Vrijhandelszone logisch complement van E.E.G. Salarispeil vijf procent bij buitenland ten achter Een schip aan de ketting: bemanning hongert Is de financiering van de vier reuzenschepen geregeld De Westerse wereld èn het niet tische deel van Azië verkeren thans een pijnlijk dilemma. Dit bleek ook op SEATO-conferentie te Manilla, waar 42_Jmi zich tot vaagheden beperkte. Nu 3Wki toel vast, dat een zekere terughou thans 'n eis is van verstandig staats- ^ijzwchap. Men wil vermijden, dat Sjaf- en do zijnen als „werktuigen var r imperialisme" gecompromitteero Mos roden worden. Deze beschuldiging ech- r, hoe dwaas ook, wordt op Java tóch ids naarstig uilgedragen. Dit zo zijnde >et men 2tch afvragen, of men in Ame ia en wel in het vrije deel van Europt van Azië nog in een houding van ste tl-neutrale sympathie mag volharden it zou, zo komt het ons voor, aan Wes- ne regeringen niet moeilijk vallen poe- diensten te verzoeken aan de heer Ma- itita, die „Padang" te Londen vertegen- sordigt. Hem zou men in overwegint innen geven de regering Sjafroeddin 25_Jto>r te stellen een officieel m bijstand en erkenning tot een aantal iritenlandse regeringen te richten. Ge- Jiiedt dit, dan kan de impasse verbroken arden. Dan behoeft het Westen altham ff iet geheel werkeloos en tijdelijk te blij toezien hoe een binnenlands con kt" in Indonesië reeds thans door rode echten i >rdt i ndonesië II Volgens een woordvoerder van hei inesische ministerie van buitenla 3u de Nederlandse regering He stilte" de opstand van Sjafroeddin leunen. Als bewijs hiervoor wordt Itlating van een Nederlands weekblad inoehaald, dat de raad geeft „vai cipathfe voor Padang geen geheii iken". Hoe zeer het ons spijt; vooral de fcuiestie Indonesië baseert de Ne- wlandse regering niet vaak haar poll op de opinie van een weekblad. Onze duidelijke indruk is. dat de regering ('na krampachtige pogingen doet om zich lft met de zaak te bemoeien. Scheper «tden oppebracht. onverschillig of z\ Djakarta of voor Padang varen enojjl de Amerikanen een oorlogsschip >m hun staatsburgers te et 'en. doet Nederland dit met opzet hchoon er meer Nederlanders dan i "■•enen tn gevaar zijn. Als comm h China zich even pijnlijk correct ge ts. zou er minder kans bestaan, dat burgeroorlog in Indonesië uitgroeit een nieuw Korea. En als de ivoord- tders van Djakarta wat minder met ongegronde beschuldigingen aan hel es van landen in het Westen kwamen. >uden sneller tot de overtuiging ko- t men daar de bedoelingen der isten doorziet. (V r i> Neder- onesië III Op Sumatra schijnt een soort militair Aaakspel te worden gespeeld. Medan ^kanbaroe blijken sleutelposities te zyn, n dap tot dag in handen van de I ttülende partijen overgaan. Het kan lanpduripe historie worden, 'n stryd l't Indonesië zal uitputten op een wijze «op niet eerder is vertoond. In Ma heeft men op de SEATO-conferentie "rklaard er zich met bezorgdheid bui- Ie zullen houden. Toch zal bemidde- broodnodig zijn. Nehroe? (D (Van redacteuren) e of drie maanden zu voor het al dan ni i de Europese vrijhai De komendi len beslissent lot stand kom delszone. Met de besprekingen der landi van de O.E.E.S., welke nu reeds geduren de ruim een half jaar gaande zijn. wordt ais het ware het terrein verkend. Men praat over de theoretische conceptie van de vrijhandelszone, zonder de hoofdlijnen, die mogelijk eens in verdragvorm zullen worden neergelegd te kennen. Hierover sprak de staatssecretaris van buitenlandse zaken, drs. E. H. van den Beugel zaterdag te Utrecht op de confe rentie over de Europese vrijhandelszone, georganiseerd -door de Beweging van Europese federalisten. Met de tweede inleider, mr. P. A. Blaisse, lid van de Tweede Kamer en van het Europese parlement, was drs. Van den Beugel van oordeel, dat de vrijhandels zone het complement moet zijn van de gemeenschappelijke markt der