Verantwoordelijkheid moet steeds meer worden beseft Rijnsburgerweg een tol had Wie verre reizen doet, kan veel verhalen Voor Leidse kermisexploitant vrijspraak geëist Kroongetuige zal wegens meineed worden vervolgd Agenda voor Leiden Prof. dr. Van Hoorn over het eiland Samothrace NIEUWE letdsche courant WOENSDAG 12 MAART 1958 Van Mastrigt voor C.H.U. Leiden Ongewenst, dat de overheid nagenoeg alles regelt Historische Unie in Het Centrum aan de Hooglandse Kerkgracht heeft het Tweede Kamerlid, de heer C. J. van Mastrigt, tweede voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, in verband met de verkiezing voor de Provinciale Staten enkele vraagstukken die ons volk bezighouden, aan de orde gesteld. De heer Van Mastrigt, die sprak over de arbeiders Ien de politiek, constateerde, dat een belangrijke groep Nederlanders, vooral arbeiders, weinig belangstelling toont voor het politieke leven. Hij was van mening, dat de C.H.U. hieraan meer aandacht moet besteden. Hun kritiek kan op deze manier niet doorklinken tot op de plaatsen, waar i die moet worden gehoord. Hij vroeg van de leden zich dit goed te reali seren, om er straks, bij de propaganda rekening mee te houden. De be- trokkenen zijn evengoed staatsburgers en hebben dus hun stem uit te brengen. Alvorens over te gaan bot beantwoor ding van de vraag, welke problemen de arbeider het meest interesseren, wilde de spreker het woord „arbeidersklasse" na der bepalen. Eigenlijk vond hij het woord misplaatst in deze tijd, aangezien in het Nederlandse volk geen klasse-indeling meer is te maken. De structuur van onze maatschappij heeft zach zo ontwikkeld, dat juridisch gesproken een directeur evengoed een arbeider is als de man op ce laagste plaats in de onderneming. De onderlinge afhankelijkheid is zo groot geworden, dat, wanneer er sprake zou zijn van een economische angst, deze hier moet worden gezocht. Een belang rijke groep van ons volk heeft haar zelf- ttandigheid moeten prijsgeven en is mèt de vakarbeider loonarbeider geworden; er is echter nog wel een verschil in ver antwoordelijkheid. Een van de belangrijkste problemen is het vraagstuk van de werkgelegenheid; volgens de heer Van Mastrigt de zwakste plek in ons economisahe leven. Wanneer e: moeilijkheden zijn, worden die het eerst daar gevoeld, doordat de natuur lijke hulpbronnen waarover we beschik ken, zoals de bodem, het water, kolen, olie, zout, onvoldoende opleveren om aan onze steeds toenemer werk te verschaffen. Dit probleem heeft steeds bestaan, ook tijdens de hoogconjunctuur. Maar toen werd het minder gevoeld. Bij het teruglopen van onze industriële ont wikkeling werd de werkloosheid al leen meer zichtbaar. De bestedings- beperking moest worden doorgevoerd, omdat anders de gevolgen voor de werkverschaffing nog schadelijker zouden zijn. Nederland is in hoge mate van het buitenland afhankelijk vanwege de invoer van grondstoffen en de export, waarbij de ruilvoet een belangrijke rol speelt. Een handicap is de kwetsbaarheid van onze agra rische produktie. Waar kunnen de werklozen tewerk worden gesteld? Men moet er niet op rekenen, dat de landbouw nog mensen op- De agrarische bedrijven nemen in aantal eerder af dan toe. Door mechani- «ering en automatisering wordt een groot aantal mensen afgestoten. En dat, terwijl jaarlijks ongeveer 100.000 nieuwe, jonge krachten een plaats vragen. Wanneer men bedenkt, dat voor iedere meuwe arbeider vijftien a twintigduizend gulden nodig is om hem in het produktie- proces in te schakelen, dan is het begrij pelijk, dat hierdoor in de huidige situatie ipanningen worden opgeroepen. Vooral in land als het onze, waar men in zo hoge mate van het buitenland afhanke lijk is. Oplossing Vervolgens ging de heer Van Mastrigt a op welke wijze dit grote vraagstuk is p te lossen. Hoewel hij