CHRISTELIJK De verdwenen miniatuur d Samen verzoeken om afvaardiging, kanselruil en intercommunie Protestants Paviljoen op W ereldtentoonstelling Getuigenis van Geloof, Hoop en Liefde Kanttekening de Die ellendige schrapende hoest... Pastoraat aan ziekenhuispatiënten in Oost-Duitsland onmogelijk Seiictafie SMctape Zeer scherpe kritiek op verruiming bêta-reeliten Lager technisch onderwijs geen ambachtsschool meer Tussen Geref. en Chr. Ger. Kerken f-JET oog in de Gereformeerde Kerken is bij velen niet bij allengeslagen op de Hervormde Kerk. Het lijkt soms wel alsof men de kleinere kerken heeft afgeschreven, zo klaagt dr. J H. Velema in D e Wekker van de Christelijke Gereformeerde Kerken. Niet dat dr Velema een overhaaste organisatorische eenheid zou willen. Wel begeert hij een beter en geduldiger naar elkan der luisteren. Deze klacht heeft prof. dr. Herm. N. Ridderbos getroffen en in zijn rubriek Vgn week tot week in het Gereformeerd Weekblad gaat hij er op in. Eerst vraagt hij zich wel even af, of het waar is dat er „lij ons meer verwachtingen bestaan t.a.v. fusie met de Hervormde Kerk dan met de Chr. Geref. Kerken". hierin vergist. Er wordt bij ons wel meer over de Herv. Kerk ge schreven dan over de Chr. Geref., maar dat heeft zijn oorzaak. Die is daarin gelegen, dat wij nog al tijd een kardinaal verschil met de Herv. Kerk gevoelen, een verschil dat ons zozeer ter harte gaat, dat wij daarin niet kunnen berusten. En met de Chr. Geref. Kerken hebben we zódanige verschillen in geen enkel opzicht. Als ds. Velema nu zou vragen: waarom dan niet meer aandacht aan ons besteed?, dan zou> ik hem willen vragen: broeder, wijs ons de weg om verder met u en de uwen te komen. Wij zijn het ook wel met ds. Velema eens, dat wij geen over haaste organisatorische stappen moeten doen. Er zijn bepaalde sectoren in de Chr. Geref. Ker ken. die het èrg moeilijk met ons zouden hebben en met wie wij eerlijk gezegd het óók erg moei lijk zouden hebben. Maar er zijn vele andere en meer in getal, met wie dat over en weer, naar mijn overtuiging, heel erg zou meeval len. Daarom zouden wij echter met de Chr. Geref. Kerken als geheel gaarne wat meer vorderen en als ds. Velema ons daarbij helpen kan, zou hij zich misschien ver wonderen hoeveel weerklank dit in onze kerken zou vinden en hoe groot de aandacht dab op een maal in de geref. pers ook voor de Chr. Geref. Kerken zou zijn. Dat deze momenteel niet groter is komt hij kan er staat op ma ken! meer voort uit onmacht dan uit onwil. der luisteren, doordat men samen gaat luisteren naar de Here. Ik ben het er geheel mèe eens: dat is de weg. Dit geschiedt trouwens ook, althans het met elkaar spre ken en naar elkander luisteren. Ik dacht, dat wij al w«?l 25 jaar, zo het niet méér is, officieel met elkander spreken en naar elkan der luisteren in deputaatschappen Ik wil de waarde ervan niet ont kennen, al heb ik het er wel moei lijk mee. Moeilijk vooral in die zin of er in al dat spreken en luis teren naar elkaar ook wel genoeg het luisteren naar de Here is, waarvan ds. Velema spreekt. Ik heb het gevoel, dat dit spreken te weinig geschiedt onder het beslag van hetgeen, bij alle eis der waarheid, toch ook de eis der een heid is van 's Heren wege. Daar om zou ik ds. Velema willen bij vallen als hij dit luisteren en spre ken blijkbaar wil intensiveren. II HEB daarvoor wel een concrete gedachte, die ik - om het niet bij woorden te laten aan ds. Velema even publiek wil voorleg gen als hij zijn klacht voorlegt: in de hoop, dat ds. Velema daar over wil nadenken en wil antwoor