Oude verraadzaak opnieuw in behandeling WEER TWINTIG JAAR GEVRAAGD Verried werktuigkundige stakers aan Duitsers? MISLUKT GESPREK OVER DE VRIJHANDELSZONE Prins opende Nederlands instituut te Istanboel Meester B' Waarom schrijven Russen cyrillisch? Uitverkopenwet in textielsector overtreden s DINSDAG 1 APRIL 19..8 Ur. Stikker waarschuwt tf!' po- oplossing voor hel vrijhandelsge- Hij herinnerde er aan. dat het Ne- tnands-Engelse handelsverkeer in beide ■entingen 100 miljoen gulden per maand edraagt, afgezien nog van de onzichtbare ^nsacties Zouden de onderhandelingen het vrijhandelsgebied mislukken, dan luistert men over het einde van de Gatt. O.E E.S. en de E B U een terugkeer «r bilateralisme en blokvorming. Al! de Britse produkten door Du: Rncurrentie van de Euromarkt worden ■dreven, dan is het nauwelijks denkbaar, it Britse deelneming aan de Duitse ver dediging nog een haalbare trek zou zijn. Ook a! is de spreker nog niet zo som- toch rqeent hij, dat onze landbouw- (oortbrengselen nergens terecht kunnen, 1-5 Engeland ze tot een onderhandelings- (5;eet gaat maken en dezg textieluitvoer rgens compensatie zal v:nden voor Ni- :ia en Ghana. Hij noemde het daarom rerheugend. dat onze regering zich in- ipsnt om een oplossing tussen vrijhan- «^geb:ed en Euromarkt te zoeken. EEN VERRAADZAAK uit de oorlog heeft gisteren de aandacht gevraagd van de Haarlemse rechtbank. De 54-jarige werktuigkundige F. W. R. uit Amsterdam, die aanvankelijk wegens hulpverlening aan de vijand en verraad tot de doodstraf en later tot twintig jaar gevangenisstraf was veroordeeld, moest namelijk opnieuw terecht staan, omdat zijn verzoek om revisie van het vonnis door de Hoge Raad was toegestaan. De officier van justitie, mr. G. W. van der Valk Bouman, eiste echter bevestiging van het vonnis van twintig jaar. De verdediger, mr. J. \V. Verhoeven uit Am sterdam, meende echter dat een straf van elf jaar (de tijd die R. reeds in I detentie heeft doorgebracht) voldoende moet worden geacht. Het voornaamste punt in de rechtszaak was het verraad, dat R. zou hebben gepleegd. In Velsen zou hij op 30 april 1943. toen een aantal arbeiders bij Van Gelder's papierfa brieken in staking was gegaan, een aantal mannen aan de Duitsers heb ben aangewezen, wiens politieke ge zindheid de Duitsers en hun trawan ten onwelgevallig was. R., die plaatsvervangend hoofd van de luchtbescherming was, had dit karwei Geen Brits-Franse toenadering DE besprekingen over de vrijhan delszone, die gisteren onder lei ding van de Engelse paymaster- general, Reginald Maudling, in Parijs lijn gehouden, zijn mislukt. Er werd geen enkele vooruitgang gemaakt. Aanvankelijk zou men ook vandaag nog onderhandeld hebben, maar met het oog op de Franse stakingen vonden de minis- het beter naar hun land terug te Het ziet er niet r t dat de o Couhcu-ijöiji. Koninklijk bezoek de Brittre .iereis van hun koningin naar ons land r.iet dezelfde int: zsse als w\j dit doen. wanneer ons 'enpaar een koninklijke ontvangst be- »- een of ander bevriend land of het volk van het Britse imperium enigszins gewend geraakt aan welke de ook, e koni. Elizabeth en prins 'ip op de zie reizen. ie ~u moesten naken, ten deel viel? Het valt zo onmid- lijk na terugkeer van Br -nia t te peilen. Tot nu toe kan rr.e" coït eren. ide flevisie, dat geliefde ver- ik van het Britse volk, de belangrijk- rol heeft gespeeld bij de nieuwsvoor- itng over de I.'rland. De kr tekst" Oo' dit iogelijk li iten lie oil z'"« ook aeen ver leer foto's dan dat het Britss dan horen Kenner i dit i •dj. dat in de komende zonnige 'ogen Ie Britten ook de Noordzee zullen over- ken om zelf te zien tuat