moest toegeven, at een staatsregime, dat een economische dictatuur benadert, wel gemakkelijk naar machtsmiddelen kan grijpen, geloofde hij niet, dat volledige onafhankelijkheid van het buitenland zou zijn te bereiken. Hij 1 voorstander te zijn van een onder- gsgewijze produktie, maar met be luste handhaving van de verantwoorde lijkheid ten opzichte van elkaar. Bij een volledige zelffinanciering zijn de grote concerns altijd enkele slagen voor. Spre ker achtte een maatschappij die afhanke- van twee of drie grote concerns, met verkieslijk. Op deze manier zou Marx toch nog gelijk krijgen met zijn theorie, dat de kleine ondernemers op den duur tullen verdwijnen. Ten aanzien van de bestedings beperking drong hij er bij de leden op aan het als een taak te beschou wen het Nederlandse volk duidelijk te maken, dat de besparing op een breder vlak dan alleen van rege- rings- en ondernemingswege tot stand most komen. Geen kreten over bezitsvorming, maar opvoeden tot verantwoordelijkheid, dat zal de richtlijn van de C.H.U. worden; an ders is de democratie inhoudloos. Het i de i i duidelijk worden Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hendrina Christina dr var D- C. Hoek en H- van Ede; Anne Marie dr van N. Bosma en A- P. M. Visser: Maddy Ine dT van L. J. Nieuwenhudzen *Q J. H. de Wekker; Ingrld Gerda dr van B. Kappe en D. J. Smit; Petronella Wdl- lemdna dr van C. Meijvogel en P. Zwaan: Catharina Jacoba dr van P. Barnhoorn van der Plas; Maria Berendina dr van L. Huisman en G. ter Beek; Pietro- Bella dr van P. van Varik en G. Ver- Bruggen; Johannes Arnoldus zn va A- Hogeboom en W. van der Meer; Eva Colcord dr van M. C. Young en R. M Conrad; Willem zn van L. Messemaker j*n J. Guijt; Elisabeth Hendrika dr van der Laaken en D. E. Smit; Cor- |"*lis zn van C. de Zwart en K. Hoek. OVERLEDEN: H. C. Pielanen. 68 J: weduwe v. A van Nood: K. van de H<*d, 79 Jr, vrouw; B. van der Goot. 80 Ir. echtgenote v. J. Dijkman; J. M. Wa- l*roaker. 68 jr, weduwe v. A. M. de Ban genW. J. Erades. 84 jr, weduwe F. Stoute. gemaakt, dat zij zes dagen moeten wer ken, ook al kunnen zij leven van hun loon van vier dagen arbeid. En vooral ook en zij er goed van worden doordron gen, dat het geld dat zij meer verdienen dan nodig is voor de kosten van hun le vensonderhoud, nodig is voor investerin gen ten bate van hun kinderen. Visie De heer Van Mastrigt wekte de leden op zich niet te laten verblinden door het sooialistüsche verzet tegen bezitsvorming, voorstellen tot collectieve besparing, ver hoging van belastingen en het voeren van geleide loonpolitiek; deze voorstellen worden van socialistische zijde los van elkaar gelanceerd. Zij staan echter niet elkaar, maar maken deel uit vaD de nieuwe visie op de maatschappij. De heer Van Mastrigt zei, dat deze visie de zijne niet is. Naar zijn mening inzake de loonpolitiek. De verantwoorde lijkheid zal moeten worden gelegd bij de bedrijven zelf. In verband met de veranderde maatschappelijke structuur, waar door de onderlinge afhankelijkheid groter !s geworden, achtte spreker het logisch, dat men streeft naar so ciale zekerheid. Ook de C.H.U. pleit voor dergelijke regelingen. Maar er zijn grenzen, die worden bepaald door een geestelijke factor, namelijk het individuele verantwoordelijk heidsbesef Zo verklaarde de heer Van Mastiigt zich tegen de algemene kinderbijslagwet, die is ontsproten aan de sociale visie, dat de loon arbeider werkt voor de gemeenschap en dus ook recht heeft op speciale zorg van die gemeenschap. De man met een zelfstandig inkomen komt er bij een dergelijke voorstelling van zaken wel wat schamel af. Het Kamerlid achtte het niet de taak van de slaat op deze wijze onze inkomstenverdeling tot stand te brengen De mogelijkheid als arbeider in de ruime zin van het woord in deze ve derde maatschappij