den. Ik zou hem willen voorstel len het spreken met en luisteren naar elkaar op tweeërlei wijze uit te breiden. Laten wij mijnentwege hij en Ik aan de synodes van belde kerken of (misschien beter:) aan de deputaten voor samenspreking tussen belde kerken het voorstel doen: a. van wederzijdse afvaar diging naar elkanders synode; b. van het verlof tot kanselruil, waar dit plaatselijk de eenheid kan be vorderen; c. van het openstellen van de .avondmaalstafel voor el kander; zo mogelijk van gemeen schappelijke avondmaalsvieringen, waar dit plaatselijk mogelijk blijkt. elkander betekenen en een diepere beleving van de eenheid, zonder dat wij tot overhaaste organisatorische eenheid komen, die ik mèt ds. Ve lema pas veel verder zie liggen. Dit zou de zaak van het luiste ren en spreken mogelijk tot meer dere vrucht kunnen brengen, dan de officiële besprekingen, óók naar het oordeel van ds. Velema, tot nu toe hebben opgeleverd. Dat zou ons mogelijk ook kunnen heen brengen over het „klimaatsver schil", waarover ds. Velema schrijft en die hij, méér dan ver standelijk te ontleden verschillen, als de oorzaak van de verwijde ring ziet (m.i. terecht). Dit zou ons organisatorisch nog geheel vrij van elkander houden en toch anderzijds beter en directer kun nen doen luisteren naar wat de Here al dan niet van ons wil. Prof. Ridderbos schrijft ook over eventuele afvaardiging van de chris telijke gereformeerden naar de gere- synode; nadruk op wij hierbo- 4 VERSCHIL IN STRUCTUUR raifinnirRi Oe beroemde CANADESE hoestsiroop HET Protestants paviljoen op de Wereldtentoonstelling in Brussel zal zondagmiddag 20 april tijdens een kerkdienst, die in vier talen wordt gehouden, in gebruik worden genomen. Dit paviljoen, dat gefinancierd is uit giften van protestantse ker ken uit de verschillende landen, is opgetrokken in de omgeving van het atomium en het Nederlands paviljoen. De protestantse kerken willen op de wereldtentoonstelling aanwez'-g zijn. vertelde ds. Fagel gisteren, omdat zij menen, dat een balans van de moderne wereld onvolledig is zonder de stem van het Evan gelie, zoals de protestanten dat be grijpen. Verder is het van groot belang, dat de geloofsgenoten uit het buitenland gemakkelijk een plaats kunnen vinden, waar zij ter kerke kunnen gaan. Tenslotte willen de protestantse kerken door dit paviljoen een ge tuigenis afleggen van hun Geloof, Hoop en Liefde. Het paviljoen is opgericht op initi atief van de Wereldraad van Kerken in Genève. Het beslvt een opper vlakte van 1200 vierkante meter en bestaat uit een kapel en een tentoon stellingszaal, opgetrokken in metaal en glas. Boven de toren worden drie verlichte kruisen aangebracht, die Golgotha, het centrum van de ge schiedenis der mensheid symbolise ren. Een groot fresco vooraan het pa viljoen toont Christus, predikend tot de mensenrassen. Het Christusbeeld zal drie meter hoog zijn en wordt ge schilderd door Peter Siebold- De tentoonstelling, die ingericht door de Zwitser Kurtz, zal als the- a hebben de woorden van Chris tus: ,,Ik ben het licht der wereld" „Gij zijt het licht der wereld." In de kapel zullen godsdienstoefe ningen in verschillende talen en vol gens de verschillende tradities wor den gehouden. Elke vrijdagmiddag wordt een orgelconcert gegeven en zijn lezingen te horen onder meer van ds. Niemoeller en ds. Boegner van Frankrijk. Tijdens drie week ends worden 180 vrijwillige gidsen opgeleid, die in het paviljoen ter be schikking zullen staan van het pu bliek. Het orgel in de kapel is een ge schenk van het Rampenfonds in Ne derland, bestemd voor