CHKISTFUJK De verdwenen miniatuur Kerkverband Cer. Kerken Indonesië blijft bestaan Christen-drankbestrij ders hielden kaderconferentie Een woord voor vandaag Kanttekenii Emigranten na een jaar voor 80 pet, al geslaagd Zondag inwijding van protestantse paviljoens op de EXPO Gnpa: KNEEDBAAR KOUT van Ceta Bever —Puzzel— Voortsetting van zending lidmaatschap Wereldraad g en 1 lad I DE acta van de buitengewone sy node der zeven Gereformeerde Kerken ln Indonesië zijn in ons land aangekomen. Het is thans mogelijk in meer bijzonderheden te treden dan in de voorlopige be richtgeving omtrent het opheffen van enkele dezer kerken mogelijk De hoofdmoot van de besprekin gen die geleld werden door ds. J. J. Oranje (Djakarta! vorm de de vraag, of en zo ja in welke vorm er bestaanszekerheid voor deze Nederlands-sprekende kerken In Indonesië aanwezig was. nu zo veel leden Indonesië verlaten had den of zouden verlaten. Het spreekt vanzelf, dat vanuit de kerken hierover verschillende meningen naar voren kwamen. De ze meningen vonden hun uitgangs punt in de verschillende situatie, waarin elke plaatselijke kerk g b.v De kerk van Band stond voor de vraag, kerkverband zij zich moest aan sluiten, nu men al enige tijd ertoe overgegaan was om de diensten in het Indonesisch te houden. Zelf had men al in Bandoeng gecon stateerd. dat men door deze beslis sing feitelijk zou ophouden te be horen tot het kerkverband. De vraag rees nu. of Bandoeng zich zou aansluiten bij de „Geredja Keristen Indonesia" (christelijke kerk) van Midden-Java, of bij de Chinese kerk van West-Java. Aan de synode werd hierover nu ad vies gevraagd. De synode overwoog in haar ad vies o.a., dat aansluiting bij de Chinese kerk van West-Java be zwaren zou ontmoeten, gezien het bestaande verschil in belijdenis en het door laydsaard bepaalde ka rakter van deze kerk; verder nam zij in aanmerking, dat de kerk van Bandoeng eenmaal deel uit makend van het verband van de Geredja Keristen Indonesia een belangrijke bijdrage zou kunnen leveren in de samensprekingen, welke tussen de beide Chinese ker ken van Midden-Java en West-Java gaande zijn. De synode adviseerde derhalve om zodra de kerk van Bandoeng het moment gekomen achtte om over te gaan tot het Indonesisch als voertaal toela ting te vragen tot het verband van de Geredja Keristen Indonesia. IN een dergelijke situatie verkeer de de gereformeerde kerk van Soerabaja. Na het vertrek van alle Nederlandse leden zouden on geveer vijftig leden overblijven. De kerkeraad had al besloten, dat men na het vertrek van ds. Meynen (eind maart) Indonesisch-sprekend zou worden en aansluiting zou vra gen bij het verband van ae Gered ja Keristen Indonesia. De verstrooi de leden op Bahkpapan zouden dan hun attestatie kunnen inleveren bij de gereformeerde kerk van Dja karta. De synode keurde dit be sluit goed en adviseerde daarbij, als voorwaarde te stellen bij toe treding tot het verband van de G.K.I.. dat diensten in de Neder landse taal gehouden zullen wor den. indien daaraan behoefte be staat. In de kerk van Semarang, die thans nog 158 leden telt. alle van Indonesische nationaliteit, wordt de woordbediening in het Nederlands normaal voortgezet. Er was dan ook geen aanleiding om zich aan te sluiten bij een ander kerkverband. Wel adviseerde de synode om zoveel mogelijk con tact te houden met de G.K.I.. ten einde tot een zo innig mogelijke samenwerking te komen. Der kerk van Makassar telt nog 24 leden, terwijl in de situatie daar geen opvallende wijzigingen optreden. De samenwerking met de Protestantse Kerk, die een eigen predikant heeft, is goed. De syno de constateerde, dat de kerk van Makassar ongewijzigd zal blijven