»:lr.Van Gilse: Ik twijfel aan een bewijs Agfa Si lette Tweede Kamer accepteert geneesmiddelenwet s idvocaat-fiscaal hekelt jetuijjenverklaringen Pinay nu formateur? Somberheid in Parijs over kabinetscrisis :!i Eerste Kamer aanvaardt begroting van financiën Werkloosheid in Zeeland is verre van gering Koudgaskoelmachine tot 200 graden onder nul WEER OPGEDROOGDE LUCIFERS ZIJN UITERST BRANDBAAR DONDERDAG 17 APRIL 1958 (8 VRIJSPRAAK gevraagd voor majoor K. ZEER VOORDELIGE AANBIEDING o o (Van een onzer redacteuren.) DEN HAAG, woensdag, gewn ADVOCAAT-FISCAAL voor de zee- en landmacht, mr. D. J. van lent* ®"se' heeft vanavond aan het eind van de zitting, die van 10.00 uur de 11.00 uur duurde, in een betrekkelijk kort requisitoir het Hoog Militair echtshof vrijspraak gevraagd voor majoor K., omdat naar zijn mening wettig en overtuigend bewijs van het ten laste gelegde ontbreekt. De wo jjpraad te Velde-West veroordeelde majoor K. op 9 oktober 1957 tot een °rlK (ingenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek cn met ontslag militaire dienst. De behandeling heeft wat lang geduurd", aldus mr. Van Gilse, „en om of andere reden is de zaak buiten haar proporties gegroeid. Het is ech- goed, dat zij _zo uitvoerig is behandeld. In hoger beroep heeft de zaak al een verwarrend beeld gekregen. De getuigen weten de gang van m niet meer zo precies na zovele jaren en zij moeten zelfs op hun rfen letten. Majoor K. daarentegen heeft steeds goed gefundeerd en zijn verklaringen afgelegd." ronnis van de Krijgsraad zal geen kannen houden. De getuigenver- ioeen zeggen dat majoor K. niet heeft gdcld in strijd met zijn plicht. Di een zeggen, dat z(j majoor K. we bebben gegeven, maar leggen er dl uk op. dat dit niet Is gebeurd on (ijl hiervan te trekken. Zij hebben welwillend willen zijn tegen ma- K, De verklaring van getuige Van i, dat majoor K. geld zou heb- iven maakt geen betrouwbare In- Het geld zou zjjn overhandigd op cafétjes, en dat is allemaal En tegenover zijn verklaring staat van verdachte. Ook de getuige Van Benthem zijn De verklaring van getuige Tops is ind". T wij fel mij op de man af vraagt of bewijs accepteer, dan moet ik dat ik twijfel. Weliswaar is het it aan twijfel, maar objec- fmoet alles in acht worden genomen, joor K. heeft zijn verklaringen rustig ;elijk afgelegd. Hij staat bekend i goed officier. Ik kan niet bewij- k dat hij in financiële moeilijkheden teerde en er is voor mij geen ver leg te vinden voor de financiële ges- ren getuigen Van Benthem en Da- P~"die het zelf niet breed hadden lies is voor mij aanleiding na- Itmjk te stellen, dat bij zo n grote geen schuldigverklaring mag i uitgesproken" j Geen onderzoek het repuisitoir van mr. Van Gilse woord aan de verdediging. Mr. K. M. Mathuizen betoogde, dat hij dossiers had gezien, waarin zo in het dossier van matoor :hebbijv niet ontdekt, dat er 'n onder- ingesteld naar de financiële om- leden. waarin hij verkeerde. De ill yerklaarden, dat majoor K. geld omdat er gezinsmoeilijkheden wa- edhter is onderzocht of dal of majoor K. daarvoor geld I. Hij komt uit een familie, die iddeld ls en ook de familie van zou kunnen bijspringen en had bijgesprongen als dat nodig was ge- Getuigen zeggen, dat zij voortdu- hebben gegeven. Majoor K. zegt getuige Van Benthem geld heeft Ex is een getuigenverklaring welke de heer Van Benthem links geld leende. Ook de verklaringen igen Feiderhoff en Tops zijn aan leveren geen bewijs. Ik twij- n: majoor K heeft het geld. de dagvaarding spreekt, nooit Zijn houding, zowel op de zit- daarvoor tonen duidelijk aan. dal te kort in om alles te weten. Ik herinner het me niet meer zo precies. Ik was wel aangewezen, maar ik was niet de aange wezen man. (Hilariteit op de publieke tribune). Ik heb nog getracht m(jn benoe ming ongedaan te maken, maar dat li niet gelukt. Gebrek