de nieuwe gere formeerde kerk van Geersdijk op Noord-Beveland. Na de tentoonstel ling wordt het in die kerk geplaatst. Na de kinderen: de zieken Een van de oudste diensten van de christelijke kerk, de zielszorg aan zieken, wordt in Oost-Duits land onmogelijk gemaakt, althans voor zover deze zieken in gemeen telijke ziekenhuizen of universi taire klinieken liggen. In Oost-Duitsland bestaat een veror dening, die voorschrijft dat de geeste lijken van beide confessies (r.k. en evangelisch) de patiënten mogen bezoe ken in het bezoekuur. De zusters zor gen, dat de geestelijken de namen krij gen van de patiënten die een pastoraal bezoek wensen. Dat betekent, dat de predikant, die naar een ziekenhuis gaat, daar alleen mensen mag bezoeken, die op het lijstje staan, een lijstje, dat hij pas dezelfde dag krijgt. Hij is dus slechter af dan de gewone burger van de Duitse Demo cratische Republiek, want die mag in het bezoekuur in het ziekenhuis bezoe ken wie hij wil. En dan zwijgen we nog maar over de vraag, of een goed pas toraal gesprek wel mogelijk is in het lawaai en de onrust van bezoekuur en -dag. De leiding van ziekenhuizen en klinie ken heeft lange tijd de verordening dateert van twee jaar geleden slechts oppervlakkig gehoor gegeven aan de richtlijnen. Er zijn ook nu nog genees heren-directeur, die de dienst van kerk voor hun patiënten toejuichen. Maar vooral In do laatste tijd Is het aantal ziekenhuizen sterk gestegen, waarin op grond van de verordening de zielszorg ls opgehouden. Zo wordt ern stig overwogen het ambt van zieken huispredikant te Leipzig ai te schaffen: hij heeft nagenoeg niets te doen. Steeds weer heeft men van de kant van de kerk bij de Oostduitse regering po gingen in het werk gesteld de verorde ning af te schaffen. Zonder resultaat. Men noemt dit in kerkelijke kringen op nieuw een bewijs, dat het communis tische regiem zijn aanvallen op kerk en christendom bij voorkeur richt op groepen die zich niet verdedigen kun nen. Bij de kwestie van de jeugdwij- ding zijn het de kinderen, nu de zie- Het merkwaardigste is nog wel, dat de man die verantwoordelijk is voor deze gang van zaken, minister Luitolt, lid is van de (Oostduitse) chrlstelijk-de- mocratische unie. Advertentie Voor 1001 plak werkjes kleeiband kleeiband bij uw kantoorboekhandelaar W. Koole te Uitwijk; te De Bilt: Poot te Delft. Bedankt voor Zoetermeer: J. J. Pol dervaart te Scheveningen. GEREFORMEERDE KERKEN Examens. De classis Amsterdam heeft preparatoor geëxamineerd roepbaar verklaard de heren H. J. Ba- vinck kand. theol. en A. Bolwijn kand. theol. Kand. Bavinck, Van 't Hofflaan 18. Amsterdam-Oost, en kand. Bolwijn, Joos Banckersweg 8 II, Amsterdam- West, overwegen gaarne een eventueel GEREF. KERKEN (OND. ART. 31) Beroepen te Goes: C. van Leeuwen te IJsselmuidenGrafhorst. EVANG.—LUTHERSE KERK Drietal te Dordrecht: L. G. Chr. Gra- bandt te Leeuwarden en mr. D. G Hoevers en A. K. van der Meij, beiden te 's-Gravenhage. GEMENGD NIEUWS Ingebroken in tijdschriften-kiosk. (Zó boeiend is nu PANORAMA!) In voorlopig verslag Tweede Kamer: Grote bezwaren tegen toelating van gymnasiasten-B tot theologie (Van parlementsredactie) In de Tweede-Kamercommissie voor onderwijs heeft men, blijkens het thans verschenen voorlopig verslag, scherpe kritiek uitgeoefend op het door minister Cals ingediende wetsvoorstel om bezitters van het gymnasium-B In staat te stellen universitaire examens af te leggen in de godgeleerdheid en de moderne talen. Terwijl enige leden der commissie, behalve van kritiek ook blijk gaven van een zekere