P.v.d.A. en K.V.P. willen kabinetscrisis geen OfitUéMO SN PRIJS VERLAAGD! Amendement-Baclig sterk verruimd Vrijwel niets gedaan aan oplossing melkprobleem Vroeger erbarmelijke voeding op schepen 5 WOENSDAG 12 MAART 19S8 NIEUWE PRIJZEN: Junior bus f 1.38 Coffeinevrij Normale bus f 2.45 Normale bus f 2.75 Familie bus f 8.85 Familie bus f 9.85 Espresso: Normale bus f 2.90 Verontwaardiging in Senaat, maar (Van onze parlementsreiactie) HET FEL OMSTREDEN WETSONTWERP tot tijdelijke wijziging van de verdeling der werkloosheidspremie zal ook in de Eerste Kamer de eindstreep we] halen. Gistermiddag heeft de Senaat dit voorstel van J minister Suurhoff in behandeling genomen en na alles wat erover is gezegd moet het uitgesloten worden geacht, dat de grootste twee fracties, die van P.v.d.A. en K.V.P., ook maar het risico zouden willen lopen, dat er een kabinetscrisis ontstaat. De heer Van Wingerden (soc.) noemde het ontwerp „een ongelukkig stuk beleid", maar hij gaf tevens te kennen, I dat de socialistische senatoren, zij het met tegenzin, het voorbeeld van hun politieke vrienden in de Tweede Kamer zullen volgen en vóór het rege ringsvoorstel zullen stemmen. De heer Middelhuis (kath. v.) deelde I mee, dat de meerderheid van zijn fractie, ondanks zeer grote bezwaren, haar stem niet aan het ontwerp zal onthouden. I De andere fracties (A.R., C.H., V.V.D senatoren dus en C.P.N.) zullen tegenstemmen. Daar over bestaat geen twijfel meer, na alles wat de heren Schipper (a.r.). Van Brug- 1 gen (c.h.), Molenaar (lib.) en Seegers I (comm.) naar voren hebben gebracht De heer Schipper (a.r.), die als eerste 1 sprak, zei dat thans het doek opgaat over I het laatste bedrijf van een treurspel. De I argumenten, die de regering aanvoert voor het feit, dat ze nu de lasten van de werkloosheidsverzekering afwentelt op 1 het bedrijfsleven, kon hij moeilijk aan- r vaarden. Onbegrijpelijk vond hij het, dat de regering zich niet gehouden heeft aan de adviezen van de S.E.R. en de Sociale I Verzekeringsraad, die zich uitgesproken hebben tégen een gelijke verdeling van de premie over werkgevers, werknemers i en het rijk. De dubbele waarschuwing van j het bedrijfsleven is genegeerd zonder dat daar een gegronde reden voor was. En wat de werkingsduur van de wet (die zal gel- den voor de jaren '58 en '59) betreft. J merkte de heer Schipper op, dat tijdelijke maatregelen naar het verleden heeft geleerd een veel grotere leefkracht J blijken te bezitten dan wel wordt gedacht J Dit is geen kwestie van wantrouwen, maar j ook het kabinet kan niet in de toekomst j kijken, aldus spreker. t. ,.Ben Ik", zo vroeg de heer Schipper lich af. „te optimistisch wanneer ik de wens uit. dat de regering schorsing de beraadslagingen zal vragen en opnieuw overleg pleegt met het bedrfjfslev einde een andere en meer bevredigende oplossing te vinden? Zou de regering de ze wens afwezen, dan kan de A.R.-fractio haar stem niet aan dit wetsontwerp geven. het wetsontwerp onthouden, maar wel hopen zij, dat de regering over twee jaar niet met wetsontwerp tot verlenging van de kingsduur zal komen. Geen goed woord Ook de woordvoerder van de P v.d.A fractie, N V V.