■Vergeten is ondankbaar en :i lichtvaardig CLICK Herdenkinssuur in PIETERSKERK Sr™- Vliegerwedstrijd in de Leidse Hout ErtDe grote liefde, voor K. en O. Jj™ Bevrijdingsvuur ontstoken op liet Stadhuisplein Hoog in de lucht wiegde boertje aan vliegertouw Van Wetten wint Leidse be vrij dingsronde HEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 6 MEI 1958 3 Men en mag alleen iets verwachten hopen, als men bereid is zich in te zetten gTOEN ONS VOLK was bevrijd van de Duitse slavernij, ging het naar fjj-t de kerken om God te danken voor het wonder, dat Hij aan deze men ie» van Zijn wereld had verricht. Daarom is een herdenking van deze tevrijding zonder een korte „adempauze" op deze zelfde plaats onvolledig •n getuigt het van ondankbaarheid en een verkeerd verstaan van dit Gedenkwaardige feit als mensen die in God en Zijn daden van liefde en Merlossing geloven, zich op een dag als gisteren beperken tot wat luid ruchtig feestbetoon. In de nacht der verschrikking was de Kerk de hoed- iter van gerechtigheid en waarheid; tallozen hebben in die tijd zich aan laar en haar Boodschap „opgetrokken" en velen zijn door haar werking goedsmoeds de poorten der hel binnengegaan. Deze hoedster blijkt ook lü een Boodschap te hebben. Die Boodschap is voor alle tijden. Ook nü, n tijden van vrede, vrijheid en welvaart, staan grote dingen op het spel. m Ijjet was dan ook verblijdend, dat toch olkog een vijf- zeshonderd mensen ge- »or hadden gegeven aaIt de oproep om Pieterskerk de korte herdenkings- tigheid bij te wonen. Daarin gingen ni# de 1 t vfechti; do E. H. Oppenheimer, Hervormd pre- ..ikant, en ds. H. Heule, Gereformeerd '«tdikanl. S0HPastoor Glazemaker leidde het gedeelte n |n de dienst vóór de prediking van ds. l Pfcpenheimer en ds. Heule het gedeelte ;er«ma. Vóór de dienst zong de Gemeente i zföanig 302: „Wilt heden nu treden voor rkijod, de Here". En na het votum van Yjplm 126 psalm 68 de verzen 1 en 5: „De pjeer zal opstaan tot de strijd" en „Uw bop. uw kudde woonde daarNa het con^bed werd „Gelukkig ds het land" ge- Voorrecht van de mens Oppenheimer merkte in zijn predi- ing op, dat herdenken is: bewust beziï z'tjn met het verleden. Wie de bevrijding zal ook iets moeten zeggen over VOOfe tijd, die aan die bevrijding is vooraf- elefcgaan. Die tijd was droevig, ellendig er ^(.dersehrikkelijk. En men kan* zich dt vfaag stellen, of het wel gewenst en juist die rampzalige feiten in de herinne- (ng weer tot leven te wekken. De predikant achtte dit niet alleen rewenst, maar ook noodzakelijk, lerinnering is het voorrecht van de De arme dieren weten van- ia laag niet meer, wat zij gisteren heb- DS. OPPENHEIMER oproep tot waakzaamheid )en beleefd. De mens echter her- nnert zich nauwkeurig. En de ken- lis van het verleden kan hem be varen voor de fouten, die in dat var kjerleden zijn gemaakt. tdDe K dfeten dDe Kerk is daarbij het kritische ge- Als allen alle6 vergeten, zij weet nog. En zij kan waarschuwen. Een dat zijn verleden vergeet, ontwor mt snel. Wij beginnen niet elke morgen nieuw. Ds. Oppenheimer herinnerde m het woord in de Bijbel „Als ik u ■rgeet, o Jeiuzalem, dan verdorre mijn rkerhand". En Jeruzalem was de oor rong van Israël. *<Hveni Geschonden |E BEVRIJDING was het einde van reeks van gewaarwordingen, be- en en angsten, die wij niet ken- Hfen. De nacht der verschrkking, die er- l*an voorafging, wa6 een onvoorstelbare opeenhopging van boosheid, kwaad misdaad. Die nacht betekende, dat de mens geschonden en onteerd werd en meer mens en menselijk kon zijn. Laten wij niet menen, dat dit alles meer kan gebeuren. De gebeurtenissen ln Hongarije hebben ons aèn het