waardering voor het wetsontwerp en anderen het zelfs „dankbaar" wensten te aanvaarden, bleken verschillende leden er „ten enen male afwijzend" tegenover te staan, zowel op grond van de Inhoud als vanwege het incidentele de regeling. karakter a De grootste bezwaren had men wel tegen het voorstel om B-gymnasiasten toe te laten tot de examens In de theolo gie. Vrijwel de gehele commissie grijpend voorstel had; haar men meende, in een meer omvattend kader van het onderwijs geplaatst dienen te worden. Het betreft hier immers een wijziging, waarvan velen dnchten, dat ze de onder gang van de A-afdeling van het gym nasium tot gevolg zal kunnen hebben. In dit verband werd er door de commissie op gewezen, dat de minis ter zijn voorstel onvoldoende heeft ge motiveerd. Hij wekt de indruk, dat in feite het lerarentekort de enige reden voor het wetsontwerp vormde, maar wanneer dit het $eval is, aldus de com missie, waarom is dan niet tegelijker tijd voorgesteld om ook aan de eind diploma van de A-afdeling van het gymnasium meer rechten te verbinden? Het tekort aan leraren in een aantal andere vakken is toch niet minder groot dan het tekort aan leraren in moderne talen. Voor enkele leden der commissie zou het ontwerp van mi nister Cals een belangrijk deel van zijn onaantrekkelijkheid verliezen, wanneer aan het A-diploma grotere bevoegdheden zouden worden toege- Theologie Zeer ernstige bezwaren heeft de com missie tegen de toelating van B-gym nasiasten tot de theologische examens. In het voorlopig verslag wordt gewe zen op de grote waarde, die het pro testantisme toekent aan de studie van de Bijbel met behulp van de grondtekst. Het zou volkomen onjuist zyn deze studie alleen voor a.s. filologen onder de predikanten te reserveren: ze ls voor elke theoloog van belang. Wanneer nu ook nog voor het B-diploma het Grieks facultatief zou worden gesteld (minister Cals heeft dit In een ander, vorig jaar ingediend, wetsontwerp voorgesteld) dan zou de ramp voor de studie der theologie niet te overzien zijn. Wat minder bezwaar bestond er in de commissie tegen de toelating B-diploma tot de examens in de facul teit der letteren en wijsbegeerte, met uitzondering van de examens in de klas sieke taal- en letterkunde. Niettemin betreurde men de te verwachten ming van de vooropleiding voor de stu- 43 „In Kopenhagen." „Bij gezamenlijke kennissen?" „Neen, mijnheer de commissaris." „Maar?" Zij zei aarzelend: „Op straat." „Kunt u de gang van zaken wat uitvoeriger be schrijven?" „Ik wilde," vertelde zij. „korte tijd voor mijn vertrek een paar schoenen kopen, die ik de dag te voren in een etalage, ergens tussen de Nytorv en het Radhusplatz gezien had. Ik liep door de straten en zocht naar de etalage. Eensklaps riep iemand mij bij mijn voornaam. Ik draaide mij om. Het was mijnheer Struve." „Hoe wist hij uw voornaam?" vroeg de com missaris. „Ik dacht dat u elkaar helemaal niet kende." „Mijnheer Struve zei. dat ik zoveel op zijn nicht uit Leipzig leek; hij dacht dat zij het was." De commissaris meesmuilde ironisch. „M'n beste juffrouw wat te erg is, is te erg. Ik weet niet of u deze leugen van de heer Struve hebt geloofd. Ik geloof haar in elk geval niet! Onder geen voorwaarde! Het is mogelijk, dat u op zijn nicht lijkt! Het kan waar zijn dat u de zelfde voornaam hebt als de jonge dame uit Leipzig. .Maar dat u op elkaar lijkt en ook dezelfde 'naam zoudt hebben neemt u mij niet kwalijk, maar dat is mij te sterk!" De commis saris keek mijnheer Külz spottend aan. „Wat denkt u er van?" Papa Külz haalde zijn schouders op- „Het klinkt