CHRISTELIJK ■W De politieke verdeeldheid en de verscheidenheid van kerken Laatste groet van de kerken in Indonesië Samenwerking blijft Eén jaar barmhartigheidsdienst tegen kost, inwoning en zakgeld —Puzzel v- Unie van Baptistengemeenten houdt algemene vergadering av&ysm Een woord voor vandaag Kanttekening Politiek in het voordeel Hf. christelijke politiek onder vindt wel invloed van de kerkelijke verdeeldheid. Deze politiek is intussen in twee op zichten in het voordeel boven de te. k, schrijft prof. dr. Herm. N R'oderbos in het Gerefor meerd Weekblad. In de eerste plaats speelt in de Chr. politiek, hoezeer ook ver deeld. het probleem van de vrij zinnigheid het hoofdprobleem bij de kerkelijke eenheidspogingen nauwelijks een rol. Daarom kan b.v. de AR. Partij de C.H. Unie met veel meer onbevangenheid benaderen dan de Gereformeerde Kerk de Hervormde. De situatie is op het moment zelfs zo, dat de grootste bezwaren voor een nauwere eenheid tussen a r. en c.h. telkens weer bij de laatsten worden opgeworpen. Dit wil niet zeggen, dat van a.r. en gereformeerde zijde de eigenaar dige verschillen tussen c.h. en a. r. opvatting en structuur niet zou den worden onderkend of van wei nig betekenis geacht. Maar wel valt niet te ontkennen, dat de ver schillen tussen deze beide groepe ringen zich politiek lang niet over zulk een breed en diep front uit strekken als kerkelijk tussen de hervormden en gereformeerden. Men behoeft daarom de grote praktische en ook de secundaire principiële verschillen niet te ba gatelliseren om nochtans hier een perspectief te blijven zien. een perspectief, dat men ook minder als een idealistische wensdroom zal beoordelen, naarmate men van de nationale noodzaak van bredere frontvorming meer en meer over tuigd raakt. in de politiek boven dat in de kerk heeft, schijnt mij hierin gelegen, dat iedere afzonderlijke politiek, die niet tot een schijnbestaan wil vervallen en als politiek mee wil tellen, nu eenmaal uit haar poli tieke daden haar bestaansrecht voor vriend en vijand zal moeten bewijzen. Van de kerk geldt dit, bijbel? gezien, natuurlijk ook; maar men kan als kerk gemakke lijker zichzelf Inbeelden, de enig ware kerk te zijn of als kerk iets geheel ..eigens" te hebben dan men dit in de politiek kan. Want de politiek is nu eenmaal een be zigheid. waarin men met dit ge heel eigene etc. voor de dag moet komen en niet in een geïntrover- teerd zelfbehagen kan blijven ste- Men kan natuurlijk ook ln zijn politieke propaganda wel beweren zoals dit geschiedt dat de an dere christelijke partijen van Gods Woord afwijken en dat men zelf in alles conform dat Woord han delt in de politiek, maar als de genen. die dergelijke stukken de wereld inzenden, zich in de prak tische politiek nauwelijks of in het geheel niet onderscheiden van de genen. die zij ..principieel" (d.w z nrooagandistisch> te vuur en te zwaard bestrijden, liggen de kan sen om tot bezinning te komen toch gunstiger dan wanneer men. zoa's in h»t kerkelijke, het bij be weringen kan laten. h maar ook tussen de- aties en de ..radicaal- groeneringen, de over- theoretisch en in de propaganda eoms voor elkaar aan de dag legt. doet vermoeden. En het is niet het minst het gezicht daarop, waar door de aandrang tot meerdere eenheid op de duur en onder de druk der omstandigheden aan kracht zal moeten winnen. Want tenslotte is het bedrijven van poli tiek. óók van christelijke politiek niet een zaak. waarin men al zijn historische, kerkelijke, theologi sche en filosofische inzichten en sentimenten kan uitleven; het is bovenal een zaak waarin ook het reformatorische deel van de Ne derlandse bevolking telkens weer tot het formuleren van concrete staatkundige doeleinden zal moe ten komen. En dan zal het waar schijnlijk blijken, dat daarin gro tere mogelijkheden van samenwer king en samenbinding liggen dan in de discussie over de verschillen de historische en actuele structu ren van het reformatorische pro testantisme Prof. Ridderbos besluit zijn ar tikel: De onafwijsbare politieke nood zakelijkheid om in de politiek tot meer eenheid