-voorzitter Van Wingerden had „geen goed woord over voor het wets ontwerp". Door het „onaanvaardbaar" verklaren van een eventuele verwerping van het ontwerp heeft de regering eer aantal Kamerleden voor een soort gewe t.ensconflict geplaatst. De sociale weer standen, die haar voorstel heeft opgeroa pen, en het „gedocumenteerde verzet" dat met name de Eerste Kamer heeft ge boden, heeft de regering niet voldoende op zich laten inwerken. Niet dat het ontwerp op zichzelf zo belangrijk zou zijn: neen, het is het verzet er tegen, dat het belangrijk heeft gemaakt. De socialisten in de Senaat zullen straks vóór het ont werp stemmen, maar niet omdat ze voor de zaak zelf zijn. Prof. Molenaar (lib.) vroeg zich af, waarom de regering de Kamer over de kling moet jagen; het gaat toch immers maar om een zaak van f7 miljoen? Hier Is inderdaad het goed fatsoen van het staatsgezag in het geding. De regering heeft natuurlijk het volste recht de ka binetskwestie te stellen, maar dan moe het om een belangrijke zaak gaan. Die 17 miljoen is toch de moeite binetscrisis niet waard! Prof Molenaar zou het overigens betreuren minister Suurhoff als gevolg kabinetscrisis zou verdwijnen. Hij kon zich voorts indenken, dat inderdaad tot een crisis komt. H.M. de Koningin geen aanleiding zou ontslagaanvrage van het kabi accepteren. Alle hoop wilde prof. Molenaar nog niet opgeven en daarom vroeg hij minister Suurhoff het wetsontwerp in te trekken, d.w.z. de verdeelsleutel te handhaven en naar een andere oplossing te zoeken. Geweld De heer Van Bruggen (c.hconstateer de, dat de Kamer door geweld gedwongen wordt en als Kamer van revisie wel zeer moeilijke beslissing wordt ge plaatst. De eenzijdige verbreking door 't kabinet van de destijds verkregen ov eenstemming tussen het bedrijfsleven de regering met betrekking tot de werk loosheidsverzekering. achtte de heer Van Bruggen in strijd met het goed fatsoen. Ook al bestaat er geen formele verbinte nis, aan gemaakte afspraken moet men zich houden. Doet men dat niet, dan is dat onbehoorlijk Dit geldt ook voor de regering, die zich door de indiening van dit ontwerp niet houdt aan de afspraak, dat de helft van bijdrage in de werkloos heidspremie voor rekening van het rijk en de andere helft voor rekening van het bedrijfsleven zou komen De verklaring van minister Suurhoff. dat een kabinetscrisis het gevolg zal zijn van een eventuele verwerping van het ontwerp, kwalificeerde de c.h -afgevaar digde als „schieten met een kanon op een vlieg". Zo'n verklaring past alleen bij zaken van het allergrootste belang. Het stellen van de kabinetskwestie b(j een «aak als deze is staatkundig ongeoorloofd en zakelijk inopportuun. De juiste houding tussen regering en Staten- Generaal, die beide hun eigen rechten hebben, wordt er door verstoord. De heer Van Bruggen kondigde aan, dat zijn frac tie tegen het wetsontwerp zal stemmen. „Zij wijst daarbü iedere verantwoordelijk heid voor de mogelijke politieke gevolgen »f". zo voegde hij er aan toe Ook de heer Middelhuls (kath. v.) vond het bedenkelijk, dat de regering zulk zwaar geschut tegen het parlement heeft gebru'kt; en dat bij een zaak. die ir geheel van het budgettaire bgleid zo geringe betekenis heeft. De houding van de regering is schadelijk goed overleg tussen Kamer en regering. Ook in het bedrijfsleven zal men de gang van zaken met dit wetsontwerp niet ge makkelijk vergeten De heer Middelhuis was in feite mening, dat het ontwerp afgestemd be hoort te worden, „maar", zo merkte hij op, „er zijn omstandigheden, die de derheid van de KVP-fractie er van houden de regering te plaatsen vo consequenties van haar beleid" De naamste omstandigheden