denken gezet, in Algerië worden mensen getrof fen door het onrecht van soldaten var het westen en in Duitsland is de geest der nazi'6 niet gedood; door de bewape ning herleeft hij. De dingen, waar wi ln onze herdenkingen nog eens bij stil staan, kunnen weer gebeuren, al6 wij niet waakzaam zijn tot in de kleinste din gen. Ds. Oppenheimer citeerde in dit band een dichter: „Als u uw ogen niet gebruikt om te zien, dan zult u ze nodig hebben om te huilen". Hoedster van Gods gebod DE KERK van Jezus Christus was in de nacht der verschrikking de hoedster van Gods gebod. Zij bad gevangenissen ep. concentratiekam pen, voor de onderduikers en de Jo den. In alle bezette landen heeft de Kerk partij gekozen voor de ver drukten en ontrechten en riep zij op om te helpen. Tegenover de poorten der hel was zij de ruimte der ge borgenheid, de ruimte der waarheid, sprak zij het woord, dat zy door haar opdracht spreken moest. In de tijd der verschrikking had zij een bood schap van vrede en vrijheid. Dat te vergeten, is ondankbaar en licht vaardig. „Ik zou de christenheid graag Iets moediger en iets strijdvaardiger wil len hebben", zei dr. Oppenheimer. Een vrije en onbevreesde Kerk kan de mens van deze tijd zeer veel geven en kan een goed instrument zijn in de handen van God. Opdracht De dank aan God is alleen iete waard, als wij de bevrijding ook als een opdracht zien. zo vervolgde de predikant. Men mag van de toekomst alleen iets verwachten en iets hopen, als men persoonlijk bereid is zich in te zetten, en als men bereid is in te staan voor wat men verwacht en wat men hoopt. Het elementaire besef van recht, gerechtigheid, waarheid en menselijkheid moet verdedigd worden ln deze tijd. De strijd tegen de we reldbeheersers. de boze geesten in de lucht, de duisternis dezer eeuw gaat onverminderd door. Veel van het ge leden leed is onherstelbaar. Vergeet het niet, maar wees ook waakzaam, zo riep ds. Oppenheimer de Gemeen te op. Dón zal ons nageslacht zijn brood in vrijheid eten. als wij onze beste krachten daaraan geven. Na de prediking, die volgde op het lezen van Efeze 6 vers 10 tot 18, werden de twee coupletten van gezang 305 ge zongen: „Ik hoor trompetten klinken" en „Daar is geen hulp voorhanden, voor handen dan van God". Vóór de zegen, die door ds. Heule werd uitgesproken, wer den nog drie strofen van gezang 301, het volkslied, gezongen. Aan het orgel zat Adriaan Blankenetein. van de veemarkt, toen de kinderen, die hadden deelgenomen aan de vliegerwedstrijd en de speurtochten, zich om vier uur kwamen melden aan de wedstrijdtafels om daar een fietsvlaggetje in ontvangst te nemen. Het comité Bevrijdingsdag, dat deze middag had georganiseerd, heeft, ondanks de regen, die vooral bij de vliegerwedstrijd nogal wat moeilijkheden op leverde, de kinderen een onvergetelijke middag bezorgd- Om half drie verzamelden de kindei zioh bij de molen De Valk. Van daar ging het naar de Leidse Hout, waar de vlie gerwedstrijd zou worden gehouden. Met behulp van aanwijzingen, die de deel nemers tevoren waren verstrekt, hebben de kinderen, die naar leeftijd in twee groepen waren verdeeld, zelf hun vlie gers gemaakt. Er was voldoende ruimte opengelaten voor eigen initiatief en ginaliteit, zodat gisteren vliegers allerlei bouw en afmeting te voorschijn kwamen. Heel aardig was het boertje, dat een van de deelnemers had gemaakt. Deze „popvlieger" bleeK niet alleen in theorie goed in elkaar te zitten, maar de praktijk wees ook uit, dat het boertje ver boven de bomen van de Leidse Hout kon uitkomen. Ori gineel was ook de matroos. Verder waren er vliegers met afbeeldingen van het koninklijke gezin, het