L CHRISTELIJK N' iavayum Kinderen in de kerk Eenheid van Duitse Evang. Kerk bleef behouden Groeiende zendingsliefde in de Geref. Gemeenten Keurstem voor diakenen in meerdere vergaderingen Een woord voor vandaag Kanttekening Loslaten het beste IJK Hervormd Nederland: AAN moeders hand is ze bij me binnengekomen: een meiske van een jaar of vijf. „Tot nu toe namen we haar mee naar de kerk. maar nu hoorde ik dat er onder kerktijd ook zondagsschool ls. Dan breng ik ze toch maar liever hier. vindt u ook niet?" En vol verwachting kykt de moeder me aan. wat ik nierop wel zeggen zal. Voorzichtig probeer ik dan myn gedachten hierover uiteen te zet ten Wat heeft een jong kind aan de kerkdienst? Wat ondergaat het er. als het week in, week uit in de bank naast vader en moeder zit stil te zitten. Eerlijk gezegd, ik geloof niet zo erg veel. De zang en het orgel plegen ze nog wel eens mooi te vinden, alhoewel ik daar van niet eens-zo heel veel gemerkt heb, als ik met kleuters bezig ben. enige kind meeneemt uit de „grote- mensen-kerk" is: als een grote meid (jongen) stil zitten. Door de volwassenen wordt dat soms nog eens onderstreept, want het is heus de grootste lof voor een kind, dat uit de kerk komt: „wat kun jij al goed stilzitten!" Dat ls dan de betekenis van de eredienst voor het jonge kind. Lerenz'n tijd zonder aandacht zo door te brengen, dat Ik een ander niet hinder'. Hoort het kind dan niet in de kerk? Heeft de kerk er dan niets mee te maken? Ik zou willen zeg gen: de kerk heeft alles met het kind te maken Het kind hoort in de kerk. maar met iedere zondag in het kerkgebouw. De kerk dient te zorgen en zij doet dat meestal ook wel voor een kinderdienst. Maar daar moet het werkelijk dienst zijn, en op kinderen afge steld. brengen, waar in zijn sfeer dienst wordt gehouden, d.w.z. door spel. En als het goed is, zal de kerk zorgen dat hiervoor de juiste mid delen aanwezig zijn. Bij het ouder worden groeit de dienst met de kinderen mee. Ze gaan steeds een trapje hoger, waardoor ze als het ware naar de volwassenendienst toegroeien. Maar wordt dan de eenheid van het gezin niet gebroken? Het is toch zo fijn gezamenlijk „op te gaan". Natuurlijk is het heerlijk, als "s morgens het gehele gezin gezamenlijk het huis verlaat om naar de kerk te gaan. Bij de nieu we kerkbouw wordt er hier en daar gelukkig al rekening mee gehouden dat er tegelijkertijd zo veel bijruimten moeten zijn, dat de kinderen daar ook hun dienst kun nen houden. Maar waar dit niet kan, zijn er mogelijkheden genoeg om het kind ook in het kerk gebouw geen vreemde te doen zijn. ALLEREERST, vader en moeder, als het kind graag eens mee wil naar de kerk. doe dit dan gerust. Maar niet elke zondag: het moet een feest blijven. Iets waar naar het kind desnoods een paar weken mag uitzien als iets bijzon ders. Natuurlijk is het gehele gezin aanwezig, als er een broertje of zusje gedoopt wordt. En wat is het fijn. als de dominee daar dan ook rekening mee houdt, door bijv. wat bekende liederen op te geven die de kinderen kunnen meezingen. Ook met de feesten bijv. mag het kind gerust eens worden meegeno men. Maar zorgt u vooral ervoor, dat het iets heel bijzonders blijft. Iets waarnaar het kind blijft ver langen. Als regel gelde: vader en moeder naar de kerk, het kind naar de kinderdienst dat ze grote tegenzin hebben ln het naar de kerk gaan. Hier wordt dan wel veel tact geëist. Alhoewel, ook hier geldt het weer: als er een wezenlijk contact is tussen ouders en kinderen, zal men de weg wél weten te vinden. Want met dwang komen we er hier zeker niet. U kunt ie misschien wel dwin gen het gebouw binnen te gaan, maar u bent nu eenmaal niet de baas over hun hartedeur. die ze als de verhoudingen niet goed lig gen, wel eens voor een heel lange tijd bewust gesloten kunnen hou den voor u, maar ook voor God. ten hebben, dat de oude vor men die nu eenmaal nog in de meeste diensten gelden, de moderne jongeren niet meer aanspreken. Hier ligt ook een taak voor de kerk. Het moet toch een reden hebben, dat de overgang van zondagsschool naar de kerk zo uiterst moeilijk is. We moeten ze ook hier weer hel pen zoeken naar eigen vormen, die wel aanspreken, waardoor ze zich