Uit de historie van de school van en Schaap Schilp" BRYLCRE Alle tramdiensten worden eens' tegelijk opgeheven w Relaas van lasten en zorgen maar ook van grote voorspoed "Dulbafc bieihiQ BRYLCREEM De Oude Leidsche viert gouden jubileum DE ME UWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 7 MEI 1958 Christelijke kweekschool Leiden vijftig jaar ZOALS BEKEND, bestaat de christelijke kweekschool in Leiden vijftig jaar. Op 29 april 1908 had de opening plaats in het schoolgebouw aan de Stille Rijn, waar op 1 mei de lessen zouden beginnen. Het begin van de kweekschool betekende het einde van de christelijke normaallessen in Lei den. Het initiatief tot oprichting van het eerste instituut was overigens uitgegaan van het laatste. Typerend is, dat als voorzitter van het voor lopige comité optrad de heer F. Uittenbroek, directeur van de normaal lessen, tevens hoofd van de christelijke school voor on- en minvermogen den aan de Pieterskerkgracht. Na een voorbereidende bijeenkomst op 23 november en een oprichtingsvergadering op 21 december 1905 was deze op 6 januari 1906 tot voorzitter van het bestuur van de kweekschoolvereni ging gekozen- ;rschool van de kweekschool ge- Amerikaanse banken CTET EIGENLIJKE schoolleven begon dus op 1 mei 1908. Op de Amerikaan se banken, aangeschaft voor twaalf gul den per stuk, namen toen 58 leerlingen plaats, dde na examen tot de kweekschool waren toegelaten. Zij waren grotendeels afkomstig van de opgeheven normaalles sen. Aan het eind van het eerste cursus jaar bedroeg hun aantal 57, verdeeld als volgt: 21 in de eerste klas, 15 in de tweede Behalve de heer Uittenbroek namer ting de heren J. G. Vreeswijk uit Rijns- burg, de heer J. de Lange Leiden, ds. J. Hoogenraad, Hervormd predikant te Lei den, ds. J. G. Klomp, Hervormd predi- i kant te Wassenaar, ds. R. J. W. Rudolph, Geref. predikant te Leiden, en W. War- I naar Sassenheim. Formeel was alles in het voorjaar van 1906 in kannen en krui ken. Tijdens de bestuursvergadering van 14 maart werd als streefdatum voor de I opening van de school 1 januari 1907 ge- Dat deze in feite zestien maanden later plaats had, was het gevolg van verschil lende moeilijkheden. Allereerst proble men van materiële en financiële aard. Een K.B. van 8 mei 1906 bepaalde, dat bijzondere kweekscholen, die voor sub sidie in aanmerking wensten te komen, i de beschikking moesten hebben over een j leerschool met een afzonderlijk lokaal voor vak j (gymnastiek). In het e j Jaarverslag, van 20 maart 1907, wordt de verzuchting geslaakt: „In Leiden is geen christelijke school met een afzonderlijk lokaal voor vak j". Uit het tweede jaar verslag blijkt, hoe dit vraagstuk is opge lost: „Het hoofdbezwaar is weggenomen, doordat de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft toegestaan, dat een buiten de leerschool gelegen, gehuurd lokaal I vak j voldoende is". Het gemeentebe- j stuur stelde gedurende twee uren j week een gymnastieklokaal ter beschik- I king voor de som van f 25 per jaar. Personeel De MOEILIJKHEDEN, die zich in de incubatieperiode van de kweekschool voordeden, waren nie* alleen van zakelijke maar ook van j personele aard. Het grote punt was de directeursbenoeming. Vereist was het bezit van drie taaiakten, „opdat J het Bestuur de zekerheid hebbe, dat de directeur kan doordringen in de paedagogische wijsheid der Fran- echen, Duitschers en Engelschen" Er werd geen oproep geplaatst, maar een groslijst opgesteld. Op 11 de cember 1907 benoemde het bestuur de heer J. Schaap H.zn, hoofd van de Geref. school voor l.o- en u.l.o. te Leiden en sinds twaalf jaar verbon den aan de christelijke normaalles- 6en. Onmiddellijk bedankte de voor zitter als lid van de vereniging en enige maanden later ook ds. Hoo genraad. De heer Uittenbroek achtte de heer Schaap te geprononceerd voor een betrekking, waartoe hij lie ver iemand geroepen zag, die de twee partijen van de