Wint ermans '"'Van der Werffpark: 1902 loffUhW— VAM MENS TOT MENS Agenda voor Leiden M Geslaagde, maar niet smetloze muziek van Leidse studenten j&sgS&L jffiUWE leidsche courant 3 ZATERDAG 29 MAART 1958 pEl andi|i gij stónd nog, boen het leven in zijn larrn |U4 Mn ruïne dreigde te worden en ge en, («itelijk ook was geworden. En zijn or dandbeeld werd eeuwen later onthuld op We kg w P'aats- ^'e volksmond de „Grote EN VAN DE POPULAIRE PLEKJES van Leiden is het Van der Werff park. In voorjaar en zomer biedt het rust en ontspanning aan oud en 1 jong en als die periode voorbij is, trekken telkenjare op 3 oktober duizenden V'n' Daar het park om daar Leidens grootste feestdag waardig in te zetten. In ,e" jiet centrum van het park staat statig op een hoog decoratief massief de burgemeester van het Beleg, Pieter Adriaanszoon, naar wie het park ding van de academie werd het ter rein ook wel geschikt geacht en men heeft zelfs overwogen, er een con certzaal op te richten. De Ruïne heeft nog een andere functie gehad. Tijdens de beroemde Leidse kermis trok zij zeer veel pu bliek. Ze was een vaste plaats voor volksspelen op de nationale feest dagen. T wist Totdat het plan rijpte, aan deze plaats blijvend de naam van de historische Leidse burgemeester te verbinden. In 1874 werd besloten, een standbeeld op te richten. Aan de heren Koelman en Vogel gaf men op dracht, een ontwerp te maken. Pas in het jaar 1884 werd het beeld onthuld, tien jaar later. Dat kwam niet door geldgebrek, maar sommi gen waren gaan twijfelen aan de his torische betekenis van Van der Werff en anderen vonden de compositie en de voorgestelde opstelling van het monument niet fraai. Van der Werff is onthuld op 3 ok tober 1884 door burgemeester L. M. de Laat de Kanter. In 1882 was de parkaanleg, een ontwerp ft w Het park kort na de onthulling van het standbeeld; wij schatten: tussen 1885 en 1890. Ruïne" had genoemd, welke benaming herinnerde aan de ramp, die Leiden bij 1 o hei springen van het kruitschip in 180' t trof en waarbij de omgeving van he Steenschuur in puin werd veranderd, be- stel boudens de klaarblijkelijk onwrikbare ren van de „Lodewijk". jitbrol Vóór het jaar 1807 stonden op de plaats waar nu het Van der Werff- park is, huizen. De bebouwing werd doorsneden door de Sint Jacobs- Jjracht; dit gedeelte van de gracht 't- wrdween als gevolg van de 1 kruitramp. Later is het zuidelijke \cdeelte gedempt. Paradeplaats dreil lifhtj Lange tijd heeft de bestemming mei tan deze open vlakte „in de lucht Het garnizoen van Lei- n»|len, dat in die dagen omvangrijk en grote betekenis was, en de ge- tapende burgerwacht gebruikten 'let terrein als paradeplaats. Ais zodanig heeft het ook békend- 11 leid gekregen. Groot was altijd de ing voor de militaire ex- [èrfities. Toch is dit nooit een vaste ke '^stemming geweest. Plannen werden gemaakt voor de iërtAouiu van kazernes, voor de uitbrei- lelljt Feike Asraa speelt in Leiden Dinsdag 15 april wordt in de Pieters- erk een „kerkconcert met samenzang- vond" gegeven, uitgaande van de stich- elelil ting Orgel centrum. De Haagse organist Feike Asma bespeelt het orgel, Jan van der Waart heeft de leiding van de sa menzang en Hans Boelee leidt de koor- ig van ongeveer driehonderd zangers zangeressen. Het orgelprogramma ver meldt werken van Bach, Handel. Zwart Asma. De avond begi Paaswijding