|4ieumc jTdïisrlic (üimrant Russische nederlaag in de Veiligheidsraad Djakarta overweegt weer eens een ingrijpende' hervorming RUIMTE KLACHT VAN MOSKOU AFGEWEZEN TS brengen de vrede niet in gevaar Stemrumoer 111 Goedereede ITAKINGSGOLF OVER ITALIË Hatta belangrijke figuur in komend overleg Socialisten zullen tegen Bidault stemmen Cliroesjtsjef (oud nieuws): Wij Bolsjewisten zijn roofzuchtig DE Emigrante uit Nederland in bed vermoord Epidemie treft Oost-Pakistan Vliegramp boven woestijn in VS kost 49 personen het leven Macmillan antwoordt Chroesjtsjef li lilt i 195 pnVSDAG 22 APRIL 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11241 CURISTLLIJK-NATIOISAAL DAKBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantyostuij is qbeHmti myo oarl in legljenspoel" Gewichtloosheid in de Zie pagina 5 iUSLAND heeft gisteravond een grote nederlaag in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties geleden. Alle sprekers hebben de klacht, dat nerika fbet zijn bommenwerpers met atoom- en waterstofbommen aan ord de vrede herhaaldelijk in gevaar heeft gebracht, van de hand ge ien. Toen de Russische afgevaardigde Sobolef, in tweede instantie rekend, om uitstel vroeg van de beraadslagingen, omdat hij eerst het L tterlijk verslag van de gehouden toespraken wilde bestuderen, werd |t voorstel met vier tegen twee stemmen en vijf onthoudingen ver- ^rpen. )k het tweede Russische voor- om de vergadering tot half vijf \|6 ndaag te verdagen-, werd verwor- en wel deze keer met zes tegen ree stemmen en drie onthoudingen. het stadje Goedereede op Goeree trflakkee was het de laatste negen de gewoonte dat de zittende raads- len gezamenlijk één lijst indienden en dus volgens de kieswet geen verkie- behoefde plaats te hebben, tu zijn er maar lijst vijf kandidaten- ftn ingediend. ittende wethouders komen met (naamloze) lijst van drie kandidaten; iittende raadsleden met een naam- van zeven; algemeen belang lijst die de sterkste oppositie voert twaalf kandidaten; de VVD met )an twee kandidaten en ten nog een lijst „Havenhoofd", gehucht bij Goedereede waar uit- ïuissers wonen, met acht kan- ït de heer E. A. Snijder, hoofd de chr. school als lijsttrekker. De pemeente Goedereede telt iets dan 1100 inwoners, van wie 750 mgerechtigd zijn. De kiesdeler be- U0t ongeveer 100. Verschillende sectoren van het Ita- economische leven zijn door een iklngsgolf getroffen. Op advies van het uunistischc vakverbond hebben gls- i ongeveer twee miljoen landarbci- gestaakt voor een verhoging van de Hinstoelagen. Verder legden 100.000 mijnwerkers het neer om hogere lonen af te dwin- Achter deze staking staan het kiaal-democratische, het communisti- het christen-democratische vak- Da drie vakverbonden hebben ook een Hiking uitgeroepen in de chemische en knnaceutische industrie in Piemont. Li- urie, Toscane en Venetië. Ten slotte is gisteren een staking van ine dagen begonnen van het personeel nn het nationale instituut voor sociale ttrzekeringen van de arbeiders. De eisen ir loon voor de overuren en een kogere gratificatie aan het einde van het laar. Feest in Israël Met een plechtige parlementszitting is taïl vandaag begonnen aan de viering U het tienjarig bestaan van de staat, h met dit volk in de geest verenigd her- de Joden overal in de wereld de «Iworte van de Joodse staat en zjjn nog voltooide volwassenheid temidden hn de Arabische staten, die zyn onder- bug hebben gezworen. PREMIER MINTOFF AFGETREDEN Premier Dom Mintoff van Malta heeft vieravond zijn ontslag ingediend. Te- Mijkertijd overhandigde hij de