144.- IK" bow Duitsers om boter kwamen en bollen Sowjelunie tegen verdrijven van Fransen uit Algerije Wijziging in houding van de Verenigde Staten Contactcommissie eens met nieuwe Nat. Reserve FORTY FOUR Sikkens' lakfabrieken: goede verwachtingen Nederland loopt met zijn reclamefilms niet achter Overblijfselen van heidense feesten NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 2 MEI 1958 NAAR WAPENSTILSTAND IN ALGERIJE TNE GEDACHTE om de Algerijnse rebellen uit te nodigen een wapen- stilstand te sluiten ontmoet stijgende belangstelling. Een nieuwe factor zou hierbij een rol kunnen spelen. Naar verluidt onderzoeken de Russen, welk effect het zou hebben indien zij de rebellen zouden sugge reren, dat zij niet moeten trachten Frankrijk uit Noord-Afrika te verjagen. Uit gewoonlijke betrouwbare bronnen is vernomen dat de Russische ambassadeur Vinogradof onlangs grote belangstelling toonde voor besprekingen over de vraag wat er zou gebeuren indien de Sowjet- regering de Algerijnse rebellen openlijk zou adviseren in te stemmen met een VOORHOUT Oranjezonnetje betrok Voorhout vierde Konin ginned a g Een gedeelte vam het onderwijzend per soneel in Voorhout heeft woensdag weinig begrip getoond voor het feit, dat Ko ninginnedag een volksfeest i6, waarbij iedere Nederlander zoveel mogelijk dient te worden betrokken. Toen de ruim vijf honderd schoolkinderen, die Voorhout rijk is, na een zanghulde op de speelplaats vaji de r.k. jongensschool onder leiding van de heer L. Hazelaar, hoofd der chris telijke school, zich naar de filmzaal van de bisschoppelijke nijverheidsschool spoedden voor een filmvoorstelling, werd de kinderen, die niet in Voorhout op school gaan, de toegang ontzegd. Zodoen de vielen deze kinderen ook buiten de traktatie, die in de zaal werd uitgedeeld Toen burgemeester Smolders aan hel slot van de dag in café De bonte Koe onderwijzers en Oranjevereniging dank bracht voor de vele inspanningen, die deze dag had gebracht, sprak hij de wenj uit, dat iets dergelijks in de toekomst niet meer zou voorkomen. De jongste inwonertjes van Voorhout hadden inmiddels niet. te kampen gehad met „grensmoedlijkheden" maar genoten van een spannende morgen, die mr. Res canto voor hen verzorgde. De muziek vereniging St. Cecilia maakte in de avond uren een welluidend slot aan het Konin- ginne feest. Melodia gaf uitvoering Dinsdagavond gaf de Chr. gemengde zangvereniging Melodia onder leiding van de heer N. de Vries in de Hervormde kerk een uitvoering. Onder de vele aan wezigen, die met grote aandacht het programma volgden, bevonden zich bur gemeester Smolders en diens echtgenote Naast de koor nummers brachten enkel* koorleden goedgeslaagde solo's. De piano begeleiding werd kundig verzorgd door de heer P. van Zoen. Kolonel G. van Tent, van de militaire administratie, heeft op zijn verzoek we gens langdurige dienst eervol ontslag ge kregen per 1 mei, evenals luitenant-kolo nel G. V. T. Cohen Stuart der cavalerie De laatste echter wegens hot overschrij den der 60-jarige leeftijd. wapenstilstand indien Frankrijk daartoe een voorstel zou indienen. Een discussie hierover ontstond op een diner waar Vinogradof en de gast was tezamen met een of twee oud-premiers en een aantal vroegere kabinetsleden. Het punt dat de ambassadeur interes seerde was de opmerking dat zo Frank rijk udt Noord-Afrika zou verdwijnen, het onvermijdelijk zou zijn dat zijn plaats zou worden ingenomen door de Ver. Staten, zoals