Ambachtsschool in Leiden vijfenzeventig jaar Enig zeg Z.W.O. subsidieert uitgave van Sangirees woordenboek Regenmantels EES ES3 Peek&Cloppenburg Eerste bouwkaswoiiingen in Leiden komen dit jaar klaar Lezing in Oudheden over het Orakel van Delphi NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 2 MEI 1958 Er komt een metselloods Leerlingenaantal steeg tot bijna duizend p ISTEREN WAS HET op de dag af vijfenzeventig jaar geleden, dat de ^-7" Leidse ambachtsschool voor het eerst haar deuren opende om 34 leerlingen, 28 timmerlui en 6 smeden binnen te laten. Nadat de officiële opening op 2 juli 1883 had plaats gehad, hebben in de loop van driekwart eeuw tussen de 15.000 en 20.000 leerlingen hun eerste vakkennis op de ambachtsschool van Leiden opgedaan en nog enkele duizenden hebben hun beroepskennis verdiept op avondcursussen. In dit jubileumjaar heeft de dagschool het maximum getal leerlingen, namelijk 900, en de avondschool heeft er iets meer. Volgende week zal het feest zijn in de school. Behalve de leerlingen komen ook oud-leerlingen aan bod. Er is een officiële receptie en er komt een tentoonstelling. Duizenden uit Leiden en omgeving en uit alle delen van Nederland zullen dankbaar de komende week hun oude school nog eens bezoeken. Ongeveer een eeuw geleden, toen de techniek zich niet zo had toegespitst als nu, was de gangbare mening, dat een vak alleen in de praktijk werd geleerd In de middeleeuwen was er van onder wijs in 't geheel geen sprake. De jonge lui kregen hun opleiding bij de meester van het vakgilde en na verloop van tijd werd de gezelproef afgelegd. Een werk stuk verried dus duidelijk de hand en de inzichten van de meester. Ongeveer een eeuw geleden werd dat anders. Niet dat direct hoera geroepen werd, als men over een ambachtsschool sprak, maar er werd door de mensen van de onderwijsvernieuwing van die dagen behalve aan praktische kennis ook aan algemene en theoretische kennis gedacht. In Leiden ging het initiatief uit van de bouwvereniging Bouwkunst en Vriend schap, die in 1881 een commissie benoem de. Deze commissie bestond uit de heren W. A. van Lith, P. J. Groen, G H. Bert- rand, J. Filippo, H. J. Glezen, L. Maas, P- Marks, J. C. Timmermans, A. Ver hoog en R. de Wilde. Oprichting Op 18 april 1882 werd de vereniging De Practische Ambachtsschool opgericht, die 3.000 gulden startgeld bezat en 20 leden telde. Tot directeur van de school werd de heer A. J. van Achterberg benoemd en tot leraar de heren J. W. Verstraaten en J. C. T. Wildenburg. Laatstgenoemde werd spoedig vervangen door de heer A. H. Catin. Bij Koninklijk Besluit van 6 januari 1883 werden de statuten goedge- Bescherming TN HET TWEEDE JAAR van haar A bestaan verloor men de hoge be schermheer, Z.K.H. Prins Alexander van Oranje. Het Koninklijk Huis heeft altijd grote belangstelling voor de school gehad. Koningin Emma is lange tijd beschermvrouwe geweest en in deze kwaliteit bezocht Zij eens de school. Nu is na koningin Wil- helmina koningin Juliana bescherm vrouwe. Bestuur en directie zijn daar trots op. De school bleek weldra grote levens vatbaarheid te hebben, want er volgde een gestage groei van het leerlingental Op maandag 3 juli 1893 werd het nieuwe schoolgebouw geopend. In 1908 vierde men het vijfentwintig jarig bestaan van de school. Er waren veel personeelsmutaties, maar dat jubi leumjaar bracht nog iets bijzonders: hel weduwenpensioen voor de onderwij: kreeg zijn beslag. In 1923 stonden 300 leerlingen ingeschre ven en uitbreiding was noodzakelijk. De minister van O. K. en W., dr. J. Th. de Visser, was bij de feesten ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan aanwezig. Het jubileum in 1943 werd natuurlijk niet gevierd. Maar