Jlicurae £ci fisrl (Courant Gerei. Kerken spreken niet tot overheid over oorlog Russen wensen geen inspectiezone Atoombewapening brengt geen principiële wijziging Rebellenluchtmacht is overal in de aanval Regeling van procedure de grote moeilijkheid K.L.M.-toestel keerde terug DONDERDAG 1 MEI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11248 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chef-red.: H. W. 1. ENSEBINK CHRISTLLlJk-iSA T IONAAL DAGBLAD Voor Leiden èn Omstreken myo o«rt *0 fcsfjeitspoH" FEEST in DJAKARTA Zie pagina 5 Asser synode besluit na lang beraad: (Van een onzer verslaggevers) DE GENERALE SYNODE der Gereformeerde Kerken te Assen heeft besloten deze kerken en haar leden op te wekken: A. Tot voortdurend gebed voor de overheid om wijsheid, in het bijzon der in verband met haar grote verantwoordelijkheid t.o.v. het oorlogs- vraagstuk. B. Tot een positieve houding t.o.v. verantwoorde pogingen, die de vredelievende verstandhouding onder de volkeren op grondslag van recht en gerechtigheid bevorderen. C. Tot het leggen en versterken van contacten tussen christenen uit verschillende volkeren. Dit besluit is genomen na een zeer langdurig beraad over de taak der kerken ten aanzien van het oorlogs- vraagstuk. In 1955 was hiertoe een deputaatschap benoemd, dat bestond uit prof. dr. Gesina H. J. van der Molen, prof. dr. G. Brillenburg Wurth, prof. dr. L. W. G. Schol ten, prof. dr. G. J. Sizoo en ds. S. J. Pop- ma. Dit college kwam met een zeer uitvoerig rapport. Synodepraeses ds. P. N. Kruyswijk noemde dit agen dapunt woensdag „misschien wel het moeilijkste stuk der synode". Bij het bovenvermelde besluit heeft de synode overwogen: 1. Dat de overheid haar eigen taak en verantwoordelijkheid heeft in gebon denheid aan Gods Wet, maar dat dit niet wegneemt dat de kerk in verband met de haar toevertrouwde taak om het Woord Gods te prediken mede aan over heid en volk geroepen kan zijn zich uit te spreken over aspecten van vraagstukken welke liggen op een terrein waar in eer ste instantie de overheid een taak heeft. 2. Dat weliswaar met recht gezegd kan worden, dat het vraagstuk in hoever onder bepaalde omstandigheden het ge bruik van wapengeweld door de over heid en daarmee het opofferen van het leven van de naar Gods beeld geschapen mens ter handhaving van de gerechtig heid geoorloofd is, in wezen hetzelfde is gebleven, maar dat toch dit vraagstuk tegenwoordig door de ontwikkeling der moderne bewapening en de ontwikkeling van de internationaal politieke verhou- nst aan de or- 3. Dat het de roeping van de over heid blijft desnoods met wapengeweld hel recht te verdedigen en dat de verantwoor delijkheid van de overheid ten aanzien van het gebruik van de thans ter beschik king staande oorlogsmiddelen uitermate zwaar is geworden, waarom een voort durend gebed van de kerken voor haar in deze tijd in het bijzonder geboden is (1 Tim. 2 1—4). 4. Dat zij geen aanleiding ziet zich te richten tot de Nederlandse regering met een uitspraak die een oordeel zoi houden over het gebruik van de thans ter beschikking staande strijdmiddelen. 5. Dat reeds besloten werd het vraagstuk van de moderne oorlogsvoering voor te leggen aan de Gereformeerde Oecumenische Synode. 6. Dat de kerk zo mogelijk in sa: werking met andere kerken de taak heeft door haar getuigenis en haar daden dat gene te bevorderen wat de vrede tussen de volkeren op grondslag van recht ei rechtigheid kan dienen. 