Blad nu bontjas Lauwe THEE als schoonheidsmiddel De kunst van het begroten de ideaal-vrouw ZONDAGSBLAD ZATERDAG 29 MAART 1958 y Feestdagen stellen geheel andere eisen aan het menu dan Maitre Roland gewone dagen. Ten eerste wordt er dikwijls meer gesnoept dan gewoonlijk en zware gerechten zijn dus niet te gebrui ken. Ook moet men rekening houden met onverwacht be zoek, terwijl geen huisvrouw op die dagen lang in de keuken wil staan. Voor de Paasdagen wordt bovendien nog ver wacht, dat eieren een belangrijke plaats op het menu in nemen. aan de kook brengen In een wij de pan. Nu scheppen we steeds een lepel stljfgeslagen eiwit, die we met een tweede lepel tot een eivorm boetseren en laten deze in de kokende melk glijden. n h n pi QNZE dochter van twee kan niet slapen, als ze voor de nacht niet teder afscheid heeft genomen vantwee prentjes aan de muur. Rozige prentjes zijn het: Een onschuldige baby in diepe rust. Maar natuurlijk kent U die baby. De poezelige, wat poppige prenten hangen in vele kinderslaapkamertjes en in nog veel meer winkeletalages, en dat is al generaties lang het geval. Bessie Pease heet die baby, of liever: heet de heel bejaarde oma, die in haar eerste levensjaar mo del-lag voor het nog altijd popu laire prentje. Dit -wist u waar schijnlijk met. In trek Misschien ral oma Bessie haar kleinkinderen nog wel eens de wonderlijke geschiedenis vertellen van de twee suikerzoete, maar bij het publiek altijd in trek blijven de platen. Die geschiedenis begint in Amerika. We hebben haar met grote moeite kunnen reconstrueren en onze weinig sentimentele con clusie. dat er aan de twee prenten een lieve cent verdiend is, zal de mening van de oude Bessie Pease wel weinig ontlopen. De prenten werden gemaakt door zekere Lutmanz, maar van genaturaliseerd zonder kleerscheuren We laten op zulke dagen de vitaminen, eiwitten- en vetten-leer wel een beetje in de steek, maar voor een keertje moet men dat maar niet te zwaar nemen. We zullen voor de beide Paas dagen een menu geven, waarin we de recepten verwerken van de be kende keukenmeester, maitre Ro land, die de scepter zwaait in een bekend Italiaans restaurant in Den Haag. Gepocheerde eieren Voor de eerste dag kozen we een groentesoepdie iedere huis vrouw wel kan klaarmaken, daar na serveren we gepocheerde eie ren in een bedje van spinazie met een kaassaus. Hier volgt het recept: een ei per persoon, een blik (voor ons gemak) spinazie, twee pakjes smeerkaas. We breken de eieren boven een pannetje kokend water, waarin een scheut azijn is gedaan. Het eiwit om de dooier scheppen (een voorzichtig werkje) en laten ko ken tot het eiwit gestold is. We hebben de spinazie reeds in een beboterd vuurvast schoteltje ge daan en vleien daar de gepocheer de eieren op. De smeerkaas smel ten op een zacht vuurtje en er een theelepel maizena en een eet lepel melk doorheen roeren. De ze saus over de schotel gieten en in de oven bruin laten worden. Voor het opdienen met een weinig paprikapoeder bestrooien. Men kan er gebakken aardap pelen bij serveren. eierdooiers en 50 gr suiker. Eier dooiers met suiker goed roeren (neem daar tien minuten voor) Dan al roerende de koffie-extract bijvoegen en au bain marie ver warmen (al roerendei tot de mas sa gebonden is. Laten afkoelen en tenslotte de slagroom toevoegen. Voor de tweede dag nemen we tomatensoep, die in blik volop te krijgen is. We maken deze extra lekker door inplaats van water melk aan de extract toe te voe- De eiwitbollen zetten wat uit en moeten onder voortdurend ko ken steeds gekeerd