IffifcbOHoUê Nederlandse walvisvaart werd een mislukking Eemskwestie in stille rust Industrie heeft de traan eigenlijk niet nodig Prof. DIEPENHORST: BLOEDPROEF OF GEEN RIJBEWIJS WYBERT Particuliere bouw Indonesië Landgevoeliffheid van varkensneus Chefarme 4 WOENSDAG 5 MAART 1958 Het Tweede Kamerlid Tj Krol (c.h.) heeft minister Algera gevraagd of hij niet van oordeel is, dat van regeringswege al het mogelijke moet worden gedaan ter hervatting van de onderhandelingen tus sen Nederland en de Westduitse bonds republiek over de Eemskwestie. Hij vraagt dit naar aanleiding van een arti kel in Die Welt. waarin geconcludeerd wordt, dat Nederland zijn interesse voor de gesprekken schijnt te hebben verloren, gezien het feit, dat er nog geen opvolger voor mr. Beven, thans ambassadeur ;n Parijs, is aangewezen. ..Stil rust de Eems" luidt de kop van het artikel. Hoogleraren tegen geneesmiddelenwet Het te Amsterdam gevestigde studie centrum geneesmiddelenvoorziening iD Nederland is van mening dal het wets ontwerp geneesmiddelenvoorziening op grond van een aantal aan dit ontwerp klevende bezwaren geen aan de eisen van deze tijd aangepaste verbetering van de geneesmiddelenvoorziening zal brengen. Het ontwerp draagt in sterke mate het karakter van een wet ter bescherming van de belangen der apothekers, aldus hel centrum, zonder voldoende rekening t« houden met de gevestigde belangen van fabrikanten, groot- en kleinhandelaars, die thans op dit gebied een zeer nubtdge functde vervullen. Het centrum heeft ad viezen ingewonnen bij enige hoogleraren in Nederland, die eveneens van oordeel bleken te zijn, dat dit onderwerp op grond van de er in liggende gebreken niet in deze vorm tot wet dient te worden veri heven. Het centrum heeft deze adviezen aan de fracties van de Tweede Kamer doen toekomen. Aanvullende werken moeten industrieel klimaat bevorderen De bestuurders van de gemeenten in de zogenaamde ontwikkelingsgebieden zijn ongerust over de wijze waarop, ter be strijding van de werkloosheid, aanvul lende werken in uitvoering worden ge nomen. Deze bestuurders zijn van me ning, zo blijkt uit een brief van de Ver eniging van Nederlandse gemeenten aan de minister van sociale zaken, dat door middel van de aanvullende werken hel Industrieel klimaat blijvend moet worden verbeterd. Men is ongerust, omdat bij de aanvul lende werken uitsluitend „goedkope" werken In uitvoering worden genomen, namelijk werken waarvan de kosten min der dan ƒ175 per manweek'bedragen. Prinses Gracia. Prinses Gracia en prins Rainier van Monaco verwachten tussen tien en vijftien maart hun tweede baby aldus is in paleiskringen meegedeeld. Gaat maatschappij tot liquidatie over? (Van een onzer verslaggevers.) TNE PROEF met een moderne Nederlandse walvisvaart, waarmee in 1946 -L' geestdriftig werd begonnen, is min of meer uitgelopen op een zakelijke mislukking. De Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart is er in twaalf jaren in een tijd van hoogconjunctuur niet in geslaagd tot een redelijke exploitatie te komen, die hoop wekt voor de toekomst. Op dit ogenblik ziet het ernaar uit, dat de Nederlandse walvisvaart als modern bedrijf waarschijnlijk zijn langste tijd heeft gehad. I n De Nederlandse regering, die ge bonden is aan de destijds getroffen overeenkomst, steunt de walvisvaart. Tot nu toe werd 29 miljoen gulden bijgepast en verwacht mag worden, dat die regeringssteun in 1961 zal zijn opgelopen tot rond 40 miljoen gulden. Het is zeer de vraag of de overheid zich bereid zal tonen op nieuw financiële medewerking te verlenen fis het contract op 30 juni 1961 afloopt. Bij de oprichting van de Ned°rlandsche Maatschappij voor de Walvisvaart N.V. In februari 1946 werden als grote