gouver- ur van het eiland een verklaring waar de 23 socialistische leden van het par ament zeggen dat zij alleen steun zullen trienen aan een nieuwe socialistische "gering. Mintoff nam zijn ontslag na Moeilijkheden met de Britse bestuurders •"•'er financiële bijstand uit Londen. Donderdag weer een kunstmaan De Amerikanen zullen deze week twee Mochtige raketten lanceren. Een Van- bord zal worden afgeschoten om een teuwe kunstmaan in haar baan om de •orde te brengen, terwijl een combinatie de Thor en de Vanguard 8800 kilo- ®eter zal moeten afleggen om gegevens ^or de buitenatmosfeer en over de te rugkeer in de atmosfeer te verzamelen. Volgens de republikeinse afgevaardigde Hillings zal de kunstmaan donderdag •orden gelanceerd en zal zij met aan- Menlijk meer instrumenten zijn uitgerust eerder gelanceerde satellieten. debat werd geweigerd, zijn Ingediende resolutie in, waarin gevraagd wordt maatregelen tegen Amerika te nemen. De Russische afgevaardigde zei, dat de Amerikaanse handelwijze de mensheid aan de rand van een catastrofe plaatst. Wat zou er gebeuren als de Russische toestellen ook dergelijke acties zouden ondernemen, vroeg hij. Op de Russische radarschermen verschijnen immers ook herhaaldelijk meteoorstenen. Als beide luchtvloten elkaar boven de Noordpool zouden ontmoeten, moet men wel gelo ven, dat er een werkelijke aanval wordt gedaan. En dat zou „de orkaan van een atoom oorlog" tot gevolg hebben, waarvan de mensheid, zei Sobolef, al vele keren slechts een haarbreedte verwijderd geweest. In een resolutie vroeg de Rus de Veiligheidsraad dan ook dringende maatregelen te nemen om een eind de gevaarlijke vluchten te maken. Cabot Lodge „WU hebben niets gedaan, dat ln enig opzicht gevaar voor de vrede oplevert", antwoordde de Amerikaanse afgevaar digde Cabot Lodge. „De Amerikaanse luchtmacht kan slechts aan haar bestem ming als afschrikmiddel voldoen als be kend is, dat zij niet op de grond kan worden vernietigd". „Wat wij doen weet de hele wereld", zei Lodge verder. „Maar wat de Russen doen is in een waas van geheimzinnig heid gehuld". Hij noemde het in hoge mate ontstellend, dat de Russische be schuldiging op het tijdstip is gekomen, dat men tracht een topconferentie voor te bereiden. Ook de Franse afgevaardigde, Guil- laume Georges Picot, sprak in deze geest. „Moeten wij", vroeg hij, „tot de slotsom komen dat het Kremlin een koude oor log begint, juist op het ogenblik, dat in Moskou de eerste inleidende besprekin gen tot een mogelijke topconferentie worden gehouden?" Evenals de Britse afgevaardigde, P. M Crostwaite, wees de Fransman op hel veronachtzamen door Rusland van de •anbevelingen van de Algemene Verga dering inzake de ontwapening. „Hier is geen sprake van een bedrei ging van de vrede, maar slechts van een voorgewend gevaar", aldus zei de Canadese afgevaardigde Ritchie. De Veiligheidsraad is op onvoldoende grond bijeengeroepen. De afgevaardigden van nationalistisch China, Columbia en Irak spraken zich tegen de Russische klacht uit Als de opstandelingen verslagen zijn.... IN DJAKARTA zijn tfhans, na: ..plannen in de maak voor e A.N.P. uit gezaghebbende bron verneemt, i reorganisatie van de regering", nadat de opstandelingen verslagen zullen zijn. Men „overweegt" namelijk verande ring van Sukarno's nationale raad in een senaat, ingrijpende hervorming van het kabinet-Djuanda en meer autonomie voor de buitengewesten. Men wil daarbij niet wachten op de onderwerping van Noord-Celebes, waar men op sterke tegenstand rekent. Op de vraag of Hatta in dit verband zou wor den