zijn verantwoorde lijkheid te beleven, zocht spreker in organisatievorm als de publieke bedrijfs organisatie, waarin men in contact anderen medezeggenschap kan uitoefenen bij de vorming van de maatschappij zelf. Na het aangeven van deze vooi C.H.U. belangrijke richtlijnen, verklaarde de heer Van Mastrigt zich bereid hierover met de aanwezigen van gedachten te In zijn openingswoord had voorzitter P. S. Harmsen zich speciaal tot mr K. de Vries gericht, die onlangs tot hoofd- overheid niet het laatste woord spreken bestuurslid is gekozen. Alfred van Sprang in Leiden TXE REIZENDE CORRESPONDENT Al fred van Sprang heeft gisteravond ln de kantine van de Doelenkazerne een ge zellige causerie gehouden over enkele van zijn reizen. Twee films, één over Eskimo's én over het oerwoud van Suriname, vormden een toelichting. Adjudant J. wenstein verwelkomde in het bijzon der de kolonel b.d. Mulder, voormalig hoofd van de dienst Welzijnszorg, en de garnizoenscommandant luitenant-kolonel De Leeuw. Alfred van Sprang sprak om te begin- en over Rusland, waar hij Moskou en Leningrad heeft bezocht. Het eerste wat daar opvalt zijn de hoge prijzen. Voor een herenkostuum betaalt men 700 gulden, terwijl de lonen van de gewone mensen in de regel niet hoger zijn dan 300 honderd gulden per maand. De televisie is er goed koop en dat is ook begrijpelijk; zij is een belangrijke propaganda-bron. De onder grondse. die prachtige stations heeft met platteland een indruk, hoe volmaakt alles wel is in de Russische hoofdstad. Het ln- ven is er saai. Concurrentie is er niet. want de staat heeft alles in handen. Een mode is er evenmin. De heer Van Sprang woonde in Leningrad op een school een Duitse les bij. Ook hier speelt de propaganda een grote rol; alles wordt de sfeer van Marx en Lemn getrokken Het stadsbeeld van Amsterdam en Le ningrad vertoont vele punten van over eenkomst. De heer Van Sprang bracht dit in verband met het bezoek van Peter de Grote aan ons land. Alfred van Sprang voerde zijn ge hoor vervolgens naar Amerika. Over Amerika zelf vertelde hij weinig, omdat het doel van zijn reis Alaska was. Alaska is een gebied vijftig maal zo qroot als ons land. Het telt slechts 200.000 inwoners. De men- daar verdienen fantastische lonen; velen brengen dit onmiddel lijk naar het café. De Amerikanen gebruiken grote delen in Alaska voor militaire doeleinden. Op School Hoogl. Kerkgracht nam afscheid van de heer Noorduin In de gymnastiekzaal van de christelijk- uatlonale school aan de Hooglandse Kerk gracht werd gisteren een ouderavond ge houden. waarop de jeugd van de beide hoogste klassen op parate kennis werd getest, enkele schoolzaken onder de loep werden genomen en het afscheid plaats had van het hoofd van de school, de heer L. Noorduin. die benoemd Ls tot hoofd van de school aan de Telderskade- Obrechtstraat. die in april geopend wordt. In zijn openingswoord bracht de heer Overduin het scheidende schoolhoofd dank voor zijn belangrijk werk aan de school aan de Hooglandse Kerkgracht hij wenste hem ln zijn nieuwe werkkring in het Haagwegkwartier veel succes Namens personeel en ouders bood vrouw Wassenaar een aquarium aan de hal van de nieuwe school van de heer Noorduin De meisjes en jongens van de zesde vijfde klas werden door de heer J. Til, geassisteerd door mej J. P Keus, ge test op hun kennis in bijbelse geschiede nis, aardrijkskunde en vaderlandse ge schiedenis. Met vijf punten verschil klas vijf. Om de ouders ook iets van een school reisje te laten meemaken, liet de heer J. van der Burg plaatjes zien van dit jaar lijkse hoogtepunt in het schoolleven. Na de pauze volgde een meer theore tisch gedeelte. Men kreeg een inzicht in het gebruik van de schoolfilms en de heer Noorduin belichtte enkele opvoedings facetten ender het motto In en or School. van zijn