in die tussentijd er wel heel wat in en aan de school ge beurd. In het laatste oorlogsjaar werd een rechtervleugel bijgebouwd, omvat- Benoeming en ontslag van hoogleraren te Leiden Bij K.B. is met ingang van de datum, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijks universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de algemene en bijzondere ziek tekundige ontleedkunde dr. A. Schaberg, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar aan deze universiteit Voorts is met ingang van 1 januari '59 aan dr. C. J. van der Klaauw op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Volgende week is het feest tn dit ge bouw aan de Haagweg in Leiden. De ambachtsschool bestaat 75 jaar en er waarbij ook de leerlingen zijn betrok ken. Woensdagmiddag opent ir. Van Hoek de expositie van het w,erk van leerlingen. voor bU het secretariaat. Dit wordt na melijk al sinds 8 april 1915 bekleed door mr. W. de Clercq. De eerste directeur, de heer A. J. van Achterberg, werd op 1 juni 1925 opge volgd door de heer G- E. E. Kuijntjes. De oudere leerlingen zullen zich beiden nog wel kunnen herinneren. Op 30 oktober 1951 volgde de heer C. Brilman, die sinds 15 mei 1917 aan de school is verbonden, de tweede directeur op. Hij gaat de school in dit jubileumjaar verlaten. Feest Volgende week woensdag beginnen de festiviteiten. De voorzitter van het school bestuur zal 's middags 3 uur een expo sitie openen van werkstukken van leer lingen. Deze tentoonstelling zal donder dag van 9-12 en van 2-4 uur, vrijdag van 9-12 uur en zaterdag van 9-12 en van 2-4 uur zijn geopend. Donderdag is er om 8 uur in de Stads gehoorzaal een feestavond. In het school gebouw recipiëren bestuur en directie s middags van 3 tot 5 uur. Als „jubileumgeschenk" beschouwt de schoolgemeenschap wel de vergunning, die één dezer dagen is afgekomen voor de bouw van een metselloods. Industrieschap koos bestuur Het uit acht leden bestaande bestuur van het Industrieschan ..De Grote Polder" heeft dinsdagmiddag voor het eerst in de geschiedenis van het in- dustrieschan in het stadhuis van Lol den een openbare vergadering gehou den. De voorzitter, wethouder A. J. Jongeleen, die over twee jaar zijn presidium aan de burgemeester van Zoeterwoude, de heer H. J. J. A- Smeets, reglementair zal moeten over dragen, hield een toespraak, waarin hij wees op de noodzaak van samen werking tussen beide gemeenten. Lol den heeft nog 10 ha grond voor In dustrie beschikbaar. Industrievestiging ie van belang vooi beide gemeenten. De Leid6e wethoudei was er dankbaar voor. dat Zoeterwoude. inzonderheid zijn burgemeester, zoveel bo. grip voor de problemen toont. Burgemees ter Smeets gaf een overzicht van wat in Zoeterwoude ten aanzien van dit indua- trieschap was gedaan. Gekozen werden tot lid van het dage lijks bestuur de heren Van der Kwaak Van der Ploeg, zodat het bestuur als volgt gevormd i6: (achter de namen tussen haakjes de plaatsvervangend leden): A. J Jongeleen (K. de Bree); D. v. d. Kwaak (J. G. Hagens); H. J. J. A. Smeets (J. M. Kraan en J. H. van der Ploeg (mevr. A. E. M. Neuwahl-Sandere). Mr. Th. Verduin te Leiden werd tot secretaris gekozen en W. den Hartigh te Leiden tot directeur van het industrie- söhap. Zo gracieus en sportief. Zo nieuw, zo vlot, zo charmant! Zestig jaar aan gewerkt FjE NEDERLANDSE ORGANISATIE voor Zuiver Wetenschappelijk On- *-J derzoek heeft het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volken kunde te 's-Gravenhage een subsidie verleend voor de uitgave van een Sangirees woordenboek. Aan de totstandkoming van dit lexicon is dooi verschillende personen in een tijdvak van ruim zestig jaar gewerkt. Het Sangirees-Nederlands woordenboek bevat tevens een