CHRISTELIJK i TV. a,va,rm Zit het nu werkelijk op de Vervangingsformule vast 1 Bezwaren tegen de herziene kerkorde ongegrond geacht Een woord voor vandaag I Kanttekenifc Ds. A. Verhagen vijftig jaar actief in ambtsbediening Beloning melkdetailhandi nog onder C.A.O.-basis Dp discussie Velema-Ridderbos o Niet klagen maar iets doen! Op een kleine afstand in de tijd volgen wij zoals de lezer zich zal herinneren de dis cussie tussen de chr. geref. ds. J. H. Velema en de geref. prof. dr. Herm. N. Ridderbos over nauwere samenwerking tussen hun beider kerken. Prof. Rid derbos had voorgesteld, dat bij voorbeeld ds Velema en hij elk zijn synode zouden vragen om wederzijdse afvaardiging naar de synodes, om verlof tot kan- selruil en om intercommunie. Hef antwoord van ds. Velema in De Wekker hebben wij overge nomen. Prof. Ridderbos schrijft daarvan en wij nemen om het belang van de zaak zijn artikel in Gereformeerd Week blad vandaag en morgen in zyn geheel over der. Enerzijds wil ds. Velema van mijn voorstel niet weten. An derzijds blijft hij klagen, dat ve le gereformeerden wat met de Herv Kerk „flirten". Een ev. vereniging met de Herv. Kerk lijkt dan verkieselijker dan die met de Chr. Geref. Kerken, die men blijkbaar reeds als waarde loos heeft afgeschreven. In het klacht. Het zal wel waar zijn, dat van de 725.000 gereformeerden er zijn. die zich meer tot de Hervormde Kerk dan tot de Chr. Geref. Kerk aangetrokkep gevoelen. Ds. Vele ma heeft het telkens over „ve len". Ik ben van mening, dat dit een slag in de lucht is. Dit zijn van die stemmings-volle en stem ming-makende uitspraken, waar niemand enige controle op heeft en die ook nooit helemaal te weerspreken zijn. Want hoe velen zijn nu „velen": altijd gerekend op het totale getal? Laat mij ds. Velema dit mogen zeggen: als hij meent met deze uitspraak ook maar bij benade ring een beeld te hebben gege ven van de Geref. Kerken, dan vergist hij zich. Zeker, er zijn ve len. die dolgraag wat meer toe nadering zagen tussen hervorm den en gereformeerden en die. waar dit even kan. dit ook be vorderen Maar de overgrote meerderheid van de gereformeer den ziet heel goed In. waar ker kelijk het struikelblok ligt en hoe groot dit is. Wie daarom zegt: er is in de Geref. Kerken op grote schaal een „geflirt" (onprettig woord in dit verbandt) met de Herv. Kerk. geeft een vals beeld van de situatie. A NDERZIJDS zo blijft ds. Ve- T*. lema klagen is 'er geen be hoefte aan hereniging met de Chr. Geref. Kerken. Men heeft dit blijkbaar al afgeschreven enz. Ik zou willen antwoorden: is het een wonder, dat men bij ons de schouders wel eens ophaalt, zo lang mensen als ds. Velema schrij ven en handelen zoals zij doen? Wel klagen en aanklagen: gij laat ons links liegen! Maar bij de ge ringste poging tot toenadering on zerzijds, wenden zij zich af. Is het een wonder.'dat „velen" ln onze kerken zeggen: zij prui len wel. maar 't is niet, omdat de verdeeldheid hun zo dwars zit? Zij willen wel gaarne van al le kanten aangehaald worden, maar vluchten achter deuren en ramen, als er een serieuze min naar in het zicht komt. Dat betekent niet, dat de Chr. gereformeerden voor degenen, die xo spreken, een afgeschreven zaak xijn. Hoe weinig dit bet geval is, zou blijken, wanneer chr. geref. woordvoerders als ds. Velema in- plaats van alleen maar te prullen en te klagen eens met Iets posi tiefs voor de dag kwamen. Dan zou blijken, dat er bij dc velen in de Geref. Kerken nog wel een bewustzijn Is waar de banden het nauwste liggen. W7AAROM wil ds. Velema van mijn voorstellen nu niets we ten? Het komt hierop neer dat de Geref. Kerken nog de „vervan- Sings-formule" hebben. En zolang ie er is. kan er niets inkomen van al wat ik heb voorgesteld. Ds. Velema schrijft om.: „Wanneer die Vervangings-formule gemotiveerd werd opgeheven dan ga ven de Geref. Kerken het duidelijke bewijs dat het hun ernst was met hun toenaderingspogingen tot