n i In Panorama te Noordwijk worden meisjes opgeleid r t Ml mp -4 Vragen rondom fmictie van de Kerk in randstad Holland Gemeente Hillegom leent een miljoen gulden ME UT LEIDSCHE COURANT 9 VRIJDAG 14 M AART 1958 Het groene kruis helpt gezinnen m m Kraamverzorgsters zullen straks met gejuich worden begroet DE SLAGERSJONGEN durfde het vlees de vorige week niet meer te be zorgen in hotel „Panorama" te Noordwijk aan Zee en daarom trok de slager zelf de stoute schoenen aan, toen het maar bleef sneeuwen en de witte vlokken lagen te wachten om tot grote sneeuwballen te worden ge vormd. Want hotel „Panorama" wordt sinds enkele weken bewoond door drieëntwintig meisjes, die zich de kans van een sneeuwgevecht niet lieten ontsnappen, en de slagersjongen bleek tegen zoveel meisjesbelangstelling 1 niet opgewassen. Daarom rollen de meisjes elkaar door de sneeuw en lok ken een van de dames van de vaste staf naar buiten, waar haar een witte droom wacht, die langzamerhand in een witte nachtmerrie overgaat. Maar dit is slechts de tintelende franje, die het tijdelijke Noordwijkse leventje van de 23 meisjes siert. Zij zijn naar Noordivijk gekomen om de eerste stappen te zetten op een weg, die over enkele maanden naar de huizen te Zwammerdam en Leiden, Katwijk en Boskoop voert, wereldburger het gezin tijdelijk onder hoogspanning brengt en de kraam- verzorgster met gejuich wordt begroet. Zn praktisch alle gezinnen, waar I een baby zijn intrede heeft gedaan, komen er tijdelijke moeilijkheden. Moeder is uit het centrum verdwe- i nen en het huisgezin dreigt een j Fnhemiènebestaan te gaan voeren, I wanneer niet een vervangster van I moeder haar taak overneemt. De kraamverzorgster ontfermt zich over 1 die taak. Zij zorgt ervoor, dat de I baby op tijd zijn schone luier krijgt. I kookt eten, houdt de andere kinde ren zoet, wast de luiers en verricht de honderden karweitjes, die moe ders geruisloos plegen te doen. Om echter met een steeds wisselende regelmaat van gezin naar gezin te trek- ken, daar onmiddellijk de touwtjes in handen te kunnen nemen, en de toestand zó te houden, dat de hulsvrouw na tien dagen de teugels weer kan overnemen, wordt een vaardigheid vereist, die naas! praktische ervaring een theoretische vor- mlng noodzakelijk maakt Bij Het Groene Kruis berust deze op leiding bij de kraamcentra, zoals dezo I bijvoorbeeld te Leiden, Alphen, Noord- wijk en Lisse zijn gevestigd. Daar worden I drie maanden lang enkele uren per week I theorielessen gegeven, waarna een prak tische leertijd van een jaar volgt. Omdat de eerste drie maanden een nogal erg los verband hadden en de meisjes dikwijls overdag een werkkring op kantoor, win kel of fabriek hadden en 's avonds kraam verzorgster poogden te worden, heeft de centrale leiding al lang uitgezien naar een mogelijkheid om een gedeelte van I die eerste drie maapden een nauwer con- Want niet alleen wordt in ..Panorama" aandacht besteed aan de vakopleiding van de meisjes, maar tegelijk werkt men ook aan de ontplooiing van het individu, waardoor de gezinnen straks verzorgsters krijgen, die zich hun eigen mogelijkhe den bewust zijn. Daartoe dienen bijvoor beeld de handenarbeid, het bloemenschik- m de sport, die een groot deel van rogramma in beslag nemen Voorts wordt het onderwijs zoveel mogelijk vi sueel gegeven. Omdat geen hogere voor opleiding wordt vereist, dan „met goed gevolg" de lagere school te hebben door lopen, is dit beeldend onderwijs zowel de meisjes als voor hun docenten erg praktisch. WIE En wie wordt er nu kraamverzorgster? Zoals we van de „vaste staf" hoorden: veel te weinig