ook in Indo-Ohina is gebeurd. Zij die aan het diner deelnamen gaven te kennen dat de ambassadeur van plan was Moskou in te lichter De Fransen weten al enige tijd dat Rus land het niet prettig zou vinden indien Frankrijk uit Noord-Afrika zou verdwij nen. Zij achten nl. Frankrijk een geringer beletsel voor hun expansionistisch plan nen dan de Ver. Staten. Franse waarnemers zijn zich er van be wust dat zulk een verklaring van steun voor het Franse voornemen om aan Al giers vast te houden de Russische poli tiek in het Midden-Oosten ten opzichte van de Arabische beweging zou bemoei lijken. De Arabieren steunen immers d< Algerijnen in hun strijd voor de onafhan kelijkheid. Franse waarnemers meenden echter tevens dat de Russen gemakkelijk een methode zouden weten te vinden om dit ingewikkelde probleem aan te pakken. NIET NIEUW De gedaohte aan een wapenstilstand ls reeds een jaar geleden geuit door de socialistische leider Guy Mollet. toen deze in 1956 premier was. Zij zou gekoppeld worden aan onderhandelingen over de voorwaarden waarop de Fransen en Alge rijnen vreedzaam naast elkaar in Algiers kunnen leven. Dan zouden er verkiezin gen komen c :n Nationale vergadering regering, waarbij Frank rijk controlerende invloed zou behouden De rebellen verwierpen dit plan maar reporters die onlangs in Tunis me' enigen hunner leiders hebben gesproken m dat zij, onder druk van de Marokkaanse en de Tunesische regeringen, geneigd zou den zijn hun weigering te herzien. René Pleven, die thans tracht een nieuwe regering te vormen zou te kennen hebben gegeven dat hij bereid is, de rebel lenleiders udt te nodigen om over een wapenstilstand te spreken. Zulk een uit nodiging zou de vorm hebben van een verklaring van de nieuwe Franse regering dat haar vertegenwoordigers op een paalde plaats in een neutraal land be schikbaar zijn om te onderhandelen Het aanbod zou aan een tijdslimiet ge bonden zijn. Als de rebellenleiders niet komen opdagen, zou Frankrijk voor openbare mening van het eigen land de wereld in een uitstekende positie komen. Dan zou zij om extra troepen en geld kunnen vragen om de rebellen de genadeslag toe te brengen en door te gaan met de tegenwoordige politiek snelle opneming van Algerijnen in plaat selijke besturen en geleidelijk in de .hogere regeringsfuncties. AMERIKA Hoge zegslieden menen dat de Alge rijnen een anbod om te onderhandelen niet zullen aanvaarden en dit zou dan in de kaart spelen van hen die de opstand met groot geweld onderdrukt willen zien Gematigde linkse elementen geven te ken nen, dat zij bereid zijn om in vrij schik kelijke wapenstilstandsvoorwaarden toe te stemmen. Maar in geen "an beide kampen is de minste ieiging om Algiers te verlaten en beide dringen er op aan dat er eer duidelijke verklaring komt van de Ameri- kaanse regering om de rebellen te waar schuwen en dat de Ver. Staten ndet zulPr toestaan dat Frankrijk uit Noord-Afrika verdreven wordt. Volgens een zegsman met gematigde opvattingen zou zulk een Amerikaanse verklaring grotelijks bijdragen tot het herstel van de vrede in Algiers. Een soortgelijke waarschuwing van de Rus sische regering zou hetzelfde resultaat kunnen hebben, maar dan zouden de Rus sen voor zich de eer kunnen opeisen weer een vredesstap. DE oostelijke provincies hebben tn Limburg was hi l vreemdelingenstroom, gisteren een toeristeninvasie uit Duitsland beleefd, zoals op „nor male dagen" nog niet is voorgeko men. Nu is de eerste mei in Duits