worden. Na twee drie minuten zijn ze gaar en kunnen er met een schuim spaan uitgeschept worden. We Nagerecht Bedriegerijtje van Laroche Tnee jasjes op-één rok? Mis.... dit interessante model van Guy Laroche is tveer eens z'n tv- tjes de i tag bedienen. Het jasje van dit mantelcns- tuum is by de sluiting uit één stuk; bij de heupen is de stof zo geknipt dat rils het uare twee lagen ontstaan die midden op de rug ueer bij elkaar komen. Kleine plooitjes op de rug ge ven het jasje de moderne blou- De rok tan dit pakje, dat van nollen stof is gemaakt klei teblaut kort melijk smal toe. Let u ook eens op de schoe nen met de brede ronde hak! hem weten we verder weinig, om dat hij niet degene is, die er rijk van werd. Bijna een halve eeuw geleden kocht een Nederlandse kunsthandelaar twee enorme te keningen bij een Amerikaanse uit gever van reprodukties; tekenin gen van Bessie in haar wieg. Hon derden Bessies hingen er toen al in de Amerikaanse kinderkamers. 25.- per stuk lieve babyprentjes zou worden, kostten in Nederland 25 per stuk in een keurig lijstje. De in feite niet zo erg natuurlijk getekende baby vond een enorme aftrek; kort voor de eerste wereldoorlog had Bessie in Nederland een flin ke populariteit. Jubilerende direc trices van weeshuizen, onderwij zeressen en aanstaande moeders kregen de Lutma'nz-reprodüktie cadeau en waren er. dolgelukkig mee En toeri Bessie zelf al lang naar school ging. steeg hier nog steeds de vraag naar haar baby- portret; een vraag waaraan bij lange na niet kon worden vol daan, omdat de oorlog de import van het kindersnoetje in de weg ren heeft het in de omzetcijfers moeten afleggen tegen deze „on sterfelijke" baby. Voor het nagerecht kunnen we een crème maken, die we in gla- oblie of wafeltje. Voor vier personen heeft men nodig: kwart liter slagroom, 1 dl sterke koffie-extract, vier Vervolgens maken we een rijst schotel met niertjes en zachtge- kookte eieren. De niertjes moe ten eerst geweekt in koud wa ter en dan met schoon water en zout opgezet en een klein uurtje gekookt worden. Het is heerlijk om in het kookwater een klein bouquetje kruiden mee te laten trekken, bijv. wat peterselie een worteltje en een schijfje ui. Zijn de niertjes gaar dan het vlees in stukjes snijden en een bruine saus maken. Hiervoor laten we een eetlepel boem héél licht bruin wor den in een pannetje, voegen een klont boter toe en al roerende de nierbouillon. Een scheutje madera tot slot maakt het wel bijzonder lekker. We schikken de rijst nu zo op een schaal, dat in het midden een ruimte blijft voor de vrij dikke nierragout, waarop de gepelde zachtgekookte eieren komen. Sla smaakt hier voortreffelijk bij. Hageleieren liter hebben we nodig: 1 liter melk, 80 gram suiker, 5 eieren. De eiwitten stijf slaan met de helft van de suiker, wat vanillepoeder en wat citroen. De melk met de rest var. de suiker doen de gare eiwitbollen diepe schaal. De melk later bin den met de maizena tot een dik ke vla en au bain marie afma ken met de geroerde eierdooiers. Dan over de hageleieren gieten. Rijstschotel De schotel kan gegarneerd wor den met Franse vruchtjes, die in zakjes bij de kruidenier té koop zijn. Dit gerecht kan, mits op een koele plaats weggezet gerust een of twee dagen van te voren worden klaargemaakt. ONS PATROON Wat het vrouwelijk schoon verhoogt, hoeft met altijd uit tubes en potjes te komen. Maaltijden van goede samen stelling, veel fruit en weinig zoetigheid, een goed humeur, voldoende rust en lichaamsbeweging, dat zijn de meest voor de hand liggende en de gemakkelijkst