CHRISTELIJK n De christelijke wereld moet op het „andere Frankrijk" letten Diakonie moet zich niet laten .inschakelen Prof. dr. Maarten van Rhijn maandag zeventig jaar —Puzzels a 0 a JJ idül a u ga a a a a m e a Geestelijke volksgezondheid principieel gefundeerd M AVAYtme Een woord voor vandaag Kanttekening De gruwelen in Algiers Prof. dr. R. Schippers in z\jn kn>pselrubriek in Belijden en Beleven: TY7E worden de laatste Ujd tel- kens opgeschrikt door berich ten over allerlei gruwelen, die afgezien van zijn Inzet de strijd van Frankrjk in Algiers tot een zeer bedenkelijke zaak ma ken. En we moeten ons laten op schrikken, want het gaat alle per ken der menselijkheid te buiten. Gezegend de Franse missiona rissen en het rooms-katholieke blad Témoignage Chrétien die er fel tegen protesteren, dat gevan genen, al dan niet verdacht, dagen en nachten mishandeld worden, met carbidlampen aan voeten en handen geschroeid, met elec- troshocks bewerkt, opgehangen aan deurposten met zakken aard appelen van 100 pond aan hun len denen. naakt en verminkt voor de jakhalzen in de woestijn gegooid. Gezegend ook de protestantse socialist André Philip, uit wiens artikel, geschreven naar aanlei ding van het bombardement van het dorp Sachjet, we het volgen de citeren: ..Een daad als deze, waar van men de lugubere balans kent, is al ernstig genoeg. Maar de huidige gebeurtenissen het geding wordt gebracht, net als door die van juni 1940. is dit: welke betekenis hertiten wij aan het woord vaderland? In naam van Frankrijk is het, dat een dorp is gebombardeerd. Onder vleugels met de drie kleur zijn boeren gemitrailleerd, vrouwen en kinderen afgeslacht. En wij moeten ons dit af vragen: herkennen wij hierin het gelaat van ons vaderland? Ik voor mij moet hierop ant woorden: neen! Voor mij ls Frankrijk niet alleen maar een grondgebied, een leger en een politie. Het is een ideaal, een beschavingsvorm, een gemeen schappelijke levenstrant, op de grondslag van bepaalde cultuur haarden. die wij geërfd hebben van onze voorvaderen. Frankrijk, dat is het christe lijk geloof van de kathedraal- bouwers. Descartes' beroep op de heldere rede, de angst van Pascal, de scheppende fantasie van Jean Jacques Rousseau, de gestadige boodschap van ge rechtigheid en waarheid, die voortkomt uit vele geslachten van gekwelde Intellectuelen. Frankrijk, dat is 1789 en de rechten van de mens, de ver dediging van de onschuldige Dreyfus en de minachting voor patriottische vervalsingen, het woord van Jaurès en zijn socia listisch humanisme. Frankrijk, dat is De Gaulle Blum, die rustig tegenover zijn rechters zijn trouw betuigt aan dc Republiek en het werkende volk. dat is bovenal die handvol verzetsmensen, die van de aan vang af weigerden te bukken voor de buitenlandse bezetters, maar de wraakkampen, de fol teringen en de dood wilden aan vaarden om te getuigen voor de vrijheid en de waardigheid van de mens. Dat Frankrijk doorstaat folte ringen. maar pleegt ze niet. Het biedt het hoofd aan bombarde menten. maar het mitrailleert Seen vrouwen, kinderen en Ro- e-Kruisauto's. Helaas, thans is dat Frank rijk bezet door de barbaarse stammen der realisten, der mensen met de benen op de grond en andere minachters van alle geestelijke en zedelijke waarden, en het zwijgt en laat IK kan het niet helpen, telkens als ik hoor van Algiers, moet ik denken aan de vreselijke dagen van november 1956. de dagen van Hongarije en Suez, schrijft prof. Schippers. We waren toen diep ontdaan, dat het wereldpolitiek oordeel over de Russische mis daad jegens Hongarije vertroe beld werd door de Engels-Franse en de daarmee gepaard gaande Is raëlische acties tegen Egypte. Ik heb in die dagen een Suezloods die acties horen verdedigen met een fel beroep op de westerse mo rele superioriteit. Het Suezkanaal was voor zijn besef de sluis naar een andere wereld dan de onze. Aan de andere kant. zo zei hij kennen ze de Tien Geboden niet. vanuit de