zes landen van Klein Europa Men zou de vrijhan delszone het noodzakelijk gevolg van de E.E.G. kunnen noemen. Maar daarbij dient voor ogen te worden gehouden, dat de E.E.G. een verdrag is. dat de zes landen reeds gebonden heeft. Daarom zal de Europese Commissie bij de onderhande lingen over de vrijhandelszone, indien hiertoe dus te Parijs in principe besloten wordt, een belangrijke rol moeten spelen De staatssecretaris zag in hel geven van een uitzonderingspositie aan één of meer landen van de E.E.G. ten opzichte van de vrijhandelszone een concreet gevaar. Juist door de E.E.G. heeft, men een greep od eikaars economische politiek, waarbij dan voorop staat dat de zwakte landen steun kunnen vinden. Het Franse streven met de aanpassing in de E.E.G. respijt te verkrijgen kon de heer Van den Beuge.' niet aanvaarden De vrijhandelszone zal meer moeten omvatten dan alleen de afbraak der han delsbelemmeringen. Harmonisatie van be langrijke delen van het economisch beleid zal noodzakelijk zijn. maar kan veelal niet prealabel zijn. -De harmonisatie moet of een gevolg zün of institutioneel worden vastgelegd. By tariefharmonisatie zal er naar gestreefd moeten worden de tarieven zo laag mogelijk te stellen. Ten opzichte met de onderhandelingen met Engeland zal begrip moeten worden getoond voor de banden in het Gemene best. Engeland mag niet voor de keuze gesteld worden: Gemenebest of Europa. Anderzijds zag de staatssecretaris wel een billijkheid in een verruiming van de top- gang tot het Gemenebest voor de Euro pese partners bij de totstandkoming van een vrijhandelszone Br. Blaisse wees op de grote gevaren, die ontstaan, indien de landen van de O.E.E.S. geen overeenstemming bereiken over de vrijhandelszone, zowel politiek als economisch. De heer Blaisse zag geen noodzakelijkheid, dat de opheffing van de handelsbelemmeringen in de E.E.G. en de vrijhandelszone parallel zouden lopen. Als laatste stelling bracht de heer Blais se naar voren, dat bij de totstandkoming van een verdrag inzake de vrijhandels zone voorzien moest worden in een aan vullend protocol ten aanzien van Neder land in verband met de toenemende in dustrialisatie van ons land De discussie werd bijzonder levendig, daar de vragen beantwoord werden door een forum, waarvan behalve de twee in leiders deel uitmaakten de heren P. R. Bentz van den Berg, mr. J. S. Biesheuvel en dr. W. F. van Gunsteren, de laatste twee bepaalden respectievelijk de aan dacht bij de landbouw en het verkeer. Logischerwijs werd het zwaartepunt der discussie gelegd op de Franse eisen en de gevaren welke hierin schuilen. Eens was men het over de noodzakelijkheid van een vrijhandelszone, die hoewel het supra nationale karakter van de E.E.G. missend, eigen organen moet bezitten. Belastingpersoneel niet achtergesteld (Van onze parlementsredactie) Br zijn naaT het oordeel van minister Hofstna geen aanwijzingen dat de positie van het belastingpersoneel over het al gemeen een achterstand zop vertonen ten opzichte van het overige rijkspersoneel De bewindsman van financiën schrijft dit in antwoord op vragen en opmerkingen van de Eerste Kamer over de ontevreden heid onder de lagere en middelbare amb tenaren van de belastingdienst. Vermoedelijk, aldus de minister, wordt de ontevredenheid ten dele veroorzaakt door de remmende invloeden op de door stroming naar de middelbare rangen als gevolg van bevorderingen in de naoor logse jaren van vrij veel ambtenaren, duo thans nog niet aan hun pensioen toe zijn Dit probleem is in middels voor een groot deel overwonnen, zodat thans een zodanig aantal plaatsen in de middelbare rangen beschikbaar is gekomen, dat in de afge lopen maanden een vrij aanzienlijk aan tal bevorderingen tot stand Werd ge bracht. Voor de eerstvolgende jaren wor den eveneens meer vacatures in de mid delbare sector verwacht dan de