CHRISTELIJK l De verdwenen miniatuur Kerkelijke tucht een slag in de lucht '1 Groot feest: een predikant is in de omgeving Emigratiepolitiek Canada behoeft niet gewijzigd Kanttekeni Dominee uit Texas ml kudde naar Nepal r Gevaar van formalisme In het Kerkblad van de ge reformeerde kerken in 's-Gra- venhage schreef ds. W. Rees kamp uit 's-Graverihage-West een artikel over de kerkelijke tucht, waaraan wij het volgende ontlenen: Kg(tn: de handhaving van de kerkelijke tucht, in ome belijde nis genoemd een van de kenmer ken van de kerk, Is ln de gró te-stadskerk beiig te verdwijnen! Ik hoop dat u nu begrijpt waar om ik lang geaarzeld heb om dit onderwerp aan te snijden. Want dat wil zeggen dat we bezig zijn iets essentieels van ons kerk-zijn te verliezen. Dat de gereformeer de kerk in de grote stad dreigt te verworden tot een volkskerk, in de verkeerde zin van het woord. Ik ben mij bewust dat op dege ne, die deze klacht om niet te zeggen: aanklacht opheft, de taak rust om dat ook met bewij- Dan ga ik maar voorbij aan het feit dat de tafelwacht aan des He ren avondmaal, ingesteld om hen, die niet mogen aangaan, te we ren, een volslagen formaliteit is. Om de eenvoudige reden, dat de ze ouderlingen schier niemand ken nen, zodat zij niet meer zijn dan ordecommissarissen en wij dus praktisch een open avondmaals tafel hebben. Ik meen dat tot de taak dezer ouderlingen ook behoort om te zien wie aangaan, opdat men, na afloop van de viering, kan zien wie er ontbroken hebben. Het is duidelijk dat ook dat niet func tioneert in de grote-stadskerk. Want deze ouderlingen kennen al leen hun sectieleden1. En de aan wezigheid van hen is niet volledig na te gaan omdat er verschillen de avondmaalsvieringen zijn op die zondag, ja, de mogelijkheid bestaat, dat men in een andere kerk aangaat aan tafel. Onze conclusie moet dus luiden dat het toezicht aan het avond maal nagenoeg nihil Is. HETZELFDE kan gezegd worden van de ..gewone" zondagse ere dienst. Het is in de stadskerk mo gelijk dat men van 't „naarstig tot de gemeenschap Gods komen" vrijwel niets terechtbrengt, waar dan praktisch altijd «en verach teren in de genade zo die al aanwezig is het gevolg van is, zonder dat dit wordt gemerkt. Men zal zeggen: er wordt toch huisbezoek gedaan. Inderdaad, het is onder ons een goede regel, dat dit eenmaal 's jaars pleegt te ge schieden. Laten wij aannemen, dat dat ook gebeurt. Ik weet dat het in veel gevallen ook goed gebeurt. Ik ken ouderlingen, die in moeilijke wijken, met grote trouw hun werk doen. Maar ik weet ook dat deze trouw en deze -beslistheid niet aller deel is. En zo kan het gebeuren en het gebeurt dat men in gezinnen, waar toch heel wat hapert, kerke lijk wat keuvelt en dat gerappor teerd wordt: „Wel een goed be zoek". Zo loopt men gevaar dat, als eindelijk blijkt dat het niet goed is met die gemeenteleden, het proces al zover is voortgeschre den. dat de vermaning en de cen suur niets meer zeggen. Nietwaar, wat doet het nu ie mand, die al jarenlang geen hei lig avondmaal meer viert, als ik tegen hem zeg dat hij zich van deze tafel heeft te onthouden?! Het werd op een kerkeraadsver- gadering eens vergeleken met een vader, die tegen zijn Jongen, die niet rookt, zegt: jij mag voorlopig niet roken! Zo wordt de een slag in de lucht. daarom dat i tid in de toer i kwam? Waardoor men aarzelt om ermee te begin nen? Waardoor men, als men er mee begonnen is. toch eigenlijk met het geval verlegen is? De oplossing komt dan meestal van de gecensureerde: deze ont trekt zich eenvoudig en de kerk kan niet anders dan erin berus ten. Het kan zijn dat de persoon in kwestie hervormd worat. Ook dat is