Jlieuuie feiltórfje (ifourmil i Visserij wordt bedreigd Nederland steunt Amerikaans voorstel Voortaan twaalf mijl uit de kust blij ven? Eredoctoraten voor de Prins Verhoogde radioactiviteit boven Nederland Bestedingsbeperking is niet negatief gericht Amerika ontzenuwt Russische klacht „Bijna atoomoorlog", beweert minister Gromyko VAL VAN BOEKIT TINGGI HEDEN VERWACHT Nog geen besluit over de loonsverhoging bij N.S. Lente Li lÜi ZATERDAG 19 APRIL 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. EXSERIXK CHRISTELIJKE ATIOH AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negenendertigste jaargang no. 11239 „Stanhwstirb is gfjeblmtt myo o«rt in legijenspoef" K.L.M. vluchtnabootsers Zie pagina 9 De Zweedse prinsessen Brigitte en Desiree kwamen gistermid dag op doorreis naar Brussel op Schiphol aan. Ook deze prinses sen zullen deelnemen aan het Belgische hofbal, waarvoor een kleine zesduizend personen zijn I uitgenodigd. Prinses Beatrix als eerste ten dans geleid? De prinsessen Beatrix en Irene zijn van middag op het Bursselse vliegveld aange komen voor het grote hofbal dat van- nd zal worden gehouden. Zij werden het vliegveld ontvangen door prins Albert. De Prinsessen logeren in het pa- Brussel. waar ook prins Constan- Griekenland en prins Karei van Luxemburg verblijven. Van bevoegde zijde in België heeft men bij voorbaat alle geruchten de kop inge drukt door te verklaren dat op het hofbal leen verloving van koning Boudewijn zaJ worden bekendgemaakt. De grote vraag in hofkringen is: met wie zal koning Boude wijn het feest openen. De etikette schrijfl voor dat zijn eerste partner de oudst» lanwezige k r o o nprinses moet zijn in dit geval prinses Beatrix. Schoonmaak zon! De zon zet u op't goede spoor: naar 'n winkel voor nw Balastore bet goedkoopste goede zongordijn met da sleufjae Slechts vijf fotografen zijn uitgenodigd foh zij hebben de mededeling ontvangen, dat zij de Koning niet mogen fotograferen wanneer hij danst. Alle foto's zullen vóór publikatie door koning Boudewijn worden gekeurd. Twee orkesten, van hef regiment der fidsen en van de luchtmacht, zullen voor de dansmuziek zorgen. Een hoffunctionaris gisteren dat de orkesten allerlei dan- hebben ingestudeerd, ook Rock-'n- maar hij geloofde dat men de muziek overeenstemming met de omgeving" «M houden. Waarneembare schadelijke gevolgen zijn hier niet te verwachten HOEWEL OVERTUIGD van de grote nadelen, die huiruit voor de visserij kunnen voortvloeien, heeft de Nederlandse delegatie op de internatio nale conferentie over het zeerecht medegedeeld dat zij het Amerikaanse voorstel tot uitbreiding van de territoriale wateren tot zes mijl uit de kust, zal steunen. De leider van de delegatie in Genève, prof. J. H. W. Verzijl, verklaarde dat tot deze concessie was besloten om te voorkomen, dat de conferentie een mislukking zou worden. De wijziging in het Nederlandse standpunt is medegedeeld na ruggespraak met de regering. Tot nu toe is van Nederlandse zijde de driemijlszone met kracht verdedigd. Prof. Verzijl zeide in zijn toelichting dat de beslissing om tot een compromis te komen een ernstig economisch verlies betekent, in het bijzonder wat betreft de visserij. Het Amerikaanse voorstel, dat Nederland nu zal steunen, behelst dat wordt bepaald, dat aan zee grenzende landen een zone van twaalf mijl uit de kust dezelfde rechten wat betreft de visserij en de exploitatie van de zeerijkdommen zullen hebben als in hun territoriale wateren. Hierbij geldt echter de bepaling, dat dit niet het recht aantast van schepen van andere landen, die in de vijf jaar, voorafgaande aan een beslissing overeenkomstig het voorstel, de visserij in deze tweede zesmijlszone hebben uitgeoefend. I De voigen<je dag zal hij met zich verdere opoffering te getroosten met oponthoud in Victoria naar Seattle het enige doel een mislukking van deza conferentie te voorkomen. Die mislukking zou kunnen leiden tot een juridisch» chaos, die de spanningen in de reeds stoorde