Euromarkt belangrijk voor positie visserij Plannen tot bewerkstelligen van snellere verkoop Oudste ingezetene Noord wijk. 101 jaar, overleden Veilig verkeersdagen werken niet tè gunstig op publiek NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 DONDERDAG 17 APRIL 1958 Ondanks contributieverhoging Groeiend meeleven met Groene Kruis van Oegstgeest IS HET WIJKGEBOUW hield de Zuidhollandse vereniging Het Groene Kruis, af deling Oegstgeest, gisteravond haar jaarvergadering. In haar openingswoord ■egde de presidente, mevrouw M. v. d. Bos-Buurman, vooral de beide wijkverpleeg sters, de dames De Jonge en De Groot, dank voor het vele werk, dat zij in dienst no de vereniging hebben verricht. Zij wenste beiden Gods steun toe om ook in het tomende jaar dit menslievende werk te kunnen doen. De secretaris, de heer J. de Visser ioonde zich in het jaarver-slag zeer ver heugd over de waardering, dde het werk de vereniging in Oegstgeest onder vindt. Het ledental nam gestaddg toe hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit dat het Nederlandse volk steeds meer .Kruisminded" wordt, maar die toene ming in Oegstgeest is ook het gevolg van het voortreffelijke werk van de beide wijkverpleegsters. Zij legden ddl jaar in het geheel 5697 bezoeken in 371 leiinnen af voor verpleeghulp, ruigelin- jen- en kleuterzorg en voor de tuber- tulose-bestrijding Het wljkgebouw was weer een cen trum van activiteit. Op het zuigelingen bureau werden 47 zittingen gehouder waarop 966 consulten werden verleenfl ian 143 kinderen. Op het kleuterbureau itaan 368 kleuters onder controle; het aan tal consulten bedraagt hier 713. Dokter ïltzbacher leidt deze belde bureaus. Me> vrouw E. Soheffer-Wlldschut neemt alt tandarts belangeloos de kleutertandverzor- fing voor haar rekening. Zij controleerde ja 22 zittingen de gebitten van 304 kleu- Bemanning Haarlem geeft moed niet op De bemanningsleden van de stoomtraw- ter Haarlem IJM 9 geven het nog niet op. In februari z(jn zij door de rederfl De Vem ontslagen, omdat ztf weigerden uit te va ren met het oog op de ongunstige weer berichten. Een kort geding, waarin zfl nietigverklaring van het ontslag vroegen, werd door de vissers verloren, maar nu hebben zjj zich bij monde van mr. J. H. van Wijk te Haarlem tot de Haarlemse kantonrechter gewend. Z(j verzoeken in de eerste plaats een verklaring voor recht, dat een dringende reden voor ontslag og staande voet op 5 februari 1958 niet be- Zij voeren hiertoe onder meer aam, dad De Vem eigener beweging de dienstbe trekking met zes van de dertien ontslagen schepelingen reeds omstreeks 26 februari heeft hersteld en ten aanzien van de .-ge zeven herstel der dienstbetrekking heeft toegezegd. Dit zou niet gebeurd zijn, indien er een werkelijk dringende reden tot ontslag was geweest. L1SSE Bazaar Morgenavond (en dus niet volgende «w kvrijdag) wordt in het gebouw Re- ioböth een bazaar geopend van Hef Groene Kruis. NOORDWIJKERHOVT Burgerlijke stand GEBOREN: Adrianus Cornelis Jacobus, i van A. P. Duivenvoorden en M. C. A. Nulkes; Jolanda Maria, dr van Th. H- Horsthuis en J. M. E. Versélewel de Witt Hamen; Maria Adriana Bernadette, dr N. W. van der Poel en A. T. de Ridder. ONDERTROUWD: H C. Prins en C. J den Elzen; H. F. Schoone en J. A. Bon: P. van der Lans en C. G. Warmerdam GETROUWD: L. P. Went en C. M. van der Voet; T. G. J. Nulkes en C. W. M Gijlswijk; C. Teeuwen en C. Heems kerk; T. M. Warmenhoven en A. H. Pas- tchier; C. M- Angevare en C. A. Turen- hout; L. P. van Diemen en C. J. T. var Gijlswijk.