hun vorstin 'ft oerien. Anderen me .en. dat dit volk zich in ieder geval zjjn blijdschap over t indrukmakende staatsiebezoek nog ter bewust zal worden dan tot nu toe gebleken. De banden tussen twee de- •crotische koninkri ken zouden daardoor ker aan hechtheid winnen De Maasbode). Philil ')S groei, die het Philipscon- R de afgelopen tien jaar heeft door- (mcikt, geeft alle aanleiding tot vol ing. Dit kón toch maar in onze veel- "de geleide economie met nr- »rend' belastingdrukeen toeneming de omzet in tien jaar tjjds tof bijna 'het vijfvoudige, een verdubbeling van de eelsbezettino. de ontsluiting van 'euwe gebieden van werkzaam heid Sinds 1950 is de export van Philips Vederland birio verdrievoudigd. Zo- coor de welvaart als voor de werk gelegenheid in ons land is dit van belang Opmerke'ijk is intussen, dat Philips in ■ze'fdr tien laar viPt heeft naaelo'en jaar tot iaar uiteen te zetten hoe t de i In 1948 stond in het jaarn i - en dit tiidstip lijkt niet ver het produktieapparaat groten 'ee hersteld, dreigen onder invloed va tinsfige industriële klimaat de succesvolle industrialisatie anoriike investerinaen uit te I" hef jongste jaarverslaa: ..zot<r bltfPi tak der ivaftin betrekt- '"el van de overheidsbesteding zul- de mogetiikheden voor financiering de noodzakelijke investeringen ont- en en zal men de nadelige consequen ties daarvan voor de toekomstige werk gelegenheid en welvaart bewust onder jtflen moeten zien". We bedoelen maar: op rjjn minst genomen merkwaar- it mensen, die blijkens de behaalde iten verstand van zaken hebben, n a'oemeen-economisehr besehou- telke» '"tijdig kornet tussen de landen van de E.E.G. en de andere landen, die aan het vrijhan- delsgebied zouden moeten deelnemen tegen juk van dit jaar gereed zal zijn. Nog minder kans is er. dat een dergelijke over eenkomst ln werking zal treden op het ogenblik, dat de eerste tariefsverlagingen tussen de landen van de Europese ge- meensohappelijke markt plaats hebben. Voor de landen buiten de E.E.G. zou dit bijzonder nadelig zijn. Om deze moeilijkheden te vermijden is het idee geopperd, dat de ze6 landen van de E.E.G. erin zouden toestemmen voor een tijdelijke periode van 18 maanden hun tariefsverlagingen uit te strekken tot alle 17 landen, die lid zijn van de O.E.E.S. In die tijd moet dan geprobeerd worden toch een overeenstemming over het vrijhan- delegebied te bereiken. Men werd het gisteren niet eens over de Britse plannen voor een vrijhandelszone. verricht met de beruchte burgemeester Van der Weide en de niet minder slecht bekend staande politieman Ritman. ..Het enige wat ik moest doen. was het klaarmaken van strozakken voor de Duitsers", zei R., die ontkende het verraad te hebben gepleegd. Ook bestreed hij wat overigens thans niet aan de orde dat hy enkele leden van de luel De getuigenverklaringen brachten dit maal weinig licht in de zaak. Controle van details vijftien jaar na het feit - bleek niet goed meer mogelijk, zodat de rechtbank het ln hoofdzaak hebben moest van de schriftelijke verklaringen, R. zou echter onder pressie bepaalde verklarin gen hebben afgelegd. Intens vuil De officier van justitie meende dat ei alle aanleiding was R. opnieuw tot twin tig jaar te veroordelen, omdat zijns in ziens het verraad bewezen was. Hij toon de er (enig) begrip voor, dat R. de ver keerde kant had gekozen; verraad was en is echter intens vuil. De verdediger wees er op, dat R. tijdens de verhoren in het kamp Crailo in Laren was bedreigd, zodat men zijn verklarin gen van destijds niet helemaal serieus kan nemen. Mr. Verhoeven wees erop, dat R. zijn verklaringen niet had ondertekeno en dat er