toe te passen middelen om er jeugdig en aantrekkelijk te blijven uitzien. Nieuwe uitgave Een Nederlandse uitgever heeft het er toen op gewaagd, van de Amerikaanse reproduktie opnieuw een cliché, en dus een reproduktie te maken, er werd een drukkerij ingeschakeld, er kwam een een voudige verkooporganisatie tot stand en Bessie „zat vast in de markt", zoals dat heet. In 1918 kwam de Amerikaanse uitgever erachter dat Nederland vol kinderkopjes zat. die hem niets hadden opgebracht. Hij be gon een proces, maar er waren geen getuigen en nog merkwaar diger: de verdachten waren een voudig niet te vinden. Het proces liep op niets uit. Bessie was, zou men kunnen zeggen, genaturali seerd zonder kleerscheuren. De weg lag open voor een vrije han del in lieftallige babies en de prijs daalde, voor 1940, tot twee cent per zuigeling Zoete pop De oorlog heeft talloze exem plaren Bessie Pease in slaap- en waaktoestand verloren doen gaan. wat akelig was voor de bezitsters die aan de rustige baby gehecht waren geraakt, maar prettig voor de zakenlieden, die het opnieuw met de prent aandurfden en goe de psychologen bleken. Want wat er ook veranderd was in de we reld, niet de voorkeur voor de zoe te pop op het plaatje. Het was weer vrede en men gaf elkaar weer kindertoetjes. En zelfs het hertje van Van Meege- voor kleine jongens Jongens zijn altijd wat wilder dan meisjes en daarom is het speelpakje van ons nieuwe patroon voor die wildebrassen een welkom kledingstuk. Het is geschikt voor de leef- tijden 2,3 en 5 jaar. Voor al het broekje met de om- geslagen pijpen staat erg vlot en de galgjes van ge- streepte stof doen het ook heel aardig Men moet voor 3^ het geheel natuurlijk wel goed wasbare stof ge- jfc brutken. De blouse is heel Sluitend maken... De eindjes aan el kaar knopen, is de laatste tyd weer een zegswyze geu-orden, die in vele gezinnen opgeld doet. Men kijkt eerst naar de prijzen, voordat tot de koop besloten wordt en dat moet ook wel. Boodschap pen doen is daarom een secuur karwei. In een kort artikeltje elders op deze pa gina wordt verteld hoe het Begrotings instituut kan helpen by het sluitend ma ken van de huishoud- kas. Elf meisjes breien zich naar Brussel Elf Nederlandse meisjes uit elke provincie één sullen bin nenkort een bezoek van twee da gen aan Brussel brengen, dank zij een Initiatief van het Inter nationaal Wol Secretariaat en de Nederlandse breiwol-industrie. Dit secretariaat heeft een brei- wedstrijd uitgeschreven voor meisjes van 13 tot en met 19 jaar. Zij moeten een jumper voor zichzelf breien en mogen zich daarbij desnoods laten hel pen door haar moeders of oma's. Daarna moeten zij zich in de nieuwe jumper laten fotograferen en foto of kiekje opsturen naar Amsterdam. Bij de inzending moet een wed- gra tis verkrijgbaar ls. In Amsterdam is dan het woord aan de deskundige jury. die ge vormd wordt door de dames E. Penrïink en M. C. Schreu- der en Jeanne Roos. Zij zullen bij haar beoordeling speciaal op het model van de jumpers letten en op de vraag of het gekozen model past bij het type van de deelneemster. eenvoudig te maken, heeft Voor elke provincie moet de ju- een kleine pofmouw en een winnares aartwijzen, zo- eeh ronde kraag. Voor de leeftijd van vijf jaar (de grootste maat dus) heeft men voor blousje en broek ieder apart, één meter stof van negentig centi meter breedte nodig. ruit zoals deze appels ten gezond en uitstekend schoonheidsmiddel. Maar dan nog Naar hulp middeltjes zochten ook onze overgrootmoeders al, en mis schien zou het niet onverstan dig