CHRISTELIJK De verdwenen miniatuur Problemen van Oegstgeest Prof. Miskotte over „De tegenwoordigheid Gods" Christelijke zangershond vergaderde in Hoogeveen Een woord voor vandaag r-Puzzel— ■M- Vlekken op meubelen? Prachtbijts Ceta-Bever Naar nieuwe hervormde zendingsterreinen ervormde I iinen I^oi DE vanzelfsprekendheid, waar mee vroeger werd aangeno men dat de Nederlandse christe nen verantwoordelijk waren voor de prediking van hel evangelie in Nederlands-Indië, is nu niet meer aanwezig. Eerst nu heeft men de schaduwzijden daarvan leren inzien, zo schrijft ds. P. J. Mackaag in Her vormd Nederland. Niet alleen heeft men te gemakkelijk het Rijk van Christus en het Koninkrijk der Nederlanden in één vlak gezien, maar ook heeft de omstandigheid dat de Neder landse zending uitsluitend in de eigen kolonie werkzaam was, geleid tot een verenging van de blik van de Nederlandse christenheid, die geen oog kreeg voor het grote werk. dat overal in de wereld werd verricht. Men had geen open vensters naar wat er elders in Azië en Af'fika gebeurde en werd - en dat mag niet onderschat worden op het .thuisfront" ook niet geestelijk verrijkt doordat men hoorde hoe het evangelie strijdend en overwin nend zijn gang door alle volken begonnen was. Deze dingen is men scherper gaan zien. En daarom is de raad voor de zending van de Hervormde Kerk zich gaan bezighouden met de vraag, of HÜ een nieuwe zendingstaak elders in de wereld zou gaan aanvaarden naast de nu nog op hem rustende zendingsarbeid in samenwerking met de Indo nesisch kérken. Ds. Mackaay schrijft verder: 1955 enkele buitenlandse zendingscorporaties de raad voor de zending verzochten om een aantal Nederlandse zendings arbeiders beschikbaar te stellen voor werk in Afrika, was de raad gedwongen in deze problematiek, waarover tot die tijd min of meer vrijblijvend gesproken was, een beslissing te nemen. Uitdrukkelijk :s toen besloten niet op de ingeko men verzoeken in te gaan. maar ons te beperken tot de arbeid in rndonesië en Nieuw-Guinea. die toch reeds onze financiële kracht te boven ging. Een Jaar later, dus in 1956. heeft ie raad voor de zending zich op nieuw met deze vragen bezig ge houden. Het was een jaar waarin een aantal afgestudeerde zending arbeiders maand op maand tever geefs wachtten op een visum, dat hun in de gelegenheid zou stellen te gaan werken in het kader van de Indonesische kerken, die om hun uitzending hadden gevraagd. Langzamerhand was deze langdu rige en naar het scheen uitzichtlo ze wachttijd zo nijpend geworden, dat de raad voor de zending besloot aan zijn secretariaat op te dragen om contact op te nemen met de Internationale Zendingsraad en hem de vraag voor te leggen of ergens ter wereld deze jonge men sen in zendingsarbeid konden wor den ingezet. Hoewel de Internatio nale Zendingsraad een aantal Jon ge kerken en onderwijsinstituten noemde, die naar zijn mening de betreffende Nederlandse zendings- arbeiders gaarne zouden ontvan gen. is de raad voor de zending toch niet op deze voorstellen inge gaan. omdat inmiddels de Indone sische regering de aangevraagde visa had afgegeven, zodat in kor te tijd zeven zendingspredikanten en drie zendingsartsen naar Indo nesië konden vertrekken. TN de januari-vergadering van dit Ijaar besloot de raad. zoals be kend. dat ondanks de kritieke si tuatie. die de laatste maanden in Indonesië is ontstaan, onze zen dingsarbeiders niet zouden wor den teruggeroepen. Zij zullen ginds blijven zolang de Indonesi sche kerken dat wensen en zij zelf dat persoonlijk verantwoord ach ten. Daarmee