Jlicutue £citer()c (üounutt eiligheid centraal-Holland is verzekerd Handelsakkoord Bonn-Moskou HAND REGERING ACHT VREES ONGEGROND Basisplan voor Zuid-Holland, Zeeland en Noordbrabant OEKIT TINGGI SCHIJNT EEN VERLOREN STAD IN DELTAGEBIED KOMEN GEEN GETIJCENTRALES Geschillen met Kremlin beslist niet in doofpot Spoorwegionen heneden uitgebrachte adviezen Koel en buiig ERDAG 26 APRIL 1958 r]l. EAUS: Steenstraat 37 Jtrectie. Redactie, Abonnementen- en tentie-afdeling Tel. 31441. JNNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 255 per maand; 0.59 per week 1RTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter lontract belangrijke korting.) postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11243 CHRISTKLIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „«JtanBttstirb is ahebltuai myo b«"t in trijijen-spoct" Helpende van C.J.M.V. Zie pagina 9 Ben Goerïon, de witte haren wapperend in een stevige bries, IP Jet in het feestelijk versierde stadion van Jeruzalem een grote ftfpte burgers en militairen toe. Reeds enkele dagen wordt in de !e Israëlische hoofdstad uitbundig het feest van het tienjarig bestaan gevierd. Sjafruddin bijna gevangen ijcckisclie vliegers zouden Padang hebben gebombardeerd E PREMIER der Indonesische tegenregering Sjafruddin Prawira- negara zou volgens de Straits Times te Singapore zijn aangekomen weg naar Noord-Celebes tezamen met de opperbevelhebber, overste ssein, de minister van verdediging, Burhanuddin Harahap, en de lister van voorlichting Dachlan Djambek. Het blad zou zijn inlichtingen ben verkregen van een adjudant van Hussein, overste Berisa Huta- ing. hoofd van de immigratiedienst zei- liets daarvan gehoord te hebben en hij het zeker weten, als zij langs de ge- kelijke weg zouden zijn binnengeko- Sjafruddin en zijn gezelschap zouden jke zakenlieden logeren. Overste Hu- ung zou hebben verklaard, dat de «regering wordt overgeplaatst naar rd-Celebes. ader meldde het blad. dat ook Simbo- Sumitro en Natsir in Singapore zou- zijn. Allien waren in een snelle mo ut over straat Malakka naar Kukop ch in Johore gebracht en vandaar ln auto naar Singapore. Zeer spoedig ien zij per watervliegtuig naar Noord ebes reizen. rnunistische blad Bintang Timur a beweerde gisteravond dat de [ringstroepen des ochtends Boekit ren binnengetrokken, doch de der van het legerhoofdkwartier 'Jakarta overste Pirngadic kon dit niet «tigen. Premier Djuanda verklaarde travond. dat de regeringstroepen nog kilometer van Boekit Tinggl verwijderd i. ZU hebben de keuze noordwaarts rukken naar Boekit Tinggl of west- 5 naar Batoc Sangkar, waar de le ttering gevestigd is. Solok veroverd Wgens een bekendmaking van het In dische opperbevel te Djakarta van knmorgen, is Solok in Midden-Sumatra regeringstroepen veroverd. Er [d slechts weinig tegenstand geboden, tad werd verdedigd door 800 man r overste Hussein. (Dit in tegenstel- tot berichten, dat Hussein zich te Sapore zou bevinden). Ie regeringstroepen rukken nu op naar loe Sangkar. Premier Sjafruddin zou Solok ternauwernood aari gevangen n e- >8 zijn ontkomen. Volgens een rapport hij zich aldaar. Een kapitein utt omgeving kwam om het leven. Sawahloento. enkele kilometers ten tdoosten van Solok zou dinsdag een tnopstand zijn uitgebroken. Het ver- Jt, dat Boekit Tinggi en Batoe Sangkar 10.000 man verdedigd worden, I Tapanoeli berichtten de regerings- *Pen dat zij Taroetoeng bezet hebben wijdag Siborong Borong hebben ver- trd. Luitenant Tengku Bolong. die be- "de tot de staf van de opstandige ma- Nainggolan. zou zich met een aantal op militairen hebben overgegeven, «lafruddin bevond zich in een konvoo' Ovier