wa pen van Leiden, de nationale drie kleur en zelfs een atomium Zoals gezegd leverde de regen veel moeilijkheden op. Sommige vliegers raak ten daardoor niet los. En van andere kwam alleen het geraamte naar beneden tuimelen. De jury, die de vliegers beoordeelde, lette op originaliteit, technische uitvoe ring en luchtvaardigheid. In de groep van 911 jaar behaalde Hennie van der Laan de eerste prijs en in de groep van 1214 jaar ging Barend van Sohadewijk met de eer strijken. Samen met het jeugdorkest ,.De Burcht ging het hierna naar de veemarkt. Als extra vaandel voerde het korps een ka potte vlieger mee. De 200 medewerkers van de heren Zun- derman en Steinbach kregen het toen rg®t>fNNEN ANDERHALF JAAR hebben we tweemaal De grote liefde V(J, gehad. In december 1956 hebben we uitvoerig over het stuk en de opvoering door de Nederlandse Comedie geschreven Dat we er nu bij de op voering voor K. en O. op terugkomen, vindt zijn oorzaak in het feit, PPVat twee hoofdrollen nu anders bezet waren. De rol van de voortvarende °Tfyerliefde Marcel Boisette werd nu gespeeld door Ko van Dijk in plaats van y Tlan Bentz van den Berg, en Sigrid Koetse verving Rita Maréchal. De eerste woijziging beviel ons minder dan de tweede. he< Ko van Dijk is wel een vurige aan- n Wdde-r, maar hij had te weinig charme i efc zijn spel om dat licht te maken, het kafas te zwaar en te weinig soepel Sigrid s £oet6e was al6 dochter zeer te waarde ren in haar spel. Ze maakte van Nicol» n gevoelige en begrijpende jonge vrouw. He het leven in sommige opzichten be- er kent dan haar moeder Solange. een .Jol. door Ank van de Moer. technisch pjdfaaf, maar koel gespeeld. ti De beste a d »m# Bij de opvoering gisteravond vonden Joan Remmelts, als Edouard Berger Solange, de beste van allen, plaatste de accenten in zijn spel uit- zorgde voor een goede ver- roorde variatie. jïgU Het is zeker geen tijdverspilling, wanneer men wat meer aandacht ovl besteedde aan duidelijk spreken. He- ve Jo .aas is bU velen de techniek van het spreken niet zo geperfectioneerd, dat men in een snel tempo sprekende, de tekst toch duidelijk over het voet licht brengt. Me-t een langdurig applaus werd de dank getoond voor de opvoering van dit Franse blijspel, dat velen een prettige avond heeft bezorgd. A. C. Bouwman. De Vereniging voor Pedagogiek is van plan het honderdjarig bestaansfeest te vieren in de vorm van een nationaal con gres op 16 en 17 mei in Leiden. De be groting sluit bij een totaal aan uitgaven van f 6360 met een tekort van f 3245. Het rijk zal ten hoogste f 1000 bijdragen, G.S- f 500, zodat het ongedekte tekort f 1745 bedraagt. B. en W. houden rekening met de moeilijke financiële positae van de vereniging en stellen voor ten hoogste f 1000 beschikbaar te stellen. enorm druk met het uitreiken van de fietsvlaggetjes. Uitslagen Groep 1: 9 tot 11 jaar: 1. Hennie van der Laan, 2. Eddie Klinkenburg, 3. Jan Weeda, 4. Remie Nieuwenburg, 5. Wlm Meijer. Groep 2: 12 tot 14 jaar: Barend van Sohadewijk, 2. Cornelis Hartevelt, 3. Wim Bouwman, 4. Kees van der Huizen, 5. Adri van Leeuwen. Lezers schrijven ons De P.C.U. in Katwijk Voor ons in Katwijk ligt de „Belangrijke Mededeling" van de pas opgerichte partij „De Protestants-Christelijke Unie". Met deze brochure stelt zij zich voor aan de Katwijkse kiezers en tracht zij met veel woorden duidelijk te maken, dat de op richting alleszins noodzakelijk was. We delen deze mening allerminst. Oprichting van een partij is alleen dan gerechtvaardigd, als zou gelden „Salus publica": voor het welzijn der bevolking. Wat zien we echter? Haat, twist en ver brokkeling in de reeds bestaande