CHRISTELIJK 'N Verdachtmaken van iiiet-soeialisten Vrijwilligers geven hun tijd in protestants paviljoen —Puzzel Een woord voor vandaag 1 Reisindrukken van Hongaarse Gereformeerde Kerk Er is vrijheid tot welke prijs AVArane Kanttekenin Waarschuwing aan Het Vrije Volk De heer B. Roolvink, secre taris van het C.N.V., toont sich in een artikel in het laatst ver schenen nummer van De Gids, orgaan van het C.N.V., bijzon der gegriefd over wat Het Vrije Volk heeft geschreven met be trekking tot het Ioonbeleid voor het spoorwegpersoneel. De ver antwoordelijkheid hiervoor wordt in genoemd socialistisch blad geheel afgeschoven naar minister Algera. De heer Roolvink merkt naar aanleiding hiervan op, dat het veel moeite kost na lezing van het bewuste artikel een pittig stuk in de pen te houden. Toch doen wij het nog voor ditmaal, aldus de C.N.V.-secretaris. En uit respect voor de persoon van minister Suurhoff en uit res pect voor de hoogheid van zijn ambt. Dit geldt eveneens voor de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars. Gaat Het Vrije Volk echter voort, zo voegt de heer Rool vink hieraan toe, met het be kladden en verdacht maken van niet-socialisten, dan kan dit blad erop rekenen dat wij maar dan correct en waar heidsgetrouw niet zullen zwijgen. Het gewraakte stuk ver scheen op 5 april in Het Vrije Volk. Op de voorpagina stond met dikke letters aangekon digd: Herziening spoorlonen is vertraagd door star standpunt van minister Algera. De heer Roolvink merkt hier bij op, dat het advies van de Stichting van de Arbeid inzake de spoorlonen ook door het N.V.V. werd gesteund. Thans is de beslissing aan het kabi net en niet aan een bepaalde minister. Maar als aan een niet-socialistische minister een trap kan worden verkocht, blijkt bij Het Vrije Volk de vraag of het leugen of waar heid is niet meer relevant te zijn. Het zou ons weinig moeite kosten, aldus de heer Roolvink (wij zouden alleen ruimte te kort komen) om bij iedere loon- affaire, die in de pers komt, de rol van minister Suurhoff breed uit te meten. En zo wij de minister zelf buiten schot zouden laten, zou het nog min der moeite kosten de socialis tische voorzitter van het Colle ge van Rijksbemiddelaars in een bepaald licht te stellen. Deze beide regeringspersonen, dragen veel meer directe ver antwoordelijkheid voor de loon politieke zaken in het alge meen dan de minister van ver keer en waterstaat voor de spoorwegionen, aldus de heer Roolvink in De Gids. De kolenmisère De Brandstoffenhandel, or gaan van de Christelijke Bond van brandstoffenhandelaren. schrijft over de moeilijkheden, waarmee de Europese kolen- produktie te kampen heeft, en met name wordt dan de situa tie in West-Duitsland vermeld Bij de Duitse mijnen liggen op het ogenblik 3,6 miljoen tonnen kolen en cokes opgeslagen. De concurrentie van de olie, die te gen verliesgevende prijzen wordt aangeboden, is scherp en de contractueel gedwongen im porten van Amerikaanse kolen liggen als een druk op de brand- stoffenmarkt. Behalve de zor gen van de financiering der gro te voorraden is er nog een kos tenstijging van vier Marken per ton afgeleverde kolen. Niet overbevolkt Drs. J. Boersma, economisch adviseur van het C.N.V.. schrijft in Voorlichting, het ka derorgaan van de Christelijke metaalbedrijfsbond, dat ditmaal geheel aan het werkloosheids vraagstuk is gewijd, over de vraag of werkloosheid voor ons land onafwendbaar is. Als voor waarden voor een gunstige werk gelegenheid worden genoemd een gezonde economische poli tiek, een gezonde loonpolitiek, aangepast aan de economische mogelijkheden, een krachtige industrialisatiepolitiek en een doelbewuste exportpolitiek. Maar de heer Boersma zou hierbij stellig niet willen verge ten de betekenis van besparin gen van ons volk. Het be drijfsleven moet steeds meer investeren, ons wegennet moet vernieuwd en uitgebreid, land moet aan de zee ontrukt en Zeeland tegen het