laatste jaren voor 1957 het geval i6 geweest. Antilliaanse premier E. Jonckhcer en minister van justitie mr. S. W. van der Meer zijn zaterdag te Willemstad uit Ne derland aangekomen; geen verklaring aan de pers afgelegd. Nieuwe ventielen voor 350.000 gasmas kers PR ZIJN MOMENTEEL geruchten in omloop als zouden de 350.000 gasmas kers. die tot de uitrustingsstukken van het Nederlandse leger behoren, door na latigheid op het gebied der controle on deugdelijk zyn. Er wordt zelfs van een grove plichtsverzaking van de zijde van het Directoraat Materieel Landmacht gesproken. Aan de eisen van fabricage zou niet zijn voldaan, doch dit zou pas zijn ontdekt, toen de betreffende order al door een Ne derlands bedrijf was uitgevoerd. Het is inderdaad waar, dat de gasmaskers, die in de leger- en garnizoensmagazijnen van Nederland liggen opgeslagen, niet vol doende bescherming bieden in een mo derne gasoorlog. Niet vergeten dient ech ter te worden, dat de gasmaskers in 1950 vervaardigd zijn. toen de gastechniek nog niet zo ver gevorderd was als op het ogenblik. De conventionele chloor- en mosterdgassen waren een jaar of acht geleden ongeveer de enige wapens, waar mee de gasmasker-experts rekening kon den houden. Sinds vier jaar zijn er nieuwe gassen ontdekt, tegen welke de zuurstof- ventielen niet bestand bleken te zijn. In 1955 is men in de laboratoria van de R(ijks) V(erd-edi'gmgs) O(rgani6atie)-TNO met materiaalproeven begonnen teneinde een nieuw, ook voor recent ontdekte gas sen, ondoordringbaar ventiel te produ ceren. Tevens werd begonnen met de vervaardiging van een modem testappa raat daar het oude waardeloos geworden was. Het werk in deze richting heeft zich thans zo ver onwikkeld, dat bij de Neder landse industrie een proeforder voor gas maskerventielen is geplaatst. Indien deze ventielen aan de gestelde eisen voldoen, zal de gehele Nederlandse militaire gas- maskervoorraad binnenkort met nieuwe „slangen" worden uitgerust. Het bedrag, dat by deze noodzakelijke vernieuwingen gemoeid is, wordt op on geveer vijfhonderdduizend gulden ge- Minister Suurhoff tot vliegers MINISTER SUURHOFF heeft in een brief aan de Vereniging van KLM- vliegers en aan de KLM-International Pilots Association zijn oordeel gegeven over de vraag, of de reële salarissen der KLM-vliegers een achter stand vertonen ten opzichte van die bij de andere Europese luchtvaart maatschappijen. De minister is tot de conclusie gekomen, dat het reële in- komenspeil in 1956 hoogstens ongeveer 5 procent bij het „Westeuropese peil" ten achter bleef. Persoonlijk acht de minister een andere, uit het beschikbare materiaal te trekken, conclusie van meer belang, nl. dat 1915 vliegers by 4 maatschappijen een lagei 654 vliegers bij 2 maatschappijen een hoger reëel inkomen genoten dan de vlieger» van de KLM, omdat het werken mei gemiddeld Europees salarispeil, gezien d» zeer grote verschillen, weinig zegt. Tot dit oordeel is de minister gekomen na bestudering van de rapporten vai Nederlands Economisch Instituut (de rap porten-Tinbergen), een nota van prof. Haccou en drs. Coppes. die op 17 februari 1958 werd ontvangen en het daarop door prof. Tinbergen geleverde commentaar, dat op 24 februari werd ontvangen. Het oordeel van de minister, dat thans ter kennis van de pilotenverenigingen is gebracht, is door deze verenigingen er door de direct van de KLM bij voorbaa als een eindoordeel aanvaard. Beide par tijen hebben op zich genomen de bespre kingen over de salarissen en de verdere arbeidsvoorwaarden van de vliegers op grondslag van dit oordeel voort te zetten Zijn oordeel heeft de minister verge- zeld doen gaan van een uitvoerige argu mentatie. waarin ook de kritiek van prof Haccou en drs. Coppes wordt besproken De minister komt tot de conclusie dat voor zover deze kritiek geheel of ten juist Is. zij slechts zeer