protes tantse partijen. Men dient de gemeen schap niet op deze wijze. Goed beschouwd zitten de heren er zelf mede. „Waarom", zo luidt het, „hebt u geen gecombineerde lijst gevormd met de andere confessionele partijen? Met A.R. en S.G.P.?" Wij zouden echter willen vra gen: „Waarom hebt u geen aansluiting ge zocht bij één dezer partijen?" Dat ware altijd beter geweest. Zeker, u hebt .ge tracht om samen met de S.G.P. met één lijst uit te komen, maar dat was niet de oplossing. Tijdens de bespreking met de S.G.P. (waarover spoedig meer!) werd naar voren gebracht, dat u de beginselen der S.G.P. volkomen is toegedaan. Prach tig. Wat belette u dan om u aan te sluiten? Juist in deze tijd geldt: eendracht maakl macht, vooral als men dezelfde beginselen Is toegedaan. Nu rijst onwillekeurig de vraag: waren het wel de beginselen die u dreven tot eei. bespreking met het bestuur van de S.G.P. of golden in hoofdzaak andere motiever.? Indien het eerste waar was geweest, dan had u zich er wel voor gewacht, een juiste voorstelling te geven van de gang van zaken betreffende het met een ge combineerde lijst uitkomen met de S.G.P. Hierop, hopen wij nog nader terug te komen K. VAN DER M., Katwijk aan Zee. Cronjéstraat 3. Muzikale stertocht in Leiden marcheerde Werkmans Wils kracht tussen de dichte rijen van samengestroomde Leidenaars door naar het Stadhuisplein, waar op het bordes vele tientallen gemeentelijke autoriteiten de komst van de uit alle hoeken van Leiden vertrokken mu- Festiviteiten Leidse jeugd VENALS VOORGAANDE JAREN heeft de Leidse Jeugdactie namens het Co mité Bevrijdingsdag 1945 gistermiddag feestelijkheden voor de jeugd op touw gezet. Jongens en meisjes van negen jaar en ouder konden deelnemen aan een wan delspeurtocht of aan een vliegerwedstrijd in de Leidse Hout, jeugd boven de tien jaar werd in de gelegenheid gesteld mee te doen aan een fictsenspeurtocht in de omgeving van Leiden. In totaal hadden rich ongeveer vierduizend kinderen op gegeven. Onder leiding van de heren H. Zunderman en A. Valkenburgh startten om half drie ongeveer zeventienhonderd jongelui per fiets op het Pieterskerkhof. De tocht ging via de Herenstraat en do Zoeterwoudseweg over Voorschoten en Wassenaar, waar het raadhuis werd ba zocht, langs de Haagse Schouw naar het emdpunt bij molen De Valk. Ongeveer vijfentwintig kilometer werd afgelegd Niet minder voorspoedig verliep de zes kilometer lange wandeltocht, die onder leiding stond van de heren J. v. d. Blom en C. Marks. Met molen De Valk alJ uitgangspunt was de route: Rijnsburger- singel Haarlemmervaart Poelgeest Leidse Hout Maredijk Schutters veld. Vijftig minuten na het vertrek kwa men de eersten met een rood hoofd bin nen. Met de regen was het nogal mee gevallen Dit kon niet worden gezegd door hen, die aan de vliegerwedstrijd deelnamen De regen had al gauw het dunne papier van de zelfvervaardigde vliegers aange tast, zodat enkele doorweekte exempla ren het leven lieten. Toch ging de wed strijd door. In twee groepen werden de vlie gers opgelaten. De jury, bestaande uit mevrouw Lucia Steinbach en de heren Jaap Volkers en Henk Kors, lette op de originaliteit, de tech nische constructie en de wijze van vliegeren. Het leukst waren de vlie gers in de vorm van poppen. Hoog in de lucht wiegde een boertje aan het vliegertouw heen-en-weer. Even verderop stond een matroos in de houding, omgeven door veelkantige sterren, die een beetje vreemd in de bewolkte hemel hingen. Ongeveer dertig kinderen namen aan te wedstrijd deel. De eerste prijs wat voor Hennie van der Laan in de jonge rengroep. In de groep van boven de elf laar kreeg Barend van Schadewijk