water be schermd, de kernenergie zal ook in ons land haar toepas sing moeten vinden etc. Dit al les kost geld, ontzaglijk veel geld. Wanneer we dit geld op brengen, aldus drs. Boersma, door te sparen, zal er veel werkgelegenheid tot stand kun nen komen. Men kan dan ook niet zeggen, dat ons land over bevolkt is. Onze economie biedt nog zeer vele groeimogelijkhe den, indien wij ons allen slechts de nodige inspanning willen ge troosten. Géén uniformpakje voor Francine.... (Van een onzer redacteuren) Francine Buijze woont in Gent, waar zij aan de universiteit stu deert. Maar wij spraken haar in de tentoonstellingsruimte van het protestantse paviljoen op de Expo. Want zij is één van de ruim twee honderd Belgische protestanten, die hun vakantie zo inrichten, dat ze dienst kunnen doen in het paviljoen. Alleen al uit dit aantal vrij willigers blijkt hoe sterk at evangelische christenen in België met hun paviljoen meeleven. steeds zonder meer te volgen. Maar wellicht was het de bedoeling wel, op deze wijze persoonlijk contact te ver gemakkelijken. Sterke foto's van zegen en vloek van 's mensen kunnen opei de expositie. Dan spitst zij zich op twee thema's: „Ik ben het licht der wereld" en: „Gij de discipelen zijt het licht der wereld". De bijbelgenootschappen laten iets zien van hun werk en er wordt iets getoond van het sociale werk van de kerken en van de christelijke eenheid over gren zen en rassenverschillen heen. De op- Nederlands ton nog niet bijeen Gids-zijn in het protestantse paviljoen is geen spectaculaire bezigheid. Vc~ Francine géén fleurig uniformpakje leuk hoedje, als voor de hostesses 1 de andere paviljoens en paleizen (ze heeft die ook niet nodig) dige band om de arm. met daarop drie kruizen, dezelfde die voor de ingang op een slanke stalen mast te zien zijn 's avonds pas opvallen omdat ze t verlicht zijn. Het was nog vroeg en Francine deed v het eerst dienst Samen zijn we door de tentoonstellingsruimte gelopen, zo nu en dan de handleiding maar eens raad plegend. Misschien hebben de ontwer pers het expres gedaan,K~- toog in prachtige foto'~J aanduidingen i symbolische r zonder toelichting niet Hervormde Jonge-Gezinnenbe weging in onderzoek bij „kerk en gezin" Alt 't vaar hoog opschiet in de keel - oplaaiend vanuit da maag De hervormde raad voor de zaken v kerk en gezin ziet wel iets in een ev tuele Jonge-Gezinnenbeweglng. Na aanvankelijk onderzoek heeft de raad aan de hervormde synode machtiging gevraagd om verder te gaan met het peilen van de behoefte In de gemeenten. Het is de raad al duidelijk geworden, dat jonge gezinnen het vaak moeilijk heb ben. Vele hebben geen eigen woning en als ze die wél hebben is ze vaak te klein voor een goede ontplooiing van het groei ende gezin. In de enorme pakhuizen van jonge gezinnen in de buitenwijken van de snel groeiende steden zijn de vrou wen vaak eenzaam. Het aantal werkende jonge gehuwde vrouwen is door allerlei omstandigheden zeer groot. De kerk heeft hier een grote taak; in vele gevallen doet zij op dit gebied echter nog bijzonder weinig. De raad voor kerk en gezin meent, dat de Jonge-Gezinnenbeweging moet berus ten op een onderlinge afspraak van echtparen: zij zullen ernstig trachten de huisdienst in enigerlei vorm te houden en de kinderen vanuit het Evangelie in liefde, zonodig en zo mogelijk met voor lichting van deskundige zijde, op te voe den. Deze stille afspraak is het eigen lijke. Als praktische uitwerking hiervan wordt Einde kwestie-IJzendoorn binnenkort te waehten Van verslaggevers) Het breed moderamen van de Gelderse hervormde kerkvergadering, heeft, zo vernemen wij, aan ds. H. Schokking ge vraagd, of hij emeritaat wil aanvragen als predikant van de hervormde gemeen te te IJzendoorn. Daarmee zou het einde in zicht komen van de kwestie, die jarenlang de gemeen te van de pastorie vervreemd heeft. De modalitei' in ds. Schokking en die van de gemee>.