uitvoerig Nederlands- Sangirees register. Het werk is op het ogenblik ter perse en zal zeer ver moedelijk in oktober verschijnen. In een onderhoud vertelde prof. dr. E. M. Uhlenbeck, hoogleraar in de Javaanse taai- en letterkunde aan de rijksuniver siteit te Leiden, tevens bestuurslid en re dactiesecretaris van het Koninklijk In stituut voor Taal-, Land- en Volkenkun- tende een gymnastieklokaal, een auto werkplaats, 2 lokalen en diverse andere lokaliteiten. Ook kwamen er een nieuwe directeurskamer en een verblijf voor de administratie. In 1953 zijn in het oude gedeelte dé lokalen veranderd en kwam lesgelegenheid voor fijnmetalen en 6meltlassen. Opleiding In de loop der jaren is ook aan de vormgeving van de lesrooster veel ver anderd. In 1938 kwam er een plaatselijke leeriingenopleiding in de bedrijven te Leiden en omgeving. De Gawalo, waai de oude naam „gezel" werd inge voerd, werkt prima en heeft goede be drijfsresultaten. samenwerking met het Gewestelijk Arbeidsbureau is voortreffelijk en nog steeds overtreft de vraag naar jonge ar beiders het aantal leerlingen. Personeel Het aantal leraren steeg in de loop van de jaren tot 80, die aan dag- en avond school les geven. In 1930 kreeg ir. J. J. G van Hoek zitting in het bestuur en sinds 13 oktober 1936 is hij voorzitter. Een wel heel zeldzaam feit doet zich* Puzzel prominenten 1. W. Boer, Zoeterwoudseweg 68. Leiden; 2. A. Vreeken, Havensfr 27, Hillegom3. J. F Vitters. Evertenstraat 2. Alphen aan den Rijn. Leidse jonge boefjes voor Haagse rechter „Ik ben geen profeet", zed de Haags officier van justitie, „maar wil er nc iets van terecht komen, dan moet d leven raddcaal worden omgebogen. H eiste tegen een 21-jarige betonwerker uit Leiden twee jaar en zes maanden jeugd gevangenis met aftrek. De jongeman zich o.m. schuldig gemaakt aan een tal inbraken in Oegstgeest en Leiden plus nog wat kleingoed in de misdaad. Zijn medeverdachte in het zaakje was 16 jaar en dus strafrechtelijk minderjarig, waarom zijn zaak met gesloten deuren werd behandeld. De derde vennoot in de dieverijen, een 19-jarige metselaar udt Leiden, had zelfs geld en een polshorloge van de moeder van de eerste verdachte gestolen. Tegen hem luidde de eis wegens deze oncollegia- liteit, vier maanden met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Uitspraken op 13 mei. Welke apotheek? De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden wordt waargenomen door de Haven-apotheek, Haven 18, tele foon 20085, ende Doeza-apotheek, Doeza straat 31. telefoon 21313; te Oegstgeesi Idoor de Oegstgeester apotheek, Wilhel- minapark 8, telefoon 26274. Dit is één van de tienduizend leerlin gen, die in de loop van vijfenzeventig jaar hun eerste opleiding ontvingen aan de Leidse ambachtsschool. Be gonnen met 23 timmerlieden, 11 sme den en 5 schilders, zijn er door de ja ren heen vele leergangen bijgeko men. Nu komt er binnenkort een metselloods bv de school. Zesde lustrum van de Verenigde Faculteiten te Leiden Op 9 en 10 mei a.s. vieren de studenten en reünisten van de Verenigde Facul teiten te Leiden hun zesde lustrumfeest en herdenken zij tevens het feit, dat tien jaar geleden de eerste leerstoel in de so ciologie aan de rijksuniversiteit te Lei- :n werd ingesteld. Bij dit lustrumfeest worden onder de titel „Harmonie en dissonant in het con- der naties" enkele lezingen gehou den die als centraal thema hebben de rnationale betrekkingen in de wereld vandaag. Dit onderwerp baseert zicb op vraagstukken en gedachten, die thans grote ernst onder studenten gesteld worden, betreffende de mogelijkheden leilijkheden ten aanzien van internatio naal contact. Enkele sprekers, die hun werk of speciale studie met de pro blematiek van