verschillende onjuiste details in het proces-verbaal stonden, zodat het zijns inziens niet juist was R. op grond hiervan weer twintig jaar op te leggen Hij meende dan ook, dat de tijd reeds in detentie doorgebracht (sinds kort is R. voorlopig op vrije voeten) voldoende straf betekende. De recht bank zal 14 april vonnis wijzen. Leids initiatief nu verwezenlijkt het Nederlands instituut voor ar cheologie en geschiedenis in de Turk se hoofdstad Istanboel geopend. De Prins sprak daarbij de wens uit, dat het instituut de historisch gegroeide banden tussen Turkije en Nederland op alle gebieden nauwer zou aan halen. De plechtigheid werd bijgewoond door een groot aantal Turkse autoriteiten, on der wie premier Menderes en enkele van zijn ministers en door enkele Nederlan ders, onder wie jhr. mr. F. H. van Kin schot. president-curator van de Leidse uni versiteit en burgemeester van Leiden, dr. A. A. Kampman, curator-secretaris van de stichting Nederlands historisch-archeolo- gisch instituut te Istanboel, de directeur van het instituut, prof. dr. A. A. Cense, de Nederlandse ambassadeur in Turkije, de heer H. Hagenaar en de Nederlandse ambassadeur in Rome. dr H. N. Boon. De inrichting van dit nieuwe Neder landse wetenschappciyk cn culturele cen trum is voorbereid door het te Leiden ge vestigde Nederlands instituut voor het Na bij Oosten. Op initiatief van het curato rium van dit instituut kwam enige tijd geleden een nieuwe stichting tot stand, die dit Nederlandse centrum te Istanboel zal exploiteren. De oprichting en inrichting van het in stituut is mogelijk gemaakt door een sub sidie van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, door donaties van het Nederlandse bedrijfslevèn met be langen in Turkije en het Nabije Oosten en dé steun van het ministerie van buiten landse zaken, dat de eerste etage in het Palais de Hollande, waarin ook de Neder landse ambassade is ondergebracht, ter beschikking stelde. Ononderbroken In zijn openingsrede memoreerde de Prins onder meer, hoe in 1612 door Cor- nelis Haga het eerste diplomatieke con- Dr. J. van Baal heeft afscheid genomen als gouverneur van Nieuw-Guinea. Tijdens een druk bezochte receptie kwam ook de voorzitter van het moderamen van de Protestantse Kerk de scheidende gouverneur de hand drukken. Antillen willen geen regeling rechtspositie De minister van justitie van de Neder landse Antillen, mr. S. W van der Meer, heeft medegedeeld dat zijn regering er niet aan kan denken de zeggenschap over de toelating en uitzetting van personen uit handen te geven. Zij is niet overtuigd van de dringende noodzaak om met Ne- derland en Suriname daarover te over leggen en ziet geen praktische mogelijk heid van een regeling der rechtspositie van Nederlandse rijksgenoten in het Ko ninkrijk- Ondernemingen worden niet teruggegeven De Indonesische minister van landbouw. Sadjerwo. heeft gisteren te Djakarta ge. dreigd, dat de Nederlandse ondernemin gen niet zullen worden teruggegeven, dien de Nederlanders „stijfkoppig" blij en Nederlands Nieuw-Guinea niet i Indonesië geven. Ook op verlopen paspoort reizen naar Zwitserland Ter bevordering van het reizigersver keer zijn de regeringen van Nederland en Zwitserland overeengekomen dat hun we derzijdse onderdanen behalve op een gel dig paspoort, ook op een niet meer dan vijf jaar verlopen paspoort, visumvrij de respectievelijke landen kunnen binnen- reizen- Tevens werd bepaald, dat Zwitser* op een geldige carle d'identité en Neder landers, zoals reeds bekend, op een gel dige toeristenkaart kunnen reizen. Bij een voorgenomen verblijf van langer dan drie maanden Is een geldig paspoort Zaandams burgemeester in Enschede benoemd De burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen, is per 1 mei benoemd tot burgemeester van Enschede De heer Thomassen, die oud-secretaris van de Par tij van de Arbeid en oud-lid van de Twee de Kamer is. is 49 jaar oud. Aanvankelijk werd hij (na een h.b s.