nogal vreemd- Dat moet ik toegeven." De commissaris wendde zich weer tot Irene Trübner. „Wat gebeurde er toen?" „Toen vond ik eindelijk de schoenenzaak. Ik Erich Kdstner: die in de moderne talen en de geschie denis. Naar de mening van sommige leden zal in geen geval aan het bezit een B-diploma de bevoegdheid tot hjet afleggen van examens in de Semië- tische taal- en letterkunde verbonden mogen worden. Ook ivaardering Enkele leden van de commissie, die •aardering hebben voor het wetsont werp, waren van oordeel, dat door alle richtingen van het v.h.m.o. de leerlingen zodanig kunnen en moeten worden ge vormd, dat zy zonder meer tot wetcn- schappelyke studie in staat zün. Dat niet elke voorbereidende studie op alle facul teiten even goed aansluit en dat dit in de nodige gevallen aanvullende tenta mens zal vereisen, beschouwen deze le den als vanzelfsprekend. De commissie heeft niet de indruk, dat de minister over dit wetsvoorstel ad vies heeft ingewonnen van de senaten der universiteiten, de theologische facul teiten, de betrokken kerken, de Raad van leraren bij het v.h.m.o., c.q. van de leraren in de moderne en klassieke talen. Waarom, zo wordt in het voorlopig ver slag gevraagd, is een dergelijke raad pleging achterwege gebleven? ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot hoofd van de chr. nat. school te Hemrik (Fr.): H. Nijk te Oos- terbierum; van de chr. nat. school te Nieuwkoop: C. A. Looyen te Kamper land (Z.); van de c.v.o.-school Laurens- vliet te Zwijndrecht: G. A. Verbaas te Vollenhove. (~)OK de Eerste Kamer heeft nu uitgesproken, dat een onderwij zer bij het openbaar onderwijs geen mening is dit onderwijs in het geheeU lid kan worden van een gemeente- niet zo bijzonder, in elk geval niet raad. Hij is in gemeentedienst en in de zin van uitzonderlijk. Integen- men kan bezwaarlijk goedvinden, deel, wij zien het dusgenaamde bij- dat wie in dienst staat van het gezag zondere onderwijs gaarne als het tevens van het gezag deel uitmaakt, normale. Er is, ook in de Eerste Kamer, tegen Maar er is nu eenmaal een van de deze uitsluiting aangevoerd, dat de gemeenten uitgaand openbaar on- onderwijzer bij het openbaar onder- derwijs. Bij deze stand van zaken ligt wijs zo in een ongustiger positie komt het voor de hand, dat een onderwij. te verkeren dan zijn collega bij het zer bij dit onderwijs van een gemeen- bijzonder onderwijs. Deze kan wèl teraad geen deel kan uitmaken. Er tot raadslid worden gekozen. is geen reden, aan i Wij zijn van oordeel, dat dit bezwaar «J het "Penbaar onderwijs dit recht weinig steek houdt. Dat te geven alleen omdat zijn collega bij opzicht een verschil bestaat tussen het bijzonder onderwijs het óók heeft. Dan verliest men het belang- geheel Guuuci uuucttvija, itoust - met de verschillende a« behandel."e dlt structuur bij deze heide vormen van "nt""'rP bleek men van een bepaalde zijde van de uitsluiting een opnieuw oplaaien van eenmaal de schoolstrijd te moeten vrezen. Wij onderwijs. Openbaar onderwijs waarbij het bijzónder onderwijs een vormen van onderwijs beter bewust *>rac meer algemeen karakter kreeg. Wij wordt. GEEN INTERESSE yOOR een nieuw gesprek met Soe- misschien in het geheel verbetering karno heeft Hatta, naar hij thans mogelijk, zolang Soekarno zelf staats- publiekelijk heeft medegedeeld, geen interesse. De betekenis van deze verklaring valt nog niet dade lijk te overzien. hoofd blijft? Over dit alles hangt nog onzekerheid. Zeker is alleen, dat Hatta zijn lot niet aan dat van Soekarno wil bin- Van Hatta hebben zowel in Indonesië den. Zeker