een droef feit. Dat men buiten de actie-radius van de tucht der kerk niet in de woestijn terechtkomt, maar eenvoudigweg ergens elders kerkelijk onderdak kan vinden. Een gevolg van de verdeeldheid. Formalisme bedreigt permanent de kerk ln haar handelen. Het treedt op als bijvoorbeeld door massaliteit de persoonlijke ver houding niet meer functioneert. Zo kon het gebeuren in een gro te-stadskerk. dat aan hen die ge censureerd waren, voor leder avondmaal, een gelijkluidend, ge stencild briefje gezonden werd. waarin met heilbede en broeder- groet en ook met leedwezen werd medegedeeld dat de kerkeraad besloten had hen van het heilig avondmaal af te houden. Een prae- ■es had slechts enkele malen zijn handtekenin" te zetten. Men kan niet zeggen dat hierbij hartebloed van de kerk vloeit. Alleen inkt. Formalisme is het ook wanneer in een gemeente waar men el kaar niet kent afkondigingen wor den gedaan, de censuur betref fende. Kan men in gemoede aan nemen dat de gemeente als zoda nig daarop reageert? De massa van het kerkvolk? ZO KOM IK tot de gemeente. Hadden wy daar niet moeten beginnen? Ik heb altijd geleerd dat de tucht moet wortelen in de gemeente. In de onderlinge ver maning. Die dan, naar de regel van Matheus 18. kan leiden tot een inschakelen van de kerkeraad. Ik heb dat dan éénmaal, zegge en schrijve éénmaal, meegemaakt in een praktijk van meer dan 20 jaar predikant-zijn. En dat was., in deze grote-stadskerk. Men versta mij niet verkeerd. Er is in onze stadskerken handha ving van de tucht. Maar wie tot de insiders behoort, die de werke lijkheid zien, die is met zorg ver vuld. Ik weet wel dat men mij zal tegenvoeren: „Het is altijd min of meer zo geweest in de stads kerk." Nu moet Ik eerlijk zeggen, dat ik dit een droef „argument" vind. Want dan Is het altijd mis geweest. Wij moeten in de kerk niet vragen of het altijd zo ge weest Is. Wij moeten in de kerk vragen hoe de Here wil dat het worden zal. En dat alleen. Om daarnaar dan te jagen. Bij verstrooide luthersen in Aziatisch Rusland Kerkdienst van negen tot vier rel pOEN in 1941 de Duitsers Rusland binnenvielen, werden tienduizen den, soms reeds geslachten lang in Rusland wonende Duitse kolonisten uit het gebied van de Zwarte Zee, de Wolga en de Kaukasus overge bracht naar Siberië, Midden-Azië en het gebied bij de IJszee. Daarmee leek een eind gekomen aan het kerkelijke leven van deze mensen en hun Evangelisch-Lutherse Kerk. In 1955 kwam er een amnestiewet, waardoor zij weer een protestants gemeentelijk leven konden inrichten. Soms zelfs komt een reizend predi kant in de nederzettingen om voor ie gaan. Wal dit voor deze christenen betekent, blijkt wel uit een brief van een alleenstaande vrouw in de sovjet republiek Kazakstan, die aan haar familieleden in het westen schreef, ho'e zij eer. dienst-met-predikant in een dorp in de buurt bijwoonde. „Zaterdagavond zou eerst doopdienst ge houden worden en dan voorbereiding op de aanneming en bevestiging lidmaten. De schuur was afgeladen vol en we konden alleen met de groot ste moeite binnenkomen. We vonden wel gauw een plaats, want het binnen zo warm, dat velen het niet lang uithielden. Er waren veel dopelingen. Heel indruk wekkend was het, toen enkele moeders zichzelf eerst, en daarna haar troepje kinderen lieten dopen. Toen het slot lied was gezongen en de kinderen weg gedragen waren, bleek dat de predi kant weer opnieuw kon beginnen, want er waren mensen van heel ver. die niet op tijd hadden kunnen zijn. Opnieuw werd de doop bediend en toen volgde een toespraak tot de „aan- nemelingen". die van een oude man catechisatie hadden gehad. En toen bleken er weer nieuwe