Herv. jeugdraad en Geref jeugdverband De Hervormde jeugdraad en het Geref Jeugdverband houden een gemeenschap pelijke paaswijding op donderdag 3 april la de Geref. kerk aan de Oude Vest. Deze begint om 8 uur. Medewerking verlenen T. D. van Soest, Hervormd predikant je Rijnsaterwoude, die een meditatie houdt, ds H. Heule, Geref. predikant te Leiden, de organist Wim van der Reijden en de christelijke toneelgroep Imperium, die enkele korte spelen zal opvoeren, na melijk Barabba, Lijdensweg en een frag ment uit De dag des Heren van Nijhoff. Door middel van zang, meditatie en •peliragmenten wil men deze avond stil staan bij het lijden en de opstanding van Christus. De bijeenkomst is in de eerste plaats bedoeld voor Herv. en Geref Jongeren, maar verder is ieder welkom, jong en oud. V.V.V. LEIDEN In tegenstelling tot andere jaren zal het V.V.V.-kantoor aan de Steenstraat Wurende het gehele seizoen (van 1 april bl en met 31 augustus) langere tijd ge opend blijven. De openingstijden zijn: op kerkdagen van 921 uur, op zon- '«estdagen van 14—21 uur. Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN T$egra}eHióden Een dokter nodig °e zondagsdienst van de huisartsen tt Leiden wordt waargenomen door de dok- brs Verhoef, Pieterse. Postel. Jansen er Langezaal. Welke apotheek? De avond-, nacht- en zondagsdienst var k apotheken wordt waargenomen door Zuider-apotheek, Lammenschansweg i telefoon 23553, die bovendien geopend tot zaterdagavond 6 uur, de apotheek Van Driesum. Mare 110, telefoon 20406, w de apotheek te Oegsbgeest, Wiihelmima. P^b 8, telefoon 26274. De grote foto dateert uit 1902, toen het Van der Werffpark nog niet was omzoomd door gebouwen en aan alle kanten open lag. Zij is afgestaan door de heer A. Gijzenij, Stationsweg 12, Leiden. De klei ne foto is van de heer T. Struik. Groene- steeg 3, Leiden. Op de achtergrond ziet men de huizen van de Raamsteeg. Deze plaat is nog ouder, aangezien de park- aanleg hier nog in het eerste stadium is. Wij schatten tussen 1885 en 1890. Kruisappèl in Leiden het evangeli satiewerk in Leiden houdt volgende week donderdag in de Marekerk het jaarlijkse Kruisappèl, dat begint om 8 uur. Ds C. van der Weele, Chr. Geref. predikant, heeft de leiding. Medewerking wordt ver leend door het christelijk zangkoor Cen trum onder leiding van de heer A. Zaal berg. De heren Jac. Wijnbeek en J Nieu- wenhuis declameren. Frans van der Rey- den bespeelt het orgel en verder werken enkele trompettisten mee. Van half acht af is er samenzang. „Het Kruisappèl is In de eerste plaats bedoeld als een appèl op de leden van de Gemeente van Jezus Christus, tot welke Kerk zij ook behoren. Maar natuurlijk zijn ook anderen harte lijk welkom". Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden zijn geveild: het flat gebouw aan de Rijnkade la tot en met lf na afmijning bij afzonderlijke afslag totaal in bod f 41.307. Koper F. Brands te Leiden voor f41601; woonhuizen en er ven Waardgracht 158 en 160 resp. In bod f 2500 en f 2000 zijn niet verkocht. Ned. Reisvereniging Leiden had goed jaar TN HET FEDERATIEHUIS waren de leden van de Nederlandse Reisvereni ging onder leiding van de heer J. A. A van der Horst weer eens gezellig ondei elkaar, hoewel het grootste deel der by eenkomst een huishoudelijk karaktei In zijn jaarverslag gewaagde de secre taris ervan, dat het ledental der