de internationale betrek kingen In aanraking komen, zullen ach tereenvolgens de sociaal-psychologische, de economisch-technologisohe en d< ciologische aspecten van het onderwerp de. dat met bet verschijnen van bedoeld woordenboek een etudie van ruim zestig jaar wordt afgesloten. Het Sangirees. zo vervolgde hij, is de taal van de gelijknamige archipel, een kleine eilandengroep tussen Celebes en de Fhilippijnen. Reeds het einde van de vorige eeuw begon de bekende zendeling N. Adriani als eerste materiaal voor een •rdeniboek te verzamelen, nadat hij in 1893 een Sangirese spraakkunst en aantal Sangirese teksten had gepu bliceerd. Adriani stelde zijn aantekeningen en gegevens later in handen van mr. K. G. F. Steller. De heer Steller, die het San- jirees als zijn moedertaal sprak, heeft ;en belangrijk aandeel gehad in de tot standkoming van dit lexicon. Na zijn dood kwamen de verzamelde gegevens terecht bij de Zwitserse zendeling W. Aebereold, die gedurende de oorlogsjaren het geleidelijk zeer omvangrijk geworden feitenmateriaal zo bewerkte, dat hr van een werkelijk woordenboek be gon te krijgen. Bijzondere betekenis Ook anderen, onder wie de predikant Scherrer, leverden materiaal. Het wai Aebersold, die het door hem bearbeid* materiaal ter publikatie aanbood aan he Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- er Volkenkunde, waar het aan een zorg vuldige revisie werd onderworpen. Zo voerde men een geheel nieuw systeem afkortingen in, waardoor het moge lijk werd belangrijk op de drukkosten bezuinigen. Doordat nu naast de spraakkunst de teksten (waarvan er in de laatste ja- loor ds. Aebersold nog enige we gepubliceerd in de door het inst uitgegeven „Bydragcn tot de taal-, land- volkenkunde") dit woordenboek koi staan, gaat het Sangirees behoren l de kleine groep van goed bekende Ind isische talen. Juist als overgang ti n het gebied der Celcbcs-talen en c :r Philippijnen-talen is het Sangirees •or de vergelpkende taalwetenschap bijzondere betekenis. Gewichtheffen Een tweekamp, junioren tussen Simson (Den Haag) en LKV (Lei den), dinsdagavond in Den Haag gehou den, bracht ook nu weer een goede over winning voor onze stadgenoten. Voor LKV waren de resultaten: T. van Duu- ren 160; K. Devilee 215; H. Zirkzee 270 (nieuw persoonlijk record); J. pen 287%; S. Stokkel 325 kg. Speciale aanbieding Model Sissy EÜS ll&teZÜMxZeoteatoas-VsO üfpteJtaZAs Bevorderingen Leidse lagere landbouwschool Invoering nieutve leerplan Van klasse III naar IV: P. Borreman, Leiderdorp; L. Dijkstra, Hazerswoude; P Koot, Leidschendam; J. v. d. Laan, Was- r; J. Voets, Hazerswoude; J. v. Vliet. Hazerswoude. Van klasse II naar III: N. Alkemade, Wassenaar; A. Bos, Wassenaar (v.w->; d. Eyk, Leidschendam; L. Knijnen- burg, Wassenaar; J. Kromhout, Rijns burg; G. v. d- Lip, Hazerswoude; G. de Ruyter, Oegstgeest; P. v. d. Voort, Voor schoten; J. Wassenaar, Voorschoten; C. Westgeest, Zoeterwoude; J. v. d- Wolk, Leiderdorp; P. Zandbergen, Noord wijk; T. Zandbergen, Rijnsburg; A. Verboon, Voorburg; niet bevorderd 1 leerling. Van klasse I naar II: C. Alkemade, Hazerswoude; S. Brussee, Sassenheim; A. Dijker, Den Haag (v.w.); D. v. d. Duyn, Noordwijk; J. v. d. Eyk, Hazers woude; J. Koek, Voorschoten; H. Kwa- kernaak, Hoogmade; P. de Rijk, Wou- brugge; niet bevorderd 4 leerlingen. i een betere aansluiting bij de lagere scholen te krijgen heeft het bestuur be sloten voortaan het schooljaar te laten beginnen op 1 september. Tevens wordt dan, mits de goedkeuring van het depar tement wordt verkregen, het nieuwe leer plan Ingevoerd- Leerlingen, die zeven klassen van de lagere school hebben door- :n en in de landbouw werkzaam zul- zijn, moeten dan vijf dagen per week r school, in