te komen, moge ons ook in kerkelijk opzicht tot een oorzaak ran voortdurend zelfon derzoek zijn. of nl. de in de ver deeldheid gelegen verhindering om de volle kracht van het reforma torisch beginsel te ontplooien, niet veel verder strekt en nog vee] gro tere schade aanricht dan alleen op het nnütieke terrein. i de afkeer, die r 4 Gen. synode geref. kerken i Nelle bestellen Advertentie Van Nelle bestellen 1 Ds. J. Hessels Mulder De gereformeerde kerk van Amster dam-Zuid heeft twee predikanten met dezelfde achternaam en dezelfde eerste voorletter nl. ds. J. H. Mulder en ds. J. H. Mulder. Dat deze twee telkens ver wisseld worden, is begrijpelijk en daaruit is dan ook wel eens een grappige situatie ontstaan, bijv. toen de ene Mulder in Giesscndam en de ander in Giessen- Oudekerk stond en in de ene pastorie een baby kwam en in de andere een kraam visite werd gebracht. Maar elke dag één- of tweemaal te worden opgebeld waarbij dan misverstan den over preekverzoeken etc. aan het licht komen, wordt op den duur toch erg vervelend en daarom is na overleg be sloten. dat de laatste in Amsterdam-Zuid ngekomen Mulder zijn tweede voornaam, die tegelijk een achternaam is. voortaan voluit vermelden zal. Het is ds. J. Hessols Mulder, studenten- Kredikant aan de V.U. Zijn grootmoeder eette Hessels en was een zuster van wijlen ds. J. Hessels. die predikant is ge weest te Bolsward. Bedum en Zwolle en die in 1907 overleed. Advertentie Van Nelle bestellen 1 Negentig legerpredikanten Er zijn thans negentig predikanten als reserve-legerpredikanten onder de wape nen. Van hen behoren er 48 tot de Ned. Hervormde Kerk. 32 tot de Gereformeer de Kerken, vijf tot de Gereformeerde Kerken (ond. art. 31). twee tot de Chr. Gereformeerde Kerken, één tot de Evan- gelisch-Lutherse Kerk, één tot de Re monstrantse Broederschap en één is voor ganger bij de Baptistengemeente. Voorts zijn er in Duitsland. Frankrijk en Suriname hervormde legerpredikanten werkzaam. Advertentie Van Nelle bestellen Diakonaal jaar voor Utrechtse meisjes Een Interkerkelijke commissie te Utrecht heeft meisjes en jonge vrouwen van 17 tot 30 jaar. die in Utrecht of omgeving wonen, opgeroepen een jaar van hun leven uitsluitend te werken voor het diakonaat. In september van dit jaar wil men in Utrecht beginnen me* dit diakonale jaar voor meisjes, in navolging van wat in Duitsland reeds in praktijk wordt gebracht. .tdert enige tijd in enkele kerken 1 jaar wordt opgesch< de studie I _rmi misschien ;rkkring wordt onderbroken. En zich alleen tegen kost en inwoning en een zakgeld tijdelijk in te zetten voor de dienst der barmhartigheid. In het bijzonder heeft men op het oog het werk dat gedaan wordt in tehuizen en inrichtingen voor kinderen en be jaarden. zieken en gehandicapten. Dit diakonale jaar moet gezien worden als een poging om het contact met de «emeente tc herstellen en op die manier net gemeente-zijn te bevorderen. Bij de voorbereiding en uitvoering van hel diakonale jaar ln Utrecht wordt ln breed Interkerkelijk verband samen gewerkt. Hervormden, christelijk ge reformeerden. gereformeerden, luther- sen. remonstranten, doopsgezinden, baptisten en vrije evangelischen nemen er aan deel. In september begint het jaar met een conferentie van een week. waarin in onderlinge discussie met de leiding de achtergrond van dit experiment bespro ken wordt en enige training wordt ge geven. Ook tijdens het diakonalejaar zelf worden zoveel mogelijk eenmaal per week bijeenkomsten gehouden voor ver dere voorlichting en contact. (Van een onzer verslaggevers) BIJ HET BEGIN van de zittir gen der generale synode van de gereformeerde kerken deze (laatste) week, heeft ds. L. W. Kor vinus, tot voor kort predikant te Medan, een bijzondere groet over gebracht van de gereformeerde kerken in Indonesië. Deze groet was bijzonder, omdat het naar zijn vermoeden voor de laatste maal zou zijn, dat in het midden der synode de stem van de gerefor meerde kerken in Indonesië door klonk. Ds. Korvinus, die er al twintig Indone sische domineesjaren op heeft zitten, herinnerde aan het