vereni ging steeds stijgende is. De Leidse af deling telt momenteel ruim 3300 leden Ook was men ertoe gekomen in het afge lopen jaar een jongerengroep op te rich ten. die reeds 60 leden heeft. De penning meester deed op zijn beurt mededeling van een mooi batig saldo. Voorts meldde het bestuur dat men van plan is Hemelvaartsdag een trip te maken de wereldtentoonstelling in Brussel. Bij de bestuursverkiezingen werden de aftredende heren J. A. A. van der Horst, H. van der Starre en A. Valkenburgb in hun functies herkozen. Met elkaar maakte men enige plannen voor de komende zomer. Ten slotte ver toonde de heer M. Blitz vele kleuren dia's, die hij in de mooie streken var Ttalië gemaakt had Vergadering bejaarden In de Stadsgehoorzaal vergaderde de afdeling Leiden van de Algemene bond van ouden van dagen onder leiding de heer J. G. van der Zeeuw. Deze liet de voor de bejaarden belangrijke beslis singen van het vorige jaar de revue pas- seiren. Ook het sociëteitsgebouw heeft eer aanmerkelijke verbetering ondergaan. D« aftredende bestuursleden werden herko zen. De bibliotheek heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan zal een receptie met filmmiddag worden gehouden Het Van der Werffpark om streeks de eeuwwisseling. Toen was het nog niet omzoomd door gebouwen en lag het aan alle kanten open. Kennis is Macht Ondier leiding van de hee: Berg, voorzatter mr. J. H. Valentgoed was wegens ziekte afwezig, vergaderde het genootschap Kennis is Macht. De aftre dende bestuursleden, de heren drs. M. J. F. Donkers, M. C. Overduin, G. A. Y. de Jong en J. F. J. Schamper, werden her kozen. Vervolgens had een uitvoerige ge- dachtenwisseling plaats over diverse aan gelegenheden de sohool betreffende en het handelsavondonderwijs in het algemeen. Oud-hollandse taverne in Nieuw Minerva De eigenaar yan het hotel Nieuw Mi- ïrva, op de hoek van de Boommarkt en de Vrouwensteeg, heeft een taverne in oud-hollandse stijl laten inrichten als aanvulling op het restaurant. Het geheel taakt een zeer verzorgde, sfeerrijke In druk. Gistermiddag is de taverne offi cieel geopend. Van half 4 tot half 6 werd receptie gehouden, waarvan velen gebruik hebben gemaakt om de directie Nieuw Minerva geluk te wensen en de taverne te bezichtigen. Spreekbeurt Maandagavond half acht spreekt ds. M. in de Ketterij (Alblasserdam) in gebouw Hoge Rijndijk 24 voor de Geref. Gemeen- Nederland. Zaterdag Gehoorzaal, 8 uur: feestavond Werk- marts Wilskracht. Ontspanningszaal H. C. W-, 7.45 uur: feestavond en uitvoering van Eerste Leid se Drum- en Jeugdorkest. Antonius-clubhuis, 8 uur: toneelavond Vereniging van Gerepatrieerden voor Leiden en Omstreken. Vokshuis, 2.30 en 4 uur: opvoering van „Het geheim van de flesgeest". Politiebureau, 3.30 tot 4.30 uur: afschela J. J. L. Mulders. Rehoboth, 8 uur: paassamenkomst af deling Leiden Christenvrouwenbond. Het Gulden Vlies, 8 uur: jaarvergade ring E.H.B.O. Chr.-nationale school Obrechtstraat, 3 uur: opening. Meelfabriek De Sleutels, 4 tot 5.30 uur: afscheid heren Verboog en Hamann. Dinsdag Haagweg ambachtsschool, 8 uur: uitrei king diploma's vakavondschool. R.-K. ambachtsschool Boerhaavelaan, 8 uur: diploma-uitreiking avondschool. De Harmonie, 8 uur: Veteranenlegioen, H. A. Korthals, lid Tweede Kamer, over „Een verscheurde wereld vraagt westerse eenheid". Gebouw Vliet 1, 7.45 uur: Vereniging van Gerepatrieerden, paasgedachten in muziek, woord en dans. Hotel Central, 8 uur: Chr.