bijzondere waarde van de westerse, van de christelijke beschaving, verdedigde hij wat Engelsen en Fransen toen deden. Maar dan wordt de vraag on ontkoombaar: Was dat hetzelfde Frankrijk, welks officiële kringen de gruwelen van Algiers trachten dood te zwijgen? Er blijkt nog een ander Frank rijk te zijn. De christelijke we reld behoort zich met spanning af te vragen hoe sterk dat andere Frankrijk is. Want alleen met atoomwapens wordt het Westen niet verdedigd. Of anders gezegd: Er moet ook iets te verdedigen zijn. Irf Chr. geref. diakenen in Utrecht bijeen (Van redacteuren) In de schuilkerk aan de Wittevrouwensingel te Utrecht zijn gisteren meer dan tweehonderd diakenen uit de Christelijke Gereformeerde Kerken bijeen geweest in hun jaarlijkse conferentie. In de morgenvergadering heeft ds. G. Bilkes (Amsterdam) de grenzen aangewezen tussen de opdracht tot barmhartigheidsdienst die de kerk ontvangen heeft en de werkzaamheid van de overheid op sociaal en maatschappelijk gebied. Van Nelle bestellen Ds. Bilkes trok deze grens aan de hand van de richtlijnen die het comité voor de centrale diakonale conferenties op dit punt heeft samengesteld. Voor deze richtlijnen bestond wel enige aan leiding. Aan de Chr. Geref. Kerken is de diakonale heroriëntering van andere kerken niet voorbijgegaan De sterke maatschappelijke ontwikkeling noopte tot het aanvaarden van nieuwe taken. En dat voorzitter C. Drieënhuizen zei het in zijn openingswoord opende veler ogen voor nieuwe noden. Intussen was in deze ontwikkeling weinig Hjn te ontdekken; een zeer ge varieerde praktijk is in de kerken te vinden: waarbij soms alle principiële bezinning ontbrak. Geen wonder dat een groep ambtsdragers zich ging afvragen: gaan we wel op een verantwoorde wijze te werk? De overwegingen van deze groep een grote lijn die de zelfstandig heid der plaatselijke kerken tracht te ontzien werden, zo zei ds. Bilkes, tot een actuele positiebepaling, waarom de diakonale praktijk roept, met behoud Prof. dr. M. van Rhijn te Bilt- hoven, hoogleraar in de theologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, Van Nelle bestellen 1 Van Nelle bestellen De Autozending start met nieuwe geluidswagen De geluidswalen van de vereniging voor evangelisatie „De Auto-Zending in Nederland" moest na een twaalfjarige staat van dienst worden vervangen. Hoe wel dit grote financiële zorgen mee brengt moeet men wel besluiten tot de aankoop van een nieuwe wagen. In deze auto, die kleiner is dan de vorige, werd ook een geheel nieuwe ge luidsinstallatie ingebouwd. Op deze wijze kan gewerkt worden met materiaal dat aan moderne eisen voldoet. hulp zal worden geboden. Van Nelle bestellen U M Jkiii a m V: m m m M m M 'Ui Horizontaal: 3. lomp 5. geheel de Uwe 7. bijwoord 8. landbouwwerktuig 10. enzovoort, 12. Nieuwe Te 13. teer, dun 15. en anderen, afk. 16. misvatting 17. hoge akker 18. rivier in Italië 20. bepaald ingenieur, afk. 21. Ver. St. van N-Amerika, afk. 23. firma. afk. 25. windrichting 26. element 28. vrolijk 29. wondvocht. Verticaal: 1. ramp. smart 2. luitenant, afk. 3. laatstleden, afk. gaat 6. voorzetsel 7. zuur. afk. 9. voornaamwoord 11. in huis 12. bijwoord 14. hechting 15. soort boom 17. kippenproduct 19. voegwoord 20. weefsel v. d. spin 21. voornaamwoord 22. meisjesnaam 24. voegwoord 25. kant. richting 27. per procuratie, afk. zal maandag 28 april zijn zeventig ste verjaardag vieren. Prof. Van Rhijn werd te Groningen, waar zijn vader eveneens theologisch hoogleraar was. geboren. Hij studeerde aan de rijksuniversiteit te Groningen waar hij in 1917 cum laude promoveerde tot doctor in de theologie op een disser tatie getiteld:- „Wessel Gansfort". Hij is, nadat hij kandidaat was ge wórden, geruime tijd secretaris geweest van de Nederlandse christenstudenten- vereniging. Hij was toen reeds voorzitter van de Groninger afdeling, lid van de delegatie naar Liverpool en leider van bijbelkringen: ook organiseerde hij de academiediensten. Als secretaris van de N.C.S.V. werkte prof. Van Rhijn op Bloe- menheuvel, op het -kasteel Hardenbroek en op de Leemkolk te Werkhoven. Na bijna tien jaar N.C.S.V.