-en m.t.s.-opleiding) opgeleid tot onderwijzer, waarna hij be noemd werd tot secretaris van de A.J.C. Daarna was hij werkzaam op een gewes telijk arbeidsbureau en het hoogovenbe- drijf. Na de bevrijding was hij als militair commissaris verbonden aan het militair gezag. In 1948 werd hij burgemeester van Zaandam. tussen Nederland en het Osmaanse rijk werd bevestigd. In de archieven van de Nederlandse ambassade te Istanboel bevinden zich nog documenten uit de eer ste helft van de zeventiende eeuw. De sindsdien bestaande diplomatieke betrek kingen tussen Nederland en Turkije zijn onderbroken geweest, zelfs niet in de Napoleontische tijd. De Prins zegde de Turkse regering dank voor de medewer king. bij de voorbereiding en oprichting het instituut gegeven Traditie Burgemeester Van Kinschot herinnerde aan. dat de stichting van het instituut de oude roemrijke traditie van de econo- sche en culturele betrekkingen tussen de Republique des provinces Neerlandai- unies et l'Empire Ottoman voortzet. Hij huldigde dr. H. N. Boon. ambassadeur Rome. met dr. Kampman, als de be- ijveraars van de oprichting van een in stituut in het Nabije Oosten. Dr. Kamp man heeft de bibliotheek van het instituut bijeengebracht en een begin gemaakt met de uitgave van een serie publikaties van het instituut Publikatie Dr. Kampman, eveneens het woord voe rend over de culturele en diplomatieke relaties tussen beide landen in verleden en heden, deelde mee, dat het in de bedoe ling ligt het diplomatieke archief van de ambassadeur Cornells Calkoen, die van tot 1743 Nederland bij de Hoge Porte (het Turkse Hof) vertegenwoordigde, on der auspiciën van het nieuwe instituut te publiceren. Calkoen heeft een belangrijke diplomatieke rol gespeeld bij het tot stand komen van de vrede van Belgrado in 1739, waarbij hij de Sultan steun verleende. Na afloop van de opening, waarby ook Jc Turkse minister van onderwijs, Celal Vardimci, namens zyn regering en prof. Cense het woord voerden, werd in de bal- taal van het Palais de Hollande een re ceptie gehouden, gevolgd door een diner in het Ililtonhotel. aangeboden door de Nederlandse ambassadeur. Tandheelkundigen. Op 1 april treedt 'n wet in werking, waarbij nogmaals de mogelijkheid aan tandtechnici wordt ge boden de bevoegdheid van tandheelkun dige te verkrijgen, mite zij voor 10 juni 1913 in feite werkzaam waren op het ge bied der tandheelkunst. Prins Bernhard heeft een krans gelegd bij het monument van Kemal Ataturk, de stichter van het moderne Turkije. Vervoer moet geschoeid op Europese basis Voorwaarden moeten worden geschapen x>r een krachtige harmonische ontwik keling van het vervoer in Europees ver band. aldus mr. D. A. Delprat, voorzitter de Amsterdamse kamer van koophan del. heden voor de afdeling West-Duits- land van de Nederlands-Duitse kamer van koophandel te Stuttgart. Nu door toene mende overheidsbemoeiïing de concur rentieverhoudingen binnen dezelfde tak en tussen de takken onderling zijn vastge steld, is het onmogelijk, dat elke onder- ieming de beste prestatie levert. Omdat et vervoervraagstuk slechts nationaal i6 ingepakt zijn er grote verschillen in tructuur ontstaan. Daarom moet de zaak op Europees peil worden behandeld, door gemeenschappelijke richtlijnen met hand having van het goede in de nationale re gelingen en verdwijning van kunstmatig heden. Een der eerste vraagstukken is de toerekening van kosten van spoorlijnen, autowegen en kanalen aan de verschillen de groepen vervoerders met billijke verdeling der lasten. Het marktmechanis me moet meer armslag krijgen. De rege ling moet aan de ondernemers zelf wor den overgelaten met steun en toezicht van de overheid. Krachtig moet worden ge streefd naar een vrijhandelsgebied, aldus Hevige gevechten bij Loeboek Djambi Zuid-Koren zou willen hel pen Radio Padang meldt, dat er hevig wordt gevochten by Loeboek Djambi. 