nauwe contact tus sen de gereformeerde kerken van Neder land en Indonesië in de periode tussen de twee wereldoorlogen. De kerken in Indo nesië vormden toen de classis Bata^ zodat er een vanzelfsprekende band w Na de Tweede Wereldoorlog gingen de gereformeerde kerken in Indonesië over tot het formeren van een eigen kerkge meenschap. Maar ook toen bleef de ver binding intact. Wel ontwikkelden de ker ken in Indonesië zich op een eigen Advertentie Van Nelle bestellen b 1 - -i k L ei |L 1 i« ÏT L - W !8 2 1 r L! L~ 3 Eï 34 j H" h Jk No. 148. Horizontaal: 1. toppunt (a. d. hemel) 5. niet massief 6. gevangenis (spreektaal) 8. spindraad 10. traag 12. kledingstuk 13. betaald, afk. 15. aantonende wijs, afk. 17. element, afk. 18. onaangenamer 20-day (9-5-1945) 21. strijdperk 22. voorval 23. element, afk. 24. business 26. element, afk. 27. bijwoord 29. klam 30. directie afk. 31. 33. van te voren ideel v. e. woord) 34 samengegroeide planten 36. tijdsdeel 37. gelijktijdig vuren Verticaal: 1. kielwater 2. lengtemaat 3. voorzetsel 4. afsluitboom 5. inham achter landtong 7. wisseling V. veren 8. soldaat 9. haag 11. inval (in een land) 12. haargroei 13. onbebouwd 14. gebakken platte steen 16. deelt men op een ander getal 18. afk. 19. loopplaats van kippen 25. horizon 28 levensvocht 30. doctoranda, afk. 32. pelsdier 33. voor- (in bep. betekenis) en sloten zich aan bij de Wereldraad Kerken. Maar er was nog voldoende contact, hetgeen zich uitte in het ver lenen van hulp en steun door de gere formeerde kerken in Nederland aan de zustergemeenschap. Intussen Is door de bekende gebeur tenissen aan het voortbestaan van de ge reformeerde kerken ln Indonesië een halt toegeroepen. Te Medan, Bandoeng en Soerabaje zijn de kerken al ver dwenen. Te Djakarta, Palembang, Ma kassar en Semarang bestaan ze nog, maar binnen afzienbare tyd zal het kerkverband in Indonesië vermoedelijk wel opgeheven worden, dacht ds. Kor- Maar al houden de kerken ook op te bestaan, het zendingswerk mag niet losgelaten worden. Op Java, Soemba, Makassar en Su matra zet men dit werk voort. Het zendingswerk op Sumatra hoopt nog op de terugkeer van ds. Kor- Ds. Korvinus dankte voor mee leven met de predikanten en hun gezinnen, die bleven en die terug keerden. Zeer drong hij er bij de synode op aan, dat het gebed voor de kerken in Indonesië en uiter aard voor de zending in de ge meenten wordt voortgezet. De praeses der synode, ds. P. N. Kruys- wijk zegde toe de kerken hierop te zul len wijzen; hij achtte het trouwens van zelfsprekend. dat dit gebed niet opge houden was. Speciaal ten aanzien van de gerefor meerde kerk te Medan viel het in Neder land niet mee om te verwerken, dat deze gemeente van de kaart is. Voor de oude ren lijkt het zo kort geleden, dat dr. W. G. Harrenstein, die nu nog leeft, als jong predikant werd uitgezonden om die ge meente als eerste voorganger te dienen. Ook herinnerde ds. Kruyswijk aan wat figuren als A. W. F. Idenburg en H. Colijn voor deze gemeente en de gereformeerde kerken in Indonesië in het algemeen hebben gedaan. Zending Ds. Kruyswijk maakte bekend, dat de synode in een besloten zitting een tussen tijds rapport behandeld heeft, haar toe gezonden door de generale deputaten voor de zending Dit rapport betreft de zich wijzigende situatie op de zendings- velden en daarmee verband houdende wijzigingen in de vorm van samenwerking. De synode, overwegende dat de roeping tot voortgezette samenwerking in de evangelieprediking. i(j het in gewijzigde vorm, door de kerken van Indonesië en Advertentie Van Nelle bestellen Beroepi ngswerk NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Woudrichem (toez.): L. Emmerzaal te Zwijndrecht; te Boven- Hardinxveld: A. Klein Kranenburg te Hilversum. Door de Prov. Kerkvergade ring van Gelderland voor de evangeli satie te Barneveld: A de Bruijn te Werkendam. Aangenomen het beroep der generale synode tot predikant buitengewone werk zaamheden (arbeid ten dienste van Ver. Prot. Gemeente van Curasao) kand. H. Stoof te Oegstgeest. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Oost- en West Souburg <2e pred. pl P. A. Bohlmeijer te Wil- nis: te Oud-Beijerland: W. P. H Pou- wels te Wommels (Fr.); te Delft: P. Heinen te Noordwijk-Binnen. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Tweetal te Nieuwpoort: F. Bakker te Huizen N. H. en J. C. van Ravens- waaij te Scheveningen. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) De classis Amsterdam heeft praep. geëx. en beroepbaar verklaard kand. H. Stolk te Amstelveen, kand. aan de Theologische Hogeschool te Kampen. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Beroepen te Groningen: A. M. van Peski te Friedrichstadt (Duitsland). Advertentie Van Nelle bestellen door de gereformeerde kerken ln Neder land beiderzijds wordt erkend en begeerd, en dat de synode van de gereformeerde kerken in Indonesië verzocht heeft nadere voorzieningen te treffen inzake de zen ding op Sumatra en Makassar, besloot haar grote dankbaarheid uit te spreken over het feit. dat de Indonesische kerken de samenwerking in de evangeliepredi king bUiven begeren. De synode keurde de richtlijnen, door zendingsdeputaten ontworpen, goed en machtigde hen volgens deze richtlijnen naar bevind x zaken te handelen. Er zal opnieuw een schrijven v bemoediging uitgaan naar allen, die het zendingswerk arbeiden. Blijkens de richtlijnen wordt de samenwerking breed opgevat. Het zou kunnen zijn, dat de gereformeerde kerken de sai werking niet rechtstreeks kunnen lisëren door het beschikbaar stellen van zendingsarbeiders uit Nederland. In dat geval zouden zij een internatio naal oecumenisch' team, waaronder Nederlanders kunnen uitzenden; ook dit valt onder de samenwerking. Het zenden van geld (eventueel vol gens een aflopende steun) en bijv. productie van literatuur ten behoeve de lectuurdiensten kan niet meer worden beschouwd als zending in de volle be tekenis van het woord, ofschoon wèl ^ls een kwestie van verantwoordelijkheid vanwege de oude relatie, die er met de Indonesische kerken bestaat. (Met Indo nesische kerken worden de jonge kerken op Java enz bedoeld, die uit de zending ontstaan zijn. red.) Bij de herziening van de kerkorde heeft men zich ook beraden over artike len, die de relatie van de gereformeerde kerken met de zg kerkelijke stichtingen regelen. Zoals men weet is tegenwoordig ook op kerkelijk terrein de stichting geliefkoosde organisatievorm. De synode was van oordeel, dat het nog niet mogelijk is in de kerkorde de zaak van de stichtingen op afdoende wijze te regelen. Toch heeft zij enkele richtlijnen gegeven voor het oprichten van of het deelnemen aan stichtingen door vergaderingen van de kerk. Drie dagen hard werken in Groningen De Unie van Baptistengemeenten in Nederland is thans in 78e algemene vergadering bijeen in de baptistenkerk te Groningen-zuid. Afgevaardigden uit het gehele land werden dinsdagavond op de openingsbijeenkomst ver welkomd door de voorzitter der Groninger gemeente ds. G. Brongers. Muziek van ,,De Bazuin" en declamatie omlijstten het programma, waarvan het voornaamste punt was de openingsrede van de voorzitter der unie-commissie ds. F. E. Huizinga uit Hengelo (Ov.). Christus is Overwinnaar Boven de agenda van de gehele ver gadering is als motto geplaatst: Christus is Overwinnaar Hiervan ging ds. Hui zinga uit. toen hij sprak over de bete kenis van Christus als profeet en als priester, maar vooral als koning. Dat Hij overwinnaar was, valt niet moeilijk te geloven, maar dat Hij het is. wordt eerder voor de toekomst gehoopt, dan voor het heden geloofd. Was de weg van de gemeente-der-gelovigen een weg achter de Overwinnaar? zo vroeg ds. Huizinga. De Gemeente van Christus is uit eengevallen en versplinterd in haar verschijningsvorm en soms hebben de delen elkaar bestreden. Welke con clusies moet daaruit de ongelovige om trent de Christus trekken? Hoe moe ten we het rechtvaardigen, dat de kerk maar al te dikwijls in dienst stond van een of andere wereldse Advertentie Van Nelle bestellen 18 Ten slotte brachten ze met meer dhn gewone zorg twee houten kisten in de voorpiek van de kaïk, de ene groen, vrij groot en