7. Dat de kerk in de pastorale lei ding van haar leden in het bijzonder hen die in militaire dienst zijn of gaan volle aandacht heeft te besteden aa geloofs- en gewetensmoeilijkheden, v mee geworsteld kan worden in verband met de huidige oorlogsproblematiek. De commissie welke het rapport va deputaten te bespreken had gekregen, meende in navolging van het rapport dat de ontwikkeling van de moderne bewapening het oorlogsvraagstuk wel uitermate verscherpt en actueel gemaakt heeft, doch dat geen wezenlijke wijziging in het karakter van dit vraagstuk is oorzaakt. (Zie vervolg op pagina 5) Nieuwe wendingen in Indonesië HOEWEL DE BERICHTEN over gestadige, maar langzame vorderingen van de regeringstroepen op Midden-Sumatra langzamerhand weg ebben, is er de laatste dagen een stortvloed aan nieuws uit Indonesië ge komen, dat voor een deel opzienbarend mag heten. Enkele van deze gebeurtenissen zijn: 1) De commandant van Zuid-Sumatr; overste Barlian, neutraal in het con flict met de opstandelingen, maa sympathiserend met de rebellen, i door Djakarta aan de kant gezet. Voorstel V.S. verivorpen PRESIDENT EISENHOWER heeft gisteren gezegd, dat hij zeer teleur gesteld is, omdat Rusland zijn plan tot vorming van een inspectiezone in het poolgebied heeft verworpen. Met veel nadruk verklaarde de Presi dent, dat het Amerikaanse voorstel dinsdag in dc Veiligheidsraad was ingediend met alle ernst en eerlijkheid. Vurig had hij gehoopt, dat dit voorstel de vrees van Rusland voor de vluchten van de Amerikaanse bom menwerpers boven het poolgebied zou wegnemen. Het is dwaas, zei Eisenhower, dit plan als een propagandastunt te beschouwen De Amerikaanse regering had gehoopt, dat Rusland dit voorstel zou beschouwen als een eerste stap naar een ontwape ningeverdrag, dat rechtsstreeks zou kun nen bijdragen om de spanning in de we reld te verminderen. Het was dinsdag tijdens een zitting van de Veiligheidsraad nadat de Russische minister van buitenlandse zaken Gromy- ko in Moskou reeds het plan van de hand had gewezen dat de Rus Sobolof het Amerikaanse voorstel brandmerkte als propaganda en een afleidingsmanoeu vre. Hij diende opnieuw een resolutie in. waarin werd geëist, dat de Veiligheids raad de Amerikanen opdracht zou geven hun vluchten boven het poolgebied in ds richting van Rusland te staken. Verder vroeg de Rus in een resolutie zo spoedig mogelijk een topconferentie ta houden De Amerikanen dienden op hun beurt een resolutie in en drongen aan op her vatting van het werk van de subcommis sie voor de ontwapening. De commissi* zou zich bezig moeten houden met de technische voorbereiding van een in spectiesysteem in het poolgebied Bewogen Het debat had een heftig karakter en er was van geen enkele toenadering sprake. Het werd zelfs zo erg, dat de secretaris-generaal. Dag Hammerskjöld- op een gegeven ogenblik ingreep. Hij deed een dringend beroep op de landen om het vertrouwen in elkaar te hervinden, om. zoals Hammerskjöld zei: „uit de ontbinding en het verval, waar van wij op het ogenblik allen de gevolgen ondervinden, te geraken. Als vertegen woordiger van de volkeren der wereld verklaar ik. dat deze volkeren met angst en verlangen van de leiders verwachten, dat dat zij hen verlossen van de huidigs nachtmerrie" Hammerskjöld juichte het Amerikaan se initiatief tot instelling van een inspec tiezone toe, zoals hij ook het Russische besluit de kernwapenproeven te staken, verheugd had vernomen. De Fransman Georges-Picot reageerde op de verklaring van de secrtaris-gene- raal met het voorstel de vergadering tot vrijdag te verdagen. De regeringen, al dus de Fransman, moeten de gelegenheid Topconferentie In Moskou hebben de westelijke ambas sadeurs druk geconfereerd over het Rus sische voorstel de besprekingen afzon derlijk te voeren of samen met de am bassadeurs van Polen en Tsjechoslowa- kije .Het is nog niet bekend wat het wes telijke standpunt in deze kwestie is. Maar op het Franse ministerie van buitenland se zaken is gezegd, dat het voorstel zal worden aanvaard. geuit aan het adres van Formosa (na tionalistisch China) en de Verenigde Staten, die naar hy zei, de piloten ge leverd zouden hebben voor de vlieg tuigen der rebellen. 