250 km bezuiden Boekit Tinggi. Op een ki lometer van deze plaats zouden de op rukkende regeringstroepen tot staan ziin gebracht en de gehele bevolking zou do opstandelingen steunen. De regeringstroepen zouden in hinder lagen In de gevechten by Taloek meer dan zeventig man aan gesneuvelden en i dodei verloren, tegen de rebellen en vermisten en vier gewonden. Volgens de Straits Times zouden de minister van handel der tegenregering, dr. Sumitro. en majoor J. Pantouw 31 maart in een vliegtuig van de nationa listisch Ohirese burgerluchtvaartmaat- schappij uit Singapore naar Manilla ver trokken zUn. Men denkt, dat Pantouw, die adjudant is van Ventje Sumual. in structies heeft om een tweede front to openen op Noord-Celebes Harahap. minister van oorlog der te genregering. heeft verklaard dat de cen trale regering vijf gevechtsklare batal-, Jon6 heeft .n Sumatra en de opstande lingen drie goed opgeleide batalions cn duizend jonge vrijwilligers hebben. Te Djakarta wordt de woning van Mohammed Hatta streng bewaakt. Nie mand wordt toegelaten zonder onderzoek. De voormalige president van de univer siteit van Indonesië, prof. Bahder Djo- han. die afgetreden was uit protest tegen de aanval op Midden-Sumatra, is sindo 22 maart uit zUn woning verdwenen. Radio-Padang meent dat hij gevangen is, maar Djohan ontkende later ontvoerd te zijn. Volgens de New York World Telegram and Sun zou president Svngman Rh«a van Zuid-Korea de Indonesische opstan delingen zijn leger, vloot en luchtmacht aangeboden hebben en hij zou andere anti-communistische staten in Azië heb ben opgewekt hetzelfde te doen. Indonesiërs trouw aan K.P.M. De Indonesische bemanningen van tien K.P.M-schepen in de haven van Soerabaja hebben maandag verklaard, dat zy als één man zullen biyven werken voor de maat schappij. De schepen zyn gisteren uit Soe rabaja naar Singapore vertrokken. Dezo opzienbarende beslissing werd enkele uren oordat de schepen afvoeren, genomen. J. H. M. de Sonnevllle, gemeenteontvan- ;er van Bergen (N.H.), ds per 16 april be noemd tot burgemeester-gemecntesecreta- an Akersloot. Hij is lid van de K.V.P. OPINIES OVER SOEP: „Echte soep, joh? rMet lekkere balletjes! Paps xegt: soep met kracht. Daarom bij oos thuis vaak die fijne blikken met meer... meest... soepen HET LEVEN Dat gaat zo niet, zei de burgemeester ITRGF.MF.ESTER Albers van Rucphen. waar verteld, gaat in zün gemeente zelf'de huur ophalen, omdat de huiseigenaren ten gevolge van de werkloosheid onder de bewoners de huurpenningen moeiiyk geïnd kunnen krygen. Maar zo is het niet. ..De zaak ligt an ders", zei burgemeester Albers ons. Hy zei: „In Sint Willebrord heeft de gemeente een aantal woningen en door allerlei omstandigheden was er by sommige huurders een achterstand ontstaan in het betalen van de huur. Verscheidene malen was ge poogd die achterstand in te halen, maar dat lukte niet. Noch op brieven noch op aanmaningen werd gereageerd en toen ben ik op een keer alle bewoners, die In ge breke waren gebleven, langs gegaan om hen te vertellen, dat het zo beslist niet langer ging. Dat kan je wel doen in Sint Willebrord. waarvoor