zijn, haar bevindingen met de allereenvoudigste kruiden er gens tn ons achterhoofd te hou den. Kruiden vormden lange tijd het grootste deel van de inven taris van een huisapotheek, en wie met enige animo en avon tuurlijkheid kookt, weet dat thijm, kervel of dille in de maal tijd. net het puntje op de i kan zijn. Schoonheidsmiddel kunnen de kruiden ook zijn: Gaascom- pressen met lauwe lindebloesem thee, op de ogen gelegd, helpen als u te lang achtereen gelezen of in fel licht gewekt hebt, een aftreksel van rozemarijn kan wallen onder de ogen doen ver dwijnen, mits die wallen zijn opgeworpen door vermoeidheid; thee, zomaar gewone thee, werkt als astringerend lotion. Een mas kertje van thee en honing, flink geklopt samen, bevordert de bloedsomloop, en als de smurrie er weer af moet, kan dat met een watje met rozemarijn. Salie, zo wordt verteld, houdt het haar glanzend. Als u het wilt proberen: een paar handen vol van dit lekker geurende kruid moeten een kleine drie kwartier aan de kook worden gehouden in zoveel water, dat het kruid net bedekt is. Het aftreksel moet u zeven in een linnen doekje en dan stevig door het haar borstelen. kunnen ook per post toegezonden worden. De prijs is dan 0.60. Dit bedrag gelieve u in postzegels te plakken op de briefkaart, waarop u uw bestelling doet. Plak deze postzegels naast de gewone frankeerzegel! Wilt u uw bestelling voor 5 april a.s. doen? Na die datum kunnen n.L geen opdrachten meer worden aanvaard. Lang niet elke vrouw MAG STEMMEN De halve wereldbevolking bestaat uit vrouwen, maar nog lang niet de helft van het totaal aantal stemmen wordt door vrouwen uitgebracht. Veel landen kennen nog beperking van de politieke rechten van de vrouw, beperkingen vaak, die in tradities van honderden jaren geworteld zijn. dat elf meisjes straks de titel ,Miss Jumper zullen ontvangen. De winnaressen zullen van 18 augustus in Amsterdam worden ontvangen, waar haar 's avonds enig amusement zal worden ge- Na een nacht logeren ln Hotel American gaan de meisjes de volgende ochtend per luxe T.E.E.-trein naar dc Belgische hoofdstad. Onder leiding van mevrouw <Jr. H. J. Vermeulen worden de elf Misses Jumper twee dagen in Brussel onthaald, waarbij een bezoek aan de we reldtentoonstelling natuurlijk op het programma staat Tijdens de reis zullen een aan tal foto's van de winnaressen worden gemaakt, waarvan zij later een afdruk als aardige reisherinnering zullen ontvan gen. De inzendingen moeten vóór 1 juni in het bezit zijn van het Internationaal Wol Secre tariaat; op 15 juli weet ieder meisje of zij de Miss Jumper van haar provincie is geworden en dus een paar dagen naar Brussel mag. Het Gezinsbegrotingsinstituut heeft het programma voor het seizoen 19581959 alweer klaar. Begroten moet een huisvrouw het hele jaar door, maar de herfst- en winteravonden lenen zich het meest voor lezingen en gezellige babbeltjes over die kunst. Want een kunst is het om altijd maar weer uit te ko- Kunst Een kunst is het. goed en toch goedkoop boodschappen te doen, een huis goed en toch voordelig in te richten, een kasboek zo te gebruiken dat je er echt de weg in weet en het niet na één week vertwijfeld in de hoek gooit. Het is een kunst om een goede baby- uitzet bijeen te sparen en aan te schaffen en een kunst, van het loon ook een zakcentje apart te houden voor vader, de kinderen èn moeder (want die mag ook wel iets voor zichzelf). Werken Meer dan een kunst, is dat wer ken met geld een ambacht, een vak, en niemand die het van huis uit niet helemaal goed kan, hoeft zich ervoor