„ hebben nauwelijks een aan rakingspunt en ook in de persoonlijke sfeer zijn de verschillen te groot dan dat er van opbouw der gemeente sprake zou kunnen zijn. Terwijl in de gerestaureer de kerk slechts enkele personen de dien sten bijwonen, vergadert de gemeente Het breed moderamen heeft om ant woord gevraagd tegen begin mei. Prot. kerkje bij Tours Ds. Mare. Boegner, voorzitter van de federatie van protestantse kerken in Frankrijk, heeft maandag bij Saint Mau- re in het gebied van Tours een protes tants kerkje geopend, waarin ook dien sten zullen worden gehouden voor de talrijke Nederlandse boerengezinnen die in dit gebied wonen. Bij de openingsplechtigheid waren be halve Franse autoriteiten o.a. ook een vertegenwoordiger van de Nederlandse ambassadeur in Frankrijk en de Neder landse predikanten Ten Kate en Jonkhof aanwezig. Tweeduizend leden heeft de kerk aan Park Street In de Amerikaanse stad Boston. Niettemin heeft zij 127 zende lingen uitgezonden naar wel veertig landen. De gemeente brengt daarvoor per Jaar één miljoen gulden bijeen. aanbevolen: het organiseren van a den of cursussen over bepaalde onder werpen, waarbij deskundigen leiding geven; verder het besteden van speciale aandacht aan de vrouw als middelpunt van het gezin en voornaamste opvoed ster van de jonge kinderen. Op geregelde tijden zou een moederkring bij een van de leden thuis kunnen worden gehouden. Tenslotte moet aandacht gegeven wor den aan de vakanties en moet het dienst betoon weer opleven. Bij alles wat daan wordt, moet duidelijk zijn, dat het wordt ondernomen, opdat de Heer ge stalte krijgt in het leven van het gezin. 12. ongeveer, afk. 13. lofspraak 15. Servische munt 18. insectendoder 19. foei! 20. insect 22. lengtemaat 24. vocht v. d. lever 26. klokje 27. afval gedorst graan Verticaal: 2. als boven, afk. 3. kledingstuk 6 paard 8. voornaamwoord 10. verzekeringsver» 16. ventilator 20. bijwoord 21. kledingstuk Nederland In een ander deel van de zaal tussen de tentoonstelling en de „gaanderij" de kerk is een soort balie, waar uitgaven van de verenigde bijbelgenootschappen worden verspreid en lectuur die door de Nederlandse vereniging tot verspreiding van de Heilige Schrift is bekostigd. Van af de galerij kan men een blik werpen op het orgel, dat na de Expo in Nederlandse gereforiheerde kerk zal den geplaatst Ja, Nederland heeft veel gedaan dit paviljoen, al is het comité (giro 195859) er nog niet in geslaagd het be oogde ton bijeen te brengen. Eén kritische opmerking heeft de Brus selse predikant ds. P. Fagel zich over Nederland veroorloofd. Terwijl verschil lende landen als Duitsland. Frankrük, Zwitserland, Finland en Oostenrijk aan dacht besteden aan hun protestantse ker ken, heeft men in de Nederlandse inzen ding de kerken blykbaar vergeten Over de kerk zelf, dat stiltecentrum met open vensters op de wereld schre ven wij gisteren reeds. Eenvoudig, simpel en open is de pro testantse inzending op de Expo (kosten Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Strijen (toez.l: C Bogaard te Noordbergum; te Makkum: kand. A. Stegenga te Utrecht. Bedankt voor Oosterwolde (Geld.): I. Schipper te Ede. Benoemd tot vicaris te Boxtel (voor het werk van het steunfonds van het protestantisme in het zuiden): mej. kand. S. R. C. van Kempen aldaar.. Beroepen te Zoutkamp: kand. A. Segger t Bunde (Oostfriesland). Bedankt voor Leerdam: P. A. Bohl- ieier te Wilnis; voor Oenkerk: P. van der Spek te De Lier; voor Harlingen: T. Aalbers te Bant (N.O.P.); voor Leeuwarden (derde predikantsplaats): P. Heinen te Noordwijk-Binnen; voor Am sterdam (vak.