vereniging zoi kunnen verbinden. Het is duidelijk, welke „partijen", twintig jaar na 1886, werden bedoeld.... De ddreoteursbenoeming leidde niet al leen tot het bedanken van twee bestuurs- leden, maar ook tot het zich terugtrekken van een aantal scholen. Van de dertien scholen, die zich bij de oprichting de kweekschoolvereniging in december 1905 opgaven als lid, waren er in 1911 nog slechts zes over. Pas in 1917 vertoonde zich weer eén stijging van het aantal aangesloten besturen. Tot leraar werden benoemd de heren J. G. Vreeswijk, hoofd te Rijnsburg, H. Veenendaal, hoofd te Sil- volde, en J. J. 't Hart, mu.l.o.-onderwijzei te Leiden, tot vakeleraar de heren A. de Jong te Leiden en C. A. Bader te Leider en tot vaklerares mej. P. C. van Borse- len. Toen de eerstgenoemde bedankte, werd in zijn plaats benoemd de heer W. P ten Kate, m.u.l.o.-onderwijzer te Leiden Het leerschoolprobleem werd in 1907 opgelost. De keuze viel op de school aao de Hooigracht van de Geref. schoolver eniging. Tot 1955 heeft deze school, later verhuisd naar de Stadhouderslaan, als kweekscholen in Nederland. Voor de in 1915 geopende hoofdaktecur sus meldden zich 11 gegadigden aan, die echter niet allen terstond van deze cursus gebruik konden maken wegens de mobilisatie en de zeer gebrekkige treinenloop op het traject Leiden—Woerden. Het aan tal leerlingen daalde in de loop van 1920 tot 43, dus 15 beneden dat van 1 mei 1908. Een gevoelig verlies leed het bestuur van de vereniging door het overlijden van ds. Klomp op 4 december 1919. Ds. R. P. A. Rutgers te Katwijk aan Zee werd in 1920 tot voorzitter gekozen. Voortaan fungeerde ds. N. G. Veld hoen te Alphen aan den Rijn als secretaris. De eerste reünie van oud-leerlingen leidde in 1921 tot de opriohting van de V.L.O.K., de vereniging van Leidse oud kwekelingen. Een van deze oud-leer lingen, de heer A. J. Anes (lichting 1913), werd met ingang van 1 mei 1921 tot le raar aan de kweekschool benoemd. Het aantal vaste leraren bedroeg sindsdien 6. Met ingang van 1 maart 1929 werd de heer Schaap op de meest eervolle wijze ontslag verleend. Op 1 maart hadden Voor onze foto- en artikelenserie over het oude Leiden stond een lezer ons enige tijd geleden een foto af van de oude kweekschool aan de Stille Rijn. Het was ons plan, deze foto op een zaterdag in deze serie te plaatsen, maar het jubileum van de kweekschool is toch DE aanleiding tot publikatie. Voor zover wij konden nagaan, is ook deze foto inder tijd gemaakt door de Leidse hoffotograaf Goedeljee. Het is aan te ne men, dat zij van een vroeger jaar is dan 1908, toen de kweekschool in dit gebouw werd gehuisvest. Vast staat echter, dat het gebouw er zo ook uitzag in de tijd van de kweekschool. Den Burcht het afscheid van de oude en de installatie van de nieuwe direoteur, de heer H. Shilp, plaats. Geref. Gemeente in Nederland Ds. H. Ligtenberg van Rotterdam zal vrijdagavond half 8 een predikbeurt ver vullen in het gebouw Hoge Rijndijk 24 Leiden. klas, 16 in de derde klas en 6 in de vier de klasse, allen uit Leiden en twaalf dorpen in de omtrek. Hoe moeilijk de buitenleerlingen he,t in deze beginjaren soms hadden, blijkt uit een mededeling van de di recteur, gedaan in de bestuursverga dering van 18 november 1912: „dat een der kweekelingen, namelijk P. D. Bardelmeijer uit Ter Aar, voor het bezoeken van de Kweekschool zijn woning 's morgens om half zes moet verlaten om haar half tien we der te betreden"- Het was op de school van de hee Schaap van meet af aanpakken geblazen Het is duidelijk, dat de jonge kweekschool alles op alles zette om op het eerstvol gende examen een zo goed mogelijk fi guur te slaan. In het eerste jaar slaagden allen In 1912 kon worden gezegd, dat dl kweekschool materieel haar kinderziek ten te boven was. In verband met het feit, dat een groot aantal leerlingen slaag de voor de hulpakte en het jaar 1912 het eerste jaar was dat de kweekschool de volle subsidie genoot, werd toen een zeer eroot bedrag ontvangen, namelijk f 13.525 plus f 745. Voor het eerst was de penning meester in staat, flinke afschrijvingen te Gering aantal TN DECEMBER 1912 werd het eerste schoolexamen in bijbelse geschiedenis gehouden. Aan dit examen onderwierpen zich negentien leerlingen van de vierde klasse, die allen een voldoend cijfer be haalden. In 1914 sloot de school zich aan b(j de Bond van Prot.