de Chr. Geref. Kerken. Zolang dit niet ge beurt blijft men welbewust de schei ding handhaven. En als deputaat voor samenspreklng heb ik zo lang zamerhand wel begrepen dat hier ook niet ca-er te denken valt." Men lette op het woordje: ge motiveerd. Er is bij ds. Velema een zekere argwaan, dat de zgn. vervangingsformule nog eens zou worden „opgeheven" op een wij ze. die aart de Chr. geref. nóg geen genoegdoening geeft. Sinds men in onze kerken over deze „opheffing" spreekt en schrijft, is van chr. geref. zijde gezegd: ja, maar het is ons niet genoeg, dat gij „opheft". We zullen eerst eens moeten weten, hoe gij haar op heft. Vandaar de toevoeging „ge motiveerd". ken, dat wij er bij ds. Velema zouden zijn. als wij de Vervan gingsformule niet slechts ophie ven, maar haar ook als de groot ste dwaasheid aan de paal zou den spijkeren. Indertijd hebben Schilder en de zijnen het zo met de chr. geref. geprobeerd. Zij hebben 1946. 1942. 1905 ten overstaan van de chr. geref deputaten zó ver weggewor pen. dat het niet verder kon- Toen hebben ze nóg een buiging ge maakt en gezegd, dat in 1892 de chr. geref. vaderen het heel wat beter gezien hadden dan de geref. vaderen. Daarna hebben zij aan de chr. geref. gevraagd: kan er nu van trouwen sprake zijn? Bij dit woord hebben de chr. ge ref. deputaten ijlings hun papieren gepakt en hebben zij zich met het oog op ,,klimaats"-verschillen, het late uur enz. voor ditmaal veront schuldigd. Naar ik meen, was dit het laatste officiële contact tussen vrijgemaakten en chr. gerefor meerden. 4 j Generale synode Geref. kerken Macht niet verlegd naar de meerdere vergaderingen J formeerde kerken te behandelen heeft, behoort de vernieuwing der kerkorde. De reeds op de synode te Leeuwarden voorlopig vast gestelde kerkorde heeft een punt van bespreking uitgemaakt in de gemeenten. Van zes kerkeraden, één classis (Meppel) en 82 kerkleden bereikten de synode bezwaren tegen de voorgestelde kerkorde, die de meer principiële kant van de kerkorde als geheel betroffen. TV AAR de rapporteur, prof. dr. K. Dijk, opmerkte, wordt in al deze prin cipiële bezwaren steeds één zelfde klacht vernomen, namelijk dat in de te Leeuwarden voorlopig vastgestelde kerkorde het zogenaamde nieuwe kerkrecht overheerst, en het beginsel van de zelfstandigheid der plaatselijke kerk is losgelaten. De bezwaarden zijn bevreesd voor overheersing van de gereformeerde kerken door de „meerdere vergaderingen", voor een kerkrechtelijk koers kiezen in de richting der hiërarchie. Dat zou tot gevolg hebben: een ver minderd verantwoordelijkheidsbesef vooral bij ambtsdragers, een vermin derd kerkelijk leven van de gemeente, een verminderd kerkelijk besef, bedreiging en verhindering van de kerkelijke eenheid. bijzondere aandacht aan deze be-1 uoldoen de Heilige ambtsdragers gestelde eisen". Zo was althans de in Leeuwar den aapvaarde redactieJ Op voorstel van de particuliere synode Noord-Holland welk voorstel door Issle BEROEPINGSWERK NEDERLANSE HERVORMDE KERK Aangenomen naar Lunteren: C. J. P. Lam te Poortvliet, die bedankte voor Sliedrecht en voor Veenendaal itoez.). Beroepen te Nijland (toez.): W. Koole te Uitwijk. GEREFORMEERE KERKEN CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN gegeven. De commissie heeft j ocKrift zich achtereenvolgens bezonnen op het I beroep op de Heilige Schrift, op de kerkelijke historie der laatste jaren en op de gevaren, waartegen de adressan ten hebben gewaarschuwd. De commissie kwam evenwel tot de commissie werd overgenomen - de slotsom, dot noch uit de de Heüioe sl»°' d' meerderheid Schrift -"°hh uit de historie, noch ui, de praktijk 0uertm9e1.de en deugde- „ollend-Zuld hsd een vooretel in Ixjke bewijzen zijn aan te voeren, die geest gedaan, met toevoeging „dal op bepaalde punten de nieuwe kerk- aanbevelenswaardiger is, de kwestie orde zo weerspreken, dat de geref or- de vrouw in het ambt bij meerde kerken haar niet zouden