-arbeid nam ■hij een beroep aan naar de hervormde ge meente van Groesbeek. Hij was hier maar enkele maanden werkzaam, toen hij be noemd werd tot kerkelijk hoogleraar vanwege de Hervormde Kerk te Utrecht 15 november 1926 hield hij zijn inaugu rele oratie over: „Modern christendom". In Utrecht doceerde prof. Van Rhijn dogmatiek, ethiek, praktische theologie en kerkrecht. In 1934 werd prof. Van Rhijn door de Koningin benoemd tot gewoon hoogle raar. hij volgde prof. dr. J. A. Cramer op als kerk- en dogmenhistoricus. Onder zijn leiding zijn niet minder dan twintig theologen gepromoveerd en daarvan zijn er nu vier zelf als hoogleraar werkzaam. De hoogleraar heeft o.m. deel uitge maakt van de algemene synode. Hij heeft ook in de Oxfordbeweging een vooraan staande plaats ingenomen. Hij was me dewerker van de Witteveenvereniging en is bestuurslid van de Doetinchemse inrichtingen en van het fonds Groesbeek In de bezettingsjaren heeft hij als gijze laar te Haren gevangen gezeten. Prof. Van Rhijn heeft een groot aan tal publikaties op zijn naam staan. Hij schreef studies over Sören Kierkegaard, Luther. Roessingh. Jonker. Calvijn, Ba- vinck, Rutgers e.a., verscheidene preken in de bundel „Overdenkingen". Hij richtte met nu wijlen prof. dr. H. Th. Obbink het Algemeen Weekblad voor christendom en cultuur op. dat tot 1941 het licht zag en waarvan prof. Van Rhijn secretaris van de redactie was. Daar naast heeft hij gepubliceerd in het Ne derlands Archief voor kerkgeschieden des Tijds, Vox "ITieologica, Eltheto, Stu dent World, het Jaarboek van de ethi sche vereniging e.a. Wij noemen ook zijn boeken over het N. Testament in het licht der nieuwe opgravingen. Hedendaagse orthodoxie. Handhoek voor bijbelstudie, de evangelisten Marcus en Lucas in het licht van het nieuwere onderzoek. Te vens is juist het derde deel van „Ge dachten en gestalten uit de evangeliën" van de pers gekomen. De verdiensten van de 70-jarige wer den erkend in zijn benoeming tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw Bij zijn zilveren professoraat boden zijn vrienden en leerlingen hem de bundel „Ernst en Vrede" aan. Prof Van Rhijn. die zijn 70ste verjaardag in de familie kring zal doorbrengen, is voornemens 22 mei zijn afscheidscollege te geven. Zijn vrienden zullen hem dan zijn geschil derd portret aanbieden. van de principiële basis. 1. De diakonie blijve zichzelf. Deze eerste richtlijn legt de nadruk op het schriftgegeven. dat ook in deze tijd van snel voortgaande ontwikkeling op maat schappelijk en sociaal gebied de dia konie is de kerkelijke dienst der barm hartigheid in opdracht en in naam van Jezus Christus. De diakonie heeft zich het lot der behoeftigen aan te trekken en hun zo volledig mogelijk hulp te bieden, zo bijv. door voor hun rechten op te komen bij andere levensverbanden. Wanneer zij echter deze rechten niet kunnen laten gelden, dan is het de eerste taak van de diakonie hulp te verlenen. De goede diaken, aldus ds. Bilkes. is niet de zuinige beheerder van een ker kelijke kas. maar iemand, die noodlijden den opzoekt. De nood wordt wel bekend als de kerkeraad tenminste geen be stuurscollege is. Ds. Bilkes was niet tegen contact met de overheid. Samenwerking achtte hU al een minder juiste term (overheid en kerk zijn geen gelijkwaardige partners) en van ..inschakelen" van de kerk in het werk van de overheid wilde hij niets 2. Als er geen regelingen bestaan (bij wet of bestuursmaatregel), waarmee iemand geholpen kan worden, dan heeft de diakonie een taak waarvan zy zich onder geen beding onttrekken kan. Vanuit dit principiële standpunt moet leder „geval" benaderd worden. Dus niet, aldus ds. Bilkes, vanuit de kasmo- gelykheden of vanuit de soepelheid van de overheid. 