-Chrlsteiyke Nieuw gebouw TN 1931 verrees het nieuwe gebouw op een terrein achter de Rijnsburgerweg. De bouw was gegund aan de laagste in schrijver, de firma L. van Hoek te Den Briel, voor een bedrag van f 91.847. Op zaterdag 2 januari 1932 had de opening De oorlog veroorzaakte in 1940 slechts zes dagen stagnatie voor het onderwijs. Rouw bracht het bericht, dat drie oud-leerlingen hun leven hadden geofferd in de strijd tegen de nazi-horden, namelijk A. van der Kraan, A. Mieog en T. Hegeman. Dat het gebouw voor enige tijd ge vorderd werd voor een lazaret, was niet zo verschrikkelijk; zelfs toen er een Duitse volksschool in gehuis vest moest worden, gingen de les sen door: in Mathesis en in de christelijke H.B.S. Het grootste ge vaar dreigde uit Den Haag. De „re gering" wilde de vijf kleinste pro testantse kweekscholen opheffen De slag viel dan ook: met ingang van 1 september 1942 ontving de school geen subsidie meer. Zonder rijksbijdrage doorwerken was, ook gezien het geringe aantal leerlingen (32 in de vierjarige opleiding) vrij wel onmogelijk. Het bestuur besloot, de school voor 1 jaar stop te zet ten. Dat zijn er drie geworden. Het enige lichtpunt in die donkere tijd was de promotie van de direoteur, de heer Schilp. De leraren kwamen bij ds sluiting op wachtgeld, behalve de onder directeur, de heer D. Smink, die op l september 1942 met pensioen ging, na 72 Jaren aan de kweekschool werkzaam zijn geweest. Nieuwe groei QP 16 AUGUSTUS 1945 besloot de al- gemene vergadering unaniem tot her oprichting van de school. Het aantal leer lingen bleek slechts 16 te zijn. Groten deels konden de vroegere docenten wor den benoemd: mej. De Nie en de heren Schilp, Zijlstra, Robijns en Wassenaar, geassisteerd door enkele vakleraren. De reeds gepensioneerde heer Smink werd bereid gevonden, de muzieklessen te ge- Het gebouw was nog niet beschik baar. maar in de Leidse-Houtschool kreeg len de beschikking over lesruimte. Op 1 januari 1946 werd de eigen school eer betrokken. In januari 1948 werd da heer B. de Kier tot conoierge benoemd. Op 24 januari werd de V.L.A.K. geboren: de vereniging van Leidse actieve kweke lingen. De groei van de school ging door. In 1952 waren er reeds 148 leerlingen. BiJ- elk jaar werd een nieuwe leraar aan getrokken. De eerste september 1952 bracht de eerste veranderingen in leer plan en lesrooster ten gevolge van de we kweeksohoolwet; in 1955 werd het laatst eindexamen in oude stijl nomen, terwijl een éénjarige spoed- ns werd gevormd, waarvan de oplei ding nog grotendeels op de oude manier ging. Het eind van de cursus 1954—1955 bracht bet afscheid van de heer Schilp. „De school van Schilp" was een begrip geworden voor Leiden en omgeving. Ken bloeiende school kon hü overdragen aan zijn opvol ger, mr. dr. K. de Vries, die met vaart en enthousiasme het werk van z(jn voorganger heeft voortge zet. Ook de laatste jaren geven voortdurende groei te zien. Het aan tal klassen bedraagt in de cursus 1957—1958 twaalf, het aantal leer lingen 236. Er wordt les gegeven door 23 leraren, onder wie er 12 een volledige taak aan de school heb ben. De hoofdaktecursus wordt be zocht door 79 cursisten, de C-cur- sussen, waarmee in 1955 werd be gonnen, tellen in totaal 51 deel- De oudste leerschool is de Geref. school aan de Stadhouderslaan, in 1955 werd de Leidse-Houtschool ingeschakeld en ir 1956 de Hervormde school aan de Ooster- Korte kroniek Er is een „Korte Kroniek" verschenen ter