voortbestaan. Vanuit de kerk van Djakarta was grote aandrang uitgeoefend op de kerkeraad en de synode om als Nederlands-sprekende kerk te blij ven bestaan. Een uitvoerige dis cussie ontspon zich over de be tekenis van het Nederlands als ..kanseltaal". De synode, gehoord de stemmen van de broeders van Djakarta, sprak er haar blijdschap over uit, dat het naar het oordeel van de kerkeraad van Djakarta mogelijk is. het kerkelijk leven in zijn huidige vorm voort te zetten. Ds. L. W. Korvinus, predikant van de kerk van M e d a n gaf een situa tie-tekening van deze kerk. Hij verwachtte, dat deze kerk over on geveer zes maanden zou zijn ver dwenen. De synode adviseerde om de Javaanse predikant van Medan uit te nodigen om per 1 april als consulent op te treden voor de tijd. dat de kerk van Medan nog staat. Daarna kunnen de overblij vende leden een verstrooidenkring vormen van de kerk van Palem- bang. In Palembang verwacht men geen vertrek op grote schaal. De kerk telt nog ruim 120 leden De kerkeraad van Palembang hoopt dan ook. dat het kerkelijk leven zich het komende jaar normaal kan blijven ontwikkelen. De balans opmakende, consta teerde de praeses. dat de Kerk van Medan waarschijnlijk zal verdwij nen; de kerken van Bandoeng en Soerabaja zullen waarschijnlijk binnen afzienbare tijd overgaan tot een ander kerkverband; de kerken van Djakarta. Palembang, Sema rang en Makassar zullen echter blijven voortbestaan in hun huidige vorm. De synode constateerde met dankbaarheid, dat het kerk verband van de Gereformeerde Kerken in Indonesië gehandhaafd kan blijven. de Nederlandse Geref. Kerken had de belangstelling van de Sy node. Met blijdschap vernam zij, dat het zendingswerk in Noord- Sumatra zich gunstig blijft ont- ontwikkelen ook financieel. De kerk van Medan heeft de classis Sumatra-Zuid gevraagd, haar zen- dingstaak over te nemen. Een be slissing hierover was echter nog niet gevallen. In de zendingsarbeid op Zuid- Sumatra kon worde§ gesproken van een verheugende 'groei. Nieu we mogelijkheden werden aange grepen op het gebied van het zendingsonderwijs. Financieel ont ving men ruime steun van buiten. Wat de Makassar-zending betreft, besloot de synode een verzoek te richten tot generale deputaten van de Gereformeerde Kerken in Ne derland om ds. Van den Brink als missionair predikant voor Makas sar te aanvaarden en uit te zenden. Allerlei financiële zaken pas seerden de revue, en verder be handelde de synode ook verschil lende „kleinere" zaken (klein, ver geleken bij de hoofdmoot; het voortbestaan van de kerken). Het rapport van deputaten hoge over heid, die bijzonder in de december dagen veel contact hadden met de Hoge Overheid, werd onder dank zegging aanvaard. Aan deputaten van de synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland zal worden verzocht om naar wegen en middelen te zoeken, om de predikanten, die naar Ne derland terugkeren, met behoud van hun verknegen emeritaatsrech- ten. weer in de kerkelijke arbeid in te schakelen en hun kerkelijke positie te regelen. ken in Indonesië tot de Wereld raad van Kerken zijn toegelaten. De synode besloot, dit lidmaat schap voorlopig te handhaven. Naar aanleiding van een schrij ven van de Irish Evangelical Church, waarin verzocht werd, het besluit tot aansluiting by de Wereldraad van Kerken te herzien, besloot de synode te antwoorden „dat wy geen vervaging of deva luatie van belüdenis wensen, maar dat wy het onze roeping achten, onze stem te doen horen in het ge heel van de Wereldraad van Van de Evangelisch Christelijke Kerk in Nederlands Nieuw-Guinea werd een schryven ontvangen met het verzoek, correspondentie met haar te aanvaarden. De synode