land een nationale feestdag en dui lag bij dit fraaie weer een groot scheeps dagbezoek voor de hand. Bovendien schijnen vele Duitsers vrij dag en zaterdag een snipperdag te heb ben opgenomen, zodat ook de komende dagen nog op een grote drukte gerekend mag worden. Voortbestaan en opbouw mogelijk DE landelijke contactcommissie van de Nationale Reserve gaat, hoewel er nog wensen blijven, ak koord met de nieuwe regelingen voor de Nationale Reserve. De com- ALLE COSTUUMS De costuums, die U voor deze prijs bij Forty Four vindt, zijn fantastisch! Fantastisch een over dreven woord? Goed, hoe zullen wij ze dan noemen? Nee, we noemen ze niet andersdeze costuums zijn fantas tisch I Stadhulipl*" 28 missie is van mening, dat het voort bestaan en de opbouw van de Natio nale Reserve kans van slagen heeft Zij adviseert daarom de vrijwilligers geen ontslag te nemen, maar de schouders onder het werk te zetten Hun, die reeds ontslag hebben ge vraagd, zal worden verzocht deze ont slagaanvrage zo spoedig mogelijk onge daan te maken. De nieuwe regelingen komen hierop neer, dat owel in vredes- als in oorlogs tijd de mobilisatiepelotons ressorteren onder de territoriale commandanten Twee keer per maand kan er geoefend worden. Alarmoefeningen, herhalings oefeningen, schietwedstrijden en oefenin gen in groter verband blijven mogelijk De taak van de pelotons kan bestaan uit een eenvoudige bewakingsdienst, be- veiling en verdediging van een object Ook is het mogelijk, dat een pelotoD wordt aangewezen voor een beweeglijk» functie. Verder bestaat nog de moge lijkheid tot vorming van pelotons vooi taken van de reservemarechaussee Per oefenavond wordt f 1 uitgekeerd Voor oefeningen van langere duur een maximum van vijf dagen blijft da nu geldende dagvergoeding van kracht De minister van oorlog overweegt voor de werving de normale wervings- publiiclteitsorganen In te schakelen Zoals bekend, is toetreding mogelijk van geoefende dienstplichtigen zonder mobilisatiebestemmdng. Drie jaar gevorderd tegen overvallers Drie jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling is voo Rotterdamse rechtbank geëist tegen de twee jongemannen, die op 8 februari roofoverval hebben gepleegd op een oude vrouw In Ridderkerk. De verdachten waren de 27-jarige lasser P S. en d> evenoude straatmaker W. C. van D., bei den uit Zwijndrecht. Zij hadden de vrouv op bed vastgebonden en beroofd van f 5t KRIJGT WESTHOEK ORANJESTAD B. en W. van Fijnaart en Heynlngen hebben in een nota aan de raad klaard, dat de industrievestiging in gemeente met alle kracht moet worden bevorderd. Ook pleiten zij er voor er een nieuwe gemeente wojxit gesticht van ongeveer 20.000 inwoners, die dan n gelijk de naam Oranjestad zou krijgen. het 't ergst met de In Maastricht en imgeving werden al vroeg in de morgen rijen auto's van meer dan een kilometer lengte gesignaleerd en in Venlo heeft de politie urenlang de binnenstad voor alle gemotoriseerde verkeer moeten afsluiten Koelhuisboter, lederwaren e.d. werd In norme kwantiteiten verkocht. Ook de caféhouders maakten goede zaken. U Arnhem berichtte men, dat de parkeei terreinen door vrtfwel alleen Duitse wi in beslag waren genomen. In t Arnhemse winkels was op een gegevc oment de boter uitverkochtl Ook de bollenstreek pikte een graantje ee van de drukte. Keukenhof vooi irst 30.000 bezoekers op een door de weekse dag. Veertig procent hiervan - Duits, 35 procent Nederlands en de i -Igisch en Frans. Zeeland