voor delen van een eigen traanproduktie- apparaat genoemd: het ontstaan van nieuwe werkgelegenheid een besparing van deviezen door het gedeeltelijk uit schakelen van de olie-import, het moge lijk aanboren van een nieuwe deviezen- bron door traanexport naar het buiten land. Grote verwachtingen werden dus gekoesterd toen de maatschappij twaalf jaar geleden haar werk begon die twaalf jaren zijn velen echter in die verwachtingen teleurgesteld. De traan bleef „een kleine grondstof", de internationale produktie (volgens de jongste raming jaarlijks 'ongeveer 300 000 ton) bleef „een druppel op een gloeiende plaat" Zelfs zó. dat een concern als de Uni lever in één transactie de helft van deze totale produktie kon afnemen en dan nog kon zeggen: ..Vergeleken met onze invoer van plantaardige oliën neemt die van traan een zo oescheiden plaats in. dat wij een wegvallen van, deze grondstof nauwelijks zouden be-| In de Nederlandse olie- en vetten- industrie immers speelt de walvistraan Op 20 juni 1955 begon de walvis vaarder Willem Barendsz II zijn eerste vroefvaart op de Noord zee. Drie jaar later is er sprake van dat de gehele walvisvaart op een mislukking is uitgelopen. Wat zal er gebeuren met deze trotse varende fabriek, die het grootste schip van Nederland is? Leeuwarder vergiftigingszaak kwam in de Senaat (Van onze parlementsredactie.) F kof. mr. I. A. Diepenhorst (a.r.) heeft er gistermiddag bij de behande ling van de justitiebegroting in de Eerste Kamer voor gepleit, dat voortaan geen rijbewijs meer zal worden uitgereikt aan hen, die niet bij voorbaat verklaren, dat zij zich in geval van een verkeersongeluk aan een bloedproef zullen onderwerpen. Ook drong de a.r senator erop aan onmid dellijk het rijbewijs in te trekken van degenen, die in strijd met eerder afgelegde beloften weigeren een bloedmonster af te staan. Prof. Diepen horst meende, dat de Koninklijke Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst tegen een dergelijke regeling moeilijk bezwaar kan maken. Zoals bekend staat deze organisatie op medisch-ethische gronden afwijzend te genover het verplichtstellen van de bloed- Zij heeft overwegende bezwaren wat zij beschouwt als 'n onvrijwillige ingreep op het menselijk lichaam en tegen de inscha keling van de arts in het politioneel on derzoek. De a.r. woordvoeder had zich over de afwijzende houding van de art senorganisatie verbaasd. Het feit, dat de maatschappij zo sterk hecht aan het ele ment van de vrijwilligheid, leek hem voor de medici zelf gevaarlijk, want in hoevele gevallen „zondigt" de arts niet zelf tegen het principe van de vrijwilligheid. Ook de heren De Vos van Steenwijk (lib.) en Van Bruggen (c.h.) betreurden de wei gering van de artsen. „De bloedproef", aldus de VVD-woord- voerder. „is toch niet meer dan een klem prikje". Zonder de medewerking van de artsen zou de heer De Vos van Steen- wijk de bloedproef echter niet wettelijk verplicht willen stellen. Dit zou een stap zijn op een gevaarlijke weg. Er zit du» niets anders op dan te berusten en de bloedproef te beperken tot hen, die er zich vrijwillig aan onderwerpen. Zijn de verdachten niet tot bloedafname bereid, dan zal dit voor de rechter een belang rijke indicatie zijn. De heer Van Meeuwen (kath.v.) liet we ten. dat de KVP-fractie de argumenten van de maatschappij voor geneeskunst overtuigend acht. De communist Polak, zelf arts. vroeg begrip voor het standpunt van de artsen, al was hij van mening, di de maatschappij te ver is gegaan door haar afwijzende advies aan alle artsen geven. Het effect van de door prof. Die penhorst voorgestelde maatregel achtte hij nihil. Leeuuxirden Door enkele afgevaardigden is gespro ken over de vergiftigingszaak in de Leeu warder