be sloot de aangeboden corresponden tie niet te aanvaarden, maar de be zwaren tegen de formulering van de grondslag naar voren te brengen en dienaangaande opheldering te vragen. houden synode; „Gewichtige en in grijpende Beslissingen zijn geno men. Ook in deze moeilijke tijden moeten wij het grote doel voor ogen houden en vertrouwen op de Goede Herder die al Zijn schapen kent" Berichten uit particuliere bron hebben getracht een beschrijving te geven over het bewogen ge bed van de praeses en de ge voelens, toen de synode be sloten werd met het zingen van Psalm 89:17 in de berijming van ds. Hasper: Geprezen zij altijd de God van het verbond! Gij zijt ons, trouwe Heer, een Hel per te aller stond. Wij pleiten op Uw woord, gelijk de vaad'ren deden, wij roemen eeuwig. Heer, Uw goedertierenheden. Wij prij zen Uwen Naam. Gij zult ons nooit beschamen. U. Heer. zij eeuwig lof, en elk zegge: „Amen amen!" Vooruitgang in de kerken sinds wijnrekening van Dordt 1618-19 Vrijdag en zaterdag zijn op de Witte Hei kaderleden van protestants- christelijke drankbestrijdersorganisaties bijeen geweest in een conferentie van „Enkrateia", de bond van deze organisaties. Voorzitter was ds. C. M. van der Loo, gereformeerd predikant te Dordrecht. Twee lezingen hebben de deelne mers aangehoord, van ir. A. Oosterbroek, hoofdbestuurder van de Nationale christen-geheelonthoudersvereniging en van de heer W. C. F. Scheps, vice- voorzitter van de Gereformeerde vereniging voor drankbestrijding. Onder de titel ..Bezwaren en onzekerhe den" heeft ir. Oosterbroek de stand van de protestants-christelijke drankbestrij ding nader bezien. Hij schetste enkele ontwikkelingen, die er toe hebben ge leid. dat de situatie, waarin de drankbe strijding zich in het algemeen bevindt, belangrijke wijzigingen heeft ondergaan. Deze gewijzigde situatie roept onder meer de vraag op. of er voor „Enkrateia" nog een plaats en een taak is. Deze vraag behandelend legde de inleider de con ferentie een aantal vragen van organi satorische en strategische aard voor. De kerk Over het getuigenis der kerk sprekende heeft de heer Scheps een historisch over zicht gegeven van de gedraging der ker- zij met het alcoholisme kunnen zijn of tot zonde kunnen worden en soms de christelijke levensstijl ont sieren. Daarom wekte de synode de ker keraden tot bezinning op over de situatie in eigen gemeente. De reacties over deze uitspraken zijn tweeërlei: de een gaan zy lang niet genoeg, de ander verheugt zich ero De heer Scheps maande tot nuchter heid. Men kan moeilijk verstrekkende uitspraken verlangen van colleges waarvan de leden over deze zaak ver schillend denken. Intussen bewyzen deze uitspraken dat het veeljarig ge staag getuigen vrucht heeft gedragen. Vergeleken met de wijnrekening van de beroemde Dordtse synode 1618'19 is er onmiskenbaar vooruitgang. De heer Scheps wekte zyn gehoor op de synodale uitspraken uit te buiten in de goede zin. Daarby moet de drankbe de 'bestrijding daarvan werden gecon- striding zich ook hier laten leiden door fronteerd Bij herhaling hebben synodes i het gebod der liefde: het woord dat zij sympathie uitgesproken, maar hg toch in de regel bij buiging. Daarin gekomen, Kerk en enige verandering in de Hervormde de Gereformeerde Kerken De hervormde synode heeft zich ir juni verenigd met een rapport over de kerk en het alcoholvraagstuk, samenge steld door de raad voor de zaken var kerk en samenleving, die zich door eer aantal deskundigen had laten voorlich ten. Daarnaast is er een uitspraak van de Asser synode der Gereformeerde Kerken, die na een brede discussie als mening gaf, dat drinkgewoonten zonde spreekt zy vry van fanatisme, maar zoals de Bübel zegt: aangenaam met zout be- sprengd. BKROEPIMiSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Tzummarum-Fiagum (toez.): kand. G. H. Plantinga te Drie- Aangenomen naar Herwijnen (toez.): C. D. Otte te Veere. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Rotterdam-IJsselmonde: C. Ch. Griffioen te Voorthuizen. Benoemd tot hulpprediker te Silixen (Lippe, Duitsland): kand. A. Klaassen te Echtelerveld (Duitsland). GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Examens. De classis Utrecht heeft preparatoor geëxamineerd en beroep baar verklaard de heer H, Smit, kand. theol., te Utrecht. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Dordrecht: W. C. La- main te Grand Rapids Mich. (Ver.St.). NED. PROTESTANTENBOND Benoemd tot voorganger van de vrije gemeentekring Den Haag: dr. P. D. van Royen, voorganger van de afdeling Bei- 1 envan de N.P.B., die deze benoeming ook aannam. Waldenzenpredikant: „Vonnis van Prato" een moedige daad Ds Achille Deodato, de moderator van de Waldenzenkerk in Italië, die op het ogenblik in de Ver. Staten vertoeft, heeft de moedige houding van het Italiaanse gerechtshof dat bisschop Fiordelli van Prato veroordeelde, geprezen. Hij zei. dat deze veroordeling gunstige gevolgen kan hebben omdat zij de Italianen dui delijk laat zien, dat de druk van het Vaticaan in civiele aangelegenheden te ver gegaan is. Ds. Deodato. die ook voorzitter is van de raad van evangelische kerken van Italië, zei dat de protestanten niet van plan zijn de R.K. Kerk te bestrijden, maar dat zij een positieve vertolking van het evangelie willen geven. Het kan gebeuren, dat wij het zó druk hebben met i gesprekken en zelfs met onze verhandelingen over all christelijke zaken, dat wij het enige belangrijke vergt Dan hebben wij niet in het minst in de gaten, dat er meeluistert. Misschien hebben wij het zelfs wel over J maar wij herkennen Hem niet, Die als stille toehoorder i vurige betogen volgt. Tot opeens Hij onze ogen opent en gaan zien. Van de Emmaüsgangers staat geschreven, dat ogen bevangen waren en dat zij Christus. Die zich op de f bij hen heeft gevoegd, niet herkennen. Die herkenning i pas later. En dan is er een vuur ontstoken in hun binne dan staat hun hart in brand. Merkwaardig is dat: Chri verbergt zich enige tijd voor Zijn volgelingen. Maar ni« en nooit voorgoed! Misschien hebt u het zelf wel i ervaren, dat de Heiland in uw leven verdwenen schijn zijn. Maar vergeet dan nooit, dat, als u uw leven werï onder Zijn leiding hebt gesteld, deze afwezigheid nooit i dan schijn is. Hij blijft ons vergezellen en misschien u het ons pas jaren later duidelijk waarom Hij juist toen die bepaalde tijd van ons leven, het deed voorkomen, Hij er niet was. Misschien wel, opdat de herkenning o?y dichter bij Hem zou brengen! TE WEINIG ..FRIENDSHIP" Advertentie 'n Bloedzuiverende kuur net Kruschen Salts drijft de •orzaak van die ondragelijke Rhenmatische Pijnen ernit. Oorzaak mislukking veelal de vrouw Wanneer emigranten mislukken Is dit bijna altijd de schuld van de Onzuiver bloed is inderdaad veelal de vrouw, zo verklaarde zaterdag op de oorzaak van veler lijden aan Rheuma- jaarvergadering van de Chr. Emigra- tische Pynen Krpschen's zes mineralei tie Centrale te Utrecht, mr. ir. B. W zouten voeren de bloedzuiverende or- Haveman, commissaris voor de emi- ganen nieuwe krachten toe. maken ze gratie. De C.E.C. had een forum georga- vciuw u uc uvexncuciiuc uw- n»seerd, dat vragen op het gebied van reinheden langs •natuurlijke weg. Vraag de emigratie moest beantwoorden. In jeugdig. En zo na bloed weer krachtig gaat verdwijnen de pynverwekkende Kruschen bij Uw apotheker of drogist.'het