kinderen te zijn gebracht, die weer gedoopt moes ten worden Om negen uur begon zondagsmorgens de kerkdienst met doopsbediening. Daarna vond de bevestiging van lid maten plaats. Meer dan honderd had den zich daarvoor aangemeld, maar er kwamen er nog veel meer naar voren, die zich niet hadden kunnen opgeven. De meesten van hen zijn getrouwd en hebben enkele kinderen, maar er wer den ook jongeren bevestigd. De schuur was erg groot en uitgebreid met een zonnescherm, alles versierd met groen en teksten aan de muur. Het was toch nog zo vol, dat velen de hele tijd moesten staan. Voor het eerst na zoveel jaren hoorden we weer koorzang en zongen we ge zangen op de wijzen, die wij geleerd hadden fin onze eigen plaats wonen MR. IR. HAVE MAN J7R IS geen enkele aanleiding om de emigratiepolitiek met be trekking tot Canada te wijzigen, zo heeft de regeringscommissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, verklaard. Ook de maatschappelijke organisaties hul digen die mening. Bij de vervoersondernemingen blijkt, dat de boekingen niet afwijken van die van vorige jaren. De werkloosheid on der de Nederlanders in Canada is gun stiger dan men op grond van de alge mene werkloosheid zou verwachten en alleen mensen uit het Wolgagebied; die hebben heel andere melodieën). De liederen werden eerst voorgelezen, want er zijn bijna geen gezangboeken. De predikant hield warme toespraken, tot de ouders en peten, bij de belijde nis, tot de avondmaalgangers er bruidsparen. Het moet hem wat n te gekost hebben de dienst te leiden van negen uur 's morgens tot vier 's middags, en er steeds maar zijn gedachten bij te blijven. Eerst werden de „aannemelingen" voren geroepen, die zich voorbereid hadden. Daarna werd er gevraagd, of iemand zich daarbij wilde voegen; dat kan nu eenmaal niet anders in omstandigheden. Toen kwam ook voren een jonge man, vader van drie kinderen, die pas op het laatste ment van de dienst gehoord had en zijn maaimachine in de steek had gelaten. Gelukkig voor hem begon het "te Tege- nen: hij had toch niet kunnen werken. Hij was naar kennissen gereden, had zich daar gewassen en verkleed, deed belijdenis en ging aan het avondmaal. Of liever: eerst werd zijn jongste kind gedoopt, toen deed zijn vrouw belijde nis, daarna gingen zij beiden aan het avondmaal en toen werd hun huwelijk kerkelijk bevestigd. Er waren zo veel avondmaalgasten, dat er geen eind aan scheen te komen. Na twintig jaar kon ik weer avond maal vieren, iets dat we niet mee 1 verwacht hadden. Daarna werd het huwelijk van 27 paren bevestigd, waarvan bijna alle al lang getrouwd waren, enkeie al 25 jaar. Toen w er wéér moeders met kinderen. Wat was het mooi. na zoveel jaren de bediening van het sacrament zien een dievdoorgedachte. overtuigde uitlegging van de Schrift te kunn horen God weet, wanneer wij dit geluk weer zullen hebben. Het was keel geworden: het regende erg. maar het lekte alleen op één plhats. De regen had de wegen zo door weekt. dat op zondagavond geen auto's konden rijden. Maandagmorgen konden we pas weg. We hebben die nacht bij onbekende, maar gastvrije doorgebracht". BKROKPINGSWKRK NED. HERV. KERK Beroepen te Neerlangbroek: J. Bakker Gissendam; te Kinderdijk: C. van Schoonhoven, kand te Barneveld; te Wijk bij Heusden: J. Smit te Groot- Ammers. Bedankt voor Zoetermeer (toez.): L. Vroegindewey te Gameren: voor Nieuw- Lekkerland (wijk dorp): W. Vroeginde wey te Bleiswijk; voor Boven-Hardinx- veld: A. J. Wijnmalen te Maartensdijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Haulerwijk: G. Hengeveld te Woubrugge. Bedankt voor Oegstgeest: mr. dr. J. Ozinga te Lunteren. Negende chr.