-R. C. Harder): A. Broek te Gringen-Noord. GEREF. KERKEN ((ond. art. 31) Aangenomen naar Beverwijk: L. E. Oosterhoff te Ten Post. CF,RIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Schiedam: C. van der Weele te Leiden. Beroepen te Kornhorn: J. M. Visser te Dokkum; te 's-Gravenmoer: L. Hol- trichter te Onstwedde. GEREF GEMEENTE Beroepen te Nunspeet: R. van der Bijl te Rhenen, uit een tweetal met J. B. Bel te Krabbendijke. ongeveer teven ton). De „stad Gods" heeft tien miljoen gekost. Deze „civitas Dei" is het paviljoen van de R.K. Kerk, die bovendien nog een iets minder mas sief missie-paleis heeft Massief is het woord wel, want als een burcht is het paviljoen met zijn kerk omgeven door een hoge muur. Intussen treedt men ook buiten die muur. Zondagmorgen weergalmde de om- Seving van een elektronisch carillon, dat et „panis angelicus"-loflied op de mi: ten gehore bracht Dat het Vaticaan niet alleen manifes terend, maar ook pastoraal en apostolair aanwezig is zagen wij in de grote kerk (2500 staanplaatsen). Wel een dozijn biechtstoelen met opschriften: Duits, Nederlands enz. stond nodigend achter in en er werd gebruik van gemaakt ook; voor hoevelen is het de eerste keer sinds jaren dat ze in de kerk kwamen? De (Latijnse) missen worden telkens in een andere taal via een luidspreker toegelicht en vertaald. Geen ophef Het protestantse paviljoen is lang geen „stad Gods". Het wil ook niet imponeren. Men maakt zelfs niet veel ophef van het feit. dat zoveel verschillende kerken meewerkten. En ook niet van de vry- willige arbeid van gidsen als Francine BuUze, die 's avonds rustig de trein - Gent terug neemt. 3. En dan is er het begin van een, nieuw gemeentegeloof en kerkelijk le- ven waarin men probeert er volle ernst j mee te maken dat het Evangelie nietj van een ideologie afhangt, maar gezien, de feitelijke gegevenheid we huidige situatie Hoe moeilijk het is, kerkelijke situaties achter het ijzeren gordijn te beoordelen, blijkt weer eens ten overvloede uit een reisverslag in de Reformierte Kirchen- z e i t u n g. Het is van de hand van ds. D. Ritschl, een Zwitsers pre dikant, die dezer dagen naar Ame rika emigreerde. Hij was de gast van de Hongaarse Gereformeerde (Hervormde) Kerk. Aan het reis verslag zijn enkele, passages ont leend. ,,Ik kon doen en laten wat ik wilde, zo heette het. maar een waarlijk krank zinnig programma joeg mij van 's gens vroeg tot laat in de avond va ene ontmoeting naar de andere. Ik echter zeer dankbaar voor het intensie ve contact. ,,Hier een paar cijfers: Hongarije heeft bijna 10 miljoen inwoners, circa dertig procent is protestant en een vijfde deel daarvan luthers. De samenwerking der confessies is heel goed. De kerk is een volkskerk en functioneert volgens het parochie-systeem. Financieel is de kerk echter een ..ledenkerk", d.w.z. zij leeft van vrijwillige offers, die overigens enorm hoog zijn. Maar bovendien betaalt nu ook de staat (opnieuw) weer de „eeuwige pacht" van de kerkelijke goe deren en landerijen. Ik geloof dat ik het goed heb wanneer ik beweer dat het kerkbezoek in Hongarije wezenlijk hoger en intensiever is dan bij ons. Ik zag veel jonge mensen (en mannen!), art sen en professoren en arbeiders. De drie kerkdiensten, waarin ik preekte, behoorden tot de grootste belevenissen die ik in de laatste jaren heb gehad.. Ik wil proberen mijn indrukken van de kerkelijke situatie samen te vatten. Er zijn wanneer ik mag generalise ren zeker drie richtingen in de ker- 1 De „reactionaire". oppositionele „rechtse" partij, of alles wat in deze richting neigt. Daartoe behoort voor al les de Rooms-Katholieke Kerk: 2. Het piëtisme, dat bij predikanten i gemeenten nog steeds leeft, dat ker kelijk de blik naar binnen richt en niet Jensen wierp snel een blik op de kapitein naast zich en koek toen weer voor zien uit. „Ja, 1200 man." Hij zuchtte even. „Je hebt gelijk. Jongen, volkomen gelijk! Ik zit maar te kletsen. Na tuurlijk kunnen we ze daar niet laten zitten. De marine zal "t uiterste proberen. Wat komen twee of drie torpedobootjagers erop aan Neem me niet kwalijk, jongen, daar begin ik al weer te zaniken Luister. Luister goed naar me. Als we ze willen evacueren, dpn moet dat 's nachts gebeuren. Over dag hebben we geen' schijn van kans zeker