gelegenheid van het gouden jubileum van de christelijke kweekschool in Leiden. De auteurs zijn mr. dr. K. de Vries, directeur, en de heer J- J. Siljée, onderdirec teur en oud-leerling van de lichting 1927. De eerste behan delt de tijd, die werd doorge bracht in het oude gebouw aan de Stille Rijn (1908 tot 1931) en de tweede de periode, die begint met de opening van het gebouw aan de Paulus Buys- straat, 1932 tot heden. De ge gevens voor dit artikel zijn ontleend aan dit lezenswaar dige en goedverzorgde boekje, waarin de tekeningen en de grafiek van de geslaagden werden verzorgd door de heer L. Spijker, leraar aan de school. Aan dit feitenrelaas is toegevoegd een „Terugblik" van de heer A. de Jong E.zn, die van 1908 tot 1934 vakleraar tekenen is geweest. Hij is het enige lid van het personeel, dat in 1908 in functie trad, dat dit jubileum mag beleven. A L G CoUée voor gezond haar, voor mooi haar Het zonder het ander 1 Daarom berust de werking van Brylcreem op twéé wetenschappelijke principes: Brylcreem bevat vele waardevolle natuurlijke oliën - zjj houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylcreem bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylcreem houdt uw haar gezond I s geëmulgeerd. Daar» d Brylcreem iedere haar apart soepel, glanzend en vrij van stof en vuil houden. Geen „geplakte" haren mecrl Met Brylcreem valt uw haar lot en natuurlijk, en blijft toch korrekt op zijn plaats. Heel de dag! The perfect hairdressing Bcccham (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N.V. Amsterdam Zomerdienstregeling N.Z.H.V.M. Zondagnacht rijdt laatste tramnietje naar Voorburg Syntat-Twentse Bank In de Annaklindek werd de beslissings wedstrijd gespeeld tussen de a-teams var Syntat, de tafeltennisclug van de kunst- harsfabriek Synthese te Katwijk aan Zet en de club van de Twentse Bank in Lei den. Door het uitstekende spel van Van Egmond, Van Kampen en Lucas won Syntat. Leiden was goed vertegenwoor digd door Van der Krogt i Fnedhoff yATERDAG 10 MEI viert de Leidse pluimveevereniging De Oude Leid sche haar vijftigjarig jubileum. Op 18, 19 en 20 december wordt in samenwer king met KoPluKo te Katwijk in do veilinghallen te Rijnsburg een nationale tentoonstelling van pluimvee en konijnen gehouden ter afsluiting van het jubileum- In april 1908 vatten enkele pluimvee- liefhebbers, de heren J. Roem, J. Zaal berg, H. L. A. van der Horst, A. Kou- wenberg en dr. H. E. Th, van Sillevoldt, het plan op een pluimveevereniging op te richten. De volgende maand werd hiertoe overgegaan in café-restaurant Zomerzorg. De heer Roem werd voor zitter, de heer Zaalberg secretaris. Reeds in dit eerste jaar hield de afdeling Post duiven wedvluchten De eerste internationale tentoonstel ling had plaats in maart 1909, de tweede Verzorging planten Niet in fel zonlicht en dicht achter glas TN HET GULDEN VLIES luisterden gis termiddag de leden van de Vereni ging van Huisvrouwen naar een causerie van de heer J. H. Smit over Onze kamer planten en hun verzorging. De spreker toonde ter illustratie van z(Jn betoog een aantal kleurendia's van kamerplanten. De planten mogen nooit ln het felle zonlicht staan en niet te dicht achter glas; ze verschroeien anders. Wel is het aan te raden ze zoveel mogelijl: in het licht te plaatsen. Zet nooit een plant op een stenen vensterbank, die niet behoor lijk op temperatuur is. Na het geven van waardevolle tips ging de heer Smit over tot het vertonen van de dia's. Bloemende kamerplanten, vet- planten en cactussen werden besproken. In navolging van de Scandinavische lan den is in ons land een mode van hang- plantjes ontstaan. Ook hiervan liet de spreker dia's zien. Hierna behandelde hij de snijbloemen; ten slotte werd het op maken van bloemenbakjes besproken. De heer H. van der Werf met pensioen bij de Amsterdainsche Bank Zoals gemeld, zal de heer H. van der Werf, algemeen procuratiehouder van het