-nationaal schoolcongres Het negende christelijk-nationale schoolcongres met internationale sectie wordt gehouden op 30 en 31 oktober er 1 november in Bellevue te Amsterdam. Het hoofdonderwerp is Spel en ont spanning in opvoeding en onderwijs. Het wordt ingeleid door Jr. L. de Klerk te Utrecht. Als co-referenten spreken op 30 ok tober: prof. dr. G. C. van Niftrik, prof. dr. ir. H. van Riessen en prof. dr. R. Schippers. Meer op de praktijk gericht wordt het algemene onderwerp op 31 oktober. Dan wordt het voor de verschillende secties uitgewerkt. Sprekers zijn dan P. J. W. Steinz, Rotterdam (g.l.o.), K. Groenendijk, Alphen aan den Rijn (v.g.l.o.), dr. M. A. IJsseling (ulo en m.o H. A. Dousma, Gorinchem (kweek school), mejuffrouw A. Brants, Emmen (kleuteronderwijs). P. E. Fijn, Assen (b.l.o.) en mejuffrouw W. J. Mulder, Den Haag (nijverheidsonderwijs). (Advertentie) Onreinheden ln Uw bloed eeroorzaken die Hhenmatlsche pijnen, lairom lal 10'n bloBdiül,arend, Er&ichenbuor U coed doen. "n Heerlijke gewaarwording, dat bevrijdend gevoel dat over U komt, naarmate de aar sporende werking van Kruschen's zes mine De belijdenisgeschriften der Ned. Hervormde Kerk Een revisie niet of zonder overleg? schriften. Samen met de oude kerk en de westerse christenheid houden zij vast aan de drie oude geloofssym bolen. het apostilicum. de belijdenis van Nicea-Constantinopel en de ge loofsvorm, die vaak naar Athanasius genoemd wordt. Als Nederlandse ker ken hebben zij daarnaast de Neder landse geloofsbelijdenis, de catechis mus van Heidelberg en de uitspra ken van de Dordtse synode. Door dat de waalse gemeenten in de Her vormde Kerk zijn opgenomen erkent deze kerk ook de door Calvijn ge schreven Geneefse catechismus. baart, enkele uitzonderingen daargelaten, geen zorgen. De seizoenwerkloosheid is in Cana da een normaal verschijnsel en de lonen zijn er dan ook op afgestemd. Het is echter van belang, dat men tijdig vóór het winterseizoen arri veert, liefst in de maanden april. Men dient zijn vak te verstaan, de taal te spreken en geneigd te zijn ook andere werkzaamheden aan te pakken buiten het eigen beroep. Het werkloosheidscijfer in Canada ligt! de generale synode der Nederlandse Her- iets hoger dan normaal. De seizoenwerk- vormde Kerk gehoor gegeven, toen zij loosheid is echter over zijn dieptepunt j zich enkele Jaren geleden tot de synode heen en er is dus geen reden de toe- van Leeuwarden 1965 der Gereformeerde komst donker in te zien. -| Kerken wendde met de vraag of deze Van verschillende kanten zyn pogingen gedaan de oude belijdenissen en de for mulieren van eenheid aan te passen aan de hedendaagse spelling en woordkeus. Juist omdat de belijdenisgeschriften ge meenschappelijk bezit (op de bekende zinsnede in artikel 36 N.G.B. na) zijn van de Nederlandse kerken van gerefor meerde signatuur, is bij een dergelijk overbrengen van de tekst in hedendaags Nederlands overleg dringende eis. Aan deze els heeft het moderamen a Advertentie L LASSIE Is al gekookt KLAAR HAVERMOUT 't beste ontbijt In de kortste tijd 44 De inzittenden zwaaiden met hun ballons, bulk ten marshedjes, lachten uitgelaten. Nu, zulke verenigingsuitstapjes zijn niets bui tengewoons. Opvallend was echter, dat het la waai en de vrolijkheid iedere keer als afgekapt afbrak, wanneer de laatste huizen van een plaatsje uit het gezicht verdwenen waren. De inzittenden van de autobus zwegen dan, keken onvriendelijk en dommelden voor zich heen. Wilden ze de vrede van bossen en weiden niet verstoren? Bedwongen zij hun vrolijkheid om het wild niet schuw te maken? Er zal iets anders achter. Het deed de rei zigers helemaal geen genoegen, vergenoegd