geringe wijziging in de door het N.E.I. gemaakte bereke ningen noodzakelijk maakt. Dc minister voegt aan zyn conclusies nog enkele algemene opmerkingen toe. Hy wijst er o.m. op dat door het N.E.I. bewust Debat tot morgen verdaagd Beledigingen en scherpe woorden in de Bondsdag (Van onze correspondent) Bonn, maandagmorgen. HET BONDSDAGDEBAT over de buitenlandse politiek van W. Duitsland, dat donderdag begon, is ook zaterdag na 28 uur van zeer hartstochtelijke, scherpe en ten dele ook (van beide zijden) beledigende redevoeringen nog niet beëindigd en tot dinsdagochtend verdaagd. Datgene echter, waarom het eigenlijk gaat (de atoombewapening van de West- duitse strijdkrachten wanneer het NAVO- opperbevel dit voor noodzakelijk houdt) is in principe al door de regering beslo ten. Geen der partijen, noch op de rege- ringsbanken, noch op die der oppositie, kan nog iets nieuws zeggen of tot dusverre ongehoorde argumenten naar voren bren- Ging donderdag het debat tussen minis ter van defensie Strauss en de oppositie sprekers Fritz Erler (socialist) en dr Reinhold Maier (liberaal) en vrijdag tus sen dr. Jager (C.D.U.-C.S.U.) en Herbert Wehner (soc.), zaterdag botste i devoering, die tot dusverre het van vuilspuiterij was, de jonge Hamburg se S.P.D.-.er Helmuth Schmidt met dt buitenlands-poli hieke woordvoerder der C.D.U., dr. Kurt Georg Kdesinger. Bondsdagvoorzitter dr. Eugen Gersten- MILITAIRE MUTATIES Bij koninklijk besluit is benoemd e aangesteld bij het wapen der infanterie, tot generaal-majoor. brigade-generaal F O. B. Musch, van dat wapen; is overgeplaatst bij het wapen der in fanterie, brigade-generaal A. L. van den Berge, van de generale staf; is tijdelijk benoemd en aangesteld bij het wapen der infanterie tot generaal-majoor, brigade generaal A. L. van den Berge, van wapen is overgeplaatst in zijn rang en ouder dom van rang, bij het wapen der infan terie, luitenant-kolonel L. A. Savalle, van de generale staf; is geplaatst bij het garderegiment gre nadiers, luitenant-kolonel der infanterie W. C. K. Rotteveel, van het regiment fanterie Johan Willem Friso. Luitenant-generaal b.d. G. J. M. C. Nijnatten, voorzitter van de Materieel- raad, zal deze functie neerleggen. Luite nant-generaal F. H. W. C. J. van Dun. basis-commandant, is bestemd voor deze functie. Generaal-majoor A. L. van Berge, sous-chef van den Generale staf, zal worden bestemd voor de functie van basiscommandant. Op een nader te bepalen tijdstip zal generaal-majoor F. O. B. Musch worden bestemd voor de functie van territoriaal bevelhebber oost. Ellende in haven van Rotterdam Van 27 januari af ligt in Rotterdam het stoomschip Panar Mitris. dat uit Nassau in Zuid-Afrika gekomen was en hier door schuldeisers van de eigenaar aan de ket ting werd gelegd. Het schip voert de En gelse vlag, maar behoort toe aan dc te Londen wonende Griekes reder Marinos Prangos. die nu enkele dagen geleden failliet zou zijn verklaard. De gehele bemanning van het schip be staat uit Grieken, met uitzondering van de marconist, die een Engelsman is. Door dat er sinds enige maanden geen gage Ifl uitbetaald, verkeert de gehele bemanning !n nood. Enige dagen lang is er reeds geen water en zelfs geen eten aan boord. De eerste stuurman heeft toen, om aan geld voor eten voor de gehele bemanning te komen, de demagnetiseringskabel van het schip aan een opkoper verkocht. Maar de schuldeisers, die daar achter gekomen waren. lieten toen ook het hiervoor ont vangen geld in beslag nemen. Volgens de gezagvoerder, kapitein Con stantino Codyils. heeft de Griekse consul te Rotterdam geweigerd iets voor de be manning te doen. vermoedelijk omdat het schip onder Engelse vlag vaart. Men is nu van plan zich tot de Griekse ambas sade In Den Haag te wenden, omdat de nood hoog gestegen ls. r die zelf ook nog het woord wil en, evenals de S.P D.