tochten met een Amerikaans vliegtuig is de heer Van Sprang boven de Noordpool geweest. Op een volgende tocht bezocht hij de Eskimo's, de spronkelijke bewoners van Alaska die langzaam uitsterven. Zij leven nog primitief. Hongarije Na de film over de Eskimo's vertelde de heer Van Sprang over zijn belevenis sen in Hongarije tijdens de opstand. De Hongaren waren niet zozeer kwaad het uitblijven van de Westerse hulp dan wel teleurgesteld. Prettig noemde de heer Van Sprang zijn ontmoeting met het In donesische politieleger in de strook van Gaza. Zodra deze mensen buiten hun land zijn, blijken zij zeer vriendelijk, te zijn tegenover Hollanders Na nog verteld te hebben van zijn reis op de Amerikaanse zesde vloot, die oefeningen hield in de Middellandse zee. sprak Alfred Sprang tenslotte over het oerwoud Suriname. Luitenant-kolonel De Leeuw dankte de heer Van Sprang namens de aanwezigen voor de boeiende lezing. van Franse modellen uit stoffen van Boussac in de Stadsgehoorzaal te Leiden op vrijdag 14 maart 14.30 Gronheid kaarten a f2.50 (incl. thé- complet) aan de zaak of telefonisch (22473) De Cirkel voor K. en O. Uitstekende opvoering door De Haagsche Comedie MEN KAN VEEL op Somerset Maugham hebben aan te merken, maar het is niet te ontkennen, dat hij een vlotte, geestige en puntige dialoog kan schrijven en dat in De Cirkel, het stuk dat gisteravond door de Haag sche Comedie voor leden van K. en O. werd gespeeld, ook bewijst. Het stuk dateert uit 1921 en het verhaal draagt de kenmerken van die tijd. Wij kunnen ons best voorstellen, dat men in Engeland bij het zien van dit stuk enigszins ontdaan was, en vele bezwaren had. Moeder Champion- Cheney is met een veelbelovend, charmant politicus weggelopen en de schoondochter staat nu op het punt hetzelfde te doen met een doodgewoon zakenman, die bij Arnold en Elizabeth Champion-Cheney is gelogeerd. knap ge-1 uitbeelding van die ouwe, door reuma- Het stuk is door de schrij componeerd. Elizabeth, de schoondochter, heeft haar schoonmoeder met haar vriend lord Porteous uitgenodigd te komen loge ren en wanneer dan onverwacht ook Clive Champion-Cheney, de vader van Arnold, het huis komt binnenvallen, ontstaat er een spel van door de schrijver meesterlijk gebruikte krachten. Het wordt een cirkel gang. Dezelfde weg Het feit, dat de schoonmoeder Eliza beth waarschuwt niet te doer, wat zij deed. weerhoudt de schoondochter er niet van dezelfde weg te gaan en er met Edward tussen uit te trekken. Was ook lady Catherine er niet van overtuigd, dat te de weg naar het geluk ging? Zoals de zaken In dit stuk worden voorgesteld, zou het nu misschien niet meer gebeuren. Somerset Maugham schrjjft een blijspel, nu zou het een probleemstuk worden. Toch is dit niet alleen een tijdverschil. Het komt ook door de wijze waarop Somerset Maugham de zaken beheerst en zijn mensen kent. Hij ziet het navrante, hU begrijpt het en met een verzach tende glimlach schrijft hij de lotge vallen van deze mensen, die h|j niet alleen kent. maar die hij naar waarde weet te schatten. Na het heel vlotte eerste en tweede be drijf valt het derde een beetje terug. Het tempo vertraagt. Een verschijnsel, dat men ook in het andere werk van deze schrijver kan aantreffen. Plotseling gaat hij dan uitweiden en komt er een handeling over het één of ander. Het slot was evenwel weer vrij abrupt en geesbig gevonden. Spel Onder regie van Paul Steenbergen kwam er een voortreffelijke opvoering tot stand. Paul Steenbergen zelf gaf AN ES KOLEN en OLIE geplaagde, aan kaarten en drank ver slaafde Edward Luton, volkomen gaat zonder overdrijving, perfect door het vele wat hij niet deed. Ida Wasserman speelde de rol van lady Catherine zuiver, warm- menselijk, uitstekend van plasbiek en uit beelding. Een heel goede, gevoelig gespeelde rol van Elizabeth