Repatrianten vorstin jange brachten hulde Geref. Synode sprak over moderne oorlogvoering duizenden Défilé met bloemen op Soestdijk In Djakarta krachtig het weerklonk Wilhelmus Amerika deblokkeert de Egyptische tegoeden BELANGRIJKE MEDEDELING PALEIS SOESTDIJK, woensdagavond. Het was een schone Oranjedag, schoon door de helder blauwe lucht, die strak gespannen stond boven Nederland en schoon door het milde weer, dat zacht de aarde beroerde. Op deze dag was het feest omdat de Koningin verjaarde. n de dorpen, van Den Helder tot Vaals en van de wapperden van de huizen en gebouwen, in de ha- •d, door de straten van de garnizoenssteden ging de atrozen en vliegtuigen trokken strakke witte lijnen t in de steden c Dollart tot Cadzand. De vlaggi vens lagen de schepen gepavoij dreunende pas van soldaten er langs het blauw van de hemel Kin-deren met Oranje-sjerpen en zwaai end met vlaggen, zongen „Oranje boven" en in de kerken zongen dankbare ge meenten „Geef Heer. de Koning uwe rechten" en het „Wilhelmus van Nas- sauwe" vormde het slot van bijeenkom sten, waarmee het nationale feest werd ingezet. Het nationale feest dat vroeg de morgen begon, tienduizenden en tie duizenden op de been bracht, in de grote steden vaak een ongekende drukte tot gevolg had, een drukte, waarbo' het ijle en tere carillonspel klonk denkingsgeroffel en zw het geschetter van trompetten ziekkorpsen was te horen. „Gefeliciteerd En het middelpunt van deze da; koningin Juliana, stond, toen de feestviering in het land een aanvang nam, met haar gezin op het bordes van het witte paleis Soestdijk en keek naar de duizenden en duizenden, die zwaaiend aan haar voorbijtrok ken. Het was een onafzienbare rij, die schuifelend door de paleistui: ging, en met moeite door de mare chaussees in een rechte lijn gehouden werd. Het waren jongeren komen van dichtbij, ma jongens en meisjes, moeders met kinderen, van wie er som migen werden gedragen en anderen ge reden in wagens. Het waren typistes ei leraressen, kantoorbedienden en bank werkers. scholieren en gepensioneerden, het waren rijken vertegenwoordiging van ons volk, dat de jarige vorstin zijn hulde kwam betuigen. Het deed dit met bloemen, duizenden en duizenden bloemen, van allerlei kleur, die in korte tijd de trappen van het bordes volkomen bedekten. En uit die rij maakte zich plotseling een meisje los, een heel klein meiske van nauwelijks drie jaar mét een feest- muts op en een sjerp om en dat meiske rende zo snel als haar beentjes haar kon den dragen, de trappen van het bordes op en brabbelde tegen de Koningin, die zich lachend vooroverboog: „Wel gefeli citeerd" en de Koningin zei: dank je wel en gaf het kind een hand, Luchtmachthulde Het défilé begon om half elf. Kor» tevoren waren de Koningin en de Prins en de prinsessen Beatrix, Margriet en Marijke uit het paleis naar het bordes gekomen. De Koningin was gekleed in een deux pieces van lindegroen en de Prins in een grijsgeruit kostuum met een witte anjer in het knoopsgat. Prinses Irene vertoeft op het ogenblik in Zwitserland en daar om ontbrak zij op het feest van haar moeder. De eersten die Hare Majestei» hun gelukwensen mochten aanbieden, waren de Leidse studenten. Als telken- ja-re lieten zij hun gelukwensen 'vergezeld gaan van een oorkonde, door estafette- lopers naar het paleis gebracht. Nauwe lijks waren zij aan de Koningin voorge steld of een formatie vliegtuigen van de koninklijke luchtmacht, waarbij vliegtui gen van de Amerikaanse luchtmacht wa ren ingedeeld, trok gierend over het paleis. En toen kwamen de organisaties' de jeugd van Baarn en de jeugd van Soest, sportverenigingen, muziekkorpsen