te schamen, hulp te vragen bij degenen die dat vak echt wetenschappelijk hebben bestudeerd en er toch gezellig over kunnen vertellen. Afgezante Dat het Gezinsbegrotingsinstituut nu al met het nieuwe lezingen en cursussenprogramma op de proppen komt, heeft z'n oorzaak: Voor die lezingen en cursussen, vaak met filmstrip of flanello- graaf, bestaat grote belangstel ling. Vrouwenverenigingen en andere organisaties, die een af gezante van het Begrotingsinsti tuut aan het woord willen heb ben op een bijeenkomst, doen er goed aan hun aanvraag tijdig in te sturen. Boekjes Voor iedereen, ten slotte, heeft het G.B.I. allerlei nuttige boek werkjes vol wetenswaardigs. Ze zijn (de meeste al voor vijftien cent per stuk) te krijgen bij spaarbanken, boerenleenbanken en commissies voor huishoude lijke en gezinsvoorlichting. Het Gezinsbegrotingsinstituut is gevestigd in Rotterdam aan de Botersloot 27. Het postadres (voor wie het programma zelf eens wil bekijken) is: G.B.I., Postbus 1046, Rotterdam. Wal een vluchtig neerge schreven P.S. al niet ont ketenen kan.' In mijn antwoord aan Zaken- en Huisvrouw (de krant van 8 maart LI) schreef ik: „Ik denk wel, dat het iedere vrouw precies zal gaan als u. wanneer zij Spreu ken 31 leest. Wie onzer kan daaraan tippen?" M op met een: Wat komen we daar allemaal schromelijk aan te kort, hè" Mijnheer H. v.d. P. te B. schreef: ,,De vrouwen moesten dit hoofdstuk maar eens uit haar hoofd leren. Dan waren er niet zoveel ongelukkige huwelijken." Mijnheer K. W. te L.: „De vrouw uit Spreuken 31 kleedde zichzelf tenminste met zorg en besefte, dat zij, ook bij het ou der worden haar man moest blij ven behagen". Op het overige uit deze brief, kom ik straks terug. Maar. mevr. C. S. W. te V. heeft mij met haar heerlijk- nuchtere kijk op dit hoofdstuk, toch zó deugd gedaan! Zij schrijft hierover o.m.: „Ik ge loof toch, dat er wel enig ver schil is tussen ons, hard werken de huisvrouwen en die vróuw uit Spreuken 31. Zij was een welgesteld iemand. Ze droeg fijn lijnwaad, rood purper en had ook dienstmaagden" enz. O. mevrouw W wat hebt u dit goed bekeken. Bij nadere be studering van dit hoofdstuk, zul len de mannen niet zo haastig meer zeggen: „Zo'n ideaal- vrouw moest ik hebben". De meesten hunner zouden niets moeten hebben van een vrouw, die buitenshuis handel dreef, op haar eigen houtje een akker kocht, haar eigen inkomen had en daarvan een wijngaard plant te. 't Is een geëmancipeerde hoor, die ons hier beschreven wordt. Heus niet één, die u met uw pantoffels en een geklutst eitje opwacht bij uw thuiskomst. Spin nen en weven zijn gezellige werkjes. Maar de was en de va ten, de kachels en al die ande re zware en vuile karweitjes, daar had ze haar dienstmaag den voor. Haar hele gezin is in scharlaken gekleed (de duurste stoffen in die tijd!), zélf loopt ze in fijn linnen en in het vor stelijk purper. Ja Mijnheer W., dat moet je ihaar kunnen beta len! Dach' u niet, dat èlle vrou wen, óók de uwe, graag echt mooi gekleed zouden gaan? Voor zichzelf en haar kinderen de duurste en dus óók de degelijk- ste kleding zouden willen kopen? En als uw vrouw daar zélf het geld voor zou verdienen, kun nen wij ons in deze tijd dan nog de luxe van meerdere dienstbodes veroorloven? Ik wil uiteraard van de dege- gelijkheid der huisvrouw, wier lof ons in Spreuken 31 bezon gen wordt, niets afdoen. Maar wél wil ik u graag een beetje begrip bij trachten te brengen voor de hardwerkende vrouwen, die er hoogstens een paar mor gens per week een werkster op na houden, maar de rest alle maal