auto's, dat schotoen wisselde met fcringstroepen. Hierbij verloren drl® 'indelingen het leven. Drie anderen tden gewond, doch ontkwamen en drie werden gevangen genomen. Sjafruddin en zijn metgezellen moeosten hun voertuigen, een radio-installatie en belangrijke docu menten achterlaten De opstandelingenradio meldt, dat Tsje chische vliegers en officieren de aanval op Padang hebben geleid. Zeven van hen zijn thans te Djakarta. De radio noemde vier namen, nl, Jiri Sebanek, Harow^- Pokorny, Vladimir Michalek en Vladimir Nemecik. Voorts wordt ge meld, dat twee nachten geleden een aan val der opstandelingen de regeringstroe pen te Padang had gedwongen zich in de binnenstad terug te trekken en enige zelfs naar de schepen deed vluchten. Zij logeerden in hotel Transaera te Dja karta en waren ingeschreven als „bureau ambtenaren". heid tegen stormvloeden een beleid te voeren, dat een verdere opeen hoping van bedrijven en huisvesting in het Westen zou moeten tegen gaan. De veiligheid van centraal-HolIand tegen stormvloeden, aldus in de memorie van antwoord inzake de Deltawet aan de Eerste Kamer, zal, ook in verhouding tot de zeer grote in dit gebied gelegen belangen, vol doende verzekerd zijn. De vrees, dat slechts een beperkte categorie be drijven en personen in centraal-Holland gevestigd zou mogen zijn, wordt door de regering dan ook zeer beslist niet gedeeld. ONTKEND WORDT evenwel niet. dat de situatie qua veiligheid tegen overstromingen op den duur steeds ongunstiger wordt. De rela tieve bodemdaling gaat immers steeds door en wordt geschat op 20 cm per eeuw. Het is echter mogelijk door een geringe extra verhoging van de waterkering deze ongunstige invloed te neutraliseren. Beducht heid voor de toekomst behoeft dus niet te bestaan. Een geheel andere vraag ie echter, of ook met het oog op oorlogshandelingen, de veiligheid, die door middel van de Deltawerken wordt verkregen, wel vol doende zal zijn. Deze vraag wordt nader bestudeerd door de ministers van wa terstaat en oorlog. In ieder geval zal aandacht worden besteed aan de roL die de boezemsohed- dingen en binnendijken kunnen vullen. De versterking van de zogenaamde zwakke plaatsen maakt goede vordei gen en verwacht mag worden, dat deze werken in de loop van dit jaar voltooid zullen worden Veiligheid eerst Minister Algera zegt duidelijk, dat de plaats, de tracé en de constructie van de grote afsluitdammen in de eerste plaats paald worden door veiligheidsoverwe gingen en factoren van technische aard. ïeemt evenwel niet weg dat van het begin af de belangen van de streek zo veel mogelijk worden behartigd. Natuurlijk wenst de regering, dat de mogelijkheden, die het Deltaplan biedt. goed mogelijk zullen worden gebruikt Bij dit probleem zal op regeringsniveau de Raad voor de ruimtelijke ordening (RaRo) een rol spelen Water staatsraad Ingaande op de ruimtelijke problemen schrijft minister Algera uitdrukkelijk, dat de Raad van de Waterstaat een advise rend lichaam is. Als zodanig prefereert deze raad dan ook niet alle facetten en mogelijkheden, die het Deltaplan biedt te coördineren. Zo zal deze raad geen uitspraken doen op het gebied van de geestelijke en sociale zorg om maar een enkel voorbeeld te noemen- Ook het on derwijs valt niet onder de Raad van de Waterstaat, wat niet wil zeggen, dat de regering zich niet zal gaan bezighouden t de ontwikkeling van het onderwijs het Deltagebied. Wel zal de Raad van de Waterstaat van advies dienen over alle door het rijk uit te voeren water- sbaatrwerken. En bij deze adviezen zal rekening worden gehouden met alle fa cetten en belangen, die bij de beoorde- van de plannen voor die werken