voetbalverenigingen en de ruiters. De Christelijke Jeugdvereniging uit Baarn droeg borden bij zich, waarmee zij de woorden vormde: „Majesteit Proficiat!" En allen waren gekleed in het tenue van hun vereniging: de padvinders, de ver kenners. de kabouters, de gidsen en de turners. Uit de rij kwam een enkele maal een groep naar voren om de Koningin een geschenk aan te bieden. Een Oostenrijk» echtpaar overhandigde de vorstin een kop en schotel, een Hongaars groepje van vier meisjes gaf een honingtaart in de vorm van een huzaar, een delegatie van de Nederlandse banketbakkersver eniging droeg een grote, door drie man nauwelijks te dragen, suikertaart naar boven, de Christelijke Jonge Vrouwen- federatie een wandkleed, samengesteld uit dertig geborduurd: stukken en ver vaardigd door de dertig afdelingen Maar het mooiste geschenk moet voor de Koningin wel zijn geweest de foto van haar bezoek aan Budel op dertig januari, toen zij daar de gerepatrieerden uit In donesië bezocht. Een 120 uit Indonesië gerepatrieerden, die pas vorige week in ons land waren aangekomen, namen aan het défilé deel. Met drie bussen waren zij uit Budel naar Soestdijk gekomen, om hun jarige vorstin hulde te brengen. Een kleine delegatie met aan het hoofd he' bejaarde echtpaar Simon betrad het bor des om de Landsvrouwe namens alle ge- Oo/c prinse? Wilhelmina betoonde haar belangstelling voor het meer dan een uur durende défilé, dat voor het paleis Saestdijlc voorbijtrok. Van achter een raam sloeg zij het tra ditionele schouwspel gade. Mary Weismuller (4) liep braef naast haar grootmoeder mee in het défilé in de Soestdijkse paleistuin. Maar Mary vond zonder meer voorbijlopen wel wat weinig belangstellend. „Ik mag toch wel naar de Koningin toe?" vroeg ze haar grootmoeder, die nooit verwachtte, dat Mary op het kritiek moment naar boven zou stappen om de jarige vorstin met een „GefelicI* teerd!" een handje te geven. „Danh je wel", zei een verheugde koningin. epatrieerden, die de afgelopen maanden n ons land werden opgenomen, te felicl- eren. Mevrouw Simon, een oude dame >an tachtig jaar, gekleed in sarong, over handigde de Koningin de foto en haar echtgenoot, die een jaar jonger is. stak daarbij een korte redevoering af. Lange tijd onderhield de Koningin zich met de delegatie. Het défilé nam ruim een uur in beslag. Om kwart voor twaalf was het ten einde. Toen begaf de koninklijke familie zich in de paleistuin. Daar stonden nog twee ver enigingen uit Baarn, de voetbalvereniging „Baarn" en de christelijke gymnastiek vereniging „Excelsior", die dit jaar beide het gouden jubileum hebben gevierd. Met de bestuursleden van de vereniging on derhield de Koningin zich nog geruime tijd. Het was reeds ver na twaalf uur, zy weer het paleis betrad. Op het bordes keerde zij zich nog eenmaal om en nog eenmaal wuifde zij naar allen, die haar hulde hadden gebracht. Velen hebben op deze zomerse Konin ginnedag het feest het feest gelaten en zijn een dagje uit gegaan. Het was op de wegen dan oök bijzonder druk met auto's brommers, scooters, fletsere. Zo hebben niet minder dan 35.000 bezoe kers de bloemenweelde op de Keukenhof bezichtigd. Het was een echte ouderwetse bollendag en nog wel een Nederlandse bollendag. Want volgens verkeersdeskun- digen was het verkeer voor meer dan 71 pet. Nederlands. Voor het Nederlandse paviljoen op d« wereldtentoonstelling in Brussel had gis termorgen een korte plechtigheid plaats Ruim honderd kinderen van de Neder landse christelijke school in Brussel had den ziöh daar met hun onderwijzers opge steld en zongen spontaan het Wilhelmus Tevoren had de zevenjarige Ali vi Kinsbergen aan de