zélf opknappen. Die in onze tijd wónderen moet doen met het geld, dat haar man haar geeft, wier lamp 's nachts óók niet uitgaat, omdat zij, klaarwakker, nog ligt te reke nen in haar bed. Gode zij dank zijn er ook nu nog huisvrouwen, wier man haar roemt als degene, die èlle vrou wen overtreft en wier zonén haar gelukkig prijzen. En déze vrouwen zullen daardoor èlles, ook de vuilste karweitjes aan kunnen en de komende dag toe lachen. Als een vrouw gezond en innerlijk écht gelukkig is, kan zij zo wonderveel aan. Maar mijnheer K.W., uw brief zint mij helemèèl niet. Met uw vleierige praatjes bent u bij mij precies aan 't verkeerde adres. Laat mij u dan maar gelijk vertellen, dat ik nèt zo oud ben als uw vrouw. Of oud? Welnee man. dat is tegen woordig nog niet oud, nu de ge middelde leeftijd 72 is! 't Is juist een pracht-leeftijd, zo vol- met de eerste zilveren herfstdraden in onze haren. Natuurlijk is iedere vrouw tegenover haa. man, haar hele omgeving en zichzelf ver plicht, zich zo correct mogelijk te kleden en aan haar uiter lijk de nodige zorg te besteden. Ook al is zij in huis aan het werk, dan mag zij er pertinent niet als een slons bijlopen. Iedere vrouw met een gevoel van eigenwaarde zal dit besef- Maar uit uw hele brief blijkt, dat dit goed verzorgde uiterlijk slechts een smoesje is om uzelf te verontschuldigen. Zogenaamd in scherts komt u in uw brief met dat goedkope „grapje" aan dragen (één met een baard overigens!) van het inruilen die de vijftig loopt, tegen twee van vijf en twintig. Ach stakkerd, verbeeldt u nou toch niets! Dacht u, dat u nog even aantrekkelik was, als 25 jaar geleden? Veronder stel heren dat zo'n ruil eens kon dóórgaan. Wat zoudt u op uw neus kij ken bij het vele geld, dat die jonge blommen, die nog zoveel voor zichzelf eisen, er door zou den jagen. En dacht u, dat xlj, die prikkelbare stemming, waar in u thuis pleegt te komen en uw ochtendhumeur „nemen?" Mijnheer W, weet goed, dat u met het uitstorten van uw hart bij dat „klachtenbureau", i.e. die jongere nicht, eigenlijk al echtbreuk pleegt. U beeldt u maar in, dat u van uw eigen vrouw nooit echt gehouden hebt. Misschien hebt u de liefde te sterk aan de sexualiteit gekop peld, alsof deze emoties alleen liefde zouden mogen heten. Maar eens hebt u voor Gods heilig aangezicht beloofd, haar trouw en geloof te zullen houden in al le dingen Weet u, dat dit stuk je huwelijksformulier, nu in de ze moeilijke crisis-jaren pas ten volle beleefd kan worden? Er is ons op onze huwelijksdag zo'n kostbaar geschenk door God in onze handen gelegd. En wat hebben wij ermee gedaan? Wat doen wij er dagelijks nóg mee? Hoe dit kostbaar kleinood ge schonden is. komt in onze dagen, óók in de kringen der gelovi gen wel op verbijsterende wijze naar voren. Satan richt zijn fel ste aanvallen op de schoonste en daarom ook meest kwetsbare band, die God op aarde gelegd heeft. Mijnheer K. W. te L.Trouw en geloof zijn de vormen, waar in de echte, diepe liefde tevoor schijn komt in deze jaren. Bid daarom. Blijf haar trouw, ook in uw gedachten, blijf in haar ge loven, als in de vrouw, die u door Gods eigen hand is toege bracht. Er is zo ontzettend veel kapot huwelijksgeluk, ook onder de gelovigen Zear veel door mij ontvangen brieven getuigen er van. Hoe moet dit Hèm bedroe ven, die deze wondere eenheid (geestelijk en lichamelijk) ver gelijkt met de band, die Chris tus aan Zijn gemeente bindt. Toe, kinderen Gods. vertelt al les maar aan uw hemelse Va der. Zó alleen komen we door de crises, die er in het huwe lijk kunnen zijn heen. Mannen, droomt niet van een ideaal vrouw, want heus: zij bestaat niet! Vrouwen, verwacht niet van uw mannen, dat zij na 25 huwelijksjaren nog net zo ver liefd op u rullen zijn, als in het begin. Droomt niet van een ide- aal-man. want ook hij bestaat niet (Gelukkig maar! 