3) Vliegtuigen van de opstandelingen zyn uiterst actief. Zij vielen in de straat van Makassar een der pas door Rus land aan Indonesië geleverde schepen aan en beschoten andere voor Dja karta varende buitenlandse schepen met boordwapens. t) Op West-Java roert de Daroe-l-Islam zich geducht. Voor de kust hebben vei ligheidsfunctionarissen van de een trale regering geheimzinnige schepel gezien, die de organisatie wapens zou den komen brengen. In Midden-Sumatra maken de rege ringstroepen nog steeds vorderingen. Op standelingen zouden Balige in Noord- Sumatra, aan de zuidpunt van het Toba- meer met automatische wapenen hebben beschoten. Kolonel Jand, de commandant de regeringstroepen, die op Suma tra tegen de opstandelingen in de strijd zijn geworpen, is met zijn jeep bijna in een hinderlaag gereden Hij werd be schoten, maar niet geraakt. Regerings troepen meldden de bezetting van Pang- kalan Kotabaroe. 140 km ten noordoosten Boekit Tinggi. Tot zinken De vliegtuigen der opstandelingen heb ben Ceram gebombardeerd, zouden twee oorlogsschepen hebben tot zinken ge bracht, voorts vernietigden zü in de ha- van Ambon het 5330 ton metende Panamese schip Aquila en beschoten daar de 2740 tons Griekse vrachtboot Acmonia. Dit laatste nam later 22 man van dc Aquila aan boord. Wat er met de 12 ove rigen is gebeurd, weet men niet- Uit Djakarta wordt echter gemeld, dat de Aquila nog zou dryven en dat alle op varenden gered zyn. BOUWVAKKERS VERLIEZEN GEDULD Aannemers vragen alleen bij schade doorberekening nieuwe lonen (Van onze sociaal-economische redactie) TUSSEN de departementen van economische zaken en van volkshuis vesting en het college van rijksbemiddelaars enerzijds en de organi saties van aannemers anderzijds, zijn op het ogenblik nog steeds moeizame besprekingen aan de gang over de wijze van invoering van de nieuwe c.a.o.-lonen voor de bouwvakarbeiders. De aannemers hebben reeds een belangrijke concessie gedaan met betrekking tot een eventuele doorbere kening van de hogere lonen in de prijzen, maar men is het nog niet eens over een waterdichte procedure. Het ontwerp-c.a.o. dat nu al enkele ja ren geleden is ingediend en dat vrijwel alleen nog op een economische aangelegenheid als de doorberekening hangt, wordt hierdoor nog steeds aan de bouwvakkers onthouden. Zij zijn de dupe van de stagnering. zover gegaan, dat zij bereid zijn af te zien van doorberekening lonen, wanneer de bestaan de lonen reeds hoger zUn of gelijk in hoogte. Alleen wanneer tengevolge lonen de betrokken 6chade zouden lüden. zal per geval verzoek om doorberekening worden inge diend. Deze gevallen zouden dan mo worden onderworpen aan het oordeel de commissie van arbitrage, die ooi verleden reeds de doorberekening van de lonen kreeg te beoordelen. Van de zijde van de departementen geeft men echter de voorkeur EEN ZONNIGE LACH OP EEN ZONNIGE DAG Een gelukkig koninklijk gezin vierde gisteren de verjaardag van zijn moeder, een gelukkig Nederlands volk vierde de verjaardag van zijn Koningin. Het was op een dag vol lente zon, dat het gezin op een met kleurige bloemen overladen paleisbordes te Soestdijk dank baar lachend de hulde van het volk voor de jarige vorstin in ontvangst nam. Niet alleen op Soestdijk was het echt Konin- ginnefeest, maar in heel het land was het weer Oranje Bo ven. (Reportagé zie o.a. pag. 5) het leven roepen van een nieuwe commis sie, die deze gevallen zal moeten beoor delen. In deze commissie zouden zitting moeten hebben vertegenwoordigers van economische zaken en volkshuisvesting en bouwnyverheid. van de vereniging Ned. gemeenten en van de aannemen werknemersorganisaties. Dit impliceert dat men aan de hand van een accountants onderzoek de begrotingen van de desbe treffende aannemers, die om doorbereke ning verzoeken, gaat bezien. Niet alleen de loonpost maar ook andere posten zul len dan bekeken worden. De aanne bezinnen zich nog