echtgenote van de ar bassadeur, -mevrouw Teixeira de Mattos. een prachtige boeket rozen aangeboden, bestemd voor de jarige Koningin. Enkel» ogenblikken later waren de rozen al op de Heliport van de wereldtentoonstelling, vanwaar zij per Sabena naar Rotterdam en vandaar per auto naar Soestdijk den overgebracht. In de grote hal van het Nederlands pa viljoen stond een grote foto van koningin Juliana. UitWaehington wordt gemeld, dat presi dent Eisenhower van de Verenigde Sta ten koningin Juliana telegrafisch gefeli citeerd heeft met haar verjaardag. DONDERDAG 1 MEI 1958 Dr. Drees wenste Koningin geluk In een radiorede, uitgesproken voor dm beide zenders Hilversum en de Wereld omroep, heeft minister-president dr. W Drees gisteren koningin Juliana en het koninklijk gezin de gelukwensen van hert Nederlandse volk en de rijksgenoten overzee aangeboden ter gelegenheid van haar verjaardag. Dr. Drees memoreerde in zijn rede hoe Nederland in het afgelopen jaar heeft ge worsteld met moeilijkheden zoals wij die in jaren niet hebben gehad. Maar de ge dupeerden, de gerepatrieerden en de werklozen, hebben de diepe en innige be langstelling van de Koningin voor hun lort ondervonden en zij mogen vertrouwen dat Nederland al het mogelijke doet on» nieuwe uitzichten voor hen te openen. Weer is tot uiting gekomen, aldus dr. Drees. hoe in het democratisch staats bestel van ons land. de constitutionel» monarchie vast verankerd is en verbon den met de gedachten van vrijheid en van samenwerking met de vrije landen. Moge het Koningin Juliana gegeven zijn nog vele jaren aan het hoofd van het rijk te staan, was tenslotte do wens van da minister-president. Vier mouflons in liet kroondomein Het nationale park De Hoge Veluwa heeft aan het kroondomein ten westen van Apeldoorn vier mouflons ten geschenke gegeven. De drie ooien en een ram zijn uitgezet in de bossen bij Hoog-soeren Aan groot wild herbergde het kroon domein tot dusver edelherten, damherten, i en wilde zwijnen. De mouflon is een wild schaap, dat thuis hoort op Corsica en Sardinië. Koningin Juliana heeft toegezegd op 19 mei in Wagendngen dc opvoering van het Wagen-ingse studentencorps bij te n van het epos GillgamesJ. ZEVENHONDERD LEDEN van de Nederlandse gemeenschap in Indo nesië hebben op de avond van koninginnedag in de tuin van de heer Hasselman, het hoofd van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoor diging in Djakarta, het Wilhelmus gezongen. Krachtig klonk ons nationale volkslied, hoewel velen niet uit volle borst konden zingen, omdat een grote ontroering zich van hen had meester gemaakt. Luid klonk hierna driewerg „Hoera", aangeheven ter ere van de Koningin. Deze bijeenkomst van dc Nederlandse emeenschap werd gekenmerkt door een eest van kameraadschap cn ongedwon- enheid. die is voortgesproten uit de ge- imenlyk doorleefde moeilijkheden van e afgelopen maanden. Er waren tulpen, diie per vliegtuig uit Nederland naar Indonesië waren gebracht en hoorde zeggen, dat dit wel de laatste tulpen waren, die men in de tro- :ou zien. Dat was voor velen zeker het geval, want de Nederlanders trekken nog steeds in groten getale naar het va derland terug. Daarom draagt iedere samenkomst van de Nederlanders het karakter van een afscheidspartij en deze receptie was hier- geen uitzondering. a een korte toespraak zei de heer Hasselman, dat buitenlanders hem her haaldelijk hadden gecomplimenteerd over de waardige en moedige houding van de Nederlanders in Indonesië. U. en de genen. die vertrokken zijn, zei de heer Hasselman. hebben alle eerbied afge dwongen. De waarnemende secretaris van het Indonesische ministerie van buiten landse