te zijn! Op de stille landwegen viel de vrolijkheid van hen af en kregen zij een nijdig, verbeten uiterlijk. De man die er als een worstelaar uitzag, zei tegen Philipp Achtel „Je kan je cartonnen neus sparen je echte ziet er al kunstmatig genoeg uit." De heer Achtel antwoordde: „Het is vandaag aangenamer dat de politie me voor een visbroe- der uit Rostock houdt, dan voor een stamgast van Plötensee." Achter de chauffeur, ook een verenigingslid, zat rrftjnheer de professor. Hij droeg geen baard meer. was spiegelglad geschoren, keek vaak op een kaart, die op zijn knieën lag en oriënteerde zich. Opeens riep hij: „Pas op, we komen in een dorp! Ik verzoek jullie dringend, ditmaal wat vrolijker te zijn!" De hengelaars schoven de cartonnen neuzen en de baarden recht, schraapten grondig hun ke len en zongen op Storm's raad: „Komaan, de wind waait fris en zuiver. Wie lang blijft zitten, Erich Köstner: gaat roesten!" De verwijzing naar het lange zitten ergerde de heer Storm dusdanig, dat hij er vals van zong Het dorp was bereikt. De inwoners bleven nieuwsgierig staan. De kinderen huppelden naast de autobus mee en probeerden luchtballons te pakken te krijgen. En de vermomde tuchthuis boeven slingerden hun liederen in de lucht dat het een lust was. Toen stopte de chauffeur plotseling. De reizi gers botsten door en tegen elkaar. „Wat is er?" vroeg de chef. „Onze jonge man tankt benzine!" De inzittenden waren eensklaps stil geworden. „Willen jullie wel eens direct vrolijk zijn!" bromde de professor dreigend. De anderen werden ogenblikkelijk weer luid ruchtig en joviaal. Om de stilstaande autobus verzamelden zich knechten, meiden en school kinderen. Er ontstond een onrustig gedoe. Boe renmensen keken nieuwsgierig uit de vensters van hun huizen. Een ossewagen schoof voorhij de autobus. De ene os wilde niet verder. Een pasr luchtballons gingen de hoogte in. De kin deren juichten en stoeiden van plezier. Het ge heel leek wel een volksfeest. „Chef!" zei de kleine heer Storm. „Waarom zit Paulig niet in de wagen!" „Hij informeert wat er te doen is!" beval De chauffeur was uit de bus geklommen en begaf zich naar het benzine pompstation, om voorzichtig informaties in te winnen. De anderen waren nerveus, en terwijl zij met de bevolking van het dorp grapjes maakten, gin gen hun ettelijke vragen door het hoofd- Waar was de jonge man, die zij achtervolgden? Had hij panne? Waarom keerde hij niet terug, als hij hier was uitgestapt? Wat had dit incident te be tekenen? Eindelijk kwam Paulig, de chauffeur, terug. Hij klom haastig op zijn plaats, gaf gas en reed er op los. Ondertussen verklaarde hij gejaagd: „De wagen was gehuurd. Hier heeft de jonge man hem voor een andere wagen omgewisseld. In Gransee wisselt hij nog eens. Dat is op dit traject de gewoonte met huurauto's. „En in Berlijn?" vroeg professor Hom, „In Berlijn moet hij de auto uit Gransee bij Kienast afleveren," verklaarde de chauffeur. „Dat is een garage bij het Stettiner station." Professor Horn lachte tevreden. „Prachtig! in Gransee houden we een minuut stil. Ik telefoneer nog eens met Graumann. Hij moet een paar men sen voor de Berlijnse garage posteren. Onze jon ge vriend zit in de val." „Zelfs wanneer de politie voordien onze vis club inrekent," merkte Karsten somber op. Plötensee is te vergelijken met de gevangenis te Leeuwarden. (Wordt vervolgd) kerken aan de revisie van de belijdenis- taal wilden medewerken. Aan diezelfde els gaf de gereformeerde «ynode gehoor, toen zij voorstelde ook andere kerken by deze arbeid te betrekken. Intussen zijn sinds 1955 d.eputaten der synode van de vrijgemaakte Gerefor meerde Kerken eveneens