forum hadden zitting behalve de Zondag zal de inwijding plaats vinden van de drie paviljoens, waarmee het protestantisme op de wereldtentoonstelling te Brussel vertegenwoordigd is. Om drie uur in de middag zal op die zondag de „Lichtende Bijbel" worden ingewijd, om vier uur volgt het paviljoen van de protestantse zending in de Kongo in het Kongo-paleis en om vijf uur vindt de inwijding plaats van het paviljoen der protestantse kerken. Deze plechtigheden zullen in verschillende talen worden geleid door vertegenwoordigers van de bijbelgenootschappen, van de protestantse zending, van de kerken. ONTVANGEN BOEKEN Lugano en de Zwitsers-Italiaanse me ren. door G. J. van der Keuken. Serie Stad en Land. Uitgave C. de Boer Jr.. Amsterdam-Hilversum. I Corsica en Elba, door G. J. van der Keuken Serie Stad en Land. Uitgave IC. de Boer jr.. Amsterdam-Hilversum. De drie paviljoens liggen niet ver van elkaar. Gehoopt wordt a'at vele geloofs genoten van hun belangstelling blijk zullen geven door aanwezig te zijn bij deze drie manifestaties. In het paviljoen van de protestantse kerken zullen iedere dag om 12.15 en 18.15 uur diensten van tien minuten worden gehouden in het Frans, Duits, Engels en Nederlands, waarbij elke a'ag een bepaald onderwerp wereldvrede de Kerken in de ver drukking jeugd' en christelijke roeping gezin eenzamen lijden vader landslozen eenheid der kerk —.evan gelieverkondiging, enz. Voor dit doel wordt een brochure uit gegeven. waarin het Onze Vader is op genomen en enige gebeden, voorts een orde van dienst voor elke dag. met op gave van een lofpsalm en aanwijzingen voor bijbellezing en gebed. Verder is een keuze van 45 liederen opgenomen, waar van een groot gedeelte in vier talen te gelijk op dezelfde melodie gezongen kan Des zondags worden in het paviljoen vier diensten gehouden: om 10.30 uur in het Frans, om 11.30 uur in het Ne derlands. om 17.30 uur in het Duits en om 18.30 uur in het Engels. Deze dien sten worden gehouden in de geest van de kerk, die ermee belast wordt. Zo-zal men een lutherse, een anglicaanse dienst enz. kunnen bywonen. Advertentie voos ooizemb Elke vrijdag vindt een „Oecumenisch uur" plaats. Door concerten, lezingen en lekespelen zal men de stem van het pro testantisme doen horen op het gebied van kuituur en kunst. Veel bekende per soonlijkheden uit de wereld van het pro testantisme komen spreken over schillende onderwerpen. De inwijdingsdienst van het Protes tantse Paviljoen wordt op 20 april door het IKOR uitgezonden. Voorgangers zyn ds. E. Pichal. voorzitter van de bond der prot.-evangelische kerken; ds. P. Fa- gel. hervormd predikant te Brussel; Pfarrer H. G. Steinman, van de Duitse gemeente in Brussel; rev. William Thon- ger. superintendent van de Belgische methodistenkerk: ds. D. L. Zorn, voor zitter van de Belgische zendingskerk; ds. B. W. Ganzevoort, gereformeerd pre dikant te Antwerpen. Ds. A. Verhagen 50 jaar predikant Ds. A. Verhagen, predikant van de ge reformeerde gemeente te Gouda, hoopt donderdag zijn gouden ambtsjubileum te herdenken. Ds. Verhagen, die vorige maand 71 jaar is geworden, zal donder dag van half drie tot vyf uur recipiëren in het kerkgebouw aan het Stationsplein en 's avonds om zeven uur in die kerk een gedachtenisrede houden. Op dit jubileum komen wij nog nader terug. heer Haveman, mevrouw M. Kuipers- Klapwijk, de heer J. E. Forbes, Ca nadees immigratie-attaché, de heer E. van Zijl Hofmeyr, Zuidafrikaans immigratie-attaché en de Australi sche attaché, de heer J. Robson. Het forum werd geleid door de directeur van de C.E.C. de heer T. Cnossen. Dat de vrouw veelal de oorzaak van het mislukken van emigranten weet de heer Haveman