heeft de raad voor de zending het beroep, dat de In donesische Kerken op hen deden om niet weg te gaan. van zijn kant volledig gehonoreerd. Wij verheugen ons erover, dat in februari van dit Jaar opnieuw twee visa zijn verleend aan zen dingspredikanten, die zich voor de arbeid in Indonesië hebber, voorbereid. Dit neemt echter niet weg dat er geen peil op is te trekken wanneer het benodigde visum zal worden verstrekt aan de andere zijn afgestudeerd en klaar staan om uit te gaan. In de kring van de raad voor de zending is men zich ervan be wust, dat het niet verantwoord is deze zendingsarbeiders nog lang op hun uitzending te laten wach- Deze omstandigheid dwong de raad om sich In zijn vergadering van 6 maart opnieuw uitvoerig bezig te houden met al de vragen, die in het bovenstaande in het kort zijn aangestipt en dus op nieuw zich af tc vragen of de tijd niet gekomen Is om. naast de ar beid in Indonesië, waaraan wij trouw zullen blijven zolang dat maar mogelijk Is, elders in de wereld een stuk zendingsverant woordelijkheid te aanvaarden. de brieven, die de laatste Jaren tot de hervormde zending werden gericht met het verzoek elders in de wereld te komen werken. De laatste maanden zijn daar nog een aantal andere verzoeken bij gekomen. Moeten wij dit alles blijven afwijzen? Of is nu het ogenblik gekomen om naast de arbeid in Indonesië en Nieuw- Guinea ook elders aan het werk te gaan? En als dat geschiedt, waar zal die nieuwe arbeid dan worden aangevat? Moet onze re latie met Ceylon waar reeds, zij het slechts voor enige jaren twee zendingspredikanten onzer Kerk werken, in een permanente wor den omgezet? Moet die nieuwe wereld beslist in een niet-kolo- niaal gebied liggen? Dient zulke nieuwe arbeid ook verk onder Islamieten te zijn? het beter de hele problema- Azië en Afrika te ontlo- >.v. naar Zuid-Amerika te Of tiek Het zijn vele vragen, waarop in de komende maanden door de raad voor de zending en in laat ste instantie door de generale sy node een antwoord moet worden gegeven. Wij achten het echter juist om nu reeds hierover te schrijven, opdat allen, die van harte meeleven met de zendings arbeid onzer Kerk en die daarvan in deze moeilijke maanden op al lerlei wijzen blijk hebben gegeven weten waar men in ..Oegstgeest" mee bezig is en wat de vragen zijn waarvoor de zending zich thans ziet gesteld. Theologenconferentie in Eykmanhuis „Afwezigheidsgevoel" vaak pijnstillend middel (Van een medewerker) In het Eykmanhuis te Drieber gen wordt deze week de dertiende conferentie van hervormde theo logen gehouden. Gisteravond re fereerde prof. dr. K. H. Miskotte over het onderwerp, dat tevens het thema van deze driedaagse conferentie is: ,.De tegenwoordig heid Gods". In een uitvoerig en diepzinnig betoog wees de Leidse hoogleraar op net mo derne levensgevoel, waarvan de afwe zigheid Gods een relatief totaal-aspect is. Het belijden en beleven van onze va deren schijnt tegengesteld te zijn aan het onze: wy tasten terug naar een naam, die heel de aarde omvat. Onze beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! r «el plezier Uw werk kunt doenl Bondssecretaris H. J. v. d. Munnik Koninklijk onderscheiden F"EN groot aantal christelijke zangers uit alle delen van het land was gisteren in Hoogeveen bijeen, daar in Royal" de 72e algemene jaarvergadering bij te wonen, van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumverenigingen. Met grote vreugde werd de verga dering mededeling gedaan, dat tij dens de officiële ontvangst ten ge meentehuize de bondssecretaris, de heer