meisjes; iedereen, die de leertijd- goed doorloopt, kan verzekerd 'jn van een uitgebreid arbeidsveld. We hebben een praatje gemaakt met Loes Massa uit Boskoop, die terwijl ze de grondbeginselen van karnemelksepap n pan deponeerde, vertelde, dat ze op kantoor was geweest, voordat ze de s ging volgen. Loes vond het „enig" In Noordwijk en vertelde daarmede het zelfde als haar plaatsgenoot je Nel van Dam. die vroeger in een winkel had ge staan. De keuze voor de meisjes om kraamverzorgster te worden, kan echter niet lichtvaardig worden ge maakt. Voordat zij de cursus begin nen, horen zij, dat vrije zondagen echt niet gegarandeerd kunnen wor- EXPERIMENT Vier provincies Zuid-Holland, Zee- land, Utrecht en Noordbrabant hebben enkele maanden geleden besloten, proef te nemen met een internaateoplei ding van zes weken, waarna nog theoretische scholing van zes weken op de kraamcentra volgt, voordat de praktijk cursus een begin neemt. Deze proef wordt thans In Noord wijk, In hotel „Panorama", genomen en naar de interprovinciale commis sie woensdag 12 maart constateerde, kan de proef als geslaagd worden be schouwd. Sinds 17 februari hebben 23 meisjes uit de bovengenoemde pro vincie het hotel bewoond; zU hebben daar het huishouden gedaan, lessen gekregen over anatomie, geleerd hoe men bloemen moet schikken en kin deren gezellig kan bezighouden: ze hebben karnemelksepap gekookt, en van enkele brokjes rauwe aardappel en enkele andere „oerprodukten" een heerlijk maal bereid. Kortom zU zUn kraamverzorgster geweest, hoewel de baby ontbrak. De leiding van dit internaat berustte bi.1 drie dames, die bijgestaan werden door enkele docenten. Zuster A. W. Willinge- Prins, districteverpleegster en zuster Ir •lgemene dienst, is daar momenteel direr- trice; mej. C. B. Overweel, provincial! diëtiste, zwaait de scepter over het huis houden zowel in het leslokaal als in het hotel, want de meisjes zijn self-sup porting en doen alles in huis zelf; mej J. N. Hogenboom ten slotte, assistente van het provinciale Groene Kruis Zuid- Holland. voert de administratie, neem' dictaat op van de theorielessen, die als stencil worden meegegeven aan de meis Jee. en verricht zoals zij het zelf ver lelde „verdere hand- en spandiensten' Deze drie dames hebben voor zes wc ken hun werk in de steek gelaten om aa het slagen van deze proef mede te wei ken. en zij kunnen nu al halverwege op een geslaagd experiment terugzien. Gereformeerde jeugd vierde jaarfeest In De Zeeleeuw hebben de Gerefor meerde M.V. en J.V. van Noordwijk aan Zee gisteravond hun Jaarfeest gevierd, onder leiding van de heer Cees van Duin. De M.V. bracht het jaarverslag op origi nele manier, humoristisch en muzikaal. Voor de J.V. bracht de heer Albert van Duijn verslag uit De heer K. van Duin hield een in structieve beschouwing over de onder ontwikkelde gebieden, waarna een blij spel werd opgevoerd, getiteld De ge broeders Kalkoen. Onder regie van de heer J. J. Schoonhoven gaf men goed ipel ten beste Ds. B. Bouma besloot de geslaagde, zeer drukbezochte bijeenkomst Spreekuur schoolarts De schoolarts houdt woensdag van 2 it 3 uur zitting in een vertrek van de openbare lagere school aan de Van Pan- huysstraat. Stiercnkcuring De voorjaarskeuring van stieren zal worden gehouden woensdag om 10.50 uur bij de heer H. Hoogeveen, Johanna Hoeve. Herenweg 223. Noordwijk. Volleybalcompetitie In de volleybalcompetitie werden de volgende wedstrijden gespeeld. Dames: PTT—SC Teylingen 0—3, KVC VI—MSV 0—3. PTT—MSV 0-3, SC Teylingen— KVC V 3—0, NVC—MSV 3—1. Heren: PTT—SC Teylingen fr—3, KPSV NPSV 3—0, RVT II—RVT I 