aan de onvoldoen de voorbereiding van de vrouw. Ook achtte hij het goed, dat de vrouw ir land van aankomst de eerste tijd zo gelijk een werkkring ten dele buitens huis zoekt om te acclimatiseren. Op de vraag of emigratie niet een lies van volkskracht inhoudt, repliceer de heer Haveman. dat iemand die gezond is gemakkelijk vele malen als donor op kan treden zonder zijn gezond heid te schaden. In dezelfde geest sprak de voorzitter van de Chr. Emigra tie Centrale, de heer A. Warnaar Dat sommige landen geen kleurlingen toelaten rekende de heer Haveman ge heel tot de souvereiniteit, die ieder in eigen huis heeft. Er is hier geen alge meen erkend beginsel. Wel hoopte hij dat de emigratieovereenkomsten de weg nog eens zullen banen naar wederzijdse vrije vestiging. Naar aanleiding van een onderzoek, dat nog niet geheel Is afgesloten, kon de heer Haveman nog meedelen, dat 80 pet. van de emigranten na één jaar reeds definitief besluit, te blijven in het nieuwe vaderland. Ongeveer 60 pet. twij felt nog gedurende het eerste jaar. Ge noemde 80 pet. moeten beschouwd wor den als emigranten, die een betere posi tie bereikt hebben dan in Nederland het geval was. Bij 15 pet. worden wel de verwachtingen vervuld, maar voelt men zich toch niet geheel opgenomen. De resterende 5 pet. blijft beneden de ver wachtingen of keert terug naar Neder land. 68 „Dat heeft hij niet u. maar mij meegedeeld!" meende zij. „Dat maakt toch verschil!" Haar chef. de kunstverzamelaar, wreef zich de handen. Dat hing weliswaar op de een of andere wijze met zün gebrekkige bloedsomloop samen, het werkte echter altijd als hij zich bijzonder behaaglijk gevoelde. ..Als het geen be dreiging was," stelde hy scherpzinnig vast, „dan kan het slechts een liefdesverklaring zijn geweest." „Werkelijk?" vroeg Külz. ..Dan feliciteer ik u van harte, mijn kind. Ik ben al sinds lang geen peet geweest." En ofschoon het niet de gewoonte is felicita ties in ontvangst te nemen omdat men van de trap zal worden gegooid, neeg Irene Trübner haar mooie hoofd en zei: ..Dank u wel. mijne heren!" Een bediende deelde mede, dat de auto van mijnheer Steinhövel was voorgereden. Men brak op. De kunstverzamelaar hield de slager tegen en gaf hem een houten kastje. „Dat zou ik bijna hebben vergeten! Mag ik u de Holbeincopie. die reeds lang van u is, nog eens, en nu voor altijd, geven?" Erich Këstner: Külz schudde hem de hand en stak het kast je in de zak. „Dat zal altijd een blijvende her innering voor me zijn. En voor mijn Emilie koop ik een pak chocolade." De kamer was op z'n hoogst een halve mi nuut leeg. Toen keerde Irene Trübner heimelijk terug, nam de hoorn van de telefoon en liet zich met directeur Seiler verbinden. „Hallo!" Zijn stem klonk rauw en hees. Zij antwoorde niet. maar spitste de lippen ..Hallo!" riep hij wrevelig. ,.Wie is daar?" ..Irene," zei ze zacht. „Zullen we weer goed op elkaar zijn?" Mijnheer Steinhövel was in zijn wagen ge stapt „Waar is mijn secretaresse?" vroeg hij Rudi Struve wees naar de ingang van het verzekeringsgebouw. De drie mannen glimlach ten. Külz liep tot vlak bij de wagen en vroeg; „M'n beste mijnheer Steinhövel wilt u me nog een groot genoegen doen?" „Met plezier." Külz haalde het kastje uit de zak en gaf het aan de verzamelaar. „Kijkt u toch alstublieft iog eens goed na, of het wel zeker de goede miniatuur is. Als het weer de verkeerde was Mijnheer Steinhövel lachte. „Het is zonder twijfel de valse." „Met de valse bedoel -ik de echte." verklaar de Papa Külz. „Wel goed!" De verzamelaar haalde de loupe uit zijn zak, klapte het kastje open, be keek de miniatuur die hij had weggegeven en schrok. „Maar dat is mooi!" riep hij. „Ik