boekte v gasten ook Duitsers die vandaar de Wereldtentoonstelling gingen bezoek douane-autoriteiten beperkten da controle op de aanwezigheid van grens- papieren tot steekproeven, daar anders de grens reeds grote opstoppingen gevreesd moesten worden. De snelheid grenspassage kan overigens aanmerkt liik groter zijn dan vorige jaren, daar het tempelen van reisdocumenten en cieken is vervallen J. A. van Zelm van Eldik, secretaris an het comité dat de overbrenging het stoffelijk overschot van Willem V heeft bewerkstelligd, heeft uit handt de Koningin het officierskruis der Huisorde van Oranje ontvangen. Ir. P. Donk is benoemd tot gewoon hoogleraar ln de bouwkunde (Interieur, monumentale en toegepaste kunsten) aan de T.H te Delft SCHUDEl f etSTOOKÏt CITROEN NV, DE CONDOR DISTILLEERDERIJ - IEIDEN J^E CL CIJFERS OVER het eerste kwartaal van 1958 hebben nog enige stUsing geleken met de zeer goede van dc overeenkomstige periode - 1957. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden verwacht de directie, dat resultaten over 1958 niet ongunstig zullen afsteken bij die van het vorig jaar, al werd de aandeelhouders meegedeeld in de deze week te Sasscnheim gehouden al menc vergadering van Sikkens' Lakfabrieken N.V. Op vragen van aandcclhoud of het bestuur in 1958 nog een beroep op de kapitaalmarkt zal doen, wilde de voorzitter geen positief antwoord geven. De bouw van een nieuw laboratorium ongeveer 7 i 8 ton vergen, misschien met de totale inrichting mee meer dan 1 n joen. Het bestuur was van mening, dat er evciAueel wei mogelijkheden zijn om g aan te trekken als dit nodig is. Wat de komende Euromarkt betreft acht men meer goede kansen aanwezig dan slechte. De grens voor de invoer van verf uit helt buitenland is vrijwel steeds open geweest. Er is dan ook geen reden Dor een sterker worden van de buiten- ndse concurrentie.. Misschien dat er wat grotere activiteit zal worden bespeurd. Omgekeerd is de export naar de Euro- marktlanden gebonden aan invoerrechten. Mogelijk dat door het openen van de grenzen de kansen voor Sikkens gunsti ger worden. Men heeft al in Frankrijk In snel tempo een markt opgebouwd met verrassend goede resultaten. Mochten de kwantitatieve beperkingen hier worden opgeheven, dan heeft men voor deze markt goede verwachtingen. Dit geldt ook voor Italië. Het bestuur overweegt voorts, het aantal vestigingen in het buitenland te verhogen. Ongeveer 20"/« van de totale produktie wordt geëxporteerd. Dit per centage is nog voor aanzienlijke uitbrei ding-vatbaar. Schema Desgevraagd deelde de directie nog nede, dat 90°/o van de produktie bestaat iit synthetische verven. Enige jaren ge- eden heeft Sikkens een pericxleschema mtworpen voor het onderhoud van voningen. In het begin stond men hier iceptisch tegenover, maar langzamerhand hebben ook andere bedrijven dit systeem overgenomen. Voor huiseigenaren blijkt deze onderhoudsmethode op den duur goe iper te zijn. De Sikkens-groep bezit meer dan 50'/o van de aandelen van een Belgische fabriek. In bedrijven in enkele andere landen is de omvang van de deel nemingen wat kleiner. Grote bedragen worden gereserveerd in de dochteronder nemingen, omdat men de winsten in deze bedrijven laat. Omdat door twee achtereenvol gende gedeeltelijke dividenduitke- ringen in aandelen uit de agioreser- ve deze reserve aanzienlijk geslon ken is, werd door aandeelhouders gevraagd, of het bestuur geen lagere dividenduitkeringen in de toekomst verwacht. Hierop