't Lijkt me niets leuk!» Als we samen biddend door de moeilijke crisis-jaren zijn heengekomen. danken we God. dat Zijn liefde in ons overwon. En dan kan het leven nog zo mooi en goed worden. Ként u ze niet, die in- gelukkige oudere echtparen? Tk wel en wat is dat mooil Een goed huwelijksleven is van niet hoog genoeg te schatten waar de voor onszelf, voor onze kinde ren, voor de samenleving, Kerk en Staat, ja voor de hele wereld Mijnheer W. leest u nog eens even, heel alleen. Maleachi 2 vers 1017? En hóór dan, hóé dringend, maar ook oneindig teer uw God u toespreekt. MARGARITHA Bescherming voor naaldhakjes De naaldhakjes mogen elegant geen wonder, dat de V.N.-organi- zijn, ze leveren de draagsters saties, die op dit terrein werk- maar al te veel moeilijkheden zaam zijn, blijven ijveren voor ge- op fju echter zijn er nylon lijke rechten voor de vrouw. Sta- dopjes uitgevonden en in de tistieken hebben aangetoond, dat *.V. 1" de maatschappelijke ontwikkeling >*ndel gebracht, die om de van de vrouw een voorwaarde kan hakjes geschoven kunnen wor- zijn voor de vooruitgang van een den en het verliezen van de heel land. rubberhakjes (waardoor de hou- Sinds de V.N. invloed uitoefent ten haj. vaak breekt) voor op de regeringen, hebben 27 lan- tom€n den, waar de man tot voor kort het alleenrecht van het stemmen stemrecht ver- Toch is er juist op dit gebied wel grote vooruitgang te bespeuren. De bemoeienissen van de Vere nigde Naties hebben daaraan stel lig meegewerkt. Het is trouwens eHet' is e de Mens, van de V.N. zich uitdrukkelijk uit spreekt. Alleen al de indirecte in vloed van het Handvest en van de V.N.-vergadering over de posi tie van de vrouw hebben duidelijk uitwerking: Geen land immers wil er graag van worden beticht, het tegendeel van vooruitstrevend te Klop eens op uw mooie Toen het bont nog zyn oorspronkelijke functie vervulde, werd het natuurlek regelmatig nat. De lichaamswarmte van het dier hielp wel mee het vocht te doen verdampen; het vet van de huid zorgde, dat het soepel bleef en het ondervond van regen geen nadeel, net zomin als onze hoofdharen. Maar is het dierenhuidje eenmaal tot bont verwerkt, dan verdraagt vooral het langharige het niet erg goed, nat te worden. Maar wat nu als men plotseling wordt overvallen door een hagel-, sneeuw- of regenbui? ■ö- Een goed maniertje om het bont te helpen, snel zyn volle luister te herkrijgen, is de jas zo vlak mogelijk op een tafel uit te spreiden. Men bestrooit hem met schilfertjes borax en Iaat hem gedurende een dag zo liggen. Daarna wrijft men het bont met een tot een prop gerold stukje velours in de richting van de haren. De jas moet nooit in de buurt van de kachel of fel vuur gehangen worden, dat weet u zeker wel. Denk niet: -Dan droogt hy tenminste vlug**. Wat een verdriet zult u daarvan ondervinden: hy wordt stug en hard en de haren kunnen uitvallen. Het is wèl goed het bont op een droge, koude dag buiten te hangen. Kou en bont kunnen elkaar goed verdragen. Daar is de pels toch ook oorspronkeiyk voor geschapen Als u het met een soepel rietje beklopt, wordt het nog mooier. Altyd goed is het, het haar zo nu en dan met een zachte borstel of met een kam met heel wgde tanden te bewerken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 17