Ik kan me alleen wel redden" Voor vele blinden gaat nieuwe wereld open ALPHEN AAN DEN RIJN DE PLASTICLAK ME UWE LEIDSCHE COURANT 9 WOENSDAG 12 MAART 1958 VOOR DE OORLOG werd er eigenlijk niets gedaan aan arbeidsbemiddeling voor blin den; na de bevrijding iverd aan de gewestelijke arbeidsbureaus een afdeling bijzondere bemid deling voor minder valide ar beidskrachten" toegevoegd Bij deze afdeling bleven de blinden stiefkinderenwant de werkgevers wisten niet goed ivat met blinde arbeidskrachten te beginnenook waren zij hui verig voor ongevallen. Maar sinds vier maanden is dit allesdoor samenwerking tus sen particulier en overheid sterk veranderd. Verscheidene goede vondsten en toepassing van nieuwe metho den maken het nu mogelijkdat een blinde fabriekswerker aan dè draaibank kan zeggen „Nou, kan je je redden, denk je ,,'t Zal wel gaan, dank je!" Nog een ogenblik is, heel besloten, tegen de achtergrond van geweldig dreunen en gieren, de ademhaling van de man vlak naast hem te onder scheiden Dan, plotseling, is dat geluid weg, staat hij totaal alleen op het stukje betonvloer, dat de trillingen van de talloze ronkende jpachines tot in zijn knieën opstuwt. Hij staat in zijn eenzaam duister als in een cocon ingesponnen in het massale geluid, voelbaar alleen in de onophoudelijke trillingen. Nu Is het zover. Nu moet hij de handen uitS'.rekken en ze laten glijden, de vingertoppen tot het uiterste gespannen, over het geverfde staal van zijn eigen draaibank Tegen de muur van beangstigend dreunen mompelt hij, automatisch bijna, de uit het hoofd geleerde instructies: de monotone reeks handelingen, die hij moet gaan verrichten, uur na uur. Plotseling dicht bij zijn oor, opnieuw ademhaling, de voelbare nabijheid van een ander mens. „Zal 't gaan, denk je?" Ineens is het angstaanjagende voorbij, lijkt de huls van zwaar geluid zich te verwijden. Hij beweegt de handen, neemt bezit van „zijn" bank En zijn antwoord klinkt bijna gelukkig: „Geen zorgen, baas, we gaan beginnen!" Een blinde revolverdraaier is opgenomen in het dagelijkse werk van een grote metaalfabriek. Drie, vier dagen vecht hij bekende, het enorme om zich heen, dat hij niet weet te bepalen. Automatisch, toch met bijzondere zorg, doet hij zijn werk. Misschien niet zo snel als ander, maar toch goed. Soms wisselt hij een paar zinnen een maat, die wat onbeholpen naar v den zoekt. Daar glimlacht hij van bi om. Dat went allemaal wel, als ze begrij pen, dat hij net zo'n gewone kerel is als zijzelf. Dan wordt er niet meer woorden gezocht, dan wordt hij niet goedmoedig-opzettelijk ontzien. Op gezette tijden is er een hand, die zijn arm pakt, direct nadat het fabrieks- signaal heeft gesnerpt. Schafttijd, einde van de werkdag, ogenblikje pauze. Feilloos zet hij de machine af, loopt mee door de nog vijandige ruimte. Totdat hij, getraind, richting heeft bepaald en voetstappen geteld. Er komt weldra een dag, dat hij alleen zijn weg vindt en de ruimte een vast patroon heeft gekregen. Dan is hij thuis. Hij onderscheidt stemmen, die personen worden, hij on derscheidt ook de machinegeluiden, die geen compacte massa meer vormen. Hij kan ten slotte alléén zijn hond gaan ha len en naar huis gaan zoals dc anderen. ZUn stok en zijn hond hebben de hel pende handen van fabrlekskameraden - AU- hij- 's avond» thuis zit bij vrouw en kind en luistert naar een radioprogram ma, dwalen, die eerste tijd, zijn gedach ten nog dikwijls af naar die enorme stap, die hij heeft gedaan. Dertig is hij nu en hij verdient dc kost voor zijn gezin zoals iedere