niet nu 2-, 300 Stuka's zitten te loeren om ook maar 'n glimp van een Britse jager op te vangen. En 't moet met Jagers gebeuren, want troepenschepen en moederschepen zijn veel te langzaam. En ze kunnen ook niet om de noord gaan rond de noordelijke Eunt van de Leraden want dan zijn ze niet voor et aanbreken van de dag in veiligheid. Dat kost te veel tijd „Waarom die omweg? vroeg Mallory. ..Kunnen die jagers niet tussen de Leraden door varen „Tussen de eilanden door?" Jensen schudde het hoofd „Onmogelijk! De wateren tussen de eilan den zijn vergeven van de mijnen. Je zou er nog met geen roeiboot doorheen komen!" „En ligt de vaargeul Maidos-Navarone ook vol De kanonnen van. mijn< r vrij In diep water kun Je geen „Dan bent u dus op die westelijke route aangewe zen nietwaar, kolonel? Ik bedoel aan de ande re kant zijn de Turkse territoriale wateren en we kunnen toch niet „Als 't wat zou uithalen, gingen we morgen bij klaarlichte dag door die Turkse^ territoriale ren," wel toch de weste- rt. Minder kans op mijnen, een korte re route en bovendien geen onnodige internationale verwikkelingen." „Wat bedoelt u met „nu alle andere omstandighe den gelijk zijn"?" „De kanonnen van Navarone". Jensen zweeg ge ruime tijd en herhaalde toen deze woorden, zacht en op vlakke toon. als iemand die de naam van een oude. gevreesde vijand uitspreekt. „De kanonnen van Navarone. Die maken alle omstandigheden gelijk. Ze dekken de noordelijk ingangen van beide door vaarten. We zouden die 1200 man op Kheros van nacht nog kunnen evacueren als we de kanon nen van Navarone tot zwijgen konden brengen." Mallory zweeg. Nu komt waar alles om draait, dacht hij „Die kanonnen zijn geen gewone kanonnen." ging Jensen op kalme toon verder. „De experts van onze marine zeggen dat het een negen-inch-type is. Zelf geloof ik eerder dat het een versie is van het 210-mm-kanon. dat de Duitsers in Italië gebruiken.. Onze soldaten daar haten en vrezen die kanonnen meer dan al het andere wat ze te verduren hebben, 't Is een verschrikkelijk waper» de granaat is bij zonder traag en accuraat. In elk geval," ging hij grimmig verder, „wat voor type 't ook is. die kanonnen waren goed genoeg om de Sybaris in pre cies vijf minuten aan flenters te schieten." Mallory knikte langzaam. „De Sybaris. Ik geloof dat Ik er iets over gehoord heb „Dat was die acht-inch-kruiser die we vier maan den geleden erop uit stuurden om het met de mof uit te vechten, we dachten dat het niet meer dan een formaliteit zou zijn. een doodgewone geschut- oefening. De Sybaris werd finaal van de zee ge schoten. Er waren zeventien overlevenden." Mallory was geschokt. „Ik wist niet „Twee maanden geleden hebben we een groot scheepse amfibische aanval op Navarone gedaan." Jensen scheen de onderbreking niet eens te hebben opgemerkt. „Commando's, marine-commando's en speciale landingstroepen. We wisten dat die kerels majr een heel kleine kans hadden, want dat Nava rone is vrijwel één steile rotskust. Maar dit waren zeer bijzondere aanvalstroepen, waarschijnlijk de beste aie er vandaag de dag zijn." Jensen zweeg bijna een minuut en sprak toen kalm verder. „Ze werden afgeslacht. Gemassacreerd bijna tot de laatste man. Ten slotte hebben we de laatste tien dagen want we hebben die aanval op Kheros nu al een hele tijd zien aankomen tot tweemaal toe saboteurs met parachutes afgeworpen. Uitgelezen commando's Hulpeloos haalde hij de schouders op. ,.'t Enige wat ik kan zeggen is dat ze allemaal verdwenen." „Zó maar?" (wordt vervolgd) Zolang er mensen op aarde leven, hebben zij gepoogd te geven aan hun gedachten en gevoelens over het oneioj het ongrijpbare, het absolute, het eeuwige. In de natuur I ben zij iets daarvan ontdekt. Nog zijn er mensen, van ge! beweging als wij, die de zon aanbidden, die in het suizen de wind, in het ritselen van de bladeren der bomen, de tu ring van een God bespeuren, die hun het grote geheim leven en