IMeumc £eiïtsrt)c (Courant Sukarno's troepen staan nabij oliebronnen Sumatra Korvetten en kustbatterijen voeren duel Kon. Marine brengt weer drie KPM-schepen op Informeel overleg over topgesprek Tweede Kamer dreigt met vijf moties Mensen als wij langs 'n TIP VAN BOOTZ wsi® 1 DONDERDAG 13 MAART 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang Directie: F. OIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.; H. W J. ENSER1NK CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tonh«stirb is abeMmn myo b«"' to teyfjenspori" Een Koningin op bezoek kindernaam was LILLIBET Zie pagina 5 DOOR MIDDEL van de geslaagde luchtlanding op het vliegveld Sim- bang Tiga bij Pakanbaroe hebben Sukarno's troepen zich thans genesteld in het olierijke hart van Midden-Sumatra. Volgens Djakarta hebben zij ook de olievelden van de Caltex bezet, maar radio-Padang houdt vol, dat de parachutisten en de later per vliegtuig aangevoerde soldaten omsingeld zijn en krachtig bestreden worden. Aan weerszijden zouden de verliezen groot zijn. De fotograaf van het Amerikaanse persbureau A.P. maakte gisteravond in een bericht via de zender van de Caltex in Pakanbaroe echter geen melding van gevechten. De troepen van de tegenregering zouden zich enkele tientallen kilometers hebben teruggetrokken in de richting van Boekit Tinggi. Van landingen aan de westkust is intus sen nog niets gebleken. Wel hebben gis teren twee korvetten van de Indonesische marine by Padang slag geleverd met kust batterijen van Hoessein's leger. Dit ge beurde nadat de commandant van eei korvetten het onmiddellijke vertrek had bevolen van twee vrachtschepen, die li de haven van Padang liggen, n.l. d K.P.M.-er Both en de Bogonwonto van d Indonesische staatsrederij Pelnl. Toen het uMnmaibum werd afgewezen n de commandant van Padang weigerde, ,de kwestie aan boord te komen bespre ken, begonnen de korvetten te schieten. Kustbaitterijen openden onmiddellijk het tegenvuur, waarop de oorlogsschepen Volgens het militaire hoofdkwartier Padang werd het vliegveld gistermorgen es uur gebombardeerd en door Mustang-jagers beschoten. Kort daarna sprongen uit 16 Dakota's in totaal 300 parachutisten. Zij bezetten het vliegveld mden de versperringen op. De ge hele dag werden voorraden boven het vliegveld afgegooid en voerden vliegtui gen troepen aan. Dit duurde tot vlak In de loop van de dag zijn volgens leiicbten uit Djakarta Indonesische troe- bij Pafcan Baroe de rivier de Siak overgestoken in de richting van de olie- len en het basiskamp Roembai, de Caltex haar personeel met hun gezinnen heeft samengetrokken. „verovering" van het oliecentrum parachutisten en commandotroepen ils die door de centrale Indonesische lering werd aangekondigd, is niet be- De troepen van de centrale regering r nu op uit te zijn. verbinding krijgen met hun eenheden, die bij m de oostkust zijn geland. Tus- Doemai en Roembai ligt een pijp leiding en wordt door de Amerikaanse latschappij Becbtel gewerkt aan een ■fceersweg. In Doemai zouden de troe- i Djakarta vrachtauto's van de hebben gevorderd om daarmee Roembai te rijden. In Singapore doen sterke geruchten de Jonde, dat de tegenregering op Midden- inmatra zeer binnenkort hulp zal krijgen uit het noorden en uit het zuiden. In het noorden ligt het weerspannige Atjeh en ook de provincie Tapanoeli, waarvan de bevolking niets van Djakarta moet heb ben. Kolonel Simbolon. minister van bui tenlandse zaken in de tegenregering, be vindt zich in Tapanoeli en nu wordt ver nacht, dat van daaruit een actie zal wor den ondernomen in de richting van Medan, dat zich nog vast in handen van de regeringsgezinde troepen bevindt. Djakarta heeft de militaire commandant van Noord-Sumatra, overste Garahu, ver vangen door generaal-majoor Djatoekoe- soemo om het dreigend verlies van dit gebied te voorkomen. Als A/tjeh zich bij Midden-Sumatra zou aansluiten, zou de tegenregering kunnen rekenen op de steun van de sterke en fanatieke Daroel Islam, die de centrale regering ook op Java zoveel last berok- Uit