1—3, ONA -MSV 0—3. RVT II—ONA 3—0. Gevonden voorwerpen Bij de politie zijn als gevonden aan gegeven: padvindersriem, duimstok, sjaal, tas. dameshandschoen, poedel, portemon- naie, kettinkje. Inlichtingen uitsluitend woensdag en zaterdag van 23 uui het politiebureau. En in de keuken van hotel „Panorama" leert de provin ciale diëtiste, mej. Overweel, de toekomstige kraamverzorg ster, hoe je van enkele „oer- elementen" een maaltijd kunt bereiden, die het gehele gezin doet vergeten, dat moeder tijdelijk uit het centrum is verdwenen. Op de foto ver duidelijkt mej. Overweel (met het potlood in de hand) een der cursisten een aanwijzing, die op het stencil staat. Foto N. van der Horst OUDE WETERING Ernstig auto-ongeval Op de Rijksweg 4a is een auto uit Haar lem uit de bocht gevlogen. De bestuur- ïn zijn echtgenote moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. De auto vernield. Bakfiets in tuin Een bakfiets met melkflessen van de fa. Senne raakte van het goede spoor op de L^sserijk en kwam in een lager gele- tuin terecht De grond kleurde zich helder wit door de tientallen liters melk Tot kosteres van de Remonstrants- Gereformeerde kerk is benoemd mevrouw J. WesseliusBergshoeff. NOORDW1JKERHOVT K.V.P.-grosiyst De afdeling Noordwijkerhout van d* K.V.P. heeft gisteravond tijdens een le denvergadering in De Zwaan de groslijst samengesteld, die de volgende namen ver meldt: Th. de Jong, J. A. den Elzen. C P. J- Timmer, C. van Duin. E. Peters. J R. Zonneveld, P. Wessels. J. J. Duiven voorde, Th. van Veen, C. Geerlings. C Th. de Groot. J. van der Voet. E. Bon A. J. H. N. Blaauw, Th. Langeveld. A Th. P- Meijer, G. J. van den Rotten. B A. van der Hoorn. H. Th. Janssen en N H. Hogervorst Op 30 maart zullen de leden uit deze kandidaten de tien hunner keuze aanwijzen SASSENHEIM Van 17 tot 22 maart wordt in Sassenheim een collecte gehouden voor het Leger des Hells BurgeHjkc stand Geboren: Elisabeth Cl M, d v F H van Rijn en P C M Raaphorst; Cornelia E, d v J P Burgmijer en A M A de Feijter; Anne M, d v G Forrer en W A Augus- tinus; Johannes J, z v A J van der Hutet en T A Heemskerk; Maria J C Cl, d v G Hoogervorst en P A Koek; Antonius W, z v W J Turenhout en A M Wessels. Getrouwd: L E Tengbergen. 25 j, Oegst geest en A M Th Haver, 20 j. Overleden: Jannetje Ciggaar, 86 j. den, dat de werktijden zich dagelijks uitstrekken van 's morgens acht uur tot 's avonds zeven uur en dat hun werkkring zich beweegt van het gro te gezin met het kleine inkomen tot het kleine gezin met het grote in komen. Wanneer meisjes zich deze opoffering willen getroosten, bestaat er, naast de voldoening van het werk, in de laatste jaren ook een redelijke beloning. Zij blij- na hun opleiding in dienst van het centrum en krijgen van dit centrum hun taken toegewezen en hun salaris dat zich beweegt rond de acht gulden per uitbetaald. Voorts zijn zij opgeno- in de kring van sodiale voorzienin gen. die zelfs een pensioen in het voor uitzicht stelt. TOT WEERZIENS Het internaat blijft nog enkele weken In Noordwijk en dan wordt het hotel Pa- na weer gereed gemaakt voor het ontvangen van zomergasten. Maar zoals de zaken thans staan, wordt het tussen Noordwijk en het internaat een „tot ziens", want men hoopt vijftien sep tember met een nieuwe zesweekse oplei ding te beginnen, en naar gelang de be langstelling zullen er meer cursussen in de wintermaanden worden gegeven. De slagersjongen van Noordwijk vertelde zijn baas, dat hij niet meer naar „Panorama" wilde, waar hij door twintig meisjes door de sneeuw gerold, omdat dit niet bij zijn salaris was inbegrepen. Maar