H. J. van der Munnik te Rot terdam, door burgemeester J. Tjal- ma van Hoogeveen, namens H.M. de Koningin was onderscheiden met de ere-medaille in goud. verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De ontvangst van het hoofdbestuur op het prachtige gemeentehuis van Hooge veen verliep bijzonder gezellig. Na mens het gemeentebestuur werden de hoofdbestuursleden en hun dames een hartelijk welkom toegeroepen door bur gemeester J. TJalma. die zijn grote waardering uitsprak voor het werk van de christelijke zangersbond. Na een korte bezichtiging van het fraaie ge bouw begaven de zangers zich naa- zaal ..Royal", waar de algemene ver gadering werd gehouden, die onder voorzitterschap stond van de heer H F. Bruna uit Den Haag. Deze memo reerde in zijn openingswoord de reor ganisatie. die het vorige jaar in de bond plaats had en die reeds vele vruchten heeft afgeworpen. Binnen af zienbare tijd, zo deelde hij mee. zal de bond weer zijn eigen muziek uitge- i ven. terwijl heel binnenkort een nieu- door de eerste secretaris, de heer H. J. v. d. Munnik. die deze functie al se dert 1924 waarneemt. De penningmees ter maakte melding van een nadelig saldo van 13:1,19. De voorzitter van de Federatie van Christelijke Muziekbonden in Neder land, de heer IJ Woudstra te Klazie- naveen. sprak hierna een korte rede uit, waarin hij wees op de samenwer king die er moet bestaan tussen de zangersbond en de muziekfederatie. Als olijk van waardering voor het vele en goede werk van de christelijke zangers bond. overhandigde hij de heer Bruna een fraai vaantje. De vergadering oe- sloot. na een levendige stemming, de volgende jaarvergadering in Alkmaar j te houden en de daarop volgende in I Rotterdam. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Terlaak uit Den Haag herkozen. Tot leden van het bestuur werden benoemd de heren B. J. de Graaf! te Driebergen, namens de ring Utrecht, de heer R. van Oudheusden.' namens de groep C.O V. en de heer B. v. d. Wiele, namens de ring Zeeland. In de middagvergadering hield ds. G.J Spilt, Ned. Herv predikant te Utrecht een referaat over ..Een lied des Heren in een vreemd land". De ALVEKJ. algemene vereniging van koordirigenten, hield voor de aan vang an de grote bondsvergadering een kleine vergadering! die werd ge-j presideerd door voorzitter J. Brouwer uit Hattern. In de vakature J. Kaa-1 schieter uit Goudriaan werd in het be- zelfkennis ontvouwt zich in de beken- nis van een nieuwe eenzaamheid, die ij met de ons ten dienste staande mid- ;len niet kunnen overwinnen Onze vaderen leerden om de tegen woordigheid van God te bidden; onze eigen vaders zouden die „op bergen en dalen" (overal óf nergens!), doch thans schijnt het g®«n zin te hebben om nog te zoeken: er is toch niets te vinden. De verbittering dient vaak als pijnstillend middel men gelooft in zijn ongeloof. Uitvoerig ging prof. Miskotte in op het feit, dat de litteratuur een spie gel is van dit levensgevoel. Wij zul len ons sólidair moeten weten hier mede. Onze roeping als pastores is anderen te verstaan om hen met het Woord Gods te kunnen verlichten en vertroosten. In verband hiermee werden enkele vragen gesteld: Is ons gezegd, dat het leven als facticiteit zinvol ons kan en moet schijnen? Is ons gezegd, dat een mens in een God geloven moet om vei- gebor^en te zijn? Leert de H. Jh< wijst Zij tegenwoordigheid object van menselijke ervaring kan zyn? Of is zij voor het ge loof verzegeld door de Heilige Geest als eschaton? Dat voor de moderne mens de pre sentie Gods niet vanzelfsprekend is. sluit