lUeuwe £dïtsrlje liimrnnl eden landing bij Padang ELMIOR Twee overvallen en drie oplichtingen Ministers akkoord met 30 divisies EXPO: Troepen van Djakarta nauwelijks bestreden ikoyan naar Bonn om akkoord te tekenen Djakarta verwacht luchtaanval Wereld verwacht daden van V.S. en Duitsland KONING BOUDEWIJN OPENDE VANMORGEN EXPO '58 Corso tot zaterdag 10 mei uitgesteld Drie doden in het verkeer overhemden (DERDAG 17 APRIL 1958 IHEAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 31441. HVERTENT1ES: 0-20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (Bi] contract belangrijke korting.) postrekening 58936 LUKISTELIJK-ISATIOISAAL DAGBLAD Leiden en Omstreken Chef-red.: H. „Slanhwslirb is aheMmn myo baH in tcafjendport" Negenendertigste jaargang no. 11237 politiek en glimlach Zie pagina 7 BESLISSENDE SLAG OP SUMATRA NU NABIJ eginperiode van ontspanning? (Van onze correspondent.) BONN, donderdagmorgen. iT GISSEN naar de identiteit van de Russische afgevaardigde in Bonn het onlangs gesloten Iels-, consulair- en repatriërings- ord zou komen ondertekenen is bij nu het Kremlin heeft be- gemaakt dat de eerste vice- Mikoyan daarvoor naar de uW'|klshoofdstad zal reizen. zal worden vergezeld door Semjo- «n der twee leiders van de Ru6sl- delegatie die negen maanden lang de Westduitse delegatie onder lei- van ambassadeur dr. Lahr over het rd heeft onderhandeld. Het bezoek ie bedde Russen zal vier dagen, van met 28 april, duren. Minister kentano zal voor de Bondsrepubliek terdrae ondertekenen. is men nogal verguld met de Mïïkoyan, die na premier en Itecretaris Ohroesjtsjef als de mach- ian der Sowjetunie. als tamelijk georiënteerd en als voor redelijke menten vatbaar geldt. De veronder- "f is bepaald gewettigd dat men de Mieid van de komst van Mdkoyan It zijn bezoek aan Bonn opzettelijk tdt vastgesteld dat hij ook een vl- al kunnen breneen aan de Industrie die op 27 april in Hannover wordt «i zal trachtten te benutten om politieke gesprekken te voeren ran de uitkomst overigens in hoge twijfelachtig la. tfflijke politieke gesprekken zullen ïcn handelen over het alles- thema der Duitse hereniging *1 Russische standpunt dienaangaande en bekend. De hereniging is een die de Duitsers onderling zullen ten uitmaken en waarvoor Westduit- let Oostduitsers aan één tafel Ontspanning wwdanks hoopt men in Bonn dat "tekening van het akkoord een ontspanning in de Westduits- liche betrekkingen zal inluiden. Men k Bonn overtuigd van de goede wil Sovjetunie en van haar verdrags' Ondanks de vele moeilijkheden zich gedurende de negen maanden widertiandelen hebben voorgedaan en J*ide zijden aanleiding werden tot "billende heftige gemoedsexplosies, d® Russen toch voortdurend door- dat zij grote waarde hechtten nauwere samenwerking met de Jf*publiek. eigende stadium in de verbete- wederzijdse betrekkingen j™*tinlijk zijn het sluiten van akkoord, misschien in de geest (voor de duur van een Jaar en me' ,V4*t programma voor culturele acti- *o) onlangs ook 16 gesloten tussen Amerika en de Sowjetunie. Men denkt in dit verband op het ministerie van bui tenlandse zaken aan een uitwisseling van professoren, literatuur, films en even tueel ook televisie-programma's. VANMORGEN BIJ ZONSOPGANG half zeven zijn twee compag nieën mariniers der centrale Indonesische regering op de westkust van Sumatra nabij de haven van Padang geland. Dit meldt de Indonesische vloot te Djakarta. Een woordvoerder zeide, dat de operaties volgens plan verliepen en groot succes hadden. Er werd geen tegenstand van betekenis geboden. Men verwacht, dat men binnen een week de opstandelingen zal verslaan. Ook valschermtroepen zijn geland. Invasievloot telt dertig schepen De landing geschiedde over een strook van 10 kilometer. Aan boord van