andere wer ker in de industrie. Toen-ie van het in stituut kwam, nu alweer jaren geleden, had hij bekwaamheid in borstel- en man denmaken. Het leren op school was hem niet zo best afgegaan, maar met z'n han den kon hij des te meer aanpakken. Men deed moeite voor hem hij een bor- stelfabriek, bij een tweede en een derde. Maar het lukte niet: de werkgevers had den hem niet nodig. Durfden het mis schien niet aan Dus werd het de werkplaats. Eerst nog de borstelmakerij, waar hij wel verdiende, maar toch met bijspringen van de over heid, dat wist-ie heel goed. Maar hij kon er ten slotte op trouwen, zij het met een meisje, dat zelf ook nog een paar mor gens in de week bij anderen de handen uit de mouwen stak En toen kwam de kans tot opleiding voor revolverdraaier of fraiser. Die kans pakte hij aan. Hij werd ingeschreven bij het gewestelijk arbeidsbureau als vol waardig revolverdraaierzij het dan in de afdeling minder-validen. „Daar kan je lang blijven wach ten". hadden anderen hem al ver- Maar plotseling werden de omstan digheden anders. Er bleek een speci ale ambtenaar te zijn gekomen voor arbeidsbemiddeling voor blinden. Niet meer die verwarring van telkens weer een vreemde stem met een onbekende persoon er achter, maar een zekere vertrouwdheid. Eén man, met begrip en inzicht en bereid tot helpen. Zo kreeg hij de betrekking in de me taalfabriek, zo durfde hij, met die man als steun naast zich, de enorme stap te doen van de be schuttende werk plaats waar hij en kel onder lotgeno ten verkeerde, naai de rokende, mach tige, allerminst be schuttende fabriek. Het werd in de laatste jaren steeds duidelijker, dat er iets moest worden gedaan. speciaal voor blinde arbeid krachten. Al ston den ze dan ook stituut of werk plaats een beroep hadden geleerd, in geschreven bij de afdeling Bijzondere Bemiddeling van de a rbeidsbureaus, toch werden zij dikwijls stiefkin deren ten opzichte van andere gehan dicapten. De werk gevers begonnen er met zo gauw aen. een blinde in 't bedrijf op te ne men: zij vreesden voor ongelukken, voor te gering* prestatie in ck «nelheid van het moderne bedrijf of hadden andere be- Maar Instellingen, die zich inspanden voor de belangen van blinden, zoals de Blindenbonden en de stichting Het Ne derlandse Blindenwezen, dochteronder neming van de A.I.B. (Algemene en In dividuele Blindenbelangen) te Amster dam, begrepen, dat deze aarzeling b(J de werkgevers voornamelijk voort kwam uit onbekendheid ten aanzien van de capaciteiten van blinde arbeids krachten. Daarom werd deze toestand ter tafel gebracht in de Commissie voor Blinden- vraagstukken, een seml-overheidsinstel- ling, waarin vertegenwoordigers van bo vengenoemde organisaties tezamen met die van de departementen van sociale za ken, maatschappelijk werk en onderwijs, kunsten en wetenschappen, zitting heb- Deze commissie besloot, de arbeidsbe middeling voor blinden opnieuw te orga niseren en wel zo, dat in Iedere provin cie plus in de gewesten Amsterdam, Rot terdam en Terneuzen (Zeeuws-Vlaande- ren) een speciale ambtenaar voor de blin- denbemiddeling werd aangesteld. De ambtenaren konden van tevoren een cursus van drie maanden volgen ter op leiding voor dit bijzondere wenc. Eén per provincie of groot gewest bleek voldoen- zijn, want ten opzichte van het to taal-aantal gehandicapte werknemers ls de groep blinden slechts klein. Contactman Zo werden deze ambtenaren de speciale >nitactmannen tussen blihden en werk gevers. Dat gebeurde In september jl. ei eerst nu kan worden bekeken, in hoeverri deze