wereld kunnen vergroten. Dat de delegatie overigens verre van enthousiast is, blijkt uit het ver volg van de toelichting van prof. Verzijl: De Nederlandse regering geeft met tegenzin haar stem Amerikaanse voorstel, want zij is van mening, dat de verreikende con cessies, die daarin worden voorge steld, de funderingen van het inter- nationale recht kunnen ondermijnen en op de lange duur schadelijk kun- zijn voor het gemeenschappelijk belang. Verwacht werd, dat vandaag de verschillende voorstellen in stem ming zouden komen. Voor de Nederlandse visserij houdt dit in, dat belangrijke visgronden, zoals do Engelse wal, de Ierse zee, het Kanaal de Duitse bocht, in betekenis aanzienlijk afnemen. Prof. Verzijl zeide nog: In deze belang rijke dagen in de geschiedenis van het infernatdonale recht, waarin te veel stem men worden gehoord, dde te sterk de na druk leggen op de nationale belangen te weinig begrip laten horen voor algemeen belang en het vitale belang vi alle volkeren van een harmonieuze evo lutie van het internationale recht, is de Nederlandse regering niettemin bereid In de afgelopen maand is by de mctin- _en van de atmosferische radioactiviteit boven Nederland een verhoging geco teerd. De waarnemingen van het medisch- biologlsch laboratorium der rijksverdedi gingsorganisatie T.N.O. hebben uitgewe' zen, dat zich van 9 april af hoge pieken hebben voorgedaan, zowel in de lucht- als in de regenwateractiviteit. Het verschijnsel heeft zich over eer langere periode uitgestrekt, dan in d< regel het geval is. De „achtergrond-acti viteit" tengevolge van vroegere kern explosies ligt aldus de waarnemingen - tussen vijf en tien eenheden. Op het ogen blik zijn er pieken tussen vijftig en hon derd, een enkele maal zelfs van meer dar honderd Risico gering Het medisch-biologis.ch laboratorium is niettemin van oordeel, dat van deze hoging geen waarneembare schadelijke gevolgen te verwachten zijn. Op zichzelf zyn de geconstateerde pieken niet hoge: In het verleden gedane waarnemingen hebben uitgewezen. De mogelijkheid d: gerekend over de gehele wereld, een g ring aantal mensen het slachtoffer za) worden van de gevolgen van atoomex plosies, is evenwel niet op wetenschappe lijke gronden uit te sluiten, Het risico is echter gerekend naar andere risico's in het leven gering, zo wordt verder eegedeeld. De gevonde activiteit valt op door een :er heterogene verdeling over de lucht, dat wil zeggen: het aantal radioactieve stofdeeltjes is betrekkelijk gering, doch d» activiteit per deeltje is hoog. Deze ver- Minister Zijlstra tot Eerste Kamer: Grote aandacht voor export |E minister van economische za ken ontkent in zijn memorie van wtwoord aan de Eerste Kamer, dat fe bestedingsbeperking negatief ge richt is geweest. De correctie op de overspanning van de Nederlandse tconomie is de enige juiste positieve reactie geweest, om het gevaar van <en ernstige inflatoire ontwikkeling "iet alle gevolgen van dien te be zweren en het evenwicht op korte termijn te herstellen. Het is naar de mening van de minister "iet mogelijk geweest een spoedig gunstig vttect te bereiken als de bestedingsbe perking uitsluitend gericht zou zijn op ■tinder gewenste vormen van consumptie. De minister van economische zaken kan volledig instemmen met de gedachte van *te Kamerleden, dat grote aandacht moet worden besteed aan de handhaving, en waar mogelijk, verbetering van onze De uitvoer van de in Nederland ge produceerde goederen is in de eerste plaats een taak van het bedrijfsleven zelf en de overheid moet zich beperken tot het scheppen van een zo gunstig mo gelijk klimaat. Er wordt naar gestreefd het Nederlandse bedrijfsleven dezelfde faciliteiten te verstrekken als die welke in de concurrerende landen van kracht zijn. Prijsstabilisatie De prijspolitiek zal in de toekomst ge richt blijven op voorkomen van ongemo tiveerde prijsstijging, op het bevorderen van prijsdaling, waar daartoe aanleiding is, en op stimulering van gezonde onder linge