wel licht over enkele jaren glundert deze slagersjongen, als hij misschien eens vader wordt en zijn huisgezin rim pelloos doorgaat, alsof zijn vrouw niet tijdelijk uit het centrum was verdwenen. En misschien glundert hij dan, omdat hij een van de meisjes zijn woning ziet binnenstappen, dat de eerste stappen op de lange weg langs honderden gezinnen, heeft ge zet in Noordwijk, waar hij zo „koel" door de dames werd bejegend. De Vries en Sclunal weer de besten In De Zeeleeuw vergaderden de Noord- wijke amateur-fotografen, onder leiding de heer G. J. de Roos. Bij het ver- Kiesvereniging Oegstgeest A.r.-forum besprak problemen van allerlei aard T~tE A.R. KIESVERENIGING heeft gis teravond in de Geref. kerk een le denvergadering gehouden. Een forum be staande uit mr. S. II. Attcma uit Kat wijk, de heer G. J. H. Griffioen, redac tie-secretaris van het weekblad Neder landse Gedachten, en burgemeester A VVarnaar uit Waddlnxveen, beantwoord de verschillende vragen, die in de kring van de kiesvereniging waren gerezen. Burgemeester Warnaar zal als maat staf voor de samenwerking tussen de C.H.U. en de A.R.P. de beginselen. Ei is niet voldoende verschil in de begin selen, om twee christelijke partijen te rechtvaardigen. Het zijn dan ook meestal niet de principiële vraagstukken, die de samenwerking in de wee staan, maar het is meer een kwestie van gegroeide toestanden. Een goed begin is reeds de praktische samenwerking, waar dat mo gelijk is. Hieruit mag men echter niet afleiden, dat men altijd en onder alle omstandigheden één fractie in raden en staten moet vormen De A.R.P. kan als partij, aldus de heer Warnaar, geen algemene richtlijnen ge ven In het vraagstuk van de annexatie Als zijn mening gaf hij te kennen, dat in de grote steden een te sterke drang naar annexatie is, dikwijls op onrede lijke gronden. Hiertegen zullen de anti revolutionairen in de kleinere gemeenten moeten etrüden. Redactiebeleid De heer Griffioen gaf naar aanleiding van de vele kritiek op het blad Neder landse Gedachten, een uitvoerige uit eenzetting over de werkwijze en de prin cipes. waarvan de redactie uitgaat. Voor. al de wijze, waarop de artikelen ovei brochures van de heren Gerbrandy en Hommes, tot stand zijn gekomen, werd uitgebreid behandeld. Mr. Attema vond het te betreuren, dat er in de politiek van de a.r. partij niet Noordwijkse telt thans Reddingbrigade duizend leden TN SEINPOST werd gisteravond de Jaar- Hoofdleider A. Passchier meldde 65 ge- vergadering gehouden van de Noord-1 diplomeerden van de zwemcursus in het wjjkse Reddingsbrigade onder leiding van Golfbad en bovendien nog 22 van de Dr de heer E. de Groot. De voorzitter ver-1 mr. W. v. d. Berghstichting. Er blijkt een welkomde speciaal mej. Poot uit Valken- j goede samenwerking te bestaan tussen burg en de heer Van der Berg uit Noord- de brigade, het Rode Kruis en de E.H.B.O. wükerhout. Hy sprak zgn blydsehap uit Noordwijk. over de grote opkomst. 1 het Er was een verzoek ingekomen bloemencomdté om medewerking voo: bloemenfeesten. Enkele leden zullen een mozaïek leggen. Naar de komende bonds vergadering werden afgevaardigd de heren J. v. d. Bent, A. Passohder en M. Plug. De heer A. H. Wijnnobel rapporteerde over de financiële toestand van de bri gade. Deze is gezond, dank zij goede col lecten. Er is echter veel geld nodig in de naaste toekomst' wegens uitbreiding van de activiteiten. Medegedeeld werd voorts, dat de brigade thans 1000 leden telt. Mej. C. van Oosten werd dank gebracht voor haar ledenwerfactie Activiteiten Secretarie Th. Admiraal releveerde diverse activiteiten van de