Zuid-Sumatra is officieel nog niets vernomen. Bekend is, dat de commandant, overste Barlian, sterk gekant is tegen de militaire actie van Djakarta. Ook hij zou dezer dagen wel eens kunnen besluiten zich in de strijd op Midden-Sumatra te mengen ten voordele van de tegen regering. Alle luohtverbdndingen van Djakarta met Zuid-Sumatra zijn gisteravond - ver broken. Daarvoor is geen reden opge geven, maar deze maatregel zou in ver band kunnen staan met de houding van overste Barlian. Offiioieel maken de Verenigde Staten zich geen zorgen over de veiligheid van (Zie vervolg op pagina 5) (Van een onzer redacteuren) IVTIET MINDER DAN DRIE SCHEPEN van de Koninklijke Paketvaart- -L N Maatschappij zijn in de wateren tussen de Indonesische eilanden door de Koninklijke Marine aangehouden en opgebracht. Dit blijkt uit een officiële mededeling van de Marinevoorlichtingsdienst, die aan dit sobere bericht toevoegt, dat om maritieme redenen nog geen nadere bijzonder heden kunnen worden gegeven. Zoals men weet, werd onlangs nog de Kasimbar opgebracht. Het stilzwijgen van marinezijde is volkomen begrijpelijk, want het gaat de centrale Indonesische regering te Djakarta niets aan, welke schepen van de KP.M. voor haar zijn ver loren gegaan, waar dit is geschied en waar zich onze oorlogsbodems bevinden. Hetblijkt intussen, dat onze vloot uitnemend op de hoogte is van de Indonesische scheeps- bewegingen en volkomen paraat ge bleken. Van de K.P.M.-vloot, die 94 schepen telt, waarvan bijna 90 in de wateren rondom Indonesië, viel minder dan de helft in Indonesische handen. De rest wist te ont snappen, soms zelfs na ontwapening van de Indonesische bezetting. Van het ove rige veertigtal is na de aanhouding van de Kasimbar op 20 februari nu reeds meer dan tien procent teruggewonnen. De be tekenis van deze vier aanhoudingen is echter veel groter dan het getal der op gebrachte schepen zou doen aannemen, omdat de waakzaamheid van de Koninklij ke Marine^ het de Indonesiërs onmógelijk maakt de nog overgebleven 36 K.P.M.'ers te gebruiken. De scheepvaart tussen de eilanden wordt daardoor in ernstige mate verlamd. In de wateren rondom Indonesië bevin den zich op het ogenblik drie Nederlandse oorlogsbodems die „met bijzondere op- |E AMERIKAANSE ambassadeur Moskou, Llewellyn Thomp- in voert, reeds enkele weken over leg met de Russische minister van [buitenlandse zaken, Gromyko, over pe mogelijkheid van een topconfe rentie. I rhompson probeert te weten te Komen, Welke politieke problemen zich volgens «oskou het beste lenen voor onderhan delingen op de topconferentie Van welingelichte zijde wordt verno- dat het Kremlin niet langer vast- aan de eis, dat de datum van de >pconferentle eerst bepaald moet wor- voordat de conferentie van de mi- rs van buitenlandse zaken wordt (ehouden De Russische vlce-premier Mikoyan leeft Inmiddels ln een verkiezingsred» een beroep gedaan op alle landen „de oorlogsbijl zo diep te graven, dat niemand öem meer te voorschijn kan halen". S tassen Harold Stassen, de vroegere adviseur van Eisenhower op ontwapeningsgebied neeft gezegd, dat Rusland en de Verenig de Staten niet langer koppig moeten vasthouden aan hun standpunten. Stas- «en vond de kans op overeenstemming over een verbod van kernproeven zeker een topconferentie waard. In Manilla hebben de ministers van Buitenlandse zaken van Frankrijk, Ame rika en Engeland, die deelnamen aan de Z.O.A.V.O.-conferentie gesproken over het topgesprek. Zij besloten hun regerin gen voor te stellen de agenda voor dez» conferentie op te stellen in overleg me» de N.A.V.O drachten" uit het vaderland vertrokken zijn. Het zijn het helikopterfregat Evertsen en de onderzeebootjagers Drenthe en Gro. De Drenthe bracht enkele weken ge leden het onder Nederlandse vlag varen de K.P.M.-schip Kasimbar naar Mano- fcwarl (Nieuw Guinea) op, na het vaartuig met een welgemikt kanonschot op de brug tot stoppen te hebben gedwongen. De Groningen dekte de uittocht van vijf entwintig K.P.M.