het praktisch een onmogelijk heid werd aan de wekelijkse verplichting van huur betalen te voldoen. De huren liggen hier in de gemeente-woningen tus sen de 4 en 6 per week en dat is een heel bedrag als je 35 ontvangt. Maar hoe ook, de achterstand is al weer ge deeltelijk ingehaald". Onmacht „En op mijn rondgang kreeg ik van een aantal bewoners de huur ineens betaald", zei burgemeester Albers. „Er was geen sprake van onwilligheid, maar van on macht. De werkloosheid heeft nare ge volgen. De inkomsten worden ineens stuk ken lager, terwijl de uitgaven dezelfde hoogte behouden. En er waren gezinnen. Tocli in het zo NOOT: Alvorens op zoek te gaan naar Arabia Felix, zoals we u zaterdag be loofden. moeten we een fout herstel len. Woensdag j.l. plaatsten wtj in onze rnbriek wel de juiste kop zie boven maar de lekst van dinsdag. Hier volgt alsnog wat we woensdag hadden willen zeggen over het cyril lisch van de Russen. Ook al ter com pletering van de vele plakboeken 1188) Het is niet mogeiyk met vrucht over de eerste prediking van het Chris tendom in ons land te spreken, zonder de namen Ie noemen van Willibrord en Bonifacius. Precies hetzelfde doet zich voor ten aanzien van de kerstening der Slaven. Ook dat onderwerp kan niet worden aangesneden zonder de predikers Cyrillus cn Methodius te noemen. Zy waren broers en afkom stig uit Thessalonica in Griekenland, waar zy behalve Grieks ook een Sla visch dialect hoorden spreken en dit grondig leerden. Van deze twee broers was Cyrillus de jongste, maar tevens de beroemdste, hoewel hjj het eerste stierf. By zijn geboorte in 826 kreeg hy de doopnaam Constantinus. maar toen hy monnik werd verwisselde hij die naam voor die van Cyrillus. Cyrillus is evenals zyn broer Me thodius als geloofsverkondiger op getreden onder de Chazarcn. een volk van gemengd ras. waarin een pro- Turks element de leiding had. In de eerste tien eeuwen van onze jaartel ling woonden de Chazaren ten noor den en noordoosten van de Zwarte Zee. Zu onderwierpen de Wolga-Bul- garen en veroverden de Krim en Kiew, waarna hun hegemonie door de Slavi sche Poljencn. Sewerjcnen. Radimit- sjen en Wjetitsjen werd erkend. In de 9e eeuw, toen Cyrillus en Me thodius hun prediking aan dc Kaspi sche Zee begonnen, strekte het rijk van de Chazaren zich dan ook over een geweldig gebied uit. dat van de Jaik (Oeral) tot de Dnjepr. en van de Zwarte Zee en de Kaukasus tot de middenloop van de Wolga en de Oka reikte. Hoewel van de taal der Chaza ren niets bewaard Is gebleven dan en kele eigennamen, slaat het toch vast. dat de taal waarin Cyrillus het Chris tendom predikte, het Oudslaviseh was: ook de termen Oudkerkslavisch, Oud bulgaars en zelfs Pannoniseh Slavisch worden wel gebruik! om de taal aan Ie duiden, waarin Cyrillus predikte en wat nóg belangrijker is. maar daar komen we straks pas aan toe schreef. Geen van deze termen is ech ter volstrekt juist, want „Oudslaviseh" zou impliceren dat ook de andere oude Slavische dialecten hiertoe gerekend worden: Oudkerkslavisch is evenmin juist, omdat de wereldse literatuur er dan buiten valt. evenals de volkstaal uil die tyd; Oudbulgaars zou oor- spronkelijk niet op een Slavische taal wUzen. maar op een Turkse, aangezien de Bulgaren van oorsprong een Turkse slam zyn die op het eind van de 7de eeuw naar een Slavisch gebied trok ken. dat thans als Bulgarye bekend staat (waar zy opgingen in de Slavisch sprekende bevolking): de term Pan noniseh Slavisch is tenslotte evenmin bruikbaar, omdat de plaatseiyke aan duiding te grote beperkingen oplegt. Hoe het ook zy, Cyrillus bezigde tü- dens zyn predikingen een Slavisch dialect, dat de