strafgevangenis, waarbij. zoals bekend, ook de tot levenslang veroordeel de Berkelse arts O. betrokken Is. Jhr. Van Meeutven (kalh.v.) zei zich inct velen In den lande af te vragen, hoe iels der gelijks in een gevangenis kan gebeuren. „Is", zo vroeg hij, „bij het humaniseren van de strafexecutie niet te veel de na druk gelegd óp één zijde van het vraag stuk en te weinig op die andere kant. nl. de beveiliging? Is het arsenaal van straf- voor levenslangveroordeelden wel voldoende, met name in geval van moord?" De heer Van Meeuwen meende, dat de levenslange gevangenisstraf des perado's kan kweken, mensen, die geen eg meer zien en dan rare sprongen gaan maken. De logische consequentie zijn deze straf af te schaffen, maar daarvoor is de tijd nog niet rijp. In ieder geval dient aan deze desperado's (spr. doelde o.m. op de arts O.) zeer veel aan dacht te worden geschonken, ook in ver band met de veiligheid van bewakers en medegevangenen. Goklust Het besluit van minister Samkalden on een commissie in het leven te roepen, di» het gokvraagstuk zal bestuderen en za nagaan in hoeverre de wettelijke bepa- irden hei i of vnld, had de instemming van alle spre kers, al wees prof. Diepenhorst erop, dal voorshands toch de rechter zal moetei beslissen. De heer Van Bruggen (c.h.) ver klaarde zich tegen een wettelijke rege ling van de voetbalpools. De exploitatii van dc goklust achtte h(j een ernstig so ciaal euvel. „Men gokt op een kwalijk, arbeidsloos inkomen", zo zei hij. Dat oistcr Samkalden hiertegen een te fractie teleurgesteld. De heer De Vos van Steenwijk (lib.) ook niet bevredigd over de houding van de minister De bewindsman doet niets: hij treedt niet op tegen de voetbalpools, die ln strijd met de loterijwet zijn, i hij doet ook niets om die pool wettelijk mogelijk te maken (wat de V.V.D. gaarne zou zien) .De heer Van Meeuwen (kath.v.) was van oordeel, dat een verbod van voet. balpools alleen dan aanvaardbaar zoi zijn, wanneer die pools zouden leiden to sociale wantoestanden. Maar daarvan val nog weinig le zien; ja, er zijn de laatsti tijd zelfs berichten, dat de goklust al neemt. Een wettelijke regeling van voet balpools zou de K.V.P.-fractie zeer toe juichen. Niet erg te spreken was de heer Van Meeuwen over de nieuwe strafver volging, die tegen de organisatoren van de K.N.V.B.- en Caritaspools is ingesteld. Door een dergelijk beleid kan een too- stand van verwarring ontstaan, waardoor het aanzien van de justitie niet wordt verhoogd. Het grote publiek is toch al een beetje de kluts kwijt door al die vervol gingen. die niet eindigen in een veroor deling en daarom zou het in het alge meen belang zijn die vervolgingen maar te staken en het rapport van de commis sie afwachten. Wel ernstige bezwareD had de heer Van Meeuwen tegen de gok- puzzels in dag- en weekbladen. Zijn frac tie zou het zeer toejuichen, wanneer mi nister Samkalden hiertegen met grote ac tiviteit en energie zou optreden. Jhr. mr Schorer (soctenslotte betoogde, dat hei gokken uitgroeit tot een sociaal euveL wanneer de goklust overdreven wordt. D» bestrijding moet dan ook liggen in d» limitering van de goklust. OVERAL DREIGT W BESMETTING Gebruik regelmatig t Wybert-beeldmerk als grondstof slechts een ondergeschikte rol. Bij de fabricage van marga bijvoorbeeld valt de nadruk geheel de plantaardige oliën, met name grondnoten-olië en katoenzaadolie Deze grondstoffen kunnen op de internationale markt tegen redelijke prijzen die kosten van het eindprodukt niet r delig beïnvloeden, worden gekocht Da; om zal bij een wegvallen van de Ant arctische traanproduktie een nauwelijks merkbare verandering optreden in de grondstoffenvoorziening van de industrie. Weinig betekenis Als gevolg hiervan