kantoor Leiden van de Amsterdamsche Bank N.V., wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zijn werk kring bij dit kantoor beëindigen. Hij trad op 1 september 1913 in dienst van de toenmalige firma Lezwijn en Eigeman-eD ging op 15 februari 1918 bij de overne ming van deze firma over in dienst van de Amsterdamsche Bank N.V. Per 1 mei 1946 werd hij tot bijzonder procuratiehou der benoemd. Hij vierde op 1 september 1953 zijn 40-jarig jubileum en werd per 1 januari 1954 tot algemeen procuratie houder bevorderd. Op woensdag 14 mei zal de heer Van der Werf afscheid nemen; er zal op die dag van half vier tot vijf uur voor cliën ten en relaties een receptie worden ge houden in het kantoor van de Amster damsche Bank, Rapenburg 39. tentoonstelling in 1910 leverde reeds negenhonderd inzendingen op. Daarna verhuisden de exposities naar de Stads gehoorzaal. Ter gelegenheid ste lustrum had men in één der zalen een fraai bos aangelegd, waarin zich onder meer eekhoorntjes bevonden. Er was een vijver met zeldzame eenden en zelfs enkele ooievaars. In 1924 werd een tentoonstelling gehouden met ruim 2200 inzendingen. Groot Dat De Oude Leidsche indertijd tot de grootste pluimveeverenigingen in Neder land behoorde, blijkt wel uit het feit. dat zij de raad van beheer op pluimvee- en konijnengebied hielp oprichten. De heer Van der Horst werd benoemd tot secretaris van de raad, welke functie hij ongeveer twintig jaar lang heeft ver- Na zijn vertrek uit Leiden trad er van 1930 tot 1947 een stille periode voor de vereniging in. In 1947 ging men onder voorzitterschap van overste M. van Mens een fusie aan met de konijnemvereniging L.E.O., onder de naam L.P.K.V. Bij het veertigjarig bestaan in 1948 hield men in de Stadsgehoorzaal de zeventiende inter nationale tentoonstelling met twaalfhon derd In 1953 verminderde het ledental sterk, doordat de Ned. Kon. Bond uit de raad van beheer trad. Tal van konijnenfokkers gingen met de bond mee. Met alle pluimvee-, dui ven- en enkele konijnenhouders ging men onvermoeid verder onder de oude naam L.P.V. De Oude Leid sche. Nog steeds vindt men de heren Van der Horst als ere-lid en F. van der Mark sr. als actief fokker en exposant in de L.P.V. De heer Van derHorst is nog immer actief als A-keurmeester. Hij geniet zelfs be kendheid in het buitenland. Burgemeester jhr. mr. N. C, de Gijse- laar is tal van jaren beschermheer van de vereniging geweest, welke traditie door burgemeester Van Kinschot wordt voortgezet. De leiding van De Oude Leidsche is op het ogenblik in handen van de heer F. van der Mark jr. ,E ZOMERDIENSTREGELING van de N.Z.H.V.M, wordt reeds zondag 11 mei kracht tegen de gewoonte in vroeger dan de zomerdicnstregeling van de N.S. Dit houdt verband met de komende feestdagen (Hemelvaartsdag cn Pinkste ren), waarop men een extra-druk vervoer naar de badplaatsen verwacht. Bij het samenstellen van de nieuwe dienstregeling is rekening gehouden met de wensen van het publiek ten aanzien van aansluitingen op treinen en dergelijke. De meest ln het oog lopende wijziging is wel de opheffing van de lokaaldienst Voorburg— Scheveningen. In de nacht van aanstaande zaterdag op zondag vertrekt om 0.20 uur de laatste tram van deze dienst van de Karei van Bielandtlaan af. meer 5 maar 10 minuten over de hele en halve uren uit Den Haag, zodat bij het viaduct Leidschendam-Voorburg een be tere aansluiting wordt verkregen op de trein uit Rotterdam. De tramdiensten Den Haag-Leiden- Noordwijk, Leiden-Katwijk en do stads tram in Leiden ondergaan geen noemens waardig© veranderingen. Het Is nog niet met zekerheid be kend, wanneer de verschillende tram diensten voorgoed worden opgeheven cn door autobusdiensten worden ver vangen. Men spreekt thans van I960. Wel staat het inmiddels vast, dat de N.Z.H.V.M. alle tramdiensten ineens zal opheffen. De directie van de N.Z.H.V.M. heeft alle mogelijke voorzorgsmaat regelen