aanpak succes heeft. Dat er succes is geboekt, verklaren de volgende cyfers wel. Men had de aantallen plaatsingen van blinde werk' krachten bijgehouden van 1952 af en hei bleek, dat er in totaal, zowel aan hoofd als aan handarbeiders tot aan septem ber 1957 ongeveer 20 plaatsingen per jaar werden genoteerd. Thans echter telt men er tussen sep tember jl. en januari van dit- jaar (d.l. 4 maanden!) al 27! Onder deze 27 zij drie zeer-slechtzlenden begrepen. Hoe komt dit nu? Ten eerste, doordat de contactman veel meer heeft leren be grijpen van de mogelijkheden die blinden hebben en dus ook veel beter en Juister in bemiddelen bij de werkgevers- Werden aanvankelijk hoofdzakelijk blinde typisten en telefonisten, zowel nneiijke als vrouwelijke, geplaatst, t men ook meer de aandacht vallen de technische beroepen. Zo werden in deze vier maanden bij de schoenindustrie een dozenmaker en eer schalmer (leersnijder) geplaatst, ver scheidene machinebankwerkers in de me lalindustrie, enz. De contactman is er steeds op uit ieuwe mogelijkheden te ontdekken in de fabrieken zelf. Ziet hij een soort werk blinde zou kunnen doen. dar maakt hij de werkgever daarop attent licht daarover ook de blindeninsti tuten en de blindenwerkplaatsen In. Natuurlijk holt men niet in 't wilde weg door, maar worden de mogelijk heden wel degelijk onderzocht. De Blin deninstituten, die al jongens naar de am bachtsschool zonden (bijv. Bartimeus te Zeist) of zelf opleiding voor metaal-, hout- of leerbewerking geven (bijv. het Blin deninstituut te Bussum) zijn uitermate verheugd, dat nu eindelijk de kans groter is voor de opgeleide blinden om hun kennis in praktijk te brengen en zo hun brood te verdienen. Van die kant dus alle medewerking! Ook In de particuliere en gemeentelijke werkplaatsen voor blinden slaat deze be middeling en het zoeken naar nieuwe mogelijkheden sterk aan, want in deze werkplaatsen bevinden zich niet zelden mannen of vrouwen, die eigenlijk nutti ger werk konden doen enhun status dus verbeteren. Natuurlijk blijven er moeilijkheden Heeft een blinde een opleiding gehad voor een bepaald beroep, dan valt hij net zo goed onder het in de fabriek toegepaste CAO als een ander. Hij geniet dus zijn loon, zijn sociale voorzieningen, enz. Maarindien er premie wordt ge geven op de persoonlijke produktiviteP kunnen er moeilijkheden ontstaan. Wan neer bijv. de machine waaraan hij staat te werken moet worden omgesteld voor het vervaardigen van een ander produkt kan hij dat zelf niet doen en.moet hi1 bovendien weer opnieuw gewennen aan de gang van zaken. Dit geeft beslist prestatie- •erlies en dus kan het voorkomen, da: hij dan op het gaarntieloon terugvalt Hier echter behoort het Initiatief van de werkgever te spreken. HU kan die financiële slag op een of andere wUze opvangen voor de werknemer of niet. HU kan zelf de dumping wil len accepteren óf uit hoofde van zulke dumpings bezwaar maken tegen de aanstelling van een blinde. In elk geval weet ook de contact- hiervan af en kan dus van te- Zn de metaalfabriek weet de blinde machine-bankwerker zich uitstekend te redden. Een blinde aan een exenterpers: de ogen zijn door een veilig- heidsbril beschermd tegen vlie gende metaalsplintertjes. voren daarover met de werkgever en de werknemer overleg plegen. Een ander probleem doet zich voor wanneer zich in het bedrijf een arbeids- mogelijkheld voor blinden voordoet, en zi ter plaatse het werk moet leren. Dit komt natuurlijk bij elke ongeschoolde arbeids kracht voor, maar de gehandicapte zal daar langer over