heeft het wa vaart-experiment zijn deviezenbesparen- de en deviezenkwekende betekenis gr«- tendeels verloren. In 1946 was hc onder invloed van ongunstige en ah normale economische omstandigheden va groot belang de Nederlandse industri te voorzien van traan uit een eige produktie, maar deze redenering kan i 1958 moeilijk worden volgehouden. De industrie dekt haar behoeften tocb dooi aan te kopen op de internationale markt en daarbij geeft zij aan de walvistraan zeker geen voorrang. In de in- en uï voerstatistiek wordt de handel in Nede: landse traan niet afzonderlijk vermeld desondanks is het duidelijk dat de: handel als onderdeel hoeveelheid e prijs nagenoeg niet opvalt in het total» overzicht van de im- en export var oliën en vetten. Ook voor de regering wordt he' daar door niet langer aantrekkelijk de wal visvaart te steunen na het beëindiger van het experiment, in 1961 In nog slechts korte tijd zal de maatschappij dus moeten bewijzen geheel op eigen be nen te kunnen staan door te komen tol een redelijke exploitatie zonder finan ciële bijdragen van buiten. Het is zeer d« vraag of zij hierin zal kunnen slagen. Want het wordt onwaarschijnlijk ge acht. dat de betekenis van de traar grondstof voor de olie- en vettcnindustrie plotseling enorm zal stijgen Het lijkt evenmin waarschijnlijk dat een gunsti ger resultaat verkregen zal ku worden door een intensieve exploi tatie van het grote fabriekschip. In de maanden dat dit schip niet in Antarcti verblijft, ligt het stil en het is twijf achtig dat voor die tijd een andere bp- stemming bijvoorbeeld als tanker gevonden zal kunnen worden En dus kwam het voorstel van de zijde van een der aandeelhouders op de jong ste algemene vergadering van dc maat schappij het voorstel namelijk om tijdelijk tot liquidatie over te gaan niet geheel onverwacht Het lijkt op dit ogenblik een verstandig voorstel niet in de laatste plaats omdat het kan worden gezien als „het opwerpen van een balletje", als het begin van bespre kingen met de regering over mogelijk heden van overheidssteun, ook na het verstrijken van de in het contract ge noemde periode. Public relations: aanvaard beroep al aanvaard beroep te worden, een beroep dat een gelijkwaardige plaats zal Innemen naast andere vakken die onze moderne samenleving in steeds sterkere mate van node heeft. Dit stelde gisteren de heer R. J. Vogels, chef. van de K.L.M.-persdienst in een jaarrede gehouden voor het Neder lands genootschap vobr public relations Dit genootschap was bijeen in het Rot terdamse groothandelsgebouw. De heer Vogels betoogde dat in do voorbije tijd van ongekende bloei de public relations werd gezien als een modeverschijnsel dat ln een periode van grotere zuingheid vanzelf zou verdwij- Hij bestreed deze opvatting en voegde hieraan toe dat leiders van bedrijven en organisaties zich juist in tijden van zake lijke voorzichtigheid zullen gaan realise- dat tijdige methodistische en syste matische bedreven public relations meer dan ooit goede vruchten afwerpt. De heer Vogels waarschuwde vervol gens voor het gevaar dat er in een periode van economische teruggang onredelijke en in strijd met de ethiek zijnde eisen zullen worden gesteld met het heimelijke doel een compensatie voor geschrapte, budgetten te vinden. Hy meende echter land de betrokkenen er prijs op zullen stellen de normen van het vak handhaven. Aan de bijeenkomst ging jaarvergadering vooraf, waarin de heer Vogels aftrad als voorzitter. Als zijn opvolger werd gekozen mr. C. H. W. d'Artillac Brill. Tweede Kamer over (Ver vol ft can pap. I) De tweede motie, die tot dusver o; stapel staat, zal door de KVP-fractie worden ingediend. De heer Andriessen was niet tevreden met de mededeling van minister