er wel bij betrokken voelen. Mis schien zou de gemeente ook de jongeren dus veel meer actief ingeschakeld moeten worden. Maar bovenal wij kunnen dit met genoeg tot ons laten doordrin gen moeten wij oppassen voor dwang in het godsdienstige leven. Op een gegeven moment, als het werkelijk niet anders kan, is los laten misschien toch het beste. Los laten in het besef dat uw vasthou den in feite toch geen vasthouden is. Want u, zowel als zij, worden altijd vastgehouden, veel beter dan u het doen kan. Blijvend verschil over zondigheid kernwapens Concessie aan communisten: opvoeding werd niet publiek behandeld Met slechts vier onthoudingen heeft de generale synode der Evangelische Kerk In Duitsland woensdag een verklaring aanvaard, waarin een beroep wordt gedaan op de grote mogendheden de kernwapenproeven stop te zetten en op de regeringen van de beide Dultslanden om de vrijheid van geweten en geloof te waarborgen en alles te doen om te voorkomen, dat hun strijdkrachten met atoomwapens worden uitgerust. Maar men kwam niet tot overeenstemming over de vraag of de kerk het hebben of gebruiken van deze wapens (of van welke vernietigingswapens dan ook) zou moeten veroordelen als zonde. Advertentie Van Nelle bestellen Een aantal Westduitse predikanten en leden had deze vraag aan de synode voorgelegd. De vrees, dat het atoomdebat scheuring ln de Duitse kerk zou teweeg brengen Is beschaamd; de pogingen van Oostduitse zUde een wig in de E.K.D. te drijven o.m. door een ongeëvenaarde hetze tegen bisschop dr. Otto Dlbelius zijn mislukt: de Duitse kerk blijft de enige organisatie naast de R.K. Kerk die het ijzeren gordijn doorbreekt. In de slotzitting van de synode heeft de lutherse bisschop van Hannover, dr. Hanns Lilje. het standpunt van de synode ten aanzien van de geestelijke verzorging van de Westduitse soldaten uiteengezet. De overeenkomst inzake de veldpredikers betekent geen binding aan de Westduitse Tweede zendingsdag in Utrecht De grote zaal van Tivoll was maar net groot genoeg om de vele belangstellenden te verwerken, die naar Utrecht waren gekomen voor de tweede zendingsdag van de Gereformeerde Gemeenten. Ruim tweeduizend mensen, waaronder zeer vele jongeren, luisterden onder grote aandacht naar de verschillende toespraken. Ds. H. Rijksen. voorzitter van de zendlngscommissle. vertelde ons tijdens de pauze, dat de overweldigende belangstelling, die bijna tweemaal zo groot was als vorig jaar. wel bewees, dat de zendingsgedachte ln de Gereformeerde Gemeenten weer levend ls geworden. Ongeveer vijftig Jaar geleden had deze groep van kerken een zendeling, ds. Benjamin, ln Armenië. In later jaren is er in de synode vaak over zending gesproken, maar pas In de laatste jaren ls de visie weer echt levend geworden. In nauwelijks drie Jaar tijds groeide het zendingsblad „Paulus" van 400 tot ongeveer 6000 abonnees. De gemeenten bezitten echter nog geen zendings- veld en geen zendeling, wel een zendlngskas, waaruit ook andere genootschappen gesteund worden. Van Nelle bestellen De nog jonge Vlaardingse predikant ds. H. Rijksen opende de bijeenkomst en sprak naar aanleiding van het visioen van Ezechiel over de stroom, die vloeide uit de tempel en uitmondde in de Dode Zee Hij zag in deze stroom een beeld de levenwekkende kracht van de Heilige Geest, ook voor de heidenlanden. Onze opdracht is echter om langs de oever van de Dode Zee der volkeren als vissers de netten uit te werpen. Velen vragen of het niet beter is om maar thuis te blijven en rustig af te wachten wat de Here doet, maar ds. Rijksen noemde die gedachte goddeloos. Een kerk die zich haar zendingsroeping niet bewust is. verkommert tot secte en kan ook in haar naaste omgeving geen leven geven. Spreker legde er sterk de nadruk op, dat de kerk het middel is in Gods hand en dat de kerk daarom zendingskerk moet zijn. De tweede spreker, ds. P. van de Bijl van Rhenen. vroeg de aanwezigen waar zij de gehele dag met hun gedachten mee bezig waren. De meeste mensen den ken alleen maar aan de dingen die van I beneden zijn, meende deze predikant, maar God is bezig met de uitbouw van 'Zijn koninkrijk en leert ons bidden „Uw koninkrijk kome". Hij legde er de na- I druk op, dat we het koninkrijk Gods niet moeten verwarren met de kerk. omdat het koninkrijk een bredere basis heeft. Afgevaardigden van het vormingswerk,1 die uiteindelijk hemel en aarde zal om- van de volkshogescholen, van maatschap- vatten. het A.M.V.J.