het juiste besef in, dat „bestaan" zonder daden onbelangrijk is. Dit is geheel in de lijn van het Israëlitisch denken. In Jezus Christus is de onmiddellijke presentie Gods: Hij is de naam. ons gegeven. In een vruchtbare discussie kreeg prof. Miskotte de gelegenheid een en ander te verduidelijken. Zo bracht hij naar voren, dat in de gemeenschap der heiligen (de koinoonia) en de doorwerking van die krachten die zich daar voordoen, de aanwezigheid Gods beleefd wordt. Aan het avondmaal werd dit gedemonstreerd: niet in de elementen, maar in het ge heel der handeling is Christus present en is Hij de Eerste. De vraag naar de presentie gaat aan die van de existen tie en de providentie vooraf. der afwezigheid Gods wordt aangediend, niet echt is doch omhulling van agressi viteit tegen alles en iedereen. Er kan ook een vijandschap tegen het Evange lie ln verborgen zijn. Gerei, vrouwen gaan naar Rotterdam In de op 20 en 21 mei te Rotterdam bijeenkomende bondsdag van de Bond van gereformeerde vrouwenverenigingen zal mevrouw H. A. M. Bax-Horjus uit Veenendaal als presidente aftreden. Zij zal de hamer overdragen aan mevrouw W. R. Ridderbos-de Rooy uit Amster dam (echtgenote van de oudtestamenti cus) of aan mevrouw J. H. van Oost- veen-Borth te Zeist. Beide dames staan namelijk op het tweetal waaruit een nieuwe presidente zal worden gekozen. Op de bondsdag in de Ahoyhal spre ken ds. G. N. Lammens, ds. P. N. Kruyswijk en mevrouw Gr. Gilhuis- Smitskamp. Voorts wordt er een spel op gevoerd door een aantal medewerkenden en door de zaal. zoals de schrijver Koos van Doorne. de nieuwsgierigheid prikke lend. meedeelt in het laatste van het bondsorgaan. BhRnmiMGSWKRK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen naar Ernst: J. A. de Bruijn te Lage Vuursche. Bedankt voor Katwijk aan Zee: J. W. de Bruijn te Harderwijk; voor Ouderkerk aan de IJssel: A. Klein Kranenburg te Hilversum. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Delft: H. D. Bruggeman te Rotterdam-Schiebroek; te Maassluis: T. J. Hagen te Deventer; te Nieuwerbrug aan de IJssel en te Willemstad: kand. A. Bolwijn te Amsterdam; te Murmer- woude: W Okkema te Nijeveen (bij accl.); te Harlingen: B. J. Aalbers te Bant. Aangenomen naar Axel: A. van Leeu wen te Ottoland. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Lisse: D. Biesma te Utrecht. Bedankt voor Maassluis: J Keuning te Barendrecht; voor Bunschoten: W. van 't Spijker te Drogeham. Tweetal te 's-Gravenmoer: L. Holtrig- ter te Onstwedde en W. Meijnhout te Franeker EVANG.-LUTHERSE KERK Aangenomen naar Dordrecht: L. G. C. Grabandt te Leeuwarden. 't Is wel vreemd, maar eeuwen nadat de opgestane Heil-rrt' zelf een eind heeft gemaakt aan het fabeltje, dat geloven all maar een zaak is van het gevoel, een soort van stenxm B denken nog vele mensen ook christenen handelen er i naar! dat het verstand het hoofd er niet aan te komt. Het staat daar in het laatste hoofdstuk van Lucas: J opende Hij hun verstand, zodat zij de Schriften begreyfc- Dat zegt Christus tot Zijn discipelen, nadat Hij hen geuJ heeft op al hetgeen over Hem in de wet van Mozes, de pro-? en de psalmen geschreven stond en dat dit alles nu in I vervuld was. Hij maakt de geschiedenis doorzichtig en t« iW aan, dat alles op Hem moest uitlopen, dat Hij het beheen I1 middelpunt is van de geschiedenis. Door het Woord opent L opgestane Heer uw verstand, opdat u zult begrijpen. Wie rnt dat het geloof in Hem alleen een gevoelskwestie is, die Christus los van het Woord en hij houdt een caricatuur Christus over. Of