nader op dit tegen voorstel Hoe belangrijk deze kwestie van d« doorberekening inderdaad is, voor d« werknemers is deze zaak byna niet mee: te verteren. Ook de werknemersvakcen- tralen zyn deze gedachte toegedaan. Men heeft geweigerd nog tot september m< invoering te wachten wanneer de oude projecten vrywel alle voltooid zijn. Al6 uiterete datum is half juni genoemd. Dan gaat immers ook het nieuwe vakantie- bonnenjaar in. Als zwart loon diefstal is. zo redeneert men. dan is dit traineren met de invoe ring van rechtvaardige lonen ook dief stal In h«»t noorden en oosten van het land zyn er nog duizenden bouwvakkers, die met het kale uurloon naar buis gaan, een loon dat benedenminimaal is. Er dreigt op het ogenblik verwijdering tue- de leiding van de werknemersorga- ties en haar leden Het vertrouwen wordt geschokt Het lange uitstel wordt gevoeld als misbruik maken van de res pectering van het overheidsgezag. Men heeft bezwaar tegen de procedure van loonpolitiek Waarom moe6t de Stichting van de Arbeid 37 maal vergaderen? zo vraagt men zich af. Inmiddels heeft minister Witte al de verklaring uitgegeven dat voor werken die na 15 april zyn of worden aanbesteed, de nieuwe lonen niet zullen mogen wor den doorberekend. Hieruit spreekt <je ver wachting (en minister Suurhoff heeft zich in de Eerste Kamer in dezelfde geest uit gelaten) dat de c.a.o. toch nog op zeer korte termijn zal worden ingevoerd. Treedt de c.a.o. niet zeer binnenkort In werking, dan zit men dus met een voor schrift voor hogere lonen die wettelijk niet mogen worden berekend, lonen die men officieel nog niet kent. Zo zullen er in Nederland, maar vooral in Den Haag, vele repatrian- tjes gisteravond gestaan hebben. Verrukt van al die flonkerende licht jes in de feestvierende stad en baasd van al het lawaai dat zo'n feest met zich brengt. Een beetje vreemd zulleh zij tegenover het Ko- ninginnefeest hebben gestaan. Want het was hun eerste echte Koningin- nefeest. In hun geboorteland Indo nesië mocht de verjaardag van hun vorstin niet uitbundig gevierd wor den. Zij vierden het feest dan maar in stilte, thuis. Maar een wezenlijk Koninginnefeest was het dan toch nooit. Is het dan een wonder dat zo'n repatriantenkind meer dan een an der Nederlands kind, verrukt is uan zo'n uitbundig Nederlands Konin ginnefeest. En is het niet te begrij pen dat zo'n kleintje af en toe eens stil staat om al dat mooie en dat nieuwe, te verwerken? Op 3 meitreinen 2 minuten stil Op de nationale herdenkingsavond (za terdag 3 mei) zullen de Nederlands* Spoorwegen hun bedryf van 20.00 uur to' volkomen stil leggen. Alle treiner zullen gedurende deze t' GAAT NEHROE AFTREDEN? Premier Nehroe van India heeft dins dag op een bijeenkomst van zijn Congres- partij bekendgemaakt, dat hy aan presi dent Prasat voorgesteld heeft als minister president af te treden. Nehroe verzocht zijn partij een advies ten einde definitief te kunnen beslissen. Waarnemers in New Delhi geloven, dat Nehroe premier zal blijven, doch twee drie maanden rust wil nemen. Vandaag zou de Congres partij bijeenkomen Nehroes verklaring te bestuderen. Men neemt aan, dat de fractie hem zal vragen aan te blijven na enkele maanden van rust te hebben genoten. Kunstmaan ontdekte nieuwe straling De Amerikaanse kunstmanen hebben gegevens verstrekt over een tot dusver onbekende vorm van straling, die spe ciale voorzorgsmaatregelen voor ruimte reizen nodig maken. De straling is zo fel men gelooft dat deze van de zon af komstig is dat de apparaten voor het registreren van de kosmische stralen soms geheel niet functioneren. Dit is bekendgemaakt tijdens een bijeen komst van de Amerikaanse academie voor wetenschappen. Verder is mcege- De temperaturen in de Explorer-I variëren van 32 tot 104 graden Fahrenheit, dus binnen het terrein waar een mens kan blyven leven. De Explorer-I is in een