doen dan een valide arbeidskracht. Rijk helpt Nu komen we terecht bij de Rijksbe- noeiingen. Ten eerste geeft sociale zaken te zamen met de gemeente) een behoor lijke tegemoetkoming wanneer er appa raatsveranderingen ten behoeve van blin den moeten geschieden. Zo bijvoorbeeld bij het ombouwen van en telefooncentrale voor bediening door 'linden, het aanschaffen van braille- chrijf- en stenomachines, het ombouwen ■an fabrieksmachines (bijzondere beveili- Bovendien wordt aan de werkgever, die een blinde ongeschoolde arbeidskracht aanneemt, gedurende de trainingstijd toe slag betaald, welke bedoeld is als aan vullend loon voor de werknemer, die an ders niet aan zijn trek zou komen. Deze tegemoetkoming in de loonkosten is na tuurlijk afnemend, want naarmate de prestatie van de werknemer toeneemt, wordt hij zijn loon meer waardig. Dit alles wordt volkomen volgens CAO-voor- sohriften geregeld. a we dus ten slotte de blinde werknemer volkomen volwaardig op zUn Intussen wordt er nog nazorg be tracht door de contactman: gedurende zes maanden houdt deze vriendschap- pelUk toezicht op de gang van zaken, wanneer een werkkracht ergens is ge plaatst. Heeft hU (of sU) dan geen moeilUkheden meer, dan laat de con tactman zUn „pupil" los. Ook op andere wijze nog helpt het RUk de blinde. Het ministerie van maatschap pelijk werk steunt blinden, .die in minder gunstige omstandigheden verkeren, met bijzondere uitkering om het dage lijkse leven te verbeteren. Via de gemeentelijke dienst van sociale :aken kan deze steun worden aange vraagd. Het Rijk betaalt dan 40, de ge- 0 pot., maar niet dan nadat de genoemde commissie de aanvraag heeft beoordeeld. nvraag kan bijv. gelden het aan schaffen van een geleidehond, de bekos tiging van het voedsel voor dit dier, tege moetkoming in of betaling van de kosten opneming in een inrichting enz. Maar ook kunnen deze uitgaven betreffen het aanschaffen van een radiotoestel of bandapparaat, waarop de blinde boeken kan afluisteren of het eigen blad" dat naar u weet onlangs is ver schenen en waarop al vele blinden in Nederland en Vlaanderen zijn geabon- Bij zonder vruchtbaar is ook de instel ing van het gebruik van functie-analyse ;n een werkinstructie, waartoe Sociale In Leiden vond een blind meisje prettig werk aan een zeep- stempelmachine, die zij geheel zelf bedient. zaken sinds september j.l. is overgegaan. Met behulp van die functie-analyse, waé bij een psycholoog van de stichting A.I de test afneemt, kan men veel beter be palen voor welke arbeid een blinde ge schikt is. Hiervan trekt vooral de blinde zelf veel En die werkinstructies. we gaven er in het begin van dit artikel al e< kleine indruk van. Deze wordt, geheel brailleschrift, klaargemaakt voor de blin de die in een nieuwe omgeving aan nieu werk begint. Hierin staat alles omschreven: de aard van de fabriek of andere werk plaats, de oppervlakte van de ruimte waarin wordt gewerkt enz., maar ook de samenstelling en de werking van de machine of het apparaat, dat hU of zU gaat bedienen, het aantal hande lingen, dat moet worden verricht enz. De blinde leert dit gewoon nit het hoofd. Is bet mogelUk. dan wordt er ook nog enig materiaal of een werk stukje bUgevoegd, alles ter oriëntatie en ter kennismaking. Dit is nog niet eerder vertoond in on land en dat er een goede greep mee i gedaan, is al herhaaldelijk bewezen. D blinde werknemers zelf zijn er bijzonder mee in hun schik. „Het helpt reusachtig", zei een var tegen ons, „je staat er lang niet zo vreemd voor als je alles in Je gedachten vo