geloven dan zoiets is als een rekensom, logisch te beredeneren en door diep nadenken sluitend te mt geheel? Natuurlijk niet. Het is een zaak van hoofd èn j van de totale mens. Maar vergeet nooit, dat zonder Jee van de weg der Waarheid ons hart Hem nimmer zal kw toebehoren. Kanttekenin 1 I |2 3 M Ë11 S b iW 13 h l1 17 9 16 i 3 22 2 f i Horizontaal: l. meerdere macht 8. afbeelding 9. gewicht, afk. 11. niet mager 12. een ongenoemde 13. opstandeling 15. lor 16. verhittingsruimte 17. aanlegplaats 18. kortgeleden 19. R K. geestelijke 20. meervoud, afk. 21. groef, geul 22. element, afk. 23. bosgeest 25. het volk betreffende Verticaal: 1. verkroppen 2. getij 3. inplooien v. e. zeil 4. gemalen tarwe 5. zangstem 6. corps diplomatique, afk. 7. strekking 10. voorval 12. uitnodigen 14. vrucht 15. beroep 17. rode (heraldiek) 21. bekende autotentoonstelling 23. heilige 24. deel van een mast OPLOSSING VAN - CISTEREN nHOISaBHiaH (M s HEB «EO a bs» ma SU -oaa - a *GjBa a- □E -aaa'-sa 3D Sa BE v 0 aa-aan-03 Haga---HBEia TERUGGEKRABBELD tator Chroesjtsjef niet verhinderd ijlings terug te krabbelen. Nog slechts enkele dagen geleden had hij betoogd nen staan. Onder die omstai dat bij een nieuwe contrarevolutie heden meende hij zich zijn de Hongaren er niet op mochten uitlating te kunnen veroorloven. rekenen dat de Russen nog eer „te hulp" zouden komen. Tijdens Rusland ooit Hongarije weitLi hetzelfde bezoek nog aan Hongarije de vrije hand zal laten, heeft hij deze boude bewering geheel Drie dagen zijn genoeg geweesNm ingeslikt en er geen onzekerheid Chroesjtsjef van de feitelijke i over laten bestaan dat de Russen wel degelijk zullen ingrijpen. Een merkwaardige ommezwaai die stellig tekenend is in het Hongarije v; lijks dictator geworden heeft Chroesj zaken op de hoogte te brei De communisten in Hongarije nen zich alleen handhaven wai ze volop tegen Rusland kunnen de toestand nen. Zijn tweede uitlating, wi E" thans. Nauwe- hij zijn eerstgesproken woordet heel heeft ingeslikt, is niet tsjef zich naar dat land gespoed, tweeërlei uitleg vatbaar, vermoedelijk met de opzet om met Hongarije blijft onder de zijn machtwoord „orde op zaken" te van het Russische commi stellen. Het ware nauwelijks aan tc Doch de meedogenloosheid wai nemen dat de nieuwe dictator na Chroesjtsjef zich alsnog gedwi 'u de machtsaanvaarding uit andere acht is tegelijk het bewijs dat overwegingen zo overhaast eigen land zou hebben verlaten. Wellicht heeft een eerste ontmoeting doofd. LAGERE-SCHOOL-VAKKEN DOl ^/1E in ons land rechtstreeksbij Gereformeerde Schoolverband het onderwijs betrokken zijn. vinden daartoe aanleiding in ee maar zeker ook wijder kring, zullen blicatie die thans vanuit dit va fa voldoening gevoelen over het be staan van instituten en instellingen school-vakken", geschreven do u. die zich op de bestudering van vraag- hooeleraren Watertak an wi™ stukken, het onderwijs betreffende, toeleggen. het licht is gegeven: „De li tee hool-vakken", geschreven d( hoogleraren Waterink en Wit Hoe deze vakken op een chrisi school te onderwijzen wordt in brochure duidelijk uiteengezel Wij denken bij deze instituten aan geschrift zij onderwijzers, ma: het Christelijk-Paedagogisch Studie centrum. Wij denken ook ouders, ter lezing aanbevolen, het geverij Dijkstra, Zeist.) VERNUFTIGE VONDST Unie Een school met de Bijbel Prof. Dijk: ontwerp-onderwijswet een dirigistische aanval gOMS vraagt men zich af of er in onze tijd nog iets valt uit te vin- o_ den of te ontdekken. De negentiende bepleit hij voorts een dusgei eeuw is