maand tijd slechts zeven keer getroffen door meteo rieten. De atmosfeer op 370 km boven de aarde is veertien maal dichter dan menj Produktschap vis: Uitvaart vloot 17 mei na 2 uur Het produktschap voor vis en vispro- dukten heeft op een dinsdag gehouden vergadering het uitvaarttijdstip voor de drijfnetvloot voorlopig vastgesteld op zaterdagmiddag 17 mei 2 uur. In een vorige vergadering had het bestuur voor gesteld dit tijdstip op 6 uur 's morgens te bepalen maar van verschillende zijden waren hiertegen bezwaren gemaakt. He4 tijdstip 2 uur is ook thans echter nog niet geheel definitief aangezien tussen de be trokken reders nog nader overleg moei worden gepleegd. Aangenomen word! evenwel dat dezen met het voorstel ak koord zullen gaan. Voorts werd besloten, dat de vleet niet eerder dan 19 mei 's mid dags 12 uur mag worden geschoten en dal van 17 mei tot en met 26 med met niet meer dan de helft van SCH. VL en KW- vaartuigen mag worden gevist. Ten slotts werd als aanvoerdatum voorgesteld 21 med. Twee deelnemers aan Tulpenrally verongelukt Op het circuit van Zandvoort is gisteren tijdens de laatste race van de Tulpenrally de 36-jarige Duitse deelnemer Werner Engel, in 1955 Europees rally-kampioen, verongelukt. De Duitser moet geschrokken zyn, toen een Britse deelnemer hem in een bocht wilde passeren. Hij remde even, raakte de wagen van de Brit en begon te slingeren. De auto van Engel, een Mer cedes, schoof enkele malen om zyn as, rolde van de baan af, en kwam in het zand terecht. Men vond Engel dood onder zUn auto. De race is ogenblikkelijk afge last. De Zweedse rally-deelnemer, Magnua Rikadzon (20) uit Linköping is gisteren in het ziekenhuis van Valence (Frankrijk) overleden aan de verwondingen die hij opliep toen hy met zijn auto op een trac tor botste. K.N.V.B.-toto is verboden loterij De kantonrechter hi Den Haag, mr. G. J. M. van Dungen, heeft vanmorgen de secretaris van de Kon. Ned. Voetbalbond, do heer L. Brnnt veroordeeld tot een boe- n elf gulden subs, vyf dagen hech tenis wegens het houden van de KNVB- ito. De toto wordt door de kantonrechter dus als een verboden loterij beschouwd. De uitspraak is 'In overeenstemming met de opvatting van de officier van justitie. Deze bleefk van mening, dat dc KNVB- toto een niet voldoende besloten opzet vertoont en dat de deelnemers ten on voldoende nauw verband met de houders in de „pool" hebben. Over hert beroep aantekenen van de KNVB zal de heer Brunt eerst overleg plegen met de rechtsgeleerde raadsman in deze zaak, mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom. Van de zijde van de K.L.M. deelt men mede, dat de Lockheed constellation PH- LDE Utrecht onder gezagvoerder West dinsdagavond op weg van Karachi naar Beiroet motorstoring kreeg en gedwongen was terug te keren. In motor no. 1 was brand uitgebroken, maar de bemanning slaagde erin met eigen blusmiddelen het vuur te doven. Ter plaatse zal de motor worden vervangen, waarna de Constel lation, met dezelfde passagiers aan boord, via Beiroet, Boedapest en München naar Nederland zal vertrekken. Het toestel wordt vrijdag op Schiphol verwacht Overwegend zonnig De Bilt nd: wacht i Overwegend sonnlg, maar In de nacht en ochtend plaat- seiyk mist. Vry warm vooral In het binnenland. Overwe gend zwakke wind. (Opge maakt om 11.15 nnr). ZON EN MAAN 2 mei: Zon op 5.10, onder 20.05, Maan op 19.00. onder 4.33. 3 mei volle maan. HET WEER ES EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur lil il lil! It Helsinki Stockholm Oslo Kopenb. «ebt bcw WZW 3 WNW 3 VVNW 7 5 15 16 Londen Vdam dE" NO 1 O 1 23 18 .uxemtourg Bordeaux oobe» oobew. NO 6 NO 2 O 2 18 20 24 Slee ïerlijo onbew Hebt bcw N 6 NW 3 18 17 wnStil 1 12 JtnCve .ocarno onbew. NNW 2 17 il AJ^C'O NO 4 NO 2 17 21 20 Madrid Maitorca «ebt beu' windstil NNW 2 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1