bezig met eer dergelijke rivisie. VOOR ons ligt een pas verschenen, maar blijkens de inleiding reeds vo rig jaar voltooide uitgave: De belijdenis geschriften, volgens artikel X van de kerkorde der Ned. Herv. Kerk. In de in leiding wordt medegedeeld, dat het werk ontsproten is aan een initiatief van de hervormde raad voor kerk en theologie, dat door het Boekencentrum werd over genomen. De inhoud heet ongewijzigd ge bleven, de tekst is herzien. Deze her ziening is geschied met advies van het moderamen van de generale synode. Prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink is de samensteller. Hier rijzen vragen. Is dit boekje al het resultaat van het door de hervorm de synode gevraagde overleg met d& Gereformeerde Kerken? Er wordt in de inleiding met geen woord gerept. Is dat overleg misschien niet doorge gaan? Gereformeerde deputaten meldden daarover in Assen niets, wat in zo'n geval toch wel op hun weg ge legen zou hebben. Is dat boekje dan een voorlopige uitgave, omdat daaraan zo ernstige be hoefte bestaat, dat op de kerkelijke revisie-in-overleg niet gewacht kon worden? Noch de wijze van uitgeven, die op langdurig gebruik berekend lijkt, noch de inleiding, waarin slechts om opmerkingen zonder meer gevraagd wordt, geven tot deze veronderstelling aaqleiding. En wat is in dit alles de functie van het moderamen der hervormde synode, dat enerzijds om overleg vraagt, ander zijds advies geeft tot de herziening die in deze uitgave geboden wordt? DAT neemt niet weg, dat wij me boekje blij kunnen zijn. Men zal niet in alles prof. Bakhuizen van den Brink willen volgen, althans nadere argumen ten willen horen. Dat is geen bezwaar. Gelukkig vinden wij de weergave van het geloofsartikel omtrent de kerk in het apostolicum. Hier wordt vertaald: „de heilige algemene kerk" enz., hetgeen beter aangeeft wat er staat dan het vaak vanaf de kansel gehoorde „één heilige, algemene christelijke kerk": een uitbrei ding die de katechismus óók geeft, maar in de oude tekst niet voorkomt Jammer achten wij het ontbreken van de voorrede op de Dordtse leerregels. Zij behoren wel niet tot de belijdenisge schriften. maar dat is met de narede en met de brief aan koning Philips die aan de geloofsbelijdenis voorafgaat, ook niet het geval. Kerkelijke straffen voor verkeersovertredingen HET MELKPRIJSDEBAT HE1. melkprijsbeleid van Zeker willen we niet stellen, da|| minister Vondeling heeft de melkbeleid van minister VondI laatste dagen veel stof doen op- ondoordacht was. Voor de c« waaien. Niet in het minst in de ment biedt dit nieuwe melk*' Tweede Kamer, waar gisteren maar beleid ongetwijfeld voordelen, T liefst zeven moties op dit beleid zijn daarop mag de aandacht wo* ingediend. gevestigd. Dit aantal was bijna te veel van het Het te betreuren, dat in de goede, maar de nieuwe munster van de Ramer vrijwel alleen de aj landbouw, visserij en voedselvoor- sche specialisten aan het woord ziening heeft dit voor een belang- geweest. Daardoor werd dit b ryk deel aan zichzelf te wijten. In eigenlijk te eenzijdig beoord enkele weken tijds heeft hij vele Bij de stemmingen bleek echter problemen overhoop gehaald. Dat de Kamerfracties wel degelijk i heeft bij de agrarische bevolking algemene aspecten in het oog onrust gewekt. Ook bij de Tweede ben gehouden. Dit bleek o.a. Kamer. duidelijk toen de „regering Dit laatste blijkt ook duidelijk uit ties" zich bijna unaniem te|e het feit, dat de heer Droessen (kath. motie van wantrouwen van de v.) verlof heeft gekregen te mogen Den Hartog keerden. Dat waj interpelleren over de reorganisatie komen juist, van de afdeling grond- en pachtza- ken op het departement