zijn: de slecht» sociale en economische positie land en de verhouding met Indonesië. Hun stem zullen de meeste katholieke (Van onze parlementaire redacteur) MINISTER SUURHOFF heeft gistermiddag in de Tweede Kamer het amendement Bachg (kath. v.), waardoor de verkoop van vrije ver pakte geneesmiddelen alleen zou kunnen geschieden door détailhande laren, die over het drogistendiploma beschikken, met klem afgewezen. Het resultaat daarvan was, dat de heer Bachg zich bereid verklaarde de overgangsregeling zo soepel te maken, dat alle verkopers van genees middelen, die door het Pharmaconkartel zijn erkend ook in de toekomst geneesmiddelen mogen verkopen. cediplomccrde drogisten dan zou de ge neesmiddelenvoorziening in ons land be slist in gevaar komen. Vooral op het platteland wordt men daardoor gedwon gen naar de apotheker of de apotheek- houdende arts te gaan. minister Suurhoff bereid de Onderwijzers bij b.o. mogen in de raad r De Eerste Kamer heeft gistermiddag met 36 tegen 19 stemmen het wetsont- Averp aanvaard tot wijziging van de Ge meentewet op het stuk van de incompa- tibiliteiten. Dit nog door oud-minister Beel ingediende, en tijdens de behande ling in de Tweede Kamer niet onbe langrijk gewijzigde ontwerp schept o.m. voor onderwijzers bij het bijzonder lager onderwijs, ambtenaren van de burger lijke stand, militairen in actieve dienst en echtgenoten van „uitgestotenen" de mogelijkheid lid van een gemeenteraad te worden. Ministers, staatssecretarissen, commissarissen der Koningin, leden van Gedeputeerde Staten en gemeenteambte naren zijn, volgens het wetsontwerp, functies, waarmee het raadslidmaat schap onverenigbaar is. In het oorspronkelijk ontwerp werd voorgesteld voor alle onderwijzend per soneel de mogelijkheid te openen raads lid te worden. De Tweede Kamer heeft echter (door de aanneming van een amen dement van prof. Oud) bepaald, dat al leen onderwijskrachten, die bij het bij zonder onderwijs werken en dus niet in dienst van de gemeente zijn, toegang tot de raad hebben. Deze beperking van de oorspronkelijke opzet van het ont werp was voor de Eerste-Kamerfracties van P.v.d.A. en C.P.N. aanleiding tegen het wetsontwerp te stemmen. De heer De Jong 'soc.) sprak van een „onge wenste discrepantie" en een ,.niet-ge- rechtvaardigde ongelijke behandeling". Hij bestreed, dat de bij het openbaar onderwijs werkzame leerkrachten op één lijn moeten worden gesteld met de ge meenteambtenaren. De heer Van Hulst (c.h.) kon de soci alistische bezwaren begrijpen Een be voorrechte positie voor het bijzonder onderwijs achtte deze sprekei o gens een principieel voorstander van onjuist. Zijn fractie zou het ontwerp dan ook slechts willen aanvaarden op voorwaarde, dat, zodra de gelegenheid zich voordoet, ook de „openbare" onder wijzers en leraren tot de gemeenteraad zullen worden toegelaten. De heer Tjalma (a.r.) kon zich hier moeilijk mee verenigen en wees erop, dat het voor de zuiverheid van de ver houdingen wenselijk is, dat personen, die in dienst zijn van het gezag, geen deel uitmaken van dat gezag. Minister Struycken zei in het betoog van de heer De Jong (soc.) jaloezie en gebrek aan vertrouwen te hebben be luisterd. Margarinefabrikanten sturen adres In een adres aan de Tweede Kamer heeft de Bond van Nederlandse marga-; nefabrikanten zich uitgesproken tegen opheffing van het mengverbod van boter margarine. De bond. waarin 98 pet van de