met koper beslagen, de andere kleine en zwart geverfd. De groene kist be vatte uiterst explosieve stoffen: TNT. amatol, een paar staven gewone dynamiet, granaten, aanvuurla- dingen. en zakjes van zeildoek. In een hoek van de kist lagen een zakje amarilpoeder. een ander met fijngestampte en een goed afgesloten pot met kali um. speciaal meegenomen voor het geval Dusty Miller gelegenheid zou vinden zijn unieke sabo teurstalenten tc benutten Het zwarte kistje bevat te slechts ontstekers elektrische zowel als chemi sche met zulk onstabiel knalkwik dat het indien niet verzekerd door een vallend veertje tot ont ploffing kon worden gebracht. De laatste kist was op zijn plaats gebracht, toen Casey Brown z'n hoofd door het dekluik van de ma chinekamer stak. Hij keek aandachtig naar de gro te mast. die hoog boven hem oprees en draaide zich toen om teneinde de fokkemast te bestuderen Met zorgvuldig effen gehouden gezicht wendde hij zich tot Mallory t „Zijn er zeilen aan boord, kapitein." De kanonnen van r AIISTAI* MACLEAN „Ik wel. Hoi „Omdat we die dingen i zeker nodig zullen „Ga maar's in de lachinekamer kijken." zei u „Dit is geen machine kamer maar een berg schroot. En de smerigste, roestigste schroot zit aan de schroefas Wat denkt u dat 't voor een machine is" Een ouwe tweecilinder- Kelvin. bijna vlak voor m'n deur gebouwd maar dan dertig jaar geleden"' Wanhopig schudde Brown bet hoofd en keek zo onthutst al? alleen een Schot se machinist dat kan bi) het zien van e< M loosde machine. „En 't ding is al jaren 11 keling kapitein. Je breekt hier je nek t de versuk- I1 over de ka- onderdelen. Ik heb bij de Gallowgate schroot- topen gezien die paleizen gg| jf i hiermee vergele- „Majoor Rutledge zei anders dat ie gisteren nog Jedraaid heeft." zei Mallory vriendelijk. ..Maar en- in. kom nu maar aan wal. Tijd voor 't ontbijt En help me onthouden dat we bij 't teruggaan een paar zware stenen meenemen, wil je." ..Stenen?" riep Miller uit. „Aan boord van dat ding?" Mallory knikte met een glimlach „Maar die pieremechochel zinkt nou al!" protes teerde Miller, „Wat moet u met die stenen?" „Wacht maar af, dat zul je wel zien." Drie uur later zag Miller het. De kaïk tufte om de noord over een vlakke, door geen windje beroer de zee. op minder dan een mijl afstand van de Turk se wal. toen hij droefgeestig z'n blauwe battledress tot een prop in elkaar draaide en spijtig over de reling smeet. Verzwaard met de grote steen die hij aan boord had gedragen, verdween het pak in een oogwenk. Gemelijk bekeek hij zich in de tegen de stuurhut geplaatste spiegel Met uitzondering van een om z'n magere middel gewikkelde, violette sjaal en een kunstig geborduurd vest. welks vroegere glans door de tijd was vervaald, was hij van top tot teen zwart jasje; zelfs z'n lichtblond haar was geverfd. Hij rilde en draaide zich om. „Bof ik even dat de jongens thuis me zo niet kunnen zien!" zei hij hartgrondig. Kritisch bekeek hij de anderen die. op kleine variaties na, precies als hij zelf waren gekleed. „Nou.misschien staat 't nog niet eens zo beroerd.Maar waar dient die verkleedpartij voor, chef?" „Ze hebben me verteld dat je twee keer achter de Duitse linies bent doorgedrongen, een keer als boer en de andere keer als monteur." Mallory smeet zijn verzwaarde battledress overboord. „Nou kun je zien wat de Navaronees uit de be tere standen draagt." „Ik bedoelde die dubbele verkleedparij. Eerst in het vliegtuig en nu dit." „O. ik snap wat je bedoelt. Legerkhaki en xr wit in Alex, blauwe battledress in Castelrosso Griekse kleren'' Er was een kans een tamelijk zekere kans zelfs dat er pottekijkers waren, in Alex of in Castelrosso. of op majoor Rutledges eiland. Daarom zijn we overgestapt van een motor barkas in een Sunderland, toen in een motortorpe doboot en nu weer in een kaïk. Dat is om onze sporen uit te wissen, korporaal. We kunnen geen enkel risico Miller knikte, keek naar de zak met kleren die voeten lag. trok verrast de wenkbrauwen wit kledingstuk uit te op en haalde schijn waar zijn oog op was gevallen. Hij hield de lange, wijde