de schepen stonden nieuwe troepen gereed om de landing te steunen. De landingsvloot telt dertig schepen en drie korvetten. Drie koopvaardijsche pen van 6000 ton voerden de troepen (6000 man) aan en voorts zijn er vele kleine vrachtscheepjes. Gisteren hadden vier oorlogsschepel van de centrale regering Padang bescho ten. doch de granaten vielen in de dernis achter de stad. Zij deerden mand en veroorzaakten geen paniek. De opstandelingen antwoordden met oude Australische stukken van 37 mm, doch hun granaten kwamen driehonderd meter voor de schepen in het water terecht. Men weet niet, wat de opstandelingen zullen doen. Sommige leiders zeggen, dat zij verwoede straatgevechten zullen lev< ren, anderen dat zij zich in de bergen zul len terugtrekken, als Padang en Boekit Tinggi worden aangevallen. Both gezonken Reuter meldt nog, dat de opstandelin gen wellicht een Nederlands vrachtschip (is de Both bedoeld?) aan de ingang de haven hebben laten zinken. De meeste leiders van de opstand den volgens A.F.P. Boekit Tinggi hebben verlaten en zich naar de geheime hoofd stad in de bergen hebben begeven. Een legercommuniqué te Djakarta meldlt, dat de regeringstroepen Soenged Langsat en Kildramdjao hebben bezet en thans de wegverbinding tussen Midden- en Zuid-Sumatra hebben afgesneden. In Tepanoeli zouden volgens radio- Padang in een hevig gevecht te Goenoeng Toea 51 man van de regeringstroepen ge- Djakarta bereidde zich volgens A-N.P. vandaag voor op luchtaanvallen der op standelingen. De plaatselijke militaire commandant maakte bekend, dat sirenes aanval verwacht. Naar te Djakarta ver luidt, zouden de opstandelingen de be schikking hebben over zes gevechtsvlieg- Arrestaties aan lopende band TNE MISDAAD heeft de afgelopen dagen welig getierd in Neder land. Twee roofovervallen werden kort na elkaar gepleegd, terwijl in drie gevallen wegens fraude en dief stal arrestaties werden verricht. Twee onbekend gebleven hebben gisternacht in Den Helder de 74- jarige alleenwonende weduwnaar H. Bak- zijn woning overvallen. De bejaarde die wakker werd toen de mannen zijn slaapkamer binnendrongen, werd le lijk toegetakeld, toen hij de mannen vroeg ze in zijn huis deden. Met een laken werd hij vastgebonden, terwijl hem een handschoen in de mond werd gepropt. Met slechts 25 gulden en een bos sleutels gin gen de indringers er vandoor, toen de oude man te luid om hulp riep. Een geld kistje met driehonderd gulden zagen zij over het hoofd In de bossen van Helvoirt heeft de rijkspolitie twee voortvluchtige gedeti neerden, uit een voedingsinrichting Arnhem ontsnapt, na een achtervolging gepakt. De jongens, de negentienjarige Van R. en de zeventienjarige S., hadden kort tevoren op de weg Nieukuijk-Hel- voirtde veertigjarige handelaar in bouw materialen J. Houdijk uit Den Bosch, die met zijn auto stopte om een pijp te stop pen, overvallen door hem met een stok op het hoofd te slaan. De handelaar bleef evenwel bij zijn positieven, jongens het hazenpad kozen. Een bliksem- patroille van de politie had de knapen half uur later te pakken. De jongens ble ken op hun tweedaagse tocht zes fietsen, een bromfiets en kleding te hebben ont vreemd in verschillende plaatsen. Zij had den de nacht doorgebracht in een geïm proviseerd hol in de bossen bij Helvoirt De handelaar die verwondingen had op gelopen. is in een ziekenhuis behandeld. De Haarlemse recherche heeft giste ren twee leden van het personeel Vroom en Dreesmann in die stad gehouden, verdacht van malversaties bedrage van 130.000. De 32-jarige koper R. K. uit Bloemendaal zou reeds bekend hebben over een periode van vijf jaar met verkoopbonneu te hebben ge knoeid en zich goederen te hebben toege ëigend. Ook is de 45-jarige in- en ver koopchef J. J. M. uit Beverwijk