dood, van verleden en toekomst zal bekendmaken, Maar altijd is er daarbij de angst voor het onbekende, onberekenbare, het grillige, het willekeurige van die God. moet gunstig worden gestemd op straffe van verniet ij van de mens. Hop anders zegt het ons de Bijbel. Zeker, daar is soms sprake van een boze God, Die Zijn donder op wereld werpt en Die zweeft op de vleugelen van de wind, een beledigde Heer, als een toornige Gebieder. En toch: H de God, Die zich niet verbergt, maar bekendmaakt sen. Voor Wie wij moeten sidderen, maar Die onszelf vei van de angst. Die ons ook het grote geheim verklaart van bestemming. Hij is de Oneindige, maar niet de God van tr keur „Ik voel de winden Gods vandaagVandaag hij p, het zeil": dat kan, omdat Gods winden ons meevoeren Zijn hart! GROND EN VREES ER heeft geruime tijd gegronde dat het geen zin heeft een per» vrees bestaan voor onze grond: lijke uiteenzetting te geven over het gevaar leek namelijk niet denk beeldig dat de socialisten op socia lisatie van de grond uit waren. Pro fessor Schermerhorn i argumenten pro en contra de so ,-o lisatie van de grond. „Het probl »n de Nederlandse verhoudii rez het eerst van zuiver theoretische aard en mee voor de dag gekomen in de onvoldoende bestudeerd. Aangt Eerste Kamer erger was dat de het beleid van de ondergeteki toenmalige minister van landbouw, (minister Vondeling dus) zich dr. Mansholt, kort daarna als zijn dien zal bewegen bmnen de p rcj. persoonlijke mening stelde, dat deze zen van de huidige regeringspost d gedachte hem allerminst onsympa thiek was. heeft het zijn inziens geen practèoe r in de volksvertegenwoordij - Toen dr. Vondeling zijn partijgenoot 'anS bij stil te staan." Zo staat als minister opvolgde, waren velen in de memorie van antwoord en van mening dat in dit opzicht de hebben er met dankbaarheid verandering geen verbetering zou ^enn's van genomen, zijn: men vreesde ook van de heer Trouwens, de Eerste Kamer hi 'd Vondeling doctrinair socialistische deze week toch al wel de hat geluiden ten aanzien van het grond- vo* 1311 d® landbouwbegroting. bezit. den heeft men de gelegenheid get l om zo actueel op het regeringsbe Die onrust is thans weggenomen. In te kunnen reageren. Dat de minli zijn memorie van antwoord over de van te voren het theoretisch gepi landbouwbegroting aan de Eerste over socialisatii Kamer heeft de minister meegedeeld, afgesneden, is e ZONNEKLAAR £)IT zijn de koppen die het dagblad en alle nadruk te leggen op De Telegraaf plaatste boven het woordje „moet". Voor het ova A verslag van het anti-revolutionaire was dit partijconvent zeer gemat partij-convent, dat zaterdag in in zijn critiek op de actuele Utrecht is gehouden: „Ongeduldige en dr. Bruins Slot had het in dei jongeren op A.R.-Convent: Als het dediging van het anti-revolutioa moet, wèg met kabinet-Drees." fractiebeleid beslist niet moeilij elke moet worden verkondigd. Deze derde richting is globaal nomen de weg van de in het westen gekritiseerde leiding der kerk Hongarije en het is wel mogelijk dat de slinger te ver doorgeslagen is. Daarmee is echter nog niet gezegd dat de weg zonder meer fout is. Persoonlijk ben ik van mening dat wij geen recht hebben de huidige Hongaar se kerk te verwijten dat zij zich aa" maatschappij-orde van het oosten koopt zolang wij ons in het westen niet kunnen losmaken van ons ideaal van de westelijk-burgerlijke (of kleinburgerlij ke) kerk. Ook een eventueel piëtistisch element moet na al de zeer bewogen gebeurtenissen in Hongarije niet on voorwaardelijk slechte invloed hebben, maar kan ook een verzameling van krachten en een concentratie van de kerk betekenen. Karl Barth, die ik op de terugweg m Bazel bezocht, oordeelde desgelijks; er ik bewonderde zijn behoedzaamheid om over de Hongaarse situatie iets con creets te zeggen. (Overigens is zijn zwij gen na november 1956 in Hongarije door allen met wie ik sprak als een grote weldaad ondervonden