zagen we van Annet Nieu- wenhuyzen, Gijsbert Tersteeg als Clive Champion-Cheney speelde deze rol prima, typeerde goed. evenals Frans van der Lingen de zoon Arnold. De rol van Edward Luton, gespeeld door Coen Flink, miste voor ons gevoel, ofschoon goed gespeeld, toch af en toe natuurlijkheid. Goede toon Men wist het hele stuk door de goede blijspeltoon te handhaven, waardoor dit stuk nergens te belangrijk werd, zodat misschien Somerset Maugham om zichzelf zou gaan lachen en denken: Heb ik dit bedoeld? Er is door het talrijke publiek wel ge lachen, gul en hartelijk. Dat was met het langdurig applaus een welverdiende hulde voor het spel van de Hagenaars. A. C. Bouwman In hoger beroep rechtshof te Amsterdam heeft in de zaak tegen een 39-jarige nemer-kermisexploitant uit Leiden, wie brandstichting ten laste legd, dit feit niet bewezen geacht en bevestiging gevraagd van het vrij sprekende vonnis van de rechtbank te Haarlem. Op 28 november 1956 was de schuur van de boerderij te Nieuw Vennep waar de man zijn kermismatenaal voor de win ter aan het opslaan was, in brand geraakt De schuur, waar behalve het kermisma- teriaal (een skyrocket en twee vracht auto's) ook een voorraad vlas van de landbouwer J. Verkuijl was opgeslagen en de boerderij gingen geheel in vlam men cp. Aanvankelijk had de justitie geen vervolging ingesteld omdat werd aangenomen, dat de verklaring, die de aannemer voor de oorzaak van de brand gaf, juist was. Ongeveer vier maanden later kwan. een 32-jarige montage-arbeider echter bij de politie met de mededeling, dat hij had gezien, dat de aannemer met een bran dende lucifer het vlas in de schuur had aangestoken. Destijds was deze kroon getuige, die vroeger bij de aannemer h gewerkt, met hem bezig het materiaal de schuur te plaatsen. Na deze mededeling ging de justitie alsnog tot vervolging Tijdens de eerste zitting voor het hof liet de procureur-generaal, Aberson, tweemaal een akte opmaker van verklaringen van deze kroongetuige, die lijnrecht stonden tegenover die van andere getuigen. Het ging hierbij om de inhoud van gesprekken, die maar zijde lings met de brand hadden te maken. Van daag deelde de procureur-generaal mee, dat deze kroongetuige zeer stellig terzake van meineed zal worden vervolgd. De raadsman verzocht met klem het IAdvertentie Wacht niet te lang Reserveer nu reeds Uw touringcar(s) Telefoon K 1710—22444 (2 lijnen) Prediker, spr.: W. G. v. d. Kraats. Stadsgehoorzaal, 8 uur: De stem dei Volks, concert. Schouwburg, 8 uur: K. en O., „De cir kel" door Haagse Comedie. Restaurant Zomerzorg, 8 uur, filmavond Vespa-olub. Donderdag Volkshuis, 2.15 uur: excursie naar wol- fabriek Parmentier (verzamelen op Schelpenkade). Turk. 12.30 uur: dep. Lelden Mij. Nij verheid en Handel, mr. K. P. v. d. Man- dele over Rotterdam als wereldhaven Café Aniba, 8 uur: ledenvergadering D.E.V., tuiniers en bloemisten. Oegstgeest: Wilhelminalaan 11. 9 uur n.m.: ledenvergadering afd. Rijnland Ro de Kruis. A LLEEN de alleroudsten van onze ■t*- lezers kunnen zich bovenstaand beeld van de Rijnsburgerweg nog herinneren. Voor de jongeren is het moeilijk, zich in te denken, dat op de plaats waar nu de jongen staat in de typische jeugdkledij van het eind van de vorige eeuw, nu dagelijks honderden lyceïsten op de fiets met een reuzenzwaai uit de Houtlaan de Kag er straat indraaien. De foto is ook interessant, omdat het juist de voormalige grens tussen Oegstgeest en Leiden is, die erop werd vastgelegd. De naam van het huis, rechts, is niet bekend, maar daarvóór stond Posthof, het oude Posthof vanzelfsprekend. Niemand mocht vroeger zomaar van Leiden naar Oegstgeest, want over de gehele wegbreedte was de Rijnsburgerweg door een tol ver sperd. Bij oudere Leidenaars was het niet meer precies na te gaan, wanneer de tol werd opgeheven, maar