benaderd, zeide men, dat Hatta beschouwd wordt als een voorname figuur in het komende overleg. Hoe groot de populariteit van Hatta is, blijkt uit het feit, dat deze politiebescher ming nodig had, toen honderden mensen hem aan het einde van het mohamme- Guy Mollet, heeft gisteren na een onderhoud met kabinetsforma teur Bidault verklaard, ervan over tuigd te zijn dat Bidault niet op de steun van de socialisten kan reke nen. De formateur heeft daarop laten weten dat hij ook zonder de socialisten zijn pogingen zal kunnen voortzetten. Bidault heeft Mollet verzocht de socia listen althans van stemming over de in vestituur te weerhouden, zodat hij een kansje zou hebben een geringe meerder- Prinses Margaret van Engeland arri veerde gisteren per vliegtuig op Trinidad. Het weer was stralend en het programma tot in de puntjes ge regeld, doch de prinses had andere plannen dan de mensen die dat pro gramma uitstippelden. Zo gauw zij de kans schoon zag trok zij zich terug naar een particulier stuk strand om een duik te nemen in het frisse nat. Het gouvernement wist niet beter te doen dan maar te verklaren dat de Prinses enige tijd rust nam in het heid te behalen. Mollet heeft hem echter duidelijk gemaakt, dat de socialisten eer der in grote getale tegen zullen stem men. dan een welwillende neutraliteit Vandaag zou Bidaults eigen republi keinse volkspartij (de kath. MRP) be slissen of zij de formateur zal steunen of niet. Een sterke tegenstander van Bidault is de aftredende minister van financiën. Pflimlin. De conservatieven hebben gis teravond meegedeeld Bidault te zullen ste-unen. Wanneer zijn plannen niet spaak lopen, zal Bidault donderdag de Nationale Ver gadering vragen hem als premier te be vestigen. Tegenover journalisten voegde hij echter aan deze opmerking toe: „Dit zal afhangen van een aantal factoren, die ik niet alle in de hand heb". Bidault leverde gisteren kritiek op de Amerikaanse politiek ten aanzien van Algerye. Het is volgens hem niet vol doende te zeggen dat er historische en culturele banden bestaan tussen Frank- ryk en Algerye. ..Er moet geen twyfel bestaan over het feit, dat Algerye uit sluitend Frans gebied is en dat deze ver klaring onvoorwaardelUk la". daanse vasten geluk wilden wensen. Hatta dreigde in het gedrang te raken. Dit ge schiedde juist voor een massale samen komst op het Bantengplein te Djakarta, waar men Hatta letteriyk bestormde. Premier Djanda en andere leden van het kabinet woonden de plechtigheid by. Toen op een ogenblik de geluidsinstallatie wei gerde tydens de viering van dit feest, meende de menigte, dat er sabotage was gepleegd en een aantal mensen bestormde het spreekgestoelte, dat onder het gewicht bezweek. Persooniyke ongevallen kwa men niet voor. Bp een plechtigheid in de nieuwe moskee van Kebajoran weigerde een geluidsinstallatie tydens de gebeden en ook daar deed zich een dergeiyk in cident voor. V.N, niet tussenbeide De tegenregering heeft haar vertegen woordiger in Europa, Rasjid, opdracht ge geven bij de Verenigde Naties te protes teren tegen het gebruik door Djakarta van Russische oorlogsschepen en andere buitenlandse hulp. De V.N. kunnen deze klacht echter niet in overweging nemen, aangezien de opstandelingenregering geen lid van de V.N. is. Verklaard wordt dat bij de inval Rus sische schepen werden gebruikt, die van geschut waren voorzien en dat zes blan ken te Padang bij de aanval optraden. Soebandrio heeft de Philippijnse presi dent Garcia verzekerd, dat elke commu nistische opstand in Indonesië de kop ln zal worden gedrukt. Maar