-gebouw te Ameterdam ge- het koninkrijk Gode komt discuss.a«rd over het onderwerp televi- "'«f1 k"k' d»™» ™r' ete. Deze bijeenkomst was belegd door de «J» kerk het recht op h„r naam sectic cultureel werk van de hervormde >1 h"r ■endlng.roepin, verwaarloost. raad voor het Jeugdwerk. I De morgensamenkomst werd besloten De tv.-regisseur Milo Anstadt leidde rhaal van de ondcrw(jzer het onderwerp in HU ging uit van enke e Mlddclb de h(er Jv„ de reacties van de t.v-ktjkers, reacties, die ;ap0,tel va5 de stilla Zuidr™, John Wil- vaak geponeerd worden als een soort h Met grote aandacht luisterden de axioma: de gemiddelde Nederlander aanw«1|e„ %aar de levensgeschiedenis h"" "edtg nntzag voor ,Un meidng v,„ d(,„ m„ die mel ütltf m.' n.ll .ii! het evangelie in aanraking kwam en d.e i talloze kerken op de Zuidzee-eilandtn mtnder aetlcf wordt door hel kOken n^r heaft h, kon d, tor. dtwh eer ln.plr.tle tm.rjtt; werk een speld ho„n yallcn loen"de heer It gaal, .1.1, NijMe nver de moord op deze zendeling niet meer p^lef.jl worden doch slch vart,lda de plaa,s Joh„ wi£ alleen wat minder „1 vervelen. 1:,m, werd vertniord werd vijftig jaar later een monument onthuld door een Izoon van de moordenaar. De middagsamenkomst werd geopend Vormingsleiders spraken over de televisie Advertentie Van Nelle bestellen door ds. H. van Gilst uit Dirksland, die sprak over de „grote schare, die niemand tellen kan". Hij richtte zich in het bijzon der tot de bijna veertig procent jongeren onder zijn gehoor en riep hen op om onberouwelijke keuze te maken. Ook de Rotterdamse predikant ds. Vergunst richtte zich direct tot de s wezigen en drukte hen op het hart, dat zij verantwoordelijk waren voor hun naasten. Hij schilderde de broedermoord van Kain en de trots van de broeder de verloren zoon. die geen van beiden zich om hun broeder bekommerden. God heeft de mensen in de heidenlan den ook onze gemeenten als broeders aangewezen. Zouden wij onbekommerd duizenden verloren kunnen laten gaan? Maar de spreker drukte het de aanwezi gen ook op het hart, dat er van zendings liefde geen sprake is als we niet ook met onze buurman gesproken hebben. r heeft slechts ten doel 1 het evangelie en pastoraat van de kerk, die in dienst Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Ederveen: Jac. van Dük te Garderen; te Oosterwolde: L. Vroeg- indeweij te Gameren; te Ouddorp: J. in der Haar te Waddinxveen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Andijk: J. van Dalen te Nieuw-Loosdrecht GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Enumatil: E. Koop te Zaandam. Bedankt voor Armadale (Australië): Free ref. church): J. M. Zinkstok te Meppel. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Barneveld: M. Blok te Rijssen en P. van der Bijl te Rhenen. politiek, n kondiging de leden zijn. Als de Westduitse strijdkrachten Inder daad met kernwapens zouden worden uitgerust de Bondsdag heeft daarin toegestemd dan zou de synode de zaak opnieuw bezien. De Oostduitse landskerken worden door de overeenkomst over de leger- predikanten niet gebonden; zij gaat slechts de Westduitse kerken aan. Deze verklaring is met grote belang stelling tegemoet gezien. Er is in de laat ste weken zware Oostduitse druk op de kerk uitgeoefend om de overeenkomst met de regering in Bonn op te zeggen. Deze overeenkomst is altijd al een doorn in het Oostduitse oog geweest, maar de actie is veel heviger geworden, sinds de atoomwapens binnen Westduits gezichts veld kwamen. Als concessie aan de Oostduitse auto riteiten is het eigenlijke thema van de synode „Kerk en opvoeding" niet in het openbaar behandeld. Na langdurige en stormachtige debatten ln comité gene raal ls dit besluit dinsdagavond gevallen. De synode besloot wel met algemene stemmen drie personen aan te wijzen, die aan premier Grotewohl de zorgen van de Oostduitee christenen over het gods dienstonderwijs aan hun kinderen bekend moeten maken en voor dit