of ik thuis kom." Overeenstemming V. S. Euratom In goedingelichte kringen te Washington verluidt, dat de Ver. Staten en de Eura tom een voorlopige overeenkomst hebbeD bereikt over een programma voor toepas sing van atoomenergie in de zes Euratom- landen. De Ver. Staten zouden reactors en de nodige kernbrandstof leveren en circa 450 miljoen dollar lenen om de Eura tom in staat te stellen voor 1961 atoom centrales te bouwen met een gezamenlijke capaciteit van een miljoen kilowatt. Congres van Internationale unie (Van een onzer verslaggevers) TTONDERDEN AFGEVAARDIGDEN uit verschillende landen zijn van- daag in het Kurhaus in Scheveningen bijeen gekomen voor het twaalfde congres van de Internationale unie van christen-democraten. Een groot aantal ministers en staatssecretarissen woonde vanmorgen de ope ningszitting bij en luisterden naar de welkomstwoorden van de Haagse burgemeester, mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Deze zeide opder meer: Voor uw studie en gesprekken, die hij aanvaarding en bevordering der christe- lijk-sociale gerechtigheid de erkenning en bescherming van de menselijke waardigheid tot doelwit hebben, vindt u in Den Haag naar mijn gevoel het geëigende klimaat. Den Haag heeft immers als centrum van inter nationaal recht een wereldreputatie, aldus de burgemeester Mr. Kolfschoten hield zijn toespraak in aanwezigheid van de Westduitse minister van economische zaken, prof. dr. L. Ertiard, de Nederlandse ministers prof. dr. J. Zijlstra, ir H. B. Witte, mej. dr. M. A. M. Klompé, ir. C. Staf, rr Algera en mr. G. Ph. Helders, de staats secretarissen vice-admiraal H. C. W. Moorman en mr. R. G. A. Höppener, E. M. J. A. Sassen, lid van de Europese commissie voor Euratom en de heer Jean Monnet, oud-president van de E.G.K.S. De voorzitter van de Nederlandse equipe op het congres, de K.V.P.-f~ zitter mr. H. W. van Doorn, hield volgens de openingsrede, waarin hij constateerde, dat de christen-democra tische gedachte werkelijkheid ds geworden en dat het congres daarvan de spiegeling vormt. Het congres moet echter nog het bewijs leveren van de vitaliteit dezer gedachte. In dit verband noemde de heer Van Doorn de internationale samenwerking, ook op christen-demo cratisch niveau, een der grootste pro blemen van deze tijd. De heer A. E. de Schrijver, mdnistei van Staat van België en voorzitter de Internationale Uni, dankte hierna Nederland en Den Haag in het bij zonder voor de gastvrijheid. Drs. Schmelzer „Hoe ziet het Christendom de me de maatschappij van vandaag?" Deze vraag beantwoordde de eerste rapporteur, de Nederlandse staatssecretaris van nenlandse zaken, p.b.o. en bezitsvorming, de heer W. K. N. Schmelzer, in een rede, die o.m. een lofzang op de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie en een krachtig pleidooi voor bezitsvorming bevatte. De heer Schmelzer betoogde, dat het Chris tendom de ware betekenis van het begrip „vrijheid" voor de menselijke persoon heeft gebracht. Door de verlossingsdaad Kruis en Verrijzenis van Christus wordt de onvergankelijke waarde I iedere menselijke persoon in ieder volk en in alle tijden getoond. Er behoeft, al dus de referent, geen conflict te bestaan tussen het beleven van de vrijheid het leven in gemeenschap. Integendeel, de behoeft ter volmaking enerzijds de beïnvloeding van de gemeenschap anderzijds zijn eigen inzet ten behoeve anderen, van de gemeenschap. In iso latie kan volgens christelijk inzicht de menselijke persoon in het algemeen niet tot volle ontplooiing komen; maar de andere kant mag de mens niet zi n of andere gemeenschap opgaan, dat hij zijn zelfstandigheid verliest. De draagt persoonlijke verantwoordelijkheid. Sprekend over de Europese integratie ees de staatssecretaris erop, dat de christen-democratische politiek op de bres zal moeten staan voor een zodanige ont wikkeling van een zodanig beleid binnen de Europese gemeenschap en van de ge meenschap naar buiten, dat een zo ledig mogelijke ontplooiing van de i selijke persoon binnen en buiten die ge meenschap wordt bereikt. De Europese gemeenschapsvorming is echter slechU van de mogelijkheden, die er v de christen-democratische politici zijn te zoeken naar gemeenschapsvormen, die noodzakelijk zijn om de moderne