aan personeel maakt* het nodig, dat ik de post bezette. Maar ik wist, dat ik niet de juiste man was op de juiste plaats. Ik wist, dat ik onvoldoende kennis had van het technisch Engels cn van de gang van zaken met Engelse fir ma's om als hoofd van de sectie i treden. Ik dreef op de aanwijzingen de inkopers". Luitenant-kolonel M. C. Plaatsman, hoofd van de afdeling commerciële za ken van het D.M.L., de volgende getuigt: „De inkopen in Engeland mochten niet buiten Van Benthem omgaan. Het lag in de lijn van zijn plicht om in het geval van de piat-onderdelen met Van Benthem te werken" Mr. Van Mathuizen: „Vond u het niet vreemd, dat de kosten van de piat-onder delen werden geschat op 57.000, terwijl het D.M.L. 300.000 moest betalen?'" Ouerste Plaatsman: Het gebeurde wel meer, dat we boven de prijs uitkwamen, evenals we wel eens onder de geraamd» pr\js kwamen. De prijzen loerden niet altijd goed berekend (hilariteit op de pu blieke tribune). Luitenant-generaal b.d. J. H. L. Boa oud-directeur van het D.M.L.. en de heer C. J. van 't Hoog, oud-assistent-inkoper, beaamden dit later Generaal Bos: „De schattingen w zodanig, dat we er ons niet altijd aan kon den houden. Ze waren vaak mis. Je kon geen rekening mee houden" C. J. van 't Hoog: „De getallen zeiden niet veel. Het kon zijn, dat iets werd ge raamd op f 10 en dat je het kocht voor 1 1 en omgekeerd" Mr. Mathuizen tot getuige Van 't Hoog: „Wat vond u van majoor K.?" Van 't Hoog: „Je hebt zo je sympa thieën en je antipathieën. Als chef wat majoor K. goed voor ons. Hij ging ons altijd in het goede voor". V luid; 2 Zakenlieden Th. Muller Masais onderwierp voor- twee getuigen Van Benthem en is aan een nauwkeuringe bespreking Benthem was financieel niet sterk en tot de zakenlieden, ai zakenman uit. Hij is merkwaardige figuur lel laatst kwam majoor K. aan het "I Hij herhaalde zijn verklaring, bij destijds ook aflegde voor de itsraad. Hij zei: „Ik ben volkomen President van het hof. mr. J. U •bos bepaalde de uitspraak op woens- 2 april des morgens om tien uur in tbagszaal van het Hof in het gebouw de Johan van Oldebarneveldtlaan 1 Haag. D.M.L. gehele dag viel bij de behandeling de zaak tegen majoor K. het woord Directoraat Materieel Landmacht sectie aankoop buitenland van de- :Ung was majoor K. als hoofd ver- ko. Hoe werkte de D.M.L.? Wat was •sbinding met Van Benthem? Er sen piat-onderdelen worden gekocht, e begroting was daarvoor een bedrag brokken van 57.000. totale kosten werden echter 300.000. dat mogelijk?" vroeg de presi- -Heeft niemand dat gezien? Heeft dat grote verschil ver- wnfcoop van de piat-onderdelen liep Van Benthem en werd geregeld vol- ^chrijving. Er waren twee inschrij- j binnengekomen, maar volgens de moesten bij elke inschrijving Ttns drie firma's inschrijven. Waren «hts twee, dan was een „technische fe" verplicht. Die „technische taxa- w bij de piat-onderdelen nooit ver- Het is trouwens heel vreemd met inschrijving gegaan, zo bleek uit de Wan. Na sluiting kwam er nog een 'binnen. „Hoe zit dat?" vroeg de «nt aan luitenant-kolonel L. C. On- die toen hoofd van de sectie aan- litenland was "bte Onderstal: „Ik zat er toen nog M Deze 3 Si zijn uitgerust met de prachtige, op kleu ren gecorrigeerde AGFA APOTAR lens en zijn voo zien van een sneltrans- porthandel voor de film. die gelijktijdig de sluiter spant. Vanzelfsprekend: flitscontact. noemde prijs verschillen hebben betrekking op de stuiters: PRONTO (met zelfontspanner) PRONTOR SVS (meer tijden en eveneens zelfontspanner) COMPUR RAPID (de sluiter van topklasse). Het Agfa camera-assortiment biedt U nog veel méér. Vraag brochures aan Uw fotohandelaar of bij de Agfa Amateur-Service-Dienst, Postbus 98, Arnhem. (Van t onzer redacteuren) "I^EN NOGAL welwillende Eerste Kamer heeft gisteren de minister van financiën het genoegen geschonken, zijn