lap onderzoekend omhoog. „O. dit is natuurlijk voor 't geval we over Griek se kerkhoven komen", zei hij ironisch. „Kunnen we ons als geesten vermommen." „Camouflage legde Mallory hem bondig uit. „Sneeuwkleding „Wat?" „Sneeuw. Dat witte goedje! Er zijn hoorlijke hoge bergen op Navarone daar wel 's heen moeten. Daarom; siKc,,,ccul (Wordt vervolgd.) volledig Vanwege dc schrikwekkende bewape ningen met helse wapenen verkeert on ze wereld in diepe nood en de kerken, die de Overwinnaar der wereld kennen, houden zich meermalen, alsof hun dit alles niet aangaat. In niet lang bije tijden hebben millioenen westeuro- pese arbeiders zich van die kerker af gewend, omdat ze zich vereenzelvigden met een bepaalde maatschappelijke de. althans daartegen niet of nau Iijks hun stem verhieven. Hoe staat het verder met het Over- innaar-zijn van Christus eigen leven, met onze zelfhandhaving en eergevoe ligheid? We belijden, dat het onze schuld is, dat Hij niet méér Overwin- r werd in eigen bestaan. In datzelf- ogentolik breekt dan toch de luister door van Jezus Christus, want daar en dan overwint Hij ons in ons zijn en zo- zijn. De troost ligt in de totale vergiffenis, in Zijn overwinning van leugen, haat en dood. Zijn openbaring van de liefde en genade van God. Wie zelf de bevrijding van Christus heeft ondervonden, ként Hem als de Overwinnaar. Die het leven verlost en van Wien wij moeten spre ken, omdat we van Hem niet zwijgen kunnen. Zij Hij onze Heer. naar Wien wij luisteren en Dien wij gehoorzamen in deze 74e algemene vergadering, al dus besloot ds. Huizinga deze vurig uit gesproken rede Wat er te doen is De agenda van deze vergadering be vat vele rapporten en verslagen. De af gevaardigden hebben niet minder dan 45 pagina's vol met cijfers en mede delingen moeten doorwerken, samen met de plaatselijke gemeenten, die zij verte genwoordigen. Zo geven ter vergadering de mening door van hun gemeenten en op grond van de aldus tot stand geko men besluiten, kunnen de betreffende commissies dan weer verder werken aan hun taafc. Deze taak beperkt zich tot datgene, waarin de verschillende gemeenten sa menwerken in Unieverband. Dat is in tussen een breed terrein: evangelisatie werk, kerkbouw, seminarium, diacones- senwerk. zendingsarbeid. verschillende periodieken, pensioenfonds, zangbundel commissie. lectuurfonds. Daarnaast vermeldt de agenda ver schillende voorstellen van gemeenten o.m. betreffende een nieuwe salarisre geling. In rheer dan één commissie moeten vacatures vervuld worden. Woensdagavond vindt een gezamenlij ke viering van het Avondmaal plaats. Donderdagmorgen worden de huishou delijke besprekingen opnieuw onderbro ken door een forum, dat allerlei Het grote gebod der liefde, dat Christus ons voorhoudt èn ons heeft voorgeleefd: wat oneindig gevarieerd is het in een mensenleven! Het is niet een gebod, speciaal voor weke natu ren en slappe karakters, die alles maar goedvinden en alles maar slikken. Het is evenmin een gebod, voor sentimentele lieden, die bang zijn voor een fikse discussie of een stevig meningsverschil. Juist vanuit dit gebod kan er, als het moet, hard gesproken en gehandeld worden omdat het de naaste vasthoudt in liefde. Christus had ons mensen zó lief, dat Hij Zijn leven voor ons gaf. Zijn liefde was niet vrijblijvendmaar voerde tot de laatste consequentie. En nu vraagt Hij van ons dit éne ding: uit liefde tot Hem voor de ons bewezen liefde met een bewogen hart en vol mededogen naast onze naaste te gaan staan, hem te steunen en te helpen, met een woord en met een daad, hem te wijzen op de liefde van Christus, die ook die naaste wil vasthouden en wil omringen. En uit de liefde tot die naaste zullen wij weten, of wij Hem waarlijk liefhebben! ONDUIDELIJKE FIGUUR heer Tilanus in dit opzicht. Staatssecretarissen zijn geen amb tenaren, maar politieke personen. minister waarmee de staatssecretaris bijzonder is belast afstand doet. de minister de' meerdere wel aangenomen dat de minister als pathiek. mindere verantwoorde van politieke verhoudingen. De po litieke verhoudingen vormen in ons