-Hist, jonge rengroep, P. S, Harmsen over de waarde van de schoolkeuze. Den Burcht, 6 uur, huldiging jubilaris sen Zaalberg. Woensdag Volkshuis, 8 uur: Vereniging voor Pe dagogiek, dr C. de Vletter over „Inter nationale jeugdproblemen". Openbare leeszaal Breestraat, 8.15 uur: ledenvergadering. Donderdag Geref. kerk Oude Vest, 8 uur: paaswij ding Geref. jeugdverband en Herv. jeugd raad, zang meditatie, muziek en voor dracht. Marekerk, 8 uur: interkerkelijke evan gelisatiecommissie, bijeenkomst met over denking, declamatie en muziek. Tentoonstellingen De Lakenhal, van 7 maart tot 14 april schilderijen, aquarellen en tekeningen van Kees Verwey. De Lakenhal, 7 maart tot 14 april: teke ningen van Chris le Roy (uit de jaren 1919 tot 1921). Prentenkabinet Kloksteeg, 2 tot 5 uur: fototentoonstelling tot en mot 12 april. ALUM. JALOEZIEËN altijd praktisch 's zomers als zonwering, 's winters als koudewering Off. dealer: D. LADAN Leidse Markiczenfabriek WW w i|Hg srr^fWl 22ctü J. J. L. Mulders verlaat Leids politiekorps Een bekende figuur in het Leidse po litiekorps, adjudant J. J. L. Mulders, zal dinsdag 1 april de dienst met pensi verlaten. Adjudant Mulders, die in band met zijn werkzaamheden bij de af deling verkeer in het Leidse leven iedere dag een bekende figuur is, trad op 17 november 1919 in Leidse gemeente dienst. Voordien had hij zijn militaire dienstplicht vervuld bij het regiment rode huzaren. Al spoedig na zijn indiensttre ding werd hij belast met verkeersaange- legenheden, die in later jaren zijn uitge groeid tot een speciale afdeling verkeer. Vooral na de tweede wereldoorlog heeft hij zich verdienstelijk gemaakt bij de wederopbouw van deze afdeling. In verband met dit afscheid is er m dagmiddag van 3.30 to 4.30 uur in politiebureau gelegenheid om adjudant Mulders de hand ten afscheid te drukken. Paas-vroegdienst Op eerste Paasdag 's morgens om 7 uur wordt in de Pieterskerk een paas-jeugd dienst gehouden. Ds. J. N. de Ruiter en ds. T. D. van Soest (de laatste van Rijn saterwoude) hopen daarin voor te gaan. Medewerking verlenen het zangkoor Cen trum onder leiding van de heer A. Zaal berg, de organist Adriaan Blankenstem i twee trompettisten. Filiaal geopend Het sporthuis Van der Sbaay heeft gis termiddag om drie uur een filiaal geopend het pand Haarlemmerstraat 287, tegen- er de Overdekte. Tussen de bladzijden Duel op de Atlantic Luxor. Bruingebrande lichamen stoere kerels, die een stormpje op een tamme afwisseling vinden en slechts genieten als de dieptebommen in het water verdwijnen of de torpedo's langs de boeg flitsen. Beide partijen bestaan uit geschikte jongens, die allen een hekel aan de oorlog hebben en gezellig moeder-de-vrouw verlangen. Er heerst bij de hoofdmannen beetje verbittering; die is niet tegen ds vijand gericht, maar tegen het leven et een beetje tegen „den Führer". Aan het slot machtige explosies, bran dende schepen en „Ich hat einen Kama- rade". Dit is de film: Duel op ds Atlantic. En wat wil Amerika? Een te laat luut brengen aan zijn tegenstanders 10 vinger sys teem blind 4 talen (130 lettergrepen TYPEN STENO p„„. OOK JULI EN AUGUSTUS Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 gende belangstelling voor het concert, dat gisteravond in de Zul- derkerk