heb u het origineel gegeven!" „Afgrijselijk!" mompelde Papa Külz. „Dan tou de hele geschiedenis misschien weer van vo ren af aan zijn begonnen!" Mijnheer Steinhövel borg de echte Holbein nauwgezet in zijn binnenzak, gaf Külz het an dere kastje en zei: „Maar nu klopt het!" (Wordt vervolgd) BAHIBTUUAH 4111 ■THHAÜBVB BAilBBBflAB No. 137. Horizontaal: 1. vaartuig 8. kledingstuk 9. dun, ijl 15. vod 16. bijwoord 17. muzieknoot 19. godsdienst, afk. 20. jongensnaam 23. haringnet 26. op 't ogenblik Verticaal: 1. Duits geld 2. decibel, afk. 3. oude naam v. Ierland 4. staf 5. afvalhoop 6. in orde. afk. 7. bekende motorrace 10. boom 11. terrein om 'n boerderij 13. kom 14. sneeuwschaats 18. iedere 19. zwart afzetsel 21. lidwoord 22. maanstand, afk. morgens, afk. Dat de „Friendship", het vliegtuig dat de Fokkerfabrieken ontworpen hebben een goed toestel is, zal wel niemand ontkennen. De belangstel ling die ervoor getoond is in vele landen, is daarvan het bewijs. Des te verwonderlijker is het daar om dat de K.L.M. voor dit Neder landse toestel zo weinig belang stelling blijkt te hebben. Zoals be kend heeft de K.L.M. twee toestellen besteld nu loopt het gerucht dat de heer Aler en zijn mededirecteuren eigenlijk met -die bestelling omhoog zitten en dat ze deze twee Friend ships maar het liefst van de hand zouden willen doen. Met zacht maar duidelijk vermaan heeft de Fokkerdirectie over dit ge rucht gesproken. Het vermaan moest zacht zijn want tussen beide maat schappijen is nog overleg gaande en men spreekt een mogelijke klant nu eenmaal niet graag hard toe Dat de Fokkerdirectie hierbij de sympathie van de meeste I landers achter zich heeft, is j lijk. Natuurlijk kan eer der niet beoordelen of deze toedj al dan niet in de vloot KX.M. passen maar aan de iJ kant mag men wel v; vragen dat zij al het mogelij doen om de Nederlandse vlij bouw te steunen. Allereerst om het Nederlandi tige maar zelfs dat is het voornaamste. Veel belang is nog da* de Nederlandse i schapsmemen en de Nederig technici de kans moeten hebbd „bij" te blijven. Het ontwerpei een nieuw vliegtuigtype bete dat men zich op de hoogte stellen van de nieuwste snufj net buitenland en dat men zelf gaan zoeken naar verbetering» dwang om bij té blijven zit ert en als zo'n nieuw ontwerp i ®r en in produktie komt dan is di W stimulans om verder te gaan. io TE VEEL „FRIENDSHIP" Misschien Is het ouderwets te spre ken over de „oude" en de „nieuwe" wereld, over het oude Europa en-het jonge Amerika. De snelheid is dusda- nig opgevoerd dat de afstand tussen eide werelddelen als het ware is weggeschrompeld en mede daardoor zijn de banden tussen de volkeren aan deze en gene zijde van de At lantische Oceaan hecht en sterk ge worden. Dat is verblijdend mits het oude Europa daarbij maar niet op zijn lauweren gaat rusten en alles wat. moeilijk is gaat overlaten aan de van zoveel energie bruisende Amerikanen. Zo langzamerhand beginnen we er aan gewend te raken dat alles wat groot is en alles wat groots is uit Amerika komt. Dat Amerika de strijd tegen Rusland heeft opgeno men in de rakettensector vinden we even vanzelfsprekend als we hebben aanvaard dat Amerika de Westelijke kampioen in de atoombewapening is. En in zekere zin is het ook van zelfsprekend omdat alleen de Ver enigde Staten over de enorme talen kunnen beschikken, die al deze dingen nodig zijn. Maar en hier grijpen naar de „Friendship" ook minder kapitaalkrachtige land Nederland zal men toch uiterste moeten gaan om de schappelijke en technische keling bij te houden. Euro i mag niet alles maar lijdeljjl Amerika overlaten alleen maar om deze reden ia een eventuele oorlog de u dingslijn tussen Europa