en waarlijk niet alleen door de „Barthianen"). Het is inderdaad zo dat de huidige Hongaarse hervormde (en lutherse) kerk een aanzienlijk vergaande vrijheid tot verkondiging, evangelisatie, huisbe zoek en godsdienstonderricht (in de schoolgebouwen) geniet. Of zij daarvoor prijzen betaalt en van welke aard die prijzen zijn Is bijna onmogelijk te be oordelen. Voor de ontwikkeling zal zeer veel af hangen van de mate waarin het theolo gisch gesprek met de kerk aldaar voort gezet zal worden. Wanneer de kerk pre cies weet wat zij doet zal zij niet tot opportunisme vervallen; weliswaar zijn ook daartoe aanleidingen aanwezig, die evenwel niet kunnen worden opgeruimd door tot blinde oppositie op te roepen. Vluchtelingenhulp rondom Israël in discussie In Noorwegen is in kerkelijke kringen een heftige polemiek ontstaan over de hulpverlening aan de Arabische vluchte lingen in de woestijnkampen rondom Is raël. De Noorse zeemansdominee Per Faye Hansen uit Haifa viel de christe lijke hulporganisaties aan omdat ze door hun hulpmaatregelen ten behoeve van de Arabische vluchtelingen (evenals de vluchtelingenhulp van de Verenigde Na si er toe zouden bijdragen ..het boze handhaven in plaats van het uit te roeien". Hij legde er de nadruk op dat de Arabische staten tot heden elk voor stel tot een oplossing van het vluchtelin genprobleem hadden gesaboteerd, aan gezien het in hun kraam te pas kwam de reerde deze aanval met te eenvoudige christenplicht om te helpen wanneer een zo ten hemel schreiende nood heerst onder de Arabische vluch telingen. Of men het eens is met het po litieke spel van krachten in het gebied van het Nabije Oosten of niet heeft vol gens hem niets te maken met deze chris telijke plicht tot hulpverlening. In een repliek hierop zei ds. Hansen: „Niemand wenst een plotseling staken van de hulpmaatregelen, maar een defi nitieve oplossing van het probleem van de Arabische vluchtelingen is beter dan duurzame filantropie die apathie en ver twijfeling in het leven roept en de voor waarden schept voor een steeds diepere haat De kerk mag in haar filantropische ijver haar verantwoordelijkheid ten aan zien van de gerechtigheid niet vergeten. Moet de kerk niet het geweten van de staat en van de staten zyn?" Zelf hebben wij met aandacht de Maar de conclusie van De Telepf discussies op dit partijconvent ge- is dat de anti-revolutionaire jf volgd. Inderdaad is de kreet die De ren ongeduldig worden en dit Telegraaf tot opschrift van haar ver slag heeft gekozen, door een jongere, een kiesverenigingssecretaris, geuit. Argumenten voor zijn kreet voerde hij nauwelijks zijn woorden deze schrijver. sympathie van de gehele anti-m lutionaire partij voor het kafcb Drees tot het nulpunt is gedi ,Dit is zonneklaar gebleken", Inderdaad, het was een mooie, nige dag maar men moet wel 1 werden niet met applaus begroet in zijn beantwoording maakte dr. Bruins Slot er een grapje van door de zon verblind zijn geweest minister Zijlstra erbij te betrekken onzin te kunnen neerschrijven. HET RIJK DER FABELEN 2°NDER aarzelen heeft de Veilig- nationalistisch China het recht heidsraad de Russische klacht, veto en zouden de Verenigde Sbé als zouden de Verenigde Staten her- dus in het uiterste geval aanvaard haaldelijk de wereldvrede in gevaar van de Sowjet-resolutie hebben k - hebben gebracht, naar het rijk der nen verhinderen, fabelen verwezen. Er bleef de Sow- Met voldoening mogen we vastsl jetvertegenwoordiger niets anders len, dat er in de Raad een grote over, dan de eis, dat de Amerikaanse van eenstemmigheid was ten aam luchtmacht zou worden gevraagd de van de onwaarachtigheid vluchten in het poolgebied nabij de ding van de Sowjetunle. Dit nki grens van de Sowjetunie te staken, in een grote tegenvaller voor de leid te trekken. En zo zat in feite niet de in het Kremlin geweest zijn, si mogen aannemen, dat zij 4 Amerikaanse, maar de Russische ge delegeerde in de