begroting zonder hoofdelijke stemming (alleen de communisten waren natuurlijk tegen) te aanvaarden. Hieraan vooraf ging een vrij langdurige gedachtenwisseling, maar het antwoord van de bewindsman was kennelijk dermate bevredigend, dat er praktisch geen sprake meer was van een behandeling in tweede instantie. Toch waren lang niet al zijn opmerkin gen bemoedigend. Gevaarlijk noemde hij het bijvoorbeeld om de gemeenten weer zelfstandig op de kapitaalmarkt te laten verschijnen, maar het schijnt thans in de goede richting te gaan, aldus de heer Hofstra: het rentepeil daalt en de kapi taalmarkt wordt minder krap. Het vraag stuk van het rentegamma noemde hij misschien op te lossen door een wet op de kapitaalmarkt, zoals mr. Van Leeuwen, 'an de Tweede Kamer, eens heeft voorgesteld. Deze wet zou dan een soort pendant kunnen zijn van de wet op het credietwezen. Over de onbevredigende toepassing van de wet materiële oorlogs schade zeide hij, dat hij nieuwe regelen ,'erweginig heeft in overeenstemming met de desbetreffende scheidsreohtelijke beslissing. Deze regelen zullen dan kun- (Van onze parlementaire redacteur) ZES JAAK na zijn indiening heeft de Tweede Kamer gistermiddag de geneesmiddelenwet aangenomen. Slechts de V.V.D. en de S.G.P. fracties stemden tegen deze wet, die ook nu weer op voortreffelijke wijze door minister Suurhoff werd verdedigd. Met grote belangstelling werd naar de afloop van dit debat uitgekeken. Het waren teleurgestelde drogis ten en verheugde apothekers, die ten slotte de tribunes verlieten. Teleurgestelde drogisten. Zij krijgen geen status in deze wet. Zij mogen met hetzelfde recht vrije verpakte geneesmid delen verkopen als tot nu toe het geval is. Alleen maar als détaillist. zonder dat zij zich op kunnen beroepen een taak te vervullen ten behoeve van de volksge zondheid. De waarde van het reeds open gebroken Pharmaconkartel is verminderd, al zal dit kartel niet geheel behoeven te verdwijnen. Verheugde apothekers. Hun volksge- zondheidsstatus is erkend. De pharmaceu- tische verzorging in de ziekenhuizen wordt verbeterd. De geneesmiddelenvoorziening od het platteland wordt eveneens verbe terd. En de U.A. lijst (uitsluitend apo theek) heeft nu een wettelijke basis. Drogistenstatus Gaillards poging om zijn land uit de moeilijkheden te brengen, is mislukt. Vermoeid verliet hij gisteren het gebouw van de Nationale Vergadering. Aan wie is nu de beurt? BIJNA ALLE Parijse bladen voor zien, dat deze 23ste kabinets crisis na de bevrijding wel weer lang zal dureri. Het kabinet Gaillard heeft slechts vijf maanden en tien dagen kunnen regeren. Het vooraanstaande blad Le Monde geeft afgezien van de aan de orde zijnde moeilijkheden in Noord-Afrika een overzicht van de consequenties van het aftre den van de regering. 1. Frankrijk zal zijn stem niet kunnen laten horen bij de voorbereidingen voor een topconferentie: 2. de Franse minister van defensie is op de N.A.V.O.-conferenlie te Parij6 tot zwijgen gedoemd: 3. Frankrijk zal geen voorwaarden voor toestemming kunnen stellen tot het eventueel staken van de kernproeven; 4. er zal steeds minder begrip bestaan voor de Franse bezwaren tegen de vrij handelszone. President Coty is inmiddels met het ge bruikelijke overleg begonnen. Men ver wacht dat hij de vroegere Gaullist Sous- telle zal vragen zich met 'n formatieop dracht te belasten. Men verwacht echter ook, dat de vroegere gouverneur-generaal van Algerië weinig kan6 zal maken. Na Soustelle zal de gematigde conser vatief Antoine Pinay missahien een kans krijgen. De rechtervleugel van de Natio nale Vergadering heeft reed6 doen weten, dat zij bereid is ee'n regering onder lei ding van de socialist Guy Mollet te ac cepteren, als hij maar een ..krachtige hou ding" in Noord-Afrika aanneemt. De commissie van goede diensten in het Frans-Tunesische