3. Men late de arbeid niet opgaan in louter materiële steun (met daarbij enige geestelijke bijstand) maar stelle zich verzorging ten doel in de meest uitgebreide zin van het woord. Men moet doordringen tot de achtergronden van de nood. waar nodig met andere ambten. Daarbij heeft de diakonie juist in deze tijd ook nog een preventieve taak. zo bij verwrongen huwelijken enz. Wat die andere ambten betreft: in zijn openingsrede had de voorzitter gepleit voor een vervanging van de wykouder- ling door een „wijkraad", bestaande uit twee ouderlingen en één diaken. Twee broeders van dit drietal zouden huisbe- Beroepingswerk manië): L. Floor Jr. te Almelo. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Zoutelande-Westkapelle: J. B. Bel te Krabbendijke. Omlerwijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzer aan de school met de Bijbel te Appingedam: P. Blank te Gees (dr.); aan de Groen van Prinstereschool voor ulo. Molenvijver, Rotterdam: W. J. Zoutewelle te Rotter dam: aan de Van Asch van Wijckschool voor ulo te Utrecht: W J. Groothuizen te Utrecht; aan de geref. school te Le den: A. F. Sollie te Kadoelen; aan d chr. nat. ulo te Enschede: P van de Wal te Sneek aan de Talmaschool te 's-Gravenhage: A. Ubels te Naaldwijk: aan de Willem de Zwijgerschool te H. I. Ambacht: A. L. Troost te Rotter- da-West; aan de chr. nat. ulo te Ber- gum: N. C. Veldhuizen te Enschede. Advertentie Van Nelle bestellen zoek kunnen doen in een samenstelling die van de aard van het te bezoeken gezin zou moeten afhangen. 4. Wij moeten af van het volstaan met een minimum, zo zei ds. Bilkes. Aan barmhartigheid is geen grens. Deze grens ligt zeker niet daar. waar de diakonie niet betaalt. Ook in het advi seren en zoeken van een goede oplossing ligt een stuk barmhartigheid. 5. Steun van de overheid dient alleen aanvaard te worden als subsidie aan organen waarvan de kerk gebruik maakt bij haar dienst. Rechtstreekse subsidie dient te worden afgewezen. Doorgaande overheidsbemoeiing legt het leven banden. We zijn wat dit betreft al aardig bezig de muren van de kerk te onder graven. Het echte christelijke gemeen schapsleven van de eerste gemeente is al een bijna verloren paradijs. Laten wij het niet helemaal verliezen en bovendien de overheid nog meer stuwen in de rich ting van de totalitaire staat, aldus ds. Bilkes. Onderlinge samenwerking van de plaatselijke kerken is een vereiste, waar over trouwens ook ds. M. W. Nieuwen- huijze 's middags gesproken heeft. Hij beval de richtlijnen van de Leeuwarder synode der Geref. Kerken aan. Advertentie Van Nelle bestellen 1 Geref. sociale arbeid I EER meer plaatst het begrip „geestelijke volksgezondheid" zich middelpunt der belangstelling. De Wereldgezondheidsdag 1959 zal aan dit onderwerp worden gewijd, ïulks ter voorbereiding op het Internationale Geestelijk-hygiënische jaar 1960, waaruit dan voortkomt het Intern. Geestelijk-hygiënisch congres, in 1962 te houden. Zo gaat over de gehele wereld de mens zich meer bezinnen op de geest, in een tijd waarin de techniek en de gerechtheid op het materiële welzijn hoogtij vieren. Mede uit dit oogpunt beschouwd achtte de Bond van Gereformeerden, werkzaam in kerkelijke en maatschappelijke arbeid, het juist zijn jaar lijkse conferentie ook aan dit onderwerp te wijden. Ongeveer 50 dames en enkele heren zijn voor deze confeientie, die tevens de jaar vergadering omvat, samengekomen in „De witte hei" te Huis ter Heide, om in drie dagen te luisteren naar enkele inleidingen, daarover discussies te houden en verder in onderlinge gesprekken eikaars werk op sociaal terrein beter te leren kennen. Mr. D Schaafsma. die de conferentie leidt, gaf gisterochtend aan het begin van de eerste samenkomst een met veel citaten toegelichte beschouwing over de belangrijkheid van het thema. Geestelijke gezondheidszorg beperkt zich allang niet meer tot de hulp aan geestes zieken. maar strekt zich uit van kleuter tot bejaardenzorg, via jeugdwerk, hulp