-voorzitter Erich Ollenhauer had het debat reeds zater dag willen beëindigen. De oppositiepar tijen waren daar evenwel tegen, omdat de stand der redenaars met achttien der regering en acht der oppositie te sterk in het voordeel der C.D.U., C.S.U. en Deut sche Partei was. Helaas moet worden verwacht, dat het debat dinsdag zal worden voortgezet in dezelfde geest van demagogie die zo sterk herinnert aan de pre-nazi rijksdag en die vooral is afgestemd op de vijftien miljoen radioluisteraars (en daardoor meer ver kiezingscampagne dan werkelijke discus sie is). Dat betekent tenzij gedurende de 48-urige pauze van het weekeinde het verstand terugkeert dat de politieke kloof, die de drie regerings- en twee op positiepartijen scheidt, nog verder zal worden opengelaten. De sfeer van voel bare vijandschap tussen beide groeperin gen zal dan nog sterker worden, hetgeen voor de politieke toekomst der Bondsri publiek weinig goeds voorspelt geen rekening is gehouden met de ver schillen in aantallen vlieguren. Het trekt niettemin de aandacht, dat dit aantal bi) de KLM het laagst ligt en dat de hoge inkomens bü de Air France mede hierin hun verklaring vinden. MAANDAG 24 MAART 1958 Verheul ontslaat 100 werknemers In verband met het uitblijven van de nodige orders heeft de directie van de N.V. Carrosseriefabrick Verheul te Wad- dinxveen zich genoodzaakt gezien ontslag aan te vragen voor een honderdtal werk- Badings' 8e symfonie in Holland Festival Het Radio Filharmonisch Orkest zal on der leiding van Bernard Haitink op 3 juli te Nijmegen in het kader van het Holland Festival de eerste Nederlandse uitvoering geven van Badings Achtste Symfonie. Op 44 juli volgt een herhaling in de Kurzaal te Scheveningen. Het werk ontstond als gevolg van een opdracht van de Nord- westdeutsche Rundfunk, de Ned. com ponist Henk Badings verstrekt ter gele genheid van zijn 50ste verjaardag. VIJFTIEN JAAR ZONDER TANKEN pean Travel Project Corp." bij Verolme wil laten bouwen, is zo goed als geregeld, zo heeft de president van deze onderneming, L. Edgar Det- wiler tegenover het A.N.P. verklaard. De onderneming zelf beschikt over een kapitaal van 350 miljoen dollar. boden. Over vier jaar zal het eerste schip in de vaart komen, en dan de volgende resp. zes, tien en dertien maanden later. Over de voortstuwing van de 108.000 brt. metende schepen is nog geen definitieve beslissing genomen. Men wil eerst de in gebruikneming van een door kernenergie gedreven elektrische centrale bij Man chester op 1 mei afwachten. Deze produ ceert 3004000 kilowatt, hetgeen gelijk is aan 400.000 pk en ook voor de voortstu wing van de schepen voldoende zou zijn. Ongetwijfeld zouden de schepen dan duurder worden dan de geraamde 85 mil joen dollar, maar daartegenover staat, dat zo'n installatie veel minder plaats zou vergen (ongeveer tien vierkante meter). De eigenlijke energiebron, zonder de be schermende bemanteling heeft zelfs maar een afmeting van ongeveer twee zeepkist- jes. Een dergelijke installatie zou de schepen vijftien jaar doen varen zonder brandstof in te nemen. Zestienhonderd Onderhandelingen over de kapitaals- verstrekking voor de twee andere sche pen zijn in volle gang. Verschillende be langstellenden in Europa ook de Spaanse regering hebben geld aa Bekend caricaturist Bertram Weihs f Zaterdag is te 's-Gravenhage de cari caturist Bertram Weihs overlderen. Ber tram A. Th. Weihs werd in 1920 in We- geboren. Na kortijd tijd de Grafische School in Wenen te hebben bezocht, kwam hij in 1938 naar Den Haag. Hier studeerde hij ongeveer vier jaar aan de Academie Beeldende Kunsten. Sinds 1948 gaf hij op deze acedemie les in de grafische vakken en schrift. De heer Weihs ver wierf in binnen- en buitenland bekend heid door zijn cartoons, illustraties en boekomslagen. Van zijn hand verscheen het boekje ..Zonder woorden", inge