generale synode te regelen, mogen aanvaarden. De eenheid der kerk behoeft door een voortgaande behandeling van de voorgestelde orde niet geschaad te worden. Het gaat I de synode juist om deze eenheid beter tot haar recht te doen komen. Dit was de teneur van het rapport en op die wijze heeft prof. Dijk het in grote trekken, en ook op onder delentoegelicht. De synode verenigde zich dan ook met de conclusies van het rapport. Hierin wordt met zoveel woorden uitgesproken, dat de nieuwe kerkorde de macht niet verlegt van de kerke raden naar de meerdere vergaderin gen; de vrijheid en zelfstandigheid van niet een bepaalde visie al moet vastleg gen in de kerkorde" Aanvaarding van dit voorstel (dus schrapping van het woord „mannelijke") impliceert niet, dat in de gereformeerde kerken vrouwen tot het ambt geroepen mogen worden. Er blijft namelijk staan, dat ambtsdrager moeten voldoen aan de in de Heilige Schrift voor hun gestelde eisen. In de gereformeerde kerken bestaat verschil van inzicht over de vraag of de het ambt van diaken zou mogen bekleden. De synode en niet reeds de kerkorde zal moeten uitmaken wat de Heiige Schrift dienaangaande voor schrijft. Een candidaat zal in het ambt beves tigd worden met oplegging der handen de dienaar des Woords, die de be- roepene in zijn ambt bevestigt. De gestelde toevoeging „alsook vai andere dienaren des Woords die daarbij tegenwoordig mochten zijn" is wegge laten. Dit om te voorkomen hetgeen gebeurd is dat een predikant van ee: andere kerkformatie deelnam aan d handoplegging. Kampen-Amsterdam Bij het artikel over de opleiding tlot predikant staan uitdrukkelijk vermeld de Theologische Hogeschool te Kampen en de theologische faculteit der Vrije Uni versiteit. Er was een voorstel van ds. F. C. Zwaai te Winterswijk om de namen van deze inrichtingen te schrappen. De rapporteur van de commissie dr. M. Kamper van Wierden, voelde niet voor dit voorstel. Hij meende, dat de kerkorde niet moest toegeven aan suggesties om de Theologi sche Hogeschool maar op te heffen, zoals men wel eens hoort. Ds. Zwaai wilde 'dat niet suggereren ,maar hij vond dat men rekening moet houden met mogelijke veranderingen wat de opleiding betreft, welke wijzigingen dan ook weer een ver andering van de kerkorde meebrengen. De synode besliste evenwel, dat de na men van beide inrichtingen blijven staan. Twee lijnen bepalen het leven van ieder mei horizontale en een verticale lijn. Meestal hebben wij i aandacht voor de eerste, de lijn van onze eigen pretentii - belangen. Dat is onze grote jout en daarom zijn wij o egocentrisch, zo helemaal gericht op ons eigen ik. I weten wij diep in ons hart beter, wij doen, alsof die ven lijn er niet is, althans alsof adeze met de horiztt. lijn niets te maken heeft. Daarom zijn wij vaak ook a evenwichtig. Concreet gezegd: wij doen, alsof de eeutci: de enig werkelijke toekomst, het alles beslissende, et verwaarlozen factor is. Hoogstens houden wij ons allee de zondag als wij tenminste niet te moe zijn van horizontale activiteiten door de week met die ren lijn bezigHet lijkt, alsof de Bijbelse belofte, dat i kracht uit den hoge bekleed zullen worden, voor onj geldt. En op die manier leven wij in een zelfgekozen ar p j de. Maar bedenkt toch vooral dit: op het punt, waar die tt lijnen elkaar kruisen, staat Christus, staat Zijn kruk fg(j met een horizontale en een verticale lijn. Hij is de Enige ffe: de beide lijnen in uw leven kan samensmeden en j levenseenheid tot een werkelijkheid maakt. Hij zorgt ei dat er tussen de horizon van uw bestaan en de heme] i tje boven geen ledige ruimte bestaat. Wie dat gelooft, zijn viteiten zullen anders zijn gericht! DROGIST EN VOLKSGEZONDHEID OUD-GEREF. GEMEENTEN Oefenaar L. Gebraad, die beroepbaar is gesteld als predikant in volle bedie ning. heeft het beroep van de gemeente te te St Phllipsland aangenomen. Hij was daar reeds als oefenaar werkzaam schade