werd geantwoord, POLITIEMAN GING ZIJN BOEKJE TE BUITEN De Arnhemse officier van justitie heeft tegen de 43-jarige wachtmeester der rijkspolitie te Doornenburg G. J. B. we gens mishandeling f 75 boete geëist. De officier richtte tevens een waarschuwing tot al zijn politiemannen. Voortaan zal hij geen consideratie meer hebben als zij er maar op los slaan. B. had een fruitteler, die waarschijn lijk te veel had gedronken, achterr zeten en toen met een zaklantaarn geslagen. Ook zou hij hem daarna nog met een knuppel hebben bewerkt. De politierechter veroordeelde B. tot f 50. Ambtenarenpensioenen bijna herzien De werkzaamheden, verbonden aai herziening van de circa 120.000 ambtena renpensioenen, alsmede de toepassing vai de wettelijke voorgeschreven korting var een deel van het algemeen ouderdoms pensioen op de pensioenen van de circa 80.000 gepensioneerden boven de 65 jaren naderen haar einde. De Pensioenraad heeft voor dit werk een groot aantal tijde lijke hulpkrachten in dienst genomen Thans is aan circa 50 van hen ontslag per 1 juli aangezegd. Verdere ontslagen van los personeel zullen in de daarop vol gende maanden moeten geschieden. dat, ook al mocht de onderneming in de toekomst de wind eens tegen heb ben, de eigenlijke dividenduitkering niet radicaal naar beneden zal gaan. De samenwerking met andere bedrijven ln de Sikkens-gi oep werd door de direc tie harmonisch en positief genoemd. Deze samenwerking wordt sterk bevorderd, doordat de leden niet op dezelfde terrei nen werkzaam zijn. Iedere directie heeft autonome zeggenschap. De publiciteit en de research zijn gecoördineerd. De jaarstukken werden goedgekeurd en het dividend bepaald op 10°/o in contanten en 20°/o in aandelen uit de agioreserve. De heren J. Wilkens en J. E. Duintjer werden bij acclamatie als commissaris herkozen. ZOETERWOllDF. Dodenherdenking Op zaterdag 3 mei zal de dodenherden king worden voorafgegaan door een her denkingsdienst in de Hervormde kerk die begint om 7 uur en om 7.45 uur geëindigd zal zijn. De dienst wordt geleid door ds. S. Kranenburg, predikant in algemene dienst, voorheen te Zoeterwoude. Na de dienst wordt een krans gelegd bij de gedenkplaat aan het raadhuis. Bankroet dreigt voor Argentinië nieuwe Argentijnse president, Ar- Frondizd, de eerste gekozen presi dent sedert Peron, heeft in een rede tij dens zijn installatie in het congres te Bue- Atres verklaard, dat het land aan de rand van een bankroet staat. Voorts kon digde hij aan, dat het eerste wetsontwerp dat zal worden aangeboden, zal voorzien uime en edelmoedige" amnestie. Hij beloofde, dat zijn regering absolute vrij heid zal garanderen, doch dat ook op krachtige wijze de orde zal worden ge handhaafd. De schatkist is leeg en de inkomsten udt binnenlandse hulpbronnen dekken voor slechts 54 procent de uitgaven, zo zei hij. rom zal de regering oip te beginnen beroep moeten doen op nieuwe hulp bronnen, door hogere belasting of infla tie. (Van e r verslaggevers.) zich gisteren de gehele dag in het Amsterdamse Flora-theater op gesloten, waar onder auspiciën van het Genootschap voor Reclame een indrukwekkende serie reclame filmpjes en films in onafgebroken reeks gedraaid werd. Enige onder brekingen van deze filmdag waren een causerie van dr. W Lorenz van de Duitse Mannesmann-fabrieken over de reclamefilm, en de uitreiking van de prijzen, verdiend met drie Nederlandse reclamefilms. Zware straffen in moordzaak Dc rechtbank te Leeuwarden hecfl