brandende probleem met vertegenwoordigers van de Oostduitse regering een oplossing moeten vinden, waarin zowel rekening wordt gehouden met de belangen van de staat als die van de christenen. openbare behandeling de Oostduitse communistische autoriteiten nog niet tevreden heeft gesteld. Neues Deutschland, de Waarheid van de Oostduitse communistische partij, schrijft tenminste: „Deze z.g. concessie is niets anders dan een uitvlucht. Het voornaamste punt, waarmede de synode zich bezig moet houden, is het verdrag, dat de Evange lische Kerk met de Westduitse staat heeft gesloten betreffende de veldpredikers in de Westduitse strijdkrachten. Dit punt moet woensdag, bij de behan deling van het punt „kernbewapening", ongetwijfeld ter sprake komen. En deze bespreking kan slechts tot één resultaat leiden: de verwerping van het desbetref fende akkoord. Alleen door zo te hande len zou de synode uiting geven aan de wil van zowel Oost- als Westduitsers, aldus dit Oostduitse communistische blad. Het ziet er dus naar uit gezien de verklaring van woensdag dat Vle synode geen olie op de golven, maar olie op het vuur heeft geworpen. Zij heeft wel de eenheid van de kerk behouden, maar met haar concessie waarschijnlijk de communisten niet alle wapens uit de hand geslagen. Brand in het Augusta- V ictoriaziekenhuis Door brand heeft het beroemde Augus ta-Victoriaziekenhuis op de Olijfberg bij Jeruzalem een schade van meer dan een half miljoen gulden opgelopen. Er zijn mensenlevens te betreuren. De bovenste verdieping van de vleugel werd vernield en ook de gothische kerk, die met het ziekenhuis verbonden is. Zogenaamd Advertentie Van Nelle bestellen Gen. synode der geref. kerken Contact met de Lippische Landeskirche (Van onzer verslaggevers) Nooit gedacht Na de heer Joh. Zuidijk van de zen dingscommissie, die de aanwezigen at tent maakte op het blad „Paulus" en er op aandrong om zendingsbusjes te nemen, waarvan er nu reeds 2000 zijn uitgezet, sloot ds. A. Verhagen uit Gouda de samen komst Als penningmeester van de zen dingscommissie legde hy de nadruk op de financiële kant. Hij riep het herhaal delijk op bijna bewogen toon uit, dat er ts moest gebeuren. Ds. Verhagen had nooit gedacht, dat er i'n meeleven zou komen onder de Ge reformeerde Gemeenten voor de zen ding maar we moeten verder, zei hy. Enkel geld vergaren ls niet goed. Hy riep de aanwezigen dan ook toe om te bidden, dat God de man zal roepen en regen zal openen om ook tot daad werkelijk zendingswerk te komen. Tijdens de vergadering werd er een telegram aan de Koningin gezonden. in zij door de aanwezigen hartelijk werd gefeliciteerd en waarin haar Gods gunst en Zijn nabyheid werd toegebeden. Advertentie Van Nelle bestellen 0E generale synode van de gerefor meerde kerken heeft besloten aan de Lippische Landeskirche in Duits land correspondentie in ruimere zin aan te bieden (kerkelijke term voor contact aangaan) Niet alleen door wederzijdse afvaardiging naar eikaars synode, naar ook door nader overleg tussen de Altreformierte Kirche »n Niedersachsen, die immers bij de ge- reformee'de kerken in Nederland hoort, en de Lippische Landeskirche. Natuurlijk was er een aanleiding voor dit besluit. De Lippische Landes kirche heeft namelijk gevraagd de in de gereformeerde kerken beroepbaar gestelde candidaat A. Klaassen te Ech- telerfeld (Did.) te mogen beroepen. De Landeskirche is een volkskerk, maar volgens de gereformeerde syno de moet men dat woord niet in Neder landse zin verstaan. De Landeskirche bezit en handhaaft de gereformeerde belijdenisgeschriften, waarbij zij vooral er op toeziet, dat de Heidelbergse ca techismus goed gekend wordt. Haar kerkinrichting is presbyteriaal, al komt dit in de ..topleiding" niet erg tot uit drukking. Vrijzinnigen zijn er in deze kerk niet. In de kerkorde komen bepa lingen over de kerkelijke tucht voor. die ook wel geoefend wordt. De opleiding van predikanten heeft plaats aan Duitse academiën, maar de kerk hecht er waarde aan dat haar stu denten ook aan de Vrije Universiteit studeren. Mede om dit te bereiken heeft verdrag met de staat gesloten, bepaald is dat de wetenschap pelijke graden, in het buitenland kregen, ook in Duitsland