in arrest genomen. Hij werkt op dezelfde afdeling als K. en zou hem geholpen hebben. In Amsterdam heeft de centrale cherche de 49-jarige varkenshandelaar Van S. uit Woubrugge en de abbattoir- employé J. in arrest gesteld. Beide heren worden ervan verdacht een afspraak hebben gemaakt, waardoor de handela. financieel goed aan zijn trekken kwam de employé daarvoor beloond werd. De employé had als taak varkens, die vee houders kwamen aanbieden, op de weeg schaal te drijven. Was zo'n varken voor de handelaar bestemd, dan manouvreerde de drijver met zijn knie tegen de nok van de weegschaal, waardoor de schaad een lager gewicht aanwees. Op die manier zou het duo een goede vijftigduizend gulden hebben verdiend. Zij zijn voorgeleid. De Utrechtse recherche heeft de handen vol gehad met het aan het licht brengen van verduistering van grote hoe veelheden oud metaal ten nadele van d< staalfabriek Demka. Er zijn veertig per sonen aangehouden, waaronder schippers en arbeiders. Na een verhoor zijn zij weeo op vrije voeten gesteld. Gedurende eer lange periode zouden deze veertig aan gehoudene betrokken zijn geweest bij het achteroverdrukken van de hoeveelheden oud metaal, dde niet bij de fabriek werden gelost, maar aan opkopers verkocht. A. van Gent, hoofdcommies ter secreta rie van Woudenberg, 16 per 1 mei benoemd tot burgemeester van Bergschenhoek. Drs. G. J. H. de Graaff, laatstelijk ge zant in Parijs, is op zijn verzoek eervol ontslag uit de buitenlandse dienst ver- L. Brouwer, burgemeester van Zuid- Beijerland, ds benoemd tot burgemeestei van Lemster! and (Fr.). sneuveld zijn. Radio-Medam meldt, dat Goenoeng Toea door de regeringstroepen veroverd is en dat de opstandelingen ge vlucht zijn, waarna zij over een afstand van 10 kilometer werden vervolgd. De opstandelingen onder Natnggolan en Sita Poham zouden van drie zijden bedreigd worden. Noord-Celebes verknipt Een legercommuniqué te Djakarta meldt, dat regeringstroepen vier steden in Noord- Celebes hebben veroverd, terwijl in de omgeving van de haven Donggalo reeds een aantal steden gezuiverd was. Dit be tekent volgens het communiqué, dat het lange uitsteeksel van Noord-Celebes thans door de troepen van Djakarta in tweeën is gesplitst, en dat de ops tandelingen Dionggala niet meer kunnen gebruiken voor de ruilhandel. Volgens het legercommuniqué te Dja karta is een der op Noord-Celebes bezet te plaatsen Pariet. GEBIED OM PADANG Gebied van beslissende slag op Suma tra. Gelijk gemeld zijn de Indonesische regeringstroepen bij Padang geland. In het oosten bp Pajakoemboeh staan regeringstroepen voor de opmars ge reed, terwijl ook uit het zuidoosten een offensief te verwachten i». NAVO-gesprek in Parijs DE MINISTERS VAN DEFENSIE van de vijftien N.A.V.O.-landen hebben gisteren in Parijs in principe het plan aanvaard in de toekomst dertig divisies in te stellen, waarvan de helft met tactische atoomwapens is uitge rust. De goedkeuring van dit plan behoeft overigens niet in te houden dat de divisies er inderdaad zullen komen. Het voorstel zal eerst nog besproken moeten worden door de regeringen van de vijftien landen, waarna de kwestie in de permanente raad of eventueel op de komende permanente conferentie in Kopenhagen aan de orde komt. Europese N.A.V.O.