de tweede klasse vier dagen en in de laatste klas drie dagen. In september 1959 kan dan het volledi ge nieuwe programma worden ingevoerd. Dat betekent na de zesde klas van de lagere school in de eerste klas vijf dagen, in de tweede klas vijf dagen, in de derde klas vier dagen en in de vierde klas drie dagen naar de Lagere Landbouwschool. Jubileum bij Servaas Gisteren is de heer W. C. van der Heij den, Van 't Hoffstraat 41, winkelchef bij de fa. L. F. Servaas en Zn. aan de Hoge- woerd, gehuldigd in verband met zijn veertigjarig jubileum. De jubilaris, dio vergezeld was van zijn echtgenote, werd eerst toegesproken door de heer L. K. Servaas, die hem een enveloppe met in- hond overhandigde. Mevrouw Van der Heijden kreeg bloemen. Namens het per- I soneel bood de heer H. N. van Weizen speciale kleurenfoto aan. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie» Muziek De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat het op 3 mei a.s. ;n 19.00 en 22.00 uur verboden is in het openbaar of op voor het publiek toe gankelijke plaatsen muziek ten gehore te brengen, of in voor het publiek toe gankelijke vergunnings- of verlofslokali- n gelegenheid tot dansen te geven. AGENDA VOOR LEIDEN Vrijdag Stadhuis. 8 uur: plaatselijk comité be volkingsonderzoek tuberculose, ledenver gadering. Gebouw G.G. en G.D., Mare, 's middags1 Inschrijving variétémiddag ouden van dagen op 3 juni a.s. door comité Autotocht Schouwburg, 8 uur: De Haagse Come- die met „Toontje heeft een paard gete- Zaterdag Bevrijdingsmonument bij molen De Valk, 11 uur: herdenking schoolkinderen Stadsgehoorzaal, 7.15 uur; lerdenkings- bijeenkomst, spreker: mr. A. W. Kist. di recteur Oud Poelgeest. BevTijdingsmonument bij molen De Valk, omstreeks half 9: stille tocht. Gebouw G.G. e G.D., Mare, 's middags- Inschrijving variétémiddag ouden van dagen op 3 juni a.s. door comité Autotocht Stationsplein, 2.30 uur: afdeling Leiden Tuinbouw en Plantkunde, Ned. Bond van Tuinbouw-studieclub6 en Tuinbouwour- n en Leidse tuiniers- en bloemisten vereniging D.E.V., vertrek per Citosa-hus voor excursie naar de firma Lekx te Kou dekerk aan den Rijn. Tentoonstellingen De Lakenhal: tot 27 mei tentoonstelling van werken van Pieter Geraedts en zijn zoon Thom, op werkdagen geopend vaD 10 tot 5 uur. Fietser gevallen Gistermiddag is een 67-jarige fietser in de Narmstraat gevallen. Met een rechter, heupfractuur is de man naar het aca demisch ziekenhuis gebracht. TN DE OMGEVING van de Leidse torenflat aan de Kanaalwcg worden aan de Duyvendakstraat 24 woningen gebouwd als uitvoering van een plan, dat is tot stand gekomen met mede werking van dc Bouwkas der Ncd. Gemeenten. Het zUn dc eerste bouw- kaswoningen in Leiden en binnen niel al te lange tyd, in leder geval nog dit jaar, zullen 24 Leidse bouwkas-gega- digden, die zich al geruime tyd ge leden voor een bo rüksle hum r belai in rvuiling zien gaai in aanbouw zijnde meer van het elnd- n zeer goede indruk dat de huizen een 380 kubieke meter een woonkamer en gang. een Twaalf van de 24 woningen zijn niet vei stadium. Ze maken ee: Men deelde ons me< nhoud hebben van Beneden vindt men een slaapkamer, een keuken en een tollet. Boven zijn taal, drie slaapkamers en een douchecel. Daarboven is dan nog een zolder met De woningen hebben alle een achtertuin van ongeveer twaalf meter diepte en een schuurtje ln de tuin. Architect van dit plan i6 de heer D. L. Landman te Leiden. Over het Orakel van Delphi hield prof. dr. H. Brunsting een lezing in het Rijksmuseum van Oudheden. „Als Croesus de Halys overtrekt, zal hij een groot rijk te gronde richten", verkondigde het orakel van Delphi. Croesus dacht het al gewonnen te hebben, hij trok de grensrivier ovpr