bij levens- en gezinsmoeilijkheden enz. Maar ook bestrijding van alcoholisme en zedenbederf, kwesties als heropvoe ding. adoptie menselijke verhoudingen het ziekenhuis e.d. behoren onder het streven naar geestelijke volksgezondheid. Daarom dienen wij geestelijke volksge zondheid te bevorderen als een welzijn in biologische, medische, opvoedkundii welzijn kan de wijze op hem weerstaan. Alleen in dit geestelijk mens de druk. op velerlei lan komende, veerkrachtig Van Nelle bestellen 1 Mallory was verrast door de nadruk t oude man sprak. „Ik beloof het u. meneer. Trouwens, hoe minder mensen erin betrokken worden, hoe veiliger voor ons zowel nis voor uw landgenoten." „Ik hoop het. ik hoop het." Vlaehos zuchtte diep. Mallory stond op en stak hem ten afscheid de hand toe. „Maakt u zich geen zorgen, meneer Ze zullen ons niet te zien krijgen." beloofde hij vol zelfvertrouwen. „Niemand zal ons zien.,, en wij zullen met niemand contact opnemen. We hebben maar één doel de kanonnen „Ach, de kanonnen... die vreselijke kanonnen." Vlachos schudde het hoofd. „Maar stel dat u..." „Kom. meneer, er zal niets gebeuren." zei Mallory bemoedigend „We zullen niemand fn moeilijkheden brengen tenminste, niet uw landgenoten „God zij met u vannacht." fluisterde de oude man. „God zij met u vannacht. Ik wilde dat ik met u mee De kanonnen van. AllSTAM MACLEAN kon." „Koffie, kapitein?" Mallory bewoog, kreunde en vocht zich uit de die pe slaap waarin hij uitgeput was weggezonken. Pijn lijk strekte hij x'n stijve ledematen op de harde, me talen zitplaats en vroeg zich schaapachtig af wan neer de luchtmacht er eindelijk eens toe zou komen die martelbanken een zachte zitting te geven. Toen was hij klaar wakker, nog altijd vermoeid Au to ma- de boordschutter tisch zochten zijn ogen de lichtgevende wijzerplaat van zijn armbandhorloge. Zeven uur. Precies zeven uur, hij had dus maar een paar uur geslapen. Waar om hadden ze hem niet laten maffen? „Koffie, kapitein?" De jonge boordschutter stond nog altijd geduldig naast hem met het omgekeerde deksel van een munitietrommel als dienblad voor de kopjes in z'n hand. „Neem me niet kwalijk, kerel." Mallory richtte zich op zijn zitplaats op, nam een kop dampende koffie aan en snoof waarderend. „Dank je. Zeg. dat ruikt als echte koffie!" „Is 't ook. kapitein." De jonge boordschutter glim lachte trots. „We hebben een percolator in de kombuis." „Hij heeft een percolator in de kombuis Ongelo vig schudde Mallory het hoofd. „Wat heeft die R.A.F. 't toch hard in de oorlog!" Hij leunde achterover, dronk met smaak van z'n koffie en zuchtte tevreden 0peen6 was hij overeind en staarde uit het raampje naast zich. zonder zich te bekommeren om de hete koffie, die over zijn blote knieën was gespat. Hij keek naar berg] hier? We worden pas twee i nel invallen van de duisternis verwacht. en zon is nog maar net onder! Heeft die piloot v Jullie. ..Da's Cyprus, kapitein." De boordschutter grij tijd een zigzagvlucht over Cyprus. Da's om te voor komen dat we gezien worden kapitein, en we blijven zo toch ver genoeg van Rhodos vandaan." „Om niet gezien te worden, zegt ie!" De stem met het dikke. Amerikaanse accent kwam van een zit plaats schuin tegenover Mallory. De spreker lag in eengezakt een andere uitdrukking kwam niet in aanmerking op en over z'n bankje: zijn knieën staken ettelijke centimeters boven zijn kin uit. „Om niet gezien te worden!" herhaalde hij verbluft. „Zlg- zagvluchten over Cyprus. Twintig mijl met een mo torbarkas van Alexandrië de zee op. zodat niemand aan wal kan zien dat we met een vliegtuig vertrek ken. En dan?" Hij hees zich pijnlijk wat overeind, keek met één oog door het raampje en zakte toen weer in elkaar, kennelijk uitgeput door deze inspan ning. „En dan" Dan zetten ze je in een ouwe kist, die ze met 't witste wit hebben beschilderd, zodat een blinde 't ding op honderd mijl afstand kan zien., vooral nou 't donker gaat worden." „Wit