in ieder geval vóór de tijd dat in het Léidse-Houtkwartier scholen werden gebouwd. De tolgaarders- schatkist had er anders tamelijk wèl bij gevaren. De rails, links, waren bij de tram in gebruik die naar Katwijk en Noordwijk reed en ook bij de Haar lemse tram, het zogenaamde „glip- pertje". Helemaal links achter de bomen verscholen staat nog een huis. Dit was in de tegenwoordige „Vogelen- buurt" en is waarschijnlijk huize Pomona, nu de wasserij aan het be gin van de Nachtegaallaan. Links van de Rijnsburgerweg stonden geen huizen, mo.ar lag een sloot, die de af- scheidinq vormde met de tuinderijen, die in de loop van de twintigste eeuw zijn verdwenen om plaats te maken voor vele woningen. Misschien, dat iemand van de oud ste lezers zichzelf of een schoolkame raad in de jongen op de foto herkent. demon- in O., Thé jongeren Oegstgeest: Oud Poelgeest. 8 vergadering B.B. en Veron. Jacobazaal Burcht, 210 u straties Jan de Nie en Zn. Vrijdag Pieterskerk, 7.15 uur: avondgebed. Anlonius-clubhuis, 8 uur: tweede ama teuravond d'Oprechte Amateur. Het gulden Vlies, 8 uur: ledenvergade ring Leidse Assurantieclub. Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. golden Rock Steelband. voor Foyer Stadsgehoorzaal, 2.30 modeshow firma Gronheid. Jacobazaal Burch, 210 uu etraties Jan de Nie en Zn. Burgerzaal stadhuis, 8 uur: Burgerdag. mr. J. Klaasesz, commissaris der Konin gin, over „Burgerrecht en burgerplicht" Zaterdag Schouwburg, 8 uur: opvoering van chr. zangspelclub Staalwijk, operette De witte Wolf. Luxor, 4.45 uur: K. en O., filmserle. Acad. Ziekenhuis, 11 uur: opening nieu we polikliniek afdeling heelkunde. Amtoniusclubhuiis8 uur, uitvoering van Leidse accordeonvereniging Accordanto. Tentoonstellingen De Lakenhal, van 7 maart tot 14 april: schilderijen, aquarellen en tekeningen van Kees Verwey. De Lakenhal, 7 maart tot 14 april: teke ningen van Chris le Roy (uit de jaren 1919 tot 1921). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Volk van Suriname, tot 15 maart Apotheken De dienst der apotheken wordt waar genomen door de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, telefoon 21313, de Haven-apo theek, Haven 18, telefoon 20085, en de apotheek Oestgeest, Wilhelmlanpark 8 telefoon 26274 vonnis van de rechtbank te bevestigen. Evenals de procureur-generaal wees ook hij op de bewuste verklaringen van d? kroongetuige. Het Hof zal op 25 maart arrest wijzen. Steekvlam wilde destijds van een reeds in de schuur staande wagen de waterpomp nog leeg maken en moest daartoe de wagen starten. Hij sloot de losgemaakte accu provisorisch aan. Plotseling aldus zijn verklaring sloeg bi? het starten een steekvlam uit de motorkap bij de carburator. Hij was op dat moment alleen in de schuur en holde naar bulten om de kroongetuige ter assistentie te roe pen. Deze had nog gepoogd, de wa gen te starten en uit de schuur te r\jden, maar die was (n een oogwenk in een laaiende vlammenzee veran derd. Een getuige-deskundige verklaarde, dat het inderdaad mogelijk is, dat brand ont- itaat via terugslag in de carburator. Aan gezien de carburator is verbrand, is het volgens hem niet mogelijk, na te gaan of heit de oorzaak of het gevolg is geweest. De kroongetuige bleef bij zijn verklaring. Toen hij was binnengeroepen in de schuur, brandde de auto niet, maar het vlas wel. Hij had aldus zijn verklaring toen hij voordien de schuur was binnen gegaan om een sigaret aan de aannemer te vragen, deze het vlas zien aansteken, en was toen naar buiten gegaan opdat de aannemer niet zou weten, dat de ge tuige hem had betrapt. Er was volgens de procureur-generaal grote twijfel ten aanzien van de vraae. of de aannemer opzettelijk brand heeft gesticht. Volgens het oordeel van de des kundige kan de verklaring van de aan nemer zeer wel in overeenstemming met de werkelijkheid zijn. Het bewijs achtte hij daarom niet geleverd. Zesvoudig jubileum bij Adr. van Ooy Zes medewerkers van de N.V. textiel handel Adriaan van Ooy vieren morgen hun koperen jubileum. Het zijn de he ren W. B. van Ooy, Tomatenstraat 23. be drijfsleider, M. C. Hendriksen, Rood- borststraat 52, boekhoudster, A. J. Hen driksen, Oude Gracht 150, Utrecht, filiaal houder, A. van Haarlem, Ten Kartestr. 