de 20-jarige landarbeider Johannes I Anjum. wegens doodslag van de s!!k< ker Pietcr Steegstra. veroordeeld tot gevangenisstraf van vier jaar. met beschikkingstelling van de regering. De mededader, de 26-jarige timmerman Alle S.. eveneens te Anjum. werd ook veroor deeld tot vier jaar en ter beschikking stelling van de regering Van beide straf fen wordt de Hid in voorlopige hechtenis doorgebracht (bijna twintig maanden) af getrokken. De officier had tegen deze verdachten reep. zeven en vijf jaar met aftrek en terbeschikkingstelling geëist. De moe der van Johannes D.. de 38-jarlge Folkje D.D., werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van zes jaar. met aftrek van eveneens twintig maanden preventief Tegen haar had de officier vijf Jaar met aftrek geëist De vader van Johannes D„ tegen wie in laatste Instantie twee en een half jaar met aftrek was geëist, werd vrijgesproken. Folkje D heeft reeds het voornemen te kennen ge geven appèl te zullen aantekenen tegen het vonnis. De beide hoofdverdachten wensten zich over een eventueel hoger beroep nog te beraden. Vijfde slachtoffer van ongeluk Nieuw Buinen In het Academisch ziekenhuis te Gro ningen is de 20-jarige Tjako Iedema ui: Meppel aan de verwondingen, opgelopen bij het ongeluk te Nieuw-Buinen, be- veken De heer Iedema was bestuurder van de auto, die terugkerend van een tenniswed strijd te Stadskanaal, te Nieuw Buinen tegen een boom vloog. Drie personen wer den op slag gedood, een andere Inzittende overleed in het ziekenhuis. Dr. E. N. van Kleffens zal op 1 mei zijn nieuwe functie van hoofd van de afvaar diging der E.G.K.S. in Londen aanvaar den. Hij volgt jhr. Van Vredenburdh op. die de E.G.K.S. twee jaar bij de Britse re- gering heeft vertegenwoordigd. Max Woisky een ode aan Nescafé ringt, de voortreffelijke Blue Band-film ..Kun je nog smullen, smul dan mee" van Joop Geesink en de zeer smaakvolle en inven. tieve tekenfilm van Bayers Aspirin van Cefima. Jhr. W Andringa de Kempe- oaer, voorzitter van het Genootschap voor Reclame, overhandigde telkens maker en opdrachtgever een legpenning en kon meedelen, dat de Max Wolsky-film als ex tra prijs een week lang gratis in een groot Nederlands theater gedraaid zal worden In het openingswoord voor deze (wel wat overladen) filmdag had jhr. An dringa de Kcmpcnacr scherpe dingen gezegd over de bedrijven, die als eerste maatregel van bestedingsbeperking hun reclame-budget zjjn gaan besnoeien, en hg stelde, dal nu. meer dan ooit, d« „cost voor de bact" moet uitgaan. Na vertoning van de films die voor da bekroning waren ingezonden, kwamen buitenlandse filmpjes en TV-shots aan de orde, en de indruk van deze dag ls, dat Nederland wel eens wat populairder is dan het buitenland ln zijn reclamefilm (vooral de Duitsers zijn bijzonder stijlvol en decent), maar dat wij beslist kwali tatief niet achterstaan. Vooral de Phi- lips-fllmpjes „The story of the cinema" en „Tele-communicabie" bleken over ab stracte tekenfilm-capaciteiten te beschik ken, waarvoor geen grote In de teken filmwereld zich zou behoeven te schamen. Ook de Geesinks poppenfllms munten uit door originele vondsten en boeiende gegevens. De buitenlandse films zijn meestal kor ter en directer dan de Nederlandse, en vooral de TV-shots uit Engeland geven op dat gebied met een zeer speciaal soort humor veel Interessante stof. Over het algemeen genomen kan men zeggen, dat In deze sector van de filmwereld het besef, dat de reclamefilm