- OVERLEDEN: Margaretha van der Zon. tl Jr, wed. v. J. van der Voort. Geslaagd In Amsterdam slaagde onze plaatsge noot, de heer H. H. Blom. voor het eerete an het analistenexamen. Voor het verichten de entgemeenschap „Oegstgeest" opge dicht. waarin vertegenwoordigers van hei gemeentebestuur, de plaatselijke artsen het Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis zitting hebben De poliomyelitis-inëntin- gen vinden in het wijkgebouw plaats Door uitbreiding met nieuwe verplegtngs- ^rtikelen kon aan praktisch alle aanvra- V erhoging Het verslag van de penningmeester meldde een batig saldo van 813 Het aantal ingeschreven gezinnen nam toe me' 100. zodat nu 1773 gezinnen lid zijn. De contributie werd met ingang van 1 lanuari 1958 verhoogt tot 6 per lid. In dit bedrag zijn als regel vergoedingen voor verpleeggelden en hoiur van n rialen inbegrepen. Ondanks deze contributieverhoging ziet de penningmeester, de heer W. J. de Tombe, op de begroting voor 1958 een na delig saldo van 365. Bij de bestuursverkiezingen werden de aftredende dames, mevrouw Brouwer en mevrouw Van Egmond. bij acclamatie her kozen. Mevrouw Van Egmond vertegen woordigt de Hoge Mors. Wegens uitbrei ding van het bestuur werd de heer Ho- gervorst gekozen tot nieuw bestuurslid. Hij vertegenwoordigt de Indische Buurt. In verband met de contributieverhoging vestigde de presidente er de aandacht op. dat in vele gemeenten een aanzienlijke hoger bedrag moet worden betaald. Bo vendien is er de regeling, dat zij die niets kunnen betalen, gratis worden geholpen De Emmabloemcollecte wordt dit jaar gehouden op 23 en 26 april. Collectanten kunnen zich van 12 uur en van 67 aanmelden in het wijkgebouw. Van Celder verwacht lager resultaat De resultaten der Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder Zonen waren me» onbevredigend mede dank zij grotere pro- duktde. doch door voortdurende stijging van exploitatiekosten bene<'.en verwach ting Het bruto-saldo was 40,7 (v.J 30.61 miljoen, de nettowinst na 15.6 min af schrijving en 11.2 min belasting, 13.2 (11) min, waarvan 3.5 min gereserveerd voor diverse belangen en 10 pet gestort in reservefonds. Voorgesteld wordt 12 pet dividend op gewone en preferente aan delen (v.J 12 pet. w v 10 ln aandelen) De vergadering is 25 april Door nieuwe ma chines te Velsen en .-ormer steeg de pro- duktle tot 236 000 (208.700) 'on. waarvan 131.300 kranten. 43.70i verpakking en de rest druk- en schrijfpapier. De eerste 0 maanden waren alle machines in vol be drijf. In het laatste kwartaal was één buiten bedrijf en in de Kerstweek is de produktie gestaakt, behalve te Apeldoorn De cellulosefabrieken in Nederland zijn gesloten omdat produktie hier niet lan ger verantwoord is Met de verbouwing van een machine te Renkum zal pro- duktie-uitbreiding voltooid zijn en de in vesteringsuitgaven worden belangrijk verlaagd tot het peil der afschrijvingen (n het vierde kwartaal is tijdelijk beroep gedaan op bankkrediet. Voorshands is geen nieuw vermogen op lange termijn nodig Terwijl in 1957 de produktie 13 pet hoger was dan ln het vergelijkbare 1955. was het exploitatiesaldo bijna gelijk. Voor 1958 wordt niet gerekend op volle bezetting, ln het eerste kwartaal was de produktie 53.000 (60.000) ton. Door onder bezetting en hevige concurrentie zullen de resultaten lager zijn. Heffing van in voerrechten op grondstoffen van bulten de Euromarkt zou de concurrentiepositie versterken Een vrijhandelszone zal grote problemen scheppen. Het personeel is 4690 (4553). AANTAL BRILDRAGERS NEEMT STEEDS TOE In de aandeelhoudersvergadering var de Nederlandsche optische industrie ts medegedeeld, dat reker een op elke drie Nederlanders, ouder dan veertig jaar een bril draagt, wat Inhoudt dat er zeke» tien maal zoveel brildragers zijn dan der tig Jaar geleden. Evenals ln enkele andere plaatsen van do Bollenstreek heeft ook de afdeling Rijns burg van de algemene vereniging voor bloembollencultuur gisteravond op de ergaderlng, die in de kantine van Flora onder leiding van voorzitter J Scho- neveld werd gehouden, met grote meer derheid het voorstel van Lisserbroek ver- orpen om de minimumprijs voor bloem bollen met tien procent te verhogen Even- was het nieuwe meetsysteem, zoals voorgesteld door het hoofdbestuur, onder werp van uitgebreide discussie. 