ziet (u weet, blinden spreken altijd „zien") en de eerste aanpak gaat dan veel beter. En dus En dus mogen we zeggen, dat er heel wat is veranderd in de algemene zorg voor onze blinden We hebben in dit ar tikel nu eens niet geschreven over he onderwijs aan kinderen en de vakoplei ding in de instituten, niet over de op leiding van blindengeleidehonden en over het euvel van malafide verkoop borstelwerk, niet over de zorg welke de politie betoont bij de beveiliging van blin den die met trams naar of van de werk plaatsen gaan en zelfs niet over de aard van die werkplaatsen zelf. We vertelden u van dat alles al dan eens en zullen dat ook weer doen, als er een aanleiding toe bestaat. Voor vandaag wilden we u eens wijzen HAZERSWOUDE Uitslagen van schaakclub De Hazerswoudse schaakclub zette haar wedstrijden voor de onderlinge competi tie voort- Er werd aan enkele borden fel gevoch- :n. Van den Bosch won na een tweede ?t van H. Merbis. J. A. Vos wist tegen M. J. Ravens berg remise te bereiken van Dorp won zijn tweede partij te- P Helmus. W van Of we Pen die een V doet naar bord 1. wist ook deze avond de volle winsit binnen te halen Gorkum moest in hem zijn meer dere erkennen. Door de resultaten van avond is thans de volgende stand bereikt. I. W van Ofwegen ÏO^ uit 13; 2. Jac Harkes 9^4 uit 12; 3. M. J. Ravensbergen 9'-4 uit 13: 4. J. A Vos 9 uit 17; 5. L. van Gorkum 8% uit 15; 6. J. van Dorp 8^ uit 18; 7. Joh. de Groot 7«£ uit 19: 8. P. C Helmus 7 uit 17; 9 N. v. d. Bosch 7 uit 13; 10. H. Merbis 6^4 uit 17; 11. J. P. Cok 5«4 uit 8; 12. P de Hertog 3H uit 10: G. de Hertog 0 uit 12 Daar verscheidene leden minder wed strijden hebben gespeeld, zal de stand du» nog wel verandering ondergaan. Zeker is dat de bordenbezetting een flinke wijzi ging krijgt. VOORHOUT Dader diefstallen gepakt De politie vain Voorhout heeft er niet lang over gedaan, de man. dile zondag avond twee maddens tand eraken in de kom het dorp was binnengeslopen, op te ?n. Een jonge Inwoner heeft bekend, e hebben gedaan. Aanvankelijk dacht dat er niets was ontvreemd, maar achteraf heeft de slager verklaard, een paar worsten te missen Die heeft de politie nu uit een baggers]oot in het dorp opgevist Ouderavond Op vrijdag 14 maart zal tn de grot» ia! van het parochiehuis een ouder avond worden gehouden van de Chr school alhier. De leerlingen werken mei declamatie, voordracht en spel aan het programma mee. Niet-oud ere zijn even welkom. op al, wat er wordt gedaan om de blinde hoofd- en handarbeiders een waardig be staan in de maatschappij te verschaffen Zij hadden een achterstand. maar spanning, worden weggewerkt. En zo die zal nu, bij gezamenlijke krachtsin- moet het ook gaan. Of de instellingen voor de belangen blinden nu tevreden zijn? O neen. juichen de vooruitgang toe, maar zien heel goed in, dat het geheel nog aan he begin staat. #Er kan en moet nog veel meer gebeu ren, eer iedere blinde een waardige plaats m het arbeidsproces heeft ingenomen. Er moeten nog weerstanden worden over wonnen. niet alleen bij de werkgevers, maar ook bij de blinde werknemers zelf, die dikwijls node of niet de beschutting van de vertrouwde werkplaats willen op geven om de maatschappij In te gaan. Ook zijn er nog te veel blinden op het platteland, die niet bereik baar zijn niet bekend zijn, die dik wijls wjrder. thuisgehouden en weinig of niets leren. Niet omdat zij niet gewenst zijn, maar gewoon lijk uit jverbezorgdheid van moeder Zo valt er voor overheid èn voor particulieren, nog heel veel te zor gen en te verrichten voor