leid door Simon Carmiggelt. Hij verzorgde roor Kees Stip o.a- de illustraties bij .Trijntje Fop" en werkte onder meer mee tan ,.De Mandril". De begrafenis is woensdag a.s. om 12 uur in Rijswijk. Spoedig regeling teruggave van omzetbelasting (Van onze parlementsredactie) De vorig jaar in uitzicht gestelde her ziening van de regeling tot teruggave van omzetbelasting is bijna gereed. Op het mi nisterie van financiën wordt er thans de laatste hand aan gelegd. Minister Hofstra vertrouwt dat het desbetreffende wets ontwerp een dezer dagen naar de minis terraad zal kunnen worden gezonden. Hij deelt dit mee in de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over de be groting van financiën. evacues Radio Djakarta meldt, dat gedurende de weekwisseling 1600 Nederlandse on derdanen in twee schepen uit Soerabaja naar Nederland z(jn vertrokken. Volgen* de heer R. S. Pekelharing van de Neder landse diplomatieke vertegenwoordiging te Djakarta zullen aan het einde van maart 25.000 van de 46.000 Nederlanders vertrokken z(Jn en tegen juli de rest De twee vrachtschepen, die buitenlan ders moeten weghalen zijn volgens radio Padang zondag im de haven dier stad aan gekomen. Het vertrek staat onder leiding van het Indonesische Rode Kruis. Er wo nen in West-Sumatra nog 25 Nederlands» gezinnen en er wordt onderhandeld over hun vrije uittocht De gezinshoofden zijn bijna alle verbonden aan de cementfa briek op 20 km van Padang. Zondag ver trokken 14 leden van een Indonesische Rode Kruisploeg naar Noord-Celebes. ora het vertrek van buitenlanders te regeleiu HET LEVEN IR bouclé Vormen en omgang bij kon. bezoek WE HEBBEN van mademoiselle Ruth Gruft, over wie we zaterdag heb ben verteld, gehoord dat het verre van gemakkelijk is een goede gastvrouw of gastheer te zijn. Ze zei: „het Is moeilij ker dan je denkt en als je er op let, merk jc pas hoe dikwijls in het dagelijks leven tegen de goede vormen wordt gezondigd. Het is de mens een tweede natunr geworden om alles precies anders te doen d: het behoort en daarom weten we dikwijls niet hoe we ons moeten gedragen als vi onze gedragingen alles afhangt". Dit wisten we wel, want een boekhandelaar heeft ons eens verteld, dat dc boeken over „omgang en vormen" nog altijd gretig aftrek vinden. En we zien dat ook om ons heen. We hebben een heer gekend, die nooit zijn hoed afnam als hij een bekende dame ontmoette. Hy bracht zijn hand slechts dc rand van zyn hoed en deed alsof hij het hoofddeksel wilde lichten. Maar kwam hij nooit. land, en zij zullen, terug in Engeland, honderd-uit vertellen over de ontvangst van hun koningin. En we zijn bang, dat zij nogal wat kritiek zullen hebben. Want hoe gastvrij en hartelijk wij, Nederlanders, ook mogen zijn, aan een paar nationale ondeugden zullen ze zich wel ergeren. Tot die ondeugden behoort de manier, waarop zeer en zeer velen springen met de vlag. Vlag We hebben hieraan moeten denken, Nederland aan de vooravond staat koninklijk bezoek en enkele dagen lang als gastvrouw en gastheer moet op treden. Met koningin Elizabeth en prins Philip komen tal van Engelsen naar Showkoning Todd verongelukt Amerikaanse filmproducer en show- ■nummer-éen. Mike Todd, is zaterdag «Un twee molorig particulier vlieg tuig. waarmee hU op weg was van Holly- vood naar New York, verongelukt. Todd - de echtgenoot van de filmactrice abeth Taylor zou In New York len gehuldigd als dc ..showman van aar". Dit zou gebeuren tijdens een feest vaarvoor 1200 mensen waren uitgenodigd. Met Todd verongelukten de scenario schrijver en journalist Art Cohn en twee piloten. Het toestel stortte neer ii buurt van Grants in Nieuw-Mexico. Men 'ermoedt dat het toestel te kampen had met ijsafzetting op de vleugels. Aam kelijk zou ook zijn echtgenote, Elizabeth Taylor, de reis meemaken, doch op het laatste moment besloot zij, in verband