is voorts, dat hij niet de als daarbuiten velen hoge verwachtin gen gehad. Hij zou een sterke tegen kracht kunnen vormen tegen de com- zijde heeft gekozen van de strijd- voerenden in de buitengewesten. Hij is niet geïnteresseerd in een ge- munistische machten en zijn breuk sprek met Soekarno. Waarin hij wèl jsl met Soekarno zou een bewijs hebben geïnteresseerd is, weten wij niet. IJ bevindt. Intussen is in de buitengewesten, in p. Nu blijkt Hatta voor een nieuw ge- het bijzonder op Sumatra, de strijd F sprek met Soekarno geen interesse ontbrand. Aan alle praten is daar- t! te hebben. Waarom niet? Wil hij zich mee zelfs in het praatgrage Indone- j! in den vervolge helemaal uit de po- sië een einde gekomen. Het zijn de j litiek terugtrekken? Of wil hij een bange ervaringen van een burger-1 nog verdere ontwikkeling .van de oorlog, die men daar thans opdoet* huidige situatie afwachten? Is zijn en die al zo heel lang te duchten P' besluit definitief of tijdelijk? Acht hij waren. BELASTINGVERLAGING PRESIDENT EISENHOWER wei gert nog steeds in te stemmen met verlaging van de belastingen ter bestrijding van de economische De kans op belastingverlaging lg Gro dus groot. Wat de omvang en het fitsei geschikte tijdstip betreft, zo schrijft i ha* Alsop, zal Eisenhower zich laten F" teruggang. Hij wil blijkbaar eerst adviseren daar een Nationale nog afwachten hoe de uitwerking nomische raad, waarin de minister is van de maatregelen, die reeds zijn genomen ter stimulering van de economische bedrijvigheid* De president zal het Congres om en kele honderden miljoenen dollars vragen voor de bespoediging van de uitvoering van openbare wer ken, voordat hij tot andere maat regelen overgaat. Toch zijn velen in de Verenigde Staten ervan overtuigd, dat er in ieder geval belastingverlaging zal komen. Een van hen is Stewart Al- sop, de bekende commentator van de New York Herald Tribune. Het gaat er volgens Alsop nog slechts om, hoe groot de verlagingen zul len zijn en wie ervan zullen profi teren. Niettemin stelt Eisenhower alles in het werk om een dergelijke drasti sche maatregel te vermijden en poogt hij door optimistische verkla ringen de economie weer in de goede richting te helpen. Niet onmogelijk worden de voor spellingen van de president be waarheid, maar de voortekenen zijn niet gunstig. En men heeft in de Verenigde Staten onplezierige her inneringen aan het optimisme van de president in economische kwes ties. Te. positie inneemt. De president heeft1 een groot vertrouwen in Anderson, l Anderson is conservatief van aard,;?, zodat het vooruitzicht van de ver-!, antwoordelijkheid voor een aanzien- L lijke belastingverlaging en dus een yc groot tekort op de begroting hemL bepaald niet aantrekt. Maar eenjie ernstige depressie is erger e nister schijnt van oordeel te zijn, datib dit probleem als het niet anderiM1 kan krachtig moet worden aan-f" gepakt. Zo wordt thans reeds dei belastingverlaging die Anderson zalpij J voorstellen geraamd op niet min-kunt der dan vijf miljard dollar. (fooi Elke verlaging zal hoe dan ook een; aanzienlijk tekort tengevolge heb-lA, ben, hetgeen nog groter zal wordenW als de democraten in het congres blijven aandringen op een flinke verhoging van de defensieuitgaven hijvoorbeeld twee miljard dol lar. n Eisenhower zal niet aarzelen doen wat 'nodig is. Hij herinnert zich nog wat de Republikeinse par-, tij en de Republikeinse president11 1 Hoover overkwam als gevolg vanve" de depressie in de jaren dertig. Bo-naar vendien, aldus Alsop, wenst hij w niet de geschiedenis in te gaan als^g