om te vechten tegen het grote rijk van Perzië, en vernietigde toen zijn eigen rijk, Lydië, omdat hij de neder laag leed. De geschiedenis is overbekend, maar geeft todh niet ten volle de werkwijze van de Delphi6che priesters weer. Meestal was de uitspraak niet zo dubbelzinnig en bij vragen van particulieren ook niet zo be langrijk. Apollo, raadde veelal aan, bet bij het oude te laten, was dus aan nservatieve kant. Er kwamen vra gen of men zou huwen, op reis gaan en dergelijke, maar ook of en zo ja, waar i Griekse kolonie zou stichten. Zodoende is het orakel eeuwen lang van grote invloed geweest op het politieke leven van geheel Griekenland. De orakeldienares, de Pythia, verkon digde de godsspraak, gezeten op een drie voet. in het binnenste heiligdom, met vaak onverstaanbare woorden, in trance ge bracht. De priesters legden ze uit en brachten ze gewoonlijk in dichtmaat over. Het verhaal, dat bedwelmende dampen, die uit een spleet in de aarde opstegen, de Pythia in geestvervoering brachten, is onjuist gebleken; er is nooit een rotsspleet onder de tempel geweest, en bedwelmende gassen komen in het gehele landschap niet voor. Wel stroomde er een bron onder de tempel door, en aan die bron had Apollo de draak Pytho verslagen. localiteiten, die door Pausanias 150 i i Chr. schreven, kan men ook thans ken, na de opgravingen door de Fran: sedert 1892. die daarvoor een heel di moesten afbreken. Veel bceldhouwwi cn andere kunstschatten alsmede ontel bare Inscripties kwamen daarbij dag. Al deze vondsten werden op de plaats zelf in een museum ondergebracht. ACADEMISCHE EXAMENS i G M G L J Kats te Mastr en tc Amsterdam. E M A G J Bouquet tc Den Haas proefschrift getiteld „Het Willemstad (Curacao). Verschillend© werden door middel van lantaarnplaatjes vertoond, daaronder de beroemde wagenmenner en de Delphische tweelingen, Kleotis en Blton. Croesus vernam dit verhaal van de wijze Atbener Solon, toen hij deze vroeg wie wel de gelukkigste mens op aard© was. Solon noemde de beide gebroeders, die hun moeder in een wagen bergop- •ts naar de tempel trokken, waar zij priesteres was. De runderen voor de wa gen waren nl. ndet aangekomen. De trots© moeder vroeg aan de goden voor haar zo nen het gelukkigste lot. Zij vielen ln slaap en ontwaakten niet meer. „Niemand is nl. vóór zijn dood gelukkig", meende Solon. Moderne SPORTSHIRTS open en gesloten te dragen, I ook in NO-IRON en TERLENKA. I De meest betrouwbare soorten I KERKO - FABLO - DENO, enz. I HOGEWOERD 109 I KOREVAARSTRAAT 5 Leids Catena viert zesde verjaardag Tien mei zal de Leidse studentenver eniging Catena haar zesde dies vieren met een lezing in het Prytancum om half drie, gevolgd door een receptie van ds senaat, 's Avonds wordt ln het Noord- wij'kse Casino door de toneelvereniging van Catena, de Mosselschreeuw, een op voering gegeven van het stuk „Moord op Aan deze viering gaat vooraf een le zing van professor dr. A. F. P. Hulsewé op donderdag acht mei 's avonds acht uur in het huis over 't Hoff over het onder werp Waar de belangstelling van de Chi nese geschiedschrijvers naar uitging. In het kaden van deze Dies-viering heeft men tevens een foto-tentoonstelling van bescheiden omvang ingepast, die van 4 tot 10 mei in de sociëteit van de ver eniging aan dc Mare te bezichtigen zal zijn. Groenland se haai in Leiden Het rijksmuseum voor natuurlijke historie aan de Raamsteeg te Leiden is verrijkt met een Groenlandse haai, een vrij zeldzaam dier, dat op de zuidpunt van Zuid-Beveland is aangespoeld. De ruim vier meter lange haai, een ton we gend, Is met een vrachtwagen gehaald. De belangrijkst© delen van de vis worden in het museum tentoongesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3