'oren had penningmeester J. van Eg- mond een batig saldo gemeld van 242 18 Tot afgevaardigden voor de algemene ver gadering. die te Haarlem wordt gehouden werden benoemd de heren C Batenburg en J van Klaveren. Gevangenisopstand Naar schatting honderd personen liepen dinsdagavond verwondingen op bij een opstand ln de gevangenis te Lyon. In de St. Paul-gevangenis sloeg een zeshonderd tal Noordafrikaanse gevangenen aan het en. De politie moest handgranaten en automatische pistolen gebruiken om de orde te herstellen. Vijftien van de ge- 'onden verkeren in ernstige toestand. Op nieuwe wegen Geref jeugdclubs Oegstgeest hadden geslaagd jaarfeest ONDER flinke belangstelling hebben de Gereformeerde jongensclubs Johannes Post en de meisjesclub Zonnebloem gisteravond in gebouw Irene hun jaarfeest gehouden, dat heel goed is geslaagd. De leiding had dit maal nieuwe wegen gezocht voor dit jaarlijks terugkerende evenement. Het programma werd niet geheel door de jeugd verzorgd en zo konden de jongelui zich beter geven. De inleiding werd ook niet door een clublid ge houden, maar daarvoor was ds. G. Th. Rothuizen van Leiden uitgenodigd Na opening door de heer J. Francke en samenzang uit psalm 89 sprak ds Rothuizen over psalm 71. In enkele kor te trekken bepaalde hij de jeugd op het voorrecht van een klein aantal jaren te hebben, en de gave ouder te worden God geeft in het leven zo heel veel te genieten in het werk, de school, de ver eniging, de verhouding tussen Jongen en meisje, in de natuur, maar ook bij en kele woorden van de preek en het lezen uit de Bijbel aan tafel. De meisjes bevochten daarna de jon gens in een wedstrijd van parate kennis De clubs hadden zelf hun prominenten gekozen en bij de meisjes waren dat Plony Segaar, Gerda van Vliet, Margreet Keijzer en Gonnie Hortenslus. Het was de dames niet gemakkelijk gemaakt, want de jongens hadden ook hun besten uitgekozen, namelijk Dolf Smit, Arie Dirkzwager. Paul Verra en Tjapke Broe- kema Laatstgenoemde miste zelfs geen en kele vraag en de eindstand werd ten slot te elf punten voor de dochters van Eva en zestien punten voor de heren. Maar toch ging niemand het podium af, zonder W erk gele genheid in Deltagebied Minister vondeling is van oordeel dat de verhoudingen welke binnen de e.e.g. en een even tuele vrijhandelszone zullen ont staan, de toekomstige positie van onze visserij in belangrijke mate zul len bepalen. De gevolgen laten zich moeilijk voorspellen, evenmin als de eisen, waaraan onze visserij in het kader daarvan zal moeten voldoen. Maar als de vangsten op de Noord zee constant blijven, mag worden aangenomen dat de E.e.g. voor de Nederlandse visserij als producente van haring en hoogwaardige platvis- en rondvissoorten mogelijkheden biedt. Helaas moet worden geconstateerd, dat poging van de overheid om de vers* v.sserij door middel van een steunrege- ttng te stimuleren. Is mislukt Men zal echter diligent moeten blijven Het pro- duktschap voor vis en visprodukten bs- «tudeert In hoeverre de exploitatie van e®n of meer vangfabrlekschepen verant woord is. Zijn de resultaten bekend, dan *al opnieuw een standpunt worden be paald ten aanzien van pogingen tot sti mulering van de visserij in ver afgelegen Vlootbouw