werd gegeven door het Leids Studenten Zangkoor en Studenten Kamermuziekg ezelschap Collegium Musicum". Beide en sembles hadden zich onder de kun dige directie geplaatst van Hans van den Homhergh om een programma uit te voeren dat bestond uit Mo- zarts „Litaniae de venerabili altaris sacramento"Bachs vierde Branden- burgse concert en Fauré's Requiem. Vooral het koor bleek deze avond goed op dreef. Het orkest toonde in Bachs vier de concert zoals steeds veel liefde en geestdrift voor deze meester, doch was tegen de technische moeilijkheden van deze sterk polyfone partituur niet hele maal opgewassen. Bovendien werden ds tempi van de hoekdelen te snel genomen. Het middendeel beantwoordde nog hel ieest aan het ideaal. De fluitisten mej. C. O. van Regteren Altena en de heer J. R. Floor, evenals Leidse studentenkringen goed be kende violist F. K. Adriaanse onderscheid den zich door verdienstelijk solospel. Ir Mozarts Litanieën was de harmonie tus- koor en orkest het grootst, ondanks 'ankelijke aarzeling. Jammer dat men dit kerkelijke werk uit de Salzburgse ja ren zo zelden hoort: men vindt er reeds grote schoonheid van klassieke allure, al wordt de diepte en de dramatiek van de C-moll-mis en het Requiem nog lang niet bereikt. Het koor zong hier evenals in Fauré. met toewijding en zeer doorzichtig. \N DE VOKALE solisten viel vooral Ank Reinders, sopraan, op door haar evenwichtige, goed ge- timbreerde, hoewel wat statische vertolking. Haar voordracht zou aan reliëf kunnen winnen, indien zij zich vrijer durfde te geven en mits zij haar volume iets kon uitbreiden. Haar serene voordracht paste overigens zeer goed in de sfeer van Fauré's elegi sche, weinig dramatische Requiem, waar in Ank Reinders fraai het „Pie Jesu" zong. Het orkest scheen met de partituur wel enige moeite te hebben, de gedeelde celli en alten werkten zich slechts met moeit» door de fijnzinnige modulaties van o.a. het „O Domine" heen. Het koor was het beste in het Sanctus en het Agnus. In het enigszins opera-achtige „Libera me", het enige fragment waar Fauré iets van een huivering voor de dood doet gevoelen, hebben we de fraaie, sonore bariton van Otto Ottens zeer bewonderd. Zoals men weet schreef Fauré dit Requiem ca. 1887, dus vrij vroeg, ter herinnering aan zijn moeder. Het werk is nauwelijks als litur gisch op te vatten; het karakteristieke Dies Irae", zo centraal bij Mozart en Verdi, liet hij weg, evenals andere delen. Het werk is meer een zeer persoonlijke meditatie over de onafwendbaarheid van de dood, een meditatie die bij Fauré tot berusting en sereniteit voert. Hoewel de klanksfeer nog voornamelijk de roman tische schrijfwijze verraadt, geeft de vaak lineaire stemvoering en de weinig ortho doxe modulatietechniek aan dit werk een bijzondere, vaak vaag kerktonale kleur Gezien de kleine orkestbezetting en da niet te ingewikkelde koorzetting leent dit Requiem zich zeer goed voor een uitvoe ring als deze. De toehoorders toonden zich zeer geest driftig, de dames-solisten ontvingen bloe men, terwijl het applaus langdurig was. De finale van het Brandenburgse con cert moest zelfs worden herhaald. Dr. J. van der Veen Leidse hoogleraren lid Monumentenraad De Leidse hoogleraren prof. dr. A. W. Bijvanck, prof. dr. G. W. Locher en dr. W. D. van Wijngaarden zijn gerekend 1 januari 1958 bij beschikking van staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen benoemd tot lid de voorlopige monumentenraad voo tijd van één jaar. de tweede wereldoorlog? Een beeld ga ven, hoe erg een oorlog wel is? Of oor logspropaganda? (Destructie, die geen vermaak is). Mam'zelle Striptease Trianon. Hoewel de titel gans an dere verwachtingen wekt, is het optre den van Brigitte Bardot in de film Mam' zelle Striptease ongewoon kuis. De B.B.