-landen Bovendien hebben de ministers van En geland en Frankrijk een duidelijk voor behoud gemaakt, gezien de financiële consequenties van het plan. Zo heeft de Engelse minister, Duncan Sandys, betoogd dat de kosten van de moderne wapens op het ogenblik zo hoog zijn, dat hierdoor de Minister Luns over de toestand: tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteren te New York verklaard dat de wereld haar aan dacht richt op de landen als de Ver enigde Staten en West-Duitsland voor de juiste maatregelen ter voor koming van een malaise die de gem hele wereld omvat. In de economische en sociale raad van de Verenigde Naties verklaarde ministei Luns dat de recessie in sommige landen afmetingen aanneemt die reden geven tot ernstige bezorgdheid en dat het gevaar voor een algemene depresie niet mag wor den genegeerd. Een onbekommerde benadering van bet vraagstuk raakt zowel de internationale economische toestand als het politieke evenwicht in de wereld. „De ontwikkelde landen wililen werkloosheid-op-grote- schaal voorkomen en de onderontwikkel de landen willen geen lage prijzen vooi hun produkten", aldus de bewindsman. „De moeilijkheid is nu een aantal de- flatoire maatregelen te vinden in de juiste orde van grootte. De maatregelen geven niet alleen verantwoordelijkheid aan enkel land, maar aan de wereld in zij beel". „De wereld ziet vooral uit naar de juiste maatregelen, te nemen door landen met een gunstige betalingsbalans, zoals de Ver. Staten en West-Duitsland", zo besloot de Nederlandse minister. nog nimmer heeft aanschouwd. Symbool van menselijk kunnen, stralend in een schrale lentezon. Symbool ook van de gaven die de schepper de kleine mens heeft gegeven met de opdracht de schep ping te ontplooien en haar dienstbaar te maken aan diezelfde mens. hem ten goede. Vanmorgen begon 's werelds grootste show. toen in het midden van de vijver op het grote Belgiëplein koning Boudewijn van België het vuur ontstak. Op datzelfde moment klokslag elf uur vloog hoog bo ven dit voornaamste plein van het ten toonstellingsterrein een groep van vijftig, vliegtuigen, een enorme B beschrijvend. Onmiddellijk daarop volgde een tweede groep die de drie kleuren van de Belgi sche vlag. zwart, geel en rood, tegen de bewolkte lucht aftekende. Deze indruk wekkende luchtdemonstratie was het sein om In het nabijgelegen Heyzelvlakte niet minder dan twintigduizend ballonnen ln talloze kleurenvaritaties los te laten. Aan twee zijden van het Belgiëplein hadden al geruime tijd van tevoren vertegenwoor digers van alle deelnemende landen zich opgesteld met de vaandels van hun lan den In vele gevallen waren de dragers en draagsters in de nationale klederdracht gestoken. Eerder op de morgen, voordat koning Boudewijn het vuur in het midden van de vijver ontstak, was in het vlakbijgelegen auditorium een plechtige bijeenkomst ge houden, die door tal van vooraanstaande personen uit België en de deelnemende landen werd bijgewoond. Koning Boude wijn arriveerde daar met zijn gevolg na een rit per auto van het paleis te Laeken via het tentoonstellingsterrein Hij werd daar begroet door de voorzitters van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoor diging en de Senaat, premier Van Acker en de hoofden van de buitenlandse mis sies in Brussel, de commissaris-generaal der Belgische regering en diens collegae der andere landen. Premier Van Acker was de eerste spre ker. Na hem spraken andere leden van de Belgische regering, functionarissen van de Expo en burgemeester Cooremans van Brussel. Koning Boudewijn deed vervolgens eerst in het Nederlands, daarna ln het Frans een beroep op de wereld om naar een blijvende vrede te zoeken. „De mens heid is een nieuw tijdperk van haar ge schiedenis Ingegaan. Meer dan ooit is de beschaving afhankelijk van de wetenschap Een kwart eeuw geleden zou niemand zich hebben kunnen voorstellen dat dergelijke krachten ooit ter beschikking van de men» zouden komen", aldus de Belgische ko ning. Het doel van de tentoonstelling noemde hij een atmosfeer te kweken van begrip en vrede onder de volken van de wereld, wat ook de sociale, politieke of geestelijke meningsverschillen mogen zijn. „De grote mogendheden van Oost en West, alle na ties en alle rassen zijn