een zware verkoudheid, thuis te blijven. Todd heeft vooral bekendheid gekregen door de reusachtige feesten die hij van ot tijd op touw zette en door de ver- ng van Jules Vernes „Reis om de wereld in tachtig dagen". Hij trof nu voorbereidingen voor de verfilming van „Don Quichotte". Zonsondergang zijn er, helaas, zeer en zeer velen, het. naar onze mening, niet zo erg v nemen met de vlag. U heeft dat al jaren achtereen kunnen constateren op verjaardagen van leden van het Konink lijk huis of op andere hoogtijdagen. De vlag wordt 's morgens uitgestoken en blijft dan maar hangen, de gehele nacht door, tot de middag van de volgende dag soms. Tot ergernis van hen, die weten, dat de eerbied voor de vlag eist, dat zij wordt uitgestoken bij zonsopgang en in gehaald bij zonsondergang. Het 's nachts laten hangen van de vlag getuigt van een onverschilligheid, die goede vaderlanders vreemd is en de Engelsen een steen des aanstoots Volkslied Met het volkslied kunnen zeer velen eveneens slecht overweg. Tijdens het spelen van volksliederen behoort ab solute stilte in acht te worden genomen en dienen de hoeden afgezet. Maar wat het laatste betreft is Nederland bij- sonder rijk aan heren, die zijn als de man. die als hij bekende dames ont moette de hand slechts naar de rand van de hoed bracht. En ten aanzien van hel eerste, de absolute stilte, moet worden geconstateerd, dat veelal het spelen van een volkslied het sein Is tol het laten knetteren van de motoren van bromfietsen, en het laten loeien van auto-olaxons, en bij taptoe» voor duizenden het sein om zich in bewe ging te zetten om de laatste tram te halen. Bij een aantal ere-wachten, hebben we verteld, is een vaandel ingedeeld. Het vaandel moet worden gegroet, niet alleen door militairen, ook door burgers. Een vaandel vermeldt veelal de daden van het onderdeel in de loop der eeuwen. Het korps Mariniers heeft o.m. het woord Rot terdam in het vaandel staan. In Rotter dam gaven vele mariniers hun bloed en leven in de strijd om de vrijheid. Voor de nagedachtenis van hen, kan men wel het hoofd ontbloten. Dat staat niet zo vreemd, als men denkt. Het getuigt van eerbied voor de doden. Het is goed, dat wc ons dit aan de vooravond van het koninklijk bezoek rea liseren. De Engelsen z(jn op dit punt zeer gevoelig. Dat ls een van hun deugden. En als goede gastvrouwen en gastheren zul len we daar rekening mee dienen te hou- Band Het bezoek van het Britse vorstenpaar brengt ook het muziekkorps ..Canadian Army's Princess Patricia's Canadian Light Infantry Brass Band" naar Nederland. Het komt over uit Duitsland, waar het is in gedeeld bij de Canadese brigade. In dit muziekkorps, hebben we gehoord, spelen 22 Nederlandse Jongemannen van wie de meesten een verzoek hebben Ingediend om Canadees staatsburger te mogen wor den Het regiment, waartoe het behoort, heeft o.m. deelgenomen aan de bevrij ding van Nederland in 1945 Het is „The Princess Patricia's". We kennen 'dit regi ment nog uit de eerste bevrijdingsdagen. Het was toen in Haarlem en omstreken gelegerd en de inwoners waren daar nog al mee ingenomen. Een Haarlems muziek korps bracht de commandant zelfs een se renade. Als dank voor de muzikale hulde strooiden de Canadezen met royale hand sigaretten tussen de spelers en de luis teraars. En elke keer als de sigaretten vielen hielden de muzikanten op met spe len en gingen zij eerst sigaretten grab belen. Druiven Men heeft ons verteld, dat bij de gala- maaltijden t(fdens het bezoek van de Britse hoge gasten niet alleen verse West- andse groenten worden opgediend, maar iok tVestlandse druiven oogst 1957. Met de grootste zorg worden deze druiven, nten, in een koelhuis bewaard. Des kundigen hebben geconstateerd, dat zU hun uitstekende kwaliteit volledig hebben behouden. ZWGRV6R

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5