-schepen naar Singapore toen de centrale regering te Djakarta er beslag op dreigde te leggen. Het hoofdkantoor van de K.P.M. te Am sterdam verklaarde niets van de aanhou ding en opbrenging der schepen af te weten. Ook radio-Djakarta heeft er in alle talen over gezwegen. Prinses Caroline van Monaco is nu veertien maanden oud. Zü mocht op de foto met de wieg waarin zij als baby heeft gelegen, en die ook haar vader, prins Rainier III tot verblijf plaats heeft gediend gedurende de eerste maanden van zijn prinselijke leven. De wieg is nu weer helemaal ingericht voor de ontvangst van het tweede kind van prinses Gracia en de bevolking van Monaco ver keert in grote spanning of het een jongen of een meisje zal zijn. Het Indonesische hoofdkwartier te Dja karta heeft beweerd, dat de opstandelin gen door de lucht werden voorzien van wapens uit het buitenland. Dit zou vol gens de woordvoerder Pirngadle ontdekt zijn bij de verovering van Pakan Baroe Een poging om de olie-installaties te ver nielen zou verijdeld zijn Landing bij Padang Het blad Suluh Indonesia van de Partal Nasional Indonesia tf Djakarta bericht, dat regeringstroeperi^ifrelandzijn aan do westkust van Midden-Snmatra onder dek king van het geschut van de torpedoboot- jager Gadja Mada en van vliegtuigen. Zij zullen nu naar Padang oprukken om do tegenregering gevangen te nemen, aldus het blad. De landing geschiedde op het zelfde tijdstip als de verovering van Pakan Baroe. De Indonesische vloot zou schepen van de opstandelingen hebben buitge maakt. Libanees kabinet afgetreden Premier Sami el Solh van Libanon heeft gisteren het ontslag van zijn kabi net aangeboden, dat door president Sja- moen is aanvaard. Vermoedelijk zal de demissionaire premier met de vorming van een nieuw kabinet worden belast Waarnemers zien in het aftreden van Solh een poging om de pro-westerse poli tiek van het land te versterken. Volgens doorgaans Welingelichte kringen wil Solh een krachtiger kabinet samenstellen om de weg te effenen voor een grondwets wijziging, waardoor president Sjamoen, overeenkomstig de wens van de westelijk gezinde leiders, nog een ambtstermijn aan het bewind zou kunnen blijven. Zijn ambtsperiode loopt in september af MAATREGELEN TER BESTRIJDING VAN CRISIS IN DE V.S Er ls In de onmiddellijke toekomst no> geen beslissing te verwachten over even tuele Amerikaanse belastingverlagingen, zo heeft de Amerikaanse minister van financiën na een conferentie met pre*» dent Eisenhower bekendgemaakt- Dergelijke beslissingen :er bestrij ding van de economische teruggang U> de Verenigde Staten zullen eerst wor den genomen, nadat men heeft kunnen vaststellen, welke uitwerking de maat regelen hebben, die reeds ter stimulering van het economische leven zijn genomen. Sommige van deze reeds genomen maatregelen zullen leiden tot hogere staatsuitgaven voor lopende programma'» van de regering, zonder dat het land zal worden verwikkeld in langzaam werken de programma's voor openbare werken, waarvan de waarde twijfelachtig ls. Zo nodig zullen verdere maatregelen woe den genomen. Pre>sident Eisenhower zal het conare» verzoeken bijna 85 miljoen dollar uit te trekken voor de bespoediging van de uitvoering van openbare werken en daar- na nog eens 125 miljoen dollar voor het zelfde doel. Premier Gaillard in 't nauw De Franse premier Gaillard heeft zich gisteren genoodzaakt gezien weer eens de vertrouwenskwestie te stellen, toen do Nationale Vergadering de regering in een pijnlijke situatie bracht over de kwestio van de grondwetsherziening. Gaillard werd hiertoe gedwongen nadat de afgevaardigden een amendement had den goedgekeurd, dat het aantal onder werpen met betrekking waartoe de rege ring de vertrouwenskwestie kan stellen drastisch zou beperken De stemming zal niet voor volgende week dinsdag worden gehouden. Alleen de socialisten steunen minister Vondeling H (Van onze parlementaire redacteur) ET NIEUWE MELKPRIJSBELEID heeft, zoals te verwachten ernstige kritiek ondervonden. Minister Voi deling, die voor de eerste maal een „grote zaak" in de Tweede Kamer verdedigde