stoot de warmte af." zei de jonge boordschut ter rechtvaardigend. „De hitte doet me niks, jongen." Het accent was zwaarder en olieachtiger dan ooit. „Ik hou van warm te. Waar ik niet van hou, dat zijn die smerige kogels en granaten, die een man luchtgaten op de verkeerde plaatsen bezorgen." Hij liet zich nog iets verder in z'n onmogelijke houding zakken, sloot traag de ogen en scheen onmiddellijk weer ingeslapen. De boordschutter schudde bewonderend het hoofd en glimlachte tegen Mallory. „Wat maakt die zich een zorgen, hè. kapitein!" Mallory lachte en zag de jongen naar de cockpit van de bestuurder gaan. Langzaam dronk hij zijn koffie op en keek andermaal naar de slapende man aan de overkant. Die onbezorgdheid was prachtig: Korporaal Dusty Miller uit de Verenigde Staten, nu behorend tot de woestijncommando's, was beslist de juiste man voor deze opdracht. (Wordt vervolgd) Noodtoestand i geestelijke noodtoestand. Wat te zeggen van het feit. dat in West-Berlijn een bureau moeden functioneert? Dat in Amerika dagelijks 21 miljoen slaaptabletten den gebruikt en jaarlijks 11 miljoen pond asperine om het toch optimistische volk van „de nieuwe wereld" de hoognodige rust te verschaffen? Het is wel duidelijk, dat de techniek de mens boven het hoofd is gegroeid en hij ook daarom verlangt naar emotionele geborgenheid Niet alleen de volwassen mens lijdt onder deze noodtoestand, die neurose tot een veelvuldig verschijnsel maakt, maar vooral de jeugd met haar negativisme haar gebrek aan horizon, heeft een helpende en leidende hand nodig en vooral: begrip en tegemoet- levensbeschouwing, het reli gieuze principe Dit inzicht nam ds. S. J. Popma uit Amsterdam o\er. Hij schetste geeste lijke gezondheidszorg als het streven naar een harmonische samenleving, de menselijke waardigheid, de gevoel tot volle ontwikkeling komen de mens op alle terreinen des levens tot recht kan komen. De Bijbel Iedere Nederlander wordt geacht de wet te kennen ieder mens wordt geacht Gods wil te kennen. In beide opzit ten kloppen theorie en praktijk niet met elkaar. Er is bout dien een groot verschil in de gevolgen. Wie de Nederlani wet overtreedt, wordt gestraft al is er tegenwoordig d( nogal wat verschil van mening over de vraag, of die straf het algemeen voldoende is! En de gevolgen van het niet o volgen van Gods wil? We zien er niet zoveel van in het leve Wordt in de Bijbel al niet geklaagd, dctt de goddelozen i rozen zitten? Wie durft te beweren, dat Gods wil hem oni kend is, liegt. Dat klinkt misschien hard, maar het is de xct kelijkheid. Want in het Woord zegt God ons duidelijk, d Hij gediend wil zijn. En het is geen ouderwets fabeltje, d degene, die Hem niet wenst te dienen, dat is Zijn wil te doe dat zal merken. Maar dan is het misschien te laat. Wij moeti ons dat wel realiseren. Niet denken, dat het wel losloo\ Zeker, God is liefde, maar Hij is ook jaloers. En niemand h twee heren dienen. De keuze is: Gods wil te doen of zijn eig, wil door te zetten. Maakt u die keuze iedere dag opniev. NATIONALE RESERVE j^U DE INTERPELLATIE Peters over de reorganisatie van de Nationale Reserve zonder motie is geëindigd, moet men concluderen dat de Tweede Kamer zich tenslotte neer legt bij het nieuwe beleid van minis ter Staf. Met veel enthousiasme doet de meerderheid van de Kamer dit overigens niet. Zij heeft weinig waar dering voor de wijze waarop in het verleden met de volksweerbaarheids- gedachte is gesold. De vraag bij wie de schuld ligt voor de mislukking van de Nationale Reserve (oude stijl), is echter niet zo gemakkelijk te be antwoorden. Met kan het zwaarte punt leggen op het onduidelijke re geringsbeleid. Men kan dus zeggen dat er van meet af aan gehaspeld is met de taakomschrijving van de vrij willigers. Maar men kan met even veel recht stellen dat het beleid van minister Staf zo wisselvallig was, om dat de belangstelling voor de Natio nale Reserve gering was. Beide fac toren zullen