brigade in het afgelopen jaar, zoals de zwemcursussen in het Golfbad. Er waren in 1957 geen slachtoffer by het baden te betreuren. De E.H.B.O. cursus van dokter De Beer leverde 13 geslaagden op. De feestcommissie bracht even- deeens vers^a9 Et is een batig saldo van de propaganda-avonden. Aller- wege werd het verdwijnen van de revue met eigen krachten betreurd. Pogingen deze te doen herleven, zul len worden aangewend. plichtè onderwerp: huisdieren, werd de le prys veroverd door de heer A. de Vries; tweede was dokter G. P. van Waasbergen; 3 E. J. Vink, 4 G. J. de Roos. 5 K. A. Kok. 6 J. K. de Vries. By de beginners was het resultaat: 1 N. Schmal. 2 C. v. d. Ham. 3 A. v. Duyn. 4 J. Gulde- mond, 5 M. Kok. By de beoordeling van het vrye onder werp werden de pryzen als volgt toege kend: 1 A. de Vries, 2 G. J. de Roos. 3 K. A. Kok, 4 A. Caspers, 5 E. J. Vink, 6 G. P. van Waasbergen, 7 J. K. de Vries. By de beginners: 1 E. Langendijk, 2 mej. E. Elchelshelm. 3 R. Teunissen, 4 M. Kok. 5 A. van Duyn, 6 C. van der Ham. Vervolgens werden filmstrips van de bondswedstryden vertoond, waarover een uitgebreide discussie ontstond. Noordwijkse filmclub In De Landbouw vergaderde de Noord- wykse filmclub onder leiding van de heer B. C. Hooyberg. Er was een goede opkomst. Besproken werden de resultaten van de foto's, die waren vervaardigd naar filmstroken over het maken van titels. Er ontstond een levendige discussie. Als verplichte onderwerpen werden opge geven Voorjaar en Kinderen. De heren P .de Groot en G. Vogelaar vertoonden enkele kleurenfilms. Op de volgende vergadering, 31 maart, zal de heer P. de Groot een causerie houden over het monteren van films. In het Noordwijkse internaat voor kraamverzorgsters worden de lessen zoveel mogelijk in beeld gebracht omdat deze wijze van onder wijs de leerling het best aanspreekt. Zelfs het dagrooster is in beeld gebracht en natuurlijk kende mej. Hogenboom het dagprogramma, dat zij zelf heeft opgesteld, op haar duimpje, zodat het onderricht, dat zij hier van zuster Willinge-Prins krijgt slechts „fototechnisch" ver antwoord is. Foto N. van der Horst De oommdssoris voor materiaal de heer N. Passchier was van mening, dat de oude strandwagen moet worden vervan gen. De vergadering was het hiermee eens. De bestuursverkiezing had tot resul taat dat de aftredend en. de heren A. van Kaïn, A. H. wynnobel en S. Verloop, wer den herkozen. In de commissie voor het verzekerings fonds werden gekozen de heren B. de Beer, J. Schumacher en W. Smit. altijd een duideiyke beleidsiyn is te 'en aanzien van zakelijke kwesties. Het is toch zo. dat wetsvoorstellen op hel zakeiyke niveau vaak een uitwerking zUn van politieke beginselen, die strydig zijn met die van de A.R.P. Het zou ook beter zün die wetsvoorstellen principiële gronden te bestrijden en om redenen van zakelUke aard. Ten slotte meende de heer Atte ma. dat christelijke scholen alleen bestemd moeten zijn voor kinderen uit christelijke gezinnen. Op scho len die een meer evangeliserend ka rakter dragen, zullen de kinderen uit de ongodsdienstige gezinnen een zij het dan niet directe, verkeerde invloed kunnen hebben op de kinde ren. die wel uit een christelijk milieu komen. Afdeling Rijnland van het Rode Kruis bijeen De afdeling Rijnland van het Rode Kruis heeft gisteravond onder leiding van dokter J. D. Mulder in Oegstgccsi haar algemene ledenvergadering gehou- den. Secretaris J. T. Vos deelde mee dat het aantal leden met 689 tot 1720 Is toegenomen. In Oegstgeest telt mer leden, in Warmond 250. In Voorhout 357 en in Rijnsburg 173. Penningmeesteresse mevrouw