erkend Op grond van een en ander meende de synode, dat er geen bezwaar tegen cand- Klaassen bij wijze van uitlening ter beroeping aan de Lippi sche Landeskirche af te staan. Ds. E. de Jong, evangellsatiepredl- kant te Winterswijk, geeft een deel van zijn tijd aan het contactwerk onder „reformlerte" christenen in Duitsland. De synode besloot dit werk financieel te steunen, en aan de deputaten de correspondentie op te dragen, o zien naar een theologisch candidaat of een predikant, die ds. De Jong kan assisteren. Geen contact Van de International Council of Chris tian Churches (I.C.C.C.) was een schrij ven binnengekomen, waarin aan de sy node verzocht werd een waarnem» zenden naar het congres dezer organi satie, dat van 12 tot 26 augustus te Quintamdinka. Brazilië gehouden wordt. Hoewel dit gemakkelijk zou gaan, daar er in Brazilië gereformeerde pre dikanten werkzaam zijn, overwoog de synode dat het niet gewenst is om, nu speciaal daarvoor aangewezen deputa ten de ontwikkeling van de oecumenische situatie in studie nemen, waarne te zenden naar vergaderingen van We reldraad, I.C.C.C- of World Presbyterian Alliance. Dit zou namelijk de indruk wekken, dat men vooruitliep op de in de toekomst te nemen beslissingen. De I.C.C.C. zal dus geen gereformeerde in Brazilië. Keurstem „Wat doet schurft aan „Hij zoekt stof?' 13 vroeg Miller. „Heeft ie afluisterapparaten". antwoordde Mallory kortaf. ..Dat is een van de redenen waar om Andrea en ik het zolang hebben uitgehouden." Hij greep in de binnenzak van zijn Uniform hij e-battjedress zonde scheidingstekenen bracht ning die Vlachos hem had gegeven te voorschijn en spreidde ze op de tafel uit. „Kom erbij zitten, alle maal Ik weet dat jullie de laatste weken zowat barstten van nieuwsgierigheid en in honderden vra- 5en stikten. Nou, hier zijn alle antwoorden Ik hoop at ze jullie bevallen Laat ik jullie eerst maar 's met het eiland Navarone bekendmaken." Mallory's horloge wees precies elf uur. toen hij zich eindelijk oprichtte en kaart en tekening opvouw de Vragend keek hij naar de vier ernstige gezich ten rond de tafel. „Zo, heren, dat is 't dan. Interessante situatie, vmd je niet?" Hij glimlachte wrang. „Als dit een film was. zou ik nu moeten zeggen: „Iemand iets te vragen?" Maar dat slaan we maar over. omdat ik toch 't antwoord niet zou weten. Ik weet even veel als jullie." „Een kwart mijl steile rotlkust. 400 voet hoog. en hij noemt dat 't enige zwakke punt in de ver dediging van het eiland." Somber over z'n tabaks doos gebogen, rolde Miller met één hand vakkun dig ren lange, dunne sigaret. ..Dit is krankzinnig, chef. Neem mij nou. ik kan nog niet op kentrappie klimmen zonder eraf te vallt De kanonnen van t Al IS! AIR MACUAN ..Zclf- rook de kamer moord ja. dat is 't woord waar ik n Zelfmoord. Duizend dollar tegen één dat v vijf mijl van die kanonnen komen!" „Duizend tegen een. hè?" Zwijgend keek Mallory hem lang aan. ..En zeg me nou 's. Miller, wat je wilt zetten op die jongens op Kheros." „Ja." Miller knikte langzaam. „Ja. de jongens op Kheros. Die was ik helemaal vergeten. Ik dacht alleen aan me zelf en aan die rotskust." Hoopvol keek hij naar de machtige gestalte van Andrea te genover zich. „Misschien draagt Andrea me wel naar boven. Hij is er groot genoeg voor." Andrea reageerde niet. Hij had de ogen half ge sloten en het was alsof hij met z'n gedachten mij len ver weg was „We zullen je aan handen en voeten binden en je aan een eind touw ophijsen." zei Stevens onhar telijk ..We zullen ons best doen een fasoenlijk stuk touw te vinden." voegde hij er onverschillig aan toe. De woorden en ook de toon waren grappig ge noeg. maar de ernst op zijn gezicht was daarmee in tegenspraak. Afgezien van Mallory was Stevens de enige die de bijna onoverkomelijke technische moeilijkheden van de bestijging van die steile, on bekende rotskust besefte. Hij keek Mallory vragend aan. ..Gaat u alleen naar boven, kapitein, of... „Een ogenblik, alstublieft." Andrea leunde plotse ling naar voren. Zijn diepe stem produceerde snel en duidelijk het correcte Engels, dat hij tijdens zijn lange samenwerking met Mallory had geleerd Snel krabbelde hij wat op een stukje papier „Ik heb een plan voor 't beklimmen van die kust. Hier is een schets. Wat denkt u. kapitein, zou dit gaan?" Hij reikte Mallory het stukje papier aan. Mallo ry keek ernaar, schrok, herstelde zich en dat alles in een oogwenk. Er was geen tekening op het papier. Er stonden slechts twee woorden op „Praat door." „Zo!" zei Mallory nadenkend. „Dat is niet gek. Andrea. Daar zit beslist wat in." Hij draaide het papiertje om, zodat de anderen de woorden ook konden lezen. Andrea was al opgestaan en sloop ge ruisloos naar de deur. „Knap gevonden, vind je niet, korporaal Miller?" ging Mallory verder. „Dat kan de zaak heel wat eenvoudiger voor ons maken." „Ja." Geen ogenblik was de uitdrukking van Mil lers gezicht veranderd; zijn ogen waren nog altijd half gesloten vanwege de rook die omhoogdwarrel- de van de tussen zijn lippen bengelende sigaret, „dat kon wel 's de oplossing van de puz 31 zijn. Andrea... Zo zou ik tenminste aan één stuk naar boven ko men." Hij lachte ongedwongen en schroefde een wonderlijk gevormde cilinder op de loop van een automatisch pistool, dat als bij toverslag in zijn linkerhand was verschenen. „Maar één ding is me toch niet helemaal duidelijk In twee seconden was alles voorbij, langer duur de het zeker niet. Met bedrieglijk gemak en bijkans onverschillig opende Andrea met één hand de deur. deed een greep met de andere, rukte een heftig te genstribbelende gestalte de kamer in, zette die op de grond neer en sloot de deur; alles in één leni ge beweging, 't Was even geruisloos als snel ge beurd. Een seconde lang stond de luistervink, een donkere Levantijn met een smal. scherp gezicht en gekleed in een slecht passend wit hemd en een blauwe broek, geschrokken met de ogen tegen het ongewone licht te knipperen. Toen schoot zijn hand onder het witte hemd. .Pas op!" riep Miller en had het pistool al ge richt. toen Mallory dat naar beneden drukte. „Kijk!" zei Mallory zacht (wordt vervolgd) Een vraagstuk, waarmee de synode sn hele dag bezig was, betrof de rech- n van de diakenen op de z.g. meer dere vergaderingen (classis,* particulie- synode, generale synode). De kerkeraden van Assen en Heerlen, de classis Maastricht, de particuliere synode van Gelderland, Zuid-Holland Noord, Noord-Brabant en Limburg heb ben verzocht (of als haar mening te kennen gegeven) aan de diakenen in de meerdere vergaderingen keurstem verlenen. Een keurstem is in tegen stelling met een prae-adviserende stem een beslissende stem, zoals predi kanten en ouderlingen deze hebben- Wel hebben de diakenen soms een keurstem, maar dan alleen, wanneer het zaken betreft die bij de dienst der barmhartigheid be horen. De synode ging, op voorstel van bovengenoemde kerkeraden e.d., nu een stap verder en ver leende aan de diakenen een keur stem in de meerdere vergaderin gen, gelijk ze deze in de kerke raden reeds hebben, namelijk waar het aangelegenheden be treffen, die te rekenen zijn tot de algemene leiding van het kerke lijk leven te horen. Zaken van opzicht en tucht, van belijdenis Advertentie Van Nelle bestellen l Of de mensen van onze tijd materialistischer zijn ingesteld dan de voorgaande geslachten? Jezus heeft eens het verhaal verteld van de rijke man, een groot-landbouwer mogen wij wel zeggen, wiens zaken zó goed liepen, dat hij zijn bedrijfs gebouwen noodzakelijk moest uitbreiden. Toen zei die mam „Ziel, gij hebt vele goederen liggen, opgetast voor vele jaren, houd rust, eet, drink en wees vrolijk". Kan het materialis tischer? Maar toen zei God tot die man: „Gij dwaas, in deze eigen nacht wordt uw ziel van u afgeëist en wat gij gereedge maakt hebt, voor wie zal het zijn?" En dan is dit Jezus' slot conclusie: „Zó vergaat het hem, die voor zichzelf schatten verzamelt en niet rijk is in God". Ziedaar Jezus' visie op het stoffelijke. Vandaag is het „de dag van de arbeid". God ver oordeelt die arbeid niet. Integendeel. Maar als onze arbeid, ons streven om onze materiële schaapjes op het droge te krij gen, doel is op zichzelf, dan zijn al onze activiteiten veroor deeld. Dan zijn wij niet rijk in God. En dan komen wij geeste lijk om bij al onze centen, onze auto's en televisietoestellen. Rijk in God zijn wij alleen maar, als wij dat alles zien in relaiie tot Hem en het uit Gods hand ontvangen! SOCIALISTISCH GEGOOCHEL TAE socialisten willen 10.000 woning- wetwoningen meer bouwen. De voorzitter van de P.v.d.A.