Suurhoff, dal de premii regeling ter bevordering van de indu striële vestigingen alleen maar voor de drie noordelijke provincies zal gelden Als zijn motie er komt zal gepleit worden voor een integraal herstel van deze pre mieregeling. Tot dusver heeft alleen de heer Van Mastrigt (c.h.) zich voor deze motie verklaard. Zij is noodzakelijk, zo zei hij, omdat tal van agrariërs werk moeten gaan zoeken in de industrie. De industrialisatie moet bevorderd worden. De heren Van Mastrigt en Roemers (soc.) begrepen niet waarom de provincie Zee land niet werd genoemd in de plannei van de regering. Juist nu de herver kavelingswerken aflopen zullen in dezi provincie maatregelen van structured aard genomen moeten worden, aldus d< socialistische afgevaardigde. Spoed De meerderheid van de Kamer heeft globale maatregelen gewenst ter bestrij ding van de werkloosheid. Daardoor zijn wel produktieve krachten vrijgemaakt, maar die zijn niet allen geschikt voor de export. Dit moet nu gecorrigeerd worden door het nemen van gerichte maatrege len. aldus de heer Roemers (socDe socialisten vinden echter f 55 min e voor openbare werken te weinig. In welk tempo zal de f 150 min echter worden besteed? De secretaris van het NVV had het vermoeden dat dit bedrag dit jaar nog niet zal worden uitgegeven. Dit moet echter gebeuren, want des te sneller komen de werklozen aan het werk. Het feit. dat onze export nog stijgt maakt de bestrijding van deze werkloosheid ge makkelijker. Toch vroeg de heer Roe mers dit gehele probleem op interna tionaal niveau te plaatsen door bespre kingen te openen in Beneluxvcrband en in de O.E.E.S. (Vervolg van pagina 1) In Padang staan verscheidene wijkon blank tengevolge van overstromingen, die door stortregens zijn veroorzaakt. Slacht offers worden nog niet gemeld. Blokkade Vier schepen, die van Sumatra met rub ber onderweg waren .naar Singapore, zijn aan de ketting gelegd in de Indonesische vloothaven Poelau Samboe, de Britse Scudaii, de Chinese Hong Tat en de Indo nesische Ce ram en Lakota. De beide eerste hebben voor een waarde van een miljoen gulden aan boord en waren in Djambl uitgeklaard. De twee Indonesische schepen waren uitgeklaard in de Indonesische vloothaven Tandjong Pinang, doch wer den later toeh vastgehouden. Er liggen nu negen schepen in Poelau Samboe. De gezagvoerder van de Panamese Lulu kreeg een boete van rp. 250.000 wegens onwettig vervoer van copra en de expor teur een boet van rp. 1,4 miljoen. De ge zagvoerder van de Britse Troon Breeze uit Hongkong moet rp. 200.000 betalen "regens overtreding van vlagvoorschrif- Het is drie dagen feest in Harderwijk: de infanterieschool bestaat tien jaar en de vele duizenden soldaten die in de loop dezer jaren daar ge huisvest zijn geweest, hebben gretig de gelegenheid aangegrepen om er iets bijzonders van te maken. Gisteren werd gedefileerd voor de autoriteiten die voor het stadhuis stonden opgesteld. In het midden de burgemeester van Harderwijk, de heer G. J Numan. Twee plaatsen naar rechts de inspecteur der infanterie, generaal-majoor Lens OP KOMEND CONGRES IN AMSTERDAM Vijfhonderd experts bespreken problematiek ruimtevaart Andrew G. Haley in ons land ..Op het negende congres van de inter nationale astronautische federatie, dat eind augustus in Amsterdam wordt ge houden. zal de ruimtevaart in al zijn aspecten worden behandeld. Daarbij zal de basis voor de eerstvolgende vijftig jaar kunnen worden gelegd." Dat waren de woorden van dc heer Andrew G. Haley (53 jaar). Amerikaans jurist uit Washing ton, die op het vorige jaar te Barcelona gehouden congres tot president van de federatie werd gekozen. ..Zeker 500 gedelegeerden van veertig landen zullen naar Amsterdam komen aldus de heer