P. H. Smits-Witvliet gaf een financieel over zicht. In 1957 is in totaal f 3209,84 bin nengekomen, waarby een gift ad f 100 van het hoofdbestuur ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de af deling. Er werd f 250 geschonken voot een nieuwe inva li denboot. In de plaats van mevrouw dokter A. A S. Hö wel er-van Wieten werd burgemees ter B. H. Koomans uit Rynsburg in het bestuur benoemd. Hy nam het voorzitter schap van dokter Mulder over. De secre taris dankte dokter Mulder voor al het door hem verrichte werk. Mevrouw Sta- pensea bood de dokter een langspeel plaat aan. Besloten werd in Rijnsburg een leden werfactie op touw te zetten. B.B. en Veron In het koetshuis van kasteel Oud-Poel geest, waar de commandopost van B.B. is gevestigd, werd gisteravond hij een komst gehouden, waarop de leden van de afdeling Leiden van de Veron aanwezig waren. De heer A. J Paling merkte op, dat, hoewel de Veron en dt B.B. verschillende doelstellingen heb ben, er toch een raakvlak is en wel op het gebied van de verbindingen. Al scheidene malen heeft de Veron mede werking verleend by oefeningen. f dacht is aan de mogelijkheid tot i vaste samenwerking te komen. Burgeriyke stahd Geboren: Dieuwertje, d. v. C. Star J. P. Vdanen. Getrouwd: J. M. Fiilippo en M. N. Schip pers. Voor beroep bedankt Mr. dr. J. Ozlmga te Lunteren, die wal beroepen door de Geref. kerk van Oegst geest. heeft bedankt. Van 17 tot 22 maart wordt in Oegstgeest een collecte gehouden voor het Leger des Heils. Jonge Kerk te Oegstgeest TN GEBOUW Irene heeft de Jonge Kerk van de Hervormde gemeente gister avond een byeenkomst gehouden, waarop werd gesproken over „De Kerk In de groeiende gemeente". De voorzitter van de Jonge Kerk, de heer D. den Haan, zei In zyn openingswoord, dat deze byeen komst was bedoeld ter voorbereiding en bezinning op bet weekeinde, dat 22 en 23 maart op kasteel Oud-Poelgeest zal wor den gehouden. O.m. worden de proble men besproken die zich In de randstad Holland zullen voordoen. De heer W. Doedes hield hierna een causerie over de uitbreidamgsplarmen van Oegstgeest. Hy gaf een korte historische uiteenzetting van de oorsprong en de ontwikkeling van de uitbreidingsplannen. In de middeleeuwen wat-en er nog geen stedebouwkundige problemen. Pas in het begin van de 19de eeuw by het ontstaan van de industriële revolutie, kwamen er moeilijkheden. Het willekeurig bouwen veroorzaakte uit stedebouwkundig oog punt gezien de leiykste effecten. In het begin van deze eeuw kwam dan ook de woningwet tot stand, waardoor de uit breidingsplannen aan bepaalde eisen moe ten voldoen. Oud-Oegstgeest ls wel gezellig, maar slecht van opzet. Duddeiyk zag men aan de hand van een kaart de 9trakke lUnen, die het uitbreidingsplan Oegstgeest-noord te zien geeft. W oon gemeente Het Hervormde centrum is midden in dit plan opgenomen, terwyi het rooms- katholieke centrum langs de Rhijngees- terstraatweg zal komen te liggen. Binnen tien jaar hoopt men dit plan te kunnen verwezeniyken. De hoofdtaak van Oegst geest biyft die van woongemeente. Uit statistieken biykt, dot Oegstgeest een snel wisselende bevolking heeft; 70*/. van de Inwoners woont hier 9l«chts 2 tot 4 Jaar. Het welzynspercentege ligt belangryk boven het landeiyke gemiddelde. Na deze uiteenzetting over het hui dige en toekomstige Oegstgeest ging de heer J. A. Mulder nader in op de vraag, wat de taak van de Kerk in de randstad Holland zal zijn. Men dient het begrip Kerk in algemene zin. dus als volkskerk, en het begrip Kerk als functie van de Gemeente, goed uit elkaar te houden. De cen trale Kerk heeft plannen, maar