ongetwijfeld op elkaar hebben ingewerkt. Het is in ieder geval een voordeel, dat de huidige vrijwilligers nu weten waar zij aan toe zijn. Zij behoeven niet langer in eén soort „opheffings psychose" te leven. Van harte hopen we dat de Nationale Reserve (nieuwe stijl) een succes zal worden. De ge- TOPCONFERENTIE dachte van de volksweerbaarhe heeft vooral in de protestants-chij telijke kring altijd opgang gemaal Daarom betreuren wij het dat Nationaal Instituut „Steun Wefl Gezag" vrijwel uitgeschakeld zal den. Het werven van vrijwillig kan naar onze mening het best de particuliere organen geschieden. 1 is voor ons dan ook de vraag overheidsvoorlichting op dit ten wel een succes zal zijn. Trouwens, al hopen wij dat de Ni onale Reserve nu een grote vlui zal nemen, wij zijn er niet van ot tuigd, dat dit ook inderdaad het val zal zijn. Alleen het feit al, nieuwe vrijwilligers een basis-op. ding van twee maanden zullen mo ten volgen zal voor velen onoverk melijk zijn. Welke jonge man kan twee maanden vrijmaken om vrijrt lig een taak op zich te nemen? Behoudens dan de huidige vrijwill gers blijven dan de dienstplichtig! zonder mobilisatiebestemming ovt Ongeveer 200.000 mannen vallen oi der deze laatste groep. Zij zijn u jong en hebben een volledige i taire opleiding achter de rug. vraag rijst bij ons of men deze grol groep van getrainde militairen nuttige taak kan geven bij de vei dediging van ons land. pjET wil met de voorbereiding voor een topconferentie tassen de politieke leiders van de wereld- grootmachten niet erg lukken. De zaak komt maar moeizaam op gang. Dat is wel te verklaren, want noch de Sowjet-Unle noch het Westen wil len de kans lopen de schuldige te zijn van een eventueel niet door gaan van deze conferentie. Dat zou bij de „jonge landen" in Afrika en Azië beslist niet goed vallen. Dit is echter maar één kant van de zaak. Het Westen kan nu wel in principe bereid zijn met de communistische machthebbers te gaan praten, maar kan men wel resultaat verwachten? De na-oorlogse ervaringen op dit ge bied zijn bepaald niet verheffend te noemen. Als er dit jaar een nieuwe topconfe rentie gehouden wordt zullen daar waarschijnlijk twee grote problemen aan de orde komen: de ontwapening en Europa. Over de ontwapenings vraagstukken is reeds jaren onder handeld. Het Westen is van meet af aan bereid geweest te ontwapenen, onder het uitdrukkelijke voorbehoud dat er een wederzijdse controle zou kunnen plaatsvinden. Een eenzijdige ontwapening is natuurlijk voorhet Westen een onmogelijkheid. De drei ging der Sowjet-Unie zou daardoor slechts toenemen. De Russen willen nu eenmaal wel de ontwapening in het Westen controleren, maar het Westen mag deze controle niet uit strekken tot de gehele Russische in vloedssfeer. Van meet af aan hebben de Russi sche machthebbers geweigerd dit vraagstuk op bevredigende wijze te regelen. In 1946 was Amerika de enige atoommacht in de wereld. Het voorstel van president Truman om alle atoomgeheimen over te dragen aan een snpra-nationaal orgaan werd door de Russen van de hand gewe zen, omdat zij geen inbreuk wensten op hun nationale soevereiniteit. De pacifisten in West-Europa, die nu ach-en-wee klagen over de bewape ningswedloop, vergeiten dit nobele Amerikaanse aanbod maar al te ge makkelijk. En dan is er Europa. De Russen zul len van deze topconferentie een NEEMT WESTEN RISICO? tweede Yaltaconferentie willen i ken. Aan het eind van de twee wereldoorlog zijn de geallieerde o logsleiders overeengekomen, dat ei aantal landen geen politiek tegen i| Sowjet-Unie mocht voeren, landen zouden wel hun democn sche rechten moeten behouden. Yalta werd dus afgesproken datj betrokken landen hun binnenlal bestuur op democratische wijze I den regelen. De Russen hebben d ergerlijke wijze het verdrag Yalta geschonden. Zij hebben dw» door Europa een ijzeren gordijn o| gericht. En de landen achter dit ga dijn werden met geweld onder communistische