beklaagdenbank. Het besluit van de Veiligheidsraad, voor hen teleurstellende ling niet hebben voorzien. twill geen uitstel van de beraadslagingen Blijft de vraag, wat het Russüd 0| en ook geen verdaging van de zit- antwoord zal zijn op deze voor ting tot heden toe te staan, is daar- Sowjetunie vernederende gang om zo belangrijk, omdat het de Sow- zaken. Zal zij hierin een excuus a u jetunie de mogelijkheid ontnam het ken om op soortgelijke wijze I forum van dit belangrijke orgaan van menwerpers in de richting vai de Verenigde Naties voor propagan- Vernigde Staten te zenden on da-docleinden te gebruiken. Want dat d'e wijze een beslissing van de was het voornaamste doel van de |f" Russische klacht. ligheidsraad uit te lokken, of zal uit het besluit van gisteren de Er heeft geen twijfel over bestaan, de hand liggende conclusie trekt of de Russische eis zou worden inge- ®n een positieve bijdrage lever willigd. De samenstelling van de uit tot het welslagen van een topcoaf elf leden bestaande Veiligheidsraad rentie over gecontroleerde ont* is reeds zodanig, dat een meerderheid pening? voor de klacht van de Sowjetunie Met het laatste zou zij de mensifl op zijn minst twijfelachtig was. - Bovendien hebben de Grote Vier en waarvoor zij zegt zo bezorgd te een enorme dienst bewijzen. Tweede lustrum Nationaal Muziekkorps Heilsleger In Krasnapolsky te Amsterdam ls maandagavond met een jubileumfesti val de tiende verjaardag gevierd van het nationaal muziekkorps van het Leger des Heils, dat sedert zijn instal latie in 1948 bekendheid in binnen- en buitenland verwierf onder leiding van de kapelmeester Bernard Verkaaik. Het jubilerende korps voerde van- vond een groot aantal geestelijke muzieknummers uit tijdens het festival. De algehele leiding berustte bij com- misioner R. Ahlberg en zijn echtgenote territoriaal leiders van het Leger des Heils in Nederland. Commisioner R. Ahlberg herinnerde aan, dat men destijds bij de vorming in het nationaal muziekkorps zich heeft afgevraagd hde d'it zich, in zijn kinderschoenen nog, zou ontwikkelen, doch dat men reeds bij de installatiel uitvoering op 22 april 1948 alle vertrou wen had in het welsdagen ervan. De commandant gewaagde voorts an het feit dat het nationaal muziek korps een grote bekendheid heeft ge kregen en zich een goede naam heeft verworven door zijn medewerking in radio en televisie, door de maandelijkse uitvoeringen in diverse centra van ons land en door zijn tournees in het buiten land. met name Denemarken. Zweden, Engeland. Schotland en Ierland. Naar binnen heeft het nationaal muziekkorps de standaard van d'e Leger des Heils muziekkorpsen in ons land aanmerkelijk verhoogd. De n_ ziek, aldus commisioner Ahlberg. ii I taal van ieder land. Zij weet van l« grenzen, zy is internationaal en i geldt wel in het bijzonder voor i Leger-des-Heilsmuziek. „Ik hoop", zo eindigde commisioj Ahlberg, „dat de muzikanten van b nationaal muziekkorps met reine üpf en met reine harten hun boodsch* zullen blyven uitdragen tot heil n De Evangelische kerk en het atoomvraagstuk Aangezien wij geen volmacht hebbs de christenen in andere landen een voorwaardelijk en op theologische gr® den gebaseerd verbod van atoomwape® or te stellen, is het ook niet moge$ 1 eventuele beslissing in dit opxi® de Westduitse Bondsrepubliek te doe doorgaan voor een algemeen geldig bé sluit. Dit verklaarde de minister culturele zaken van Sleeswyk-Holstö Osterloh. na uitvoerige discussie in politieke sectie van het ter voorberekflt van de Kerkdag in Hamburg gchouds congres. Voor de komende zitting van# synode der Evangelische Kerk voor F heel Duitsland in Berlijn zal het moeilijkste opgave zijn een zodanige ui spraak te doen. dat onder alle omit®; digheden de kerkelijke eenheid bewaak blijft, ook wanneer de evangeliK* christenen in de beoordeling van vraagstuk elkaar niet kunne.i vinden

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2