een tweede crisis-president. ging naar binnen en paste schoenen. Opeens was mijnheer Struve er weer. Hij nam zelfs het pak je met de schoenen aan, toen ik de winkel ver liet. Op straat verzocht ik hem, mij met rust te laten." „Wanneer ontmoette u hem weer?" „De volgende middag. In de D-trein. Hij kwam in mijn coupé, ging tegenover mij zitten en vroeg of we weer goed op elkaar zouden zijn." De commissaris dronk zijn kop leeg en zette haar omslachtig op het schoteltje terug. „Het is zo klaar als een klontje," meende hij. „Alleen één ding wil er bij mij niet in. Namelijk, dat u ondanks deze voorgeschiedenis er nog aan twij felt, dat deze heer Struve nauw verbonden is met miniatuur! Dat ligt toch voor de hand!" Oskar Külz zei: „Het moet al eens voorgeko men zijn, dat schijn bedroog." „Zeker," gaf de man toe. „Mij gaat de ;aak te hoog," stelde Papa Külz vast. „Nog voor een week dacht ik. dat worstma ken het afgrijselijkste beroep op de wereld was. Maar nu geloof ik, dat het nog afgrijselijker is, als je misdadigers moet vangen." „Een waar woord!" merkte de commissaris op. Hij verhief zich. „Ik wilde u vragen met de volgende trein naar Berlijn te reizen en u ter beschikking te houden van het politiebureau aldaar." „Op de Alex?" vroeg Külz. „Juist, op het Alexanderplein. Het zal de over heid, dank zij de door mijnheer Steinhövel uitge loofde beloning, zonder twijfel spoedig gelukken de hand op de miniatuur en de dief te leggen." Hij bracht beiden naar de deur. Juist toen hij deze wilde openen, ging de telefoon. Hij ging snel naar de schrijftafel, nam de hoorn en noem de zijn naam. Na enkele seconden te hebben ge luisterd, zei hij: „Dank u, collega!" en legde de hoorn weer op het toestel. Irene Trübner en mijnheer Külz wachtten bij de deur. De commissaris zei: „Ik hoor zojuist, dat mijneer Rudolf Struve in zijn woning in Ber lijn gearresteerd is. Ik heb de eer u te groeten." MERKWAARDIG VERHOOR Een met ongeveer twee dozijn mannen bela den autobus ratelde al sedert uren over de Mecklenburgse wegen. Eerst was zij naar het Zuid-Westen gereden. Tot in Schwerin. Toen zwenkte zij eensklaps naar het Oosten en was na een lange reis Neustrelitz gepasseerd. De reizigers waren zonderling toegetakeld Zij droegen cartonnen neuzen en krijgshaftige valse baarden. Op hun hoofden hadden ze pa pieren petten en tulbanden. En in hun handen hielden zij karwatsen en luchtballons. De man naast de chauffeur blies op een blikken kinder- tromlpetje. Op de zijkanten van de wagen stond met wit krijt, dat men te doen had met de „Rostockse Visclub 1936". (Wordt vervolgd) Tegelijk met de verkorte opleiding werd in dat jaar het urenaantal per week opgevoerd tot 38,5 klokuren. „Zo bedierf de reuk van de fabriek het aroma van de techniek". Er is overigens wel veel veranderd' en ook de departementale wind kwam uit andere hoek. Waarheen na de lagere school? ïy/fUN JONGEN is te knap voor de ambachtsschool. Deze. opmerking komt men nogal eens tegen, wanneer de lagere technische school ter sprake komt bij het zoeken naar een antwoord op de vraag „Waarheen na de lagere school?" Uit een gesprek met de directeur van een lagere tech nische school bleek ons hoe dat komt. Hij zocht de oorzaak in het jaar 1935. Voor dat jaar was de ambachtsschool driejarig. Toen dit in dat jaar met een jaar verminderd werd, daalde de belangstelling van de ouders voor het nijverheidsonderwijs (daar valt n.l. het technische onderwijs onder, samen met o.m. de huishoudschool ende school voor maatschappelijk werk) en deed een geringschattende publieke "opinie ovtrn de zgn. ambachtsschool geen goed aan de bloei van dit onderwijs. Vernieuwing pEEN t verni onderwys, of het woora vernieuwing moet vallen. En die is beslist aan het technische onderwijs niet voorbijgegaan. Er wordt veel meer aan dacht besteed aan algemene maatschap pelijke en culturele vorming. De vakop leiding in engere zin maakte plaats een algemene technische opleiding, der specialisatie in de eerste leerja Als ergens succes geoogst is bij nieuwing, dan wel bij het nijverheidson derwijs. Er kwam een voorbereidende klas. De cursus ging weer drie jaai ren en de leraren trachten weer een har monisch geheel te maken van technische en algemene maatschappelijke vorming. Zang en muziek, Engels en algemene vakken deden hun intrede in het leer- In plaats van de „ambachtsschool", die nog altijd aan schootsvel en statische arbeid deed denken, kwam de techni sche school, die de jongens wegwijs maakt i Voorbereidende klas TAE voorbereidende klas beoogt het U „geiyk-breien" van de leerlingen, die van verschillende scholen komen, tot klasgemeenschap. Bovendien volgt de leerling in deze klas gedurende vier maanden de metaalbewerking, vier maanden de houtbewerking en vier maanden het schüdersvak. Aan het ein de van dit proefjaar kunnen ouders en leraren zich beraden over een jrriste be roepskeuze. In tegenstelling met een test die per slot maar een moment opname is duurt dit experiment Zit in dat jaar een doublure met het v.g.l.o., zou men zich kunnen afvragen. Dat is beslist niet het geval, zolang het v.g.l.o. maar niet pretendeert nijver heidsonderwijs te geven. M ogelij kheden EN n' de mogelijkheden, die de tech nische school de jongens biedt. Na een driejarige opleiding kunnen ze de prak tijk ingaan en via een avondschool (B- cursus) opgenomen worden in een leer lingstelsel. Dit geeft na een landelijk verschillende elkaar opvolgen' de diploma's, die elk weer gehonoreerd worden in een verhoging van het uur loon. Dit kan ook op school bereikt wor den via een „kopfclas". Een andere mogelijkheid is na drie jaar toelatingsexamen voor de uitgebrei de technische school Na drie jaar u.t.f. kan men dan zelfs naar de hogere technische school, de vroegere reel ÏU] Door al deze doorstroming&mogelijk- ueden komt de l.t.s'. tegenwoordig vee! meer in overweging bij het bepalen var de koers na de lagere school dan heen. Het aantal u.t.s.-en is nog gering; maar van de 25 die er zijn vindt men e: wel een in plaatsen van enige betekenis Voor leerlingen, die drie jaar u gen is er na het praktische j functie weggelegd in het middelbare ks-f' der van de industrie. Toekomsl telyk nijverheidsonderwys is uiterfle v noodzakelijk. Dit klemt al, omdat he-»ehu technisch onderwijs niet meer zui vakopleiding is, maar ook algemene s. ming geeft. Maar er is meer. Als we niet ntf terzijdestelling van allerlei onderling'; geschillen er in slagen de greep op d< In het technische proces werkende naas ten te herkrijgen, ziet het er met heil christelijk karakter van onze maatschap-i pij somber uit. Voor stichting van scholen niet nodig, dat er een soort aut( tisme is, als bij het lager onden (zoveel leerlingen automatisch school). Maar wij hebben ook gei behoefte aan de botte willekeur de politiek, waar elke gemeenten te beslissen heeft over de noodzaki lijkheid van stichting of uitbreidii van n.o.-scholen. Waarbij niet zeil de samenstelling van de gemeenti raad doorslaggevender is dan de zaak. Wat het christelijk nijverheidsof derwijs nodig heeft is planning overleg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2