voren moeten komen. Streekplan in het Deltagebied te maken dam- zullen het grondpatroon bepalen waarop de ontwikkeling van de streek worden uitgebouwd. Het is logisch dat dit geschiedt door het opmaken van streekplan, dat zich over Zuid- gezien in het Deltaplan de bouw van getijcentrales voor de opwek king van energie op te nemen. De geringe getij verschillen in Zeeland maken een rendabele exploitatie niet mogelijk, aldus wordt de Eerste Kamer meegedeeld in de memorie van antwoord betreffende de Delta wet. Overwogen wordt nog of ln de Nieuwe Waterweg een stormvloedkering zal wor den gebouwd. Als gevolg van de Delta werken zal meer oppervlaktewater van de grote rivieren langs de Waterweg naar zee worden afgevoerd. Op deze wij ze zal de zoutgrens weer verder naar de zee worden teruggedrongen. Een ander gevolg van de afsluiting van het Haring vliet en de Volkerak is, dat de getijstro men op de Waterweg benedenstrooms van de Westgeul, zowel bij eb als bij vloed, enigszins zullen verminderen. Brug naar Flakkee De ministers kunnen nog niet geloven, dat in het jaar 1959 al een krachtig be gin zal worden gemaakt met de bouw van de brug naar Flakkee. Ook kan nog niet worden gezegd of in 1963 via deza brug en de Grevelingendam de vaste ver binding met Schouwen-Dufveland gereed zal kunnen zijn. Wel is inmiddels een begin gemaakt met de aanleg van de dam, die het zuidelijke uiteinde van de brug met Overflakkee zal verbinden. Medegedeeld wordt verder, dat voor een tunnel onder de Nieuwe Maas bij Vlaar- dingen ruimte wordt gespaard in de uit breidingsplannen op de beide oevers. Nylonzakken De nylonzakken voldoen als hulpmidde len in stromend water goed, maar de kos ten in aanmerking genomen, kan niet ver wacht worden, dat dat materiaal op grote schaal zal worden toegepast bij de grote afsluitdammen. De situatie in het Zuid-Sloe is gunstig om in het binnendijkse gedeelte een zeeha vencomplex aan te leggen. Dit complex zal dan toegankelijk zijn dqor een in een afsluitdam te bouwen zeesluis. Via een kanaal door Zuid- en Noord-Sloe en de Zandkreek is verbinding met het achter land mogelijk. Het buitendijkse gebied dat aan diep vaarwater ligt heeft ook veel mogelijk heden. „De Schelde" tc Vlissingen wil hier een grote scheepswerf bouwen. Ook an dere bedrijven kunnen hier aan het diepe en open vaarwater van de Westerschelde nog gevestigd worden. Holland, Zeeland en Noordbrabant uit strekt Of anders gezegd, de streekplan nen van deze drie provincies moeten op elkaar worden afgestemd en een gaaf geheel vormen. Speciale vraagstukken, waarbij met name gedacht wordt aan de industriële en havenproblemen van Noordbrabant en Zeeiland, zullen in eerste instantie door werkgroepen kunnen worden onderzocht Dit is ook doeltreffend gebleken met het Europoortplan. De provinciale besturen moeten dan een streek- of een basisplaD uitwerken, waarop de provinciale streek plannen verder kunnen worden uitge bouwd. Vraagstukken in deze plannen, die een belangrijk landelijk aspect ver tonen, kunnen tevoren aan de regering worden voorgelegd. Ernstige botsing eist dode en 2 zwaar gewonden Op de Veldenseweg te Venlo is gistermiddag tengevolge van een botsing tussen twee auto's de 36- jarige vertegenwoordiger M. V. uit Deventer om het leven gekomen en zijn twee anderen levensgevaarlijk gewond. Het ongeluk moet zijn ontstaan nadat de door de heer V. bestuurde auto uit een zijweg de Veldenseweg opreed en daar in aanraking kwam met een auto be stuurd door de circa 25-jarige A. E., wo nende te Heerlen, vertegenwoordiger voor een bedrijf in Deventer. Een der twee wa gens is na de botsing verscheidene malen over