d in de actuele omstandigheden van de tijd de nodige ontplooiingsmogelijkheden zijn persoon te geven. Het grote belang van ccn christen democratische invloed op de samenleving wordt versterkt door de moderne tech nologische, economische cn militaire ont wikkeling in de wereld. Willen w(j de eiyke persoonlijkheid redden. STRIJD AAN GRENS JEMEN-ADEN Britse straaljagers en bommenwerpers hebben gisteren verschillende aanvallen gedaan op Jemenitische artillerie, die de heuvels bij de plaats Kataba over de grens van het protectoraat Aden vuur de. Bij de strijd aan de grens tussen Jemen Aden zijn volgens Britse berichten de laatste tijd 23 Engelse militairen gewond. Naar schatting werden 50 tot 75 tegen standers buiten gevecht gesteld. Engeland heeft besloten allo leden van de Veiligheidsraad een brief te zenden waarin de situatie in Jemen wordt uit eengezet. De juf op de dorpsschool te Schagen Had schik in haar jeugdige blagen. Rijm jij eens op groots. Wel juf; „TIP van BOOTZ'I Was 't antwoord op één van haar vragen. IKUWE LIMERICKS t AAN H. BOOTZ N.V. - A DAM zullen wU niet alleen de technologische ontwikkeling zelf moeten leiden In zegen rijke banen, maar zullen w(J op al die ter reinen, die daarvoor in aanmerking komen, tegenkrachten tegen bepaalde ge volgen van die technologische ontwikke ling moeten scheppen, zo betoogde de heer Schmelzer. Tegenover centralisatie van macht zal dan waar mogelijk een spreiding van macht moeten worden gesteld. En de politiek zal voor de mens het meest geschikte kader moeten schep pen, waarin h(J zijn persoonlijke verant woordelijkheid kan aanvaarden, dragen en uitbouwen. p. b. O. In dit verband ging de heer Schmelzer in op de verdiensten van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie hier te lande. Deze p.b.o. heeft toenemende verantwoor delijkheid in brede kring gebracht en dit betekent voor veel meer mensen dan wij denken: geestelijke verheffing. Deze ver antwoordelijkheid behoedt de maatschap pij voor grauwe massificatie en versterkt de grondslagen van de op een vrije per soonlijkheid gevestigde democratie. Aan het slot van zijn betoog besprak de staats secretaris nog een ander belangrijk mid del voor het aankweken van meer per soonlijke verantwoordelijkheid: de bevor dering van de vorming van een meer duurzaam persoonlijk bezit bij zo breed mogelijke lagen van de bevolking. Het materialisme traoht de mens af te houden van sparen en hem prikkelend te verlei den tot steeds verdergaande consumptieve bestedingen. Een andere vijand van het sparen is de mythe, dat de bezitsvorming slechts het egoïsme dient en anti-sociaal is. De christen-democraten kunnen echter tonen, aldus de heer Schmelzer, dat de verbreiding van de privaateigendom én voor de betrokkenen én voor de maat schappelijke samenleving heilzaam is, ook wanneer men aan woningbouw, werkge legenheid en onderontwikkelde gebieden denkt. Zomerse dagen Een enkele keir komen er In mei wel eens dagen met een maximumtemperatuur van boven de 25 gr. C. voor, maar in deze eerste helft met de beruchte ijsheiligen zijn deze warme dagen nog zeldzaam. Do luchtdrukverdeling is thans zeer gunstig voor vrij hoge voorjaarstemperaturen. De zuidelijke wind voerde ook vandaag vrij warme lucht uit Frankrijk aan, waar 't gis teren in het zuidwesten al 30 gr. C. werd. Een licht storingsfront is met wat lichts regen gepasseerd en plaatselijk kan er nog een regen- of onweersbuitje tot ont wikkeling komen. De middagtemperatuur zal morgen wellicht iets lager bl ij ven, maar de maxima blijven de eerste dagen boven de 16 gr. C., welk cijfer normaal is voor Zuid-Holland in mei Verleden jaar was het op deze dagen bijzonder koud met op tal van plaatsen zware nachtvorst. De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking mol 1 kans op enkele buien, moge- 1 Ijjk met onweer, maar ook 7 opklaringen. Matige tol P zwakke wind tussen zuld- i west en zuid. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt om 11.15 uur) Vrijdag 9 mei: zon op 4.57 uur, onder 20.16 uur, maan op 0.58 uur, onder 10.40 Zaterdag eerste kwartier. HET WEER L\ EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur All windstil 27 onbew.l windstil 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1