-Tweede Kamerfractie, de heer Burger, heeft maandagavond op een vergadering van zijn partij te Amsterdam dit plan als een socialistische eis op ta fel gelegd. En de socialistische mi nister van financiën, de heer Hof- stra, die toevallig achter in de zaal zat en toevallig het woord voerde, zei tegen dit plan geen enkel be zwaar te hebben. Maar ziet u, aldus de beide socialistische voormannen, de K.V.P.-minister Witte is zo laks. Hij heeft niet eens een plan tot de bouw van meer woningwetwo ningen in de ministerraad gebracht. Wel heeft minister Witte, aldus de heren Burger en Hofstra, in de Eer ste Kamer gezegd, dat minister Hofstra zeker zijn ontslag zou ne7 men als het kabinet besloot 10.000 woningwetwoningen meer te bou wen, want de positie van de schat kist laat dit nu eenmaal niet toe. Tegen deze uitlating meenden de socialistische voormannen zich te moeten verzetten. Minister Hofstra zeide de woningwetbouw niet te willen duperen en hij zal zeker niet aftreden als minister Witte voorstelt 10.000 woningwetwoningen meer te bouwen. Mr. Burger zei dat dit alles de indruk wekt alsof er maar één minister in Nederland is de heer Hofstra bij wie een aantal con fessionele krullenjongens zijn bood schap komt halen. De zaak is duidelijk: de socialisten, onder de indruk van hun verkiezings nederlaag, proberen de gunst der kiezers te herwinnen. De gemeen teraadsverkiezingen staan voor de deur en in hun vertwijfelde pogin gen om nog iets van deze verkie zingen te maken werpen zij zich nu met alle macht op een punt, dat tot nu toe altijd buiten de ver kiezingsstrijd is gehouden: de wo ningnood. Het moet bij voorbaat vast staan, dat de bouw van meer woningwetwoningen een eis der so cialisten is geweest. Het is dan mi nister Hofstra die daarvoor de gel den heeft vrijgemaakt (dat schijnt nu plotseling te kunnen). Zij heb ben dan minister Witte tot dit nieu we beleid gedwongen. De zaak is duidelijk, maar ook be denkelijk. Minister Hofstra zegt zelf, dat er over dit plan nog niet in het kabinet is gesproken. Maar op een vergadering van zijn partij laat hij weten dat de mogelijkhe den er zijn om meer woningwetwo ningen te bouwen. Dat zal minis ter Witte wel prettig hebben ge vonden! Als de ministers in het ge mengde kablnet-Drees op deze wij ze met elkaar omspringen, kan het kabinet onmogelijk nog een lang leven zijn beschoren. Op deze wijze wordt het vertrouwen te zeer ge schokt. Ook van de socialisten mag men verwachten, ondanks de ver kiezingsnederlaag, dat zij fair Wij ven in de politieke strijd. Er ligt dus een socialistisch plan tot de bouw van meer woningwetwonin gen. Maar dit plan is maar uiterst vaak. In de Troonrede was vermeld, dat er dit jaar 40.000 woningwet woningen en 40.000 woningen in de particuliere sector gebouwd zouden worden. In het raam van de werk loosheidsbestrijding zijn daar 3000 woningwetwoningen bij gekomen. Het is bekend, dat de particuliere bouw dit jaar, door de schaarste op de kapitaalmarkt, niet erg wil vlot ten. Willen de socialisten nu 53.000 woningwetwoningen bouwen, waar door het totale bouwprogramma djt jaar 96.000 woningen zou bedragen? Of willen zij de particuliere bouw met 10.000 woningen afremmen ten gunste van de woningwetbouw? In dit geval zouden we de socialisten willen verwijzen naar het verslag van de Nederlandse Bank, waarin dr. Holtrop uiteenzet, dat de voort zetting van de woningwetbouw op de huidige wijze weldra niet meer te financieren zal zijn. Het ligt dan ook eer voor de hand de particu liere bouw te stimuleren (zonder daarvan overheidsbouw te maken), dan af te remmen. Een tweede vaagheid in het socia listische plan is de financiering. De heer Burger heeft twee mogelijk heden aangegeven: verlaging defen sieuitgaven en de verdere opschor ting van de investeringsfaciliteiten. Tegenover beide mogelijkheden staan wij niet zonder scepticisme. En waarlijk niet alleen, omdat de socialisten „confessionele krullen jongens" als Staf en Zijlstra voor hun plannetje willen