concurrentie. Een bijzonder richt snoer daarbij zal steeds onze concurren tiepositie tegenover het buitenland zijn. Uiteraard zal, naarmate de ontspanning groter wordt, het accent meer kunnen vallen op het stimuleren van de onder linge concurrentie. Het op gezonde mede dinging gerichte prijsbeleid zal dan de taak van de actieve prijsstabilisatie kan deling van de activiteit wordt vermoede lijk bepaald door de aard van het geëx plodeerde kernwapen en de omstandig heden van de explosie. Moeilijk te beoordelen Een situatie als hier geschetst is des te moeilijker te beoordelen, omdat van het effect van een sterke bestraling op één punt. zoals door deze deeltjes veroorzaakt wordt, nog minder bekend is dan van de gevolgen van uniforme bestraling. De na tuurlijke activiteit in de atmosfeer ver toont een veel gelijkmatiger verdeling dan de kunstmatige, zo besluit de desbetref fende mededeling van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Prins Bernhard zal tijdens het bezoek dat hij begin mei aan Canada hoopt brengen, twee eredoctoraten in ontwangst nemen. Hij zal eredoctor worden van d« universiteit van Brits Columbia in Van couver en van de universiteit van Mon treal. De Prins hoopt op 8 mei in Van couver aan te komen, waar t meer een bezoek zal brengen aa ternataonale jaarbeurs. Hij zal hier een rede houden voor de Canadese club Voorts zal hij een militair bal bijwonen Op 10 mei zal de prins een nederzetting Nederlandse immigranten in Pit* Meadows, ten noordoosten van Vancou- bezoeken. kort Noordamerikaanse staat Oregon vliegen In Seattle is o.a. de Hoppi Copters heli- kopterfabriek gevestigd; die stad is ook de zetel van de luchtvaartmaatschappij West Coast Airlines, welke in Juni aa. d» eerste door Fairchild in licentie gebouw de Fokker F-27 Friendship in gebruik zal Verdeeld' Duitsland grootste probleem Premier Macmillan van Engeland cn de Westduitse bondskanselier dr. Ade- zijn het er gisteren over eens ge worden dat een blijvende oplossing voor de problemen in Europa uiteindelijk af hangt van het beëindigen van de span ning, die voortspruit uit de verdeling van Duitsland. Dit wordt gezegd in een communiqué, uitgegeven na conferentie van drie da gen tussen de beide staatslieden. In het communiqué wordt verder de hoop uit gesproken dat de diplomatieke bespre kingen in Moskou ter voorbereiding van een topconferentie snelle voortgang zul len maken. Het dringendste onderwerp voor die conferentie wordt genoemd een gecontroleerde ontwapening. Hans en Grietje verdwaald in het grote bos voor hun toverhuisje? In ieder geval zou den de kinderen zich meer aangetrokken voelen tot het sprookjeshuisje van pannekoe ken en marsepein, dan tot dit hypermoderne tover-toestel: een machtige raket ergens in de bossen van Groot-Brittan- nië; 45 voet hoog en in staat in haar neus een waterstofbom mee te voeren. TTET Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft met veront- -AA- waardiging de Russische beschuldiging van de hand gewezen, dat Amerikaanse vliegtuigen met waterstof- en atoombommen uitdagende vluchten boven het poolgebied in de buurt van Russisch gebied hebben uitgevoerd. Zelfs zou de luchtmacht van de Verenigde Staten, volgens de aantijging van Gromyko, meer dan eens bijna een atoomoorlog hebben veroorzaakt. De Russen hebben de Veiligheidsraad dan ook verzocht in een spoedzitting bijeen te komen. De opzienbarende Russische beschul diging is gekomen op het ogenblik, dat het vooroverleg oi)er een eventuele top conferentie door de westelijke ambassa deurs in Moskou op het punt stond begdpnen. In Washington vraagt men z daarom af of de bedoeling van deze Rus sische diplomatieke actie niet is Amerika in het defensief te dringen. Ln ieder gevail gaat dit overleg nog niet door, want de Russische minister buitenlandse zaken Gromyko heeft giste ren op zijn persconferentie, nadat hij Amerika van oorlogsdreiging beschul digde, gezegd dat de ambassadeurs alleen maar over procedure-kwesties kunnen