Neder landse margarine-industrie is vertegen woordigd, grondt zijn mening op een groot aantal overwegingen. Verkoop van melange zou geen ver mindering van het boteroverschot tot gevolg hebben aangezien vele boterver- bruikers zullen overgaan op melange- Een laatste saluut aan een vete raan. Het 45-000 ton metende Amerikaanse slagschip Wisconsin ts toegevoegd aan de zgn. mot- tenballenvloot"Deze veteraan uit de tweede wereldoorlog en de Koreaanse oorlog, die in 1943 van stapel liep, was het laatste Ame rikaanse slagschip in actieve dienst. Luit. ter-zee Charles Den- ner, die 21 maanden lief en leed met ,^ijn boot" heeft gedeeld, is weemoedig gestemd als hij een laatste groet brengt VOORZITTER PRODUKTSCHAP ZUIVEL (Van onze sociaal-economische redactie) DOOR DE BESLISSINGEN van de regering is vrijwel niets gedaan om een oplossing te geven voor de moeilijkheden, waarmee de Neder landse zuivelwereld worstelt. Daarom is nieuw beraad in de organen van het produktschap voor Zuivel noodzakelijk en ik wil u voorstellen in verband met de ernst en de urgentie van het vraagstuk dit beraad zo snel mogelijk te beginnen^Het inleveringsbeleid is zeker wel het punt, dat daarbij in de eerste plaats in dit kader opnieuw onze aandacht zal vragen. Met deze woorden leverde vanmorgen de voorzitter van het produkt schap voor Zuivel, ir. B. van Dam, in de openbare zitting van het produkt schap commentaar op de beslissingen van minister Vondeling melk met een vetpercentage van 3*4 pet vet en een botet melange in de handel te brengen Wanneer het vetpercentage voor alle melk ln overeenstemming met het advies van het produktschap voor Zuivel tot 3 pet zou zij n opgetrokken, zou hierdoor jaarlijks 9000 ton boter extra z(Jn afge zet. De consumptiemelkprijs bad dan met Daardoor verruimde de heer Bachg zijn amendement. Volgens zijn oorspron kelijke opvattingen zouden geneesmid delen buiten de apotheek alleen door on geveer 2000 gediplomeerde drogisten ver kocht mogen worden. Dit aantal is nu uitgebreid tot de 6300 détailhandelaren, die dus door Pharmacon zijn erkend. De 7000 geneesmiddelenverkopers, die buiten het Pharmaconkartel vallen zul len echter, volgens de nieuwe gedachte van de heer Bachg. in de toekomst wor den uitgeschakeld. Dit vond hij niet zo erg, omdat deze groep niet aan de vesti gingseisen voldoet. En bovendien be draagt de verkoop van de geneesmid delen van deze groep maar 2% van de omzet, aldus de heer Bachg. Minister Suurhoff vond het juist een nadeel van het oorspronkelijk amende ment Bachg. dat lichtvaardig wordt om gesprongen met de economische belan- /an de middenstanders, die ook nu geneesmiddelen verkopen, ook al be schikken zij niet over een drogistendi ploma. Hij zag niet in waarom de dro gisten een status in de geneesmiddelen wet moet krijgen. Uit oogpunt van volks gezondheid vond de bewindsman da: .elfs onjuist. De drogist kan dan licht de neiging krijgen een witte jas aantrek- ïn een bordje aan zijn deur te be vestigen, daardoor de indruk wekkend, dat hij pseudo-apotheker speelt. De op leiding tot drogist is zo summier, aldus minister Suurhoff, dat men deze groep verantwoordelijkheid kan gev bij de geneesmiddelenvoorziening. men de verkoop van geneesmidde len monopoliseert tot een groep van A. E. Matthews de gemeentelijke autoriteiten, die tegen zijn en grote, moderne betonnen lantaarn paal voor zijn huis in Bushey Heath, En geland, willen