en An lang en kwetsbaar is. En in eet log is stagnatie ln de aanvoer dan een verloren veldslag! Dat dit alles een pleidooi is! voor een samenbundeling van 1 :,i ten in Europa, is duidelijk. Di ook een vermaan inhoudt afnemers als de K.L.M. is miss wat minder duidelijk, maar d> niet minder zeker. De „Friend [n te passeren wegens de vrieni met Amerikaanse leveranciers veel „friendship' TOT DE ORDE GEROEPEN FRANKRIJK heeft blijkbaar eieren voor haar geld gekozen. De nieuwe poging, zich aan haar ver antwoordelijkheid in Noord-Afrika te onttrekken, is mislukt, dank zij een persoonlijke boodschap van pre sident Eisenhower, waarvan we za terdag jl. melding maakten. De in houd van deze nota deed premier Gaillard plotseling van mening ver anderen. Hij stoorde zich niet langer aan het verzet van de vijf conser vatieve ministers en de ex-gaullist Chaban-Delmas, schreef een spoed zitting van het kabinet uit en riep de Nationale Vergadering terug van het paasreces. Ook genoemde zes ministers ver anderden van gedachten, toen zij van de inhoud van Eisenhower's boodschap kennis namen. Zij zijn blijkbaar zo geschrokken, dat zij zich niet verzet hebben tegen het voorstel van Gaillard, het resultaat van de goede diensten van de Ame rikaan Murphy en de Brit Beeley als basis voor verdere besprekingen met Tunesië te aanvaarden. Er werd slechts voorbehoud gemaakt ten aan zien van de kwestie van het uit oefenen van toezicht in het Tune- sisch-Algerijnse grensgebied. Frank rijk behoudt zich nl. het recht voor, m.b dit probleem aan de Verenigdi ties voor te leggen. Wil men voorkomen dat de rijnse kwestie nu reeds wordi internationaliseerd, dan zal Frar er goed aan doen. het conflict Tunesie spoedig bij te leggen. I hower heeft ronduit gezegd. Frankrijk niet langer op kaanse steun in de Verenigd» ties zou mogen rekenen, als i bemiddelingspogingen en Beeley laat mislukken. Hel volg hiervan zou zijn, dat dt enigde Naties, onder aanvoerini het communistische blok, zich i sief met het Algerijnse prol zouden gaan bezighouden. Dit i) laatste wat Frankrijk wil, ook al het in de Veiligheidsraad recht nanteren. Voor Frankrijk en de westelijk» reld is het zaak, dat zowel het F Tunesische, als het Algerijnse f stuk zo snel mogelijk uit de worden geholpen. Van Tunesli wordt hgt Algerijnse verzet ges® en de onderhandelingen, die d' standige leiders met de Sowjd hebben geopend, beloven niet goeds. Hoe eerder een eind gtt wordt aan de huidige situatit. beter het is. Classes en vrouw in het ambt Het hervormde persbureau heeft een aanvulling op de lijst van classes die hun oordeel gaven over de voorstellen, die de generale synode vorig jaar aan vaardde en die beogen het vrouwelijke gemeentelid toe te laten tot de ambten van ouderling en diaken en de vrouwe lijke theoloog in uitzonderingsgevallen tot het predikambt. Hoewel het pers bureau zelf steeds over beslissingen spreekt, gaat het hier om adviezen aan de «vnode. die rich dit jaar in tweede lezing met de voorstellen zal bezighou- erkpro rd-Holland: classis Sneek: 35 voor a tegen. Kerkprovincie Groningen: Winschoten: 40 voor. 19 tegen; class) sum: 24 voor. negen tegen: classis Afl Gelderland: Van vier classes is hi lekend De classis Dord ifzonderlijke vergadering lewijd; reeds vorig naji Oostduitse druk o synodeleden Oostduitse autoriteiten trachten tieke druk uit te oefenen op de lijke afgevaardigden naar de «e synode der Evangelische Kerk in land. Deze synode zal behalve het ding ter sprake zal komen kwestie van de Westduitse atooro®1 pening behandelen ten gevolge vit actie die door de kerkelijke bW schappen is ondernomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2