spreken. Hiermee heeft Gromyko het westelijke standpunt afgewezen- De Veiligheidsraad zal maandag bij eenkomen om de klacht tegen Amerika te behandelen. De Ver. Staten hebben daar niet ln het minst bezwaar tegen. In de uitvoerige verklaring van het minis terie van buitenlandse zaken wordt ge zegd, dat Amerika deze kwestie gaarno in de Verenigde Naties wil bespreken. Zolang de vrees voor onverhoedse a vallen niet is opgeheven, zo zegt d verklaring, nemen de Ver. Staten i mogelijke maatregelen om de vrije i reld te beschermen. Het voornaamste wapen is het strategische lucht commando. Dat heeft in de laatste tien jaren zijn taak met succes vervuld. Het kan dit slechts blijven doen als het goed geoefend is en zodanig opgesteld, dat het niet op de grond ken worden vernietigd bij verrassende vijandelijke aanvail. V oorzorgsmaatre gelen Het ministerie van buitenlandse zaken verzekert verder, dat er voorzorgsmaat regelen zijn getroffen, die verhinderen, lucht kwam, de val van de stad en het vliegveld niet gemeld. Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen werd gistermiddag omstreeks 12 uur nog in de stad gevochten. Volgens deze berichten zijn naar schat ting vier bataljons van de centrale infan terie door de verdedigingslinie heenge broken. Het plaatsje Telokbajoer, ach» kilometer ten zuiden van Padang, zou nog 9teeds in handen van de rebellen zijn. Een woordvoerder van de opstandelin gen te Boekittingi heeft volgens A.F.P. verklaard dat de leiders van de opstand verbaasd en geschokt zijn omdat hun troepen te Padang niet gevochten heb- Djakarta heeft aangekondigd, de aan val op Boekittingi de komende dagen te zullen beginnen. Onder de plaatsen, die door de troepen van de centrale rege ring zijn bezet is Sungai Dareh, waar twee maanden geleden de plannen voor een opstand werden gesmeed. Ook de weg tussen Padang en Palembang de laatste verbinding van het opstandige gebied met de buitenwereld is door de troepen van Djakarta afgesneden. Een woordvoerder van de rebellen heeft op Singapore verklaard dat het ernaar uitziet, dat zy zich bij de val van Mid- dcn-Sumatra zullen moeten neerleggen. Maar, zei hij. wij hebben onze beste troe pen cn onze luchtmacht in Celebes; zegt u niet. dat wy al zijn verslagen. Tientallen nationalistische Chinezen zijp uit Indonesië uitgewezen, nadat het leger had bekendgemaakt, dat boven Midden- Sumatra voor de opstandelingen afge worpen wapens uit Formosa afkomstig Twee leden van de Indonesische am bassade te Parijs hebben ontheffing uit hun functie gevraagd, omdat zij zich niet zouden kunnen verenigen met het gebruik van gewéld. Het onafhankelijk Indonesisch dagblad Indonesia Raya heeft in een hoofdartikel gewaarschuwd voor het communisme. Ons land zal rood worden, als /de anti communistische leiders het gevaar niet tijdig beseffen, meende het blad, dat be toogde. dat in het bijzonder Midden- en Oost-Java reeds rood zijn Militaire zegslieden te Djakarta ver wachten volgens A.P. dat Boekit Tinggl vóór hedenavond 9 uur (Javatijd) zal val len. De officiële woordvoerder van het leger, kolonel Pirngadie, zeide heden, dat de regeringstroepen naar het schijnt de haven van Padang geheel hebben be machtigd. De laatste boodschap van het gevechts terrein kwam gistermiddag 5 uur en liet de gehele bezetting der haven doorsche meren. Pirngadie voegde er aan toe: „Wij hebben tengevolge van verbindingsmoed- lijkheden geen verdere rapporten ontvan gen. Wij hopen vandaag enig nieuws over de toestand te krijgen". Dividend Nat. Grondbezit De raad van toezicht van Nationaal Grondbezit N.V. te 's-Gravenhage zal aandeelhouders 20 (v.j. 20) procent divi dend voorstellen over de verplichte stor ting op aandelen 1 t/m 4500 en 5 pet op aandelen 4501 t/m 5000. dat de vliegtuigen zonder uitdrukkelijk bevel van president Eisenhower bepaald» grenzen passeren, die nog ver van Rus land en de communistische landen liggen. „Deze maatregelen", aldus de verklaring, „zijn absoluut niet uitdagend