een eigen uit drukkingsmiddel kan zijn, zeer levendig Is, en dat vele producers en opdracht gevers de mogelijkheden hiervan goed uitbuiten. ✓f* °"i verliefd op HET LEVEN DA Veel drukte om wat gedragen kleding AMES hebben in de hoofdstad slag geleverd om de garderobe van de echtgenote van Kees van H., u weet wel, de procuratiehouder, over wie we dezer dagen schreven. Op het ogenblik dat de veilingmeester, de beer Chr. J. Bolle, met een geweldige hamerslag de verkoop inleidde, waren we elders, maar van een oog getuige hebben we een getrouw verslag gehad over de gang van zaken in Odeon. Het begin moet bar en boos zgn geweest. „Toen dc deuren open gingen", is ons voor waar verteld, „propten dames van allerlei leeftijden zich door de ingang naar binnen. Het was een gedrang een betere zaak waardig. En het was erger dan hel geweest moet zijn bU de muiterij op de „Bounty". Het was een elkaar wegdringen om de voorste plaats, enkel en alleen om jurken en jassen te kannen betasten, om eerder dan een ander te kunnen bieden en vooral om toch maar niets van het kijkspel te missen". een honderdtal kledingstukken; japonnen voor elke gelegenheid, jumpertjes, blous- jes, rokjes, shawltjes en bontjassen, alle maal gedragen kleding, waarvoor, alleen psychologisch verklaarbaar, een enorm» belangstelling bestond. Tijdens de kijkda gen kon al worden voorzien, dat die ge dragen kleding zijn geld zou opbrengen En dat heeft het gedaan. Een tienduizend gulden kreeg de heer Bolle binnen, daarmee was alles dik betaald. Zucht „Met ogen, waaruit de zucht om bezit, onmiskenbaar straalde, volgden de dames het loven en bieden". Het ging Toch is hel zo iude tijden stoelde, hebber godin Nerthui erd rondgetrokkc i om de lan- -uchtbaarheid e brengen. Tevens hebben we van die Helegenbeid gebruik gemaakt dc scheeps- Duitse „faseln". We hopen van harte, dat U dit Duitse ,.fa«eln" vandaag niet op dit praatje wilt betrekken, want dan i U voor- betekent „faseln" niets meer of minder dan leuteren of zwammen. Maar het ord kan ook broeden, of werpen be- rakter >rgen, de bet i hg pelen, leid zoi reik i Later iaval" afge stilstaan bij het „vastenavond", waarover op het gezicht al bijzonder weinig intei te vertellen valt, omdat iedereen delljjk kan verklaren, dat deze teld de blinden. Volgens de jongste ethymolo gische onderzoekingen hangt het woord „vastenavond" echter ni Duiti de middeleeuwen had, toen men e „gedjjen", of „bevorderen van di vruchtbaarheid" onder verstond. En ziel dan herkennen we meteen weer de taal die aan dc godin Nerthus was toebe deeld! „Faseln-Abend" was dan ooi stond met het brengen van vruchtbaar hcid aan de landstreken. Laten we nu verder maar afstappci van al die oude elementen die aan rar naval ten grondslag liggen. De feestviei ders in bet zuiden maken bij die gele genheid plezierig pi bi gen lijk toch kelijke en wereldlijke overheden t tegen moesten optreden. Vooral ook aan de overdaad, waarin de feesten herhaal delijk dreigden te ontaarden, moest paal en perk worden gesteld. Dit was waarschijnlijk een van de redenen, waar om de reformatie zich van de carnavals viering afkerig toonde. Een andere reden was, dat zü het gehele feest, als stam mende uit heidense tijden, als superstitie afwees. Dat was natuurlijk weer een ander uiterste, wat tot gevolg heeft aehad, dat de carnavalsviering boven de rivieren bijna geheel Room uitsluitend nog dor het i-Katholieken gevierd van Nederland vi as-Katholiek