d» eerste prijs. De prijzen werden uitgereiki nadat het Eerste Leidse Drum- en Jeugd orkest onder het spelen van vrolijke mu ziek het terrein was opgemarcheerd Daarna ging het in optocht, met een ka potte vlieger op het vaandel, naar molen De Valk, waar alle deelnemers een ver frissende drank werd aangeboden Arie van Wetten uit Noordwij- kerhout, die in de Professoren- wijk de bevrijdingsronde had gewonnen, kwam omstreeks kwart over negen gisteravond op zijn renfiets het Stadhuis plein opgereden om daar het bevrijdingsvuur te ontsteken. Foto N. van der Horst. Een nieuwe ster aan het Agfa camera firmament! Daar kan ook een kind mee fotograferen - één druk op de ontspanner en Uw foto is gemaakt. Voor landschapfoto's een ingebouwde geelfilter. Grote doorkijkzoeker, automaatsluiter, twee lichtsterkten, flitsaansluiting, «tatiefschroef. Agfa Meniskuslens. Kent U de indere Agfa camera't Vraag brochures aan Uw fotohandelaar of bij dt Agfa Amateur Servlcedienst, Postbus 98, Arnhem. muziek stroomden steeds meer men sen op de Korenbeurs, langs de Nieuwe Rijn en Koornburgsteeg om de ontsteking van het bevrijdings vuur in Leiden voor de dertiende maal mee te maken. Enkele minuten later kwam uit een andere richting Kunst en Genoegen aan marcheren, ruim vijf minuten later gevolgd door Nieuw Leven. Om kwart over negen maakte Concordia het klankvolle carré vol. Inmiddels was Arie van Wetten uit Noordwijkerhout in de Professorenwijk winnaar van de bevrijdingsronde gewor den en daarom kreeg hij de fakkel, waar mee het bevrijdingsvuur op het Stadhuis plein zou worden ontstoken. Geëscorteerd door vier Oxfordrijders kwam hij ruim kwart over negen tot voor de grote fak keldrager gereden en met korte ploffen vatten eerst de vier zijvuren vlam. waar na het grillige licht zich naar de top voortplantte. Waarde Toen het vuur opvlamde sprak burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot de herdenkingsrede uit. De burgemeester vroeg zich af welke oorzaak de vrij lauwe houding van het Nederlandse volk ten op zichte van zijn bevrijdingsdag kon hebben. In het midden latend, of dit teleurstelling is over niet bereikte idealen of een moe heid. die is geaccentueerd door Indonesië en Korea, wees de burgemeester erop, dat het van het grootste belang is de jeugd- van-thans te bepalen bij de waarde, die de bevrijding voor de mensen van 1945 heeft gehad. Na de woorden van de burgemeester speelde Werkmans Wilskracht het Wilhel- In het hart van Leiden laait op 5 mei 's avonds het vreugde- licht op. Dan hebben zich dui zenden stadgenoten rond het Stadhuisplein verzameld, staan „officiële personen", die zo'n plechtigheid altijd reliëf ple gen te geven, in de houding op het bordes en is het leven stil geworden, in herdenking en misschien ook nog wel in ont roering. Er is in dit land toch geen hart, waar de vlam der vrijheid hoe klein ook soms niet brandt. Foto N. van der Horst mus. dat door een onverwachte tussen komst van het stadhuis-carillon een nogal bochtig begin kreeg. Vervolgens namen de vier korpsen hun muzikale taak weer op en marcheerden het Stadhuisplein af, de mensen met zich voerend naar de vier hoeken der stad, vanwaar zij hen een uur daarvoor hadden opgehaald. Haagse politierechter Een grondwerker uit Rijnsaterwoude had zijn buurman een „apekop" of een „snotaap" genoemd. Er was narigheid geweest met huuiibetaling. De eis werd gehalveerd en de grondwerker moet 10 betalen. Een chauffeur uit Noorden had in Nieuwkoop zo dicht lang6 een lantaarn paal gereden, dat de lading van de auto de paal raakte. De chauffeur was door gereden, hoewel de lantaarn was ver nield. Het