- aanhang zal zich wel flink genomen voe len en ook voor de meer normale men sen valt er weinig plezier aan deze rol prent te beleven. Een wirwar van onbenullige gebeurte nissen i6 opgehangen aan een fantasie loos verhaaltje over een meisje, dat van huis wegloopt en aan geld denkt te ko men door deelneming aan een struptease- wedstrijd. Ze maakt na vele omzwervin gen kennis met een losbollige journalist, die zo ondersteboven raakt van de scho ne Brigitte, dat hij zijn flirtpartijen staakt en met haar in het huwelijk treedt. Zij leefden nog lang en gelukkig en kregen vele lieve kindertjes (Anderhalf uur verveling.) Vleugels van de vloot REX. De vleugels van de vloot, i6 een enthousiast verhaal over een piloot, die het klaarspeelt, dat de Amerikaanse ma rine in de jaren negentien de beschikking krijgt over meer vliegtuigen. De jongen gaat zo in het oorlogsbedrijf op, dat hij zijn vrouw en kinderen verwaarloost, maar dat komt allemaal goed, wanneer hij van de trap valt en een wervel breekt. Ct Is weer fraai.) Bolshoi Ballet Casino Nóg een week is in 't Casino- theater perfecte balletkunst te bewon deren. Danstechnisch en opnametechndsoh overrompelend werk geleverd. Ballet- liefhebbers mogen deze kans het Bolshoi Ballet t* zien, niet laten voorbijgaan. Jenny Lldo. De eerste Nederlandse kleu renfilm Jenny is geprolongeerd. Wie zich een uurtje gedachtonloos wil vermaken, dl wel waardering voor de rolprent kun- *n opbrengen. Het is echt een niemen dalletje. Vergeten TOEN WIJ al weer jaren in Neder land terug waren en de tijd. dat we tevergeefs hadden meegewerkt aan het herstel van orde en rust in een losgeslagen land, een beetje onwerke lijk begon te worden, kwamen we op zekere dag in de trein tegenover een militair te zitten, die ons vaaglijk be kend voorkwam. Van onze ooghoeken uit poogden we hem ongemerkt nauwkeurig op te ne men, maar omdat hij zich aan dezelfde taak wijdde, mislukte de ongemerkt heid volkomen. Wij zeiden: Vier-acht. Er verscheen een diepe grijns op het gezicht tegenover ons. De militair ant woordde; Tjibaroesa- Old soldiers never die. zodat we binnen de paar seconden in het oude vertrouwde soldatenjargon, flink door spekt met pasar-Maleis om het interes sant te maken voor de niet-begrijpen- de omstanders, een trilogie vol herin neringen aan het samenstellen waren, We herinnerden ons, dat we met hem lange tijd op een postje hadden gezeten; maar ineens was hij toen uit onze omgeving verdwenen en we kon den ons in die trein niet meer precies herinneren, waar hij naar toe was ge geven ogenblik; een seconde later wil den we, dat we die vraag niet hadden gesteld. Zijn ogen, die bij de tropen- herinneringen geestdriftig hadden ge straald, kregen een ongemakkelijke glans: Nou, je weet toch, bij die wa genbeschieting onder Lemahabang Ineens zagen we, dat zijn been on natuurlijk recht vooruit stak en we schaamden ons diep, dat we niet meer hadden geweten, waar hij was