die zijn uit de Gemeenten voortge komen. De functie van de Gemeente is dus hoofdzaak. Wij kunnen wel meente geestelijk dood zijn. Juist de levende cellen, waaruit de Gemeente van Jezus Christus moet zijn op gebouwd, maken dat de kerkbouw een uitvloeisel van de Gemeente wordt. Wy moeten ons In deze tyd erop be zinnen. hoe we een verantwoorde huls gemeente met levende lidmaten kunnen worden. Het is onze taak de juiste te scheppen wor onze medemens; dat is een apostolische opdracht. Al ons hende len is afgeleid van wat de Heer aan in ons doet. Wy zijn één gezin; deze ge dachte moet worden voortgezet ook in de kerkbouw. VOORHOUT Gunstige resultaten bevolkingsonderzoek Hel bevolkingsonderzoek op t.b.c. werd gisteravond afgesloten met een byeenkomst van alle medewerkers in de raadszaal. Ook burgemeester Smol ders en wethouder Borst waren aan wezig. De voorzitter van het comité, dokter E. B. to Bokholt. legde met een medisch rapport van dokter De Ruiter van het consultatie bureau, district Lelden, rekening en verantwoording af. Het bleek, dat het onderzoek één actief geval van t.b.c. aan het licht heeft gebracht, terwyi in 27 andere ge vallen nacontrole nodig bleek tc zijn. Voor de gemeente Voorhout zyn deze cUfers zeer gunstig. Dokter To Bokholt deelde mede, dat zes tien ndert-kwaadaardige hartafwUkingen wenden geconstateerd. Als bijzonderheid merkte hij op, dat in één geval het hart niet (zoals gewoonlijk) links, maar rechts In het lichaam werd gevonden Burgemeester Smolders sprak hierna zyn grote waardering uit voor het werk van het comité en van de collectanten. In het bijzonder huldigde de burgemeester de heer Zeiler, diie by uitzondering een ge schenk kreeg aangeboden. V.V.V.-voor jaarsprogramma De V.V.V. te Voorhout heeft in grote lijnen het voorjaarsprogramma bekend gemaakt. Evenals voorgaande jaren wordt een wedstrUd georganiseerd in het leggen van mozaïeken: ook wordt deelgenomen aan een streekwedstrijd op dit gebied. De Jeugd kan eveneens aan deze wedstrijden deelnemen, bijvoorbeeld in schoolverband. De volgende klassen zijn vastgesteld: gro te mozaïeken, kleine mozaïeken, idem in schoolverband en idem voor kinderen in dividueel. De deelnemers zullen zelf voor de bloe- mennagels moeten zorgen: alleen in bij zondere gevallen kan een beroep worden gedaan op het V.V.V.-bestuur. Inschrijf- biljetten zijn van 1 april af verkrijgbaar aan het adres Spoorlaan 5, Voorhout De logiesdienst stelt het op prijs, reeds nu opgave te krijgen van beschikbare slaapruimte tegen betaling. Het informa tiekantoor is gevestigd by de heer W. Kerkvliet. Herenstraat 57. Dokter A. W. Bots sprak over de voorlichting aan kinderen Dokter A. W. Bots sprak gisteravond voor leden en echtgenoten van de plaat- ceiyke middenstansvereniging over het onderwerp: De voorlichting aan onze kin deren. Hij noemde het een leemte in de opvoeding, als de ouders er huiverig voor zyn de seksuele kant van het leven met hun kinderen te bespreken. Vroeger werd er in het geheel niet over gerept en het parool was toen vaak: j« trouwt maar en Je zult het wel ondervin den. Wel was vroeger het kind meer be schermd dan tfhans, nu het door film. ra dio en televisie véél meer met het leven der volwassenen wordt geconfronteerd. Het kiezen van het Juiste moment van spreken Is zeer belangrijk. Ouders moe ten een vertrouweiyke sfeer in hun gezin schepper», zodat zy gemakkeiyk met hun kinderen gezameniyk of individueel kun nen spreken. Tot slot behandelde dokter Bots aan de hand van een aantal platen het moeder schap. Voorhouts muziekvereniging De plaatseiyke