Haley, „en alle bekend* geleerden, die zich op de ruimtevaar' hebben gespecialiseerd, zijn daarbij, zoal» von Braun, von Karman, Sedov. Nikitino om slechts enkele namen te noemer» Ruimtewet In de avonduren hield de heer Haley In het KLM-gebouw te Den Haag eeD lezing voor de VIRO over: De ruimlewei Hij constateerde, dat de ontwikkeling vaD de ruimtevaart in de komende 25 Jaa' op verschillende terreinen haar invloed zal doen gelden. Door gebruik te maken van satellieten in men geraken tot juistere weersvoor spellingen en betere televisie- en radio verbindingen. Met bemande satellieten :an men toezicht houden op werkzaam heden in veraf gelegen gebieden en sche pen en expedities in het oog houden De omgeving, waarin een satelliet zicb bevindt, kenmerkt zich door: 1) lucht ledigheid: 2) uiterst lage temperaturen en zeer grote temperatuursverschillen; 3) In tensieve bestraling door stralen van uit eenlopende soort; 4) de afwezigheid van gewicht. Deze omstandigheden kunnen o.m. van nut zijn voor de geneeskunde, en niet alleen voor dc rulmte-geneeskunde. Het Is mogelijk dat de afwezigheid van ga- wicht voordelen biedt hii hartkwalen, beenderziekten e.d- Beheerste bestraling door de zon in de ruimte kan leiden tot een nieuwe geneeswijze voor bijvoorbeeld kanker en huidziekten. Dat men vanwege industriële, politiek» en militaire voordelen de ruimtevaart ba- vordert is nog duidelijker. Cultureel en sociologisch gesproken zal ruimtevaart kunnen leiden tot hechtere binding de* volken. Wat het politieke aspect betreft, zal de ruimtevaart op lange termijn de on bruikbaarheid van de oorlog als middel om geschillen op te iossen. onderstrepen, aldus de heer Haley. De technische en wetenschappelijke eisen, waaraan vol daan moet worden om de vraagstukken van interplanetaire werkzaamheden op t« lossen zijn zó hoog, dat hel duidelijker wordt dan ooit dat er alleen wederziids» vernietiging uit kan voortvloeien, wan neer men de resultaten toepast met vijandige bedoelingen binnen de nauwe beperkingen van één planeet! Thans moet begonnen worden met het vaststellen van de beginselen van het ruimterecht. De lancering van onbeman de aardsatelHeten door de V.S. en de Sowjetume m verband met het interna tionale geofysische jaar was juridisch alleen mogelijk omdat geen enkel land er zich tegen verzet. De politiek van de V.S. is gericht op een vaststelling van het ruimterecht door een Internationale commissie, bij voorkeur onder auspiciën van de Verenigde Naties, zo besloot hij. Hoog vliegen! De Rijksluchtvaartdienst heeft gezagvoerders van vliegtuigen ver zocht niet op geringe hoogte of in de na bijheid te vliegen van de plechtigheden, /aarbij het Engelse vorstenpaar aanwezig al zijn. HET LEVEN Toen Nedi Roode Kruis kreeg op 1 dagf 9.000 ioen de administrateur van het iderlandse Rode Kruis gister- i dc stortingen op giro- r 777 van een dag optelde, hij tot de respectabele som 9.000.en daarmee is het totaal van de giften ten behoeve van de gcrepatrieerden uit Indonesië gebracht op 715.793,64. is ons verteld. Bjj deze stortingen was een bedrag van 2.400.van de Indische pensioenbond. de opbrengst van ccn fancy-fair, gehouden door Nesvo te Den Haag. groot 900.en de opbrengst van een collecte in een kerkdienst, georga- :crd door het Nederlandse padvindstersgilde op Baden Powelldag, groot f 115, Het eerste miljoen is dus in zicht, en dat bedrag heeft het Nederlandse Rode Kruis zeker nodig om al het werk. dal in het belang van de rc-patriërenden moet worden ge goed te doen. Wat dit werk omvat hebben we meer dan eens uitvoerig verteld, u zon by de debarkatie van een schip of by de aankomst van een trein moeten zijn om het in zijn volle omvang te begrijpen. Taken Zaterdag