grondslag werd voor het Kerkslavisch. en nam tevens het Initiatief tot Invoering van de Slavi sche taal in de Katholieke liturgie (wat uiteraard niet zonder tegenkan ting uit Rome gebeurde). Dat hy voor de uitvoering van dit programma een passend alfabet nodig had spreekt vanzelf. (Nadruk verboden) Suriname U bent vorige week vergeten te ver melden hoeveel Surinaamse studenten er in Nederland zijn, schrijft ons een lezer, en we hebben onmiddellijk getracht op dit punt uitvoerig geïnformeerd te worden om ons verzuim te kunnen goedmaken. Hier is het cijfer: in totaal studeren aan onze Nederlandse universiteiten en hoge scholen 150 Surinaamse studenten. In dit aantal zijn uiteraard niet begrepen de Su- rinamers. die op middelbaar technische scholen hun opleiding ontvangen. Beurzen Voor Surinamers bestaat de gelegenheid te studeren op kosten van Suriname. Het aantal beurzen Is echter afhankelijk van de behoefte aan bepaalde academici. Geen beurzen worden verstrekt aan Surinamers. die medicijnen of rechten willen studeren, omdat daarvoor een opleiding in Surina me is. De diploma's zijn niet geldig in Nederland Willen de in Suriname afge studeerde dokters en advocaten in Neder land praktijk uitoefenen, dan moeten zij aan een Nederlandse universiteit nog en kele examens afleggen. Naast de beurzen, beschikbaar gesteld door de Surinaamse regering, bestaat er voor de Surinamers ook nog gelegenheid te studeren op kosten van de Nederlandse regering. Nederland n.l. verleent aan zes Surinaamse studen ten een beun. Loco We hebben al eens gezegd, dat de burgemeester van Budel, de oudste bur gemeester van Nederland is, de oudste in jaren en de oudste als ambtsdrager. We hebben nu ook de oudste loco-bur gemeester ontdekt We waren in Din- teloord en zagen daar een lange, grijze heer. „Kijk", vertelde men ons. „die heer daar kan er zich op beroemen de oudste loco-burgemeester van Neder land te zijn. Hij heet P. J. Schwagema- kers, is 84 jaar oud en hij vervangt de burgemeester van Steenbergen als deze om wat voor redenen ook. niet als bur gemeester kan optreden". Atomium We hadden gehoord, dat het atomium. een van de wonderiyke, ingenieuze bouw werken op de Wereldtentoonstelling Ie Brussel verontrustend zou zyn gezakt, en dat er tal van maatregelen zouden worden genome lukken dat c inge- gebeuren. De waarheid is, heeft men ons verteld, dat de constructeurs als veiligheidsmarge een zakking <*an 12 tot 13 millimeter toelaatbaar achten. En zo ver Is het niet en zover zal het zeker niet komen. De zakking, die men tot op heden beeft geconstateerd, is nog minder dan drie millimeter. Geen vrees dus voor het atomium. ZWGRV6R Het hoofdbedrijfschap detailhandel heeft de staatssecretaris van economisch* zaken geantwoord op zijn verzoek om een oor deel te geven over de werking van d* Uitverkopenwet gedurende de winterop ruiming. Het bestuur zegt de indruk ta hebben gekregen, dat vooral in de con- fectiesector reclameacties zijn gevoerd, die in strijd met de wet (schijnen te) zijn en die kettingreacties in andere sectoren (o.m. de schoenenbranche) hebben ver oorzaakt. Globaal genomen meent men echter, dat de wet is nageleefd. De oorzaken der overtredingen zoekt men enerzijds in onbekendheid met het feit. dat de begindatum van 1 naar 15 ja nuari is verschoven cn anderzijds in con juncturele omstandigheden. Van Heek en Co. staat tijdelijk stil Sinds gisteren staat de produkt:e-af- dehngen van het textielbedrijf Van Heek en Co te Enschede tijdelijk stil wegen», de grot» voorraad gerede goederen. Dinsdag na Pasen wordt het werk normaal her vat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5