van land- Ee," kabinetscrisis, die toch bouw. Binnen een week na het op- s 2011 zlJn Se«.eest 'an de treden van deze minister werd een de staatsrechtelijke redenerl hoofdambtenaar op deze afdeling de socialist Vredeling, is m d op een andere plaats gesteld. Wij f dofe mate ongewenst Hef laten ons niet uit over de juistheid d"te kabinet geeft er blijk vu, van deze maatregel, al willen wij levenskrachtig te zijn vaststellen, dat een nieuwe minister, hit het beperkte hoe deskundig hij ook is, wel eens ?"ichte programma dat zlj te snel kan starten. bekend gemaakt ter bestrijd,a. Het „Kamerlid" Vondeling is nog d« werkloosheid. Het kabinet niet vergeten. Hij was een belang- "J*® vmJe'"s aan de P0,s rijk lid van ons parlement. Niet het minst, omdat hij een zeer 1 kwaam vertolker was van de 1 ginselen die door hem worden ai.» gehangen. Daarom is het niet te ."««"'"f, zijn gekomen, verwonderen, dat b« vele agrariërs er Vondeling nog een de neiging bestond het nieuwe kans willen geven zijn beleid melkprijsbeleid tegen deze achter- der «"'wikkelen. We grond te zien. Wat stak achter dit "?'ta «"5 ""gesteld, i beheer? Daarover was men niet ge- ?e fld/a? 2lJn, '««'ganger, rusj holt, tenslotte ls vastgelopei Nu 'is het een winstpunt van dit 's, °°k '«de Kamer ronduit meikdebat, dat minister Vondeling k'aard. Dit beleid uit het si verklaard heeft voor overleg open halen eenvoudige zaal te staan. Niet alleen met de Kamer, Minister Vondeling is hiertoe maar ook met de georganiseerde twijfeld in staat, mits hij maar landbouw. Als hij dit overleg op de doende acht slaat op alle asp< juiste wijze voert (en dus niet al- van ons volksleven. Hij moet leen vasthoudt aan eigen stand- alleen kijken naar agrarisch of punt) kan hij daardoor veel vrees sumentenbelang, maar naar bij niet-socialistische agrariërs weg- belangen. Dit is een opgave, nemen. We hebben (ondanks alle voor iedere minister van landlfeirl kritiek op dit melkbeleid) de in- zeer moeilijk te vervullen is. t druk gekregen, dat minister Vonde- wensen hem daarbij succes. ling begrijpt deel uit te maken van de minister weet nu, dat de Kr een gemengd kabinet. zijn beleid kritisch sal volgen. e INDONESIË EN DE WERELD uiteraard langdurige crisii ook niet in 's lands belang i De fracties die geestverwant! het kabinet hebben zullen i rpl J~)AT de burgeroorlog in Indonesië ook buiten dat eilandenrijk met bijzonder grote aandacht wordt ge volgd, laat zich begrijpen. Wat de internationale politiek betreft vormt de wereld van vandaag op een merkwaardige wijze een eenheid. Binnen de wereld hangt alles met elkaar samen en hiervan wordt men zich in tijden van spanning en onrust meer dan anders nog be wust. Vandaar de pogingen, telkens weer, om een conflict dat zich voordoet te localiseren. Dit is vaak moeilijker dan om aan een conflict uitbrei ding te geven. Uitbreiding van een conflict is bij de huidige constella tie van de wereld als regel maar al te gemakkelijk. Voor Indonesië komt daar nog bij, dat het ligt in een der brandpun ten van de wereldpolitiek. De be langstelling van de grote mogend heden voor de gang van zaken in Indonesië is ook hierin uitgeko men, dat enkele regeringen al spoedig een waarnemer hebben ge zonden naar Sumatra. De officiële vertegenwoordiger toefde dan op Java, maar men wilde met eigen stelling nog eens in het bijzoiA Beweert Djakarta, dat het op matraanse bodem buitenlandse penen heeft gevonden, Padang h met evengrote overtuigingski staande dat het gebombardeenie door Chinese en Russische pltyto! In Australië heeft men voorbdai begin van vergelijking gem t tussen Sumatra en Korea. D s heeft de erkenning