geschil is „geschorst". Enige weken geleden werd het debat /er deze wet op verzoek van minister Suurhoff geschorst, omdat de heer Bachg (kath. v.) plotseling met een amendement de dag kwam, waardoor de genees middelenwet niet ingevoerd kon worden, voordat de verkoop van vrije verpakte geneesmiddelen buiten de apotheek in een aparte wet was geregeld. In deze nadere ;ou dus het moeilijke probleem van de apotheker, drogist en kruidenier (allen ge neesmiddelenverkopers) moeten worden opgelost. Tegen dit amendement heeft minister Suurhoff zich heftig gekeerd. Hij vond het onjuist dit probleem, dat al jaren hangt, nu weer uit te stellen. Bovendien: wat moet er precies in deze wet worden geregeld? De Kamer is het daar niet over eens. En moet zij nu een minister opdracht geven een materie in een af zonderlijke wet te regelen, terwijl de minister deze materie niet wil regelen? Wel stond het voor minister Suurhoff vast, dat er in deze aparte drogistenwet itgegaan moet worden van het handha- en van historische rechten. Men moet dus werken met de fictie dat lemend be kwaam is geneesmiddelen te verkopen. Hoe kan men dit verlangen nu baseren op de volksgezondheid? De Kamer moet kie- zo zei minister Suurhoff. Of de ver koop van geneesmiddelen door de drogist is in het belang van de volksgezondheid of dat is niet zo. Als er volksgezondheids belangen op het spel staan zal men direct regelend moeten optreden en dus veie détailhandelaren de verkoop van genees middelen moeten verbieden.Deze gedach tegang was neergelegd in een reeds eer der ingetrokken amendement Bachg. Mi nister Suurhoff vond haar logisch Dit amendement kon echter nooit worden aangenomen, omdat de meerderheid van de Kamer geen lust had om alleen een groep gediplomeerde drogisten te bevoor- Maar als er geen volksgezondheidsbe lang in geding is. waarom dan nadere regels te stellen? Uit oogpunt van volks gezondheid is het dan voor de minister onverschillig bij welke détailhandelear vrije verpakte geneesmiddelen worden verkocht. Dat kan dan hoogstens een eco nomisch belang zijn. En dat belang moet niet met de minister van volksgezond heid, maar met de minister van economi sche zaken worden geregeld. De heer Bachg bleef volhouden dat ook de drogisten een volksgezondheidsbelang hebben te verdedigen. Het nadere wets ontwerp zou door een commissie voorbe reid kunnen worden. Maar de minister van sociale zaken en volksgezondheid gaf geen krimp. Als het amendement Bachg (kath. v.) zou worden aangenomen, zou de bewindsman opnieuw schorsing van de be raadslaging vragen. Met andere woorden: dan zou de gehele wet worden ingetrok- Ingetrokken Dit dreigement cn de zeer sterke ver dediging bracht de Kamer aan het wan kelen. Mej. Ten Broecke Hoekstra lib.) had reeds verklaard tegen het amende ment Bachg te zullen stemmen. De C.H.- fractic zweeg als het graf. Z(j was waar schijnlijk door de minister overtuigd. De listen steunden hun partijgenoot-mi- r reeds van meet af aan. Dit alles overziende besloot de heer Bachg ten slot- vlak voor de eindstemming het lendemcnt maar in te trekken! Dat was zeer verrassend manoeuvre. Het was de heer Bachg. die voor zeer verhitte de in had gezorgd. Hij had gevochten lang niet altijd met goede argumenten! tot het uiterste. En nu schuwde hij plot seling de stemming. In hoeverre daar een eventuele ver deeldheid in de K.V.P. ten grondslag lag iel uiteraard niet na te gaan. Het was wel zeker dat de heer Bachg het pleit zou ver liezen, maar dat is nog geen reden om onder te gaan zonder te laten stemmen. We hebben lang stand gehouden in goede strijd, zo zei de K.V.P.