Ten aaunzien van de vlootvernleuwing merkte dr. Vondeling op, dat voor hei bedrijfsleven duidelijk moet zijn dat de overheid niet zonder meer de vlootop- bouw ongelimiteerd kan stimuleren. Al gezien van financiële bezwaren dient de regering een zekere waarborg te hebben dat de nieuwe of vernieuwde schepen m verhouding tot de daaraan «bestede kosten een voldoende rentabiliteit te zien zullen geven. De bewindsman deelde voorts mede dat de opriohtlng van een prodnktlvlteitscen- trum voor het visserijbedrijf en de be schikbaarstelling van een subsidie hier voor uit de tegenwaardegelden bij de commissie opvoering produktiviteit aan hangig is gemaakt. De opzet is dat het bedrijfsleven in al zijn geledingen in ge noemd centrum zal samenwerken. Deltavisserij Minister Vondeling verklaarde zich be reid het gehele complex van problemen, welke voor de visserij voortvloeien, uit de Deltawerken, nog eens onder ogen te zien en de commissie voor de visserij uit de Tweede Kamer (dan wel de Kamer» zo spoedig mogelijk omtrent het resultaai van dit beraad ln te Lichten In leder ge val zullen de vissers er verstandig aan doen de nieuwe toestand onder ogen te zien en zich daarop tn te stellen. Naar de minister verwacht zal er ln het Delta gebied heel wat nieuwe werkgelegenheid ontstaan. Van de betrokkenen mag wor den verlangd dat zij de kansen die op dit punt worden geboden, zoveel mogelijk zullen benutten. Het Initiatief behoort hier niet primair van de centrale over heid uit te gaan. Met helikopter Over de voorstellen, vervat ln het rap port van de commissie Van der Zaal Is Interdepartementaal overleg gaande Bin nen enkele maanden zal de regering me concrete voorstellen komen De ministei overweegt tenslotte voor het uitoefenei van de vlssertj-lnspectie mede gebruik te doen maken van een helikopter. iets van de heer Francke. die de wed strijd leidde, te hebben gekregen. Films Na de pauze kwamen enkele jongelui op het toneel met de korte schets „Het wonderapparaat". Onder leiding va: heer H. J. Bonda gaven Martin Hartingsveld, Gerard van Heuven, Dolf Smit en Margreet Keijzer een aangename afwisseling van de avond. Daarna ging men met een tweetal films op reis naar de Unie van Zuid- Afrika. De jongens genoten speciaal var de sport in dit stamverwante land er allen maakten daarna een trip door d< ongerepte flora en fauna van het Krüger Wildpark. Namens de kerkeraad sloot ouderling G. van der Horst de plezierige avond, die onder meer werd bijgewoond door ds. Jac. Eringa, NOORD WIJK Gymnastiek M.S.V. Gisteren heeft de afdeling gymnastiek van de r.k. sportvereniging M.S.V. in het Casino demonstraties gegeven. Vanzelf- ■iorekend voor een jonge groep als deze ging het nog niet allemaal even feilloos, maar op bepaalde onderdelen van het orogramma werd toch voortreffelijk werk geleverd. Vooral het ringen-dames, brug- heren. evenwichtsbalk-meisjes en spring oefeningen-jongens gaven goede gymnas tiek te zien. Leiding werd gegeven door de heren Boers en Boortman WARMOKD Kandidatenlijsten ingediend Voor de gemeenteraadsverkiezing in Warmond zijn de volgende kandidaten lijsten ingediend. K.V.P.: J. G. van Vliet, P. F. Vergeer, A. A. Willemse, V C. Groenendijk. C. J v, d. Kroft, S. van Schie, P. J. van Rijn. Th. Weijers, C M. Meskers geb. Hendriks. P. C. Schakenbos, J. N v d. Geest. W C Welsink en H v d. Drift. P.v.d.A.: J. van Bladel. A. van Stave ren. H. Scheltens. P. Huis en F. Hoog kamer. V.V.D.: A. A. Schepers, dr. J. Venker, A. C. Haarsma. P Houweling. mr. E. EL Menten. Prot.