wordt weer een schip mét verdrevenen in de Amsterdamse haveD acht. Hel is de „Groote Beer lang zamerhand een beroemd schip, dat hei grootste aantal zieken en hulpbehoeven- Tocli ia het zo O O die de stille Zuidzf konden houden en hun konden bepalen. Ook de grote afstand land kunn< datzelfde doel 1 het land lm .le kreten oserdag ko. dit opzicht lieid logels, die op den irdigst i de aanwei veel grotere a an de vogel». de Zuidzee-ei doel fregatvo liet diebtstby .ok "herbaaldelyk zoogdie dat niei Magelhai liet eerst de tnrlil ben volbracht? Daa rsproken. wi.t ar 18 anderen wereld heb- den aan boord heeft, dat ooit onder de geëvaeueerden is geteld, nl. tachtig. Zij zullen door de Rode Kruis-colonnes ziekenhuizen en bejaardencentra worden gebracht. Dat is een van de taken, die het Nederlanöéche Roode Kruis ziel heeft gesteld. Maar het zendt ook elk» dag 28 helpsters naar de legerplaats Bu- del om daar allerlei werkzaamheden te verrichten. Het staat klaar op Schiphol om gerepatrieerden, die per vliegtuig di overtocht hebben gemaakt, te ontvangen en te «helpen. U begrijpt wel, waarmei we eindigen met het gironummer vat het Nederiandsche Roode Kruis. Het li 777 Concurrentie Ik zit we! erg met de de televisie, vertelde ons de heer T Wageveld, de eigenaar van ..'t Golfie" te Roekanje en ook van het grootste openluchttheater in Nederland. Hij zei: „Door de televisie is het moeilijk goede gezelschappen te krijgen. Ze zijn alle al besproken, voor maanden achtereen Ik had de Marinierskapel van de Konink lijke Marine willen laten optreden, maar het zal niet doorgaan. Het programma 1» vol. Toch ben ik er in geslaagd wat te organiseren. In het komende seizoen worden in het openluchttheater een 20 uitvoeringen gegeven, concerten en kin dervoorstellingen Giften In het raadhuis van Ammerstol ontving burgemeester J. G. Diepen horst gistermiddag een deputatie van oen Goudse H.B S. Het waren de he ren: drs. J. H. H de Jong. directeur dr. A. Scheygrond, leraar en A Bouwmeester. E. Jenne en J. Gever- dink. leden van de lustrumcommissie. die een bedrag van ƒ391 kwamen aan bieden ten behoeve van de gedupeer de spaarders. „Maar," zo zeiden ze, „het bedrag is bestemd voor de meest urgente gevallen." Burgemeester Die penhorst beloofde, dat met deze wens rekening zou worden gehouden. Lustrum Het plan o Diepenhorst de lustrumc veertig :e van burgemeester sn was geboren bij De H B S. bestaat van de onderdelen de viering was een ting. Iedereen deed er aan mee en daar om was de opbrengst 195,50. De direct- teur was daarover zo tevreden, dat hij toezegde het bedrag te verdubbelen. Grote belangstelling hadden de Goudse gasten voor de voorzittershamer, de bur gemeester in 1940 aangeboden door de heer Buys, die vroeger ln Bergambacht heeft gewoond, maar later naar Gouda ts verhuisd. Wensen Met die ƒ391 is het bedrag van de Goudse giften gestegen tot 1000. ver telde de heer J. Rinsma ons. De actie blRft goed lopen, zei hij. We hebben nu de 5500 bereikt Ik zal u enkele op merkingen voorlezen, die op de girostrook jes stonden vermeld. Een meneer. die 10 stortte, schreef: „Voor het eerste paartje, dat gaat trouwen." Een ander: ..Ik hoop. dat deze actie nel zo goed zal «lagen als de Goed-Zo Actie." En hier: ..Vele kleintjes maken een grote." ZWERVER Betere bestrijding van pijnen en griep! Vier werkelijk betrouwbere middelen helpen elkesr en doen wonderen! Op grond van ontdekkingen van geleer den uit de gehele wereld, was het mogelijk de werking van het sinds tientallen jaren meest gebruikte middel te versterken door toevoeging van nieuwe geneesmiddelen. De 4 middelen in één tablet helpen ook dan, wanneer andere middelen lalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5