feest t is wel een hele te stappen op de ons een drietal telegd. dooi i typisch ng, thans t het t-T'i geweest, dat dia feesten Kniesoor „Er werd soms meer betaald, dan het goed nieuw waard was. Maar wie da Iet is een kniesoor. Als je per slot beslist een Japon wilt bebben, is geen prijs te hoog. En daarnaast: het staat om te kunnen zeggen: die japon? O, die is uit de inboedel van Kees va Bijna had dat mens naast me 'm te pak ken, maar toen heb ik er lekker nog f 25 bovenop gegooid en was-tle voor mij. E< waren een paar rechercheurs in het zaal tje en die hebben zich naar gelachen on de hebberigheid van het vrouwelijk ge slacht. Er waren dames, die niet ecm wisten om wat voor een kledingstuk het ging en die toch maar bleven bieden dat ze niet wilden, dat een ander met de buit ging strijken". Prij zen „Moet je nog prijzen weten? Een persianer bontmantel, naturel, f 1250, een leopard bontmantel f 2250.—, ook dus zo goed als voor niets, een witte bever f 1525.— En de prijs van het overige goed was navenant. En alles vloog weg. Het was wel verstandig van de heer Bolle om op de laatste van de maand te vellen". Tienduizendste We hebben gehoord, dat aan het eind van deze maand ongeveer in de leger plaats Budel de tienduizendste repatriant wordt verwacht, dus een Nederlander uit Indonesië, die op een buitenlands schip de reis naar hot vaderland heeft gemaakt Want zij, die op een Nederlands schip repatrieerden hebben niet in Budel ver toefd. Er is geen reden om deze tiendui zendste met gejuich te ontvangen. Hij zal daarop ook geen prijs stellen. Alles wat hem ldef en dierbaar was heeft hij moeten verlaten, en van de toekomst kan hij slechts het beste hopen. Wel geeft deze tienduizendste aanleiding om een ogen blik met dankbaarheid te denken aan het vele werk dat door het Roode Kruis en het C.C.K.P. en „Steun aan landgenoten in Indonesië" ten behoeve van de verdre venen is vemrloht, werk dat overigens mo gelijk is geworden door de spontane hulp van zeer en zeer vele landgenoten, op wier hulp nimmer tevergeefs een beroep ls gedaan. Trouw „In deze tijd van een enorm tekort aan huishoudelijk personeel en van weglopen de hulpen, i6 het toch een bijzonderheid, dat mejuffrouw J, C, van den Berg op 1 met 35 jaar als huiehoudster in functie wa6 bij professor en mevr. De Sopper, Plantsoen 45 te Leiden," schreef een leze res ons, en ze voegde eraan toe: „zet over die trouw nu eens wat In de krant." Dat hebben we dan hierbij gedaan. „Mejuf frouw Van den Berg," schreef de lezeres verder, „heeft haar werk steeds met een grote toewijding en liefde gedaan. En zs heeft het niet altijd gemakkelijk gehad. Professor en mevr. De Sopper. die re6p. 82 en 81 jaar oud zijn, zijn veel ziek ge weest en dat betekende, dat mejuffrouw Van den Berg naast haar huishoudelijks bezigheden ook nog de zieken te verzor gen kreeg." De Jubllaresse van gigteren Is 66 Jaar. Hoewel ze stil kan gaan leven geeft is e voorkeur aan. zolang haar dit mo gelijk is, de professor cn zfjn echtgenote te verzorgen. Mejuffrouw Van den Berg staat In haar trouw niet alleen. In Leiden was gisteren nog een Jubilaressc Mejuffrouw G. de Haas, die 25 Jaren als huishoudster ■ouw G. H. Burger. Hoge RljndUk 84. dient. Waarmee we maar willen zeggen, dat ook In deze tijd de getrouwen nog !en gevonden, al moet ge ze met een lantaarntje zoeken. ZW6RV6R FOTOGRAFEREN! vraag AGFA film a Riskeer' niets!

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5