muziekvereniging St Cecilia heeft een uitnodiging aangenomen om op 26 april a.s. mee te lopen in het bloemencorso. VOORSCHOTEN Hervormde schoolvereniging De Hervormde schoolvereniging hield haar ledenvergadering. Ds. Fort- gens gewaagde ervan, dat de Her vormde scholen zich In een voort gaande bloei mogen verheugen. Op de lagere scholen, aan de Schoolstraat en de Prins Bernhardlaan. wordt op het ogenblik aan vyfhonderd leerlin gen onderwys gegeven, terwyi op de kleuterschool ongeveer 250 kinderen ztjn. De stichting Cbr. u.l.o. bRjkt in een behoefte te voorzien. De voorzitter deelde mee. dat, onvoor ziene omstondigheden voorbehouden, de plannen tot vernieuwing van de kleuter school aan de Schoolstraat en tot uit breiding van de u l.o-echool met drie lo kalen waarechijniyk dit jaar worden uit- Er zyn geen wijzigingen in de leerplan nen aangebracht en met de opleiding tot voortgezet en middelbaar onderwijs wor den goede resultaten bereikt. Het financiële verslag gaf een klein nadelig saldo aan. By de bestuursverkiezing werden de henen ds. H. P. en H. Oudehoorn hen- kozen. Modernisering waterbedrijf allerlei plannen maken en als Ge- tot 1 miljoen. TTOORDAT de gemeente Hillegom vaste lening van een miljoen gulden heeft kunnen krUgen van dc Bank Nederlandse Gemeenten kan met de dernisering van het waterbedrUf spoedig worden begonnen. Dit houdt echter In, dat het tarief wordt verhoogd. De ge meenteraad ging gisteravond voorts ak koord met de vergoeding voor het af waaien van de dakbedekking van de nieu we Julianaschool. Het betrokken agenda punt bracht de tongen wel in beweging. De heer Bakker merkte op. dat het bij stormweer knap gevaarlijk schynt te zyn langs hoogbouw te Hillegom te lo pen. In een half jaar tyds is er ai twee maal een gedeelte van een dak ontzet. Hoe zit het met de controle van de dienst van openbare werken? De heer Van Egmond vroeg de voorzit ter, of de tekeningen en bestekken zyn gecontroleerd. De burgemeestei ant woordde, dat de architect de verantwoor- deiyke persoon ia. Bouw- en woningtoe zicht kunnen niet voor de fout aanapra- keiyk worden gesteld Vorig jaar hebben B. en W. de raad meegedeeld, dat door hert leggen van een koppelleiding tussen de gemeente War mond en het net van de Leidse Duin- watermaatschappy het aanvankelijk ge raamde bedrag van 1.4 miljoen gulden voor de vernieuwing van hei waterbe- dryf voorlopig kan worden teruggebracht De heer Degenaars vroeg, hoe duur het water zal gaan kosten. De burgemeester kon geen concreet antwoord geven. Wet houder Van Dam deelde mee, dat het waterbedryf in ieder geval de 5% pro cent rente moet opbrengen. Het voorstel van B. en W. werd zonder hoofdeiyke stemming aangenomen. De raad besloot twee stukken grond te verkopen tegen een prys van f 22.000. Van de heer Bakker was een brief ontvangen met vragen over de salarisverhoging van de gemeente-ambtenaren. De burgemees ter merkte op, dat inderdaad alle ge meente-ambtenaren een verhoging krU gen. Men is evenwel gebonden aan nog te verschUncn voorschriften. Spreekuur burgemeester De correspondent van A.N.P. vernam uit gesaghebbende kringen tc Djakarta, dat men binnenkort weer vergunning van de Indonesische regering verwacht voor transfer van een deel der inkomsten van buitenlanders, met inbegrip van Neder landers die onmisbaar zyn voor de Indo nesische economie. Sedert begin december was dit voor Nederlanders verboden. Ba- doelde rakenkringen voegen hieraan toe, dat de nieuwe bepaling ook van toepas sing zou zyn op employé's van vitale Nederlandse bedrijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 9