zaken, Sudjarwo, was onder de autoriteiten, die de receptie bezocht. De minister van buitenlandse zaken, Subandrio, had bloemen gezonden. De Nederlanders hebben tenslotte een telegram naar Soestdijk gezonden, waarin dankbaarheid wordt uitgesproken voor het medeleven, dat de Koningin heeft ge toond voor de gerepatrieerden. Dit. aldus de Nederlandse Gemeenschap in het tele gram. wordt gevoeld als een inspiratie voor de toekomst. (Vervolg van pagina 1) Voor een uitspraak van de synode het adres van de overheid voelde de missie niets. Het gaat hier over zaken die liggen op staatkundig terrein overheid heeft daar haar eigen verant woordelijkheid gebonden aan Gods Wet. Voor vraagstukken op dit terrein kunnen christenen op andere manier hun invloed laten gelden namelijk via de volksver tegenwoordiging. Wat de atoomwapens betreft meende de commissie in overeenstemming met depu- taten dat men de bevoegdheid mist on een oordcel uit te spreken hetzij over d( militaire noodzaak tot voorzetting van d< proeven met deze wapens, hetzij over d< wenselijkheid van hun stopzetting in ver band met dc gevaren voortvloeiende uit de radioactieve besmetting van dc at- dere is dan ze te gebruiken. Heteersb kan preventief werken, zelfverdedigim wordt immers zinloos als tegenover wa pens van de aanvaller geen verdediging bestaat, die daarmee evenredig is. Bij conflicten uit de laren sinds 1945 is trou wens geen gebruik van atoomwaDens ge maakt. Het een christen z/ich achter het gebruik van atoomwapens kan stellen. Welke nor er om te constateren dat aangebroken ia het tijdperk voorzegd in de Openbaring, waarbij de christen ge-roepen is tot het martelaarschap? bil de Ds. H. W E n ge I 'k e s te Amersfoor >nd de voorgestelde overwegingen te ne gatief. Hij wilde, dat de synode blijk zot geven van haar waardering aangaand» p dit terrein gevoerde bele*d van overheid; wanneer andere kerken zich uitlaten over het refferintsbc'r-M rt-r-o- het vaak zo, dat ze de overheid daarbij stok tussen de benen steken. Ouderling C. Smeenk te Arnhem her innerde er aan dat men alle moeite doe! de kerken voor een bepaald wagentje te spannen. Degenen die dit doen maker gebruik van de vrees voor de atoombom die immers zoveel sentimenten heeft op geroepen. Nu ontstaat een gevaarlijke si tuatie, want wanneer de kerken zich in derdaad achter dat wagentje laten span- ondersteunen zij daardoor een dui vels regime: want men verzwakt immers de bewapening van het Westen. Voligenj de heer Smeenk zou er reeds oorlog zijn ieer Amerika en het Westen geen atoomwapens bezaten. Er wordt wel beweerd, dat men de oor log heeft te aanvaarden omdat een chris ten ook onder communistisch regime le- kan Maar dat is misleidend. Eer beroep op Oost-Duitsland, waar de kerk -oh onder Sowjetdruk ook staande houdt klopt niet, want de kerk wordt daar in irnsbige ma-te in haar taak belemmerd De ontkerstening en ontkerkelijking neem» i Oost-Duitsland hand over hand toe. is er zogenaamde vrijheid. Prof. dr. Nic. H. Ridderbos te Am sterdam hield na lering der rapporten een onbevredigende indruk over. Dat lag niel n depubaten of commissie maar aan he aagstuk zelf. Alles staat er zo onschul- maar, aldus prof. Ridderbos, wij heb- n be maken met een afschuwelijk d-ilem- i. Wanneer de kerken oproepen bot ont wapening dan kan het zijn, dat wij als gevolg daarvan moeten leven onder i atheïstische totalitaire regering met e verschrikkingen van dü-en. Doen de kerken dit niet. dan zijn mede-verantwoordelijk voor de gruwe- ■an de atoombom, waarvan gezegd wordt, dat deze op den duur alle leven op aarde vernietigt. Ds. H. B a a r 1 i n k te No-rdhor-n