ling destijds staatsbestel met zijn vele politieke staatssecretaris partijen een tere zaak. Aanstelling EEN GOEDE SUGGESTIE AfANDAAG doet de Tweede Kamer van een staatssecretaris heeft wel haar uitspraak over de materi- mede moeten dienen om aan een eelvoorziening voor de landmacht, partij een zekere „genoegdoening" Haar uitspraak richt zich tegen de te verschaffen, staatssecretaris die met de verzor- D" J 1 M" ging van deze voorziening Daarmee is opnieuw in discussie ge komen in hoeverre de verantwoor delijkheid reikt. Een staatssecretaris heeft in staatsbestel in het algemeen geen "S bevorderlijk is geweest. Men duidelijke positie. Toen na de oorlog mag, zo luidt het dan, van de minis- tot de instelling van deze figuur is teriële verantwoordelijkheid ook niet overgegaan, is deze onduidelijkheid onmogelijke verlangen, terstond als een bezwaar aangevoerd. Dit alles ligt eenvoudiger wanneer Wij herinneren ons om ons daar- er een conflict is gerezen tussen mi- toe te bepalen uitlatingen van de nkter en staatssecretaris. Het be Bij deze beide omstandigheden heeft belast, zich dan nog gevoegd de al groter gecompliceerdheid van de stof waar voor de minister verantwoordelijk- staatssecretaris heid draagt, hetgeen aan de erken ning van een eigen verantwoorde lijkheid van de staatssecretaris stel- hoeft geen betoog dat in dat geval de staatssecretaris, als de mindere, heeft te wijken. Dan geldt volop de de staatssecretaris, in de praktijk het aanblijven van de staatssecreta- van het politieke leven wordt toch ris staat zij kennelijk minder sym- verbonden zijn dergelijke lands begeven Uniecollecte lijst 28 Zevenhonderd plaatselijke comité's I hebben, zo blijkt uit lijst 28 van de 79ste Uniecollecte, voor deze collecte 365.925,34 bijeengebracht. Vorig jaar was dat bedrag 333.342,79. Op lijst 28 komen de volgende plaat sen en bedragen voor. Leek 552,50 Hindeloopen 36,41 (60,26); Win- sum 220 (208); Beilen 510 (485.50); Dwingeloo f 571 (475); Een 143.85 (141); Emmen 522 (525.25); Dalfsen 720.38 (704); Genemuiden 1.085 (1.000); Goor 116.15 (85.30); Kamperzee dijk 432.50 403); Steenwijkerwold 306 (287.25); Urk 900 820); Arn hem 3.550 (2.700); Haart f 250.60 (286.35); Heveadorp 99.50 (77); Zutphen 1.404.95 (1.445,70); Amsterdam (Gr. IJpolder) 120 (132,10); Bodegraven 1.386,41 (1.397.55); Gouderak 585 (525); Hillegom 818.05 (480.77); Nieu- werkerk a. d IJssel 584.65 (728.20); Rijswijk (Z.-H.) 1.077,58 (914,58); Gapinge 159.75 (154.75); Woudrichem 93,71 (109,28). Benoemd tot onderwijzeres aan de tweede hervormde school te Aalten: me juffrouw M. G. Oortgijsen te Goes; aan de Herv. school Ridderlaan 4. Utrecht: mejuffrouw C. C. Blok te Amersfoort; ,-iaan de chr. nat. school te Moerdijk; me- |.i juffrouw H. J. de Jong te Pernis; aan de n i e - arb e i d z a f b ean t w oo r -chr. school te Waspik: mejuffrouw W. A. den Jansen Schoonhoven te Alteveer; aan de De afgevaardigden zijn ondergebracht chr. ulo te Alphen aan den Rijn: mejuf- bij leden en vrienden van de Groning-1 frouw M. E. Kuitert te Utrecht; aan de ;n paar be- se baptistengemeenten. In de ontvangst Hervormde school te Lopik; mejuffrouw konden van deze vergadering werken de beide|W. van Rooijen te Utrecht; aan de chr. heen moeten. Daarom: sneeuwhemden gemeenten, Groningen-Noord en -Zuid nat. school te Bergambacht: mejuffrouw D. de Ruyter te Oudewater. hebben verantwoordelijkheid verantwoordelijkheid van de minis ter, ook voor dat deel van het beleid waarmee meer in het bijzonder de ciaal is toevertrouwd. Zij maken staatssecretaris is belast, geen deel uit van het kabinet en D® bezwaren welke thans binnen ons aan besprekingen in de ministerraad Parlement zijn gerezen met betrek- nemen zij slechts deel voor zover kinff de materieelvoorziening daarin een aangelegenheid ter sprake yoor de landmacht richten zich met komt waarbij zij meer in het bijzon- name tegen de staatssecretaris, niet tegen de minister. Staatsrechtelijk tbezien is dit een merkwaardige si nisters ter zijde. Iedere minister tuatie. Dc tweeslachtigheid in de fi- pleegt het