-Chr. groep: J. Dekker. W. K Heijl, Jac. v. d. Voet, Joh. Breedijk, C. d« Jong. P. Wassenaar. J. Kool. D Koudijs Raadsvergadering Aanstaande dinsdagavond vergadert de gemeenteraad De agenda vermeldt onder meer het aangaan van een geldlening en verschillende wijzigingen van de gemeen tebegroting; voorlopige voorziening ja ruimtegebrek gemeentehuis. (B er stellen voor ter oplossing hiervan houten noodgebouw te plaatsen achter het gemeentehuis) RIJNSBIIRG Bloembollencultuu verhoging minimumprijzen verwierp Kracht van NAVO dient verdubbeld De ministers van defensie van de Noord-atlantische Verdrassorganlsatle hebben gistermorgen in Parijs unaniem besiotcu dat de kracht van de NAVO- grondstrijdmacht in Europa verdubbeld dient te worden en dat deze strijdkrach ten van kernwapens voorzien dienen te worden als tegenwicht tegen de Sowjet- unie. In principe betuigden de ministers hun instemming met het rapport dat gisteren door opperbevelhebber, generaal Nor- stad. aan de conferentie werd voorge legd. Hierin verklaarde Norstad ten minste 28 tot 30 divisies grondstrijdkrach ten in Europa beslist noodzakelijk te achten. Ongeschikten werkzaam bij landaanwinning De heer R. Zegering Hadders (lib.), lid van de Tweede Kamer, heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid ge vraagd of het juist is, dat bij de landaan- winningswerken aan de Waddenkust li chamelijk voor dit werk niet geschikten te werk gesteld zijn. Ook wil hij weten of het waar is, dat de schaftketen voor deze arbeiders niet voldoen aan redelijke eisen. Hij vraagt een betere se'ectie van de arbeiders en behoorlijke keten. Visserijgolfjes DE FACTORS, reders en vertegenwoordigers van rederyen in IJmuiden zijn uitgenodigd voor een bijeenkomst op donderdagmiddag in het Cultureel Gebouw te IJmuiden. Hier zal over verbetering van de lossing van vis te LJmuiden worden gesproken. De vishandel heeft verzocht alle soorten vis in kleine partijen in de vishal en bij de afslag apart te houden. Voorts zal het wachthoudend personeel van de rederijen worden verzocht reeds geruime tijd voor het begin van de afslag de vissoorten te tellen en een opgave te verstrekken aan de afslager. Hierdoor kan een snelle ver koop worden bewerkstelligd. De IJmuidense woensdagmarkt kreeg bezoek van zes trawlers en trawlloggers en een drietal kotters. De totale aan bestond uit ruim 6500 kisten vis, waarbij waren 60 kisten tong, 100 kisten schol. 110 schar, 200 verse haring, 2500 makreel. 1800 schelvis. 1040 wijting, 300 kabeljauw en gul, 35 leng, 35 wolf. 70 poon e koolvis. Opnieuw lagen de prijzen van de m vissoorten vooral van de makreel niet hoog. De noteringen liepen nogal uiteen, maar de soort was van vrij slechte kwaliteit De makreel haalde van 27 10 per 50 kg. De schelvis noteerde v de kleine van 18 tot 8. Kabeljauw i eveneens goedkoop met 60 tot 34 per 50 k»g ais gemiddelde. De besommingen lagen derhalve ook weer aan de Lage kant. De trawler Post boy, dde aanvoerde 300 kisten schelvis, 480 makreel, 210 koolvis en gul, 110 wijting, 40 haring, 20 diversen en 150 stuks stijve kabeljauwen, besomde 17.500. Een besomming van 15.000 werd gehaald door de Maria van Hattem IJM 10. die «als vangst loste 340 kisten wijting, 410 schel vis, 40 gul en kabeljauw, 110 makreel, 15 verse haring, 15 diversen en 400 stuks stijve kabeljauwen. De Elie IJM 32 present met 540 kisten schelvis, 60 kreel. 60 gul en kabeljauw, 105 wijting, 20 haring, 350 stijve kabeljauwen, een besom- ming van slechts 14.800. De hoops moes ten het in alle gevallen nog enigszins „goed" maken. De HD 87 voerde aan 100 kisten makreel. 10 schelvis. 10 diversen, 700 stuks stijve kabeljauwen en besomde 8150. De KW 82 Sakina Martine zorgde voor een ai voer van 50 kisten schelvis, 50 gul kabeljauw. 1320 makreel. 