hier op schitteren de wijze vertegenwoordigd. Mogen allen die de wereldtentoonstelling bezoekeD weggaan met de overtuiging dat een nieu we beschaving uitgroeit boven de oude. zonder evenwel de waarden die de be schavingen ons in de loop der tijden heb ben geschonken, te niet te doen". Aanklacht tegen gen. Hasselman De kapitein A. M. Leegsma, die zlci indertijd in ongunstige zin had uitgelaten over de toestanden in het kamp Senne- lager toen daar een griepepidemie wai uitgebroken, heeft zich inmiddels bij de minister van oorlog beklaagd over gene raal B. R. P. F. Hasselman- Generaal Has selman zou namelijk op een persconfe rentie het optreden van kapitein Leegsma hebben geridiculiseerd en onder hebben opgemerkt, dat deze er al blijk van had gegeven geestelijk one wichtig te zijn. Hierdoor nu acht de heer Leegsma zich gegriefd. dermijnd kan worden en het gevaar kan ontstaan dat de levensstandaard in deze landen verlaagd wordt tot het niveau van de Oosteuropese landen. plan van generaal Nors tad betekent een revisie van de doelstellin gen, zoals die in 1952 in Lissabon werden vastgesteld. Toen besloot men zestig di visies op de been te brengen. Het nieuwe plan betekent ook, dat de met kernwa pens uitgeruste divisies op mankracht beperkt kunnen worden, omdat hun vuur kracht zoveel groter zal zijn. Een groot deel van de dag hebben de ministers over de moderne wapens ge sproken. Een speciaal uit de Verenigde Staten overgekomen groep militaire des kundigen heeft hen een overzicht ge ge- de technische mogelijkheden en moeilijkheden en ook enkele moderne wapens getoond. Na rijp beraad heeft het bollen- corsocomité gisteravond besloten het corso niet op de aanvankelijk vast gestelde datum, zaterdag 26 april, maar op zaterdag 10 mei te houden. De kou heeft de groei der bollen aanmerkelijk vertraagd en uitstel was daarom noodzakelijk. Men heeft nog even de mogelijkheid onder ogen gezien het corso dit jaar op Konin ginnedag, woensdag 30 april, te hou den maar dit betekende slechts een verschuiving van vier dagen. Uitstel van een week was ook niet moge lijk omdat het corso dan op de dag van de Dodenherdenking zou zijn gehouden. Drie weggebruikers zijn gisteren in het verkeer om het leven gekomen bij onge lukken en aanrijdingen. In Wateringen werd de 76-jarige wiel rijder A. J. van R. bij de Sammersbrug door een hem achteropkomende auto aan gereden toen hij de weg overstak. In het Hippolytusziekenhuis te Delft overleed hij later aan inwendige kwetsuren. Op de provinciale weg nabij Schagen ls de achtjarige jongen Piet Kater uit Moerbeek dodelijk aangereden, toen hij uit een bus stapte en de weg overstak, achter de bus om. Nabij het dorp Suiderkarspel is gis teravond de 28-jarige verzekeringsinspec teur P. J. Lafartut uit Monnikendam met zijn auto uit de bocht gevlogen. De auto sloeg enkele malen over de kop. De be stuurder kwam om het leven. De Tweede-Kamerleden Roosjen, Cal- meyer. Weiter, Ritmeester, Peters en Van Dis, hebben de minister-president verzocht te bevorderen, dat voortaan l»i| het na tionale monument op de Dam in Amster dam jaarlijks een dodenherdenking wordt gehouden van een breder karakter dan tot nu toe het geval is geweest, althans een die een nationaal karakter draagt. Zi| willen een bredere betekenis toekenenn aan het PLAATSELIJK REGEN De Bilt verwacht tot morgenavond: tVeel bewolking met plaatse lijk enige regen of motregen. Iets minder koud, vooral in het westen van het land. Zwakke tot matige wind tus- sen zuid en zuidwest. (Op gemaakt om 11.15 uur). Vrijdag 18 april: Zon op 05.39 uur, on der 19.41 uur; maan op 05.18 uur, onder 19.15 uur. NIET-STRIJK in alle soorten bii B REESTRAAT 1MB Ook voor Uw reparatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1