-afgevaar- digde. Hij dankte de heren Verkerk (a.r.) en Van Dis (s.g.) voor hun steun en trok toen zijn amendement in. stemmen, stond reeds vast. Zij vinden deze wet een juridisch wangedrocht. Dat de S.G.P. tegen zou stemmen stond ook vast, want de heer Van Dis had gezegd dit te zullen doen als het amendement Bachg niet zou worden aangenomen. De S.G.P. wilde een wettelijke erkenning de drogist. Eén ding hebben de drogisten nog be reikt. Ook buiten de apotheek zullen aan de verkoop van de geneesmiddelen be- drijfsuitoefeningseisen worden gesteld. Het toezicht dat tot nu toe door Pharma- con was geregeld, heeft nu een wettelijke basis. Voor de drogist is dit maar een schrale troost. Voor de heer Bachg (kath. v.) nog meer. Deze idee had hij aanvan kelijk in een amendement neergelegd. Het werd later ingetrokken, omdat het ni« amendement op tafel kwam. Het K.V.P.- amendement werd nu door de socialist Peschar ingediend. Men kan dus wel zeg gen. dat de heer Bachg van dit debat niet veel plezier heeft beleefd. Na veel geharrewar heeft de Twee de Kamer dus ten slotte gekozen. De strijd zal echter voortgezet worden, want in vele uitvoeringsbepalingen zal de positie van de apotheker, de drogist en de kruidenier nog nader uitgewerkt moeten worden- Minister Vondeling constateert: DE minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. A. Vondeling heeft gisteren een bezoek aan Zeeland gebracht om zich op de hoogte te stellen van de situatie van de landbouw en de agrarische regio nale problemen in dit gewest. Aan de werkgelegenheid, zo deelde de mi nister in een der bijeenkomsten mede. zitten voor Zeeland bijzondere facetten. Het beeld is versluierd door de werkzaamheden bij de herver kaveling. Het werkelijke beeld van de werkloosheid is in Zeeland veel slechter dan de officiële cijfers aan geven en hij vond de werkgelegen- heid-situatie in Zeeland niet z c gunstig. Hij verwachtte wel dat er od langere termijn gunstige perspectieven voor Z( land zijn. vooral gelet op het Deltaplan de verhoudingen in West-Europa. Maar eerstvolgende jaren bieden deze scho- perspectieven nog weinig houvast. De nister was niet optimistisch gestemd er het vinden van werkgelegenheid op het Zeeuwse platteland Over de herverkaveling merkte de mi nister op dat getracht moet worden de 1199) Afkoeling wordt verkrt plotseling te laten uitzetten, laatste denkbeeld is men we eerst gekomen, doordat men li overgestelde waarnam, nl. i i wordt door het n van de lucht, dir a binnen brengen /ekt, hel int alle* lelde buitengewoon koude temperaturen gaat. Aangezien de koud- gaskoelmachine het gebied liggende tus sen —SO" C en -200" C bestrijkt, werd aan die voorwaarden dus wel voldaan. Bjj het koudgaskoelproces en nu volgen we de uiteenzetting, die J. W L. Kohier en C. O. Jonkers daarover hebben gegeven wordt een hoeveel heid gas b(j kamertemperatuur samen gedrukt, waardoor warmte vrijkomt, dir bijv. door koelwater wordt afgevoerd uitgevoerd, zy het dan zonderlüke marl.ine. voo drukken en de expansie van de door Philips chine is nu, dal nu gerbeweging een g heel gelijkwaardig cilinder i gesloi iskorlmachine de lage >og wordt getrokk. de. temperatuur van het gas. Volgens dit principe heeft Philips in Eindhoven de koudgaskoelmachine or waarvoor kort geleden de Kam Onnes-medaille is toegekend. Di er op, dat met behulp van deze machi ne, zeer loge temperaturen kunnen wor den bereikt. Het Nederlandse koudc-labo- veel belang- mtwikkeld. telling voor gew dat do. lale koelinstallaties kan wordei onder het verrichten van mechanisclir arbeid expansie plaats vindt. Door deze uitzetting komt de zgn. expansiekoude vrij. Ziehier het gehele princij>e, dat in een gesloten cyclus plaats vindt (waar door men niet verplicht is lucht te ge bruiken, maar ook een ander gas kan kiezen, mits dit medium zich inderdaad alt een ideaal gas gedraagt). Nu is het principe van een dergelijke koelmachine op zichzelf niets nieuws, want de hoofd. lynen hiervan zyn in het verleden ook af kunnen worden verkregen, alle* de zuigers te laten