Garcia zeido toch graag te zien, dat Indonesië een mee; westelijk standpunt zou innemen, en da het mooi zou zijn als de republiek tot di Zoavo zou toetreden. Strydkrachten van de centrale Indone sische regering hebben gisteren het stadje Indaroeng, veertien kilometer beoo; BOLSJEWISTEN zijn een roofzuchtig volk en zij willen steeds meer". Deze „verrassende" verklaring is van de Russische partij baas en premier Chroesjtsjef per soonlijk, die echter onmiddellijk daarop duidelijk maakte dat die Bolsjewisten alles met de beste be doelingen doen, want zo zei hij „als we de strijd tussen Oost en West winnen, zullen de communisten de kapitalisten heropvoeden". Chroesjtsjef zei dit op de Poolse am bassade, waar hij een rede hield ter ge legenheid van de dertiende verjaardag van het vriendschapsverdrag tussen Rus land en Polen. De Amerikaanse ambassa deur kreeg een persoonlijke waarschu wing: „Wanneer wij de strijd winnen zul len wij ook u bekeren". En toen Chroesjt sjef sprak over de stijging van Ruslands produklie, kreeg de ambassadeur to horen: „Pas maar op, mijnheer Thompson wij trappen op uw 9taart". De partijleider was in een uitstekende stemming. Hij vertelde 't een en ander over het beweerde anti-semitisme, dat in Rusland hoogtij zou vieren. De Belgische koningin-moeder Elisabeth heef hier over onlangs een vraag gesteld aan pre sident Worosjilof, die dit een zeer bijzon dere kwestie noemde, omdat zijn vrouw oen Joodse is. In de stilte, die hierop volgde, onthulde Chroesjtsjef, dat de helft van de leden van het presidium van de Russische com munistische partij Joodse vrouwen heeft Alvorens Chroesjtsjef dronk op de lei der van het Poolse volk, Gomulka, waar schuwde hy de Polen nog, dat er altijd duivels in het Westen zijn geweest Padang, op weg naar Boekit Tinggl ver overd. Twee dagen geleden hadden do opstandelingen onder persooniyke aan voering van overste Hussein van hieruit een tegenaanval geopend op Padang, doch deze biykt te zyn mislukt, nadat vracht auto's met opstandelingen waren ver- In Djakarta deelde de legerwoordvoer- der, overste Pirngadie, mede, dat Inda roeng gevallen was na een hevig gevecht ln het nabij gelegen Loeboek Bergaloeng. Gistermorgen twee uur was deze strijd nog aan de gang en eerst uren daarna werd Indaroeng bezet. Rondom Padang zijn nu 400 man regeringstroepen v< meld in afwachting van voorraden de opmars naar Boekit Tinggl. Voorts deelde Pirngadie mede, dat de regeringstroepen op de weg van Pakan Baroe naar Padang het bergplaatsje Moearama hebben bezet. De opstandelin gen melden in die omgeving langdurige gevechten. Zij geven de val toe van Kili- randjaoe, een sleutelpositie op de weg van Midden-Sumatra naar Zuid-Sumatra Ook daar zou hevig gevochten worden. In Tapanoeli hebben regeringstroepen de plaatsjes Golok Sangol en Perborlohan nabij het Tobameer bezet. Attaché wordt terug geroepen Een woordvoerder van het Indonesisch» leger te Djakarta heeft volgens A P. heden bekend gemaakt, dat de Indonesische mi litaire attaché te Rome, overste Achmad Taher, opdracht heeft gekregen naar Dja karta terug te keren. Hij had zich vankelijk aan de zijde van de tegenre gering geschaard, doch zich later bedacht en een uitvoerig rapport naar Djakarta gezonden, Hierop had de secretaris-gene raal van buitenlandse zaken, Suwito Kusu- mowidagdo, zich onmiddellijk naar Rome begeven. Taher geniet nu niet meer volle vertrouwen van Djakarta. Batoe Sangkar hoofdstad Het hoofd van de legervoorHchti mgs dienst te Djakarta, overste Pirngadie, heeft heden volgens Reuter