veroorzaken, zoals vermindering en niet te Capelle aan den IJssel, zoals van het verantwoordelijkheidsbesef, van eerder gemeld. (kerkelijk meeleven en kerkelijk besef, waardoor een geestelijke verarming ln de hand rewerkt zou worden. Tenslotte be- Krasse woorden Voorts zal de kerkorde geen geestelijke Nestor predikanten Geref. Gemeenten (Van een onzer redacteuren) Verband van comm. van beheer De zesdealgemene vergadering van het Verbond van commissies van beheer der Geref. Kerken ln Nederland zal 7 mei te Rotterdam in het Groothandels gebouw worden gehouden. In de middag vergadering komt in behandeling het onderwerp „Kerkbouw". Dr. J. M. van Minnen, studentenpredikant te Utrecht zal de geestelijke en estetische kant van het vraagstuk behandelen en ir. T. L. van der Bom uit 's-Gravenhage de „pro zaïsche" kant. Advertentie Zwitserland heeft gebrek aan veldpredikers Het Zwitserse ministerie van defensie heeft mededelingen gedaan over gebrek aan veldpredikers in het Zwitserse leger. De oorzaak zoekt men in het afnemend aantal studenten in de theologie. Daar door kan men maar niet genoeg jonge predikanten vinden, die het khaki willen aantrekken. Thans zUn 575 veldpredikers ln het j Eén mislukking maar toen werd ze wijzer Moeder en moedermoeder ge bruikten al MAÏZENA DURYEA, dus bestelde 't Jonge vrouwtje 't ook. Maar ril versuimde te doen, wat die ervaren moeders deden en nög doentoetien dat te ook MAÏZENA DÜRYEA krijgen. De naam op 't pak, daarop moet letten, om teker te sfjn dat ge in derdaad MAÏZENA DURYEA koopt, die vermaarde MAÏZENA voor 't binden van groenten, soe pen en sausen. enkel opzicht de onenigheid in de elt kerken (dit is In geen der bezwaar schriften op deugdelijke gronden aange toond), terwijl de kerkorde een hereni ging met de gereformeerde kerken (ond. art. 31 k.o.) van déze zijde geenszins onmogelijk maakt. De commissie was van oordeel, dat de bezwaarden zich wel zeer sterk door vrees hebben laten leiden. De commissie vroeg zich echter in gemoede af. hoe men er toch toe kon komen om de oorzaak van de geestelijke verschraling in de uit voering van de nieuwe kerkorde te zien. Bovendien betreurde de commissie het, „dat in menig bezwaarschrift zonder vol doende argumentatie beschuldigingen zijn geuit en gevolgen zijn gesuggereerd, die wellicht op eenvoudige zielen diepe in druk maken, maai- die, getoetst aan wat wij uit de Schrift kennen en in de histo rie zagen gebeuren, zó voos zijn, dat uw commissie zich erover verbaasd heeft dat men zulke krasse woorden aan de synode durfde voor te leggen. De meesten van de adressanten weten toch, dat de generale synode zich niet door zware uitdruk kingen laat overweldigen maar nuchter en rustig alle bezwaren nauwkeurig weegt; zij is niet minder op de hoogte met de welstand en ook de misstanden Een wonderlijke en vaak diepe weg heeft ds. A. Verhagen moeten gaan, voordat hij vandaag vijftig jaar geleden tot het ambt werd toegelaten. Het ambt eerst van lerend ouderling (als jongeling van 21 jaar!), later dat van predikant van de Gereformeerde Gemeenten, die hij thans als oudste dienaar des Woords in allerlei andere functies dient. Vandaag huldigt de gemeente van Gouda haar predikant samen met velen uit het land. Maar het eind van deze huldiging zal zijn het Woord, dat ds. Verhagen vanavond zal bedienen. der geboren werd heerste er begrijpe lijkerwijs grote vreugde. Des te gro ter was de smart, toen de jonge Ver hagen op vijfjarige leeftijd aan een van zijn benen verlamd werd. Tot zijn twaalfde verbleef hij in ziekenhuizen. Van een schoolopleiding kwam bijna niets terecht. Zijn toekomst, zo werd besloten, zou in een zittend vak moe ten liggen: hij werd schoenmakers- Maar het ging anders. Op zestienjarige leeftijd werden mijn ogen geopend, zegt ds. Verhage. en ging ik zondagsschool- en in Vlaardin- gen. De begeerte om de kerk te die nen bleef. De vraag was alleen: hoe? De Gereformeerde Gemeenten hadden geen opleiding; zij bestonden trouwens uit afzonderlijke groepen of zelfstandi ge gemeenten, die in 1907 het huidige kerkverband aangingen met elkaar. 