onze blinden. Spanbeton griezelde In het Nutsgebouw. dat geheel bezet was. heeft de personeelsvereniging van de N V. Nederlandse Spanbeton-Mij gis teravond feest gevierd. De bijeenkomst werd geopend met een inleidend woord van de voorzitter, de heer A. J Struijk. secretaris van de directie der N V Hij verwelkomde o.m. de directieleden, dl# steeds hun volle medewerking geven aan het werk van de vereniging, en voort» de afgevaardigden van zusterverenigin gen. zoal6 ze gebundeld zijn in het over koepelend orgaan De voorbereidingen voor deze avond waren Intensief geweest, zei eprdie de wens uitte. dat de resultaten daarmee in overeenstemming zouden zijn Het eigen toneelgezelschap heeft hier na het stuk „Verdwijningen en verschij ningen" over het voetlicht gebracht; het deed zijn aankondiging van ..dwaas spel" eer aan. Want nauwelijks was men en kele minuten aan de gang, of een ijverige werkster wend door een gemaskerde gekidnapt; dit bracht al direct de nodige spanning. En men rolde van de ene satrie in de andere; van rust en genoegen in het buitenhuisje aan de grens dan ook weinig sprake. Aanvankelijk leden spelers en «peel ens danig aan plankenkoorts, gaandeweg kwam men er beter ir talrijke aanwezigen hebben dan ook wet genoten van ad het gegriezel in dit stuk Regisseur wa6 ir M Kroe6. die onge twijfeld oog heeft gehad voor de zwakkt plekken De decors waren van A. J Roos. du6 goed. De plaatselijke band ..Old Horn Sextet" zorgde voor een gewaardeerde nuzikade omlijsting. Vrolijk vogelgepraat In hotel Centraal werd gisteravond bijeenkomst gehouden van de plaatselijke afdeling van de Nieuwe bond van Neder landse Vogelliefhebbers onder voorzitter schap van de heer K. van Keulen. n ook enkele Leidenaars. leden De Leidse Vogelvrienden, naar Alphen gekomen- Spreker was de heer H. A. Bruens ti Amsterdam. Deze kweekt zelf zangvogels n kon uit eigen ervaring dus wel 'ertellen. BEN'! HUIZEN Raad accepteerde weer geld voor woningbouw De gemeenteraad kwam gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester Steenbakker Montlyon Loijsen spoedeisende vergadering bijeen. Er stond vóór de besloten vergadering 6lechts één punt op de agenda De voorzitter deelde dat er behalve de reeds gesloten geldlening van 35.000, nu aanbiedingen n ontvangen van leningen ten drage van 16.000 en 5000. Met algemene stemmen besloot de raad. deze leningen de N V. Bank van Nederlandse Ge iten te accepteren en ze voor de wo- ninbouw te bestem men. Ons Belang Vrijdagavond half acht vergadert de brandstoftenverenlging Ons Belang café Van Staalduinen. is beter - kost minder! Visserijgolfjes Haringvisserij is weer op gang gekomen l~~kE TRAWLER HAARLEM IJM 9 is IJmuiden inderdaad binnengelopen met 2500 kisten verse vis aan boord, waarvan 1700 verse haring. Het schip komt vandaag met zijn prachtige vangst aan de markt. Schipper Leendert Blok heeft daarmee weer één van die opmerkelijke prestaties geleverd, waarvan hij blijkbaar voor de IJmuidense vloot het geheim bezit. De radiotelefonische mededeling van een Duitse trawler, dat er om de Noord op 62 graden noorderbreedte veel haring kan worden buit gemaakt. is niet zonder uitwerking gebleven. Dinsdag was de vloot, die op 61 graden noorderbreedte heeft gevist, op v/eg naar de door de Duitse trawler aangegeven positie. De vangsten van de schepen, die het tussen de 60 en de 61 nog even blijven aanzien, waren vrij goed. Schepen, die dinsdag met haring de markt kwamen, mochten over de prijs voor dit zalte produkt niet klagen. De exporteurs betaalden grif 