plaatsen. Op alle mogelijke manieren wil h\j dit verhinderen. Zaterdagmiddag heeft h\j, in een kamer- )a$ en op bontlaarzen, met een kom war me melk met brandewijn de wacht ge houden boven het gat, dat gemeente arbeiders hadden gegraven voor de aan leg van de nieuwe paal. Hij heeft zijn voet verstuikt en Is ni van plan de gemeenteraad te vervolgen. Hij meent dat de raad in gebreke Is ge bleven, doordat de arbeiders het gat tot het graven waarvan de raad opdracht heeft gegeven anderhalf uur onbe waakt hebben gelaten. Maar het verzoek van de oude man aan I de raad om de paal niet te doen plaatsen. qontrole op geneesmiddelen buiten de ipotheek in deze wet te regelen. Boven dien wilde hij bevorderen dat een ver pakt geneesmiddel een datum bevat, die aangeeft hoe lang het produkt nog houd baar is De minister van sociale zaken wees het amendement van de meerderheid de Kamer, om beroep toe te staan op de samenstelling van de U.A. lijst, af. Dat zou een beroep op de Kroon moeten zijn. Deze beroepsmogelijkheid ou betekenen, dat alle détaillisten en -erbruikers bezwaar kunnen maken. De minister wilde echter wel de U.A. lijst laten vaststellen bij algemene maatregel bestuur. Deze kan eerst in ontwerp- i worden gepubliceerd. Alle betrok kenen kunnen dan klachten indienen. Na ongeveer een maand zou deze maat regel ingevoerd kunnen worden. De redevoering van minister Suurhoff as voor vele leden zeer verhelderend. Algemeen werd de bewindsman gepre- voor zijn uitstekende uiteenzetting. Maar tijdens de replieken was de ver- arring weer bijna complee'. Dat was oor een belangrijk deel te wijten aan de heer Bachg, die weliswaar zeer lang. ook buitengewoon onbegrijpelijk sprak. Mej. Ten Broecke Hoekstra (lib.) riep ten slotte uit. dat zij het heus niet meer wist. Zij wist echter wel dat zij 'egen deze wet zou stemmen. Evenals haar partijgenoot Toxopeus vond mej. Ten Broecke Hoekstra dit wetsontwerp juridisch een onding. Uit het betoog de heer Verkerk (a.r.) viel op temaken, dat hij ook de 7000 geneesmiddelenver kopers, die buiten het Pharmaconkartel vallen, een kans wil geven. In dat geval zou de status-quo worden gehandhaafd. Iedereen krijgt dan een vergunning om geneesmiddelen te verkopen. Dat komt HET LEVEN IffifbonoU^ WE VV ml E HEBBEN links en rechts ge- iformeerd om aan de weet te komen lioe het op het ogenblik staat met het beschikbaarstellen van „bed den". zoals de term luidt,, voor de gerepatrieerden, en vernomen dat dit naar wens blijft verlopen. Tot eind mei worden mog uit Indonesië verwacht en voor hen zijn er in 6000 bedden, een aantal, dat ruim voldoende duizend terugkerenden een zeer groot aantal kennissen. Op het departement v gezocht voor hen, die na mei in de 15.000 niet te boven gaan. En Geen gerepatrieerde aan de kade tienduizend Nederlanders itractpensions en bij particulieren ordt geacht,' omdat van die tien- iderdak zal vinden bij familie of maatschappelijk werk wordt nu nog huisvesting s land aankomen. Dit aantal zal naar schatting or deze laatste groep zijn de huisvestingszorgen niet groot. Verwacht wordt, dat ook zij of bij particulieren of in een contractpension kunnen worden ondergebracht. Dat zal minister dr. Marga Klompé zeker deugd doen. want overtuigend is wel gebleken, dat haar oproep weerklank heeft gevonden: geen van de repatrianten is aan de kade blijven staan. Generaal Schepen Schepen met repatrianten komen