14, verkoper, W. Blok, Utrechtse Jaagpad 89, vertegenwoordiger, en C. Penseel, Lelie straat 74, vertegenwoordiger. In hotel Centraal wordt morgenmiddag van 3 tot 5 uur een receptie gehouden. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatima Registratie van namen van politieke groe peringen en van de aanduidingen daarvan. De Voorzitter van het centraal stembu reau voor de verkiezingen van de leden van de Gemeenteraad brengt ter open bare kennis, dat dit stembureau in zijn vergadering van 11 maart 1958, ingevolge de daartoe strekkende verzoeken der des betreffende politieke groeperingen, heeft besloten de volgende namen dezer groe peringen, c.q. met aanduidingen daarvan, in het door genoemd centraal stembureau ingevolge artikel G 3, le ldd, der Kieswet bij te houden register in te schrijven: 1. Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie, aanduiding: V.V.D.; 2. Communistische Partij Nederland, aan duiding: C.P.N.; 3. Protestants-Christelijke Groep; 4. Katholieke Volkspartij, aanduiding: K.V.P.; 5. Pairtij van de Arbeid, aanduiding: P. v. d. A. De aandacht wordt erop gevestigd, dat ingevolge het bepaalde in artikel G 3, 5e lid, der Kieswet een leder binnen 14 da gen nè de dagtekening van deze openbare kennisgeving van de genomen beslissing schriftelijk bij de Kiesraad in beroep kan Leiden. 12 maart 1958. De Voorzitter voornoemd, F. H. van Kinschot. Lezing in Oudheden Over het onderwerp Samothrace. mysteriëneiland hield prof. dr. G. van Hoorn uit Utrecht een lezing in het rijksmuseum van oudheden. Samothrace, moeilijk bereikbaar In een stormbock van de Aegaelsche see, was druk bezocht om zijn mys teriën. Een godin van de natuur krachten. die daarin de voornaamste plaats bekleedde, was afkomstig uit Kleln-Azië. Daardoor verschilden deze mysteriën van die van Elcusls. Samothrace is bekend doordat Pau- lus er overnacht heeft op weg naar Phillppi. Het was ook een schuil plaats b(j storm, dus Heten veel zee lleden zich daar inwijden. In het al gemeen hoopte men daardoor onster felijkheid te bereiken. De godsdienst dateerde er uit de tijd, voordat de Grieken zich daar vestigden tn de 7e eeuw vóór Christus en veel gebruiken van de oude inwoners over namen. Hun niet-Griekse taal bleef gel den bij de godsdienstige plechtigheden. De biecht, een oosterse Instelling, voor afgaande aan de inwijding, was elders in Griekenland niet vereist Door opgravingen zijn de grondslag gen van vier inwijdingsgebouwen ont dekt, zoals van het monumentale Ar- tlnoeion, gesticht door een Egyptische koningin, Arslnoë. Een ander was ver sierd met een afbeelding van plechtige rituele dansen, die bij geen mysterie Konden worden gemist. Een grote hal bevatte veelsoortige wijgeschenken. Het meest indrukwekkende stond daar buiten op een heuvel: tie beroemde Nike, de godin der overwinning, nu een kost baar bezit van het Louvre. Bij de laatste opgravingen is ook haar rechterhand gevonden, die een juistere reconstructie van het beeld mogelijk maakt. Leidse judoka naar de centrale training Ter voorbereiding van de Europese Judo-kamp ioeneohappen te Barcelona, die op 10 mei a.s. worden gehouden, heeft d« Ned. Jiu-Jitsu- en Judo-Bond zestien Judoka's geselecteerd voor een centrale training. Onder heen bevindt zich de Leidse judoka Van Leeuwen (eerste dan) Zie vervolg stadsnieuw» op pagina 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3