genoemd een grote sinter- tweelingdruk: zet de regels nl klaasavond; toen Immers deed de ene verrassing na de andere maar zich voor. Eens, zo menen we wel, en va moet aan het ontdekken en uitvin den een einde komen. Echter-heeft nu de bekende Amster- damse hoogleraar Van den Bergh, toch de regels zich in de juiste toch reeds bekend als een opmerke orde aan ons voordoen, lijk veelzijdig begaafd en geïnteres Nog verdere mogelijkheden seerd man, een vondst gedaan die hoogleraar die zijn vindingi— volop merkwaardig mag heten. hier wel op bijzondere wijzti Deze hoogleraar ls op onderzoek uit- viert. Of zijn vinding het gebruik van hoofdletters I dus minder wit tussen de regelif volgorde van een-twee-drltV an een-drie-vijf als één 9 en van twee-vier-zes als een a Verklein vervolgens de druk, k ga lezen met behulp s op de bladspiegel legt! gegaan, hoe te komen tot een ratio neler gebruik van het te bedrukken papier voor boek en krant. Zijn eerste advies is: gebruik alleen hoofdletters. Een hoofdletter im mers heeft nimmer uitsteeksels en i «Pi schaal zal worden toegepast? 1 is dat ook in onze tijd de 1 nog geen eind hebben genoèj Maar men moet er wel op gtl zijn. Of kan het zijn dat aanwaaien? Schoolstrij d-politiek niet afgelopen Advertentie redacteuren) „Voor het christelijk onderwijs dreigt gekozen de heer H. W. de Wolf i gevaar: ln de nieuwe voor-ontwerpen Rotterdam. van schoolwet wordt een dirigisme in geloodst dat bijna alle macht in de handen van de minister, d.w.z. van het j departement legt en dat de vrijheid j van onze scholen, die formeel met rust worden gelaten, van alle kanten besnoeit. Men wil een vernieuwing, die I het tegenwoordig stelsel zegenend moet 64 Joachim Seiler zei: „Het was tamelijk ingewik keld. Ik had de indruk, dat de politie slechts een gedeelte van de bende in mijn woning had ge snapt. Ik ging eigenlijk alleen voorzichtigheids halve naar uw worstfabriek. Papa Külz. Het was immers ook mogelijk geweest, dat de mini atuur reeds in de villa van mijnheer Steinhövel was aangekomen. Dat bleek niet zo te zijn. Ze hing boven uw sofa". De oude kunstverzame laar werd nadenkend an vroeg „Wist u dan dat u in Warnemünde niet het origineel, maar de copie had gestolen?" Directeur-generaal Kühlewein hapte merk baar naar lucht. „Wat is dat? In Warnemünde heeft onze mijn heer Seiler ook al gestolen?" mO ja," antwoordde de jonge man beschei den. „Dat moest wel! Men kan niet altijd zoals men wil. Toen het licht uitging, was de zaak niet meer met handschoenen aan te pakken. Ik rukte juffrouw Trübner's handtasje open, greep er in en ontvreemdde de miniatuur De commissaris keek de delinquent wantrou wend aan. „Hoe komt het dan dat u in Warnemünde.wel- iswaar het origineel stal. maar dat we in uw woning de imitatie vonden? Overigens dank ik u, dat u ons de bende in handen hebt gespeeld!" „Ik deed het met genoegen," zei de jonge man ..Wat nu de beide miniaturen aangaat, dat ging heel eenvoudig te werk. Toen het licht uitging, lag de copie nog op de tafel. De bende had haar immers juist aan de heer Külz terug gebracht! Ik s.al in het donker het origineel uit Erich KSstner: ik de copie! En met de copie ging ik er van door!" Hij bezon zich en lachte geamuseerd ..Toen moesten natuurlijk alle belanghebbenden denken, dat ik met het origineel verdwenen was. Daardoor verloor de bende al haar belangstel ling voor juffrouw Trübner en mijnheer Külz. Van dat moment af, vervolgde zij mij met het vermeende origineel in mijn zak. Zo gelukte het mij, de kerels van Warnemünde tot Berlijn