verklaard, dat de opstandelingen uit Boekit Tinggi zijn gevlucht. Volgens A.P. zeide Pirngadie, dat de tegenregering zich thans gevestigd heeft te Batoe Sangkar hoog in het gebergte Barisan, 43 km ten zuidoosten van Boe kit Tinggi. Vijf compagnieën ongeveer 1000 man bewaken de tegenregering het radiostation te Batoe Sangkar. Een strijdmacht van 800 man onder overste Hussein heeft zich ingegraven by Solok. in het gebergte 45 km beoosten Padang en 60 km van Boekit Tinggi. Solok i6 het eerste doel van de 6000 man regerings troepen. die Padang hadden ingenomen. Reuter meldt nog, dat volgens Pirnga die op het meer Singkarak bij Solok een amphibietoestel van de rebellen vernie tigd is door de Indonesische luchtmacht en dat de haven van Padang van mijnen is gezuiverd. Kortere werktijd in Sow jetunie In de voornaamste takken van de zwa re industrie in de Sowjetunie wordt de duur van de werkdag teruggebracht tot zeven uur en m de mijnen tot zes uur. aldus meldt het Russische persbureau Tass. Hiertoe hebben het centrale co mité van de communistische partij, de ministerraad en het centrale comité van het vakverbond gezamenlijk besloten. De maatregel wordt dit jaar reeds van kracht. De betaling zal op zijn minst ge lijk blijven. In 1958 en 1959 zal de arbeidsdag ln de gehele zware industrie en andere takken van de economie tot zeven uur worden teruggebracht Een hotel, een aantal flatwoningen, drie hooibergen en drie boerenschuren zijn gisteren ernstig door brand be schadigd. In Bussum is voor duizenden guldens schade toegebracht aan het hotel-restaurant De Gooise Boer aan de rijksweg nummer 1. Staande op het dak moesten de brandweerlieden een fel gevecht leveren tegen de vlammen, die het gebouw zo goed als geheel ver woesten (zie foto). Een oorzaak is niet bekend, evenmin als voor de brand in enkele flatwoningen aan de Clio- straat te Amsterdam, waar twee zol derverdiepingen volkomen uitbrand den en twee gezinnen hun inboedel verloren. Kinderen, die met vuur speelden, veroorzaakten in Veenen- daal brand in een hooiberg. Het vuur sloeg over naar andere hooibergen, drie boerenschuren en een wagenloods, die spoedig een prooi der vlammen werden. Er is voor tienduizenden guldens schade. De politie van St. Catharine, Ontario, n Canada heeft een man ondervraagd ver het neersteken van een in Neder land geboren moeder van zes kinderen, wier man kort geleden in de Niagara- watervallen i6 omgekomen man, wiens naam geheim gehouden werd, werd uit Port Heller overgebracht in verband met het doodsteken van de 43-jarige mevr. Hendrika Hecker, een Nederlandse emigrante. De moord is za terdag gebeurd. Het lijk van mevr. Hecker werd in haar bed door een van de kinderen gevonden, aldus de politie. In de slaapkamer lag sen tuinschaar. Er waren geen teka- dat de moordenaar de deuren ge forceerd had, maar een sleutel, die ge woonlijk op een spijker naast de achter deur hing, was verdwenen. De Heckers waren zes jaar geleden uit Nederland gekomen. Sedert de dood van de vader leefden zij van steun. In het gebied van Dacca, de hoofdstad van Oost-Pakistan, heerst een pokken- en cholera-epidemie waarvan de Oostpakis- taanse gouverneur Hamed Ali heeft ge zegd dat zy een nationale ramp is. De cholera neemt nu enigszins af, doch de pokken-epidemie woedt in alle hevigheid. De ziekenhuizen in Calcutta zijn over vol, terwijl alleen in deze stad de afge lopen week al 300 mensen aan de cholera zijn gestorven. De epidemie is de ergste in twintig jaar. De Rode Kruisverenigingen uit ver schillende Westeuiropese landen hebben