regel matig binnen in de Amsterdamse en Rot terdamse haven. Op 25 maart, de dag, waarop het Engelse koningspaar in Am sterdam voet aan wal zet, wordt daar ook de Johan van Oldenbarneveldt ver wacht. Ruim dertienhonderd verdrevenen heeft het schip aan boord, het grootste aantal dat tot op heden op een schip de overtocht maakte. Er zouden, naar de berichten luiden, honderd zieken onder hen zijn. Naar de Rotterdamse haven zijn enkele buitenlandse schepen onderweg Zoals bekend gaan de passagiers van die schepen naar de legerplaats Budel. Deze legerplaats zou met ingang van 1 april niet meer ter beschikking staan ministerie van maatschappelijk werk, als we goed zijn ingelicht probeert in de praktijk overeen met het stand- minister Klompé van minister Staf toe- punt van de minister dat niemand een Istemming te krijgen Budel voor nog een vergunning behoort te hebben. aantal weken te gebruiken. Van het Nederlandsdie Roode Krui6 (giro 777) hebben we gehoord, dat Tong- Tong, het cabaret-programma, kortgele- in de Haagse Dierentuin ten tonele gebracht door gerepatrieerden ten be hoeve van gerepatrieerden, wel buiten gewoon in de smaak moet zijn gevallen. Het gezelschap heeft nl. het enorme be drag van 6033.— op giro-nummer 777 overgemaakt. Ook andere steden zullen het aardige programma kunnen ge- «i, want aan het eind van deze maand speelt het gezelschap in Amsterdam daarna geeft het, als we goed zijn inge licht, nog opvoeringen in Haarlem er Arnhem. Voorts nog een woord van hul de voor de legerplaats Nunspeet. Een in zameling onder de militairen bracht daaT 1004,73 op. En ook deze 6om kiwam bij het Roode Kruis. Op het ogenblik, waarop we dit schrijven vliegt een KLM-toeetel over de oceaan met aan boord ds. Cobb 82 stuks fokvee. Ds. Cobb is predikant we het toch over Schiphol hebben: op maandag 17 maart komt daar met militair vliegtuig uit Londen aan luiite- ;-generaal Oharle6 Foulkes, chef van de generale staf van Canada. In ons land Is generaal Foulkes bekend omdat hij in de tweede wereldoorlog bevelhebber was het eerste Canadese leger en op 5 1945 in hotel „De Wereld" in! geningen de capitulatievoorwaarden aan de Duitsers bekend maakte. Wageningen bood hem het ere-burgerechap aan. Ge neraal Foulkes vliegt met een toestel i de KLM van Schiphol naar Montreal. Toch is. liet zo "rd."'Dez erkwikkin li uitgereikt e Graaff zeer goed. We willen lük graag geloven, niaar alt dergelijk eten werd voorgeze jedint :ondei maar het inzicht dat lig om in t acheepsvocding van z(jn dagen geeft, er niet minder verdienstelijk om. Erz( ongetwijfeld uitzonderingen geweei maar in het algemeen kan men zek zeggen, dat het scheepsvolk destijds gro ontberingen heeft geleden en dal i selieepsvoeding vaak karig en slecht wi Tekenend is in dit opziclit de med deling van Nicolaas de Graaff, die V! zolgens l)e hele gi teld? Wan- Atrart uyt Hooch Register der Resolutien van Mogende Heeren Staten Genei Vereenichde Nederlanden. Veneris 26 Juny 1654" nalezen, dan werd per man 5 pond hard brood, 1 pond kaas en een VS pond, boter per week uitgereikt; voorts voor ontbijt een bord grutten met pekelharing en als middag- en tokvis vüfrn ihI per :ek vle Dot n! Van hel brood >1 brood, door de vloot te mee teruggebracht, na goedkeuring het volgend op reis moest worden Een kwaad punt in de lis van de selieepsvoeding ijd geweest het verschijnsel, dat ig van voeding en sterke drank oden