geble ven. Hij werd op zekere avond van de fouragewagen afgeschoten en enkele maanden later bracht een hospitaal boot hem invalide naar Nederland. En wij waren dit helemaal vergeten. Wij waren hem vergeten en zelfs toen we hem weer ontmoetten, herinnerden we ons niet onmiddellijk de ramp, die voor hem het leven veel van zijn glans had doen verliezen. Hij was in een revalidatiecentrum en het ging aardig, zo vertelde hij. En daarna ging hij weer praten over de tijd vóór die be schieting. Overwinning gevoerd en duizenden oorlogsinvali den vormen de tragische herinnering aan deze niet-gewilde krygsverrich- Duizenden mannen, die in de Mei dagen van 1940 jonge jongens waren, betalen nog dageiyks de tol voor hun trouw aan het vaderland. En wie denkt nog aan deze mannen? Na 1940 is er immers een bezetting gekomen en na die bezetting een bevröding en na die bevröding vyf Jaren strqd in Indië. En toen is Korea weer gekomen. En al deze feiten hebben jonge men sen naar ziekenhuizen gebracht en van ziekenhuizen naar revalidatiecentra. En Nederland leeft voort en slechts een zeer persooniyke ontmoeting brengt plotseling dc stryd die deze mensen moeten voeren, iedere dag op nieuw jaar in jaar uit, binnen de ge zichtskring van ons, die er beter van af zyn gekomen en die zich meer bezighouden met eigen zorgjes en pro blemen. Do invalide militairen verwachten echter geen medelqdcn en beklag; met de middelen, die zy hebben overge houden, vechten zy zich ccn eigen weg door het leven. En soms, als wy van hun ongewoon knappe prestaties horen, krqgcn we de neiging naar hen toe te gaan en hen ontroerd de hand te schudden. Dit was weer het geval van de week, toen we een brief kregen, waarin werd verteld, dat de zltvolleybalclub van de Leidse afdeling van de Bond van Ne derlandse militaire oorlogsslachtoffers reeds jarenlang een training houdt, die tot grote sportprestaties leidt. De Leidse politic heeft al kennis ge maakt met de kwaliteiten van dit zit- volleybaitcam en de sterke arm heeft een eerbiedwaardige groet gebracht. En de volgende maand, 30 april, wordt in de Leidse Hout een grote demon stratie gegeven; de Leidse club zal dan uitkomen tegen de landskampioen, De Krabben uit Bergen op Zoom. Aan deze demonstratie gaat een uitgebreid programma vooraf: 4 april tegen Prof.wük, 11 april tegen HVL, 25 april tegen Kangeroes (de voorbereidings- wedstryden hebben plaats in de Doe lenkazerne). Ongetwüfeld zal de Leidse Hout 30 april vol toeschouwers stromen. Niet in de eerste plaats om te zien, wie de wedstryd gaat winnen, maar om te ongewoon hard hun heeft op- roem hebben gevecht, dat het lei gelegd, met glans Voorzichtig JE WEET HET maar nooit, dacht de man in één van de plaats jes rondom Leiden, die ons trouw iedere week opbelt om te vertel len, welke dominee 's zondags zal preken. Daarom belde hij ons de vorige week tweemaal op. Voordat de onzekerheid zijn hart binnensloop had hij door de telefoon gemeld, dat een predi kant uit Drogeham de dienst zou leiden. Maar nadat hij de haak op het toestel had gelegd, dacht hij plotseling aan een vioolkist, waar mee aardappelen worden gehaald, en aan een haring, die wordt ge slacht. Misschien is het een grapje, zo vertelde hij ons aarzelend, mis schien wordt er wel de plaats mee bedoeld, waar in vroeger jaren het zoontje van Floris de Vijfde met zijn handje