werken, zal iedereen moeten toegeven, dat een geweldige vereenvoudiging ten opzichte van vroe gere ingewikkelde installaties is ver kregen. Zoals uw motor heet wordt door hem te laten drauien, zo produ ceert de koudgaskoelmachine intense koude. Nu nog iets over de gedragingen van stoffen by lage temperatuur. Nadruk verboden. voordelen van deze werkzaamheden te behouden. Hij deelde mede dat maandag met het Landbouwschap een bespreking zal den gevoerd over de vla66erij. Een groot aantal organisaties heeft hierover n samengesteld en suggesties gedaan on de impasses te geraken. De prijs op de markt 16 aanzienlijk gedaald nadat achter het ijzeren gordijn en ook vanuit Frankrijk goedkoop vlas op de wereld markt is aangevoerd. In Delft worden nu proeven genomen om tot een andere ver werkingsmethode van vlas te komen. Minister Vondeling deelde ook mede. dat het in de bedoeling ligt om de volgen de week de nieuwe suikerprijs voor de fa brieken bekend te maken. Ook over het zuivelvTaagstuk heeft de minister uitvoerig gesproken. Hij vond de toestand weinig rooskleurig. In de afge lopen Jaren ls er vooral in het buitenland intensieve propaganda gemaakt voor de Nederlandse zuivelprodukten. Men zal dat thans ook in het eigen land moeten doen. Laboratorium voor de binnenvaart geopend Minister Algera heeft gistermiddag ia Wageningen het nieuwe binnenvaartlabo- ratorium van het Nederlands scheeps bouwkundig proefstation officieel in ge bruik gesteld. De Koningin heeft gisteravond In het Koninklijk instituut voor de tropen m Amsterdam een voorstelling bijgewoond van het Indisch cabaret „Tong-tong". De avond werd verder voornamelijk bijge woond door repatrianten en Indische Ne derlanders. nen gelden voor de niet afgedane zaken. Eveneens in studie heeft hij de belasting heffing op de coöperaties, die thans fiscaal •en gunstiger positie innemen dan do naamloze vennootschappen. Voor een dis criminatie van een van beide bedrijfs vormen voelt de minister namelijk niets. Enkele verwijten van de c.h. senator Pollema bestreed de heer Hofstra. Naar c(jn mening werken de belastingdiensten niet te perfectionistisch en wachten z(J niet te lang met definitieve aanslagen. Ook is het niet zo. dat er alleen op gelet wordt of de Staat niet tekort wordt ge daan. Menige aanslag valt lager uit dan de aangifte zou doen verwachten. Geschrokken was de minister over de alarmerende bewering, dat bij uitstel van pachtbetaling zeer hoge rentes worden berekend. Bij informatie was hem geble. ken de rentmeesters der domeinen zijn hierin autonoom dat de rentes inder daad niet laaig zijn, maar dat ls om te voorkomen dat men bij de domeinen voor deliger aan geld kan komen dan bij do boerenleenbanken. De heer Pollema had dit genoemd „een symptoom van zichzelf overschattend dirigistisch staatssocialis me". Met déze uitlating was de bewinds man het niet eens Even ring de minister nog In op de op merkingen van de heer Hellema (a.r.) ten aanzien van het steeds groeiend bezwaar tegen opschorting van de behandeling van fiscale zaken tot behandeling der alge mene belastingherziening. Hij zeide hier voor begrip te hebben, maar kon geen po. «Itleve toezeggingen doen. Het probleem van de personele be« lasting (de heer Van Campen, kath. v, had zelfs afschaffing bepleit) zal bijvoor beeld moeten blijven voortbestaan tot die alsemene herziening in behandeling komt. Rest nog te vermelden, dat de onder handelingen met Duitsland ter voorko ming van dubbele belasting vrijwel be ëindigd zijn. Waarom zij niet.... Het Eerste-Kameriid, mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk (lib.) heeft de mi nisters van justitie en buitenlandse zaken vragen gesteld over de weigering van doortocht naar Nederland aan twee jon gens uit Indonesië, die aan boord van het Italiaanse schip s.s. Sydney te Genua als •erstekelingen