16 tot 19 per kist van 50 kilo haring. Er werden door de schepen 2300 kisten verse haring aangevoerd. Vandaag is er meer haring de markt. Het haringseizoen is dit jaar dus wel heel vroeg op gang geko- Men kan zo langzamerhand stellen, ■r van een seizoen helemaal geen sprake meer is, want de schepen hebben i april af onafgebroken op haring gevist: op de Doggers bank, om de Noord op de Fladengronden. in het Kanaalge- bied. in de Ierse Zee en nu onder de Noorse kust. Het ideaal om het gehele Jaar door haring te kunnen vissen is langzamerhand dus wel verwezenlijkt. Langs de kust De visserij langs de kust, bij de Pitt- boei en bij de boei P 3 is gunstig De schepen geven vangsten door van 160 tot 200 kilo tong en 5 manden schol per etmaal in het gebied rond de Pittboei en 150 tot 200 kilo tong. 15 tot 20 stuks kabel jauw en 15 manden schol en bot In het gebied rond de boei P 3, eveneens per vol etmaal. Dit was er Er kwamen dinsdag negen vaartuigen aan de markt te IJmuiden. Zij voerden een totale aanvoer aan van 4700 kisten verse vis. waarbij 450 schelvis, 2700 verse haring, 240 makreel, 280 schol, 450 wijting. 300 gul en kabeljauw, 200 )-oolvis, 80 stok- kebit en 5000 kilo tongen. De SCH 55 zorgde voor 60 schelvis. 90 koolvis, 60 makreel. 900 haring en 150 wijting; de Emma IJM 15 was binnen met 80 schelvis, 160 gul en kabeljauw, 120 makreel. 1350 hanng, 60 wijting. 10 diversen en 40 stijvs kabeljauwen: de HD 79 Pietertje zorgde voor 70 schelvis. 120 radio. 35 gul en kabeljauw. 140 wijting. 35 haring, 25 diver sen en 400 stUve kabeljauwen; de Bid# Chendviere IJM 32 kwam aan de markt met 220 schelvis. 160 gul, kabeljauw en koolvis. 45 makreel. 25 haring, 140 wijting. 00 diversen en 240 stijve kabeljauwen. En vandaag? De trawler Haarlem IJM 0 lost vandaag 1700 kisten verse haring, 130 wijting. 60 schelvis. 330 koolvis, 280 makreel; de Alba tros KW 87 komt aan de markt met 1161 haring, 190 makreel. 225 koolvis, 160 wij ting; de Johannes Polderman IJM 20 zorgt voor 350 schelvis. 70 radio, 70 gul kabeljauw, 60 koolvis. 70 verse haring, 50 wijting, 90 makreel. 30 stokkebit en «tljve kabeljauwen; de Michiel HD ls er met 900 kisten verse vis; de SCH 153 Onderneming 4 met 75 schelvis, 950 verss haring, 75 koolvis. 80 wijting, 60 gul en kabeljauw. 35 makreel en 30 stokkebit Thuisstomend zijn voorts de trawlers Am sterdam IJM 28 en Sakina Martiava KW 32. 8uperloggers In een artikel in „Ons Bestek" heeft de Centrale van Zeevarenden ter koop- vaardU VlsserU ditmaal de stelling ge poneerd, dat er aan een nieuwe c.a.o. voor de grote superloggers niet te ontkomei De huidige c.a.o. is afgestemd op de schepen, dae de verse vi6 visserij hoofd zakelijk als winter visserij uitoefenen ra met de vleet het zeegat uit gaan De CKV acht deze c.a.o. grote nieuwe, sterke moderne schepen, die ook meer bemanningsleden aan boord hebben verouderd. Havenperikelen Volgens het artikel ln „Ons Bestek" be schouwt de CKV het privilege van de Scheveningse reders om de schepen des nachts uit te laten varen niet voor altijd geldig. Dit privilege i« gebaseerd op de moeilijkheden, die kleven aan de Scheve- ningse tij-haven Zodra de haven van Scheveningen echter verbeterd zal zijn. behoudt de CKV zich nadrukkelijk het recht voor om het verbod om des nachta uit te varen ook voor Scheveningen on middellijk aan de orde te stellen. De heer J. Vroegop, eveneens uit Am sterdam. sprak over vinkjes in Zuid- Afrika en Australië De heer Vroegop toonde enkele prachtige foto's van deze vogels. Tot slot sprak de heer