21-jarige ouderling In die tijd kwam de jonge Verhagen in on. kerkelijk en geeetelUk leven den m" 6mM Cornell, de bezwaarde broeders en zusters". Overduin, die i vrije geref. gemeen- afzonderiyke artikelen. Het eerste hoofd- zelf vertelt ds. Verhage. Ds. nel eina van een de kerkorde prggfaxogi op %e gaan en een preek te houden. Als hij dit vertelt, Uiteraard kostte hoofdstuk II meer iaat ds. Verhagen merken, dat het tijd', daarin gaat. het over de ambten jeigenly'Jc een wonderlijke gang van za- De kanonnen van „Maar nou weet ik nog altijd niet „Geduld, m'n zoon, geduld zoals onze geachte commodore al heeft opgemerkt. Het oosten kent geen haast. Wachten en blijven wachtendat is het motto van de Oriënt." „Maar vier uur slaap in drie dagen tijds is toch heel wat anders." foeterde Mallory. „Meer heb ik nietDaar zijn zei" Belden knepen de ogen half dicht toen de felle gloed van de plotseling ontstoken startbaanverlich- ting op de landingsbaan scheen. Geen minuut later landde de eerste bommenwerper, taxiede log en lomp een eind door en kwam vlak bij hen tot stil stand. De met camouflagckleuren beschilderde romp en staartvlakken waren doorzeefd met mitrailleur kogels en granaatscherven, een aileron was aan flar den en de buitenste bakboordmotor defect en over stroomd met lekkende olie. Het perspex van de cock pit vertoonde overal barsten en sterren. Een tijdje keek Jensen naar de gaten en littekens van de beschadigde bommenwerper, schudde het hoofd en wendde zich af. „Vier uren slaap, kapitein Mallory." zei hij op kalme toon. „Vier uur. Ik heb zo n vermoeden dat je je zelf mag feliciteren dat je nog zoveel rust nebt gehad!" De conferentiekamer, verlicht door twee schelle onaf geschermde lampen, was ongezellig en benauwd. Het meubilair bestond uit een aantal armoedige stoelen en een ongeverfde tafel; aan de wanden hin gen veelvuldig gebruikte kaarten De commodore, Seflankeerd door Jensen en Mallory. zat achter e tafel toen de deur openging en de eerste leden der bemanningen binnentraden; ze knipperden met de ogen tegen het ongewone, felle lamplicht. Hun aanvoerder was een donkere, zwaargebouwde vlie- ker. die helm en vliegpak in z'n linkerhand droeg. Een pet van Australische makelij hing achter op z'n hoofd Op zijn schouders en op de kleppen van z'n borstzakken prijkte in wit het woord „Australië". r AUSTAM» MACKAN Grimmig zwijgend toe te wachten. gi..0-^ I ren zitten, haalde een pakje sigaretten te voorschijn en streek een lucifer op het tafelblad aan. Mallory keek de commodore van terzijde aan. maar deze zag het allemaal gelaten aan; zelfs klonk z'n stem geheel gedwee. „Heren, dit is majoor Torrance. Majoor Torran ce". voegde hij er overbodig aan toe, „is Austra liër." Mallory had de indruk dat de commodore min of meer hoopte dat deze beschrijving een en an der zou verduidelijken, onder meer de majoor Tor rance. „Hij heeft vannacht de aanval op Navarone Seleid. Bill, deze officieren dit is kapitein-ter-zee ensen en dit kapitein Mallory van de woestijn commando's zijn bijzonder geïnteresseerd in Na varone. Hoe ia 't geweest vannacht?" Navarone! Dus daèrvoor ben ik hier. dacht Mal lory. Navarone. Hij wist daar veel van, althans hij had er veel van gehoord, zoals een ieder die een tijdje in het oostelijk deel van de Middellandse Zee was geweest: een dreigend, onkwetsbaar, ijzeren fort onder de Turkse kust. krachtig verdedigd door dat vermoedde men tenminste detachementen Duitsers en Italianen. Het was een van de weinige Aegesche eilanden, waarop de geallieerden in de loop van de oorlog geen post hadden kunnen vesti gen. laat staan ze heroverenHij hoorde Torran ce spreken, langzaam, met zwaar accent en be heerste woede. „Je reinste poging tot zelfmoord." Hij zweeg en staarde met