25 haring, wijting, 10 diversen en 100 stuks stijve kabeljauwen. Deze afslag bracht vo< Katwijkse trawler de hoogste besomming van de woensdagmarkt op: 19.700. Ten slotte was de VL 110 binnen met 200 kisten schelvis, 110 wijting, 320 kreel, 150 haring, 70 diversen en 110 stuks stijve kabeljauwen, om 11.200 te be r de donderdagmarkt Aan de donderdagmarkt zouden twee trawlers verschijnen. Als eerste meldde zich de Katwijkse trawler KW 158 Fran- oina met 320 kisten schelvis, 650 radio, 130 gestripte wijting, 280 dichte wijting, 6( verse haring, 45 makreel, 30 gul en kabel jauw, 30 stuks stijve kabeljauwen. De IJM 18 Ariadne meldde zich met de vol gende vangst: 280 kisten schelvis, 50 gul en kabeljauw, 120 wijting, 80 diebte wij- Arie vmn Rooyen. overleden. Tot zün hon- derdeerste verjaardag in Januari maakte de vergrijsde NoordwiJker. gezoni scherp van geest, een bijzonder krass druk. Daarna is hij een beetje gaan kwak kelen en zo is zijn gezondheidstoestand langzamerhand minder geworden, tot h| niet meer van bed af kwam en rustig 1: Ingeslapen. Vijftig Jaren van zijn lange leven heeft Arie van Rooyen op zee rondgezwalkt. Eerst dertien jaar op het zeilschip, waar mee reizen naar Rusland werden onder nomen en later, toen hij was getrouwd, als matroos en schipper op de bomschuit Vroeger gingen zo'n beetje alle Noordwij- kers, als ze een jaar of tien, dertien waren ..de breëveertien" op. Het was vaak bitte re armoe in dit kleine dorpje aan de zee. dat toen nog slechts bestond uit een aan tal nauwe vissershutten ln de wijde dui nen. Op onderhoudende wijze kon Arie van Rooyen over deze oude tijd en d< snelle opkomst van de badplaats var tellen De begrafenis 16 vastgesteld op zater dagmiddag 2 uur op de algemene begraaf plaats te Noordwijk. Regelmatiger naar tandarts, anders zelf kosten betalen (Van een onzer redacteuren.) DE MINISTER van sociale zaken en volksgezondheid heeft in een brief aan de Ziekenfondsraad zijn gedachten uiteengezet over de tandheel kundige verzorging, met het verzoek hem te adviseren voor een besluit wordt genomen. De minister zegt in zijn brief het gewenst te achten, dat de tandheelkundige verzorging zoveel mogelijk wordt verschoven naar de kleuters en de schooljeugd. De volwassenen, die niet regelmatig de tandarts bezoeken, wil de minister verstoken zien van hulp op kosten van de ziekenfondsen. Voor de kleuters denkt de minister aan tandheelkundige verzorging op de con- ;ultatiebureau6, voor de oudere jeugd tan hulp via de schooltandverzorgings- diensten. Voor hun éénentwintigste Jaar wil de minister elk kind een keer laten hersaneren op kosten van de fondsen, daarna moeten zij hun gebit perio- Prof. Langemeijer voor verkeersinstituut „Mijns inziens hebben de Veilig-ver- keersdagen-weken en dergelijke geen al te gunstige uitwerking op het publiek Het idee. dat men vandaag gestraft wordt, datgene, wat morgen onopgemerkt z|jn gebleven, werkt niet erg ver edelend op het op dit punt zeer fijn gevoelige publiek." Deze stelling poneerde tijdens een lunchbijeenkomst van het Nederlands verkeersinstituut in de Grafelijke zalen op het Binnenhof prof. mr. G. E. Lange meijer. procureur-generaal bij de Hoge raad der Nederlanden tijdens zijn aldaar gehouden toespraak „Verkeersveiligheid en rechtspraak". Dit wil natuurlijk weer niet zeggen, dat een zoveel mogelijk „snappen van de verkeersovertreder" niet gewenst zou zijn. Dit betekent niet, dat jrvei 11 erende agent de opdracht moet krijgen het aantal procesverbalen op te sn, daar dit de verhouding polltie- publiek die toch al beter kon zijn alleen maar zou verslechteren. De op lossing zou Liggen bij een versterking van het politiekorps. Professor Langemeijer was voorts van mening, dat een toepassing van strengere