van Padanj zijn adviseurs ter bestudering gelegd. Rusland van zijn kant I c,!; de aanwezigheid van Amerika te; oorlogsbodems in Singapore brandmerkt. Uit zulke berichten blijkt duld P ker dan uit wat ook, dat de bui sw oorlog in Indonesië niet broederkrijg is. De werdt^ het is een broze een) Uit welke motieven ook, edelfi minder edel, wordt de ontwi ling daar gevolgd. Of is het schien al méér dan een volgen de ogen en overweegt men reedéenl welke vorm en mate hier im ging geboden kan zijn' „Herderlijke zorgin de Edainj In een In de schouwburg tc Deventer de r.k. volksuniversiteit aldaar ge- preekstoeli houden zgn. preekstoelensermoen, heb ben de franciscaner paters Krouwels en Renerle onder meer gc/egd dat in de kringen van de r.-katholipke kerkelHke overheid overwogen wordt kerkeliike straffen in te stellen voor ernstige ver keersovertredingen De duizenden doden die in de ver schillende landen aan het verkeer ten offer vallen dwingen tot ernstige bezin ning, In hun gesprek kwamen de paters tot de conclusie, dat het een taak der kerk is de christenen bewust te maken van de grote verantwoordelijkheid, die elke deelnemer aan het verkeer heeft. Men is zich deze verantwoordelijkheid niet of nauwelijks bewust. Veelal ziet men het overtreder van verkeersvoor- schriften als een soort sport, waarin men het van de politie winnen wil. Maar men stelt eigen leven en dat van an deren onnodig in gevaar en overtreedt daarmede het vijfae gebod en het voor- Een cow-boy, zoals de UverlgtF zers van het genre Texas-lech zich die voorstelt, inspecteerde f teravond, breedgehoed er mutst een kleine veestapel. vreemde was. dat hy zUn diet* niet begeleidde op de rug van 0 vurige paard, maar gezeten in F) enige stoel die het voor veevert#\ ingerichte K.L.M.-vliegtuig Ed*" ryk is. En nog vreemder was. 4 deze „koelenjongen" predikant voorganger van de evangelische b* i vormde gemeente van Ben Arr» Wel kwam hy uit Texas. Het transport van twintig kalvere schapen en vijf varkens, dat var. jE 1 op Schiphol overbleef, is bes voor New Delhi, waarvandaan doorgaat naar Nepal. Sinds 194! gd staat er in de Verenigde Staten aotie van verschillende kerken," onderontwikkelde gebieden vanjtto voorziet, in totaal gingen nu al 1 iacj stuks vee naar 51 landen. Dominee Gerald R. Copp gaat als enf geleider mee naar Nepal, omdat kleine gemeente (300 leden) het te geld voor deze zending V. bracht. Vol trots vertelde ds. DC die gedurende de reis de diere jj ward had bijgestaan by diens - derlijke zorg", dat dit vee het lfle was, dat men in Amerika kon naamste gebod van Christus omtrent de naastenliefde. Het is de eerste taak van de kerk deze liefde te prediken. Deze liefde komt bij het deelnemen aan het verkeer, veel al zonder dat men zich daarvan bewust is, heel vaak in het gedrang en daarom moet, volgens de gesprekpartners, de kerk het als haar taak zien de mensen dit bewustzijn bij te brengen. gen. tent t» De reis was goed verlopen. „Alleen wij een tussenlanding in Gandar 0 ten, begonnen de varkens te wen, waarschijnlijk door het pl ling grote verschil in luchtdruk- is nog niet zeker, hoe het vee New-Delhi naar Nepal zal wo gebracht. Maar waarschijnlijk zal*"6 hiervoor vrachtauto's gebruiken.' Dominee Copp bleef de nacht sterdam over. De dieren in spe tl'. hokken ondergebracht, bleven S w Edam'. ook nadat de douane en dere autoriteiten op Schiphol kijkje in de cabine hadden gena 'c Gezagvoerder Brian O'Daly t dl k* dere leden van de bemanning ni L i afscheid van dominee Copp. en kudde De Edam heeft vandaag een andere bemanning de New-Delhi voortgezet^

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2