naar zijn pa heeft ge wezen. Zo onwaarschijnlijk is het leven nu eenmaal. Had hij niet opge beld, dan was het hoogstwaar schijnlijk een grapje geweest, maar nu hij de zekerste weg koos bleek Drogeham werkelijk een plaatsje in Nederland te zijn, er gens in de top van Friesland, waar wel meer zonderlinge namen te vinden zijn, zoals de verkiezings uitslagen van deze week weer zonneklaar hebben aangetoond. Roem ÏN OEGSTGEEST mogen dan ver- A gissingen worden gemaakt. Yvonne van Hartevelt zorgt ervoor, dat dc faam naar buiten toch hoog wordt ge houden. Yvonne is twaalf jaar en leerlinge van de Mariasohool in Oegstgeest. Mei tweeënveertighonderd andere Neder landse kinderen stuurde zij een ont werp in voor kinderkamerbehang naar de Amsterdamse Huishoudbeurs en met twintig andere jongens en meisjes kreeg zij gistermiddag op de Huis houdbeurs een eervolle vermelding voor haar ontwerp. Op de tentoonstelling Wereld van het Kind II, die van 24 maart tot 3 april In het RAI-gebouw te Amster dam wordt gehouden, is het ontwerp van Yvonne tezamen met alle be kroonde Inzendingen te bewonderen Voedingsleer voor Leidse huisvrouwen TN HET GULDEN VLIES heeft mevr. vvn Vliet van het voorilchtingsbu- voor de voedingsraad te 's-Graven- hage gistermiddag voor de vereniging huisvrouwen gesproken over de broodmaaltyd. Van elke broodbelcgging telde zy iets over de voedingswaar de. Er bevinden zich meer beschermen de stoffen in bruin- en roggebrood dan in wit brood. Vet wordt in Nederland iveel gebruikt, wat schadeiyk Is voor s gezondheid. Spreekster raadde aan oor het braden liever boter of marga- ne te gebruiken. De voedingswaarde van boter Ls ge- jk aan die van margarine of van plant aardige boter. Het is namelijk verplicht in margarine en plantaardige boter vita mine A te verwerken; vaak wordt boven dien vitamine D toegevoegd. De bouwstoffen voor het lichaam wor den verschaft door vis, eieren, vlees waren en kaas. Eén sinaasappel per dag levert voldoende vitamine C voor het lichaam. Deze kan worden vervangen door iedere dag één boterham met roze- botteljam. Voorts zijn als fruit of rauw kost aan te bevelen tomaten, sterkers, grapefruit, appelen (geen appelmoes). Melk is zeer belangrijk voor de goede conditie van het lichaam. Kinderen tot 10 jaar kunnen volstaan met een halve liter per dag; van 10 tot 20 jaar met drie kwart liter (drie flinke bekers). De vol wassene krijgt met twee bekers en een kopje voldoende, terwijl het boven de zestig raadzamer is iets meer te gebrui ken. Veel mensen zijn bang, dat ze van melk dik worden; dit is niet waar. Melk bevat niet zoveel vet, wat ook helemaal niet nodig is. Het gaat om de hoeveel heid eiwit, kalk en vitamine B2. In de zogenaamde koffiemelk is een belang rijk hoger percentage vet verwerkt. Ten slotte liet mevr. Van Vliet een film zien, die de bewerking van de graan korrel in beeld bracht en de samenstel ling van de broodmaaltijd. ZETHAMETAn.v. i vlaardingen Chr. lyceïsten vereniging Het bestuur van de Leidse christelijke lyceïstenveremglng ls nu als volgt samen gesteld: Frans Maks, voorzitter, Dick de Bruijn, vice-voorzitter, Anneke Doornik, taresse, Maantje Ronsink, tweede secretaresse, Gerard van der Kwaak, pen ningmeester, Gert Mulder, tweede pen ningmeester en Marjolein de Bruijn, al gemeen adjuncte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3