de kop geslagen en ten slotte tegen de afrastering van de kloostertuin ge vlogen. Alle gewonden werden naar het zieken huis te Venlo gebracht, waar de heer V. vrij spoedig na aankomst is overleden. De twintigjarige analyste mej. G. P. uit Doetlnchem, die bij de heer V. in de auto heeft gezeten, is levensgevaarlijk ge wond, evenals de bestuurder van de an dere auito, de heer E. BONN, zaterdagmorgen. (Van onze correspondent) MIKOYAN, de eerste waarnemen de premier van de Sowjetunie, heeft namens zijn regering gister middag op het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken te Bonn zijn handtekening gezet onder de han delsverdragen, die na maandenlange moeizame onderhandelingen in Mos kou door de beide landen werden Over de repatriëring van de Duitse bur gers is geen schriftelijk akkoord be reikt, wèl een toezegging van de Russen, die zij langzamerhand aan het waarma ken zijn. Von Brentano, de Duitse mi nister van buitenlandse zaken, onderte kende voor de Bondsrepubliek. Er wer den bij die gelegenheid hooggestemde toesprakéh gehouden. Mikoyan liet de zijne door een tolk in het Duits voor lezen. zonder haar zelf uitgesproken te hebben. Nieuwe kritiek uit Zuid-Slavië POPOVIC, de Zuidslavische mi nister van buitenlandse zaken, heeft gisteren op het congres van Tito's communistische partij ver klaard, dat Zuid-Slavië weigert r derwaardige compromissen te slui ten of de bestaande geschillen met de Sowjetunie in de doofpot te stop pen. Zuid-Slavië heeft volgens de minister geen enkele verplichting de acties van de Sowjetunie bij v baat te steunen Als het land bepaalde Russische initia tieven steunt, zei hij, dan doet het dit, omdat de voorstellen constructief zijn, maar niet wegens bepaald ideologische verplichtingen. Het is waar, aldus de minister, dat land met die in het socialistische kamp gemeenschappelijke ideologische doelein den nastreeft, maar het is volkomen keerd onze politiek daarmee te vei zelvigen, aangezien wij tot geen der be staande kampen behoren. Onlangs wa~ er een neiging in het Westen merkbaai meende hij, om zich aan de nieuwe toe stand aan te passen, en dit wekt de hoop dat er overeenstemming ln de wereld gelijk wordt. Later hebben ook lagere Zuidslavische communisten in him toespraken de Russen gegispt. Dat hun dit wordt toegestaan volgens waarnemers een bewijs, dat de Zuidslavische leiders niet van plan zijn het tegenoffensief af te gelasten. Popovic heeft later gezegd, dat zijn mening de westelijke pers teveel dacht aan de onenigheid tussen het Rus sische blok en Zuid-Slavië heeft gewijd. Vondsten uit de steentijd Te Zandwerven in Weest-Friesland zijn bij opgravingen belangrijke bewonings- sporen blootgelegd uit de late steentijd. De vondsten, die dateren uit de tijd om streeks 2000 voor Christus, behoren tot de oudste sporen van menselijk leven die men in het Nederlandse kustgebied heeft gevonden. Men heeft onder andere paal gaten. scherven van aardewerk en dieren- gebeenten blootgelegd Een Egyptische woordvoerder heeft gis teren verklaard dat de vijftien Britse sol daten en de twee binnenvaartuigen van de Engelse marine, die donderdag door Egyptenaren zijn aangehouden, weer huns weegs kunnen gaan. Een oeeije voorjaarswarmte, een poosje zonneschijn en een paar malse regenbuitjes, en de knop pen van de vroege bomen barsten. Voor vruchtbomen is het nog net even.te vroeg, maar de magnolia's zoals deze bij Vleuten staan al te pronken. Het meisje maakt er haar huis7 werk onder. Dam centrum voor alle herdenkingen (Van onze parlementsredactie) De Dam te Amsterdam, waar het Natio- ale Monument zich verheft, kan gezien morden als het aangewezen