waren aangekomen, omdat zij geen Nederlands paspoort hadden. Hij raagt of het waar is. dat de consul te Genua geweigerd heeft hun gelegenheid te geven naar Nederland te gaan opdat daar hun status uitgezocht zou worden, of het waar is, dat zij naar Indonesil zijn gezonden, waar hun een onbarmhar tige behandeling en wellicht de dood wacht. Hij wenst te weten of de regering deze handelwijze niet in schrille tegen stelling acht met de ontvangst van Hon gaarse vluchtelingen, evenzeer zonder pa pieren en of de regerfhg wil bevorderen, dat zij voor nader onderzoek in Nederland kunnen komen, of in elk geval verhin deren wil, dat zij in Indonesië aan land worden gezet. Motie Droessen (kath. v.) aangenomen (Van onze parlementaire redacteur.) De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 7341 stemmen de motie Droessen (kath. v.) over de reorganisatie van da afdeling grond- en paohtzaken op hef de partement van landbouw aangenomen. Tegen waren de socialisten en communis ten. In een korte verklaring zeide de heer Burger (soc.) het wel heel vreemd te vin den. dat men over kan gaan „tot de orde de dag", maar tegelijk in een motia de vrees kan uiten voor een subjectief en ondoelmatig beleid. Een Kamermeerder heid, die dat kan, kan moeilijk serieus ge nomen worden, aldus de heer Burger. Er zijn dan maar twee mogelijkheden: of de is voorgewend of er wordt een kwa lijke show opgevoerd. Het was duidelijk, dat de heer Burger er zijn ontevreden heid over wilde uitspreken, dat het beleid minister Vondeling steeds wordt be kogeld met moties. De Kamer heeft zich ook nog bezig gehouden met het wetsont werp om beroep te kunnen instellen tegen beschikkingen krachtens de wet econo- isohe mededinging. De invoering van deze wet is van deze beroepsmogelijkheid fhankelijk. Kamerlid vraagt naar landbouwkwesties De heer J. H. W. van Koeiverden (kath lid van de Tweede Kamer, heeft de minister van landbouw vragen gesteld enkele landbouwvraagstukken. On- ieer wil hij weten tot welke verho ging van de consumptiemelkprijs en even. tueel van andere prijzen en tot welke stij ging van het tekort van het Landbouw- egalisatiefonds de werkklassiflcatie in da landbouw en de verhoging van de 6lij- tersmarge zullen leiden. Ook vraagt hij of de minister bereid i6 ernstig te overwegen de wens van de Kamer ten aanzien de legenaarsla6ten gevolg te geven bij de garantieprijzen. En ten 6lotte infor meert hij of de minister de Kamer wil in lichten over het resultaat van het overleg inzake de werkclasslficatie en over da precieze houding der regering ter zake van de verhoging van de 6lij teremarge Steekvlam voor Raad van Scheepvaart f\' bet met een grote hoeveelheid luci fers geladen s.s. Breda. K.N-S.M., heeft in maart van het vorige jaar westelijk van de Azoren een brand gewoed. Waarschijnlijk was het vuur ont staan doordat nat geworden en weer op gedroogde lucifers door wrijving hadden lamgevat. Gevulde lucifersdoosjes zijn uiterst ge vaarlijk. als ze nat geweest en weer op gedroogd zijn. Ter illustratie van deze stelling streek gisteren de scheikundig- adviseur van de Raad voor de Scheep vaart waarvoor deze zaak zich af speelde de strijkvlakken van twee lu- De kapitein had het vuur eerst een uur ang met stoom bestreden. Toen dat niet ,hielp. tastte hij de brand met water aan. In vier uur tijds had men het vuur onder de knie. Nadat de heer J. Metz. hoofdinspecteur voor de scheepvaart, had gememoreerd, dat men tegenwoordig weer nieuwe, bete re verpakkingsstoffen voor lucifers heeft, zei hij, dat desondanks de lading zo ste vig moet worden gestuwd, dat er geen beweging in te krijgen is. Hij complimen teerde kapitein en bemanning voor de uit nemende wijze, waarop de brand bestre den ls. Het oordeel van de raad volgt later schriftelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5