saamgeknepen lippen somber naar de rook van zijn sigaret. „Maar we zouden er toch graag nóg's heen willen." ging hij verder. „Ik en de jongens hier. Eén keer maar. We hadden 't er over op de terugweg." Mallory hoorde gemompel achter in de zaal, een instemmend gegrom. „We zou den dan graag de knul meenemen die dit lolletje voor ons heeft uitgedacht Alleen maar om 'm op 10.000 voet boven Navarone door 't bommenluik te smijten., zonder parachute. „Was 't zo beroerd, Bill?" „Jazo beroerd, commodore! We hadden geen schijn van kans. Precies zoals ik 't zeg: geen schijn van kans. Om te beginnen zat 't weer ons tegen. Die grappenmakers van de meteorologische dienst hadden 't weer precies zo goed geschoten als al tijd." „Hadden ze helder weer voorspeld?" „Ja. Helder weer. Maar er was 'n tien-tiende bewolking boven het doel." zei Torrance wrang, moesten tot 1500 voet dalen. Niet dat 't er wat op aan kwam. Als 't moet gaan we nog lager voor mijn part 3000 voet onder de zeespiegel, om dan netjes naar boven te komen. Kijkdie overhangen de rotsen schermen het doel volkomen af. We had den net zo goed pamfletjes kunnen uitgooien waar in we ze vroegen of ze asjeblieft niet wilden schie ten. Ze hebben daar zeker de helft van al het lucht doelgeschut in Zuid-Europa staan. Alles wat ze te doen hebben is hun vuur concentreren onder een hoek van niet meer dan vijftig graden. Want Je kunt maar van één kant het doel naderen of in de buurt ervan komen. Russ en Conroy hadden ze al direct te pakken. Ze kwamen nog niet eens halver wege de havenDe jongens hadden geen schijn van kans." (wordt vervolgd) Na de preek vroeg de kerkeraad of 5. Verhagen misschien de volgende avond in de weekbeurt wilde voorgaan, was op een woensdag. Donderdag ds. Overduin gaan preken in West- i: of de jonge Verhagen hem wilde vervangen? In Westzaan was men wel een beetje bezwaard over de komst van de jonge ling in plaats van de beloofde predikant. Maar men had blijkbaar met stichting geluisterd, want men vroeg ds. Verha gen de volgende zondag weer te komen. Op 17 april 1908 werd de 21-jarlge Ver hagen bevestigd als lerend ouderling in de vrije gereformeerde gemeente Westzaan. Predikant Enige jaren later ging ds. Overduin /er naar het nieuwe verband der Ge reformeerde Gemeenten. Ouderling Ver hagen, zijn discipel, onderging een soort examen (een onderzoek naar zijn beke ring. zijn roeping tot het ambt en „sin guliere gaven"). Hij kreeg preekconsent de Geref. Gemeenten. Intussen was naar Meliskerke verhuisd, waar de Zeeuwse part. synode hem beroepbaar stelde als predikant. In 1915 werd ds. Verhagen als predikant bevestigd in de ^eref. gemeente van Leiden door ds. Jac. )verduin van Lisse. Vijftig jaar lang heeft ds. Verhagen het leven van de Gereformeerde Ge meenten gevolgd, en daarin mede leiding gegeven. Hij heeft ze zien groeien tot geregeld kerkelijk leven. Hij heeft de opbouw leiding gegeven. Maar hij heeft ook „op zijn oude dag moeten meemaken de afbraak van die kerken"; dat is de scheuring van enkele jaren geleden, waar ds. Verhagen zich bepaald bedroefd over betoont. Ds. Verhagen heeft na de gemeente an Leiden gestaan te Dirksland, Mid delburg. Lisse. Kampen en sinds 1955 te Gouda. Enkele scholen en kerken staan op zijn naam. Bij de ingebruikne ming van de nieuwe Kamper kerk werd hij benoemd tot ridder in de orde Oranje-Nassau. Een lange lijst functies vervult ds. Verhagen. Hij zegt er zelf van: ,,U zult wel denken, dat die oude dominee voor zitter van de hele wereld is". Maar de gemeenten moeten het nu eenmaal stel len met een klein getal predikanten (er zijn thans negen studenten; een onge kend aantal) Ziin activiteit op het ge bied van school en verenigingsleven werd aanvankelijk wel wat bevreemd aangezien. Maar door gestaag voortgaan en het vasthouden van de principiële lijn zijn deze gebieden in achting geko- kartel nu tot verdwijnen gedoe Dit alles is naar ons gevoel