en kunnen onmogelijk per ongeluk een oorlog ver oorzaken. In zijn verklaring, die door het uit voerige communiqué van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken geheel 'is ontzenuwd zei Gromyko let terlijk: „De Russische regering is te weten gekomen, dat Amerikaanse bom menwerpers met atoom- en waterstof bommen de laatste tijd herhaaldelijk vluchten over het poolgebied hebben ge maakt in de richting van de Russische grens. Deze vluchten werden uitgevoerd tel kens wanneer er een vaag voorwerp te zien was op de radarschermen van het Amerikaanse snelle waarschuwings systeem. Deze voorwerpen zijn door de Amerikanen ten onrechte aangezien voor geleide projectielen of ballistische raket ten". Later op de dag heeft radio-Moskou commentaar geleverd op deze mededeling van Gromyko en Engeland gewaarschuwd, dat het in een oorlog betrokken kan wor den, wanneer door een misverstand een Amerikaanse bommenwerper opdracht krijgt Rusland aan te vallen. Deens disconto verlaagd De Deense nationale bank heeft met ingang van 19 april het bankdisconto met balf procent tot 5 pot verlaagd, dit is het peil van 1954. Onenigheid in het kabinet TEGEN DE GEGRONDE en rede lijke verwachting der besturen van de vakbonden van spoorweg personeel is de ministerraad ook gis teren na uitvoerig beraad over een verhoging der spoorlonen toch niet tot een besluit gekomen. In werknemerskring heeft men de indruk dat er meningsverschillen binnen het kabinet bestaan en dat men met name van de zijde van bin nenlandse zaken er voor wil waken, een scheve verhouding te creëren ten opzichte van de salarisverbeteringen die het overheidspersoneel heeft ge kregen. Gisteravond, nog na het bekend worden van het teleurstellend nieuws, hebben de hoofdbesturen van de vakbonden verga derd en een circulaire aan hun leden doen uitgaan. Vermeid werd, dat tegen de stel lige verwachting in, de regering gisteren nog geen besluit heeft genomen. Met ze kerheid kan ook nog niet gezegd worden, »en beslissing zal vallen. Ge streefd wordt naar een besluit in de mi nisterraadvergadering van volgende week vrijdag. Teleurgesteld Ook vanmorgen zijn de hoofdbesturen van de vakbonden weer bijeen gekomen om na te gaan hoe aan de gevoelens van het personeel over de teleurstellende gang van zaken uiting gegeven kan worden. De teleurstelling bij de besturen is daarom ook zo groot, omdat, al zou nu volgende week de toestemming afkomen, toch de fleur van de verbeteringen is weg genomen door de langdurige aarzelingen. Waarschijnlijk zal tevens de vergade ring met het College van Rijksbemidde laars, die a.s. dinsdag gehouden zou wor den, niet doorgaan. Naar aanleiding van het beraad van hedenmorgen hebben de hoofdbesturen eveneens een circulaire aan hun leden doen uitgaan. (Van onze weerkundige medewerker Vrijdagmiddag kreeg onze omgeving tijdens opklaringen met een middagtem- peratuur van 12 gr C al een voorproef van een periode met belangrijk zachter lenteweer. De nog aanwezige koude lucht werd in de afgelopen nacht ook elders uit Neder land verdreven, zodat nu overal het lente weer. waar w\j al vele weken naar heb ben uitgezien, i» aangebroken. Gedurende het weekeinde blijft het zacht met ook zondag temperaturen van ongeveer U tot 16 gr C. Uit het westen naderen opklaringen. Maar het koufront van een depressie bij Schotland komt over de Britse eilanden naar het oosten en kan in de loop van zondag nog weer enige regen brengen, al blijft het onbe stendig. Het is door deze ontwikkeling toch echt lenteweer geworden met be langrijk aangenamere temperaturen. '*J( avond: zacht en droog weer mct zonn,8e Perioden, over- 'Jr/tM. we?end mat'kc wind tussen '■ZjJ'n west en zuid. Opgemaakt om ImAlJj- 11.15 uur. ZON EN MAAN: Zondag 20 april: zon op 5.34. onder 19.45; maan op 6.10, onder 21.20. Maandag 21 april: zon op 5.32. onder 19.46; maan op 6.43. onder 22.20. HET WEER IN EUROPA Knppnrtfn hcrlmmor eon 7 nut

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1