strafmaatregelen het aantal verkeerson gelukken niet zou drukken. Men krijgt dan de averechtse werking, dat de schul dige verkeersovertreder zich gesteund gaat voelen door een soort medelijden van het publiek. Thans is het in de n te gevallen nog zo, dat de morele straf voor de verkeersovertreder het zwaarst telt. Natuurlijk zijn er plaatselijke ge vallen, waarbij een strenger optreden wenselijk zou zijn. De enige oplossing voor dit verkeersvraagstuk, voor z men bij dit probleem van een oplossing kan spreken, ligt nog ateeds bi] de straf rechtspraak. Van een verbetering de wegentechniek en een strengere psy chologische en psychotechnische keuring van de rijders mogen wij niet al te veel verwachten. „Een detail, hoewel een zeer onverkwikkelijk detail", noemde prof. Langemeijer, het rijden onder invloed van sterke drank Het aantal gesnapte daders bedraagt twee procent van totaal. Hij was echter van mening, dat tegen dergelijke overtredingen bijzonder streng opgetreden moest worden. Bij deze bijeenkomst was ook de m ter van justitie prof. mr. I. Samka aanwezig. dlek laten nazien of behandelen, straffe van hulp voor eigen rekening. De minister hoopt hiermee te bereiken, dat het Nederlandse volk, waarvan bijv. f~ procent lijdt aan tandwolf, van zij slechte gebitten wordt afgeholpen. E huidige toestand acht hij hoogst onbevri digend. De brief van de minister ie een reactie op het plan. dat de ziekenfondsen ln over leg met de tandartsen hadden opgesteld Minister Suurhoff gaat in zijn suggesties waarover hij. zoalö gezegd, advies wenst, echter verder dan dit plan. Keukenhof gaai ontluiken Bij de opening van Keukenhof moesteD we mededelen, dat het terrein zelf ali eevolg van het langdurige koude weei nog weinig kon bieden en dat de be zoekers hoofdzakelijk waren aangewezen op de kas en het paviljoen. Thans hebben echter eindelijk de anderde weersomstandigheden de bloei dermate gestimuleerd, dat voor het k< mende weekeinde kan worden gerekend op bloedende narcissen, hyacinten en pa's niet alleen in Keukenhof maai op de bollenvelden. In de warme kas van Keukenhof staan thans honderden soorten ln volle blow. terwijl in de koude kas verscheidene eo< ten in bloei komen. Ned. Ford passeert dividend De raad van beheer der N.V. Nederland sche Ford Automobielfabriek stelt vooi over 1957 geen dividend uit te keren (v.J, 15%) De maatregelen in de tweede helft van 1957 ter correctie van de conjunctu rele overspanning in Nederland hebben tengevolge gehad dat bet jaar mat verliet .6 afgesloten. tóng, 190 verse haring, 170 makreel. 10 diversen en 50 stuks stijve kabeljauwen Voorts waren thuisstomende de SCH 27 Onderneming II en de VL 27 Burgemees ter Heusdens met nog onbekende vang- Hoe het op zee ging Op de kust meldden de loggers en kot ters dinsdagavond een flinke bries. De vangsten vielen tegen. Er werden dag- vangsten gemeld van slechts 100 tot 80 kg tong en 10 tot 8 mandjes, meest kleine, schol. Om de Noord werd het eveneens weer om te steken, 's Morgens en 's middags was het mooi weer voor de visserij, maar in de avond wakkerde de wind aan tot windkracht zeven. De vangsten waren overdag redelijk. Er werd meest makreel, schelvis en haring gevangen. De Haarlem ving van één trek liefst vijf pakjes, de Emma van één trek drie pakjes en de Onderneming III SCH 117 van één trek twee pakjes. De gemiddelde dagvangst was ongeveer 200 manden per schip. Nauwe mazen Een Katwijkse rederij en haringhandel is door de economische politierechter te Haarlem veroordeeld tot een geldboete van 400 en de schipper van deze rederij tot een boete van 40 wegens overtre ding van de wet op de maaswijdte van zee visnetten. Er waren respectievelijk geldboeten