tei aan een fout waarop we al i A LS de Eerste Kamer het voorbeeld de apotheek is nu wettelijk A volgt dat haar gisteren aan de gelegd. Door deze beslissing andere zijde van het Binnenhof ge- aardigheid voor de drogisten geven is, dan zal binnen afzienbare goeddeels af, ook al behoeft I tijd de oude geneesmiddelenwet die te betekenen dat het Pharn dateert van 1865 zijn vervangen. J"'" J- Alleen al het vermelden van dat jaar tal toont de noodzakelijkheid aan Sinds 1865 is er op het gebied van hebben gewezen namelijk dl de geneesmiddelenvoorziening wel de 6300 erkenden in Phart het etn en ander veranderd. In dat slechts 2200 personen besct 1111 jaar was er nog geen sprake van over een drogistendiploma. Wi 215 verpakte geneesmiddelen, laat staan aantal vakbekwame drogisten! van registratie, controle en uitvoer geweest, wellicht was het dan hiervan. Men kan dus moeilijk stellen ren heel anders gelopen. Nd dat het invoeren van een nieuwe ge- schijn gewekt dat het karW neesmiddelenwet een luxe is! Dat de beslissing zolang uitgebleven sche betekenis was en dat heli is, is te verklaren uit de moeilijkheid gezondheidsmotief ondergeschü dat aspecten van volksgezondheid en aan het economisch motief, economische belangen hier dooreen- Immers, als men de verkop gestrengeld liggen. En hoe groot deze geneesmiddelen bulten de ap moeilijkheid is; is ook gisteren nog wil regelen, dan moeten er oót gebleken toen de uiteindelijke beslis- eisen gesteld worden aan de f sing moest worden genomen. Want middelenverkoper, of hij nu i hoe men het ook keert of wendt: de is of kruidenier. Met alle waiti dag van gisteren was voor de dro- dus die we hebben voor de dn gisten een zwarte dag. Jarenlang heb- hier school de fout in h ben zij gestreden voor een eigen sta- strijding van deze wet. Men tus in de volksgezondheid 'hun de Indruk dat men het kart wens is niet vervuld. Wij kunnen hun uit economische overweging» ontgoocheling begrijpen. Want de opengebroken, weer wilde drogisten hadden hun zaken voor helen met volksgezondheidstno elkaar. Er was het Pharmacon-kartel En die opzet had slechts kn dat ordenend werkte. Daardoor was een vrijwillige controle op de v( koop van geneesmiddelen buiten de Nu behoeft de drogist de be apotheek en dan niet slechts wat van gisteren niet al te zwaa betreft de aard Van het geneesmiddel vatten. Daarvoor is het vertr (al dan niet schadelijk), maar ook van de consument in de vakbeV op de wijze waarop het geneesmiddel drogist te groot én wat dat I werd behandeld. zullen collega-middenstanden Dit kartel werd door minister Zijlstra wel eens benijden. We hopen d opengebroken onder het motto: „Er dat in de vele uitvoeringsregf is altijd behoefte aan een betere die binnenkort ontworpen l drogist", een stelregel van de mi- worden, rekening gehouden n nister van economische zaken die den met de historische rechlf waardevol is voor de consument en verkopers van vrij verpakte p in een tijd van hoogconjunctuur de middelen. Ook al krijgen li; concurrentiewlnd weer doet waaien, geen volksgezondheidsstatu», Het aanvaarden van de genees- ons staat wel vast dat zij eet middelenwet verzwakt dit kartel belangrijke taak vervullen in nog weer aanzienlijk. De opstelling neesmiddelenvoorziening, nie! van de U.A.-lijst (lijst van artikelen minst op het platteland. Voor c die uitsluitend in apotheken te koop mermeerderheid die zich gü zijn) is niet langer een privaat- achter minister Suurhoff sfl rechtelijke zaak, want dit wordt nu hebben wij begrip maar *i taak van de wettelijk geregelde ge- niet geneigd de geneesmid neesmiddelencommissie. En ook de verkoop buiten de apotheek controle op geneesmiddelen buiten schrijven. slagen gehad als er meer p meerde drogisten waren gevri WANHOPIGE STARTER: Ik heb al vier keer geschoten, maar ze gddn niet..ze lézen maatl (Zó boeiend is nu PANORAMA!) De nood ln de gemeenten is groot. Sinds hij in Gouda kwam heeft