stelde de vraag of het Koninkrijk Gods gediend kan worden door atoomwapens. Zijn deze vapens niet van demonische aa-rd? Ds. J. A. van Herksen te Brmelo •oegde hieraan toe de vraag hoe lang Witte tanden - frisse adem met COLGATE! De rapporteur van deputaten, prof. dr G. B ril-1 en burg Wurth, verkreeg eerst het woord om de gemaakte opmer kingen te beantwoorden. Ter inleiding gaf hij nog beknopt aan waar zijns inziens artepumt in het rapport der de- lag: Centraal Is het verantwoor delijkheids-probleem. Zowel de gecompliceerdheid van de in ternationale verhoudingen als de moderne vertechnisering van de oorlog zijn er op berekend de verantwoordelijkheid bij de volken en bij de enkeling te ondermijnen. zal de kerk allenvege van hoog to-t laag het besef van verantwoordelijk- eld dienen te wekken. Een defaitistisch ja-zeggen tot de ont- ■•kteeHi-ng der dingen in onze wereld op öi-t gebied is evenzeer onverantwoord alls goedkoop idealistisch n-een-zeggen. De oorlog zij en blijve uiterste middel; slechts toelaatbaar als geen ander mdd- nternationale conflicten tot lossing te brengen meer baat. Geen poging mag nagelaten worden de mensheid een dreigende oorlogsramp te besparen. Nooit mag dit geschieden in een geest van onderschatting der gewel dige gevaren, die onze wereld in donkere machten als het communisme bedreigen. In de strijd daartegen komt het bovenal aan op positieve sanering der verhoudin gen in het wereldleven op de basis van een internationale rechtsorde. Bij haar uitspraken, zo ging prof. Wurth voort, heeft de kerk zich te onthouden van globalise rende oordelen. Toegegeven moet worden, dat het steeds moeilijker wordt de grens tussen rechtvaardige en met-rechtvaardige oorlog aan te wijzen. Bedenkelijk zou het echter zijn daarom dat onderscheid los te laten. Getracht za-1 worden dit antwoord op hetgeen prof. Ridderbos vroeg, in de for mulering dier conclusie nog duidelijker te laten uitkomen dat wanneer gezegd is in het rapport dat in wezen het oorlogs- vraagstuk gelijk is als in vroeger tijden dit zeker niet betekent, dat niet door de moderne bewapening de oorlogsprobdema- ti-ek een exponent ontving als nooit tevo ren, zei prof. Wurth Ds. Baar link kreeg van deze rapporteur ten antwoord dat in die zin van het de monisch karakter van de moderne bewa pening gesproken kan worden, dat hier donkere machten in het spel zijn. welke op een ogenblik onze mensheid kunnen brengen op een pad waarop men zelf nooit komen wilde In dienst van het Koninkrijk Gods, al dus prof. Wurth, ds alle wapengeweld contrabande. Tot handhaving van de rechtsorde kan het evenwel in uiterste gevallen niet gemist worden. Deze rechts orde en het Koninkrijk Gods staan ech ter niet geisoleerd van elkaar. Schending der rechtsorde betekent ook voor he» Koninkrijk Gods grote schade. Aan ds. Van Herksen antwoordde prof Wurth, dat de Heilige Geest aan de kerk zeker zal duidelijk maken wanneer hel moment gekomen is. dat zij voor de gang van zaken in de wereld geen verantwoor delijkheid meer kan aanvaarden, doch dat dit haar niet ontslaat van de roeping om ook in dezen op de tekenen der tij den acht te geven. Eén daarvan is stellig de toename van de macht der leugen ook to de internationale sfeer. Prof. S i z o o maakte duidelijk dat het atoomwapen hoe afschuwelijk ook, niet anders Is dian een vermietigingsiruid-del ii het groot, dat desondanks een eindigt werking heeft, evenals de vroegere strijd wapens, Ook ten aanzien van de gevol gen: besmetting door radio-activiteit in latere geslachten, moet men zeggen dat tijds gebruikte wapens deze gevolgen hadden bijv. epidemieën in steden, die belegerd