initiatief te nemen tot de ff^ur van de staatssecretaris wreekt aanstelling van de staatssecretaris hier en nu. die hij wenst. Aanstelling van een Dat zich eens een gevai ais het staatssecretaris betekent niet, dat de onderhavige 'zou voordoen ware te zijn verantwoordelijk- verwachten. Men mag zich gelukkig dat deel van het beleid prijzen dat het zolang achterwege is gebleven. Thans is het er echter. De Tweede Kamer wil blijkbaar de minister gehandhaafd zien; tegenover In staatsrechtelijk opzicht is de uit- lijkheid draagt voor dat deel van spraak die dc Kamer nu doet het beleid dat de staatssecretaris op belangrijke. Deze uitspraak richt zich de schouders heeft gekregen. Tot deze laatste ontwikkeling heb ben enkele omstandigheden bijge in het bijzonder tegen deze bepaalde staatssecretaris. Maar tegelijk geeft zij aan de eigen zij het beperkte dragen. Daar is in de eerste plaats verantwoordelijkheid van de het feit dat de staatssecretaris wel staatssecretaris een zeker accent. Zij degelijk een politieke figuur is. In de bedoelt uit te spreken dat de staats- tweede plaats, en in rechtstreekse secretaris, ondanks alles wat ertegen samenhang met het eerstgenoemde, kan worden aangevoerd, toch iets is daar de omstandigheid dat er in van een geheel eigen verantwoorde wezen verscheidene staatssecretaris- lijkheid heeft, die men de minister sen zijn benoemd ter rechttrekking niet wenst aan te doen. Of dit alles bedoeld is bij de instel de figuur van de i ons staatsbestel blijft intussen een tweede. TIET VOORSTEL van de Canadese komt het Westen tegemoet aan de minister van buitenlandse zaken, eisen van de Sowjetunie, die slechts een serie topconferenties tussen de met een topconferentie op het hoogste vertegenwoordigers van Oost en niveau genoegen wil nemen. Tege- er op, dat de wereldproblemen te er geen uitwijkmogelijkheid ingewikkeld zijn om op één top- een volgende conferentie overblijft. Deze mogelijkheid is er wel, als de regeringsleiders op een topconfe- te stemmen met voorbe- rentie bepaalde problemen aansnij- een topconferentie door den en de uitwerking er van op dragen aan hun ministers van buiten conferentie opgelost te worden, Tengevolge van de Russische wei gering, reiding bijeenkomsten van de ministers buitenlandse zaken van de Grote landse zaken. Vier, is de mogelijkheid, dat er in het geheel geen topconferentie zal worden gehouden, niet uitgesloten. We hebben al vaker gewezen op de niet gebruikelijk, dat regerings gevaren, die voor de vrije wereld leiders zich herhaaldelijk buitens- i internationale. Het Canadese voorstel kan de im- beren, of een dergelijke aanpak passé doorbreken. Door in te stem- een werkelijk gesprek tussen Oost men met een serie topconferenties en West op gang kan brengen. Weer een onderscheiding voor prof. Van der Maas Prof. dr. ir. H. J. van der Maas, de mentor van de vliegtuigbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, voor zitter van dc raad van bestuur van het Nederlands instituut voor vliegtuig ontwikkeling en voorzitter van de stich ting Nationaal luchtvaartlaboratorium is door het congres van de „Federation Aeronautique Internationale (F.A.I.), dat dezer dagen in Los Angeles is gehou den, onderscheiden met het Paul Tas- sandierdiploma in verband met zijn grote activiteiten op het gebied van de lucht vaart. Deze onderscheiding zal aan prof. Van der Maas evenals aan de heer U. F. M. Dellaert. directeur van Schiphol, (die hiervan reeds op de hoogte was ge bracht) worden uitgereikt op de alge mene vergadering van de Koninklijke Nederlandse vereniging voor luchtvaart, welke op 17 mei te Soesterberg wordt gehouden. Ds. G. de Roest wordt boordpredikant Ds. G. de Roest, hervormd predikant te Steenwijk. is per vliegtuig naar Australië vertrokken, om vandaar met de „Johan van Oldenbarneveldt" als geestelijk ver zorger van repatriërenden terug te ko men. In Soerabaja en in Djakarta zal het schip ruim 1300 repatriërenden aan boord nemen. Omstreeks 10 juni wordt het achip in Nederland verwacht

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2