Ann de kapiteins lag, die I zelf voordeel wilden trekken en manschappen daardoor te kort Piet Hein stelde daarom in 1629 voor deze taak aan de kapiteins nemen en van landswege te laten gen. Enig resultaat had dit voor- terigens niet, maar het rechtvaar- >ch de grote naam die Piet Hein ize geschiedenis (overigens uit n hoofdei heeft verworven, mogen deze enkele opmerkingen Ie srheepsvoeding niet beëindigen - het zoetwaterprobleem aan t« ;edurend« lange tijd kol -olgende keer. (Nadruk verboden) bij de Evangelisoh-Gereformeerde Kerken in Texas en brengt eer schenk van zijn gemeenteleden az boeren en schaapherders in Nepal. Het geschenk bestaat uit 20 kalveren, 57 lammeren en 5 varkens. Woensdag middag wordt de KM-vogel op Schip hol verwacht en donderdagmorgen ds. Cobb de reis voort naar New- Dellhi. Het laatste gedeelte van 1 trapect naar Nepal wordt afgelegd cent verhoogd moeten worden. Het bestuur heeft hiertoe besloten na een ern- rn diepgaand gesprek, waarbij ter dege rekening is gehouden met dc draag kracht van de minder koopkrachtigcn of grote gezinnen. Het bestuur is hier niet lichtvaardig overheen gelopen, aldus de heer Van Dam. De voorzitter meende dat een ver hoging van de melkvetconsumptie per met gemiddeld Va kg „heus geen ge- voor de volksgezondheid zou ople- _n". Men moet dee zaak in zijn juiste verhoudingen zien en feitelijkheden en stellingen niet omdraaien. Indien het Juist is, zo vervolgde de heer Van Dam, dat het uit een oogpunt van volksge zondheid niet noodzakelijk is, dat het vetgehalte in de melk verhoogd wordt, omdat het gemiddelde vetgehalte in ons land ai hoog genoeg is, mag men dit maar zo omdraaien en zeggen, dat het vetgehalte van de melk dus niet ver hoogd mag worden uit hoofde van de volksgezondheid. Dit is on wetens chappe- jk en onwaardig. Melk in buitenland In het verband van de Organisatie van Europese economische samenwerking be- itaan reeds moeilijkheden met verschil lende Europese landen, met name met Frankrijk over het lage melkvetpercen tage in Nederland. Nederland wordt ver weten zijn melk te ontvetten, waardoor te veel boter wordt gemaakt, die men tracht af te zetten in de andere O.E.E.S.- landen. Nu Nederland met een groot bo teroverschot komt te zitten, zullen deze Internationale spanningen nog toenemen, terwijl de landbouwpolitiek in de zes landen geharmoniseerd moet worden. Zweden, Duitsland en Oostenrijk ken nen ook twee vetpercentages, maar dit is nergens lager dan 3 pet De omzet van de vetste melk bedraagt overal niet meer dan ongeveer 5 pet op de totale con sumptie. De maatregelen die thans voor gesteld zijn, zullen niets betekenen voor het wegwerken van ons bo> verschot. Voor dit jaar had de heer Van Dam ook geen verwachting van een botermelange. Afkeuring sprak de heer Van Dam uit over de weigering een algemene toeslag te geven op de export van volle melk poeder en gecondenseerde melk. Een agressievere exportpol Itiek wordt niet nodig geoordeeld. De heer Van Dam vroeg zich af door wie de minister zich heeft laten voor lichten, want noch de Nederlandse huis- houdraad noch het C.C.O. zagen iets ln twee soorten melk. Inmiddels heeft de Vereniging van margarinefabrikanten zich al uitgesproken tegen een boter melange. Organisten We horen, dat een groepje Rotterdamse 6vak)organisten en minnaars van oude kerken begin juli een studiereis gaat ma ken langs de Noordnedenlandse en Duit6e steden. Eeret