werd reeds op de hoogte gesteld van het voornemen van enige Kamerleden om in totaal 5 moties in te dienen. Het verst gaat daarbij we; de heer Den Hartog (lib.), die een motie in petto heeft, waarin dit nieuwe beleid ten zeerste wordt betreurd. „Door een zo vergaande ombuiging van het landbouwbeleid wordt het vertrouwen van de agrariërs in dat beleid ernstig geschokt," zo staat in dit voorstel te lezen, dat ingediend zal worden als het ministe riële antwoord onvoldoende is. Deze motie kan men wel beschouwen als een motie van afkeuring. Mocht zij worden aangenomen dan is het waar schijnlijk wel gedaan met het jonge minis teriële leven van deze deskundige be windsman. Het voorstel is echter afkom stig van de oppositie. De „regeringspar tijen" zullen er waarschijnlijk wel be hoefte aan hebben om hun kritiek een beetje anders te formuleren. Dat wil echter niet zeggen, dat minister Vonde ling nog niet enige moeilijke uren krijgt door te maken. Daarbij zal vooral een rol spelen het feit, dat de bewindsman de gemaakte afspraken t.a.v. de eigenaarslasten niet volledig nakomt. De heer Biesheuvel a.r.) noemde deze beslissing voor zijn fractie „beslist onaanvaardbaar". En even later sprak hij van een „onbegrijpelijk en verwerpelijk" beleid. Door dit beleid worden 56 eigenaars-gebruikers gedu peerd. Dat een groep pachters echter te vee! krijgt, vond de a r woordvoerder niet erg, omdat afgesproken is, dat de regering ruimte zal scheppen voor de aanpassing van de pachten. Nu blok keert minister Vondeling de mogelijkheid om het pachtenpeil aan te passen. De heer Biesheuvel had waardering voor de besluitvaardigheid van de minis ter, die een zeer deskundig man is. Maar Deze luchtfoto geeft een dui delijk beeld van de schade die een gelukkig niet op scherp gestelde waterstofbom aan richtte, toen deze uit een B 47 bommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht viel in de tuin van de familie Walter Gregg te Florence, in de staat Zuid Carolina. Een enorme krater (rechts boven) ontstond en het huis werd vernield doordat de gewone TNT-lading van de bom tot ontploffing kwam. MINISTER VONDELING Vermoedelijk denkend aan de leus „Met melk meer mansdronk minis ter Vondeling gisteravond een flink glas melk alvorens zich te begeven in de hitte van de strijd om het melk- beleid. Overigens een vol glas melk, maar nog geen glas volle melk! dit nieuwe melkbeleid is een sterk per soonlijk gericht beleid, dat gericht is op de persoonlijke opvatting van de be windsman. Op grond van politieke over wegingen zal de a.r. fractie dit beleid dan ook kritisch volgen. Het kamerlid Vondeling heeft altijd veel rumoer ver oorzaakt. ..Minister Vondeling moet ech ter geen rumoer veroorzaken, maar trouwen bij de agrariërs wekken. Vooral >mdat hij deel uitmaakt van een gemengd oordvoerder. Jezuslijdensweg Judas Thaddeüs Here, hoe komt het dat Gij Uzelf aan ons zult openbaren en niet aan ie wereld joham.es 14 vers 22 broeder van Jacobus, is niet een van de meest op de voorgrond tre dende discipelen van Jezns geweest. Slechts eenmaal vindt ge in de vier evangeliën zijn naam buiten de r(j van Jezns en In het leven naar Z(jn van andere discipelen vermeld. Maar Woord, dat al het andere daarbij weg- die ene keer geeft toch al een teke- valt. die gevoelt die heel bijzondere ning van hem. band met God. die Jezns aanduidt als Jezus heeft gezegd: „Wie Mijn ge- „Mijn Vader zal hem liefhebben en boden heeft en ze bewaart, die is het Wij zullen tot hem komen en bU hem die Mij liefheeft, en wie Mij liefheeft, wonen." zal geliefd worden door Mijn Vader Dat woord heeft grote indruk ge en Ik zal hem liefhebben en Mijzelf maakt op Judas. Het blijkt wel uit de aan hem openbaren." aanhef van zijn Algemene Zendbrief. Dat blijkt precies het tere punt te die gericht is tot „de geroepenen die zijn bij Judas. Deze leer is zo geheel In God de Vader geliefd en voor Jezus anders dan die waarin hU is opgevoed. Christus bewaard zijn". Judas heeft Leven volgens geboden daar weet het eens en voor