waren geweest. In wezen is er geen verschil tussen vroegere en moder- oorlogvoering, ook niet wat het erbij betrekken van de burgerbevolking aan gaat. Ds. H. van der Veen te Donker broek gaf als rapporteur van de commis- antwoord aan ds. Engelkes. Een waar deringsbetuiging aan de overheid achtte hij misplaatst. De kerk kan dat niet doen omdat zij zich dan tevens verantwoorde lijk stelt ten aanzien van bijv. de NAVO- politriek der regering. Voorjaarsvreugde! Niet alleen het huis schoon, maar ook de handen gaaf en nog mooier dan ze al waren, dankzij: Hamea*Gelei.Tube9Sc De ongeveer 26 miljoen dollar Egyp- De bescherming van de Amerikaans» tische activa, die in de Verenigde Sta- I reders zou de voornaamste reden tot do ten bevroren waren ten tijde van do deblokkering zijn geweest, nl. tegen het Suezcrisis, zijn volgens een mededeling risico, dat zij tweemaal tolgelden hadden van het Amerikaanse ministerie van fi- moeten betalen; eenmaal aan Egypte en nanciën nu gedeblokkeerd. Dit geschied-1 eenmaal aan de Suezkanaalmaatschappij. de, nadat bericht was ontvangen, dat Egypte en de Suezkanaalmaatschappij overeenstemming gekomen de schadevergoeding, die de aandeelhou ders van de maatschappij zal dienen worden uitgekeerd. Vandaag reeds gaat de deblokkering In. Over de groote van de bevroren activa ontbreken officiële cijfers, mingen belopen tussen de 25 en 30 mil joen dollar. Niet officiële berichten gewagen een opmerkelijk gebrek aan geestdrift bij functionarissen van de (oude) Suez kanaalmaatschappij. Zij zouden van mening zijn, dat onder druk van de V.S een ongunstige transactie tot stand is gekomen. Noodtoestand op eiland Malta Na een staking en verschillende gevech- en tussen de bevolking van Malta en di politie, heeft de gouverneur van hei eiland, sir Robert Laycock, gisteren d« noodtoestand afgekondigd. Zijn plaats vervanger deelde mee dat de gouverneur wanneer de noodtoestand is ingetreden het recht heeft: Toezicht uit te oefenen op het verkeai 2. De straffen voor aanvallen op de po le te verhogen. 3. Maatregelen te nemen ter voorkoming van het verbreken van de communi catiemiddelen op het eiland. In aanwezigheid van het koninklijk paar, minister-president dr. W. Drees en tal van andere regeringsautoritei ten is dinsdag het stoffelijk omhulsel van prins Willem V van Oranje- Nassau bijgezet in de koninklijk* grafkelder te Delft. Na de uitvaart dienst droegen de manschappen van de koninklijke marechaussee in c* monieel tenue de kist in de Nieuw Kerk de grafkelder in. (Voor verslag zie pag. 13). Moordzaak Maria Kriek onopgelost De Engelse politie, die het onderzoek .aar de moord op het Voorburgse meisje Maria Kriek in handen heeft, heeft toege geven dat zij er niet in is geslaagd de zaak op te lossen. Er zijn 20.000 mensen ondervraagd, 5000 voertuigen met inzit tenden zijn gecontroleerd, er zijn mijn- detectors gebruikt en 200 politiebeambten hebben elke weg en zijweg, die van de woning van het meisje leidt naar de plaats, waar zij is gevonden, zorgvuldig afgezocht. Het resultaat was echter nihil. Maria Kriek is op 6 januari dood gevon den in een greppel te Boxted bij Colches ter (Eng.) Het onderzoek wordt nog voort gezet. De uitspraak van de lijkschouwer luidde: moord, gepleegd door een onbe kend persoon of onbekende personen. kleurenfoto's! opgang grafie Ncgatlef- NIEUWE PRIJZEN ZIJN BIJV. papier 6| x 6$ of 6* x 9* COLOR-papicr 7$ x 10$ of afdruk op AGFACOLOR- '1.20 vergroting op AGFA- x 9 - f 1.80. De prijzen voor tohandelaar. Kleurenfotografie Probeert U het nu ook een» met e CSCOlor CN 17 NEGATIEFFILM

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5