J. H. Dilg, keur meester van de bond. over volières en wildzangvogïls. KOUDEKERK 4. D. RIJW Feestavond „Koudekerk'' Voor de feestavond, die de voetbalver eniging Koudekerk aanbood, bestond grote belangstelling, zodat de grote zaal van het verenigingsgebouw geheel bezet was met donateurs, leden en belangstellenden. Namens het gemeentebestuur waren de wethouders Molema en Van Vegten er. Het programma werd verzorgd door het cabaret Florida uit Den Haag onder lei ding van Kees Nouens. „Sterren stralen uit Den Haag" was de titel van dit pro gramma. De heer Van Kempen had geopend HIJ constateerde. dat de voetbalvereniging een plaats in het dorpsleven heeft ge kregen. Een van de leden, de heer G. Harskamp, die in het ziekenhuis moest worden opgenomen, zal met bloemen wor den bedacht. Het ontspanningsprogramma verkreeg de Instemming van de zaal. Schaakuitslacen Uitslagen van de onderling gespeelde competitiewedstrijden van de Koudekerk- se schaakclub: G de WitG. Snatersen 10. J. C. van EgmondJ. de Wit 10. H. van Vliet—B. Dorrepaal 1—0, J Colijn G. de Wit 1—0, A. Scheer—J. C. van Egmond 01, G. SnatersenH. Boeles 0—1. J. de Wit—L. van der Wulp 1—0 Groot moment voor Rijnsaterwoude i Zoals we gisteren al meldden, is gistermorgen even over half twaalf de nieuwe haan ge plaatst 'op de toren van de Hervormde kerk te Rijnsater woude. Enkele flitsen van deze gebeurtenis waren in het gis teravond vertoonde journaal van de Ned. Televisie-Stichting te zien. Burgemeester B. Kam- menga noemde het plaatsen van de haan een historisch ogenolik op historische grond en hij sprak zijn erkentelijk heid uit over de voortvarend heid. waarmee de restauratie van de Hervormde kerk wordt uitgevoerd. Ds. T. D. van Soest zag tn de haan de waakzaam heid. in het kruis het bidden en in de bal op de toren de Paradijs-appel gesymboliseerd. Tezamen brengen zij de bood schap: „Waakt en bidt, opdat gij niet in verzoeking komt". Foto N. van der Horst WOUBRUGGE Goed debuut van de ton eel veren igin g De onlange opgerichte Woubrugee To neelvereniging gaf dinsdagavond in Het Oude Raedthuys haar eerste uitvoering. Het toneeletuk in vier bedrijven van B. der Veen „Schip op het strand" was teker een gelukkige keus te noemen Ook de aankleding van het toneel en de grime van Arie van der Pauwe uit Alphen wa ren zeer verzorgd In een openingswoord van de heet Geerldng werd onder andere burgemees ter J. C. van Wageningen welkom ge heten. Onder regie van de heer H. Verzaal werden hierna de bedrijven opgevoerd van het stuk, dat een beeld gaf van het moeilijke leven der eilandbewoners, hun lief en leed in armoede en voorspoed. Zonder aan de andere speler® tekort te doen, mogen zeker om hun sterk spel worden genoemd de heer K. Kroes als Tjalf Roerman, een keuterboer, en zijn vrouw, gespeeld door Nel Verzaal De pelers waren rolvast. Enkelen vervielen in de fout, te veel ln plaatse- 'Uk dialect te spreken Ais geheel maakte de vereniging een goed debuut De muziek werd verzorgd door een «weetal accordeonisten uit Leiden Bidstond De jaarlijkse bidstond voor het gewas ui de Gereformeerde Kerk wordt heden avond om 7 uur gehouden. TER AAR Vanavond wordt ln de Geref. kerk bid stond gehouden Ds. A. P. Heiner gaat in deze dienst, dde om half acht aanvangt. VOORSCHOTEL Geboren: Louise C. d v W Passchier en H I Kórner Ondertrouwd: W den Hertog. Woubrug- ge en C J Nagtegaal Getrouwd: P G Kraan. 35 J en E H Westgeest 30 J Overleden: Arie Vlieland, echtgen van M J le Malr, 64 J.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 9