ach ter mij aan te lokken. En daarna liet ik hen in mijn woning gevangennemen. Het was nogal eenvoudig, zoals u ziet. En het origineel was voorlopig in veiligheid. En juffrouw Trübner en mijnheer Külz ook." „Schitterend!" riep de slager. „Ongelofelijk! Als je zo iets hoort, zou je jaloers kunnen wor den." De oude kunstverzamelaar knikte bedacht- Directeur-gcneraal Kühlewein echter, die was gebroken! Zulke methoden waren nieuw voor hem in de verzekerings-branche. Joachim Seiler ging verder met zijn verslag. „Terwijl ik uit mijn stamcafé toekeek, hoe de spoedbrigad^ de bende uit mijn woning haalde, ontving ik van de bendeleider, die zich overigens nog steeds op vrije voeten bevindt, een brief. Kort daarna reed hij mij in een taxi voorbij. Hij had weliswaar zijn prachtige baard afge legd, maar ik herkende hem desondanks. En toen werd ik opnieuw angstig. Ik reed haastig naaA de Yorckstrasse en bezocht mevrouw Külz. Voor het geval de miniatuur daar was, moest zij noodzakelijk in veiligheid worden gebracht. En zo stal ik, nadat ik in Warnemünde de copie ge stolen had, in Berlijn ook nog het origineel. Wan neer men eenmaal op het hellende vlak staat, is er geen houden meer aan." „En de man, die onze motorpatrouilles achter volgen, is de leider van de bende?" vroeg de „Laten we het hopen," zei Joachim Seiler. Hij was ietwat onoplettend geworden en keek naar Irene Trübner. die in gedachten uit het venster tuurde. „Kunt u heksen?" vroeg de commissaris. „Wanneer hebt u tijd gevonden de verkeersagen ten in West die papiertjes toe te gooien, met het nummer van de taxi waarin uw geschoren ro verhoofdman zat?" „Heksen kan ik niet," antwoordde de jonge man. „En met die papiertjes heb ik niets te ma ken. Die moet mijn vriend Struve hebben uitge deeld." Külz lachte vergenoegd. „Die kleine dikke uit Bautzen is een vriend van u? Nou, die heeft spektakel gemaakt, omdat men hem gevangen had genomen." „Dat weet ik," zei Seiler. „Wij ontmoetten el kaar in het café. En ik stuurde hem haastig ach ter de roverhoofdman aan. Wie weet waar hij nu uithangt Laten we hopen dat hem niets is over komen." 1 Wordt vervangen, maar die ons een koers uit drijft, waarover de geest van Kappey- ne zich met Intense vreugde verblijdt." Met deze woorden wilde prof. dr. K. Dijk gisteren bij de opening van de jaarvergadering der Unie „Een school met de Bijbel" te Utrecht waarschu wen tegen de gedachte, dat de school strijd op politiek gebied is uitgestre den. De tachtigjarige strijd sinds het volkspetitionnement tegen de wet Kappeyne in juli 1878 heeft naast haar geestelijk accent, dat sinds de pacificatie steeds meer naar voren komt, óók nog een politiek karakter. Prof. Dijk noemde ook nog. dat een „linkse gemeenteraad onze schoolstich tingen. bijvoorbeeld op landbouwgebied in de weg staat" en dat ..de regeling van het kleuteronderwijs nog orde is". De geestelijke strijd intussen duurt onverminderd vooi derd sinds 300.000 en meer dan vierhonderd kerkeraden het smeekschrift aan de koning teken den. Van deze allen is alleen nog in le ven de 99-jarige heer J. van der Wpals, die zelf als jongeman heeft meegewerkt handtekeningen te verzamelen. De oppositie tegen de school met dc Bijbel groeit en vindt haar steun in de verscherpte politieke tegenstellingen en de nog niet verstilde drijving van de doorbraak, zo zei prof. Dijk. De voorzitter herdacht de heer J. van Andel en ds. D. Pol. die in het afgelo pen jaar overleden en de oude Unie collectant J. H. Snijders te Rijswijk, die vanaf 1890 tot enkele jaren voor zijn