centrum voor alioriale herdenkingen in het algemeen. Dit schrijft minister-president dr. Drees i antwoord op schriftelijke vragen van es Tweede-Kamerleden. De voornaamste an deze vragen luidden: dient voortaan iet op de 4de mei bij het Nationale Mo- ument op de Dam te Amsterdam een rationale herdenking plaats te hebben van ongeacht tijd of plaats het Ministerraad nog laat bijeen allen, die offer van hun leven voor de vaderlandsi zaak hebben gebracht? Dient daartoe dan bredere betekenis te worden toe gekend aan het Nationale Monument, ge- het nationale karakter van het monu ment en de plaats waar het is verrezen? Dr. Drees valt in zijn antwoord voor namelijk terug op een uiteenzetting, die hij vorig jaar heeft gegeven in antwoord op vragen van de heer Calmeyer. De mi nister-president liet de heer Calmeyer toen weten, dat de regering geen wijziging wenste aan te brengen ln de omschrijving 4 mei-herdenking als een plechtig heid. tijdens welke de gevallenen uit de oorlogsjaren 1940-1945 worden herdacht. Ook wees dr. Drees erop, dat het Natio nale Monument te Amsterdam in het bij zonder bestemd is voor de herdenking de oorlog 1940-1945 en van hen, die als slachtoffer van die oorlog zijn gevallen. (Van onze sociaal economische redactie) VANNACHT om half een heeft de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, de vertegen woordigers van de vakbonden van spoorwegpersoneel, die naar Den Haag waren opgeroepen, de beslis sing van de Regering over de spoor wegionen bekend gemaakt. De ministerraad vergaderde tot kwari voor twaalf. Over het algemeen is de re gering bij de verhoging van de lonen on geveer tot de helft gegaan van het advie: van de Stichting van de Arbeid en he College van Rijksbemiddelaars. Voor de twee laatste tabellen in hel systeem van werkclassificatle heeft men alleen de oorspronkelijke voorstellen van de partijen gevolgd. Deze laagste groepen krijgen gemiddeld 5 pet met onderling nog grote verschillen, zo krijgen de poetsers, de ongeschoolde arbeiders en de ververs slechts enkele procenten. Alle overige groepen krijgen 3 pot op de oude lonen. Deze 3 pet moet gezien worden als een voorschot op een nog te ontwerpen systeem van tariefiëring dal voor 1 juli gereed moet zijn. Dit systeem zal maximaal nog een extra verhoging van life pet toelaten. De stichting en het college hadden voor gesteld op alle voorstellen 2 pet in min dering te brengen, wat ln vele gevallen nog een verhoging betekende van meer dan 5 pet. De huidige 3 pet is daarom on geveer de helft van het advies van de Stichting van de Arbeid, waarmee de bon den akkoord waren gegaan. De beslissing van de regering is naar' de mening van de bonden en de directie van de Spoorwegen bijzonder onbevredigend, omdat nu bijvoorbeeld mensen uit de 2e tabel, voor wie de oude voorstellen zijn overgenomen, meer kunnen gaan verdie nen, dan mensen in hogere groepen, die slechts 3 pet krijgen. De heer De Hollander, president-direc teur van de N.S., verklaarde nooit te kunnen accepteren, dat een lagere func tionaris meer verdient dan een hoger ge plaatsten. Dit zal allerlei gesjacher in functies tengevolge hebben. De regering aanvaardde een uitkering ineens, maar be perkte deze tot 2 pet van het jaarinkomen. Vanmorgen om negen uur vergaderde reeds de personcclsraad van het spoorweg personeel. Om tien uur had een conferen tie van het personeel met de directie plaats en vanmiddag kwamen de hoofd besturen van de bonden bijeen. Onderzoek bij de Pensioenraad De heer J. Smallenbroek (a.r.), lid van de Tweede Kamer, heeft de minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en p.b.o. gevraagd een