bleek op de zitting helemaal geen kwade trouw te zijn en de politie rechter legde hem 20 boete op. Tot slot was er een timmerman-uit voerder uit Voorschoten, die in zijn woonplaats hout, -tegels en asfalt had meegenomen. Als tegenprestatie had hij wachtdiensten verricht, maar de politie rechter legde hem toch nog 40 boete op. F)E BEVRIJDINGSRONDE, een wielerwedstrijd over 70 km, die werd verreden in de Professorenwijk en waaraan werd deelgenomen door renners uit Oxford, Haarlem en Leiden, is een succes geworden voor de Swift-rijder Arie van Wetten. Reeds in het begin van de wedstrijd had hij samen met Vreeswijk een voorsprong genomen, die geleidelijk groeide. Voor de nodige spanning zorgde Van Houwelingen, die in de 29ste ronde een achtervolging inzette op de beide koplopers. Hij kwam op 13 seconden achter de winnaar. Een prachtige prestatie. Om zeven uur startten de ruim negentig renners. Tussen hen bevonden zich adspiranten, die 25 km zouden rijden- Na zes ronden kregen Van Wetten en Vreeswijk een voor sprong op het peloton, die van 12 seconden uitgroeide tot ruim een minuut. Het was jammer, dat Plasmeyer, één van de prominenten van Swift, na twee ronden pech kreeg; de achterstand die hij hierdoor opliep, was te groot om nog bij het peloton te komen. Hij staakte de strijd na nog enkele ronden te hebben gereden- Ondertussen hadden Van Wetten Vreeswijk al heel wait premies in de wacht gisleept. Hun voorsprong groeide steeds. In de twaalfde ronde wisten beide kop lopers enkele achterblijvers te „lappen". Zij lagen toen 33 seconden voor op het grote peloton, dat werd aangevoerd door de Haarlemmer Piet de Jong. Adspiranten Van de adspiranten slaagden enkele rijders er in het tempo van het peloton te volgen. Hieronder bevond zich Hen driks van De Kampioen, <üe dan ook 15 ronden een glansrijke overwinning be haalde. Toen de adspiranten uit de strijd waren genomen, liepen Jan van Wetten en de Engelsman Bowen van het peloton weg. Zij waren 47 sec. van de beide koplopers verwijderd. De voorsprong op het pelo ton bedroeg ruim een minuut Even later voegde Van Houwelingen zich bij de achtervolgers en weer ronde later kwam Van Duin de groep compleet maken. Dit groepje van man begon een wilde achtervolging. Het bleek, dat Jan van Wetten teveel van zijn krachten had gevergd; hij moest de drie andere rijders loslaten. Toen zette Van Houwelingen de achtervolging pas goed In. Aangemoe digd door de talrUko toeschouwers ging hty alleen op Van Wetten en Vreeswijk af. Zijn achterstand van 41 seconden werd elke ronde kleiner: met nog zes ronden 41 sec., vi|f ronden 30 sec., vier ronden 24 sec., drie ron den 19 sec., twee ronden 13 sec. Eindsprint Van Duin en Bowen, die dit tempo niet meer konden houden, raakten achterop. Met nog twee ronden te rijden, maakte een ieder zich gereed voor de eindsprint Arie van Wetten kwam los van Vrees wijk, hij verhoogde het tempo en daar door verloor ook Van Houwelingen tijd. Intussen had Van Duin de uitstekend rijdende Bowen van zich afgeschud; uit hert grote peloton waren Van Gent en Knoppe weggesprongen. In de laatste ronde kwam er geen ver andering meer in deze situatie. Van Wet ten ging met ruime voorsprong als eerste over dc eindstreep. Een extra applaus kreeg Van Houwelingen voor zijn prima gereden wedstrijd. Dc winnaar bracht, geëscorteerd door vier Engelsen, de be vrijdingsfakkel naar het Stadhuisplein. Uitslag: 1. Van Wetten; 2. Vreeswijk op 8 sec.; 3. Van Houwelingen op 13 sec; 4. Van Duin op 1 minuut; 5. Bowen; 6. Van Gent; 7. Knoppe; 8. Van 't Hoff; 9. Olden burg; 10. Straver.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3