invloedssfeer bracht. Als de Russen op de komende tof conferentie over Europa willen pn ten dan hebben zij maar één bedoe ling, nl. de reglementering van status-quo. Al het gepraat over geneutraliseerde, atoomvrije zóne i Europa is voor de Russen van onder geschikt belang. Zij willen bercike dat het Westen de huidige Russisct invloedssfeer zonder meer erkenL Maar het Westen zal dat nooit mop j en kunnen doen. Het zal moeten bl ven stellen dat de Russen door i schending van het Yalta-verdrag i internationale moeilijkheden hebb veroorzaakt. Het Westen heeft i altijd een taak ten opzichte van landen achter het ijzeren gore Helaas, het staat vrijwel machtelo want het raken aan de Russische I vloedssfeer betekent vrijwel zek een derde wereldoorlog. Maar i! wil nog niet zeggen, dat het West de vernietiging van de vrijheid ini landen achter het ijzeren gordijn i als een normale zaak kan accep* De problemen zijn zo ingewikkd dat men geen bijzondere verwart tingen mag hebben van een nieuw topconferentie. De ervaring hed trouwens wel geleerd dat dergelijk conferenties niet veel resultaat opl* veren. Maar dat wil natuurlijk ni zeggen dat men daarom een pogh tot gesprek moet torpederen, praten is nu eenmaal altijd nog bf* dan schieten. ld los weiyke. Dc Bybel neemt altijd stelling tegen slaafsheid, tegen het verzaken van ver- antwoordeiykheldsbesef. Voorts wil de mens de vreugde van de wet in een bondgenootschap met GoU, het naast de medemens staan, de erkenning van de waarde van de arbeid. Het klimaat van de Bijbel is liefde, vreugde, verheuging, tegenover de tra giek van het leven met de onzekere lotsbestemming en de vele vragen. Er werd levendig gediscussieerd, vooral naar aanleiding van beschouwingen, die mejuffrouw A. M Grosheide hield over geestelijke volksgezondheid en de jon gere Vandaag bestudeerde de conferentie het bedrijf als vormend milieu en zyn invloeden op de maatschappeiyke ver houdingen. en morgen spreekt prof. dr. J H. Bavinck uit Amsterdam nog over de werker in de geesteiyke volksgezond heid. Van Nelle bestellen YTTE zijn zeer benieuwd naar de zet, die de westelijke mogendheden op het punt staan te doen om de impasse tussen Oost en West op het stuk van de ontwapening te door breken. Het eenzijdig staken van de proeven met kernwapens door de Sowjetunie was een propagandastunt, die vol komen in haar plannen paste en die de westelijke mogendheden voor een enorm probleem plaatste. De aan vankelijke reactie van het Westen is geweest, dat de Amerikaanse en Britse proeven normaal doorgang zouden vinden. President Eisenho wer liet zelfs weten, dat pas van stopzetting der proeven sprake zou kunnen zijn, als de Amerikaanse ge. leerden alle gegevens zouden heb ben verzameld, die zij menen nodig te hebben. Intussen zijn de stemmen, die op de enorme gevaren van de kernproeven wijzen, in het Westen steeds luider geworden. Ook zijn er talrijke ge leerden, aan wier politieke betrouw baarheid niet mag worden getwij feld, die de bewerinr hebben teren gesproken, dat controlering van naleving van het staken der ken- proeven onmogelijk zou zijn. Dit alles schijnt president Eiseo- hower er toe te hebben gebracht, M staken van de Amerikaanse kefli proeven alsnog in overweging I nemen. Volgens het Amerikaan» weekblad Newsweek zou de presi dent thans bereid zijn, het risico h aanvaarden, dat verbonden is het staken van de Amerikaanse e Britse kernproeven, in de hoop d* een vermindering van de interni- tionale spanning zal leiden tot I* vredigend akkoord over de ontwape ning. Wij weten niet, of hiermede de t bedoeld wordt, die de westelijke mo gendheden willen doen. Er z enorm risico aan verbonden lij" Daar staat echter tegenover, d»i Amerika blijkbaar over mogelijkhe den beschikt om dit risico zo kleit mogelijk te maken en dat nieuwe mogelijkheid ontstaat om di ware bedoelingen van de Sowje* unie op de proef te stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2