goed geleerd, hoe kabinet", aldus de Tweede motie De heer Biesheuvel constateerde, het beleid van minister Vondeling op tal van punten afwijkt van dat van zijn voorganger. Tot dezelfde conclusie kwam ook de heer v. d. Weyden (kath. v.). HU vroeg minister Vondeling een nota in te dienen over zijn inzichten omtrent de grondslagen van dit beleid. Als deze nota niet wordt toegezegd zal de heer v. d Weyden over dit vraagstuk een motie indienen. (Voor vervolg zie pagina 7) 5 Nu de Hollandse melk weer puur wordt Maar daarnaast uitzonderlijk duur wordt. Schenkt men met begrip Firma Bootz' zuivere TIP, Die voor tong en beurs nimmer zuur wordt. Nieuwe limericks inz. aan H. Bootz N.V. - A'dam BOURGUIBA STELT VOORWAARDEN Tunesië wil dan pas de onderhandelin- gen met Frankrijk hervatten als de Fran sen de Tunesische soevereiniteit over Bizerta erkennen en zich bereid verkla ren de basis daar te ontruimen Diit heeft president Bourguiba de Amerikaanse en Britse bemiddelaars, Murphy en Beeley, laten weten. Tunesië is dan bereid te spreken een neutraal beheer van de Franse mili taire vliegvelden in het zuiden van nesië en over de kwestie van de grens tussen Tunesië en Algerije. Agent sloeg jongen hersenschudding In Buesum hpeft een vader bij de offi cier vam justitie een kladvt ingediend, daar een politie-aigenit zijn zoom ten rechte met een gummi-stok zou hebben geslagen. De knaap Liep daarbij een seneohudidiing op. Dit speelde zicih een week geleden af. toen een agent jongelui die sneeuwballen naar voorbijgangers wierpen maande doorlopen en daarbij gebruik maakte tijm gummistok. De jongen die zegt niet meegedaan te hebben kreeg flinke tik De jongen wilde zich de volgende dag bij het politiebureau beklagen, maar kreeg daartoe niet de kans. Ook zijn moeder werd de deur gewezen aangezieD zij zidh volgens de commissaris vam po litie brutaal had gedragenOndanks het verbod van de dokter kwam de politie de knaap ondervragen, waarop de vader •en klacht indiende bij de justitie HET WEER IIN EUROPA li! is Stockholm Kopenb sneeuwbui Adam Brussel Parijs licht bcw Grenoble Nice Berlijn Franklon geh. bew ai neb sneeuw Locarno half bew. Maliorca Z: taw. 8 II itlü Ontploffing op Akkrum- dijk Het 7639 ton metende Nederlandse schip Akkrumdijk heeft woensdag in de haven van Buenos Aires schade opgelopen, toen hij het lossen een reservoir met zwavel ontplofte. Een Argentijnse havenarbeider werd gewond. De Akkrumdijk (van de Holland-Amerika Lijn) was zondag ln Buenos Aires aangekomen. Snel verdwijnt de winter nu (Van onze weerkundige medewerker) 17INDEL1JK is dan de de/initiewe aftocht van de winter aangebroken. Tot nu toe kwamen in maart nog maar twe* dagen met een boven normale tempera tuur voor. Voorafgegaan door een gebied met sneeuw en ijzel zal er zachtere lucht ons land binnendringen, waarin de tem peratuur komende avond en nacht in onze omgeving al tot 4 i 6 graden boven het vriespunt zal stijgen. De koude lucht zal in de komende nacht ook elders uit on» tand in de richting van Duitsland worden verdreven. Achter het warmtefront draait de icind naar het westen maar van d oceaan nadert een nieuwe actieve depres sie. die morgen later op de dag regen en toenemende wind zal brengen met als gevolg dat de vorst nog verder over mid den-Europa zal worden teruggedreven Wij gaan tegen het weekeinde een gebied met zacht maar onbestendig en regen achtig weer tegemoet en hoe onaanpe- i wij overigens depressieook mogen vinden, dit keer is ons de depret- tieaanval bijzonder aangenaam. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de noordoostelijke helft van het land aanvankelijk sneeuw. Overigens verander lijke bewolking met morgen later op de dag In het zui den van het land enige regen. Langzame stijging van tem peratuur, maar vannacht In de noordelijke provincies nog temperaturen om het vriespunt. Over wegend matige wind uit uiteenlopend» richtingen. (Opgemi i 1115 uur). Zon en Maan Vrijdag 14 maart: zon op 06.50 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1