gebruiken! De heer Burger zegt. dat het moge lijk is de defensielasten te verlagen zonder onze waarde als bondgenoot in Navo-verband aan te tasten. De minister van defensie zal aan deze algemene kreet weinig hebben. Na tuurlijk, ook wij zijn van oordeel dat de grootst mogelijke zuinigheid in ons defensieapparaat betracht moet worden. Zolang de heer Burger echter niet aantoont op wélke wijze er bezuinigd kan worden zonder on ze defensieve kracht te schaden, zijn we nog niet bereid hem te volgen. We vertrouwen dat minister Staf uit eigener beweging met dit vraag stuk bezig is. Daarvoor heeft hij waarlijk geen socialistisch duwtje in de rug nodig. Nog minder enthousiast zijn we over het denkbeeld van de heer Bur ger om de investeringsfaciliteiten nog verder op te schorten. De Tweede Kamer heeft de tijdelijke opschorting destijds, in het kader van de beste dingsbeperking, aanvaard. Maar zij heeft daarbij uitgesproken, dat dit vraagstuk weer in discussie gebracht kon worden bij de behandeling van de industrialisatienota van minister Zijlstra. Deze nota zal binnenkort bij de Kamer ingediend moeten worden. De socialisten, die zeggen de werk gelegenheid te willen bevorderen, schijnen er weinig behoefte aan te hebben om het particuliere bedrijfs leven mogelijk te maken kapitaal in nieuwe werkgelegenheidsobjecten te investeren. Het lijkt er op, dat zij het werken met een schop op een aan vullend overheidswerk belangrijker .vinden dan het scheppen van werkge legenheid in het normale bedrijfsle ven. Wij komen tot deze steling, omdat de heer Burger in zijn opzien barende rede, ook reeds met de ge dachte heeft gespeeld van een kapi taalwinstbelasting. Wij hebben dus ernstige bezwaren tegen de wijze waarop het socialis tische plan is aangekondigd. En onze bezwaren tegen de financiering van dit plan zijn niet minder groot. Als er meer woningen gebouwd moeten worden zal het kabinet een dusdanig financieringssysteem moeten vinden, dat de werkgelegenheid daardoor niet wordt geschaad. Het is nu maar te hopen, dat de socia listen hun verkiezingsnederlaag op een meer nobele wijze zullen verwer ken. Wij hebben geen behoefte de P. v. d. A. in de oppositie te drijven, maar zij zal dan ook een loyale rege- geringspartner moeten zijn. Nu ziet het er naar uit, dat de socialisten het snel met de dubbele kaarten niet schuwen. Van Nelle bestellen en dienst des Woords blijven al leen voorbehouden aan de beoor deling van predikanten en ouder lingen. De synjde vond, dat de ontwikke ling van het diakonaat en niet minder van diakonaie vraagstukken de me dewerking van de diakenen op de meerdere vergaderingen, ook voor an dere zaken dan thans geschiedt, wen selijk maakt. Noch aan de heilige schrift, noch aan de belijdenis zijn goede gronden te ontlenen om de diakenen tot deze keurstem niet toe te laten in de meer dere vergaderingen, ten opzichte van zaken, die tot de generale leiding be- Daar deze zaak evenwel een be langrijke verandering inhoudt van enkele artikelen van de kerkorde, zal deze zaak zoals ook met het ont- werp-ke korde gebeurd is aan de olaatselijke gemeenten worden voor gelegd. De definitieve beslissing valt dan op de eerstvolgende generale synode. Uniecollecte lijst 26 Blijkens lijst 26 van de 79ste Uniecol lecte voor de scholen met de Bijbel heb ben 650 plaatselijke comités een bedrag bijeengebracht van ƒ337 494.83 tegen ƒ306.940,16 in de vorige collecte. Kloosterburen 367 (224.50); Sappe- meer; 198.45 216,25); Scharmer-Hark- stede 158 (157); Spijk 227,25 (291,25); Veendam 326.10 (376); Suawoude 290,35 (283,75); Wanswerd (dorp) 160,50 (179); Mastenbroek 858,50 (810); Wan- neperveen ƒ321 (314,50); Borculo 153.50 (184iNw. Loosdrecht 59,30 (50.25); Krabbendam 154.50 Rijk Haarlem mermeer 658.40 (650,56); Schagen 195,55 (183,55); Vijfhuizen 235 (272.55); Wieringen 111,90 (81,85); Leimuiden 137,68 (138.66); Middelharnis 556,75 (480.75); Moerkapelle 70.72 (24.06); Moordrecht ƒ468.40 (421,82); Noorden 429,20 (328,75); Rozenburg 182,84 (176,81); Rijsoord 1.185,75 (1.258.25); Krabbendijke 197,50 (153,50); Waard huizen 452,75 (450). Advertentie Van Nelle bestellen I

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2