getroffen ofn grote v ordelijkheden (zoals indertijd bij de opheffing van de dienst Amster damZandvoort) te voorkomen. De dienst VoorburgScheveningen wordt aanstaande zondag volledig overgedragen aan de H.T.M., die een busdienst gaat onderhouden. Voor de N.Z.H. komt er dan een voersverbod voor dat traject, waardoor men in de richting Den Haag alleen pas sagiers mag laten uitstappen en in de richting Leiden alleen mag laten instap pen. Tussen het viaduct Leidschendam- Voorburg en de remise in Voorburg wordt van 11 mei af een nieuwe halte ingesteld bij de Reiwbrandtlaan. Ten gerieve van de treinreizigers het „Hofpleinlijntje" vertrekken de tra van zondag af na zeven uur 's avonds n beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt tablet dat U weer .et plezier U- verb kunt doen I Wandelmarsen D.S.B. Nu het wandelsportseizoen weer ls be gonnen, organiseert de LWSV De Stalen Band de volgende marsen: grote avond wandeltocht op woensdag 21 mei; wan deltocht op zaterdag 28 juni. Afstanden: avondwandeltocht: 10, 12%, 15 en 20 km; wandeltocht: 10, 15, 2 en 40 km. Start: recreatiezaal Hollandse Constructiewerkplaatsen, Zoeterwoudse- weg 1, Leiden. Starttijd: op 21 mei 1819 uur; op 28 juni van 1415 u De voorinschrijving sluit op 14 mei voor de avondwandeltocht en op 18 juni voor de overige marsen. Inschrijvingen te richten aan het secretariaat: de heer A. van Heusden. Juliana van Stolberghof 37 te Leiden, telef. 20443. Het bestuur van de jubilerende Leidse pluimveevereniging De Oude Leidsche. Van links naar rechts de heren W. H. Banak, commissaris; J. AOtten, secretaris; F. van der Mark jr., voorzitter; W. van den Nieuwendijk, penningmeester; J. J. Kort, commissaris. Men heeft echter (naar later bleek) te voortijdig met als streef datum 1 januari 1957 indertijd twin tig autobussen besteld, om de trams van de dienst LeidenKatwijk te gaan vervangen; de daarvoor nodige voorzieningen in het wegennet zijn nu nóg niet uitgevoerd, zodat de directie van de N.Z.H.V.M. thans wel de nodige voorzichtigheid in acht neemt bij het nemen van der gelijke beslissingen. Noordwijk en Katwijk Ten behoeve van de Van den Bergh- stlcfrting in Noordwijk zal van aanstaande zondag af de dienst 21 (Den Haag-Kat- wijk-Noordwijk-Haarlem via De Glip) bij wijze van proef weer over de Zwarteweg gaan. Wordt deze weg dit jaar niet ver beterd, dan wordt de autobusdienst voor goed van de Zwarteweg verbannen. De bussen van dienst nr. 20 blijven de oude 'route volgen van Den Haag naar Haarlem via De Zilk. Ten behoeve van vroege forensen ver trekt er voortaan om 6.20 uur reeds een bus van Noordwijk naar Haarlem en om 6.22 vertrekt dan de eerste bus uit Kat wijk aan den Rijn naar Haarlem. Zomerdiensten De zomerdiensten Voorschoten-Wasse- naarse Slag, Heemstede-Zandvoort en Haarlem-Bloemendaalse strand zullen ook deze zomer worden gereden op de zon- en feestdagen in mei en juni en dagelijks in Juli en augustus. De dienst Haarlem-Bloe mendaalse strand wordt direct al dagelijks onderhouden. De N.Z.H.V.M. zal zo spoedig mogelijk bij alle drukke halteplaatsen korte dienst regelingen aanbrengen. Eervol ontslag J. Touw Bij beschikking van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening Is aan de heer J. Touw te Den Haag, ge pensioneerd hoofd-accountant bij de rijks accountantsdienst te Leiden, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend van het lid maatschap van de commissie van toezicht op de vereniging Het Kaasmerk, onder dankzegging voor de door hem in deze functie bewezen diensten. Opbrengst collecte De huis-aan-huis-collecte voor de In terkerkelijke gezinszorg, die vorige week i Leiden werd gehouden, heeft ongeveer 1400 opgebracht. Mevrouw Fontein ver zocht ons, de dank aan medewerker» (sters) en gevers over te brengen, wat 'U hierbij graag doen. Voor vervolg stads nieuws zie pag. 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3