commissie in te stel- j len voor een onderzoek naar de admlni- 1 stratie en het beleid van de Pensioen- 1 raad. Hij vraagt dit „mede ter wille van de rust onder de ambtenaren en de ge pensioneerden en een mogelijke recht vaardiging van het tot dusver steeds go- waardeerde beleid". De Russische veiligheidsr deelden de Autobahn od het laatste mo ment niet goed genoeg, zodat er van hef vliegveld te Frankfort naar Bonn een extra trein moest rijden. Onderweg en bij aankomst waren er uitgebreide vei ligheidsmaatregelen getroffen. De wederzijdse handel lussen beide lan den zal ingevolge het nieuwe verdrag voortdurend worden uitgebreid. Ingevol ge het consulaire verdrag wordt een doel matige bescherming van Duitsers in Rus land en van Russen in Duitsland moge lijk gemaakt Op het vliegveld Rhein-Main bij Frank fort zorgden de Russen voor een verras sing door vete belangstellenden toe te laten bij het slanke nieuwe straalver- keersvldegtuig TU 104. Zij dronken zelfs met enkele van de bezoekers een fles wodka. Op grond van de nieuwe overeenkom sten zullen de Russen ln Keulen een han delskantoor vestigen, dat zich hoofdza kelijk met het sluiten van ln_ en uitvoer- contracten zal bezighouden. Het personeel zal uit vijftig tot zestig man bestaan. Expo ontving vandaag miljoenste bezoeker De Brusselse wereldtentoonstelling ver wacht in de loop van vandaag haar mil joenste bezoeker, zo werd vanmorgen be kendgemaakt. Hij of zij, die als miljoenste naar binnen kwam, zou een Lunch worden aangeboden, een doorlopend bewijs van toegang en tijdens de rondgang over het terrein een stroom van geschenken. T.v.-liulp overbodig Uitbreker gepakt als inbreker De man die hoe is nog niet bekend eergisteren kans zag uit de Rotterdamse strafgevangenis te ontvluchten, zit weer veilig aoher slot en grendel. Men had zijn signalement via de televisie overal in het land bekend gemaakt, doch in dit geval was dat beslist overbodig. De man werd gepakt in Hilversum. Hij was niet naar het Gooi gereisd om zijn foto, die men voor de televisie gebruikte, terug te halen, doch om iin een Hilver- sumse villa in te breken en ervan dooir te gaan met een bandrecorder, wat geld en kleding. De politie ging op zoek naar de inbreker, die spoedig in de val liep. Hij droeg de kleren die hij zojuist had gestolen. Tot :ijn verbazing herkende de poliiae-inspec- teur S. A. Hupkes van de recherche in de inbreker J. J. Verweijen, de man die en dag geleden op de televisie had gezien. (Van onze weerkundige medewerker Het voorjaarsweer is in een onbesten dig stadium komen te verkeren. Gisteren er al enige regen en ook vanmorgen passeerde een volgend regenfront waar- ot hedenmorgen zeven uur op het vliegveld Ypenburg al 16 mm regen was gevallen. Gedurende het weekeinde zal het onbestendig blijven en de krachtige westelijke wind gaat iets koelere lucht oeren. Met de zeer krachtige weste lijke luchtstroming boven de oceaan zul len nieuwe storingen snel naar West- Europa trekken, zodat wij ook morgen enkele buien mogen verwachten. Wel kunnen er wat meer opklaringen tussen door komen dan vandaag, maar het blijft wisselvallig en koel. Dc Bilt verwacht tot mor genavond: Aanvankelijk nog plaatselijk enige regen. Later opklaringen en hier en daar buien. Matige tot vrij krach tige wind uit westelijke rich tingen. Weinig verandering ln temperatuur. ZON EN MAAN Zondag 27 april: zon op 5.20, onder 19.56, maan op 12.21, onder 2.08 Maandag 28 april: zon op 5.18, onder 19.58, maan op 13.37, onder 2.39. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur i i wzw zzw wzw ozo Fa D. Kreten Zn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1