ds. Ver hagen 658 maal gepreekt. En nog steeds blijft hij werken. Het is niet alleen de nood die hem daartoe dringt: -*—*•- hagen is er de mens niet (Van een onzer verslaggevers) ]~)OOR DE DALING van de prijzen op de internationale zuivelmarkt kan zoals bekend de detailhan delsmarge voor consumptiemelk niet worden'verhoogd. Tijdens de jaarver gadering van de Prot. Chr. Bond van Handelaren in Melk- en Zuivelpro- dukten, die woensdag in Delft werd gehouden, verklaarde de voorzitter, de heer A. van Buuren, naar aanlei ding hiervan: „Ook de boeren en land arbeiders zien hun wensen niet inge willigd. Strookt het nu wel met een rechtvaardige verdeling der lasten, dat de ongunstige situatie op de inter nationale markt alleen wordt afge wenteld op de schouders van boeren, landarbeiders en melkdetallhandel De voorzitter wees er voorts op, dat de melkdetailhandelaren wel in een zeer moeilijk parket zitten: zij ontvangen nog steeds niet de beloning die hen volgens de c.a.o.-basis zou toekomen, terwijl de boeren altijd kunnen rekenen op de ga rantieprijs en de landarbeiders op hun doen. Of hij geen last van zijn 71 ja-I geeft ren krijgt? Och, je geest blijft wel jong, maar de krachten worden wel wat min der. Maar van emeritaat is nog geen De heer Van Vuuren uitte zijn tevre denheid over het besluit van de minister, in het algemeen het vetgehalte van con sumptiemelk niet te verhogen. Een daling van het melkverbruik door hogere prij zen is hiermee voorkomen. Wat betreft 'Ver-1 de melange van boter en margarine niets klaarde de voorzitter, dat hij de voorkeur behoorlijke toeslag op de eigen land bestemde boter, om dat het binnenlands verbruik daardoor zou worden gestimuleerd. Wij staan bij de boekenkast. „Ik ben zonder één boek begonnen; en moest het „gotische" schrift van de statenverta ling en de oude schrijvers nog leren le zen." Nu staan in een prachtige kast naast elkaar: Van Oosterzee en Smijte- geld. David Knibbe en Berkouwer. „Laten we niet ln de mens eindigen", zegt ds. Verhagen tenslotte. Ed hij 1 méént het. worden, zullen de samenwerkende melk* slijtersorganisaties de samenstelling van het assortiment van artikelen dat zij heb ben aangevraagd, volgens de heer van Buuren. moeten herzien. Dat de Prot. Chr. Bond snel groeit, bleek uit het Jaarverslag van de secreta ris, de heer C. de Boer. In de eerste maanden van 1958 gaven zich al weer De voorzitter en de heren A. dt en A. Veldman werden bij de veri herkozen. Van de kandidaten voor cature van de heer H. Konijn kff heer D. Ophorst te Willemstad dei stemmen. De vergadering n van de heer M. v. d. Leer uit Dorc die om gezondheidsredenen de van lid van de redactiecommissie, tien jaar lang vervuld heeft, moes! leggen. Hij kreeg een boek en ee konde. Winstmarge roombc De afdeling Gelderland had een stel ingediend, de winstmarge of boter te verhogen tot 10%. Er z: roomboter geen prijzen vastgestel concurrentie met de speciaalzab de grootwinkelbedrijven noodzak slijters, de boter zonder of een zeer geringe winst G -j. Aangezien de winstmarge niet te ordening kan worden vastgestd het bestuur in samenwerking met! organisaties proberen, overleg te met de betrokken firma's. I Met andere organisaties uit deA handel zal eveneens bekeken won het mogelijk is, de destijds inge®* grossiersvei gunningen in beperkte] en onder bepaalde voorwaarden w schikbaar te stellen. Het clandestien verkopen van1 door boeren is nog steeds een d«J het oog der melksiyters. Het P" schap voor Zuivel geeft uitslulte» renpllchtvergunningcn af aan die menten. die hun melk niet via de' handel kunnen betrekken. Vele houden zich echter niet aan N koopverbodsbepalingen die gelden alle andere consumenten: er zUn,<" waar 30 a 40% van dc melk bU wordt gehaald. Het bestuur bes" zaak nogmaals In studie te nemen. De vergadering werd besloten rede van ds. G. van Hoegee, pr™ te Delft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2