van ƒ500 en ƒ50 geëist. De ambtenaar van de algemene inspectie dienst had op 13 januari van dit jaar op een trawler van de rederij trawlnetten ontdekt, die een maaswijdte hadden van ongeveer 67 mm. Het schip had voor de vangst ƒ8800 besomd. De wal schipper van de rederij verklaar de dat het net waarschijnlijk te heet was getaand en daardoor was gekrompen. De officier van justitie, mr. J. Wiarda, meen de, dat de vissers zich nog steeds te weinig van de wet aantrekken. Iedereen weet, dat touw krimpt, merkte hij op en zelfs wanneer dit niet het gevail mocht zijn, dan weten vissers, dat touw in water krimpt. Dit op grond van hun ervaringen. Men kan allerlei in het midden brengen Over het tanen, het gaat om de besom mingen. Aldus mr. Wiarda. Bij de behandeling van de zaak bleek, dat de reder zelf in een commissie had gezeten om aan de totstandkoming van de wet op de maaswijdte mee te werken. Hij is er dan ook een groot voorstander De raadsman van de reder, mr. K. Heimig, merkte nog op, dat de reder op het punt van de maaswijdte geen per soonlijk toezicht houdt. De gekrompen mazen rekken weer bij intensief gebruik. Dat er Juist met dit door de AID gevon den net slechts één trek was gedaan, was volgens hem de bron van alle moeilijk heden. Gorredük Ons bericht over de verkoop vwn de IJM 75 Gorredijk berust op een misver stand, De logger Wij ft voor de IJmuidense rederij in de vaart. Onze verontschul digingen voor de vergissing. Nederlandsche Bank Convertibele valuta gedaald De convertibele valuta b(J de Neder landsche Bank «(Jo van meer dan een miljard op 10 maart tot 866.7 miljoen verminderd. Blijkens de weekstaat van 14 april waa de vermindering deze week 23 miljoen. Gelijktijdig daalde de netto- devieienreserve 1 mllj. tot ƒ1815 milj. De verrekening der Europese Betallngs- Unle W86 nog niet geschied, zodat de ver korte balanj een zuiver beeld geeft van het weekverloop. Kennelijk moesten er betalingen worden verricht in harde va luta. Toch la de devlezenposttie nog gun stig. Goud en deviezen staan nog boven f 4.5 miljard, waarvan goud onveranderd f 3203 miljoen. Begin 1957 waren zij nog onder de 4 miljard. Gunstig is de terug- vloeiing van 100 miljoen bankpapier, waardoor de omloop daalde van 4081 miljoen tot 398 J miljoen. De ultimo-op- vrag.ngen zijn weer volledig goed ge maakt en een verdere afneming is n:et onwaarschijnlijk, want de afsluitingsda tum van de volgende weekstaat is 21 april. De fraaie vooruitgang van de banken f 303 miljoen tot 358 miljoen en van de schatkist van 494 miljoen tot 591 mil joen, maakt het waarschijnlijk, dat de toeneming der dure voorschotten met ƒ52.5 miljoen tot 164.9 miljoen op re kening van andere instellingen komt. De banken zijn een stuk boven ds verplichte kasreeerve en kunnen de einddatum op 21 april met een gerust hart tegemoet tien. De atijglng van de schatkist wijst op ruime ontvangst van niet-kohierbeiastm- gen. Op de geldmarkt blijft de toestand nog vrij moeilijk, hoewel gisteren S7 miljoen schatkl6tpapier verviel. Daggs'd bleef 3 procent. Voetballer. De Franse politie heeft gisteren de in Tunesië geboren voetballer Hassen Chabri (Monaco) aangehouden op beschuldiging de staat in gevaar te heb ben gebracht. Chabri werd gearresteerd toen hij de grens naar Italië wilde over steken. Heerlijk rusten Er zijn minstens 3 redenen waarom 'n Auplng- binnenveringmatra* verre te verkiezen is: ln elke Auplng-matras zit de patente Auplng-veringsoepel en toch stevig Elke Auplng-matras heeft 'n zomerkant en 'n speciale warmtegevende winterkant En de damasten De mooiste die er zijn! U hebt al een echte Auping vanaf f. 79.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 11