heengaan de Uniecollecte verzorg de. TAAK VAN EEN GOUVERNEUR De heer A. de Jong Ezn. heeft later ln de vergadering herdacht de vorige week door een ongeval overleden heer P. Neven, die lange tijd hoofd geweest is van Nederlandse christelijke school Prinses Juliana te Brussel. Na zijn pensionnering deed de heer Neven veel voor de steun uit Nederland voor het christelijke onderwijs in België. In de middagzitting heeft ds. G. J. van den Bogerd, her .ormd predikant te Leeuwarden de school met de Bijbel geschetst als een oud en goed princi pe. dat zijn waarde in een nieuwe tijd bewijst. De vergadering herkoos dr. G. P. -an Itterzon in het bestuur en koos in de vakature van de heer P. van Tui nen de heer K. Elzinga te Leeuwarden, volgd» inspecteur van het lager onderwijs. £EN correspondentie vanuit Hol- grondig over Nieuw-Guinea J, landia, in „De Volkskrant" ver- ken. Een sterke parlementaire J een ,ndruk van de er vorig jaar augustus gtC moeilijkheden waarvoor de nieuwe maar het rapport vah deze gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. moet nog uitkomen. Platteel, komt te staan. Er zijn moeilijkheden tussen de gou verneur en het ministerie. „Den Haag" tracht zich ook in het dage lijks beleid te mengen, hetgeen het werk op Nieuw-Guinea zelf uiterst moeilijk maakt. Dr. Van Baal, de voorganger nieuwe gouverneur, zo lezen Srote en goede plannen, maar „Den De correspondentie neemt daip aan dat de nieuwe gouverneurf wel een gunstiger positie zal h«f bedongen dan de heengegane.' aan hij overigens onder meer b te heeft is ruimer financiële i slag. Nederland draagt slech^ de miljoen bij, een bedrag had men vooral op Nieuw-Guinet f ..Den wonderen mag verwachten. Oo)^ Haag heeft deze omgewerkt, heeft tendien zijn er moeilijkhedea| zijn beleid gedesavoueerd (afge- ambtelijk apparaat op NieuwC keurd). In de loop van de laatste nea bijvoorbeeld is aan de jaren heeft het ministerie zich steeds kant en blijkbaar tegelijk nogaltgï sterker doen gelden en uiteindelijk willekeur onderhevig, moest zelfs voor kleinigheden de toestemming va den gevraagd. Men mag voor de nieuwe gouvi het ministerie wor- hopen dat er lering wordt f ken uit fouten die ook in In deze correspondentie uit Hollan- verleden zijn gemaakt. Pers dia ook wordt het het Nederlandse seling heeft het voordeel dal parlement euvel geduid dat dit zich nieuw te benoemen gouverneml niet intensief genoeg met Nieuw Guinea heeft bemoeid. Al drie jaar nog genoeg problemen te O' lang is er in de Tweede Kamer niet nen Kerk en zending op Midden-Sumatra de Lutherse Wereld- Kerk en dierenbescheri Door de actie „Kerk scherming" zijn in 1957 ongeveet bizondere diensten in verschillen de Rijnlandse zending meenten gehouden, alsmede zest1-!». 9 r m het gebied De werki federatie ei hebben hun werk ..u <».cu van. Midden-Sumatra rustig kuAen voort- [meente-avonden die in het teken zetten. In samenwerking met de lu- den van de bijbelse boodschap therse Batakkerk werken in dit gebied de de verhouding: Schepper. Amerikanen. Duitsers, Indiërs en No- dier. m. 1 Voor deze diensten was. vooraf De grote synode van de Batakkerk. de zijde van buitenkerkelijken, die eind maart gehouden zou worden langstelling. Ongeveer 70.000 moest natuurlijk uitgesteld worden. werden met deze boodschap geccj De christelijke Nommensen-universi-J teerd. De actie „Kerk en dierenbef* teit behoefde haar lessen met stop te ming" trok ook de belangstelling Jj zetten, hoewel in de onmiddellijke na-|Luthersp gemeenten

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2