besloten entstof tegen pokken naar het getroffen gebied te zenden. Er is naar schatting entstof voor een miljoen per sonen nodig, doch de beschikbare hoe veelheid is slechts voldoende voor 130.000 De liga van Rode Kruisverenigingen maakte in Genève bekend dat in het rampgebied tot nu toe 15.000 mensen aan de pokken zijn gestorven. Prof. Donner president van Europese hof (Van een onzer redacteuren) Het schijnt het voornemen der regering te zijn prof. mr. A. M. Donner, hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, voor te dragen voor een benoeming tol president van het Europese hof van jus titie. Aanvankelijk schijnt ook prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, eveneens hoog leraar aan de V.U., kandidaat te zijn ge weest, doch de kansen van prof. Donner schijnen beter te zijn. Een beslissing ten aanzien van de benoeming is overigen» eerst in juni te verwachten. In Tokio is tnen druk bezig de Parijzenaars, die zeer trots zijn op hun beroemde Eiffeltoren, naar da kroon te steken. Deze foto laat daar iets van zien. Zij toont nl. het enorme onderstuk van een televisietoren, welke in de Japanse hoofdstad zal worden gebouwd. Het gigantische gevaarte, dat op 24 december a.s. gereed moet zijn, en dat sprekend op de Eiffeltoren zal lijken, wordt 332 meter hoog en zal 3700 ton wegen. Daarmee zal deze toren op twee na het hoogste bouwwerk ter wereld zijn. De échte Eiffeltoren is „maar" 300 meter hoog Een vliegramp boven de woestijn Nevada in het zuiden van de Verenigde Staten heeft gisteren het leven gekost 49 personen, alle inzittenden van de be trokken toestellen. Op een hoogte van bijna 7000 meter is een DQ-7 van de United Airlines in bot sing gekomen met een Super Sabre straal jager. De DC-7, het lijntoestel van Angeles naar New York. ontplofte ir lucht en liet by de val naar de aarde spoor na van rook. vlammen en wrak stukken. Aan boord waren 42 passagiers en leden van de bemanning; allen verloren het leven. Ook de twee inzittenden va Sabre kwamen om. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Het bericht, dat de straaljager De Britse premier Macmillan heeft er gisteren by de Sowjetunie op aangedron gen met het Weeten te gaan praten over de technische aspecten van het toezicht op ontwapening. Macmillan deed dit in brief, die het antwoord is op Chroesj- tsjefs schrijven van vier april, waarin Engeland wordt aangemoedigd het Rus sische voorbeeld te volgen en eveneens de proeven met kernwapens te stoppen Weer discontoverlaging in Amerika De Federal Reserve Board heeft gisteren machtiging verleend aan de federal reser ve banken te Boston en Atlanta om het disconto van 2'/» tot 1V* procent te verla gen. De Guaranty Trust te New York heeft het „prime" disconto verlaagd van 4 tot 3V4 pet., dit is de rente, die door handels- banken aan de grootste en betrouwbare cliënten berekend wordt even voor de botsing een noodsignaal zou hebben uitgezonden, zou er op kunnen wijzen, dat hier iets niet in orde was. Overwegend droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met nu en dan opklaringen. Ma ys.-JB tige, tijdelijk vrij krachtige .j wind tussen noord en noord- j oost. Vannacht iets konder, morgen overdag ongeveer de- zelfde temperaturen als van- (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN op 5.28, onder 1950; maan -.26 april eerste kwar- 23 april: zoz op 8.07, onder tier. HET WEER EN EUROPA Rapportfin hfidfin mor afin 7 uur kopenh. Brussel Parijs" Heb» bew. zzw «•mdstll zw vrndsdl

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1