wordt een bezoek gebracht aan Zwolle en vandaar wordt doorgereisd naar Groningen. In Noordduiteland staan Westerhueen en Uttum op het program ma. twee stadjes, waarvan de kerk nog een orgel uit de 15de eeuw bezit. In Nor den wordt het grote 4-klaviers Schnitger- orgel bezichtigd en m Dornum een vrij wel gaaf gebleven Schnitger-orgel uit de jaren 17191720. Enkele deelnemers len in kerken concerteren. De organisten hebben het plan de gehele rei6 v leggen op foto's, in tekeningen en op de film, en de concerten worden opgenomen op een bandrecorder. Omdat de orgel» het belangrijkste punt van de reis zijn. stappen de organisten af in Leer voor een bezoek aan een jong orgelmakers- bedrijf. Frankrijk Voorlichting Het hoofd van de afdeling voorlichting van het ministerie van maatschappelijk werk. rar. M H. M. Hemmes, hield kort geleden in Amsterdam voor een maatschappelijke werksters een lezing over het maatschappelijk werk en roerdi daarbij ook de gerepatrieerdenzorg aan Een van de toehoorsters, een maatschap pelijk werkster van een groot hoofdste delijk bedrijf, raakte zo onder de indruk van hetgeen de heer Hemmes vertelde, dat z(j een onderhoud aanvroeg met haar directie. Het gevolg was, dat dezer dagen een van de directeuren van het bedrfjf aan minister dr. Marga Klompé een b drag toezegde van ƒ5000.—, voor de aa koop van speelgoed en televisietoestelli ten behoeve van gerepatrieerden. De te levisietoestellen zullen uiteraard plaats krjjgcn in dc centra van bejaarde gerepatrieerden. ZWERVER De houding van de Franse regering genover de pers is de meest achterlijke ln de westelijke wereld, aldus een Ame rikaanse hoofdredacteur op een forum in Bern. De aanleiding tot deze opmerking was het in beslag nemen van de bladen L'Express, France-Observateur en Franca nouvelle, waarvan alleen het laatste com munistisch is. De Franse autoriteiten zijn uiterst gevoelig voor kritiek op politiek en toestanden in Algerije, maar door deza middelen kunnen zij toch niet verhinde ren, dat feiten en vooral de diepere oor zaken van wat er gebeurt, de essentiële Interpretatie, die mede het toekomstige handelen zal bepalen, het Franse volk zal bereiken. Het is niet om die enkele artike len te doen, die beledigend geacht kunnen worden of die de veiligheid van de staat in gevaar brengen, het is te doen om de economische wurging van enkele opposi tiebladen. Het blad Tómoignage chrétien, dat in Algerije al 68 keer in beslag is genomen, kan de aderlating niet meer dragen en heeft de verzending nnnr Al gerijnse kiosken stopgezet. In dit vel band moet men nog even denken aan da weigering van de regering van Moll-t Indertijd om Le Monde een prijsverhoging toe te staan. Dit zijn aanslagen op de vrije pers. (Nieuwe Rott CouranU BOEKENHOEK Denkers van deze tfjd, deel II Tweede druk. Uitgave T. Wever, Franeker, In opdracht van de Chris- telUk-Natlonale Bibliotheek. Dat van dtit boek een tweede druk kan verschijnen, verheugt ons. Het ls geen Lichte, wél echter degelijke kos>t, cLe hier geboden wordt. Prof. dr. S U. Zuidema schrijft over Heidegger, ds. S. J. Popma over Dostoijewskt, prof. dr. J. Severljn over Jaspers en prof. dr. H. Smitskamp over Toynbee. Allen gaan ctóep op hun onderwerp in. Voor een kennis van de cri sis van de moderne mens en zijn cultuur ia lering van dit boek zeer waardevol. Goed studiemateriaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5